ZIERIKZEE8CHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Januari 1905. Eerste Blad. Algswess Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sr Prsviscis. ierikzseesohe Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ii f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8104. Directeuri A, J. DB loozb. A. FRANKEL. e ac eiiren. j j ^r^LE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek ScliuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De aanstaande stemming voor een Lid van den Gemeenteraad. Door het bedanken van den heer J. A. Legemaat als lid van den Gemeenteraad, noodig geworden, omdat hij de gewichtige betrekking van gemeente-ontvanger aanvaard heeft, tot de vervulling waarvan hij door de eenparige stemmen dor raadsleden geroepen werd, is in onze gemeentelijke vertegen woordiging een vacature ontstaan. De ledig geworden raadszetel, zoovele jaren op eervolle wijze ingenomen, zal Woensdag, den 25sten dezer opnieuw bezet worden. Ter vervulling van die vacature heeft de Liberale Eiesvereeniging in haar jongste ver gadering met een verpletterende meerder heid den Iogenieur Jhr R. R. L. DE MURALT tot haar candidaat geproclameerd. Uit beginsel en uit overwegingen, die wij eerstdaags in een hoofdartikel zullen ont wikkelen, volkomen medegaande met de door die Eiesvereeniging gedane keuze, zouden wij het in het welbegrepen belang der gemeente achten, indien genoemde candidaat door de burgerij, waarvan bij een krachtig woord voerder hoopt te worden, naar den Raad zou worden afgevaardigd. Veelzijdig ontwikkeld, helder van geest, onafhankelijk in zijn positie, en rondborstig van karakter bezit de beer De Muralt de eigenschappen, en vervult hij de voorwaarden, die men aan een goed raadslid mag stellen. Door hem te stemmen zal men aan de gemeente een waardigen vertegenwoordiger schenken, die in den Raad zal toonen de belangen der ingezetenen op uitnemende wijze te zullen behartigen. Na de overgave van Port-Arthur aan de Japanners is geen éclatant oorlogsfeit voorgevallen. De bladen verhalen nu tal van bizonderheden over de ontmoeting van Gene raal Stoessel met Generaal Nogi, over het verlaten der vesting door de 25000 Rassischa krijgsgevangenen, en over den toestand der vesting zelve. Van de Russische officieren zullen de meesten geen gebruik maken van het han gegeven verlof naar Roeland te mogen terugkeeren, indien zij zich verbinden in dezen oorlog niet meer tegen Japan te zullen vechten. Het grootste deel gaat in krijgs gevangenschap, deelend op die wijze het lot van bun soldaten. De toestand aan de Sjsho is tot nu toe onveranderd. Beide legers hebben zich in den grond ingegraven, met het doel veilig te zijn voor de vijandige kogels en de strenge vorst. Af en toe wordt er geschoten, teneinde acte de présenoe te geven, en nu en dan wordt gepatrouilleerd, teneinde op de hoogte te big ven van de stellingen, die aan weerskanten zijn ingenomen, maar bepaald gevochten wordt er niet. De Japanners laten de belegerings- troepen van Port-Arthur naar Mantfjourije komen, om zich op die wijze te versterken, en Eoerapatkine, die niet uit den hoek durft te komen, het leven zaur te maken. Het is niet alles soldaat te wezen. De vraag is gerezen, ral Engeland, dat indertijd Wei-hai-wei bezet heeft, omdat Rnsland Port-Arthur heeft ingepalmd, nu Wei-hai-wei ontruimen, omdat Japan Port- Arthur veroverd heeft? Wat de Eogelsche gier in zijn muil heeft, laat bij niet gauw los. De Seizor van Duitachland heeft aan den Russisohen generaal Stoessel, den ver dediger van Port-Arthur, en aan den Japansohen generaal Nogi, den veroveraar van genoemde vesting, met toestemming der wederzgdsohe souvereinen, de orde Pour le mérite doen toekomen. Deze orde wordt in tegenstelling met andere orde's, ter verkrijging waarvan door de heeren liefhebbers soms hemel en aarde in beweging worden gebracht, sleohts in die gevallen door den Eeizer ver leend, waarin een ieder zal toeatemmen, dat de persoon, die haar ontvangt, haar ook ver dient. De Eeizer is op en top soldaat. Militaire glorie is voor hem