ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 Februari 1905. (Z ierilizeesclie Courant). BERICHT. Openbare Aanbesteding KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN* Versobijot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8117. Dlrooteuri A, J. DB LOOZEL Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertonfiëoran I3 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cte., kunnen uiterlijk tot dee Ussndsge, Woenedsge en Vrgdsge middsge 2 ore bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuithaven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonne menten en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bi) abonnement van 250, 500, lOOO of 3000 regels, binnen 'het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. op Zaterdag: <len 18 Februari 1005, des namiddags te één uur, ten Raadhuize, van: ■het schoonhouden der riool- en zink- .putten, straatgoten enz. voor het •tijdvak van 1 Maart 1905 tot 1 Januari 1908". De Voorwaarden der aanbesteding liggen tor kling ter Secretarie van de gemeente. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND gexien het besluit der Gedeputeerde Staten van 3 Februari 1905, no. 159; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staat»- blad no, 87); maakt bekend, dat in het jaar 1905: 1». 'e jacbt op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April ïal gesloten xyn 2®. het weispal van kwartalen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd weten; 3°. de kooi-eenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4®. de visschery tal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor tooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor tooveel betreft het viaschen met de zegen of het sleepnet 5®. de visscherjj met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten xyo van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6®. gedurende dra gesloten vischtijd, sub 5®. vermeld, in de wateren, waarop de slaiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alléén met aalkorven en met van een «alhaalc voor ziene dobbers zal mogen plaats hebben. Middelburg, 6 Februari 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. Indië. Uit Batavia seint men aan het Handelsblad Er is een Terbod uitgevaardigd tegen ver spreiding door de drakpers van beriohten omtrent bewegingen van troepen en vloot. Amerika. Do Amorikaansoho Blauwbaard" Jobao Hoch uit Chioago, die to New-York werd gevat, ia thans onder poliiiegeJeide naar Chioago teruggebracht. Het blijkt, dat bij minstens 40 vrouwen heeft getrouwd. Maar men begint te ver moeden, dat hij een medeplichtige of, *oo men wil, een concurrent heeft gehad, die veel op hem leek, en die Alfred Bnschberg heeten moet. Dr. Springer te Chicago is van oordeel, dat Hoch vele zgner vrouwen heeft vermoord door zijne trouwringen in te smeren met Roodhnidenvergif, vcnrare", hetwelk dan bij het aandoen van den ring de huid open maakte en zich door het bloed verspreidde. De Yereenigde Staten hebben indertgd 24 millioen dollars ontvangen van de schade vergoeding, na den Bokseropstand door China aan de Mogendheden uitgekeerd. Maar de eischen tot schadeloosstelling der Amerikaan- eche burgers bedroegen niet meer dan 2 millioen en nn hebben President Roosevelt en de Amerikaansche Regeering besloten, da overige 22 millioen dollars aan China terug te zenden. Dat zal echter eerst na het eind van den tegenwoordigen oorlog gesobieden, misschien om de Chineezen niet in verleiding te brengen om voor het meevallertje kanonnen te koopen. Zij hebben inmiddels kennis gemaakt met een proefje van Enropeesch overvragen. Rusland. St.