ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 Januari 1905. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. (523 i o i* i ls. z e e s c li e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG se ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ie f 1,30fran<o per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie ens. rrrtend ng eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8108. Dtreoteuri jBL, ar. db loozb. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. AdverteotiSnvan 1—3 regel, 30 CU. meerder, regel. 10 Cte.kunnen uiterüjk tot de. HsonJoga, WoentdegB en Yr^dug, middag. 2 nr. bnorgd worden. Groots letter toerdt naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozb, Hoek S< huithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKKf,, Meelstraat 3S6, Zierikzee. Zuid-Afrika. Naar wjj in de Volksstem lezen, heeft de heer F. C. Eloff uit naam van de familie van wijlen president Kiüger openlijk dank gezegd voor de eer, den overledene bewezen. Aan het stak wordt door oni het volgende ontleend 9Wij zjja groeten dank verschuldigd aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden met Haar Prins-Gemaal en de Koningin- Moeder; en wij zijn ten diepste getroffen door H.H. M.M, huldeblijken aan den overledene en sympathieke deelneming ia ons zwaar verlies. «Aan het volk van Nederlsnd en aan de «Nederlaudsch Zuid-Afcikaanscha Vereeciging" en de heeren Kiölier en Mütler voor dat groote en edele huldeblijk het besohikbaar stellen van de «Batavier VI", om het stoffelijk overschot naar Zuid-Afrika over te brengen en om dit huldeblijk grooteoh en edel te doen syn, werd de wensch door de «Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Yereeniging" geopperd, dat de overbrenging van de sarkofaag naar Zuid- Afrika eene zaak van het Nederlandsche Volk zon wezen en wilde zij hoegenaamd geen enkelen cent als vergoeding van den kant der familie aanvaarden. «Aan president en mevrouw Steijn, president Lonbet, de Koningin van Napels, den president van den Zwitsersdien Bondsraad en andere vorstelijke personen en alle belangstellende vrienden op het vasteland en elders, voor ban diepe sympathie en belangstelling in dagen van zware beproeving en droefheid. «Aan de heeren G. A. A. Middelberg, dr. W. J. Leyds en admiraal Mo. Leod, die de sarkofaag op de «Batavier VI" naar Kaapstad vergezelden". Dan volgen de dankbetuigingen voor de eer in Zuid-Afrika bewezen. De Volksstem heeft vao een oud ambte naar der Republiek eenige Kruger-anecdoten gehoord, waaronder deze: Eens werd bij gelegenheid van een zitting van den nitvoerenden Raad door den heer Jan Marais, toen auditeur-generaal, aan den presi dent medegedeeld, dat de Hollanders tbans ook een maatschappg van een millioen pond gedo teerd hadden ter ontginning van mijoen. «Zoo", antwoordde de pres., «die sleohte goed kom te laat, ik heb nn al die gond weggegeven aan andere menschen". «President", merkte een daarbij staande Nederlander op, «hoe kan n zoo slecht praten van mijn natie?" «Ja, jallie natie is maar stadig, al te stadig. Toen ik van ze geld hebben won voor die Delagoabaai spoorweg, staren ze mij een kabel en zeggen ze: ik moet nog een beetje gedold hebben, want er is gerucht van oorlog. Én weet je wat ik hulle geantwoord heb Ik telegrafeer hnlle Denteronominm en daar staat«Gij, die nwe goederen opbergt op geruchte van oorlog, bergt ze op tot den dag des oordeels, als wanneer er geen geruohte van oorlog meer zal zijn". Ter gelegenheid van President Krügers overigden wordt de aneodote nog eens op gehaald omtrent het antwoord, 't welk hij gaf aan eene deputatie van