Uit Stad «h Provincie. storm, oftewel «den hoeksteen" van de nieuwe legerorganisatie, zooals minister Eland het noemde. Men brengt deze beslissing in verband met de voortdurende belangrijke stjjging der oor- logsuitgaven. Naar verluidt heeft het Departe ment van Financiën in dezen ook een woordje meegesproken. Naar men verneemt wordt bij het Depar tement van Oorlog met zekeren angst uitge zien naar het verwacht wordende rapport om trent de voorzieningen, welke ten opzichte van het kust- en vestingartillerie-geschut dringend noodig zijn. Reeds nu is het besloten de zeer belang rijke uitgaven, welke daarmede gemoeid gaan, over 3 4 jaar te verdeelen. Er heeft te dezer stede een belangrijke diamanten-diefstal plaats gehad. Een dame, mevr. B., geb. V., alhier, begaf zich Zondag naar haar tante om uit de bij deze gedeponeerde ijzeren kist met kostbaar heden eenige sieraden te nemen, die zij voor een partij wenschte aan te doen. Bij het openen van het kistje bleek het slot verbroken te zjjn, op de randen waren krassen (sporen van braak). Maar dat was nog niet het ergste, het kistje was totaal leeg! Hevig ontsteld, begaf ze zich naar beneden, opheldering aan haar tante vragend, die niet minder verschrikt, geen woorden niten kon van ontsteltenis. Yer behoefde men echter niet door te denken. Helaas, er was een individu in de familie, dat reeds met de justitie in aanraking was geweest en bij de tante dagelijks aan huis kwam om het middagmaal te gebruiken, een zoon van een vroeger te dezer stede bekend advocaat, mr. V., die zioh eenige jaren geleden metterwoon te Brussel vestigde. Deze jongen man werd aanstonds verdacht van het gepleegde feit en nog denzelfden avond stelde de beer B., namens zijn vrouw, een klaoht in tegen haar broeder, met verzoek om opsporing van den verdachte. De verdachte was spoedig opgespoord, en het bleek weldra, dat h(j de diamanten reeds beleend had en van de opbrengst goede sier wilde maken. In een café-chantant werd b(j gearresteerd en bekende weldra den diefstal, waarna bp naar het huis van bewaring werd overgebracht. Door een rechercheur is in de Scheve- ningsohe Boscbjes aangehouden een man, die in een soort politie-uniform, uitgedost met sabel en revolver, zijn werk er van maakte om vrijende paartjes geld af te persen. Toen de rechercheur den man aangreep, wilde deze zich verzetten, maar hp werd met een flinken vuistslag buiten gevecht gesteld. Het bleek te zijn een sedert jaren ontslagen politie-agent uit Den Haag, die reeds lang van dergelijke praktijken verdacht werd. Bij bad zich vermomd met een lap blauw doffel, die dienst moest doen als baard. De man werd naar het politie-bureau te Soheveningen ge transporteerd. Vlaardingen, 6 Febr. Tengevolge van de zeer sohrale verdienste van de Scheve- ningsche baringvissohers verleden jaar, hebben verscheidene Scheveningsche visschers voor de a.s. haringteelt zich te dezer stede doen aanmonsteren, omdat hier, wat niet te Scheveningen het geval is, een vast weekloon benevens percenten wordt uitbetaald. Het gevolg echter is, dat enkele reeders te Scheveningen, de vrouwen, meisjes en moeden der visschers, die zich hier hebben doen aanmonsteren, van de bootschuren hebben weggestuurd en zelfs gedreigd hebben hun de woningen te zullen opzeggen, wanneer niet geëindigd wordt met het zioh laten aanmon steren voor de Ylaardingsche visschersvloot. De Scheveningsche reeders zijn niet geneigd den visscherman een vast weekloon te garan deeren. Rotterdam, 