ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Februari 1905. (SS ierilizeesclie Courant). Kadaster en Grondbelasting. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ss Provincie. Veraohgot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8114. Dlreoteuri A, ar. DH LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen uiterlgk tot des Maandags, Woensdags en Vrgdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 15 der wet van '26 Mei 1870 (Staatsblad no 82), betrekkelijk de Grondbelasting; Maakt bekends dat de staten no. 75, houdende opgaren der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting deur gemeente, over het dienstjaar 1905, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend i3, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden op de Secretarie dezer gemeente ter image z\jn nedergelegd, en dat ingevolge art. 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ODgelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht ver zoekschrift (op ongezegeld papier), hermeting of her schatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 6 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. Onveiligheid Yaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten, betreffende Schietoefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarb\j belang knnnen hebben, t.w.: Nadere mededeeling omtrent den Loodsdienst in het 4de en 5de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is op heden de volledige stoomioodsdienst voor het Zeegat aan den Hoek van Holland in werking getreden, zooals die is aangekondigd in B. a. Z. No. 280/2103—1904. Mededeeling omtrent tonnen. Kamperzand. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling ais voren hebben de beide spitse tonnen van het Kamperzand de Nos. 2 en 3. No 2 is de Westelijkste. Ligging van deze laatste ongeveer: 52® 38' 27" N.b. en 0® 55' 0" O.l. Schietproef van het fort Kijkduin. Den Helder. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zal op den 28sten Februari 1905 en zoonoodig op de daarop volgende dagen een schiet proef plaats hebben uit een vuurmond, opgesteld in de kazemat van het fort Kijkduin te Den Heider. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal vau genoemd fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietproef, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingaDg der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteeken is der gekleurde vlaggen, als volgt: een rood en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N.-O., rood en zwarte vlag Z.-O., zwart en witte vlag Z.-W., zwart en roode vlag N.-W. Zierikzee, den 6 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. Rusland—Japan. Tokio, 3 Febr. De Blag bij Heikotai heeft meer te beduiden gehad en was wanhopiger dan aanvankelijk gemeld ia. Gedurende vier dagen waa de uitslag twijfelachtig. De Japan ners bevonden rich in een critieke positie. Ten slotte gelaettte Oyama een nachtelijken aanval op 28 Jannari door alle eolonnea, welke de Rassen niet in staat waren te weerstaan, waarna zij terugtrokken. De Japan ners bestormden en bezetten Heikotai in den ochtend van 29 Jannari. Rusland- Warschau, 3 Febr. Volgens de opgave der politie zijn gednrende de onlusten 57 personen gedood of tengevolge van bekomen verwondingen overleden. Daarbij spa zes vrouwen en voorts nog 59 kinderen. Heden is 't in de stad rustig. De bladen verschijnen. De arbeiders hervatten het werk. Aan alle Poolsohe suikerfabrieken en ook in de mijnwerken bij Dombrewa is de arbeid geataakt. De kolenprgzen te Warschau stggen. Het hoofd der politie maakt bekend, dat tengevolge van de buitengewone maat regelen de orde-verstoring is opgehouden, en dat de rast weer geheel hersteld is. Men heeft zioh te hoeden tegen geruohten, door kwaadwilligen verspreid om de ingezetenen te verschrikken. Men heeft zioh niet te verontrusten over de eischen van misdadigers, die zioh bij woningen en industriële bureaux vervoegden namens niet bestaande organisaties. Men moet voorts tot zgoe gewone bezig heden terngkeeren om mede te werken tot het herstellen van den normalen toestand. Men mag er niet aan