ZIEItlkZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 31 December 1904. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Eerste Blad. Nieuwj aars wenschen. D RANKWE T. .DRA NK W E T. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierilizeesclie Courant). Verachgnt DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. Do priji per 3 maanden in f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië ons. vorsend ing •ana per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8098. Dlreoteur JS.. ar. DB LOOZB. Redacteuren: I A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, Tan 4—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sc hui thaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fronkel, Meel&traat 3S6, Zierikzee. Wij herinneren omen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 95 cent a contant in ons blad werrden opgenomen. Het no. van 3 Januari 1905 wordt des Maandagsmorgens hier ter stede bezorgd, doch tevens ivordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Huiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Zaterdag 31 December uiterlijk des namiddags 2 uur. De DIRECTEUR van het Poet- en Telegraafkantoor te Zierikzee noodigt het publiek uit aan de post- en telegraaf- beambten. op hun verzoek of wegens de aan bieding van een wensch bij gelegenheid van de jaarwisseling, geen fooien uit te reiken. De Directeur voornoemd, J. POST U1TERWEER. Kostelooze toelating van leerlingen op de Hoogere Burgerschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS *an Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 19 December 1904, vastgestelde Verordening op de koste looze toelating van leerlingen op de Hoogere Burgerschool met vyfjarigen cursus van deze gemeente. Zierikzee, den 30 December 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.®-Secreiaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen twee verzoekschrilten zyn ingekomen om verlof tot verkoop, na 31 December 1905, van alcot*ollioiz<lon<leii drank, ande ren dan stericon drank, krachtens art. 84, 2e lid a der Drankwet, van: 1°. CORNELIS KLOOTE, in het beneden-voorlokaal van het huis staande in den Wevershoekwijk C no. 50; en 2°. PAULINA VAN DEN ENDE, huisvrouw van Jan Jacobus van den Houten Cz., in het benedenhuis, staande bij de Znidhavenpoort, wijk D no. 501. Binnen twee weken ni de dagteekening dezer bekend making kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 30 December 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, L°-Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is inge komen om verlof tot verkoop, nk 31 December 1905, van alcoliolvrvjen dranlc, krachtens artikel 34, 2e lid b der Drankwet, van ANTHONY KLOOTE, in het Volkskoffiehuis, staande in de Krepelstraat, wijk C no. 279. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 30 December 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.o-Secretaris. Chineezen hadden aan Koeropatkin, den opperbevelhebber van het Russische leger in Mantejonrije, medegedeeld, dat de bezetting van Port-Arthur den Hoogen Berg van 203 Meter heroverd had, en deze had dit den Czar geseind. Men heeft over het algemeen dit bericht terstond al niet erg vertrouwd. En nu blijkt uit het feit, dat de Japanners de geheele vesting op den Erloeng-ejang veroverd hebben, dat het een valsoh berioht was. De Japanners zouden het fort op den berg Erloeng niet hebben kannen nemen, wanneer de Hooge Berg van 203 Meter niet meer in hun bezit was. Immers jnist doordat het Sesohnt op den Hoogen Berg van 203 Meter en aanval op het fort ondersteunde, was een welslagen van deze mogelijk. Militaire des kundigen, die volkomen op de hoogte zijn van de verdedigingswerken van Port-Arthnr, beweren, dat dit fort de sleutel van de geheele vesting is, zoodat nu de belegeraars dezen in handen hebben, Port-Arthur voor de Russen verloren is. De val van Port-Arthur is echter al zoo vaak aangekondigd, zelfs door journa listen, die zich anders aan geen voorspelling wagen, dat wij het raadzaam achten aan het beweren