alles. Hij telt de slagen en rampen niet, waardoor tengevolge van het moordend lood duizende families getroffen worden. Hij denkt zich niet in in het diepe leed, dat menig weleer zoo gelukkig gezin overvalt. Opgegroeid en gevormd in een omgeving, waarin de krijgsroem het hoogste ideaal op aarde is, kan zoo iemand als regeerder een groot gevaar voor zijn volk opleveren. Vertrouwende op de sterkte van zijn geducht leger, en tuk op overwinningen, zou hij allioht de natie in een verderfelijken oorlog kunnen wikkelen. En elke oorlog is, al behaalt men ook de zege, een groot onheil. En wi« pinkt de vruchten van de overwinning? Niet de soldaat, die met het geweer in de hand moet strijden, maar wel zij, die de hoogste positie in den staat in nemen, en in den regel buiten schot big ven. Worden in Duitschland van regeeringawege thans maatregelen genomen, teneinde de sol- datenmishandelingen te voorkomen, of tot een minimum te beperken, noodig blijkt het, dat aan de bevoorrechting, die de wegens soldaten- mishandeling gestrafte offioieren genieten, een afdoend einde worde gemaakt. Luitenant Hüssener, die een soldaat met zijn sabel doorboord heeft, werd door den krijgsraad tot vestingstraf veroordeeld. In de bekende vesting Ehrenbreitetein werd hjj opgesloten. Maar wat blijkt nu? Dat de man daar een leventje als vau een prins leidt. Hij gaat uit, wanneer hij wil, ontvangt visites, erlangt soms voor eenige weken verlof om zijn familie te bezoeken, en krijgt geen gevangenis kost, maar keurige, uitgezochte gerechten. Hij rookt fijne sigaren en drinkt fijae wijoen. Het is gelukt een kiekje van zijn gevangenis- leven te nemen. Men ziet dasrop mijoheer de moordenaar, zittend aan een tafel met nog twee gevangenen. Wijn- en champsgne- flessohen, sigaren en cigaretten prijken op de tafel. Onder de tafel ontwaart men eenige ledige fiesachen. De heeren schijnen in een hoogst opgewekte stemming te zijn. Zóó straft men in Duitschland offioieren, die een moord In het Roergebied is een werkstaking onder de mijnarbeiders uitgebroken, die tegen den wil van hen, die aan het hoofd van de vak beweging staan, zich dagelijks uitbreidt. De leiders willen, dat slechts partiëal gestaakt wordt, opdat zij, die werken, de stakers kunnen steunen. Maar zij kunnen den stroom niet tegenhouden. Groot is namelijk de ver bittering der arbeiders tegen hun directies, die toelaten, dat zij door de bazen en op- siohters op hondsche wijze behandeld worden, en niet zelden met gummislangen geranseld worden. De arbeiders moesten de gemeenste soheldwoorden verdaren. En toen in één mijn de werkstaking eindelijk uitbarstte, sloeg die onmiddellijk naar andere mijoen over. De arbeiders hebben hun grieven geformuleerd, en verlangen nu, alvorens het werk te her vatten, wegruiming er van. Maar de mijn- directies, aan wie de werkstaking seer gelegen komt, weigeren beslist dat verlangen in te willigen. Zij hebben namelijk een grooten voorraad steenkool liggen. En het zou ons niet bevreemden, indien zij van deze werk staking zelfs gebruik maakten om den prijs der steenkolen te verhoogen, zoodat zij er zelfs nog bg profiteer en. Het publiek, dat op de hand der arbeiders is, vreest echter, dat de mgndirecties het zullen winnen, daar de weerstandskas der arbeiders weldra uit geput zal zijn. Prins Mirski is nog Minister van Binnen- landsche Zaken, maar voor hoelang nog? Algemeen denkt men, dat zijn regeerings- dagen geteld zijn. De Czar, die een ultra- godsdienstig autokraat iswil van een grond wettigen staatsvorm absoluut niets weten. Er kwam bij hem een adres in van boeren, waarin deze op de handhaving van den autokratischen staatsvorm aandrongen. En wat deed de Czar? Hij heeft zioh gehaast zijn slaven voor hun onderworpenheid en trouw te danken. Een dergelijk adres is eehter gelukkig zelfs in Rusland een zeld zaamheid. De Russische natie in al haar sohakeeringen verlangt luider en Inider een oonstitutie en vrede met Japan. De oorlog met dat rijk is er nooit populair geweest. Daarbij komt, dat de handel tengevolge van den oorlog kwijnt. Wie den