Israëlieten nit Johannesburg. Terwijl n.l. aan den «Rand" aan elk kerk genootschap een zeker getal erven waren gegeven voor den bonw van godshuizen, kwamen de Joden zich bij den President er over beklagen, dit ze maar de helft van het aantal erven hadden gekregen, dat andere gezindten was toegestaan. Maar de President hield volDit is heele- rossl recht. Ik geloof die haele Bijbel en jallie maar die helft, 't Is daarom recht vaardig, dat jallie half zooveel erven krijgen alt die anderen. Als jallie die Andere helft van de Bijbel er bij gelooven, krijgen jallie die andere erven óók". Indië. De Sem. Crt. meldt Een tjjgerjacht met trenrigan afloop heeft plaats gehad in de bosschen van het Djem- bersche. Zes heeren, waaronder de heer van Prehn, die op reis naar Salatiga was, volgden, in het boich gekomen, de sporen van twee tijgers, die den rorigen dag een kalf hadden wegge haald. Kort nadat ze zioh hadden gesplitst, werd de heer Blolin door het mannetje aan gevallen, de drie anderen klommen dadeljjk in de naastbgzgnde hoornen. De heer van Prehn, die hat andere spoor gevolgd was, kwam op het gebrul on geschreeuw om hulp en overzag den toestand, waarin de heer Blodin zich be vond. Vastberaden ging bij stap voor stap voornit en naderde de beesten tot op zes pas en gaf vuur op het beest, waaronder de heer Blodia lag. Het wijfje nam daarop haar kaas waar en trachtte den heer van Prehn aan te vallen, die zich dadelijk op zijn knie liet vallen en ten tweede male vaar gaf, het geweer weigerde echter, en de tijger, die achter den jonkman terecht kwam, liep daar het bo6ch in; flaks trok de hier van Prehn zijn jachtmes en gaf het stuiptrekkende beest nog een paar atooten aohter in het sohonderblad en trok het beest van den heer Blodin, die er haast onder stikte, weg; bij werd met een hoerah begroet. De verwonde werd naar hnis gedragen, waar men hem nog in bet leven denkt te behouden. Hg is zwaar aan den schouder verwond. Alle respect voor den heer van Prehn. Hij heeft de jacht meegemaakt met een geleend geweer, dat met hagel was geladendaarom ook dat bij den koningstijger tot op ongeveer 6 pas naderdo om zeker van zijn schot te zijn. Amerika. De nieuwste geruchtmakende zaak to New- York is het huwelijk van den beer Brodie Duke, den Amerikaaoschen tabakekoning, die naar het schijnt, zich nogal eens aan sterken drank te bniten gaat, en, in een oogenblik van dronkenschap, naar het stadhuis is gevoerd door de echtgenoote, met wie by thans drie weken verbonden is en die hare positie van vronw van een millionnair niet graag opgeeft, hoeveel moeite zioh de familie van den millionnair ook geeft om het huwelijk, waarvan zich de eohtgenoot niets meer herinnert, te doan ont binden. De heer Duke bevindt zioh thans in een sanatorium en een getuige, een arts, weet te verklaren, dat de brnidegom, toen bij in het rijtuig moest stijgen, hnlp noodig had. De nieuwe mrs. Duke heeft echter een getuige in hare vriendin Desplaines en samen honden zij hardnekkig vol, dat mr. Dnke wel degelijk toerekenbaar was, toen hij huwde. Rusland. St.-Petersburg, 20 Jan. Gisteren hadden do fabriek-eigenaars in tegenwoordigheid van den Minister van Finanoiëu eene bijeenkomst, waarin werd medegedeeld, dat een aantal arbeiders het werk hebben nedergelegd. In een verzoekschrift der arbeiders aan den Keizer, waarvoor bandteekeningen worden verzameld, wordt geklaagd over den vertwijfel den toestand der arbeiders. Het adres eindigt als volgt «Wees genadig over ons en laut ons leven 1 Wanneer gij one in dezen toestand laat, geven wij er de voorkeur aan te sterven". Er is sprake van, dat 400.000 arbeiders vóór het paleis eene demonstratie zullen houden. Heden staakten de arbeiders der katoen spinnerij van de firma San Galli en Kalnikin den arbeid. De Minister van Financiën en die van Binnenlandsche Zaken weigerden beslist eene deputatie der arbeiders te ontvangen. 