der militaire deskundigen niet te veel geloof te hechten, en het verstandiger vinden den loop der gebeurtenissen kalmpjes af te waohten. Met het oog op den staatkundigen toestand in Ruslanddie dagelijks een voor de Regeering dreigender aanzien verkrijgt, heeft de Czar een Kabinetsraad gehouden, teneinde daarin met zijn Ministers en raadgevers den ernstigen staat van zaken te bespreken, en te overleggen, wat thans geschieden moet. Prins Mirski, de Minister van Binnenlandsche Zaken, wees en zoo iemand dan kan hij het weten op den hoogst gevaarlijken toestand, waarin het land oogenblikkelijk verkeert, en aohtte met het oog daarop vrijheid van druk pers en (oevoegiDg van gekozene vertegen woordigers aan den Rijksraad dringend noodig. Moerawief was van oordeel, dat de Czar, gebonden als bij was aan de politieke erfenis, die hem door zijn voorvadereu was nagelateD, niet het recht had den absoluten grondslag, waarop de staatsinstellingen steunden, zelfs eenigszin8 te wijzigen. Pobjedonostsef, de bekende opperpriester, die op den Czar een overwegendan invloed heeft, was van gevoelen, dat de Czar, als zjjnde het Hoofd van den Staat, geen afstand mooht doen van het absoluut gezag. De Czar is alleenheerscher bij de gratie Gods. Het absoluut gezag is een Goddelijke instelling. Schaft de Czar bet absoluut gezag af, dan schendt hij Gods wet. Zoo wordt vaak op valsohe godsdienstige gronden het schandelijkste en schadelijkste onrecht tot heilig reoht verheven. Maar een groot deel van de Russisohe natie is gelukkig tot het inziobt gekomen, dat door dien opper priester de godsdienet misbruikt wordt tot behoud van een instelling, waaruit zooveel kwaads, zooveel ellende is voortgesproten, en waardoor zooveel bitter leed door millioenen mensohen is geleden geworden. Bij haar val zal dan ook door de geheele denkenke menech- heid een jubelkreet worden aangeheven, en een danklied worden opgezonden tot den Allerhoogste, omdat Hij een groot volk van eeuwenlang despotisme verlost heeft. Een gevolg van dien Kabinetsraad ia ge weest, dat de Czar een ukase heeft uitgevaardigd, waarin bij onomwonden verklaart, dat bij geen afstand zal doen van het absoluut gezag. Hij zegt aan de noodlijdende boeren en arbeiders wetten toe, die door hem gemaakt zullen worden, en waarin hun belangen zullen bevorderd worden. Maar al waren die wetten ook nog zoo goed, wat baat het, zoolang zij door een leger van veile ambtenaren worden uitgevoerd. Er is geen onafhankelijke maoht in Rusland, die op een eerlijke toepassing van die wetten controle oefent. Gezegd wordt in die ukase, dat het volk zal geregeerd worden volgens het autokratisch stelsel, en dat elk pogen daarin verandering te breDgen als hoogverraad zal werden opgevat. Dus wie voortaan het constitutioneele stelsel in woord of schrift verdedigt, is een landverrader. En op hoogverraad stelt de Russische wet zware straffen. Zoo tracht men den eisch om een constitutie te smoren. Maar die poging zal blijken een ijdele te zijn geweest. Zij is wel- lioht de laatste troef, die de heeren van het anoien regime nitspelen. De volksstroom naar een grondwettigen staatsvorm ia reeds zóó kraohtig, dat geweld dien niet meer kan keeren. In tal van plaatsen worden vergade ringen en bijeenkomsten gehouden, waarin aangedrongen wordt op een grondwet, en pacificatie met Japan. Op een feestelijke bijeenkomst te St.-Petersburg van tal van professoren, advokaten, studenten en een twintigtal socialietisohe arbeiders werden moties aangenomen, waarin op de ernstige tijds omstandigheden gewezen werd, vrede met Japan en een constitutioneele regeeriog gevraagd werden. De gemeenteraad van St.-Petersburg heeft de gemeenteraden uit geheel Rusland uitgenoodigd naar St.