SOLO BS* Kaatje hield een jaar lang boek®^ en bevindt dat: Raadszitting van 12 Dec. 11. Ie Wissenkerke Gemengd Nieuws. Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. ADVERTENTIEN. VERGADERING TIMMERMAN, W. J. M. CASHOEK, Doterham te braden en te bakken, gevolg, het doet mij leed, maar dat kao geen reden ziju, om, zooals is betoogd, daarvoor van Rijkswege een tegemoetkoming in de plaate te etellen". Afwezig de heeren De Neve, Abrahamse en Nieuwdorp. Voorzitter de Burgemeester. De notulen, betrekking hebbende op het verhandelde in de vergaderingen van 26 September en 9 November, worden onveranderd goedgekeurd. In een provinciaal blad wordt gemeld, dat in overeenstemming met het betrekkelijk Koninklijk besluit de belooningen voor de Ambtenaren van den Burgerl. Stand voor gemeenten van 3 tot 5000 zielen, worden bepaald op 180 en 20 gulden, dus niet, zooals vroeger was bepaald, op 160 en 40 gulden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Gedep. Staten is ingekomen kennis geving, dat het aandeel voor deze gemeente, betreffende uitgaven rustende schutterij, worden geraamd op f 7,69. Van genoemd College goedgekeurde rekening over 1903. Van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie wordt gevraagd, of er een geschikt spreeklokaal kan worden daargesteld voor intercommunicaal gebruik van de telephoon. Door den Voorzitter is hierop toestemmend geantwoord. Voorts wordt toestemming verleend tot af- en overschrijving van eenige postjes, ten bedrage van f 110, en goedgekeurd, dat een gratificatie ad f 25 wordt verleend aan den heer Snijder, eervol ontslagen onderwijzer aan de openbare school te Kamperland, wegens het geven van gymnastieklessen te Wissen kerke, builen schooltijd. Daarna wordt voorgelezen een Ontwerp verordening, betreffende het vergunningsrecht voor dranklokalen, welke onder nadere goed keuring onveranderd wordt vastgesteld. De punten, op de agenda voorkomende, zijn hiermee afgeloopen. Bij de rondvraag merkt de heer Van Damme op, dat het niet goed is, dat in een bierhuis, behalve aan logeergasten, sterken drank wordt fetapt, wat door den Voorzitter wordt beaamd, ie tevens te kennen geeft, dat het zeer moeilijk is een overtreding te constateeren, hoewel hij dat gaarne zou willen. De heer Maris vraagt nog wat grint voor het pad van den grintweg naar de kerk te Geersdijk. Hierop volgt sluiting. WITTE HAGE. Generaal Kritzinger en ds. Van Heerden uit OraDje-Vrijstaat, die o. a. te GroniDgen voor een zeer talrijk publiek het woord voerden, hebben daar medegedeeld, dat zij uit Neder land voor het nationaal onderwijs in Oranje- Vrijsta it giften ontvangen hebben van f 5000, f 3000 en f 1000. Iemand te Leeuwarden ontving op zijn aanvraag om eeno dienstbode de volgende aanbieding «Waarde Vrind Daar ik de pen op neem om u een lettertje te schrijven, als dat ik uit de Corant ver nomen hebt, alsdat gij nog een dienstbode zoekt, zoo zou ik wel eens kijken willen, of ik niet bij u kon komen, ik ben 15 jaar oud en staan goed in mijn kooh (kracht?), ik dien hier bij een van 5 kinderen en 9 koeien, en kan goed melken, en als ik dan bij u kan komen, dan voor 1.25 in de week, en een week loceeren en 3 naohten kermis. De groete van mij" (volgen naam en adres). Aan De Post wordt uit 's-Heerenberg het volgende geschreven 't Was Zondag. De tram uit de richting Doetinchem hield vóór 't station stil. Heel wat passagiers, die het mooie weer tot een Zondagsreisje bad verlokt, stapten uit. Onder hen was ook een manneke van middelmatige grootte, doch oogenschynlijk erg