oorlog tot het uiterste wil voeren, is de bureankratie. Zy hoopt nog, dat Rusland Japan zal verpletteren. En zegeviert Rusland, dan heeft het des potisme, en daarmede ook haar macht een nienwe kracht verkregen. De mobilisatie in Polen geeft slechte resultaten. Weinigen geven aan de oproeping gehoor. Velen ontvluchten den dienst door naar het buitenland uit te wijken. Het FranBche Ministerie—Combes heeft door de verkiezing van den nationalist Doumer tot voorzitter der Earner een beteekenie volle nederlaag geleden. Brisson, die tot dusverre president was, en een volbloed aanhanger der regeering is, bleef in de minderheid. Doumer is door toedoen der reohtorsade en der nationa listen gekozen. In de rede, waarmede hij het voorzitterschap aanvaardde, verklaarde bg met onpartijdigheid de vergaderingen te zullen leiden. De niet-vleiende benamingen van verrader", noverlooper", werden hem door de republikeinen, terwjjl bg sprak, naar het hoofd geslingerd. De sroode maagd", Louise Michel, is overleden, en op kosten van Rochefort te Parijs ter aarde besteld. Hoewel scherp en bitter, was zij een vrouw, die met moed en uit overtuiging voor haar beginsel streed. Haar leven was een voortdurende etrijd. Moge zij. nu zij van het strijdperk is heen gegaan, en een nieuw leven is ingegaan, waarin eeuwige vrede heerscht, een welver diende rust smaken. ■edarland. Winschoten, 44 Jan. Gisterenmiddag werd met den trein van 42.27 door een brigadier en een maréohauuéa alhier een nette gesluierde dame binnengebracht en na verhoor door den rechter-commisaaris aangehonden. Zg was gearresteerd ten huize hater dochter, woonachtig te Toxhol en bij wie so iijdeljjk logeerde. 't Was de weduwe Teunekes, laatst gehuwd met nu wijlen den heer F., graanhandelaar en wethouder van de gemeente N.-Pekela. Uit het eerste huwelijk van den heer F. was een dochter, de tegenwoordige eohtgenoote van den heer De G., architect te W. Deze heer De G. deed na een aankltcht tegen de wed. F. wegens het verduisteren van twee effecten die te Stadskanaal moeten zjjn verzilverd, zulks ten nadeele van zijne eoht genoote. De gearresteerde sou binnenkort huwen met den weduwnaar B. te Koopswolde. Meppol, 14 Jan. Hedon is alhier het treurig bericht ontvangen, dat het vaartuig van D. Schuurman, van Dedemsvaart, lijders den jongsten storm in de nabijheid van Elbnrg gezonken is. De opvarenden: man, vrouw, kindje en kneoht, zijn allen in de golven om gekomen. Apeldoorn, 11 Jan. H. M. de Eoningin verschafte met Nieuwjaar aan vorschillende ambtenaren en beambten van het paleis Het Loo een blijde verrassing, door de mededeeling, dat zg de huizen enz., door dit personeel bewoond en aan H. M. behoorende, op zekere voorwaarden in eigendom wensobt af te staan. Daar deze voorwaarden zeer mild gesteld waren, werden deze natuurlijk gaarne aanvaard. Het personeel ontving tevens ongevraagd verbooging van salaris, ten bedrago van f 500, f 400 enz., naar verhouding van het vaste inkomen. Maassluis, 42 Jan. In den toestand, waarin het op de Zuiderpier gestrande En- gelsohe stoomschip lEmma" zioh bevindt, is nog steeds geen verandering gekomen. De hooge zeeën slaan er voortdurend overheen, zoodat het onmogeljjk blijft het bergingswerk voort te zetten. Schiedam, 12 Jan. Gisterenmiddag ongeveer half vier is het Ijjk gevonden in een der slooten in den z. g. Diefhoek van een welgekleed manspersoon, van ongeveer 50-jarigen leeftijd. Het lijk, spoedig naar hot drenkeliogenhuis gebraoht, is kort daarna herkend geworden de ongelukkige is de heer G. S., handelaar in bloemmeel, wonende te Rotterdam. Bij hem is gevonden zoowel zilver- als papieren geld. Dienselfden morgen is bij in de Hoofdstraat gezien en bij had aldaar te kennen gegeven een familielid te Maassluis te gaan bezoeken. Verschijnselen, welke zelfmoord doen ver moeden, waron niet aanwezig; de ongelukkige was sleoht van gezicht; hij had slechts één oog te zijner besohikking. Hij was gehuwd. Rotterdam, 44 Jan. Een Zweedsche matroos uit JöDgtöping was gisterenmiddag bezig met aanstalten te maken om over de leuning