twgfelen, dat de arbeiders, onder den indruk van de genadige woorden des keizers, het werk zullen her vatten en hnnne gezinnen niet langer znllen doen lijden door de ernstige schade, welke staking teweegbrengt. Het nauwkeurig ten uitvoer leggen van alle maatregelen van den gouverneur-generaal en van alle bevelen der politie zal de orde weldra weer geheel doen terngkeeren. St-Petersburg, 3 Febr. Naar officieel gemeld wordt, nam de czaar op 30 Januari een besluit van den ministerraad aan, behel zende, dat de minister van justitie een wets ontwerp zou iodienen betreffende de civiele en strafreohterljjke verantwoordelijkheid van ambtenaren, overeenkomstig de in de beraad slagingen van den ministerraad ontwikkelde gezichtspunten. De Tsaar ontving heden te Tsarkoje- Selo vijf arbeiders, afgevaardigden van de expeditie aan de staatsdrukkerij. Tegenwoordig waren de minister van fiaantiëa, de direoteur der expeditie en vorst Golitzei. De Tsaar ondervroeg de arbeiders belangstellend naar ban levenswijze en dienst uren, dankte hen voor hnn trouwe plichts vervulling, en verzocht hnn nit zijnen naam hun kameraden zijn dank te betuigen. De Tsaar stelde een bezoek aan de expeditie in uitzicht. Ten slotte werden de arbeiders in het groote paleis rondgeleid en werd een maaltijd aangeboden. Heden ia te St.-Petersbnrg de offioieele lijst gepubliceerd van de personen, die op den 22en Jan. aldaar zijn gedood of in de hospi talen aan hun wonden rijn overleden. Het totaal bedraagt 130 dooden, waarvan slechts 11 niet herkend zgn en wier namen men ook niet weet. De publicatie van deze Ijjst zal waarscbjjn- een einde maken aan alle berichten, waarin een overdreven groot aantal slachtoffers van de gebeurtenissen van den 22en wordt opge geven. Officieel wordt bevestigd, dat in geheel Rusland de rast wederkeert. De werklieden hervatten den arbeidde betoogiogen op straat hebben opgehouden. In het Weiohsel-gebied blijft de toestand thans nog oritiek; in Warschau echter is het ergste voorbg en gaat alles langzamerhand weer zijn gewonen gang. Azië. De Russische verpleegster Bogdanow, die in Japan als krijgsgevangene in mannen- kleeding aankwam, vertelt daar eene roman tische geschiedenis omtrent de redenen, welke haar bewogen tot die verkleeding. Zij woont te Karbin en was verloofd met een advocaat, dia naar Port-Arthar moest trekken. Zij ging vrijwillig als ziekenver pleegster mede en maakte de geheele be legering door. Na de overgave wilde zij haren verloofde in zijne krijgsgevangenschap naar Japan vergezel Jen. Daartoe knipte zij de haren af, trok eene uniform van soldaat aan en marcheerde met de Kwantoeng-artillerie naar Dalny, waar het regiment op een transportsohip werd gebracht en overgevoerd naar Japan. In het quarantaine-station te Ujina ontdekte men hare verkleeding en daar vertelde sjj hare geschiedenis en verzocht, haar gewonden verloofde ook in Japan te mogen verplegen, hoewel dit is tegen de bevelen. Het Fransche consulaat te Robe heeft de zaak in handen. Indië. Volgens een partioulier telegram aan De Telegraaf is het tijdelijk bivak te Menrandep- haja, in Telok Semave, uitgemoord. Onzerzijds waren 16 dooden. Bg een huisonderzoek in het Samalangsche sneuvelde luitenant H. Dijkhof. Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de staking op 5 dezer in Silerië's kolenmijnen algemeen zal uitbreken. Donderdag en Vrijdag werd het werk reeds in verscheidene groeven geheel of gedeeltelijk neergelegd. In het Ruhrbebken brengt de mijnwerkers- staking noodlottige gevolgen voor andere industrieën. Bijna alle ijzergieterijen en staal fabrieken hebben moeten stop zetten. Alleen Ernpp lijdt een schade van 30.000 mark daags. België. Een buitengewoon brntale inbraak is te Brnssel gepleegd in een groot hnis, waarvan de bewoonster in de Pyreneeën was, maar dat bewoond werd door een huisbewaarder met zijn vrouw en zijn zooo. Donderdagavond laat werd er gebeld. De vrouw ging open doen en zij zag drie mannen, die zeiden »Wij zijn agenten van den veiligheidsdienst; gjj rijt beschuldigd, uw bakker met valsoh geld betaald te hebben, en wij komen een onderzoek doen". Toen do vrouw verzet toonde tegen