ZIEUIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 December 1904. (Z ieriltzeesclie Courant). 61ste JAARGANG. No. 8094. B E R I C H T. NIEUWJAARS-COLLECTE. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Proviacis. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransraal, Indië ens. vereend ing eens per week, f 10,per jaar. Directeur a, ar. DE LOOatE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des HaanJags, Woensdags en Vrijdags middags 2 nre besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sc. hui thaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Meelstraat 3S6, Zierikzee. Zij, die zicli met 1 Januari a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers (gratia. A. J. I»E I,OOZE, Directeur. ST RAAT M E ST.~ Zij, die alsnog goed gesorteerde en met beer vermengde Straatmest van de gemeente Zierikzee tegen den prijs van f 0.75 per M'. wenschen te koopen, kunnen zich daartoe schriftelijk of persoonijj k wenden tot den Burgemeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, hebben goedgevonden: 1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Woens dag den SI December e.k., des middags e*ne Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar- wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 21 December e. k. milde bydragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 15 December 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. De Daily Telegraph verneemt uit Gfaifoe, dat Stöjsel, de bevelhebber van Port-Arthur, door een geweerkogel gewond ie. Maar zoomin deze verwonding ale de vorige aan het hoofd, welke thane aan 't genezen ie, moet als ernstig beschouwd worden. Uit Moekden wordt aan de Novoie Vremia geseind, dat de Japanners, verontrust door de stoutmoedige aanvallen van de Russisohe vrij willige jagers, hun poging om de ünn-rivier over te trekkenhebben opgegeven en thans hun strijdkrachten op den linkeroever van de Taitseho hebben saamgetrokken. De Russen gaan voort met enooes de versterkingen der Japanners met kanonvuur te bestoken. Amerika. Bij wijze van Kerstgeschenk, heeft John D. Rookefeller, de petroloum-koning, 7,200,000 gulden aan de Chioagoeche hoogeeohool ge schonken voor de stichting van eene polytech nische school Allo verdere onkosten zullen eveneens door Rockefeller worden bestreden. Een geweldige brand in de handels wijk van Minneapolis heeft Donderdag voor 3 mil- lioen dollars schade aaDgerioht. Italië. Een vreeselgke ontploffing heeft een vuur werkfabriek te Pagani geheel verwoest. Een tiental personen waren in deze fabriek, toe- behoorende aan de weduwe Schiavo, bezig aan het vervaardigen van bommen en ander ontploffiogstuig, waarbij dynamiet wordt ge bezigd. Vrijdag, na afloop van den arbeid, trad zekere Pepe met eene brandende kaars ia het lokaal, waar de ontploffiogsstoffen geborgen zgn. Kort daarop had eene vreese lijke ontploffing plaats, waardoor de geheele fabriek in de lucht vloog. Drie werklieden, waaronder Pepe, kwamen bij deze ramp om het leven. Hunne lijken waren geheel verkoold en bijna onkenbaar. Een man en twee meisjes, die zioh op het oogenblik der ontploffiog nabij de fabriek bevonden, bekwamen ver schrikkelijke brandwonden. De eigenares der fabriek, die voor de op- riohting ervan niet de vereisohte toestemming van overheidswege had gekregen, is in hechtenis genomen. Rusland. De straf van Basonof, den moordenaar yan Minrater Von Plehwe, is van levenslangen dwangarbeid verminderd tot veertien jaar, terwijl zijn medeplichtige Sikorsky verminde ring kreeg tot tien jaar. In verband hiermede wordt bericht, dat degene die terechtgestaan heeft, een valsohe Sasonof is en dat de eohte in Augustus reeds is ontsnapt naar Zwitserland of Engeland. De veroordeeldo moot een gevangene zijn, die voor geld en goede woorden moordenaartje gespeeld heeft en daarom niet gehangen of een kopje kleiner gemaakt