ZIERlkZEESCIIG til NIEUWSBODE. Donderdag 9 Februari 1905. (Z ierilizeescli© Courant). Hoofdelijke Omslag en Pacht. Vloedplanken. BEKENDMAKING. Drankwet. Op, tot den strijd! NIEUWSTIJDINGEN. Veraohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8115. Dlreoteuri A, T. DID LOOZK j A. FRANKEL. e ac euren. j j ^^.LE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Adverfcentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterljjk tot des Maandags, Woensdags en Viijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De aangeslagene» in den Hoof— clolij itoii Omslag, de Faobters en anderen, die het aan de Gemeerde verschuldigde over 1904, nog niet hebben voldaan, worden aangemaand, ter voorkoming van vervolging, het achterstallige ten spoedigste eh.et.XX te zuiveren. ZIERIKZEE, 8 Februari 1905. De Gemeente-Ontvanger LEGEMAAT. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot Iielpor by de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen Aan genoemde betrekking zijn de navolgende beloo ningen verbonden: bij hoogo vloeden f 0,50 per uur, en by schouwing f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zyu te bekomen by den Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 6 Februari 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelezen het besluit van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 5 November 1904, no. 191, 3e afdeeling; Vestigen de aandacht van belanghebbenden op onder staande bepalingen der Drankwet.' 1». de houder van eene vóór 1 Mei 1904 verleende ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in eene voor het publiek toegankelijke localiteit. die het bedrijf na 30 April 1905 wenscbt voort te zetten, behoort, krachtens het 2e lid van art. 59 der Drankwet, vóór 1 Maart lOOö tot Burgemeester en Wethouders, onder overlegging een er opgave van de oppervlakte der localiteit of localiteiten en van het afschrift der vergunning, het op zegel gesteld verzoek te richten, tot wijziging der akte van vergunning 2°. de houder van eene op 1 Mei 1904 bestaande ver gunning voor den verkoop vAn sterken drank in het klein in de localiteit van eene sociéteit, die het bedryf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, moet in een vóór 1 Maart 1905 tot Gedeputeerde Staten te richten adres, waarbij opgave wordt over gelegd van de oppervlakten, het verzoek doen, om in de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aan te brengen, dat zy voortaan geiden zal voor den verkoop, bedoeld in art. 1, tweede lid, letter o der Drankwet (tapvergunning). Voorts vestigen zy er de aandacht van belanghebbende logementhouders op, die tot 1 Mei 1905 zonder vergunning sterken drank aan hunne logeergasten kunnen schenken, dat hunne tot de Gedeputeerde Staten te richten ver zoeken moeten bevatten de opgaven, bedoeld in het derde lid van art. 2 der Drankwet, en eene verklaring, woorde lijk gelijkluidend aan die van het vierde lid van dat artikel. De hiervoor aangehaalde bepalingen luiden: Art. 2, 3e lid. Het verzoekschrift om vergunning bevat, voor zoover art. 1, tweede lid, van toepassing is, eene opgave voor welken verkoop, bedoeld aldaar onder letter a of b, zy verlangd wordt; het bevat voorts eene nauwkeurige op gave, met vermelding van de oppervlakte, van de locali teit of localiteiten, waar men sterken drank in het klein wenscht te verkoopen, en van de nameD, voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den venoeker als van hen, die het huis, waarin de localiteit is of localiteiten zyn, of waar by die behoort of behooren, by de inwerkingtreding van de vergunning zullen bewonen en ouder zijn dan zestien jaren. Indien de verzoeker niet in de gemeente woont, kiest bij by z\jn verzoekschrift aldaar woonplaats. Art. 2, 4e lid. Het verzoekschrift om eene tergunning voor den ver koop in een logement alleen aan logeergasten bevat de uitdrukkelijke verklaring van den verzoeker, dat by van de vergunning geen gebruik zal maken dan voor den verkoop aan logeergasten. Zierikzee, den 8 Februari 