Uit Stad sa Praviacis. FEUILLETON. hjj trok, brak, soodat de giek viel, eo met ▼olie kracht neerkwam op het hoofd van den schipper, den heer Johs. van den Doel. Met het oog op den toestand van den ongelukkige werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Ooltgensplaat, 21 Jan. Hedenochtend ten 5 ure ontstond, tengevolge van het omvallen van een petroleumlampje brand bjj den heer J. "W. Zorge, winkelier alhier. In den beginne liet het zich zeer ernstig voor de belendende peroeelen aanzien. Het huisje brandde geheel uit. Ten 8 ure was men den brand meester. Goedereede, 21 Jan. Vanhier is gisteren ter hulp van het stoomschip «Emma" uitge varen schipper P. Tanis, in de hoop te kunnen medewerken aan de ontlading van het schip. Met de uitlossiog van de «Emma" wordt kraohtig voortgegaan. Beurtelings nemen de ter hulp uitgezeilde blazerschuiten een deel der lading over. Uit deze gemeente zijn daar mede thans zes blazerschuiten bezig, en nit de naburige gemeente Oaddorp twee. Zierikzee, 23 Jan. Vrijdagavond trad in het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid de heer Dr. A. van Kaalte van Dordrecht op, die, na door den Voor zitter, den heer Ch. W. Vermeya, verwel komd te zgn, een voordraoht hield over het natuurwetenschappelijk speelgoed. Van dat speelgoed lag in allerlei genres zeer veel op de tafel uitgespreid, zoodat onze kinderen bjj het zien er van zeker hadden gewatertand. Spreker zette uiteen de versohillende natuur kundige beginselen, waarop de beweging van het kinderspeelgoed berustte. Die uiteenzetting was bevatteljjk, leerzaam, en hier en daar met geestige toespelingen gekruid. Met groote aandacht werd deze boeiende voordracht door het auditorium, waaronder vele dames, gevolgd. De Voorzitter betuigde deo geachten spreker voor de aangename wijze, waarop hjj zijn toehoorders en toehoorderessen had bezig gehouden, zgn harteljjken dank. Naar wij met genoegen vernemen, zjja op de Groote Iaternationale Tentoonstelling van Plnimgedierte Agricultura", dezer dagen te 'a-Hage gehouden, bekroond onze stadgenoot de heer M. C. v. d. Vliet met twee eerste prijzen in de afdeelingen wit-sabelporthiel en poroelein-sabelportbiel, in welke afdeelingen slechts 10 prjjzen waren uitgeloofd; en jhr. C. A. van Citters te Noordgouwe, die twee eerste prjjzen behaalde, nl. voor Drentaohe hoenders, goud laken, en voor Wit Leghorn haan. Zierikzee, 23 Jan. Naar wij vernemen, zal op 1 Februari a.s. alhier in een openbare vergadering der Vrijz.-Dem. Kieavereeoiging optreden prof. mr. W. F. Treub van Amsterdam en op den 15den dier maand mr. J. van Drooge van Dordreoht. Laatstgenoemde spreker zal ook te Renesse optreden. Men schrijft aan de Midd. Crt. In de vorige week is bericht ontvangen, dat er voor 1905 geen gelden zgn toegestaan voor onderhond der rjjksdainen onder Haam stede. Aan deze duinen, waarvan met reeht kan gezegd worden, dat ze in zeer slechten toestand verkeeren, werden in de laatste drie jaren eenige werken uitgevoerd ter beteuge ling van 't ontstaan van schrikbarende stuif- gaten, door middel van doornen Bohnttingen en helmbeplanting, zoodat in de buitenste duinenrij die over ongeveer drie kilometer lengte bjjna geheel was doorgebroken eene merkbare verbetering valt waar te nemen. Eenige voorbereidende werkzaamheden in de maand November 1904, als het steken, ver- Brand aan boord. Een ware geschiedenis, door M. Pelle, met medewerking van H. K. I. De winter van 1864 op '65 was streng en koud geweest en had aan zeer vele inwoners der gemeente Dreischor de gelegenheid ver strekt om bij een smeulend liemen- of turf vuur des avonds de groote vraag van den dag te bespreken. En die groote vraag van den dag wasAmerika. Amerika! tooverwoord voor groot en kleiD. Amerika! dat mystieke land, vooral