- Petersburg afgevaardigden uit hun midden te zenden, teneinde onderling over den ernstigen en moeilijken toestand, waarin het volk verkeert, van gedaohten te wisselen. Rusland ontwaakt, zal opstaan, en met geweld de instellingen veroveren, die het noodig heeft, en niet goedschiks van den Czar kan verkrijgen. In Frankrijk is nog steeds de zaak Syvoton aan de orde van den dag. De natio nalisten trachten hun in het graf rustenden leider schoon te wassohen van de smetten, die op hem kleven. Het mooiste echter van de zaak is, dat Syveton zijn eigen partij, van wie hij de gelden beheerde, bestolen heeft. Meest al de voormannen van de vereeniging ï>La Patrie Frac$aise" zijn Bohelmên, die een mooien naam, een prachtig uithangbord hebben gekozen voor hnn verfoeilijk, vet uorf brengend streven. Zij staan moreel op dezelfde hoogte of laagte als Syveton, die eerst morfine ge bruikte en toen gas inademde, teneinde door den dood de schande van een onteerend vonnis te ontgaan. Frankrijk heeft zijn gezant bij Marokko teruggeroepen, omdat de Sultan van dit Rijk weigerde een Fransohen officier, die ter ver sterking van de Fransohe militaire missie door de Regeering gezonden was, bij zich te ont vangen. Gelijk men zioh herinnert, heeft Engeland zich bij tractaat verbonden Frankrijk in Marokko de vrije band te laten. De oppositie in Hongarije heeft door Andra8sy aan Tisza een vergelijk voorgesteld op grondslagen, die Tisza onaannemelijk ver klaart. De Minister-President wensoht n 1. uitbreiding van de maoht des Voorzitters, bepalingendie de obstruotie onmogelijk makenen voorts waarborgendat de begrooting zal afgedaan worden. De oppositie weigert in die voorwaarden te treden, zoodat, als geen compromis tusschen de strijdende partgen gesloten wordt, de Rijksraad door Tisza wel ontbonden zal worden. Nedarland. Heerenveen, 27 Deo. Een 72jarige ingezetene B. is gearresteerd wegens oneer bare handelingen met een S-jarig meitje. Hij moet bekend hebben en is naar de gevangenis overgebracht. Arnhem, 29 Dec. Weg eye verbouwing van haar woning had de wed. U. aan de Steeg tijdelijk de pijp van de kaohel door een opening in het raam naar buiten gestoken. Bij het sluiten van de luiken 's avonds had ze de onbegrijpelijke onvoorzichtigheid de pijp van de nog brandende kachel te nemen en zich daarna met haar drie kinderen ter raste te begeven, 's Nachts omstreeks half één viel de oudste dochter, waarschijnlijk door be nauwdheid woelende, uit het bed, waardoor de moeder ontwaakte en opstaande ook bewusteloos neerviel. De zoon, iu een aan grenzend vertrek slapende, kwam op het gerucht toeloopen, maar viel eveneens neer. De zoon van één der overburen, nog even buiten komende, werd op een of andere wijze op merkzaam gemaakt, dat er bij vrouw U. iets niet in orde was; hij verschafte zich onver wijld toegang tot de woning, braoht de bewneteloozen naar buiten en liet een genees heer komen, wien het mooht gelukken allen in het leven te behouden. Zaandam, 28 Dec. Dinsdagavond om streeks halftien werd brand ontdekt in het café-billard, annex slijterij, aan de Stations straat alhierbewoond door den heer J. Offringa en tosbehoorende aan den heer G. Zwikker. Wijl do twee Kerstdagen druk waren geweest en de eigenaar ook halve naohten in de weer was, terwijl bovendien te voorzien was, dat dezen avond weinig klanten zouden komen, was OffriDga mot zijn gezin vroeg ter rusj^ gegaan. In die zoete rust werden zij gestoord door luid lawaai aan de deur en opstaande het gezin sliep beneden bleek, dat boven de boel in brand stond. De kinderen te redden was hun eerste denkbeeld en daarin slaagden zij ook, dooh verder kon niets gered worden. Het perceel braodde geheel af en de belendende kregen alleen waterschade. Hoe wel dioht bij het perceel een brandkraan was, duurde het heel lang eer water gegeven werd. De oorzaak is onbekend, maar alles was verzekerd; het gebouw op beurspolis, naar men zegt voor f 5000 en de inboedel voor f 2000 bij »Concordia" te Zwolle. Dewijl Offringa tevens sigarenmaker was, verbrandde ook een groote partij sigaren. Yereoheidene autoriteiten, als wethouders en raadsleden, waren op het terrein van den branJ aanwezig. Haarlem, 29 Deo. Naar men aan het Haarl. Dagblad meldt, is vermoedelijk de met eigen kracht varende baggermolen t> Dakar", bestemd voor Dakar, en in het begin dezer maand door de werf