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Woensdag, 1 Februari, is een tijdvak aan gebroken van veertien dagen, dat voor het Nederlandaobe volk het gewichtigste tijdvak mag genoemd worden van het jaar 1905. In die dagen aal beslist worden, of wij sullen behouden het soogenaamd christelijk ministerie, zal beslist worden, of de reactionaire meerderheid zal plaats maken voor eene vrijzinnige. Langzaam maar zeker is dr. Kuyper bezig te ondermijnen de vrybeid van het Nederiandsofae volk. Langzaam maar zeker is dr. Kuyper bezig den godsdiensthaat onder het NederJandsohe volk op te wekken. In het veertiendaagsohe tijdvakdat Woensdag 1 Februari is aangevangen, kunt gij, burgers van Nederland, die den 25-jarigen leeftijd bereikt hebt, bewerken, dat Nederland zijn vrgbeid en zijn verdraagzaamheid behondo. Ik zie al Bchonder-ophalen, ik zie al ver wondering bij menig ieser. Wat bateekent dat nu? hoor ik vragen, de verkiezingen sijo toch in Juni. Ja jaist, de verkiezingen hebben plaats in Juni, maarde aangifte om kiezer te worden geschiedt van 1 tot 15 Februari, en dat wordt door de vrijzinnigen maar al te zeer vergeten. Men strijdt, men bekampt elkander onder ling, tot groote vrengd der tegenpartijen, over algemeen kiesrecht, maar men vergeet, dat wij op bet oogenblik in ieder geval geen algemeen kiesrecht hebben, men vergeet, dat er thans zijn bel&stingkiezers, die ambtshalve kiezer worden, en voorts huurkiesers, loonkiezers, spaarbankkiesers, exa menkiezers, die aangifte moeten doen om het kiesreoht te bezitten, ver huisden uit andere gemeenten, die han voldaan geteekende aanslagbiljetten uit de oude gemeenten moeten overleggen. Vrij zinnigen, staakt een oogenblik uw onder- iiog gekibbel, en doet aangifte voor nw kiesreoht, vertoont nwe voldane belasting biljetten. Ik hoor al weer allerlei gezegden klinken uit de verschillende deelen der mastiohappg. Och, met al dien omslag kan ik me niet bezig bonden, ik heb wel wat andere te doen". >Maar dan moet ik belasting betalen". Eazoovoorts. Vast staat, dat men honderd redenen heeft om geen aangifte te doen. Eq zoo zal men vermoedelyk ook weer denken, als men dit leest, maar dan zon ik u willen vragen, vrijzinnigen, ontwaakt tocb, hebt ook eens iets over voor nwe beginselen, laat ieder werken in zjjo kring, opdat al degenen onzer klenr, die kiezer kunnen zfjn, op de kiezerslijsten geplaatst worden. Als woorden 't niet vermogen, welnu dan mogen oijfers n overtuigen. De kiezerslijst van Rotterdam, kiesdistrict IV, stemdistriot 1 (ond-Delfshaven) bevat ongeveer 115 aangifte-kiezerswaarvan ongeveer 80 behooren tot de volgelingen der tegenwoordige regeering. Toelichting bier van schijnt mij overbodig. Gg klaagt, gij treurt, omdat onder de tegenwoordige meerderheid en bare leiders, niet alleen de vooruitgang stilstaat, maar ook afgebroken wordt, hetgeen u heilig is. Wanneer gij dit veertiendaagsohe tijdvak verloren laat gaan, dan zal, ais straks in Juni de verkiezingen afgeloopen zijn, blijken, dat de tegenpartijen gewonnen hebben, dank zij baar jjver; gij kunt er op rekenen, dat wie hunner eenigszins in de termen valt, kiezer zal zijn. Vrijzinnigen, aan n de beslissing I Grijpt aan, laat af uwe lauwheidwanneer gij gaea belastingkiezers zijt, maar om andere redenen kiezer kunt zijn, doet aangifte, wanneer gij in eene andere gemeente zijt komen wonen, vertoont nwe voldane belasting biljetten. Verlangt gij inliohting, klopt aan bij de bestnnrsfeden der vrijzinnige kies verenigingen, ook zij zijn aan het werk en znllen u helpen. Leden der vrijzinnige kiesverenigingen I niet alleen in het betalen uwer contributie bestaat nw taak, ook op n rust de plioht om nwa inwonende zoons en nwe bekenden aan te sporen en nwe bestoren behulpzaam te zijn. Op, vrijzinnigen, allen op tot den strijd! Bovenstaand opwekkend artikel, dat de vorige week onder de rnbriek ingezondene stukken in de Nieuwe Rotterdamsche Courant stond, is ons geheel en al uit het hart gegrepen, zoodat wij ons voornamen het over te nemen, en aan het hoofd van dit blad te plaatsen, met het doel het