-Petersburg, 10 Febr. Omstreeks vijf duizend werklieden der Putilowfabriek trokken door de stad, om in andere fabrieken de arbeiders tot staking over te balen. Op het Sabalkorsky prospect stieten ig echter op een militair oordon, waarna zij zich verstrooiden. Eenige losse groepen trachtten vervolgens nog fabrieken binnen te dringen, maar dit mistakte. Tot bescherming van den arbeid zijn de noodige maatregelen getroffen. In verschillende fabrieken, waarin weder werd gearbeid, wordt opnieuw gestaakt. In twee fabrieken geschiedt het, omdat de eigenaars weigerden het loon van den stakings- tijd uit te betalen. In de omgeving der Pntilow-fabrieken breidt de staking zioh uit. Ongeveer 45 fabrieken met 17.000 arbeiders staan stil. Slechts twee zetten het bedrijf voort. De orde wordt nergens verstoord. Warschau, 10 Febr. Verschillende fa brieken, die weder aan het werk gegaan waren, zijn door stakers gedwongen daarmede weder op te houden. Het Petersburgsche Telegraaf-agent- schap meldt, dat de fabriekseigenaars den arbeiders den 60-nrigen arbeidstijd per week toestonden en eveneens de geëischte loons- verhoogingen, onder voorwaarde, dat Maandag het werk wordt hervat. Indien dit niet geschiedt, zullen alle fabrieken voor onbe- paalden tijd worden gesloten. Ouit.chl.nd. In het Ruhr gebied. Overziende de be sluiten der afzonderlijke mijn-organisaties kan thans wel gezegd worden dat het grootste deel der stakers den strijd zal opgeven. Groot was de verbittering in Essen toen het beslnit van de vergadering der gedele geerden bekend werd. Toen de wagen met de bulletins kwam, waarbij den stakers aan geraden werd weer aan het werk te gaan, vloog de menigte op bet rijtuig aan, ver scheurde de bulletins, soodat de straat dadelijk door massa's papier bedekt werd. Nauw hadden de leden van de commissie van seven, vooraan de afgevaardigde Sacbse, zich op straat vertoond, of van alle zgden klonk het geroep van »Plui", sVerrader", •Bedrieger". De politie moest optreden om ernstige aanvallen te voorkomen. De belhamels werden gevangengenomen. De afg9Vftardigde Sachse, die 's avonds te Boohum voor een 8000-tal mijnwerkers het beslnit van de commissie toelichtte, verklaarde dat bij in Essen zoo uitgeeoholden en uitge jouwd was als nooit te voren. Ia Bochum zelf was de stemming kalmer. Daar werd het beslnit met bgna algemeene stemmen goedgekeurd. In Carnap en Ruhrort werd ook besloten weer aan het werk te gaan. In Altenessen was het ramoer tijdens de vergadering zóó hevig, dat de politie haar ontbond. Ia Mülheim en Oberhaasen is de stemming verdeeld. Daar is de meerderheid vóór volhouden. De Koning van Saksen heeft, naar men berioht, dr. Körner naar zijne gewezen echt genoot, Gravin Montignoso, to Florence gezonden met een »bizondore zending", om het lot te regelen van de kleine Prinses Monica, het kind, hetwelk na Prinses Lonise's vlucht werd geboren en dat de Koning thans, naar men gelooft, aan de moeder wil ontnemen. België. Mijnwerkers in België. De staking is thans algemeen in twee bekkens, die van de Borinage en Charleroi. De beweging is niet ven belang in het Liiksohe bekken en het centrnm. Te Wiherics, in Henegouwen, hebben stakers revolverschoten gelost op wandelaars, die zij hielden voor arbeiderswilligen. Een kind van 14 jaar werd ernstig gewond. Vijftig gendarmes zijn uit Tervueren naar de Borinage vertrokken. Echtscheiding in België. Uit Brussel wordt geschreven: Slecht huwelijk beter dan goede echtscheiding, dit moet wel de overtuiging zijn van de clerioale meerderheid van den Senaat. Met 43 tegen 25 stemmen nam zij een va a de regeering uitgaand wetsontwerp aan, waarbij de alreeds zeer omslachtige formaliteiten bij echtscheidings-proces nog vermeerderd worden met een proeftijd van zes maanden. Zoo zal thans vóór den aanvang van een dergelijk proces den klager of klaagster zes maanden tijd gegeven worden om tot betere inzichten te komen. De wetgever denkt hierdoor een middel gevonden te hebben om paal en perk te stellen aan de heereche scheidingewoede. Hij wil den lui door de vele hinderpalen den lust benemen in rechten te gaan en zoo hoopt bij dan het huiselijk geluk in de hand te