Conrad" afgeleverd, verongelukt, daar men na vertrek van dit vaartuig geeu berioht meer ontvangen heeft. Er bevonden zioh 18 personen op, waar onder 1 Haarlemmer. Maandagnaoht is in de infanterie- kazerne alhier ingebroken. Men heeft den vermoedelijken dader, die in 't bezit van een som geld werd bevonden, gearresteerd. Amsterdam, 28 Deo. Bij den bierhuis- houder Z. te Nieuwendam, vervoegde zich een persoon, die er een bizonder soort van kansspel op nabield. Dit bestond uit een riempje, dat in enkele boohten werd opgerold en dan nedergelegd. De speler moest in ééa der bochten een draadnagel plaatsen en daarna het riempje uittrekken. Bleef één der kronkels achter deu draadnagel, dan had de speler gewonnen. Bleven er 2 aohter, dan verloor bij. De inzet was drie gulden, waarvoor men als prijs een vernikkelden koffie- en theepot met komfoortje kon bekomen. Tweemaal verloor de speler. Gelukkig kwam dit geval spoedig ter oore van de politie, die er eeu onderzoek instelde en den ondernemer Daar zijne legimitatie- papieren vroeg. Wijl bij opgaf, deze niet te bezitten en zijn spel sleohts eene weddenschap noemde, werd hg gefouilleerd, waarbij een aantal dobbeisteenen, voor een ander spel bestemd, voor den dag kwam. Hij gaf op Jan de Jong te heeten, wonende Buiten-Amstel 162 te dezer stede. De veldwaohter trans porteerde hem naar den politiepost aan het Tolhuis en informeerde per telephoon naar het opgegeven adres. 't Bleek echter dat no. 162 daar zelfs niet bestond. Toen de politie aan het Tolhuis hem ver volgens naar het hoofdbureau alhier ging brengen, schoot hom echter zijn ware naam te binnen en bleek hg te zijn 8. J. Kooistra, geboren te Franeker, thans woonachtig in de gemeente Sloten, Sloterzijde, Melgang 127, huis. Na zijn vertrek uit Nieuwendam vond men in genoemd bierhuis op den vloer een briefje, waaruit bleek, dat hij dit jaar ook te Scheve- ningen met de politie in aanraking geweest w&b en daarvoor boete had betaald. Omtrent de aangrijpende gebeurtenis in één der hotels hier ter stede zijn nog maar weinig nadere bizonderheden te vermelden. Uit een schrijven, door ieder der gestorvenen tot de familie gerioht, is gebleken dat hun droeve daad gien andere grond heeft gehad dan onvoldaanheid met het leven, 't Was nog maar kort geleden dat de beide verloofden elkander hadden leeren kennen, bij als ver pleegde, zij als verpleegster in een gesticht nabij Leiden. De te Beemster wonende familie van het meisje geeft op de volgende wijze kennis van de diep-tragieche gebeurtenis: »Heden overleden plotseling te Amsterdam onze geliefde doohter en zuster, mejuffrouw Klazina Jonker, oud 28 jaar en haar verloofde dr. Kempe, oud 26 jaar, diep betreurd door ons allen". Er heeft zich hier een geval voor gedaan, dat vooral in handelskringen druk wordt besproken. De heer J. P. H., boekhouder bij de firma H. v. d. K. Co., koffie-exporteurs, kantoor houdende Warmoesstraat, ontdekte de vorige week, bij het koffieproeveo, in het achterblijvende dik een witachtige stof, wat hem, daar zulke nooit het geval pleegde te zijn, hoogst verdacht voorkwam. Da heer H. liet deze stof bij een apotheker Boheikundig onderzoeken en toen men er arsenioum in meende te ontdekken, liet hg in het Binnengasthuis zijn maag leegpompen. Het nauwkeurig onderzoek bracht thans met zekerheid aan het licht, dat de bewuste stof arsenioum was geweeBt. Onmiddellijk werd hiervan aangifte gedaan bg de justitie, die Vrijdagnacht ten kantore der firma huiszoeking deedin beslag werden genomen een aantal potjes koffie en een teil met water, waarin deze potjes gewoonlijk werden uitgewassohen. Deze teil bleek bg onderzoek eveneens arsenioum te bevatten. De offioier van justitie, mr. E. M. Vod Baumhauer, aohtte termen aanwezig om den firmant H. v. d. K. in heohtenis te doen nemen, omdat tegen dezen vermoedens waren gerezen. Zaterdag werd ten woonhnize van den verdaohte te Bnesum, een huiszoeking gedaan, welke geleid werd door mr. Bosoh van Ond-Amelisweerd. Hier werd evenwel niets gevonden, wat tot eenige aanwijzing zou kunnen leiden. Ook de jongste bediende der firma, die dezelfde koffie had geproefd, werd in het gasthuis opgenomen. Zoowel deze als de heer H. hebben gelukkig geen ernstige gevolgen van de ingenomen arsenicum ondervonden. De heer v. d. K. werd op last der justitie naar het hnis van bewaring over gebracht. Volgens gernoht zon het »oherchez la femme" aan deze droeve gesohiedenis niet vreemd zijn. 