onder de aandaoht van onze partijgenooten en geestverwanten in dit district te brengen, opdat een elk hnnner in zijn kring werkzaam zij vóór den 15den Februari a.a, kiezers op de kiezerslijst te brengen. Den korten tijd, die nog ten dienste staat, make men zich vlijtig ten nutte, want men bedenke wel, dat Dinsdag, do 14 Februari, de laatste dag is, waarop men zich ter gemeente-secretarie kan aanmelden, teneinde op de kiezerslijst geplaatst te worden. In ons jongste nummer hebben wij de voorwaarden aangegeven, aan welke men moet voldoen om in ééa der vijf categorieën van kiezers te kannen opgenomen worden. Wie nu niet weet, of twijfelt, of bij al of niet in de termen valt om op de kiezerslijst geplaatst te worden, begeve zich naar de gemeenie-seoretarie, of wende zich tot één der bestuurders van de Liberale of Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging, en hij zal die inlichtingen verkrijgen, die hij noodig heeft. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 4 Febr. Generaal Knro- patkin meldt, onder dagteekening van 3 dezer, dat Sohantannbooan, na een voorafgaand gevecht, geheel door de Russen is bezet. Om vijf uur 's morgens begonnen sij met de verkenning van de door de Japanners bezette dorpen Fantchen en Pudrora, twee werst ten Zuiden van Linditoog. Na eeaige salvo's drongen Russische jagers Fantcben binnen en doodden vele Japanners. Japansobe troepen, die tot versterking aan rukten, werden met geweervuur en bajonet- aanvallen afgemaakt. De overige Japanners, ter sterkte van ongeveer twee bataljons, trokken daarop terug. Toen evenwel de Japanners uit de rondomliggende loopgraven op de Russische jagers begonnen te vuren, ttokken dezen terog met meevoering van alle dooden en gewonden, ten getale van dertig en ééa gevangene. Een Russisch officier werd gewond. Op den rechtervleugel lieten de Japanners honderd dooden achter, van wie er 87 dcor de Rassen werden begraven. Tokio, 5 Febr. Een aantal schermutse lingen had in den nacht van Vtjjdag op Zaterdag plaats langs de Sha-rivier on de Hun-rivier. Do Russen sohoten granaten af op de Japansehe linies. Vrijdagnacht vielen kleine afdeelingon Rus sische infanterie Waitaoshan, Titishan en omliggend gebied aan. Uit het Mantohourijsche hoofdkwartier wordt gemeld, dat al onze aanvallen afgeslagen werden. Vrijdagavond vaarden de Russische batte rijen van Liuntohentun, Wanpaoshsn, Noor delijk van Shahopo en van nog andere stellingen op de Japanscbe stellingen. Zaterdagmorgen vielen 600 Russische cava leristen, twee compagnieën infanterie met een batterij, te gelijker tijd Chiataitohu aan. De Russen sebenen de beschikking te hebben over reserve-troepen. Toen dit bericht geseind werd, verdedigden de Japanners zioh nog. 300 man Ruseieobe cavalerie met twee kanonnen bezetten den 24en Jan. Tongtohen, aan de Noord-Oostelijke kust van Korea, ontruimden deze plaats den 28*n, Noordwaarts trekkend. Rusland. Op hoe ruwe wijze o. a. te Riga door de Russieohe militairen >de orde gehandhaafd" werd, blijkt uit het verhaal van een Express- berichtgever. Toen de soldaten werden geroepen bad de menigte volstrekt geen schade veroorzaakt en men had de stakers gemakkelijk op vreedsame wijze tot niteengaan kannen bewegen. Maar de troepen waohtten geen orders af en hielden geen voorafspraak met de arbeiders. Zoodra het detaohement ter plaatse was, werd bevel tot schieten gegeven en daar vielen er bij twintigtallen. Toen alzoo de gelederen der arbeiders waren verbroken, rukten de soldaten in dub bele rijen op en dreven, al sobietend, de menigte voor zich nit. Sommige arbeiders vluohtten door zijstratenmaar de meeste werden naar de haven gedreven. Toen zij op de kade kwamen werd hun door een ander detaohement infanterie en een esoadron ruiters de uitweg afgesneden. Zoo werden de arme mensohen, tussohen twee vuren, letterlijk de zee ingejaagd. Zij sprongen by honderden over de kademuren. Velen werden met behulp van booten gered maar twintigtallen verdronken voor de oogen hunner vervolgers. Warschau, 6 Febr. De staking breidt zioh