6 Febr. Uit bet onderzoek der geneeskundigen, belast met de in- en uitwendige lijkschouwing van het lijk van de 25-jarige A. K. Sandwijk, huisvrouw van J. F. Lorié, gewoond hebbende in de Agniese- straat, is naar men mededeelt gebleken, dat de vrouw plotseling is overleden door een ophooping van bloed in de slagaders, waar door zij na hevige brakingen gestikt is, zoodat aan misdrijf niet behoeft gedacht te worden. Gisterenavond liep oen omstreeks 70 jarig armhuismannetje op den Noordblaak de meisjes na, die hem eohter op ondubbel zinnige wijze te kennen gaven, dat «oud mal" voor haar niet «bovenal" ging, maar de oude Don Juan, die intussohen niet «brandsohoon" bleek te zijn, ging voort met zijn galanteriëa en werd ten slotte zóó lastig, dat een heer er zioh mee bemoeide en hem den welgemeenden raad gaf, zijns weegs te gaan. Daarover werd de oude liefhebber zóó woedend, dat hij dien heer te Ijjf ging, en de politie er aan te pas moest komen, doch hierdoor bedaarde hij met, bij sloeg, trapte en beet als een dolleman om zich heen en elk die hem te na kwam, kon zijn portie krijgen. Er waren ten slotte vier agenten en een infanterist voor noodig, om sinjeur een rnstig plaatsje op den politiepost Beurs te bezorgen. Den Bommel (Flakkee), 6 Febr. In het gehucht de Kranendijk tusschen deze gemeente en Oode-Tonge, zijn hedenmorgen twee naast elkander gelegen werkmanswoningen van den landbouwer A. Maris geheel afgebrand. Er zijn ook nog drie geiten in het vuur omge komen. De arme bewoners waren niet tegen brandschade verzekerd. 7 Febr. Op het gerucht dat A. K., een der bewoners van de uitgebrande wonin gen, vóór enkele weken zija inboedel*je zeer hoog (f 900) tegen brandschade had ver zekerd, is hij door de maréohaustéss in een scherp verhoor genomen en al spoedig be kende bij de stichter van den brand te zijo. Hedenmorgen is bij naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Zierikzee, 8 Febr. Alhier is opgericht eene afdeeliog van den Christel. Nationalen Werkmansbond. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. Bodt Jr., voorzitter; K. Holm Az., seoretaris en Jer. v. d. Wekken, penningmeester. Het huishoudelijk reglement werd vast gesteld. Als afgevaardigde naar het provinoiaal comité werd benoemd de heer J. J. van Beuge, godsdienst-onderwijzer alhier. De voordracht voor waterbouwknndig ambtenaar aan het waterschap Groede en Baanst bestaat in alphabetisohe volgorde, uit de heerenJ. J. Blok te IJmuiden, A. Salomé JPz. te Terneuzeo en M. R. Tazelaar te Cats. De bouten tjalk «Volharding", schipper J. van der Sande, met steen van Boom naar Oud-Yossemeer, is bij den Zimmermanpolder gezonken. Schip en lading zijn vermoedelijk verloren. De bemanning is gered. Te Terneazen is een 1-jarig knaapje al spelende in de gracht gevallen en ver dronken. Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld dat in den boomgaard van de wed. IJsebaert te Westdorpe thans twee kersen- boomen in vollen bloei staan. Dit wekt te meer verwondering na de vrij strenge vorst, die we onlangs hadden. Een ruim zeventigjarige leorder, die geregeld elke week een paar malen met zijn ezelwagentje te Philippine kwam mosselen laden, om die in de aangrenzende Belgische dorpen te verkoopen, is op een zijner toohten op droevige wijze om het leven gekomen. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, is bij nabjj Selzaete in het kanaal gevallen en verdronken. Brouwershaven, 7 Febr. Op 5 Maart a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat het Muziekgezelschap alhier werd opgericht. Er zal wel geen sprake zijn, dezen dag ook maar eenigszins op feestelijke wijze te herdenken, aangezien de financiën zulk een weelde niet veroorloven. Mocht de burgerij dit inzien en de vereeniging alsnog met geldelijken stenn tegemoet komen. Oud-Voasomeer. De vrgzinnigen hebben Maandagavond definitief een kies vereeniging opgericht; haar naam Inidt: «Eendracht en Vrijheid", en met genoegen mag geconstateerd worden dat 64 leden zioh hebben aangesloten. Het bestaar bestaat uit de heeron dr. M. A. Vermet, voorzitter, C. W. Snijder, secretaris, F. J. Ampt, vice-voorzitter, A. de Rijke, penningmeester, Math, den Engelsman Mz Ps. Roggeband en Gerard Janssen. Als voor- loopige candidaten werden de namen genoemd der heeren G. A. Vorsterman van Oyen, W. Kakebeeko en J. N. Elenbaas. De vereeniging elnit zioh aan bij de Centrale te Gces. De heer Vermet hield een lezing ovor de betce- kenis van het politieke streven der vrijzinnigon. Goes. Een liefhebber had zioh te Middel burg schuldig gemaakt aan diefstal van een hondenkar met hond en daarmede den weg ingeslagen naar Goes. Doch daar was de fortuin hem niet gnnstig, bij werd door de politie aangehouden on geboeid naar Middel burg gevoerd. Tot dusver werd de gewone weekmarkt van gevogelte en kongnen gehouden op een terrein bij de Ned. Herv. kerk, bij het slot Ostende, waar de diverse vraohtenaars uitspan nen. Kerkvoogden hadden dit belet, omdat van gemeentewege de vlasmarkt voor dien handel is aangewezen. Op dit verbod zjja de heeren later terug gekomen. De markt blgft op de oude plaats, mits belanghebbenden zorgen voor het schoonhouden van het terrein. Middelburg. Van 4—6 Februari zijn te dezer stede 6 personen overleden, die te zamen 485 jaren telden of gemiddeld 81 jaren. Door den gemeenteraad van O. en W. Souburg is met algemeene stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd de heerL. Braam, secretaris dier gemeente. Vlissingeu. Burgem. en Weth. stellen, overeenkomstig een desbetreffend adres van de Kamer van Koophandel, aan den gemeente raad voor, in beginsel te besluiten tot de aanstelling van makelaars in roerende en onroerende goederen. Burgem. en Weth. kunnen zioh volkomen vereenigen met bet advies van de Kamer van Koophandel, dat de aanstelling van makelaars in het algemeen niet wenschelijk wordt geaoht. Burgem. en Weth. dezer gemeente stellen den gemeenteraad een wijziging voor van de verordening tot regeling der jaar wedden van de leeraren aan de Burger avondschool. Wordt deze goedgekeurd, dan zullen dese bedragen voor hen, die in het bezit zijn eener akte middelbaar onderwgs f 60 per wekelgksch lesuur; voor hen, die aktg lager onderwgs bezitten, welke bevoegd heid versohaft tot het geven van onderwjjs aan een Burger-avondschool f 40 per weke- lijkaoh lesuur, en voor hen, die niet in het bezit zgn van een akte van bekwaamheid op f 30 per wekelgksch lesuur. De hopperzandzuiger «Dredger", voor de Britsoh Dredging Compagnie, bij do Kon. Maatsoh. »De Schelde" te Vlissingen in aan bouw, zal binnenkort te water worden gelaten. Voor het Belgisch loodswezen alhier worden te Antwerpen enkele nieuwe loods- schoeners gebouwd. Reeds is één dezer nieuwe schepen alhier gearriveerd, om in dienst te worden gesteld. Met den Duitschen mailtrein is alhier Searriveerd de DuitBohe reus Constanten, die e respectabele lengte heeft van 2.67 M. Dit «mannetje", dat veel bekjjks had, zette met de mailboot zgn reis naar Engeland voort. Bath, 7 Febr. De van don 29 Deo. j.l. af onder den Koningin Emmapolder omhoog zittende Spaansche stoomboot «Selloube" is gisteren namiddag om 4 uur afgesleept geworden. Er werd koers gezet in de riohting Vlissingen. Axel. Er ia sprake van een tramlijn LokerenAxel, met hoofdzakelijk Belgisch kapitaal. Deze week wordt te St.