die beschuldiging, greep één der mannen haar bij de keel en dnwde haar verder den gang in, dreigende baar te dooden, indien zg om hulp darfde roepen. Te zelfder tijd kwamen ook de anderen binnen en sloten de sware koetspoort. Alle drie zetten on maskers op, en leidden de vronw in het spreekkamertje, deden haar neerzitten op een stoel en bonden haar handen en voeten. De zoon kwam op het geruoht aan, maar werd ook gebonden en in een andere kamer gebracht. En eindelijk werd ook de vader, die reeds te bed lag, gebonden en iQ de dekens gewikkeld. Daarna begonnen de inbrekers kalm hnn werk. Ze zochten de brandkast op, maar konden baar niet openkrijgen, en één van ben werd uitgezonden om gereedschap te balen. In den tusechentijd wist echter de huis bewaarder zioh van zgo dekens en ook van zgn banden te ontdoen. Hij sprong plotseling op, en sloeg een niet ontstoken lamp stak op het hoofd van den inbreker, die hem bewaken moest. Deze nam vloekend de vlnobt. De man sneed daarop zgo vronw los, die nit het raam om hnlp riep, en een sleutel aan eenige voorbijgangers gaf. Zij drongen binnen en ontmoetten den derden inbreker, die een revolver in de hand had. Maar een vronw gaf hem zulk een slag dat hij op dm grond rolde, en toen was bg in hnn macht. De beide anderen waren niet te vinden, maar 's nachts hield de politie er nog één aan. In de IJzeren Waag te Antwerpen hoorden Zondagmiddag de baren van een echtpaar dat veel ruzie had, en waarvan de man dronken waa tbnis gekomen, een hevigen twist en daarop den val van een zwaar lichaam, 's Avonds vkwam de vrouw naar oen der baren en vertelde met een verschrikt gezicht dat haar man met het hoofd op een stoel was gevallen en een groote wond aan bet hoofd had. Men ging kijken en vond den man gewond, maar reeds dood. De vronw had langen tjjd geprobeerd do wond te ver binden; ovoral lag bebloed linnen. De politie nam de vronw echter in een scherp verhoor, en eindelgk heeft de vrouw bekend, dat zij haar man een steek met een aardappelmes heeft gegeven. ■ederland. Dinxperlo, 3 Febr. Men herinnert zich wellicht den vóór eenige jaren te Doetinchem gepleegden moord op den heer Belieg Brouwer, waarvan de dader, ondanks alle naeporirgon, onontdekt bleef. Door eene bier wonende vrouw, die vroeger b'j den vermoorde werk zaam wae, zjjn na mededeelingen gedaan, die, naar men zegt, er toe knnnen leiden, don werkeigken dader op te sporen. 's-Gravenhage, 4 Febr. Door een 25-tal ingezetenen zal a.s. Dinsdag aan H. M. de Koningin worden gezonden een adres, waarin aan H. M. wordt verzoobt haar goedkeuring te ontbonden aan de plaatsing van het paleis voor het Hof van Arbitrage in het Haagscbe Bosch, hetzij in het Malieveld, hetzij in den Koekamp. Adreseanten veroorloven zioh te meer H. M. met dit verzoek te naderen: 1°. omdat de beslissing in deze voor het Haagsche Bosch te nemen onherroepelijk is, want ia het Arbitrage-gebonw eenmaal daar geplaatst of zelfs het terrein voor die plaatsing voorbereid, dan is herstel van den ouden toestand onmogelijk; 2°. omdat op versohillende plaatsen buiten het Bosoh alleszins geschikte en fraaie terreinen worden aangegeven en beschikbaar zgn en van wege het gemeentebestuur de grootst mogelijke medewerking kan worden verwacht en de in stemming van verreweg bet grootste deel der inwoners van de Koninklijke residentie ver zekerd is indien tot den bouw van het Arbitrage- Paleis wordt besloten waar ook, mits buiten het Haagsche Bosoh. De Standaard spreekt de verwachting uit, dat de Tweede Kamer vóór de Jnni-ver- kieringen nog al de gereed liggende wetsvoor stellen zal afdoen. Ook die tot wijziging der wetten op het middelbaar en het lager onder- wjjs, waarover de voorloopige verslagen nog moeten verschijnen. Het blad denkt, dat het verslag over het lager onderwijs nog wel deze week zal openbaar worden en dan de beant woording zóó spoedig zal volgen, dat nog de behandeling na Paschen kan aan de orde komen. Om de behandeling te bespoedigen, geeft het blad aan de regeering den raad, de Kweekschool-quacstie uit bet ontwerp te lichten. «Zonder dat bijvoegsel", beweert het, sis het ontwerp zóó niterst eenvoudig, dat de Kamer het op korten termijn kan afdoen". En dan zegt het verder: «Altoos, indien de oppositie geen spaak in het wiel steekt." Brielle, 4 Febr. Bg de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der Ta esde Kamer in dit district zgo uitgebracht 5355 geldige stemmen. Gekozen is de heer A. Roodhngzen (1.) met 2915 stemmen, terwijl de heer H. Ch. Veg tel (a.