voor een voudige landbewoners. Wel was de reis ver, wel waren de gevaren groot, maar wat be- teekenden die voor kloeke en vastberaden lieden, die het welzijn voor zich en vrouw en kinderen wenschten. Want in Amerika werd de arbeid, de kracht van den arm of de hersens immers beter betaald dan in Holland. Eenige jaren naar dat onbekend land, en daar goud, veel goud verdiend om dan met vrouw en kinderen weer naar het dorp terug te keeren en daar de welverdiende rust te genieten. Zoo droomden, zoo spraken de eenvoudige in harden arbeid opgegroeide werklieden dien winter, en als dan avond aan avond verschil lende mannen en vrouwen over groote kaarten heengebogen, door de humbug-reclame van gewetenlooze avonturiers hun verstrekt, de groote zaak bespraken, dan, dan rijpte lang zamerhand het besluit: ik ga naar Amerika. En als dan onder tranen en snikken moeder de vrouw den volgenden oohtend het groote nienws aan haar buurvrouw vertelde en deze dit dien middag weer aan haar man, was meermalen het gevolg dat deze, 's avonds met bestoven en bepoeierden kop, van vlas of graan, thuiskomende na het binnenslobberen der karnemelksche pap, JaDgzaam doch beslist zeidewij gaan ook. En dan vielen somwijlen tooneelen voor van weenen en hartatoohtelijk smeeken om niet te gaan of wel van wild en opbruisend vloeken en tieren, dooh die dan voeren en inkuilen van helm, om, als het weer het dezer dagen toeliet, weder met dien arbeid door te gaaD, zija door die tijding doelloos geworden. De duinen en uitgevoerde werken liggen dus weer ten prooi aan weer en wind, en 't is niet te zeggen wat er op den dnnr van deze worden zal. Door de staking der werkzaamheden zgn bovendien een tiental arbeiders voor een vijftal maanden van een niet onaardige ver dienste verstoken. 't Is te hopen, dat de Minister van Finan- oiën in het vervolg niet alleen de vro gere som weder op de begrooting brengt, dooh deze vertienvoudigt om de duinen weer ia een staat te brengen, als men vóór dertig jaar had. De oommies le kl. bjj 'a-Rijks directe belastingen C. N. van Kerkhoven wordt met 1 Februari van Middelharnis naar Doesburg verplaatst. Zonnemaire, 20 Deo. De hoeren Koe- voets o. s. gaven gisterenavond in de zaal van den heer Van Splanter eene soirés-amnsante. Traden genoemde hoeren gepasseerden winter alhier op in eene besloten bijeenkotmt, thans waa het voor de eerste maal, dat zjj hier in 't openbaar hnone voordrachten hielden. Alle lof komt hnn toe voor de keurige wjjze, waarop zij zich van hunne taak kweten. Voordraoht en grimeering deden hen kennen niet als dilettanten, maar als «mannen van 't vak". Te bejammeren was het, dat de soirée niet drukker bezocht was. Het geeft den ondernemer (of ondernemers?) geen moed voor een volgenden keer. De piano was in zeer goede handen en den pianist komt met den violist een pluimpje toe voor 't kenrige eneemblespel in het duo, dat tot introdnotie gold van den voordraohten- avond. De wensch van de aanwezigen wasde hoeren Koevoets o. s, nog meermalen in Zonnemaire te hooren. Nieuwer kerk, 21 Jan. Als naar gewoonte gaf het Fanfareoorps O. E Uonder leiding ▼an den heer P. A. Jongmans als direoteur, gisterenavond in de zaal van den heer Joh. Lievense een winterooncert voor de begunstigers en donateurs van dit gezelschap. Tot aan vulling van den avond werden door enkele leden een paar tooneelstnkjea opgevoerd en ▼oordrachten gehonden. Algemeen was men hoogst voldaan over de wjjze, waarop de verschillende nummers van het programma werden ten gehoore gebracht. De vorderingen, die het jeugdige gezelschap sedert het vorige jaar heeft gemaakt, leggen voor den jjver van den leider en voor de toewijding der leden een duidelijk sprekend bewjjs af. Ook de tooneelstukjes en voordraohten vielen zeer in den smaak van de vele