is. Moskou, 18 Dec. In den voormiddag ver zamelden zich in de hoofdstraat omstreeks 3000 personen, hoofdzakelijk studenten, onder 't zingen van revolutionaire liederen. De menigte bedreigde de olitie, waarop deze eenige losse revolverschoten afvuurde. Toen de troep voort ging met lawaai te maken, werden zij met het blanke wapen en de zweep uiteengedreven. Noorwegen. Het Storthing heeft met 102 tegen 10 stemmen een ontwerp tot verhooging van de invoerrechten op sterken drank aan genomen. Men verwacht van deze verhooging, welke onmiddellijk in werking zal treden, eene hoogere opbrengst van 700.000 kronen. Engeland. Op de kusten van Schotland heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Verscheidene schepen zijn er vergaan, o. a. een stoomschip uit Glasgow, welks bemanning (10 koppen) om het leven kwam. Te Yarmouth zijn zes oude huisjes in Toweratreet, het oudste gedeelte der stad, ingestort. De bewoners lagen allen in bedmaar geen hunner werd gedood of ernstig gewond. Zij werden allen door buren en welwillende helpers uit het puin gehaald en onder dak gebracht. Vijf kinderen waren door een paar gekruist boven hen gevallen balken beschut voor een puinmassa, welke hen anders zou hebben verpletterd. Op de voortgezette veiling der kost baarheden van den Markies van Anglesey (bij Christie te Londen,) is o. a. 430 pd. st. of f 5160 betaald voor een peervormige brillant, in een dasspeld gezet. Dè vier in dit jaar gehouden veilingen van kostbaarheden, tooneelkostuums enz., van den Markies van Anglesey, hebben te zamen f 1,072,644 opgebracht en in 1905 volgen nog meer sohatten van den adellykon ver kwister. Frankrijk. De beroemde schilder Charles Toohé, te Parijs, legt op 't oogenblik de laatste hand aan eene reuzensehilderij «De Haagsche Vredesconferentie", dat geplaatst zal worden in het toekomstige «Vredespaleis". Het is 25 M. lang en 10 M. hoog en stelt voor alle congresledenenkelen staan op het platvorm van een terras, anderen dalen de breede trap af en de overigen zitten terzijde op den voorgrond. Aan den éénen kant staat een monument met de portretten van Koningin Wilhelmina en Czaar Nicolaas, aan den anderen kant het standbeeld van Hugo de Groot. Reohts daalt de vredesgodin de trap af eu naast haar heeft de schilder de verschrikkingen van den oorlog gesym boliseerd: eene vrouw buigt zioh over het lijk van haar man, bosken en kunstwerken liggen in 't vuur, doch het voorwaartssnellende krijgspaard wordt in zijne vaart gestuit door de godio der gerechtigheid, eu de godin des vredea wenkt de congresleden bemoedigend toe. Tot het maken van zijne voorstudiën voor het afbeelden der congresleden heeft Toohé 2 jaar noodig gehad, terwijl hij aan het schilderij zelf al 3 jaar heeft gewerkt. De schilder is een visscherezoon uit Bretagoe en gaat, uit aanhankelijkheid aan zyoe geboortestreek, steeds gekleed in de Bretonsche kleederdracht. Duitschland. Te Leipzig is Woensdag een verraad-proces behandeld, waarin de beklaagde, een oud inwoner van Leipzig, werd beschuldigd lands- geheimen te hebben verraden aan een Franeohman te Nancy, die hem inlichtiogen verzocht omtrent verdedigingswerken. Hense, de besohuldigde, was hiermede goed op de hoogte, daar hij, uitgever van prentbrief kaarten zijnde, dikwijls met militairen in aan raking kwam en dan ongemerkt hier en daar poolshoogte kon nemen. Zijn inliohtingen werden beloond met 500 mark. Hense werd veroordeeld tot 2 jaar dwangarbeid en verlies van burgerrecht voor den tijd van 5 jaar, gedurende welke bij steeds onder politie toezicht zal blijven staan. üedNrlaitd. Amsterdam, 17 Dec. Het groote speel goedmagazijn van de firma Strauss op de RegulierBbreestraat is heden totaal verbrand. De brand ontstond te 12 47 door een defect aan de electrieohe geleiding voor licht ia de étalagekast, waar bedienden bezig waren met speelgoed te étaleeren, zoodat in een