-r.) 2440 stemmen verkreeg. Bij deze herstemming heeft het op den avond van den stemmingsdag niet aan be langstelling ontbroken. Van de omliggende plaatsen waren een aantal belangstellenden daarheen gekomen om den nitalag dadelijk te weten te komen. In het botel-Beanmont, waar het oentraal- comité der liberale kiesvereenigingen te zamen was, om den nitalag der verschillende plaatzen te zamen te tellen, was geen plaatsje meer te krggen en toen het getal uitgebrachte stemmen van de laatste gemeente bekend was, giog er een algemeen gejnich op voor den gekozen liberaal, den heer A. Roodhngzen te Enkhuieen. Er werden versohillende toespraken gebonden, waarbij vooral gewezen werd op het belang van eamenworking onder de verschillende groepen der liberalen, hetgeen men hoopte in Jnni nog beter te kannen volbrengen. Rotterdam, 4 Febr. De algemeene haven- arbeiders-vereeniging «Streven naar Verbete ring" te dezer stede, afdeeling van den Nederlandschen Schecpe- en Bootwerkersbond, beeft onder de havenarbeiders alhier een manifeat verspreid, waarin zg wijst op de groote drnkte in de haven met het lossen van kolenbooten. als een gevo'g van de staking in bet Rnhrbekken. De vereeniging betreurt het, dat, hoewel een aantal boot- werkera weigeren die booten te lossen, de vakorganisatie te zwak is om de lossing te beletten. Voorts wijst het manifest er op dat ver scheidene werkgevers, wetende dat alhier de bootwerkers zeer slecht georganiseerd rijn, aan de werkliedon niet het volle loon uit betalen, voorts dat zjj met minder volk in de ploegen werken, en dat zjj, in plaats ran per last, por kiel latei werken, wat ten voordeele van de werkgevers en ten nadeele van de arbeiders zon zgn, en dat zelfs bet extra-loon voor Zondagsarbeid niet uitbetaald zon worden. Het manifest waarschuwt de bootwerkers zich hierdoor niet tot staking te laten verlokken, maar geeft den arbeiders den volgende raad «Eischt, vóórdat gij den arbeid begint, nw loon, d. i. f 0,75 per last met de bakken, i 7.70 of f 6.60 per kiel met de manden, f 0,30 per ton voor het laden van spoorweg- wag gors met de kraan nit den rivierlichter, voor Zondagsarbeid f 42, wat door de patroons in 1900 is toegezegd en thans door slechts weinigen hunner nog wordt betaald". Volgens de Uavenarbeider heeft een der patroons, de firma Brandjes Dalmeger reeds ingewilligd 75 oent per last voor bakkenwerk te betalen. In verban 1 met de opgraving gisteren middag op de R.-K. begraafplaats te Rotter dam, van het lijk van de 25-jarige A. K. Sandwijk, vrouw van den kantoorbediende J. F. Lorió, is door de jastitie een huiszoeking gedaan in eene woning aan de Aelwjjn Floriszstraat aldaar, waarbeen bedoeld gezin inmiddels verhuisd was. Juffrouw S. was den 20en Januari 's nachts plotseling ongesteld geworden, en nauwelijks was een dokter versohenen, of de vronw overleed door onbekende oorzaak. Oude-Tonge. Alhier is een boerenleenbank opgerioht, aanvankelijk een 30-tal leden tellende. Directeuren zgn de heeren P. v. Schouwen, C. v. Loon en Z. Vreeswijk; leden van de commissie van toezicht de heeren J. v. Schouwen, G. v. d. Boogaard en L. Slis. Kassier is de heer G. G. v. Schouwen. Bij Kon. besloit zijn benoemd tot heem raad van den polder «de Generale Dykage van Stellendam" de heer A. v. 8ohonwen te Goedereede; tot heemraad van den «Grooten Zuiderpolder" C. J. Lodder te Goedereede. Zierikzee, 6 Febr. Zaterdag vergaderde ten huize van den heer Verwer alhier de Landbonwvoreeniging «V. Z. O. 8." De heer Van der Maas opende als voor zitter de vergadering, de eerste, die in dit jaar gehouden wordt. Met voldoening, zeide bij, kan men op de werkzaamheden van het afgeloopen jaar terugzien. Het verstreken jaar was voor de landbouwers loonend geweest. Hg hoopte, dat dit ook met het jaar 1905 het