der Maasbrug in het water te springen. Gelukkig wist een agent van politie zioh van den man meester te maken vóór hij zijn voornemen had ten uitvoer gebracht. Hij word nu zoolang onderdak gebracht op het oentraal-bureau van politie aan het Haagsohe Veer. Langen tijd hield hij zioh daar muisstil, maar toen eenige agenten daar voor tijd verdrijf een spelletje begonnen te domineeren, vloog hg eensklaps op de tafel toe, maakte zioh meester van dubbel-drie en slikte dien steen door. Groote ontsteltenis onder de agenten. Nog meer, toen de man ook verder als een razende te keer ging, rukte en trapte en met het hoofd tegen een muur liep, zoodat hij met bloed bedekt was. Er was geen twjjfel aande ongelukkige was krankzinnig. Ook de geneesheeren in het Ziekenhuis zijn van die meening. Voorloopig is hg daar opgeborgen. De heer Ed. G. A. Fol, die den 3en September IJ. op het Beursplein met het linkerbeen tussohen twee tramwagens bekneld geraakte, welk been in het Ziekenhuis gedeel telijk is geamputeerd moeten worden, ie thans in zooverre hersteld, dat bij bijna dagelijks het Ziekenhuis gedurende één uur mag verlaten om een rijtoer door de stad te ondernemen. Ten bohoeve van de stoomtramdiensten der Rotterdamsobe Tramwegmaatschappij naar de Zuidhollandsohe en Zeeuwsche eilanden is aan de Rosestraat te Feijenoord een stations gebouw met verhoogd perron gebouwd. Niettegenstaande de beperkte ruimte, die beschikbaar was op het driehoekig stuk terrein hoek Entrepot- en Rosestraat, is met de ruimte gewoekerd. Langs den Eotrepot-dok-muur is dubbel spoor aangelegd, waar overheen de stations- ororkapping reikt. In een contrsle hal, waartoe de hoofddeur toegang verleent, komen uit bet plaatskaarten bureau en de wachtkamers 4e en 2e klasse met restauratie-inrichting. Drio lange tramwagens kunnen voor het perron naderen. Op de bovenverdiepingen bevinden zioh de directie- en oommissariskamer, de teeken- bureanx voor den technisohen dienst, de telefoondienst met de eilanden enz. en verdere vertrekken voor administratieve doeleiodeo. Voor den stoomtramdienst is het nienwe gebouw een groote aanwinst, daar tot nu toe de geheele stationsdienst uitgeoefend moest worden op de openbare straat. Zierikzee, 43 Jan. Heden had het examen plaats voor jongelingen der liohting 4905 voor een diploma van een diensttijd van 4 maanden en keuze van garnizoensplaats. Een groot majoor droeg daarvau de leiding op zich. Verder bestond de examens-commissie uit 2 kapiteins en 3 4ste luitenants der infanterie. Acht jongelingen namen aan het examen deel en slaagden daarvan P. C. Stamperius, C. A. Ockerse, D. Geluk, B. Wisse en A. Holm uit Zierikzee en A. Mol uit St.-Philipsland, terwijl D. v. d. Maas en J. A. De Hooge slechts keuze van garnizoensplaats kregen de laatste had zioh niet voor gymnastiek opgegeven. Hiernit blijkt, dst de vooroefeningen uitstekend zijn gegeven door den sergeant-majoor en den sergeant. De commissie onthield dan ook den sergeant-majoor het zoo welverdiende pluimpje niet. Naar wjj vernemen, zal den 30sten dezer maand in de Conoertsaal alhier door den heer 8. Klimmerboom met medewerking van mej. Harry van der Harst, altzangerea te Leipzig, en den heer F. W. Gaillard, solo- violonoellist aan het Concertgebouw te Amster dam, een oonoert worden gegeven. Mej. Van der Harst is voor ons Zierikzeeënaren geen onbekende. Het vorig jaar trad zg alhier in de Groote Eerk op, en toen heeft zij door haar prachtig altgeluid en voortreffelijke voor dracht aan het kunstminnend publiek een hoogst genotvollen middag verschaft. Ook de beer F. W. Gaillard is voor ons geen nieuweling. Wij weten allen, over welk talent hg be schikken kan. Ook mej. H. Klimmorboom zal aan dit oonoert haar gewaardeerde mede werking verleenen. Wij vertrouwen, dat evenals bet vorig jaar ook dit jaar de concertzaal weer ruim zal bezet zgn. Bij Kon. bealuit is een pensioen verleend aan J. Rgkse, hoofd der openbare lagere school te 's Heer-Hendrikskinderen, ad f 700. Aan de aandeelhouders in de staal fabriek te Teroouzen zal in de a.e. algemeene vergadering