minimum tijde beneden alles in laaie stond en weldra het geheele perceel, vol brandbare stoffen, in de vlammen opging. De brandweer rukte spoedig met veel materieel aan en had omstreeks 2 uur de vlammen bedwongen en de schade tot het perceel zelf beperkt. Alles was verzekerd en geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Hilversum, 16 Dec. Alhier heeft gisteren morgen bij den heer R. Warmolts, in de Kerkstraat, handel in delicatessen en vieob, eene gas-ontploffiog plaats gehad. Een tweetal fittere waren bezig met bet plaatsen van een nieuwen meter, toen plotseling, doordien zij met een brandende kaars bij den ouden meter, die niet goed afgesloten was, kwamen, het gas ontplofte. Een vlam, die hoog opsloeg, deed eenige voorradige goederen ontbranden. De hulp van de brandweer was evenwel overbodig, daar het begin van brand met de waterleiding reeds gestuit was. Eén der fitters kreeg vrij ernstige brandwonden in het gelaat en aan de armen, en werd door een inmiddels ontboden geneesheer verbonden. 's Gravenhage17 Dec. H. M. de Kouiogin en de Prins zijn hedenmiddag op het vastgestelde uur in de residentie terug gekeerd. Aan hot station van den Staatsspoor werden zij ontvangen door den burgemeester, den luit.-generaal gouverneur der residentie en den opperstalmeester, met wie beide vorste lijke personen zioh onderhielden. Bij het vertrek vergezelden de hoerahs van een talrijke menigte de rijtuigen. Het Koninklijk Eohtpaar bracht onmiddellijk een bezoek aan de Koningin-Moeder. In de gisterenavond gehouden ver gadering der Tweede Kamer, die te kwart over éénen in den nacht eindigde, is Hoofdst. Marine dor Staatabegrooting aangenomen met 46 tegen 8 stemmen. Hieronder ia ook begrepen de aanbouw van een nieuw oorlogsschip dat 4| millioen gld. zal kosten. Generaal Rooseboom, laatstelijk gouver neur-generaal van Ned.-Indië, komt Dinsdag avond in Den Haag. Vlaardingen, 16 Deo. De reeder R. Om- mering had aan één zijner schippers bevel gegeven om na afloop der haringvieecherij met de beug te laten visschen, waarvoor een der tiental matrozen voor Je aanmonstering konden worden opgezocht. Hieraan was gevolg gegeven en nadat dit gebeurd was, was evenwel den sohipper door dien reeder te kennen gegeven dat de voorgenomen beugvisschery niet meer door hem m zijne matrozen zou plaats hebben, doch door een sohipper met matrozen uit Mid- delharnis. Ter verduidelijking zij hier bijgevoegd, dat deze laateten, in tegenstelling van de VJaar- diugsche visechers, uitsluitend zoogenaamd op procenten ter beugvisscherg varende Vlaar- dingers genieten, behalve een gering procent der opbrengst, een vast weekgeld. Deze handelwijze van den reeder had bij de vieschersbevolking schijnbaar kwaad bloed gezet, want toen Donderdag de schipper uit Middelharnis met zijne matrozen het voor de reis benoodigde wilde scheep balen, bad er een ernstig verzet vanwege de visechers van hier plaats. Minstens een tweehonderdtal, welk ge- lal steeds grooter werd, dreigden de visechers uit Middelharnis te zullen doodslaan, wanneer zij hun voornemen zouden traohten ten uitvoer te brengen. De politie, hiervan in kennis gesteld, ver scheen met den commissaris aan het hoofd, die allen aanmaande, hun, die weneohen te werken, dit niet te beletten, daar bij anders geweld zou gebruiken. Iotusschen raadde de commissaris van politie deu sohipper aan, zijne werkzaamheden tot Zaterdagochtend uit te stellenwannier de noodige politiemaatregelen zouden zijn genomen. De schipper en zijne manschappen besloten echter, de voorgenomea reis niet te doen, dooh naar hunne woon plaats terng te keeran. Hiermede was het incident afgeloopen. Maassluis, 18 Deo. Gisterennamiddag on geveer 2| uur had hier ten huize van Y. a/d Oranjestraat een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de moeder voor een oogenblik afwezig was, had een ruim 4-jarig meisje het ongeluk met haar kleertjes met de kachel in aanraking te komen en in brand te geraken. Alvorens dit werd opgemerkt had het kind reeds zulke ernstige brandwonden bekomen dat het na een smartelijk lijden van ongeveer 2| uur overleed. Rotterdam, 18 Deo. Naar wij vernemen hebben de gebroeders H., gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, in verband met den gepleegden diefstal en brandstichting ten kantore van de Ned.