uit. De arbeiders stelden heden hun eischen, t. w.een arbeidsdag van aobt uur, afsohaffiag van oontractwerk, verhoogen van loon. Tegenover de onmogelijkheid om die eisohen in te willigen, boden de fabrikanten den minister van fiaanciën telegrafisch aan, deel te nemen aan de beraadslagingen van het arbeidersvraagstuk, welks oplossing sleohts langs wettelgken weg mogelijk is. Noorwegen. Stockholm, 6 Febr. Aan het Aftonbladet wordt uit Qelsingfors geseindEen man in offioiersnoiform deed beden een aanslag op den procureur Tan den senaat Johnston in diens woning. Johnsson werd onmiddellyk door het revolverschot gedoodzijn zoon werd gewond. De moordenaar gaf op Alexander Gadd te beeten. Frankrijk. Twee ondernemende Pargscbe studenten, j Lampierre en Gerolin genaamd, hebben voor 75000 fr. eene weddenschap aangegaan, om in twee jaren, te voet, zonder een oent op zak, een reis om de wereld te doen. In een schilderachtig kostuum, met een gordel in de Fransobe kleuren en volkomen platzak verlieten zy Parys en legden thans reeds 22000 K.M. af. In Turkije was de ontvangst niet best, terwijl ze in Armenië byna door de Baschi Busuks vermoord werden. In Rusland dacht men met spionnen te doen te hebben men sloot de wandelaars 8 dagen op. Ook ont moetten zg een kudde wolvenGerolin bewaart een groot litteeken van deze ont moeting. De laatste berichten over de reizigers komen nit Canada, waar zy den 16en Januari te Halifax landden. Duitschland. Berlijn, G Febr. De oommissie van zeven nit de stakende mynwerkers in het Rubr- gebied zond een telegram aan den Rijks kanselier, waarin zij bem meldde, dat hem ommegaand zon worden meegedeeld, welke houding de mynwerkers tot de aangekondigde myawetgeving en bet wetsontwerp betreffende de rechtspersoonlykheid van de arbeiders bonden aannemen. De commissie van zeven heeft buitendien telegrafisch een onderhond met de Vereeniging ▼oor de belangen van den myobouw verzocht ter bespreking van de volgende meer ge matigde eischen Ten eerste: een loonererboogiag van 15 pCt. in plaats van de eerst geëischte minimum- loonen. Ten tweedewanneer er zonder contract gewerkt wordt, moet het gemiddeld dsgloon betaald worden. Ten derdena het hervatten van den arbeid mogen er geen arbeiders worden uit gesloten. Ten vierde er moet kolen voor beboeftigen en voor de weduwen der mynwerkers beschik baar gesteld worden. Ten vi fdeer wordt een meer humane behandeling gewensoht. In bet vooruitsioht op de voor te nemen onderhandelingen zal dan eventueel dadelgk het werk worden op genomen. De Rijkskanselier antwoordde hedenmorgen aan den voorzitter van de commissie van zeven Ik dank u voor uwe medadeeling. In het algemeen aoht ik het hoogst noodzakeiyk, dat, sooals gy reeds in het vooruitzicht stelde, bet werk dadelgk wordt hervat. Ia dit geval ben ik ook gaarne bereid de vertegenwoor digers der arbeiders en der patroons tot verdere onderhandeling te ontvangen. België. Ia het plaatsje RayssledeDoomkecke, bg Brugge, werd dezer dagen een eigenaardige wedstrijd aangegaan. Vier boeren waren samengekomen met de bedoeling 72 uren achtereen kaart te spelen. Diegene, die het den voorgeschreven tyd aan de speeltafel uithield, zou 1000 francs krijgen. Pauzen om uit te rusten waren niet veroorloofd. Slechts werden per dag enkele minuten tot eten toegestaan. De twee eerste dagen en nachten ging alles goed en hielden de spelers zioh dapper. Den derden naoht viel één der boeren door vermoeidheid overmeesterd, van den stoel en j lag weldra in diepen slaap. Hij had dus de j weddensohap verloren en de 1000 francs werden onder de overwinnaars verdeeld. In het bekken van Charleroi is de atAking der mynwerkers nagenoeg algemeen. Maandag bedroeg bet getal dergenen, die het werk neergelegd hadden, 13000 en Dinsdag morgen reeds ruim 47000 op een totaal van 24000 mynwerkers. Het siet er niet naar uit, dat het werk spoedig zal hervat worden, daar beslist geweigerd wordt op de loonsverhooging van 25 pQt. in te gaan. In enkele groeven werd 10 pCt. aangeboden, doch geweigerd. De voorraden zyn zeer gering. ■ederland. Winschoten, 6 Febr. Naar wij vernemen, beeft ds. A. L. van Hoorn, pred. bij de Herv. Gem. alhier, een aanklacht gedaan by den officier van justitie over de opzienbarj wijze, waarop de maréchaussóea zyn geesteekranken zoon Donderdag op klaarlichten dag zwaar geboeid naar het huis van bewaring hebben gebracht. Leeuwarden, 6 Febr. Vrijdagmiddag drie uur kwam bij den sigarenmaker W. L. in de Hulstbuurt (Weerklank) alhier, terwijl de vrouw alleen thuis was de kinderen waren naar school en de man op de fabriek aan het Nieuwe Kanaal een man binnen. 