werken. Maar kan men niet verwachten, dat echtparen die genoeg van elkander hebben, nu maar een voudig elk huns weegs zullen gaan, zonder tuseohenkomet van den rechter en denkt onze zeer katholieke minister, dat bij door dit wetje de zedelijkheid ten goede komt? Men kan het betwgfelen. Nederland* Groningen, 10 Febr. Men zal sioh zeker nog herinneren, de geruchtmakende zaak van den beruohten Immick, alias Gottwald, die, wegens diefstal met inbraak, verleden zomer in ons land gepleegd, tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Iotnaechen bleek meer en meer, dat Immiok Duitecbland had verlaten, om aldaar aan den arm der justitie te ontkomen. Had bg zioh vroeger reeds als een gevaarlijk inbreker doen kennen, bij een logementhouder te Olden burg wist hij zich door inbraak meester te maken van 11000 mark men bad grond voor het vermoeden, dat versohillende dief stallen met inbraak, verleden jaar in Oost- Friesland gepleegd, op rekening van dezen doortrapten booswicht moesten worden gesteld. Van al de euveldaden, waarvan Immick ver dacht wordt gehouden, spant zeker de kroon, de afschuwelijke dabbele moord, verleden jaar te Oldenburg gepleegd op de wed. Meller en haar dochter. Op een desbetreffend verzoek heeft onze regeering nu een tgdelgke uitlevering aan de Oidenburgsche regeering toegestaan en zwasr geboeid ia Immiok gisteren over N. Schans (Gron.) door drie veldwachters aan de Oiden burgsche autorieteiten uitgeleverd, om zich daar voor de rechtbank te verantwoorden over de tegen hem ingebrachte beschuldiging van diefstal, dubbele moord en brandstichting. Tijdens zijn overbrenging waren aan de tusschergelegen stations tal van nieuwsgierigen aanwezig. Zandvoort, 10 Febr. Donderdagmorgen ontving de burgemeester dezer gemeente van de firma W. Rugs Co. te Amsterdam een bedrag van f 750, welk bedrag bijeengebracht is door de rquipage van hot gestrande stoom schip »Alba", aacgevuld met een aanzienlijke gift der reederij. Het genoemde bedrag is toegezonden om verdeeld te worden onder de bemanning van de reddingsboot alhier en ran die te Noord- wijk. Zooals bekend is, zijn door de reddings boot van hier drie toobten naar bet gestrande schip ondernomen en door dio van Noordwijk twee. Door den burgemeester ii daarom aan de bemanning van de reddingsboot van Zand voort 3/5 gedeelte en aan die van de Noord- wijksohe reddingsboot 2/5 gedeelte van bet bovengenoemde bedrag gegeven, welk laatste bedrag aan den burgemeester is opgezonden. De lossing van de lading van het gestrande schip »Alba" is bg aanbesteding opgedragen aan de Berging-Maateobappij van den heer Dirkzwager te Maaseluis. Donderdagavond werden 40 mannelijke ingezetenen dezer ge meente aangenomen om behulpzaam te zijn bij het lossen. De mais zal overgeladen worden in iiohters, die de lading naar Amsterdam snllen brengen. Het voornemen bestaat om ook des nsohts te werken bij electrisch licht. Enkhuizen, 10 Febr. De gemeenteraad heeft aan den heer A. Roodbuyzen, leeraar aan de Hoogere Bnrgorschool alhiereen verlof verleend tot 15 Juli e.k., teneinde hem in de gelegenheid te stellen de zittingen der Tweede Kamer bij te wonen. Monnikendam, 10 Febr. De brand, welke Woensdagavond 10 uur op Marken begon en eerst des nachts 3 uur bedwongen was, heeft schrikkelijke verwoesting aangebracht. Het was alsof ook alles moest tegenloopen. Eerst duurde bet bgna een half uur, voordat de Marker brandspuit goed water gaf; de vlammen kregen daardoor zulk een uitbreiding, dat toen reeds niet meer aan blussohen te denken viel. Vergeefs pompten de krachtige Markers steeds door en werkte de maohine, voor hare capaoiteit, flink; vergeefs hadden de wakkere visschers eene dubbele rij gevormd en traohtten zij door het aanbrengen van water in emmers den brand te bedwingen, maar geen vermindering was te bespeuren. Indien nu maar de Monnikendammer spuit bijtijds was komen opdagen, dan zou er meer