-Nicolaas een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de totstandkoming dezer lijn. AaabeitedliieiVerkoopt**eu. De verpachting der Vissohergen, te Bergon- op-Zoom gehouden, heeft opgebraoht: Iersche Bank f 2557Ooster-Schelde f 2924Greve lingen; f 22 te zamen f 4503 per jaar. Landboaw en Veeteelt. Door den bond, die te Zaamslag onlangs is opgericht, zijn ruim 200 gemeten bieten ver kocht aan een fabrikant to Barendreeht. Voor de vroegere levering wordt aan den Kleinen Hnisenspolder betaald f 15,05, aan dea Eendraobtpolder f 14,25, en aan het zoo- genaamle Sluisje f 14. Dit bedrag wordt verminderd met f 0,15 pet dag voor latere levering. B B O I T E A K K I. Arnhem, 6 Febr. Door de rechtbank alhier is rechtsingang verleend tegen J. 8., oand.-notaris en leeraar aan het Iostituut- Wegerif te Nijmegen, wegens gepleegde dief stallen en oplichtingen te Antwerpen, Brussel eu Gent. Daar geen bevel tot gevangenhouding werd gegeven, is genoemde S. uit de ge vangenis ontslagen en weder aan genoemd Instituut werkzaam. KBBK11IDWB. De generale synode der gereformeerde ker ken in Nederland, die om de drie jsren ver gaderen, zullen dit jaar in Augustus te Utrecht bijeenkomen. De deputaten dor generale synode tot revisie van eenige artikelen der Dordtsche kerkenorde is thans gereed met haar rapnort, dat op de aanstaande generale synode behan deld zal worden. O I D H I W IJl. Op 26 dezer zal te Goes of te Middelburg eeno vergadering gehouden worden van afge vaardigden van alle afdeelingen van den Bond van Nederlandacho onderwijzers, om te komen tot de oprichting van een proviooiaal blad, dat geroepen zal zgn om de openbare school te verdedigen. Benoemd tot onderwijzer te Kapelle (Z.-Bde heer M. Verburg, tijdelijk onder wijzer aan de Rgkaleerscbool te Middelburg. P >»t e* Telegrafie. Eervol ontslagenop verzoek, wegens lichaamsgebreken, met 1 Februari j.l. de brievengaarder te Nienw-Vossomeer, J. Boijsen. Verplaatst de klerken der poetergen en telegrefie 2de kl. J. H. Mantz van Tbolen naar Bergen-op-ZoomA. I. Luteijn van Ooatburg naar Tbolen en H. J. Crols van Rotterdam naar Ooatburg. Naam en adres op brieven. Het hoofdbestuur der posterijen beeft onlangs bij de brievenbussen atrooken doen aanplakken met het opschrift: «Verzoeke uw naam en uw adres op de achterzijde van uwe brieven te vermelden". Een niet overbodige maatregel. Er werden dezir dagen 13033 brieven en 15048 brief kaarten, dus ruim aoht en-twintig-duizend stuks vernietigd, allo ter post bezorgd in een zelfde tijdvak van niet meer dan 3 maanden. Wie er prijs op stelt, zijne brieven terug te bekomen, «Is zij door onjuiste adressen als anderszins, niet kunnen worden besteld, doet dus wel, dezen wenk van het hoofdbestuur der postergen tor harte te nemen. Suikerbieten op zandgrond. Het is te bezien, dat de landbouwers, die in het bezit zgn van goeden zandgrond, die zioh maar eenigszins leent tot den verbouw van suikerbieten, dit jaar zeker niet zullen nalaten daarvan partij te trekken, en dat land ook zooveel mogelijk met bieten znllen bezaaien. Om aan te toonen, dat het inder daad