't Was niet precies een beer, maar hij zag er toch neljea uit en had een pet op 't hoofd. De man vroeg, of er ook antiquiteiten vcor hem te koop waren, waarop door de vrouw des huizes ontkennend werd geantwoord. Tooh ging hy op een kastje in één der hoekin van de kamer, waarop eenige porseleinen ornamenten stonden, toe om die te bezien. Neen, dat was niet onderwetecb. Achter in de kamer was een kast met steengoed. De man nam de vrijheid, de deur te openen. Ook daar was niets van zyn gading. Er Btond nog een tweede kastje, waarvan de deuren openstonden ook daar was niets. Bovenin was een lade; deze bleek gesloten. De vrouw had de bewegingen van den man tot nu toe reeds met eenigen achterdocht gadegeslagen. Ze begon hem toen vrijpostig te vinden. En toen hy nu haar om den sleutel vroeg om ook de bovenlade te openen, wes haar geduld uit. Zij ging naar de deur ea voegde onzen man too: »Er uit!" Plotseling greep toen de vreemdeling hear by de polsen en hield baar iets onder den neus, onmiddellijk erop begon het ia haar hoofd te kloppen, daarna herinnert ze zich niets meer. Toen ze weer tot ziobzelve kwam, zat zo op een stoel by de tafel aan handen en voeten gebonden. Op haar geroep kwam daarop baar buurvrouw, die haar lossneed. De tang lag voor het kastje, de bovenlade was opengebroken en uit de lade waren de spaarpenningen 50 gulden aan zilvergeld verdwenen. De vrouw was den gebeelen avond nog zeer Biecht gesteldzy braakte gedurig. Toen baar man om zeven uur thuis kwam, spoedde bij zirb naar de politie en deze stelde dadelijk een onderzoek in, dat den volgenden dag werd voortgezet. 's-Gravenhage, 7 Febr. (Eerste Kamer). Heden werd het debat over de begrooting van binnenlandecbe zaken voortgezet. Mit ie ter Knyper verdedigde zich tegeu het verwijt van partijdigheid in zake benoemingen. Hg beloofde verder te zulllen traohten de taak der burgemeesters eenigszins te verlichten, hoewel de eigenlijke regeling hunner positie moet wachten tot na de wjjziging der gemeentewst. Het acoountantswezen zal spoedig worden geregeld. Voor de oplossing van bet vraagBtuk der dubbele ongevallenverzekering van Rynvaarders zyu gedelegeerden benoemd, die een ontwerp zullen gereed maken. By een volgende begrooting zei steun voor de vereeniging tot bestrijding van vallende ziekte overwogen worden. Het is verder 's ministers stellig voornemen het besluit betreffende de eind-examens der gymnasia te wijzigen. Ook beloofde de minister overweging van eenige lotsverbetering voor de zangleeraren aau de rijkskweekscholen. O per 9 ter sprake gebraohte intrekkingen van vergunningon te Amsterdam liet de minister zich niet uit; hy merkte op, dat van die gevallen cassatie openstaat. Hebben de schadegevallen zioh voorgedaan als hier werd medegedeeld, dan oordeelde de minister dat te niet hadden behoeven voor te komen. Aan de gemeentebesturen zal een oiroulaire gezonden worden om een herhaling te voor komen. Na uitvoerige replieken werd de begrooting van binnenlandsobe zaken aangenornen. Verder is de marinebegrooting aangenomen De heer Van Wassenaer prees alvorens de krachtige houding van den minister tegenover het personeel en voor het materieel. Ook zyu aangenomen de hoofdstakken fiaanoiën en onvoorziene uitgaven. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen besloten, in elk geval niet vóór het volgend jaar, een wetsontwerp in te dienen, in zake de wettelyke regeling vin den laud-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1