21 Jan. Sedert vanavond wordt de Stadsbank door militairen bewaakt. Onderhandelingen met de verschillende hoofden der vakbeweging zijd reeds begonnen. De priester Gapon, de leider der arbeiders, heeft een brief aan den Tsaar gericht, met de dringende bede, morgenmiddag het ver zoekschrift der arbeiders in ontvangst te nemen. Gedurende de inzegening van het water van de Newa, in tegenwoordigheid van den Tsaar, is er, toen het eerste salontsohot gelost werd, een iooident voorgevallen. Een kaaon van de batterijen bg de beurs sohoot mot sohroot in plaats van met los kruit. De kogels bereikten het houtwerk bij de Jordon-kade en den gevel van het winter paleis, waarin vier vensters verbrijzeld werden. Een agent van de stedelijke politie werd verwend. Volgens tot nu ingekomen inlichtingen hadden er geen andere oDgevallen plaats. De instructie wordt voortgezet. 22 Jan. De gezamenlijke troepen bielden de in grooten getale opgekomen arbeiders tegen. De Tsaar blijft op zijn winterverblijf. De menigte kwam weldra met de soldaten in boteiog, waarna besloten werd naar het winterpaleis te gaan. De priester Gapon werd door de politie in hechtenis genomen. Het gedrang nam meer en moer toe; de salvo's der troepen doodden 150, terwgl ontelbare gewondeu kwamen; over de breedte der straten werden ijzeren draden gespannen om do kavalerie te verhinderen het volk te ver jagen overal vallen dooden en gekwetsten tot laat in den avond. In verschillende wijken der stad hebben hevige bloedbaden plaats. Riga, 19 Jan. In den namiddag hielden een aantal joodscbe inwoners der stad en studenten op het Alt xAnderplein een betooging. De roode vlag was ontplooid en aan allerlei uitroepen ontbrak het niet. Bij de komst van de politie voorden eenige deeloomers aan de betoogieg schoten at Daarna gingen zy uiteen. Niemand werd gewond. Zeven studenten werden gevangen genomen. Engeland. De armoede ia West-Ham, een gedeelte van Londen, is buitengewoon groot; or syo alleen in dat gedeelte 28.000 menschen, die ondersteund moeten worden. Veraohiliende bladen hebben inschrijvingen voor de onge- lukkigen geopend, die nn roede 250.000 gld. bobboa opgebracht. Ouitsohland. Berlijn, 20 Jan. Minister Müller deelt mede, dat tgu middelen om eon aohikking te verkrijgen, niet uitgeput syo, maar dat hg op het doode punt is gekomen. Hg betreurt het, dat de werkgevers een wedersijdsche bespreking met de werknemers weigerden. De voormannen der mijnwerkers zgn er niet in geslaagd de massa tot rede te brengen. De regooricg houdt zicb tuaacben heide partyon onzijdig, daar tg aldns alleen be middelend kan optrodeo. De minister geeft toe, dat de berichten over onlusten in het stakiogsgebied overdreven zgn. De regeering deed haar plicht. Hg verwaoht, dat allen, die ernstig den vrede willen, de pogingen daartoe door de regeering in het werk gesteld, niet door ophitsing van de eene partij tegen de andere, zullen bemoeilijken. Het aantal stakers in het Rnhrkolen- gebied wordt nn op 220.000 geechat. Te Bochnm werden Zaterdagmiddag twee groote vergaderingen gehouden, waarin met alge- meene stemmen besloten werd de staking voort te zetten. De orde is nog nergens ver stoord en de regeering zendt daarom nog geen militairen, trots het aAndringon der gröot- indaftrieeloo. Wel ie de politiemacht aan zienlijk versterkt. Een gift vau den kardioaal-bissohop van