'e-Gravenhage, 29 Dec. Gisterenochtend werd een heer, die op kamers woont in de Riemerstraat, dood te bed gevonden. Hg bleek door gasverstikking te zijn overledende gas kraan was 's nachts open blijven staan. 29 Deo. Eerste Kamer). Aan de orde is het voorstel des voorzitters om het rooster van aftreding voor de leden der Eerste Kamer vast te stellen op 1907, 1910 en 1913. De heer Van der Feltz is het eens met dit voorstel, omdat daarin dezelfde opvatting wordt gehuldigd als in 1851, n.l. dat de 9- jarige termijn begint te loopen met het zitting- nemen. De heer Van Honten huldigt een andere opvatting, men wordt Kamerlid op het oogen- blik zijner verkiezing, niet op dat, waarop mei zitting neemt, en is er twijfel, dan is het beter dat men door interpretatie van de wet eigen mandaat korter maakt dan langer. De heer 't Hooft meent, dat deze opvatting van den heer Van Houten, die hg in strijd aoht met do Grondwet, niet mag worden ge huldigd. Men is geen Kamerlid voordat de geloofsbrieven zijn goedgekeurd.Ook is het ongeoorloofd, de stabiliteit van de Kamer, ge waarborgd door den langen zittingsduur, te verkorten. Nadat de heeren Van der Feltz en Van Houten hebben gerepliceerd, voert nog de heer Kist het woord ten betooge, dat de termgn begint te loopen vanaf de eerste samenkomst, niet vanaf de ontbinding en ver kiezing. In stemming gebraoht wordt het voorstel des voorzitters met 26 tegen 9 stemmen aan genomen. Aan de orde is de Iodische Begrooting, waarover de algemeene beraadslaging wordt geopend door den heer Waller met een rede, waarin hij sym) athie betuigt met het optreden van dezen minister, met name zijn maatrege len in het belang van de eoonomische ont wikkeling van Indië. Alleen vreest hij, dat met te groote zelfbeperking wordt te werk gegaan. De heer Van den Biesen wenschte vooral kraohtige bestrijding van woeker, loterijen, opium enz. in het belang van den inlander, 's Ministers plannen tegenover de bestrijders daarvan verdedigend, beweerde spreker, dat Java volkomen rechtspersoonlijkheid bezit en dus bevoegd is een leecing te slniten. Na de pauze werden allereerst aangenomen verschillende urgente snppletoire begrootingen en de Landsdrukkerijbegrooting. Rotterdam, 28 Dec. Tijdens de voor stelling van i>De Levende Brug", gisteren avond in den Tivoli-Sohouwburg, werd door één der artisten de haan overgehaald van een geweer, waarvan hg niet wist, dat het met los kruit geladen was. De artist De Hoog, wonende Lijnbaanstraat, die in zijn onmid dellijke nabijheid stondbekwam daardoor brandwonden in het gelaat. Nadat de ge kwetste voorloopig verbonden was door den dienstdoenden inspecteur, den heer G. van Reeuwijk, werd hij ter verdere heelkundige behandeling naar het Ziekenhnis gebracht. Na het sluitingsuur der koffiehuizen Maandagnacht om half één in de Stampioens- straat te Feijenoord, had eon twist plaats tusschen twee Dnitsche Rijnschippers. Een voorbijganger, J. de Koning, trok pari ij voor één der schippers, waarop de andere schipper een geladen revolver te voor schijn haalde en een sohot loste op De Koning, die een kogel kreeg in de linkeronderkaak. De dader, C. T. genaamd, werd nog heden nacht gearresteerd. De geladen revolver werd in zgn bezit gevonden. 29 Deo. Vanmorgen om halfzeven is het stoomschip s Batavier II" van de Batavier- lijn, directie Wm. Müller Co., dat gisteren- avond van Londen naar Rotterdam vertrok, nadat het door den mist uit den koers was geraakt, bij het Bokkegat op de kust van Goedereede op de kribben geloopen. Onmiddellijk nadat het ongeval aan land bemerkt ,werd, gingen eenige blazersohniten er op af. Één er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1