mogelijk is van eenigszins goeden grond al is het ook zandgrond, een goeden bieten- oogst te verkrijgen, geef ik hierbij een kort verslag van een bietenproefreld, aangelegd in 1901. Het was een proefveld te Halsteren, in 't Halstersohe Laag en werd aangelegd door den heer L. C. Jacobs aldaar, onder toezioht van den betrokken rijkslandbouw- leeraar. Het had tot doel de werking van een kalibemesting op dien bodem te onder zoaken. Tevens zou worden nagegaan, in welken vorm een kalibemesting bet beet werkte. (Het is natunrljjk bekenddat bemestiog met kaliionten onontbeerlijk is, bij suikerbieten, op zandgrond). Het gebruikte perceel had oen oppervlakte van 34 Aren, en was verdeeld in 4 voldjes van gelijke grootte. Het gehoele proefveld kreeg per Hectare 55 karren stalmost, 500 K.G. soperphoephaat van 4 pCt. en 450 K.G. chilisalpeter. Behalve dezo bemesting kreeg het eerste perceel geen kalibemestinghet tweede perceel 700 K.G. kaïaiet per Hectare; het derde peroeel 160 K.G. obloorkali per H.A.; bet vierde perceel 300 KG. patentkali per Hectare. De kali meststoffen werden in den herfst van 1900 uitgestrooid, de overige meststoffen in het voorjaar van 1901. Den 15den Mei 1901 werd bet proefveld met bietenzaad variëteit Klein Wonzleben bezaaid. Op het oerate perceel bleven de bieten gedurende het gebeele jaar zeer achterlijk. Ook was het aantal planten te gering. Er is reden om aan te nemen, dat deze slechte stand in de eerste plaats een gevolg is van de afwezigheid van kali. Er lag n.l. op denzelfden akker nog een strook grond, buiten het proefveld, dat evenals het eerste perceel behandeld was en waar de bieten zich ongeveer even slecht ontwikkelden. Den 31 den October werden de bieten gerooid. Als opbrengsten werden ver kregen van perceel I 1,037 K.G. met 15,8 pCt. suiker. II 2199 15,9 III 2,296 16,2 IV 2,482 16,9 Kosten van de kalibemesting per peroeel, II pl.m. f 1.50. III pl.m. f 1.70. IV pl.m. f 1 85. Zonder verdere berekening blijkt dos naar aanleiding van deze proefneming, dat lü. eene kalibemesting de opbrengst belangrijk heeft verhoogd, 2°. dat de kalimagnesia (patent kali) de gunstigste uitkomsten heeft opgeleverd, daarna de ohloorkali, dan ksïoiet. Verder deelt het verslag mede, dat het vorige jaar dezelfde uitkomsten verkregen werden. Uit deze proef blijkt, dat het zeer goed mogelgk is, dat men op goeden zandgrond suikerbieten verbouwt, als men daarbij tevens een oordeelkundige bemesting geeft. Daar het nu hoog tijd is de kalimeBtstoffen op den grond te brengen, als men het nog niet gedaao heeft, zij deze beschrijving een aan sporing daartoe. Gemengd Nieuws. In de Vlaamsche Gazet worden uitvoerig beschreven da lotgevallen van de bemanning van de «Texas", die in den nacht van 24 op 25 Dec. schipbreuk leed, 280 mijlen ten noord-oosten van de Azorische eilanden. Bedoeld schip was met 33 koppen bemand on was op weg van Dantzig naar Galvëeton.* De woeste zeiëa sloegen het schip zoo lek, dat het binnen enkele minuten zonk. Ia alle haast werden drie booten met beschnit en water gerold en nadat de mannen in de booten gesprongen waren, liet men het schip aan zgn lot over. 4 Doot de hooge zee sloegen twos booten j om, waardoor de twintig inzittenden verdronken. Ia de derde boot bleven nu alleeu 12 ma trozen en de kapitein over. Veertien dagen langzwiorveadeongelukkigen rond, geheel en si vorlaten, in een kleine boot, op den AtlantiBoben Oceaan. Reeds op den zevenden dag was het laatste stukje brood opgegeten