Keulen, Fischer, ean de kas der stakers, ten bedrage van 1000 Mk., heeft in arbeiders kringen een goeden indruk gemaakt. Minder goed echter bg de werkgevers. De staking is van enormen invloed op het spoorwegverkeer. Van 12 tot 14 dezer zijo o. a. in het district Bocbum 90 goederen treinen uitgevallen. Het Beil. Tageblatt. meldt, dat te Jaworzno agenten nit Westfalen arbeiders werven om tegen hooge loonen de stakers te vervangen. In antwoord op de interpellatie van den aooiaal-demooratieohen afgevaardigde Hné over de staking in het Ruhrgebied, verklaarde de Rijkskanselier Vrydag in den Rgkadag dat de regeering er voor moet zorgen, dat orde en rust onder alle omstandigheden blijven gehandhaafd. Hij zon echter op een schikking in het conflict aanstaren, opdat een grooter onheil voor hot geheele economische lsven zou worden afgewend. Von Bülow spoorde de arbeiders aan rustig te blijven; wie recht beeft tot staken, beeft ook recht tot arbeiden. De autoriteiten zullen voortgaan te trachten een bemiddeling tot stand te brengen. Wij staan hier voor een van de moeilijkste vraagstukken, dat in alle beachaafte staten nog op een oplossing wacht. De taak wordt ons verlioht door de uitnemende instellingen op sociaal-politiek gebied, maar aan den anderen kant wordt zij ons verzwaard door de omstandigheid, dat de arbeiders-organisaties niet ontttaan zgn nit eoonomieohe behoeften, maar werktuigen zgn van politieke partgen. De Rijkskanselier hoopte met de groote meerderheid, dat de staking zich niet verder uitbreidde, dat de misleide arbeiders hun gezinnen niet in nood en ellende Dten komen en dat de beraadslagingen van den Rijksdag zullen worden gevoerd in een geest van bedachtzaamheid, die Von Bülow ook toe- wensch te aan allen in het stakiogsgebied. Berlijn, 21 Jan. Naar de Reichsanzeiger mededeelt waren volgens gisterenmiddag opge maakte verslagen Vrjjdag in de morgenploegen der mijnen, waar de staking uitgebroken is, 46890 man aan het werk en 204724 man stakende. België. Antwerpen, 22 Jan. President Steyn met zijne familie is hier met groote geestdrift ontvangen. Tal van feestvergaderingen hebben te zijner eere plaats. Over het gebruik van het Chilitalpeter in de Boomkweekerijen en in den Botchbouw. In hoofdzaak zijn de boomen onzer kwee- kerijen en bosschen op dezelfde wijze georganiseerd, als onze land- en tninbouw- gewassen. Evenals déze ademen zij, evenals déze voeden zij zicb. Jaarlijks wordt voor de vorming van hout in den stam eD de takken, voor de vorming van bladeren, bloemen en vruchten, evenzeer als voor het onderhouden der ademhaling een zekere hoeveelheid voeding stoffen vereischt. Dat voedsel moeten de boomen ook door hnn wortels uit den grond halen (voor sommige boomen waarschijnlijk met dit yerscbil, dat daarbij andere planten, lager georganiseerde, b. v. de Mycorhizaeen zekere rol spelen), voor zoover zij het niet met hun bladeren uit de lacht nemen. Zoowel de samenstelling van de verschillende hout soorten, als talrijke proeven, hebben daarbij bewezen, dat ook voor de boomen geldt, wat voor de landbonwplanten waar is, n.l. dat de stikstof het phosphortuur, en de kali, de drie noodzakelijke voedingstoffen zijn, die uit den bodem moeten worden opgenomen, daarin dus moeten aanwezig zijn, en by afwezigheid in den bodem moeten worden gebracht door bemesting. Te allen tijde en nog is één der bronnen, waaruit deze drie noodzakelijke voedingsstoffen verkregen werden, de stalmest geweest, stalmest en compost. En inderdaad, nog kan de stalmest als bron van humus, dus tot bet verkrijgen van een mulligen, zwarten, warmen kweekgrondbezwaarlijk gemist worden, en