gered kunnen zijn; doch toen er hulp van Monnikendam gevraagd werd, wa« de motor boot reeda tiaar Marken vertrokken en deze moest nu eerst na de aankomst te Marken weer terugkeeren om de Monnikendammer brandspuit te komen halen. Tot overmaat van ramp raakte de schipper door den mist van den weg, waardoor weer een hslf uur ver loren ging. Eerst om één nnr in den nacht kwam de lang verbeide holp, en nu mocht het aan de vereende krachten gelokken den brand meester te worden. Tegen drie uren kon men zeggen, dat bet gevaar voorbij was. Treurig was de aanblik. Veertien woningen geheel in asch gelegd. Elf huishoudingen, waaronder met zee kinderen, dakloos en men kan zeggenbgna broodeloos. Niet meer dan de helft der ongelukkigen waren verzekerd, en dan nog laag. Wel zijn grootendeels de inboedels geredmaar die hebben door de verwarring en het overhaast opbergen zóó geleden, dat bier met reobt van een ramp kan gesproken worden. Amsterdam, 11 Febr. Omstreeks halfdrie in den afgeloopen nacht zjjn door twee rechercheurs eecige beruchte inbrekers op heetardaad betrapt bg eene poging tot inbraak in bet magazgn van juweelen, goud- en zilvjr- werken van de firma E. A. van Gelder Zonen. 0,-Z. Voorburgwal 159. Zjj probeerden met een valscben sleutel de deur van het magazgn te openen. Twee hnnner werden gearresteerd. In het bezit van één banner werden inbrekerswerktuigen gevonden. De derde, die wiet te ontkomen, is men later op den dag op bet spoor gekomen. '•-Gravenhage11 Febr. De wetsont werpen tot wgzigiog en aanvulling der wet tot repeliog van het Isger onderwijs en der burgerlijke pensioenwet tot regeling van het pensioen der wednwen en weesen van onderwijzers en wgzigiog en aanvulling der wet tot regeling van bet pen sioen der weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren tot regeling van de pensioenen van het on derwijzend personeel aan gemeente-hoogere- bargerecholen, onverplichte gemeente burger scholen en gymnasia, gemeentelijke middelbare scholen voor meifjea, en gemeentelijke kweek scholen voor onderwjjxers en onderwijzeressen entot verbooging van bet bedrag der pen sioenen ten laste van bet fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren (inge steld bij de wet van 9 Mei 1890); sjjo gereed voor openbare behandeling. De persoon, verdaoht van diefstal van diamanten ten nadeele van zijne zuster, is op vrije voeten gesteld, daar zijn zuster de klacht heeft ingetrokken. Tot de maatregelen ter handhaving van onze onzijdigheid in den Indisohen Archipel behoort ook het vcorsobrift tot het houden van scherp toezicht op spionnen van of voor de oorlogvoerenden. De ministers van financiën en van koloniëa hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt, strekkende om de regeering te machtigen nitvoering te geven, aan het by de behandeling van de Iadieohe begrooting aangekondigd voornemen om tot consolidatie van de loopende vlottende schuld eene leening aan te gaan ten laste van den Staat, tot een bedrag van 40 millioen. De keuze van het rentetype is 3 pCt. Te beginnen in 1906 zal geamortiseerd worden i 1 pCt. van het nominaal kapitaal, welke som jiarlgks zal worden verhoogd met het bedrag der vrijgevallen rente. Op die wijze zal de geheele leening na 47 jaren gedelgd zijn. I Rotterdam, 12 Febr. Hedenmorgen zijn uit Amsterdam naar hier overgebracht de 19- jarigo C. J. H. L. en de 17-jarige P. J., die te Amsterdam, waar de politie ben aanhield, in het bezit werden gevonden van een aantal gouden en zilveren voorwerpen, een effeot, oogeveer f 100 aan geld, enz. Zij bekenden deze voorwerpen en dit geld te hebben ge stolen in een woning op de Breedeplaats aan den Oppert no. 237 alhier, uitkomende iu de VerJaatatraat. De politie vond deze woning gesloten en zag zich genoodzaakt bet deurslot te doen opensteken om binnen te komen. In de woning, een klein hnisj3, stonden de deuren van kasten enz. open, en den