en de laatste droppel water ge dronken. Het lijden der mannen ving toen eerat goed aan. In hno wanhoop dronken zij zeewater, waardoor zij ontzettend leden. De ellende werd al erger en erger. Sommige mannen werden krankzinnig, een matroos sprong over boord. Don dertienden dag wilden de uitgehongerde wezens in hnn tot waanzin gedreven wanhoop een van hen Blachten, om zoodoende dan toch maar iets te eten te hebben. Den veertienden dag, toen men alle hoop op redding had opgegevendaagde de «Meroedes" op, die ben met veel moeite aan boord heeseh. De «Mercedes" ontmoette eenige dagen later de «Zeno" op weg naar Waterford, die de ongelukkigen overnam en ben zoodoende eindelijk in Engeland weder aan wal braoht. Een bewoner van de Piereustraat te Brnssel, die dronken thuis kwam, was met een sigaar in den mond naar bed gegaan. Zoo raakte zijn bed in brand en met wreede wonden overdekt, beeft men den ongelukkig* naar het gasthuis moeten brengen. Men vreest dat hij het leven er bij zal inschieten. De heet Troelstra verzoekt Het Volk mede te doelen, dat bij op raad van zgn geneesheer verplioht is, tot herstel van gezondheid, een paar weken absolute rast te nemen. De oommissaris van politie te Groningen maakt bekend, dat ten kantore van den Rijksbetaalmeester aldaar bekend is de eigenaar van twee halve muntbiljetten van f 10, genummerd A L 3676 en D H 8961, waarvan de wederhelften met f 5 ieder worden betaald. De commissaris van politie te Gouda bericht dat in den avond van 28 Januari door hem zyo aangehoudenLardis Raymond, geb. 4 Januari 1859 te Burgos (Spanje), koop man in gipsbeeldjes, gedom. te Amsterdam, laatst wonende te Rotterdam, en Leendert Bossche, geb. 1 Augustas 1875 te Overscbie, varensgezel, laatst wonende te Rotterdam met Raijmond voornoemd. Bossche was in het bezit van een aantal valsohe rijksdaalders en guldens, volgens zijne bekantenis door Raijmond vervaardigd tijdens zij te Rotterdam woonden, terwijl van dat valsohe geil voor echte muntspeciën is uitgegeven. Aangezien Raijmond en Boseohe hoogst waarrcbijoljjk meerdere gemeenten bezocht hebben, verzoekt genoemde commissaris van politie zoo mogelgk inlichtingen omtrent hen te ontvangen. Dezer dagon overleed in het gestioht Meerenberg" te Bloemendaal B. L. W., die daar sedert 12 Aug. 1863 dus ruim 41 jaren 1 voor rekening der gemeente Haar lemmermeer werd verpleegd. Een bejaarde vrouw te Bergen-op-Zoom werd door een hond in de hand gebeten. Er ontstond bloedvergiftiging en reeds den vol genden dag overleed de vrouw. Wat er al niet gesmokkeld wordt! Kik- vorscben-billetjes nota bene. En dat in 't groot, n.l. met 80 K.G. tegelijk. Het bad de aandacht der oommiezen al ge troffen, schrijft de J. Kdat er in bet laatste jaar zoo weinig kikvorschen-derrières werden geïmporteerd, terwijl dat vroeger toen zoo druk gebeurde. Het is nu echter gebleken, dat men deze aohterdeelen smokkelde. Te Wolder n.l. zijn door de commiezen aldaar 3 personen aangehouden midden in het veld, met niet minder dan 80 K.G. kik- vorscbenzitdeelen bevracht. De heeren verklaarden hun aanwezigheid bepakt en wel in het veld hiermee, dat de oommiezen wel eens meer hen ongemoeid door het veld lieten gaan. Nu eohter zgn de 80 K.G. in beslag ge nomen en zullen door den ontvanger publiek worden verkocht. Vriendelijk. De volgende advertentie komt voor in bet Hbld, Il.H. Dieven Bij den bij ons gepleegden diefstal met braak, Donderdag op Vrijdsgnaoht, is achter gelaten een vreemde sleutel, welke tegen betaling dezer ad verten tiekosten terug te be komen is. Drukkerg KOTTING, Lijnbaansgracht 187. 