-Kiosken-Maatschappg op de Wijnhaven, reeds eene gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Oosterhout, 16 Dec. Donderdagavond omstreeks half vijf, werd in de kerk der Paters Jezuïeten door den koster een persoon op heeterdaad betrapt op het bestelen der offerbuseen. De koster had de tegenwoordigheid van geest buiten om te loopen en de kerkpoort te sluiten, zoodat de dief gevangen zat. Door den burgemeester, jhr. Yan Grotenhuis van Onstein, werd de dader daarna gearresteerd en met behulp van eenige inmiddels toe geschoten ingezetenen naar het bureau van politie overgebracht. Na aldaar een voorloopig verhoor te hebben ondergaan en na te zijn gefouilleerd, waarbij verscheidene verdachte werktuigen te voorschijn kwamen, is hij ter besohikkiog der justitie gesteld. Hij is gebleken te zija zekere F. Roozemond, 51 jaar, Duitecber, van beroep meubelmaker, wonende te Delft. De brigade-commandant der maréohauesee leidt verder het onderzoek. Zierikzee, 19 Deo. Het tjalkschip «Waak zaamheid", schipper Cassens, geladen met lijnzaad, van Antwerpen naar Delft, is Zaterdag 1.1. door stooten op een onbekend voorwerp lek geworden en door den sohipper, om zinken te voorkomen, op de «VondeliDgen- plaat" omhoog gezet. De sohipper met zijn knecht, vrouw en 3 kinderen, die reeds hun toevlucht in de boot hadden genomen, zijn, benevens een gedeelte van den inventaris, alhier aangebracht door sobipper Joh. van Duivendijk, beurtschipper op Middelburg v. v. Het schip zit met hoogwater onder water en is totaal verloren; een groot gedeelte der lading, zoowel nog droog als door zeewater beschadigd, is reeds hier aangebracht. Schip en lading zijn verzekerd; het eerste te Wildervank en de laatste te Antwerpen. Met ingang vau 22 Deo. a.s. worden bg het 2de bataljon 3de regiment infanterie bevorderd tot miiioien-sergeant de milicien korporaals H. J. Hoekstra, P. Pieterse, E. D. de Waal. A. Korstanje, J. W. de Brugne en G. Kaptein, allen van de liohting 1904. Tegen 30 dezer is de heer G. A. Meyer, surnumerair der directe belastingen enz. te Middelburg, aangewezen voor de tgdelyke waarneming van het vacante ontvangkantoor der directe belastingeninvoerrechten en accynzen te Hansweert. Er zgn 22 sollioitanten voor de be trekking van dykbaas bg het watereohap Groede en Baanst. Te Nieuwe Sluis (Breskene) heeft men ontdekt, dat vermoedelyk ia één der laatste nachten der vorige week een stoomschip door of tegen de paalrgen van twoe strandhoofden is gevaren. Ruim honderd palen van vier meter lang zgn afgestooten of beschadigd. Yoor het waterschap is dit een sohadepost voor de palen alleen van f 5 f 600. De gezagvoerder van het schip heeft ver geten een naambordje aohter te laten. Men meldt ons uit Antwerpen d. d. 14 Dcc.: De Maatschappg «Cerole avicole Anversois" hield op 10, 11 en 12 December haar tweede internationale tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen in den gewezen Zuider-Yelodroom, een overgroot lokaal, gelegen in de Haantjeslei. Omtrent 2200 nummers vau hanen, hennen, reis- en andere duiven, fezanten, ganzen, eenden, kongnen, enz. waren bgeengebraoht en aan het oordeel onderworpen der juryleden, voor wie de klasseering eene taak van belang moet zgn geweest. Aan den ingaDg viel het oog dadelgk op de eerekooi van de «Club avioole du Barbu nain", een zilveren kooi, door den voorzitter dier club aangeboden, om, zoolang de ten toonstelling duurde de mooiste onder de dwergboenders in te plaatsen. Honderd en vijftig hanen en hennen van dit belang wekkende ras waren ingezonden, en hebben een groot deel gehad in het welslagen der onderneming. Men zag er ook een mooie verzameling van Meohelsohe hoenders, kolossaal groot en volmaakt van pluim, zwart of wit. De Kempieohe, de Brabantsohe, alsook die van Herve waren zeer goed vertegenwoordigd. 