bewoner, den 60-jarigen gepensioneerden rijksambtenaar P. H. M. Kap- tein, vond men opgehangen met een vlaggelyn, die rond een bint was geslagen, op den zolder. De man was al geruimen tijd dood. Bij een onderzoek, onmiddellijk onder de leiding van den commissaris van politie, den beer J. J. Soer ingesteld, kreeg men zekerheid dat Kaptein, die eerst een paar weken in het hnisje woonde, wel eens bezoek ontving van een paar jonge mannen, die hem ook bij het verhnizen de behulpzame hand hadden ge boden, en dat de buren hem sedert jl. Don derdag niet meer gezien hebben. Het was bun den volgenden dag opgevallen, dat met krijt op de straatdeur geschreven stond: »Uit de stad tot 25 Februari". Vanmiddag heeft de rechter van instractie, mr. Telting, met den substitaat-officier van jnstitie, mr. Mazel, en den oommieBaris van politie, den heer J. J. Soer, ter plaatse een onderzoek ingesteld. De beide verdachte jongens zijn in het politibnrean in de Lange Torenstraat opge sloten. Tilburg, 11 Febr. Zekere P. v. G. alhier, die zijne vrouw gisterenavond in eene onge- wenschte betrekking met een ander aantrof, heeft haar met een geweerkolf zoodanig op het hoofd geslagen, dat zij hedennacht is overleden. Rozendaal, 11 Febr. Een Zwitsersch bankier, die de wijk bad genomen naar Canada, en wiens uitlevering door do Zwitser- eche regeering was aangevraagd, kwam beden per spoor uit Vlieringen hier aan. Toen ver klaarde hg echter san sijn begeleider, een Amerikaansche detective, dat bij niet verder medeging, omdat bij ziob bier in Nederland bevond en dit land niet in zyo uitleveriogs- stukken was opgenoemd, daar de uitlevering over Engeland, België en Dnitschland moest i plaats hebben. De Nederlandecbe justitie en de Zwitsersche gezant zgn hiermede in kennis gesteld en I de aangehoudene voorloopig bier in bewaring gebonden. Uit Stad is PrgviüGie. I Zierikzee, 13 Febr. Wg maken belang hebbenden opmerkzaam, dat morgen, Dinsdag de 14ie Februari, de laatste dag is, waarop men ziob aan de secretarie der gemeente kan aanmelden om voor dit j«ar nog op de kiezerslgst gepltalet te worden. Zij, die in een spaarbank vgftig gulden hebben belegd, moeten ter gemeente-secretarie alleen een schriftelijk bewijs daarvan overleggen. Is de som booger, dan behoeven zij van dat meerdere geen aangifte te doen. i De heer M. P. Hoge, geb. van St.-Maartensdijk, thans te Wageningen, is aangesteld als landbouwkundige op het land goed Huize Twickel" bij Delden, van j baron van Heekeren van Wassenaar. De beer P. Oomen, verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rozendaal. wordt tgdelgk belast mot de waarneming der betrekking van ontvanger der 1 directe belastingen en accijnzen te Colgnsplaat. Door de groote sobutslnis van het kanaal van Zuid-Beveland te Wemeldinge zal in verband met uit te voeren werk zaamheden te beginnen met 20 Februari 8.S., tot nadere aankondiging niet altijd ge- regeld kunnen geschat wordeD. I De sociaal-democr&ten zullen in het district Hontenisse een eigen c&ndidaat stellen. Op het grostal zijn geplaatst de beeren K. Ter Laan, J. A. Bergmeijer, F. M. Wibaut en mr. G. W. Sannes. Donderdag 23 dezer zal te Brussel een buitengewone algemeene vergadering gehouden i worden van aandeelhouders der naamloozo vennootschap »De Staalfabriek" te TerneuzeD. In die vergadering zal aan de curators maohtiging kannen verleend worden om, door tnesohenkomst van gedelegeerden, het actief 1 in te brengen in een nieuw op te riohten maatschappij. Er kunnen bindende besluiten genomen worden, onverschillig het aantal vertegenwoordigde aandeelen. I Stavenisse, In een Vrijdag 1.1. alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede zyo benoemd tot vertegenwoordigers van genoemden polder in den dykraad der calam. O. K.-H.-polders de lieeren, N. Kodde, mr. J. C. v. d. Lek de Olercq, L. G. Tuijnman, L. Hago,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1