't Blijkt dat de Hollandsohe matroos Van der Velde van de «De Ruyter", die onlangs te Algiers werd gedood bij 't passagieren, door een tcliot werd getroffen. Men bad hem in een herberg, waar hij met Fransche en Hollandsche matrozen was, zgn horloge en zilveren ketting ontstolen. Bjj 't spektakel dat daarop volgde en bij het zoeken naar het gestolene werden eensklaps twee revolverschoten gelost, waardoor Van der Velde aan 't voorhoofd werd getroffen en dood ter neder zonk. De beide daders zijo gevonden. Zg bleken in 't bezit van bet gestolene te zgn. Een ws le wedstrijd zal eerstdaags te Liverpool worden gehouden tnsschen twee dansmeesters, een uit Londen en een uit Liverpool. Beiden beweren, 48 uren achtereen te kunnen walsen en zij zullen traohten zulks te bewijzen. Met dc eene danseres na de andere in do armen zullen zij voortdurend rondwalsen, etend en drinkend onderhand, en niet ophouden vóór de 48 uren zgn verstreken of een van beiden er bg neervalt. Mevrouw Loubet. Met de pas overleden 92 jarige moeder van president Lonbet is voorzeker eene brave en degelijke vrouw heengegaan. Haar zoon, de president, ver eerde haar als eene heilige. Haar echtgenoot was een gezeten boer, die zgn land bebouwde en muildieren fokte. Zij had twee jongens en een meisje. De eene zoon is na arts te Grignan. De tweede was advocaat en braoht het achtereenvolgens tot lid der Kamer, senator, minister en eindelijk president der republiek. Mevrouw Loubet was zeer trotsob op hare zoons. Ze meende altijd, dat Emile componist zou wordenbij schreef inderdaad zoowel oratoria als lustige marschen. Maar bij week van den weg «des rechts" niet af, opende te Montélimar een reohtskundig bureau en ging spoedig in de politiek. Groote zorg en onrust baarde het der moeder, toen «mijnheer Emile", zooals zg haar zoon ging noemen, minister werd. In dat zondige Parijs zon hij haar wel vergeten. Maar dat gebeurde niet en toen hij president werd en het fanfare corps van Montélimar haar eene serenade braoht, had zij zich reeds met de groote hoogte, waartoe die eene zoon gestegen was, vertrouwd gemaakt. «Nu gaat ge zeker ook naar Parijs?" vroeg men haar. Maar de oude boerin antwoordde ontkennend: «Mjjn Emile is een goede jongenhg zal wel bg mg komen". En werkelijk, de eerste presidentiëele reis ging naar Montélimar. Loubet met ago hoog gevolg deed zgn intocht, alles was hoog- offioiëal, tribunes waren opgerioht. Daar zag de president onder de toeschouwers zijne moeder zitten en sprong uit het rijtuig en kuste de oude vrouw en deze weende en zeide: «Ik wist het wel, dat mijn Emile niet trotsoh is en dat je je niet sohamen soudt voor je oude boersche moeder, al ga je nu met koningen en keizers omt" Ieder jaar kwam Loubet eenige dagen te Monfélimsr doorbrengen in het kleine huisje van zijne moeder en baar dood is voor hem een zware slag. Een angstig reisje maakte iemand, die per stoomfiets van Loosdreoht vertrok. Toen bg dicht bij zgn woonplaats zgn vaart wilde verminderen, weigerde de maohine. De bestuurder kon er niet af en moest dus tegen wil en dank zgn woonplaats door en al maar verder rijden, totdat hij eindeljjk aanlandde te Leimuiden, waar de maohine, ten gevolge van het verbruik Tan de benzine, vanzelf tot stilstaan kwam. Deze beide plaatsen l'ggen 26 K.M. van elke ór af. n f. f--'-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2