aanwezigen. Ond-Voseemeer. Ia de Vrgdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd o. m. san de orde gesteld de benoeming van een gediplo meerd veearts, welke volgens de nieuw vast gestelde verordening op de keuring van vee en vleesch moest aangewezen worden voor do keuring van vleeseh, afkomstig van nit nood geslaoht vee. Weldra bleek, dat men, vóór tot die benoeming over te gaan, nog eens de verordening ter hand wilde nemen tot wgsiging. Men ging tot een vergadering mot gesloten deuren over, en na heropening bleek, dat men de pas vastgestelde verordening zoodanig had gewijzigd, dat het niet noodzakeljjk aai zgn het bedoelde vleesoh te laten kenren door een gediplomeerd veearts door den gemeenteraad aangewezen, maar dat men ook op eigen kosten een verklaring van deugdelijkheid kan overleggen van een veearts naar eigen keuze. Voorloopig werd als keurmeester na deze eindigden met naar den deurwaarder te gaaa tot verkoop der goederen, en kalm en rustig af te wachten de dingen, die komen zouden. Toen de maand Maart van 1865 in het land was, hadden 27 personen uit ons klein dorpje het vaste besluit genomen om naar het beloofde land te gaan. En nu volgden dagen van onrust en spanning. Vreemdelingen uit na burige dorpen bezochten de gemeente met het doel 't een of ander koopje te kunnen doen, want het«wie biedt er geld voor" van den oproeper, galmde dagen achtereen. Dan volgden de dagen van inkoopen doen om eenige ver snapering aan boord te hebben, vooral beschuit, spek, ham, eau-de-cologne, tabak en sigaren. Maar het ergste kwam nog aan, dat was het afsoheid. Het afscheid van buren, vrienden, familie en bekendenhet afscheid van het huisje, waar ze geboren waren, van den grond die ze hadden bewerkt, van de vlaskooi, waar ze het giftige stof hadden ingeademd, en van de boomen, het groen, de vogels, ja van alles. En toen welden ondanks het vaste besluit om heen te gaan vele tranen en werden kramp achtig handen gedrukt, want nu voelden zij pas recht, zelfs de ruwsten, hoe lief ze hun dorpje hadden en hoe vast de band is van dorpsgenooten. Eindelijk was de dag van vertrek aange broken. In den vroegen morgen van Woensdag 26 Mei 1865 werden beddeD en kisten geladen op wagens, hun door den landbouwer M. van der Linde Cz. ter beschikking gesteld, en na een roerend afsoheid gingen onze landver huizers, nog onder den indruk van 't oogenblik dooh overigens opgeruimd en welgemoed, den weg op naar Zijpe, teneinde van daar met de telegraaf boot naar Antwerpen te vertrekken. Ach die ongelukkigenmaar wie kan iu de toekomst lezen, wie kon weten, dat twintig van hen een afschuwelijken dood zouden vinden en slechts zeven na een vreeslijk lijden weder den vasten wal zouden bereiken. Den dag van hun vertrek arriveerden de landverhuizers nog te Antwerpen, waar zij onder dak werden gebracht in het emigranten- huis, totdat het groote zeekasteel, een fregat met drie masten en ongeveer 75 Meter lang, genaamd «William Nelson", hen naar het beslissing van gemeentewege aangewezen de beer A. van de Sande, tegen een tarief van f 5 per keuring. Alhier trad Vrijdagavond voor een vrij druk bezette zaal op, de heer M. Reijogoudt van Ierseke als karakter-humorist. Bij een deel van bet publiek, dat nu eenmaal van dolle grappen houdt, viel hij natuurlijk best iu den smaak; «Kees de Landlooper" en «Jan Bitter", beide van eigen maaksel, gingen hem het best af, en ongetwijfeld mag hjj aan bevolen worden voor gezelschappen, die in den geest van de heeren De Winter en Luoiën iemand uitnoodigen om op te treden, te meer, waar bij billjjk is in zijn eischen, en werkeljjk den heelen avond vult. Wiaaenkerke. Dezer dagen hield de Spaarkasvereeniging «Spaarlusi" alhier hare jaarvergadering. Het ledental was gestegen tot 30. 