't Was wel de moeite waard eens na te gaao, welke pryzen men voor sommige rassen betaalde. Zoo vonden o.a. enkele dwerghoenders koopera aan 125 frs. het stuk. Men weet, dat met de haantjes van dit ras tegenwoordig wedstrijden in het kraaien gehouden worden, wedstrgden, welke de wreede hanengevechten en de pryskampen in het zingen van blinde vinken moeten vervangen. Duizenden personen hebben gedurende die drie dagen voorbg de onafzienbare rgen kooien gedefileerd. Stavenïsse. LI. Vrydagavond gaf de vereeniging «Tot Nut en Genoegen" alhier haar eerste soirée in dezen winter. Een niet groot, maar dankbaar publiek was opgekomen. Als secretaris werd herkozen de heer M. P. Tazelaar, en als commissaris gekozen de heer H. J. Dorst. De heer Buyze hield de lezing «Jan Esveld", waarin op verscheidene misstanden in de maatsohappg gewezen werd. Door de dames Buyze, Harlog en FJugt werden nog verscheidene bgdragen en een kluchtspel ten beste gegeven, alle welke stukjes zeer ia den smaak van het publiek vielen. St.-Filipsland, 18 Dcc. Waarschynlgk in de maand Februari a.s. zal ons muziekgezel schap «Concordia" zgn jaarlgksche uitvoering geven. Wg twgfelen er niet aan of allen, die een genotvollen avond op prgs stellen, znllen dit besluit van 't bestuur ten hoogste appre- ciëeren. De uitvoeiing van gepaseeerden winter, toen «Concordia" pas de eerste schrede op het glibberig pad der kunst gezet had, bewees tea duidelgkste, dat 't gezelschap een toekomst heeft. Byna eeh jaar is alweer voorbggegaan, de leden hebbe» zioh onder de leiding van bun bekwamen kapelmeester met gver geoefend; het bestuur, toevertrouwd aan personen, die «Concordia" een warm hart toedragen en het gezelschap met raad en daad bystaan kortom, het is zonder hen niet denkbaar; ziedaar ge gevens, die ons de zekerheid geven, dat de tweede uitvoeriog van ons Fanfare-oorps niet mioder succesvol zgn zal dan de eerste. Wi88enkerke. Het café «De Kroon" van den heer Wolse alhier ia, wat de achter zaal betreft, zeer verfraaidde net gesohilderde landschappen op de wanden ego wel een kijkje waard en doen den uitvoerders, de heeren H. en K. Kramer, alle eer aan. Door iedereen wordt het werk van genoemde heeren geroemd. Kortgene, 15 Deo. Ons fanfare-gezelsohap hield heden in het lokaal van den heer De Regt een uitvoering. De zaal was vol en onder directie vau den heer Flipse kweet «Eendracht maakt Maobt" zich uitstekend van haar taak, wat eveneeus gezegd kon worden van de uit voerders der blgspelen, die mede werden op gevoerd, terwyl de medewerkende dames in dezen allen lof verdienen, zoowel als de heeren, voor hun verdienstelyk spel. De heeren Gebr. Fegen "orgden er voor, dat na afloop een dansje kon rorden gemaakt. Goes Tegen enkele woning-verhuurders is proces-verbaal opgemaakt, omdat zy in gebreke gebleven zgn aan de opdracht der gezondheids-commissie, op last van den burge meester, te voldoen, om hunne verhuurde perceelen in bewoonbaren staat te brengen. Een goede maatregel. De liefhebbers van varkensvleesoh kunnen gerust zgnvoor trichine-ziekto behoeft geen vrees te bestaan. Alle krulstaarten vau den landbouwer, van wien het besmette varkon afkomstig was, zgn onteigend, geslaoht, op triohinen onderzocht en onbesmet bevonden. De geslachte dieren zgn daarna ten voordeele van den staat verkocht en voor ongeveer den halveu prgs in verschillende handen overgegaan. Met den avondtrein van hall tien stapte een reiziger uit Roosendaal hier aan het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1