geval moge zijn. De heer J. E. van den Bout, penning meester, deed rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande nit de heeren B. G. Moermond en M. Eozlin, werd met het nazien der rekening belast. Deze rapporteerde bij monde van den heer Enzlin, dat zij in orde was, en adviseerde tot haar aanneming in ontvang tot een bedrag van f 118.89, en in uitgaaf tot een som van f 90.146, zoodat zij met een batig saldo van f 28.745 sluit. Conform het advies werd besloten. Hierop werden door den secretaris, den heer L. Koopman Cz., die inmiddels ter ver gadering verschenen was, de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De heer L. Koopman Cz. deelde mede, dat de rgkstuinbouwleeraar, de heer Kakebeeke, niet ongenegen was om Dinsdag den 21 en Februari, des avonds len 7 are, een vrije, voor een iedor toegankelijke, populaire lezing te honden over de aanwending van kunst meststoffen. Besloten werd den voorzitter der Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt te verzoeken den zuivelconsulent, den heer Koert, namens de Afdeeling uit te noodigen om een ook voor de leden van deze Vereeniging toegankelijke lezing te houden over veevoeder. Ten aanzien van de Ongevallenwet werd besloten een afwachtende houding aan te nemen. De periodiek aftredende bestanrsleden, de heeren J. E. van den Bout en E. Kooiman, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Onder dankbetuiging voor het in hen gesteld vertrouwen, namen zij het her nieuwd msndaat weder op zich. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De justitie van hier begaf zioh de vorige week Donderdag naar St -Maartensdijk om oen onderzoek in te stellen naar Ter- duisteringen, die aldaar zouden zijn gepleegd door den burgemeester N. P. in zijne kwaliteit van rentmeester. Tot zooverre de N. R. Ct. Nader vernemen wij, dat de burgemeester een hoogere pachtsom van een paebter zou hebban grëischt, dan bij aan den landeigenaar heeft verantwoord. De stads-arbeider Jan Dalebout is heden namiddag, bij het schoonmaken van riolen aan de Oude Haven, door eene beroerte getroffen en plotselirg dood gebleven. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN, bg 's-Rgks-Kustverlichting te Westenschouwen, gedurende Januari 1905. Iu de maand Januari 11. wiel alhier iu 10 regendagen bg 10 aftappingen 12,1 m.M. regen. Verder blgkt uit de gehouden aatteekenioger, dat we gehad hebben: 4 maal sneeuw; 2 maal hagel; 9 maal vorst; 11 maal mist; 9 maal nevel. Bg de vermelding der luchtgesteldheid wordt opgemerkt, dat voor iederen dag de toestand is genoteerd, die voor het grootst gedeelte van den dsg optrad. De luchtgesteldheid was: 5 maal helder; 4 maal lioht bewolkt; 4 maal bewolkt; 6 maal zwaar bewolkt; 12 maal betrokken. De windrichting: 2 maal N.6 maal Oost; 2 maal Z -O.2 maal Z.4 maal Z.-W.8 maal W.7 maal N.-W. De kracht van dra wind bleef beneden storm. Het stormscin stond 5 maal bg. Wij hadden nog geen gelegenheid de Januari-aflevering van het bekende Maand schrift voor de Huiskamer Op de Hoogte te bespreken, dat onder hoofdredactie van den heer H. Verschuren, op de alom bekende drukkerg Elsevier te Amsterdam gedrukt en door de vennootschap tot exploitatie van genoemd Maandschrift, gevestigd te Amsterdam Keizersgracht 217, wordt u tgegeven. Dit Maandsohrift, rgfe aan boeienden en nuttigen inhoud, uitmuntend door een groote mate van verscheidenheid, zoodat bet voor een ieder wat heeft, dat hem belang inboezemt, mag in geen enkelen beschaafden kring ont breken. De prijs ran vgf gulden per jaargang is zeer gering, wanneer men in aanmerking neemt, dat men elke luaand een in groot formaat gedrukt boekwerk ontvangt, be helzend op rersohillend gebied iets actueels, iets pakkends, iets nieuws. Men ontvangt daarbij nog een bizonder in onderhoudenden trant geschreven Maandsohrift als bglage onder den titel Voor onze Jeugd. De naam duidt mede de bestemming aan. De jeugd vindt daarin veel leerzaams en veel tot haar ontspanning. Uit het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gemeld, dat de Inet tot land verhuizing naar Noord-Amerika dóór zoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1