2.4 pCt. kon worden bijgeschreven aan rente. Het bezit der Vereenigiog bedraagt thans f 1130. Herkozen werd tot penningmeester de heer M. van der Weele en gekozen tot vioe- preeident de heer Th. do Ridder, De Schietvereeniging «Koningin «Wil- helmina" hield dezer dagen in de openbare sohool alhier hare jaarvergadering ondjr voorzitterschap van de heer C. N. v. d. Hejjde. Uit de gedane rekening bleek, dat was ont vangen in 1904 f 000.93} en uitgegeven f 597.17, zoodat er oen goed slot w*b van f 374 50. Van een geldleening groot f 182.50 werd f 30 afgelost. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de hoeren A. van Damme, P. Priester en J. M. de Looff, die hunne herbenoeming aantamen. Ia het afgeloopen jaar werden de meeste rozen geschoten door den heer K. Imanse, die hierom mede bestuurslid en «koning" werd. De Vereenigiog telt 45 leden Goes, 21 Jan. Op Zaterdag 28 dezer zal de heer J. A. de Bruyne, directeur der H. B. 8. te Zierikzee, op uitnoodiging der C. V. Kieavereeoiging alhier eene lezing houden. Onderwerp: de leuzen bij de aanstaande verkiezing. Nabij Boraele is gezonken het met aard appelen geladen schip «Jacomina", schipper J. Fiuijt, komende van Zuid-Kr&aiert en be stemd naar België. De lading was verzekerd. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachter de heer M. Servaas te Yeraeke. Gevolgen der werkstaking in het steen- kolengebied in Weetfalen aan de Rubr. De handelaars in steenkolen hobben den prgs van het artikel met een dubbeltje per U.L. ver hoogd, en met nog vrjj groote zekerheid wordt in de volgende week een nienwe verbooging tegemoet gezien, ook van de steenkolen, die reeds in do pakhuizen waren opgeslagen vóór het uitbreken der werk staking. Proflteereu van de omstandigheden Hier is tot stand gekomen eene R.-K. kieevereen/ging. De heer C i>. Weseeliag, redacteur van een R.-K. onderwijsblad en onderwijzer te 's-Gravenhagr, hield eene inleidende rede. Ongeveer 100 personen had aan den oproep van het voorloopig comité voldaan en waren ter vergadering aanwezig, waarvan staande de vergadering sioh ruim 60 voor het lidmaatschap opgaven. Het voorloopig comité werd iu een dtfioitief veranderdhet zgn de heeren d. Ven, Mudde, Boel, v. d. Reit, Van Kalmthout, Claessens en Stieger. In eene volgonde bijeenkomst zal na vast stelling van het reglement een bestuur gekozen worden. land van Columbus zou voeren. Het verblijf in het emigrantenhuis gedurende een achttal dagen beviel al bizonder goed, de voeding was uitstekend, en de behandeling liet niets te wensohen over. Den dag na aankomst te Antwerpen moest het geld voor de land- en zeereis gestort worden bij den geoeraal-agent Adolf Strails, waar hun tevens werd medegedeeld, dat de dag van vertrek was bepaald op Vrijdag den 4en Juni. Wat zetten onze eenvoudige dorps bewoners groote oogen op, toen ie dat kolossale zeeschip daar zagen liggendat trotsohe gevaarte boezemde allen vertrouwen in, en niemand twijfelde, of het zou hen veilig op de plaats van bestemming brengen. De verdere dagen werden besteed om Antwerpen te bezien, en het spreekt van zelf, dat de grootsche dier gaarde en de prachtige Lieve Vrouwe Kerk niet werden vergeten. En meermalen werd Antwerpen vergeleken met Dreischor, wat onwillekeurig ontlokte het gezegdewat is de wereld toch groot, en wat is er veel te zien. Den dag vóór het vertrek van de „William Nelson" werden onze landverhuizers met hunne goederen aan boord gebracht, en hun in het onderste gedeelte van het schip hun verblijf plaats aangewezen. Hier waren zij met ongeveer 250 lotgenooten bjj elkaar; ieder huisgezin had zijn appartement door ruwe planken ge scheiden, waar zij zioh het soo gemakkelijk mogelijk maakten. Gemeld zij nog, dat er 538 passagiers aan boord waren, en dat in het middengedeelte van het schip, door