het is daarom dan ook, dat voor den aanleg van nieuwe kweekbedden de bodem een zekeren voorraad stalmest moet ontvangen. Maar gezien de uitkomsten van zoo talrijke proeven bij verschillende soorten van boomen, als bij beuken, eiken, esschen, kastanjes, ahornsoorten, populieren, sparren enz. moeten wij het een verouderd standpunt noemen, dat van de kweekers, die meenen, dat zij geen kunstmest in hun kweekerijen noodig hebben, zoolang er nog stalmest te verkrijgen is. Nogmaals, de stalmest moge tot een zeker kwantum noodig zijo, voor de verbetering of bestendiging van de structuur, als voedingsstof, lot het verkrijgen van snel groeiende, krachtige planten is volgens de, in de laatste jaren, verkregen uitkomsten, kunstmest onontbeerlijk. Behalve een zekere hoeveelheid oplosbaar phosphorzuur en kali, hebben alle loofhoutsoorten en sparren (bij grove dennen zijn nog geen tastbare resultaten verkregen) een bemesting met direct opneem bare stikstof, dus met ohilisalpeter noodig. Het is vooral met ohilisalpeter, dat in de laatste jaren talrijke proeven gedaan zijn. Zoo meldt ons de heer G. C. Spengler te Wildrick, dat één zijner oudleerlingen hem schrijft: „bij esschen heb ik zeer goede resul taten van bemesting met ohilisalpeter gehad, zooals uit onderstaande opgave blijkt: 2-jarige esschen zonder ohilisalpeter 50—60 c.M. hoog; 2-jarige esschen met ohilisalpeter 100—225 c.M. hoog; 1-jarige esschen zonder ohilisalpeter 10—25 c.M. hoog; 1-jarige eBschen met ohilisalpeter 40—60 c.M. hoog. Zoo meldt de heer D. J. van der Have, kweeker te Kapelle bij Goes: Ik gebruikte tot heden d&n wat ohilisalpeter op zaaibedden van esch en eschdoorn, wanneer deze niet best vooruit wilden en in deze gevallen ook op al mijn aanplantingen, van woud- en vruoht- boomen. Zonder onderscheid was het resultaat altijd gunstig, want om dit te kunnen beoor- deelen heb ik meestal enkele rijen onbemest gelaten. Voor het klein plantsoen (zaaigoed) gebruik ik één K.G., voor het opgeplante 1 Va 2 K.G. en voor iepeboomen, plantanen, escbdoorns, enz. 3 K.G. per Are. Ook de heer Walgemoed te Hengeloo (G.), opzichter van den heer Snetlage te Breda, deelt den heer G. C. Spengler mede, dat hij steeds ohilisalpeter gebruikt bij het kweeken van canadapopulieren, en wel 100 K.G. in combinatie met thomasslakken en kaïoiet. In de staatskweekerijen in België zijn in de laatste jaren eveneens prachtige resultaten verkregen met het gebrnik van ohilisalpeter bij tweejarige, verspeende beuken enz. van welke proeven ik andermaal nog wel eens uitvoeriger vertel. Alleen kan ik niet nalaten mede te deelen, dat men bij die proeven o. a. ook tot de ontdekking gekomen is, dat op 4a met ohilisalpeter behandelde bedden absoluut teen engerlingen en larven voorkwamen, terwyl e bedden, die met stalmest bemest waren, er zeer veel van te lijden hadden. Ten slotte doe ik hier nog enkele mede- deeiiegen aangaande de proefnemingen yen de firma Schuilenburg, boomkweekers te Vredeveld, bij Assen. De grondsoort, waarop de groote kweekerij van genoemde firma is aangelegd, bestaat uit zwaarleemhoudend zand. Er werden bij negentien verschillende boom en heestersoorten proeven genomen. Bij veer tien waren de uitkomsten zeer sprekend, voor het gebruik van ohilisalpeter; vooral verkreeg men schitterende uitkomsten by de haagdoorn, de kruisbes, den beul: en de dennen. Genoeg bewijzen om boomkweekers en aan- planters van bosschen aan te sporen even eens proeven te nemen met de nieuwe wijze van bemesting. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Begin vnn liet officieel» wlntereei»* Berlijn, 4 Januari 1905. Het grootsche „Neue Palais" aan het einde van het park Sans Souoi in Potsdam, dat door Frederik den Groote gebouwd werd als zichtbaar teeken voor zijn goede finaatiëele positie in weerwil van de zeven oorlogsjaren, welke waren vooraf gegaan, zal eerstdaags weer voor het publiek toegankelyk zijn, nn zijn hooge bewoners volgens oud gebruik hun residentie op Nieuwjaarsdag naar het grauwe Koningsslot in Berlijn hebben verlegd. Elk jaar brengt de keizerlijke familie enkfile maanden, in ieder geval de December-maand, in het nu ook reeds oude „Neue Palais" door, waar op Heiligabend (avond vóór Kerstmis) in de bekende feërieke „schelpenzaal" gelyk- vloers gelegen in het midden van het groote gebouw, zoovele kerstboomen worden ont stoken als er leden van de keizerlijke familie aanwezig zijn. In een lange rij van afdalende grootte staan die stralende boomen naast elkaar, de grootste voor den Keizer, de kleinste voor de Benjamine der familie, het prinsesje Victoria Luise. Na Kerstmis is het met de betrekkelijke rust aan het hof echter gedaan. Al vroeg in den morgen op Nieuwjaarsdag wordt het kalme „baen retiro" in het uitgestrekte Postdamer park verlaten en de terugkeer naar Berlijn aanvaard, waarmede feitelijk het officiëele winterseizoen, met zijn recepties en raouts, hofbals en gala-voorstellingen, wordt geopend. Nauwelijks is de keizerlijke familie op Nieuwjaarsmorgen in het Koningsslot gearri veerd, of de traditioneel© viering van da intrede in het niewe jaar neemt een aanvang. Daarmede is voor de vele leegloopende flaneurs der Linden het galden tydperk aan- f ebroken, 's Morgens heel vroeg is het al egonoen met de gebruikelijke militaire wande ling der slotwacht langs de Linden tot aan de Brandenburger Poort en terug. Pas zyn de bewoners van de „via triumphal is", die den ganschen sylveeternacht uit den slaap zyn gehouden door het brullenkrijschen en schreeuwen der hossende feestgangers en Prosit-Neujahr-roepere, even ingedommeld, of met volle muziek van koper, trom en bekkens trekt de slotwaoht voorbij. „Freut Euoh des Lebens, solang das Lümpohen glüht.", schettert het koper in den vroegen morgen en uit volle borst zingen de flaneurs mee, die met den vlug marcheerenden troep gelijken pas houden. Tevoren hebben trompetters van de slot wacht het nieuwe jaar van den koepeltrans der slotkapel en in één der binnenplaatsen uit koperen monden begroet met pleohtige koraal-muziek. Van nachtrust der Linden-bewoners is nu geen sprake meer. Zy moeten het dien dag maar zonder slaap stellen, want na de aan komst der keizerlijke familie zet zioh een lange file van equipages en statiekarossen in beweging, alle in de richting van het koninklyk slot, waar om 10 uur een pleohtige dienst wordt gehouden. Wanneer het weêr meewerkt, zooals ditmaal op Nieuwjaarsmorgen, en de breede intochtstraat uit een stralend blauwen hemel door een vroolijk winterzonnetje wordt beschenen, laat het zich best verklaren, dat elk jaar opnieuw duizenden er een kouden neus aan wagen om getuige te kunnen zyn van het kleurige tooneel vol leven en beweging. 1 Al wat tot het hof in betrekking staat, hoogs i militairen, grootwaardigheidsbekfeeders, minis- ters, leden der hofhouding, rijdt voorby, natuurlijk in groot gala. In matigen draf passeeren de zware karossen der zeven ambassadeurs (Rusland, Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje, Turkije, Oostenrijk) en der leden van vorstelijke familiën, respectievelijk van vroeger souvereine, zoogenaamde „reichs- unmittelbare" famiiiëo, welke tooh nog met de regeerende huizen „ebenbilrtig" zijn, al l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 5