het navolgende plan worden voorgelegd Een groep van Nederlanders en Belgen zou eene nieuwe maatschappij stichten, met een aandeelenkapitaal van 3 000.000 frs., terwijl teveDs een obligatie-leening zou gesloten worden van 2.000000frs. De nieuwgevormde maatschappij zou het actief en passief der tegenwoordige maatschappij, thans in staat van faillissement verkeerende, overnemen. Haamstede. A.e. Maandag den 16en Jan., des avonds te half zeven ure, hoopt de heer Nahugsen van Utrecht in de Herv. Eerk te Burgh bet doel en het nut van den Christel. Werkmansbond niteen te zetten in een bijeen komst, die voor ieder toegankelijk is. Bruinisse, 42 Jan. Gisterenavond trad ds. Donner van Nieuwdorp op in de Gerefor meerde Eerk alhier, in het belang van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. In eene hoogst boeiende rede wees de redenaar op het nut en de noodzakelijkheid van de oprichting van een krankzinnigengesticht in onze provincie. Wel bestaan reeds enkele gestichten in ons land, waar die ongelukkigen op christelijke wijze verzorgd worden, maar steeds zgn die inrichtingen bezet, zood&t het noodzakelijk is, dat bet aantal uitgebreid wordt. Waar nu jaarlijks ook in onze provincie zoovelen door die treurige krankheid bezocht worden, waar van voor een tweehonderdtal een christe lijke verzorging geweneoht wordt, wekte hij zjjno talrijke hoorders op, lid te worden eener hier te stiobten afdeeling der Vereeniging. Na het eindigen der scboone rede, die door de aanwezigen met de grootste aandacht en de meeste belangstelling aangehoord werd, verklaarden zich een vgftigtal bereid als lid toe te treden. Het plan is, in de volgende week te zamen te komen en definitief tot opriohting eener afdeeling over te gaan. Vertrouwd mag worden, dat nog velen zioh zullen aansluiten en daardoor zullen toonen te willen mede werken om de voorgenomen» stichting tot stand te brengen. Scherpenïsse. De nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht een bedrag van f 424. St.-Ann&land. De inschrijving voor de nieuwjaarsbedeeling bedroeg in deze gemeente f 292,75. Oad-Vossemeer. Op de slikken tussohen den Hollarepolder en Noord-Brabant voer dezer dagen een boot omboog, welke bemand was met twee EngelsoheD, een sobryver en een teekenaar, welke een kunstreis door Europa maken, en in het begin dezer week te Vlissingen aankwamen. Het doel der reis is naar Dordrecht, de Rijn op, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije naar Turkije. In «oo'n kleine boot bij winterstormweer op de Zeeuweohe. Stroomen is een minder prettig begin. De boot was door hen aangekocht te Veere, naar zg beweerden van vissoherg-politie. Een boerendochter had het ongelok een ketel kokend water over hare voeten te krijgenonmiddellijk moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Naar men ons meldt, moet er bij de stormvloeden aan den dijk bg de werken van het stoomgemaal eenig water zgn binnen gedrongen; de oorzaak ie ontdekt, zoodat onmiddellijk afdoende maatregelen ter voor ziening zgn genomen. Goes. Eenige jeugdige dieven veroorzaken winkeliers verbazend veel last. 's Avonds komen zjj in den winkel, quasi om een stuk brood, en terwijl de goedhartige winkelier zioh even verwijdert om dat te gaan halen, slaan zij hun slag. Alles is van bun gading. Het zgn voornamelijk de drie kinderen van H., die bezig zija om voor galg en rad op te groeien. De poliitie is op haar qui vive. De Liberale Eiesvereeniging is bezig baar plan de oampagne op te maken. Reeds zijn eenige voorloopige oandidaten genoemd, die aan het bestuur der Centrale Vereeniging zullen worden opgegeven. Ook zgn gelden bijeengebraobt tot bestrjjding der kosten. De vioe-voorzitter, de heer A. G. van Djjk, beantwoordde duidelijk, en tot blgkbaar ge noegen der aanwezigen, de vraag»Hoe moet men strijden?" Tot geagreëerd klerk bij de rijks belastingen te Waalwijk is benoemd de beer P. de Jonge te O.ezand, thans als zoodanig werkzaam te Qeinkenszaod. Middelburg. Het derde kiesdistrict, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1905 | | pagina 1