slechts ruwe planken van de passagiers gescheiden, vateD met terpentijn gestapeld lagen. Dit laatste nu zou niet zulk een bizonderheid zijn, als dit niet de oorzaak was geweest van, of had moeten medewerken tot een afgrijselijk drama, dat ongeveer 3 weken later werd af gespeeld. Den 4en Juni was aangebroken; zekere Leendert van der Have, die zijn broeder Daniël tot zoover vergezeld had, nam thans een hart roerend afsoheid van zijn dorpsgenooten, en toen eenige oogenblikken later twee sleepbooten zich aan de „William Nelson" hadden vast gehecht, ging het groote sohip statig en lang zaam, onder gejuioh en daverende hoera's èn De heer J. Weststraate, mr. timmerman te 's-Heer-Arendskorke, ie door ZEx. den Commissaris der Koningin benoemd tot lid der Gezondheidscommissie te Goes. Rilland. Woensdagavond trad hier in de herberg van den heer Rottier voor een talrijk gehoor op mr. Van Drooge, griffier bij den Beroepsraad der Ongevallenwet. Spreker had tot onderwerp«Ongevallenwet voor 't Land bouwbedrijf." Helder zotte hij niteen de be- teekenis en inhoud dier wet en bij achtte op- pemiog van 't Landbouwbedrijf onder die wet alleszins plichtmatig. Met trtffende voorbeelden toonde hjj a&n, dat ook bij den landbouw, al is het niet in zoo'n mate als bij de indastrie, ernstige ongevallen voorkomen en dat tot op beden de ongelukkige arbeiders meestal ver plicht zgn ondersteuning te vragen bij een armbestuur. Dit kan en moet anders worden. Spreker was niet gekomen om over politiek te spreken, maar wilde gaarne den veldarbei- der in hetzelfde genot doen deelen, als zijn collega's, de fabrieksarbeiders. Ea nu had de tegenwoordige regeeriog wel met veel woorden het belang van den arbeider voorgestaan, maar aan daden, om verandering ten goede te brengen, was nog weinig of niets gedaan. «Wilt ge", zoo vroeg spreker den talrijk aan wezigen arbeiders, «dien toestand bestendigen wilt ge u nog langer met mooie woorden laten tevreden stellen Immers neen Welnu, bij de aanstaande verkiezing kont ge mede helpen, om de tegenwoordige Re>eering door een andere te doen vervangen. Helpt dan in nw eigen belang mede om mannen te kiezen, die uw toestand in het maatschappelijk leven zullen helpen verbeteren". Van de gelegenheid tot debat of om inlichting te vragen werd geen gebruik gemaakt. De heer Welleman van Krabbendijke had den spreker voorgesteld en ingeleid, en bracht hem du ook den dank der vergadering voor zijn onderhoudende en leerrijke rede. Rats. Tot gemeen te-veld waohter alhier is benoemd de heer Jb. Lcijnse, thans agent van politie te Bergen-op-Zoom, in plaats van den beer P. den Boer, aan wien op zija verzoek eervol ontslag is verleend wegens gezichtsver zwakking onder toekenning van een pensioen tot f 200 'sjaars. Middelburg, 22 Jan. Op de stadsvesten alhier werd Zondag, hoewel het ijs verre van betrouwbaar was, reeds vrij druk achaateen gereden. Enkelen hebben evenwel hun waag halzerij met een nat pak moeten bekoopen. De banen van de ysclub «Middelburg" aan den Seiaweg werden dien morgen geopend, doch wegeDs de sleohte hoedanigheid van het jjs, was het bestuur verplioht deze io den namiddag te sluiten. Viieiingeu. De dagmaiiboot «Engeland" van de Maatsch. «Zeeland", welke enkele maanden te Rotterdam in reparatie heeft gelegen is weer naar hier ttroggekeerd en zal binnenkort weer in den geregelden dienst kunnen worden opgenomen. Oostburg, 21 Jan. De persoon, die zich, zjoals gemeld, in den naoht van Woensdag op Donderdag door geweld toegang verschafte tot de onbewoonde schoenmakerswerkplaata ran J. A. R. alhier, en daar schoenen ont vreemd heeft, ia door den brigadier der maiéohauaióe geknipt. Het is de onde bekende van de juatitie Iz. F., die een volledige bekentenis aflegde. Twee paar schoenen zgn op den zolder zijner woning gevonden, en werden door den eigenaar herkend. Men schrijft ons nit het kiesdistriot Oostburg De liberale kiesvereeniging in bet voor malig 49 district van Zeeland zal niet zonder van passagiers èn van hen, die aan wal stonden, de 8chelde op. De landverhuizers behoorden tot verschillende nationaliteiten, Duitsohers, Belgen, Franschen, ja zelfs Polen. Tot de Nederlanders behoorden onder meer onze raenschen van Dreischor en dit warenLiza Klaasse met vrouw en drie kinderen, Jan Pelle met vrouw en drie kinderen, Johannes van den Berge met vrouw en drie kinderen, Daniël van der Have, Jan van den Berge, Adriaan Vis, Cornelis Pheroambucq met zijn broeder en zuster en Willem Pelle met zijn vrouw Adriaamje Oole en zijn vier zoons Marinus, Marlinus, Abraham en Jan, respectievelijk 12, 10, 8 en 3 jaar oud. De voeding aan boord, aangegeven op een spijs- lijsf, was goed, zij bestond uitMaandag, aardappelen met vleesch en groente; Dinsdag, kapucijners met spek; Woensdag, z.g. jan-in den-zak; Donderdag, bruine boonen metspek; Vrijdag, rijst; Zaterdag, erwtensoep mei epek, Zondag, aardappelen met visch, terwijl 's mor gens en '8 avonds brood met boter en koffie werd verstrekt. Op de reede van VlissÏDgen gekomen liet de „William Nelson" zijne ankers vallen, de sleepbooten vertrokken, en toen twee dagen later de wind gunstig, was sloeg het trot8che gevaarte zijne breede zeilen uit en zette koers naar het Westen. Ondanks de norechheid van den gezagvoerder, Johannes Smits, en de bemanning, waren de passagiers opgewekt, want de reis over de Noordzee ging voorspoedig, en allen leefden met hoop in het hart. In het Engelsche Kanaal overviel hel schip eene windstilte, die drie dagen duurde, totdat in den avond van den derden dag zich onder de zon een zwart vlekje vertoonde, dat de gezagvoerder en de bemanning vol aandacht gade sloegen. Dat vlekje werd grooter en grooter, bevelen werden gegeven, zeilen geborgen, en den passagiers bevolen naar hun logies te gaan, waarop het dek werd dichtgespijkerd. Zwarter werd het zwerk, on heilspellend klapperden de kleine stormzeilen en onrustig wiegelde het groote schip op de inktzwarte zee. Langzaam en in spanning verstreek de nacht. Tegen het aanbreken van den dag deed zich dat angstwekkende geluid hooren, 't welk de zeelieden zoo goed kennen strijd het eenige liberale belwerk ia dit gewtst zich laten ontnemen. Zondag 29 Januari wordt vergadering te OoBtburg gehouden ter ballotage van het zeer aanzienlijk aantal personen van 78. Het aantal leden op heden bedraagt nau welijks 120 personen. AaabestedlifeiTerksspiares mbb. Oosterland. Zaterdag j.l. werd door de landbouwvereenigiog «Door Eendracht Sterk", in de zaal van den heer J. J. Beije alhier, aanbesteed de levering van kunstmest. De laagste inschrijvers waren I J. v. d. Have, Zierikzee, Chilisalpt ter f 12,54; S. de Rijke, SirjaDsland, opgei, peru-guano f 8,45Maalsch. tot verkoop van hulpmeststoffen Dordrecht, ammoniak-super- phosphaat f 7,12; W. J. C. Ribbens, Zierikzee, soperphospha&t f 2 15. De levering is gegnnd. Landbouw en Veeteelt. St-Maartensdijk, 22 Jan. In de Zater dagavond gehouden vergadering van leden en donateurs der vereenigiog van varkens houders alhier, bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dat in de eerste S maarden van bet bestaan der vereeniging de ontvangsten ongeveer f 100 meer bedroegen dan de uitgaven, welk bedrag wordt gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank. Het bestuur, dat nog steeds voorloopig zijne function Tervulde, werd thans met meerder heid van stemmen dtfioitief gekozen, n.l. G. Puldeiman, sis voorzitter, W. Manneke, vioe-voorzitter, J. C. Westerweel, penring- meester en J. M. Bazen Az., secretaris, terwijl door de vergadering als keurmeesters werden aangewezen C. Nelisse, P. Quaak en J. P. Slager. Voorts werd bepaald, dat de deelnemers over 1905 eene wekelijksche oontributie moeten betalen van 10 oent voor ieder ter verzekering aangenomen varken. Wij kunnen niet anders dan onze beste wensohen uitspreken voor den bloei dezer vereenigiogzij is voorzeker een zeer nuttige instelling. Voor den werkman toch is het een zeer groote ramp, wanneer by zjja varken moet missendoor elkander onderling te steunen kan in dit ongeluk voorzien worden, dooh dan is het ook z«er gewenacht, dat het aantal deelnemers zoo groot mogelgk zij, des te grooter draagkraoht krijgt de vereenigiog. En bovenal wordt die draagkraoht nog ver hoogd, wanneer de ingezetenen naar vermogen eene bijdrage afzonderen tot het vormen van een reserve fonds, waDt in tjjden van groote sterfte onder de varkens worden er van de kas van roo'n vereenigiog vaak zware offers geëisoht. Naar wy vernamen, worden de gelden van donateurs alleen bestemd als suppletie aan arme deelnemers, wanneer de kas niet toelaat geheele uitkeering der geledpn schade te doen. Dat dan ook vele ingezetenen deze goede zaak steunen mogen. ttl D E B W IJ I. Renesse. De onderwijzers der afdeelivg «Westelijk Sobouwen" van het Ned. Ond. Genootschap hielden Zaterdagnamiddag eene vergadering. Na lezing der notulen, deed de penningmeester verslag van zgn gebonden beheer over 1904. De kas sloot met een flink batig saldo. Daarna werd de leesbeurt vervuld door deo beer Q. J. Baren teen van Serooakerke, die zijne hoorders vergastte op een zeer interessante bijdrage, getiteldHet Ganien- bordspel", welk spel spreker toepaste op het leven van den onderwijzer. Het applaus bewees, dat de zeer luimige bijdrage in aller smaak was gevallen. De voorzitter was voor- eo hun zegt, dat de storm op 't punt is los te breken. Dit heeft eenige overeenkomst met het gebrom van eene naderende reusachtige menschenmassa, dat de schepelingen in spanning op hun aangewezen poet houdt om de woe dende elementen het hoofd te bieden. En nauw was de zon aan den oosterkim verreien, of de golven beukten onbarmhartig het schip, scheurden de zeilen aan flarden, en deden het krakende en steunende gevaarte als een noten dop heen en weer slingeren. Hoe het in het logies der landverhuizers toeging, behoeft zeker geen betoog. Gelukkig evenwel hield het schip zich goed, en toen in den avond van dienzelfden dag de storm begon te bedareo, en den vol genden morgen aan de passagiers weder een Kalme zee te aanschouwen gaf, terwijl er een flinke bries waaide, was het leed weder geleden en ieder vol goeden moed. Intusschen zij nog medegedeeld, dat de voeding van mindere kwaliteit begon te wordeD, zoodat, toen het schip het kanaal uit was gestevend, de spijslijst een overbodig weelde artikel was geworden, en de voeding in hoofd zaak bestond uit: slechte erwten en boonen en slechte scheepsbeschuit, wat tengevolge had, dat verscheidene passagiers mopperden, dat hun evenwel niets hielp. Flink stevende dan ook de „William Nel son" weder over de zilte baren, en het hijschen van het anker op het dek toonde aan de passagiers, dat de Oceaan bereikt en 'l Kanaal verlaten was. Eindelijk brak de noodlottige dag, de 26e Juni aan. Het laat zich begrijpen dat de zindelijkheid in het logies der landverhuizers, na een verblijf van drie weken, zeer veel te wenschen over liet, gegeven de bekrompen ruimte van eene massa volk, waarvan er verscheidenen het woordje proper niet kennen. Voegt men hier nog bij, dat sinds een paar dageD een aan zienlijke hoeveelheid terpentijn uit de middel ruimte in het logies der passagiers vloeide, waar ook onze menschen van Dreischor waren, dan zal het noodzakelijke van eene flinke zuivering zeker geen betoog behoeven. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 2