zwaarlijvig. Hij moest eigenlijk naar Emmerik, maar bij had al zoo laag in de tram gezeten, dat het hem begon te vervelen. Daarbij 't weer was immers wondermooi, zoodat bij besloot naar Emmerik te kuieren. Aan de Duitsche grens gekomen, zag hij daar een beambte staan, die zoo straks de tram zou visiteeren. «Goeien dag!" zei ons manneke. De tolbeambte beantwoordde dezen groet met een hoofdkaik en vroeg: «Nichts zu versteuern?" «Ik? nee, niks", zei de man en wilde doorgaan. Edocb, de grensbeambte, wien de omvang van 's mans buikie wat al te verdaoht leek, trad voor hem en sprak, met den vinger naar 't uitpuilende lichaamsdeel wijzend «Aber das, 1st das alles Natur?" Allemaal natuur", was 't antwoord, «'k Heb zoo'n soort bierbüksken, ziet u!" Ach so, das kommt von biertrinken, sagen Sie? Bitte, gehen Sie mal mit". Ons manneke zette groote oogen op, doch was wel genoodzaakt den beambte te volgen naar 't greoskantoor. Daar moest bij zich uitkleeden. Jas, vest en overhemd waren spoedig afgelegd. Verder hoeft 't zeker niet!" merkte de dikkerd nu op. «Doch!" was 't korte bescheid en niet dan aarzelend werd de ontkleeding voortgezet. «'k Heb wat last van de rimmetiek, weet U", sprak de man «en daarom draag ik nog al veel ondergoed". En inderdaad, onder 't bovenste hemd ver toonde zich een tweede, daaronder een der'e en onder 't derde een vierde. Ietwat verbaasd riep de tolbeambte «Eiop, zwei, drei, vier Donnerwetter, noch immer mebr! Ilört das denn niemals 1 auf?" Zeker hield 't op, want, toen eindelijk 't achtste hemd was afgelegd, vertoonde zich 't negende of laatet9, doch tegelijk een kunst- buikje van fijne portorico. De nieuwsgierigheid van den tolbeambte was bevredigd. Onze man kon zich weer ean- kleeden, en, om eerder klaar te zijo, trok bij eenige hemden minder aan, ondanks zijn «last van de rimmetiek". Toen het hemdenmanneke eindelijk het grenskantoor verlaten mocht, was hij zóó gemetamorpboseerd, dat 't wel scheen, alsof bij een ontvettingskuur had ondergaan. Ea niet alleen hij zelf was heel wat lichter geworden, 's mans beurs was het evenzeer. Een nieuwe Amerikaaneche godsdienstige sekte, do «Pinksterdansers" geheeten, houdt tegenwoordig te Londen bijeenkomsten io de overdekte zwemsohool te Camberwell. De leden daarvan houden, evenals de Derwiechen van het Oosten, godsdienstoefening door dansen en schreeuwen. Zij hebben genoeg bekijksmaar zij maken weinig of geen bekeerlingen onder de inwoners der Londensche voorstad. Integendeel. Zy worden bespot en uitgejouwd. Ééns zelfs werd het podium bestormd en bezet door een troep grappenmakers; maar krachtige dorpel- waobters wisten ten slotte de orde te heretellen. Hoofden der sekte zyn de eerwaarde Obadiah Kent White, die met zyn vrouw tot de ondersekte der «Vuurzuilen" behoort, en de gewezen hotelhouder Harvey, die met zyn vrouw de ondersekte van «het Brandende Braambosch" vertegenwoordigt. Verder be- hooren nog tot het dansgezelschap drie ongehuwde dames, die het «koor" vormen. Het zyn blijkbaar beschaafde dames, die het zeer ernstig meenen naar 't schijnt. Vooral eea in 't bruin gekleed meisje schijnt ia werkelijke geestverrukking te verkeeren, terwijl zy danst op de maat van godsdienstige liederen, welke met piano accompagnement worden gezongen. Zy springt soms van het platform onder de toeschouwers, waarschynlyk om des te meer kans te hebbeu, hunne zondige zielen «zalig te dansen". Eenige jongelieden wilden met de jonge meisjes een wereldsch dansje wagen. Maar zy werden met groote gestrengheid tot de orde geroepen. «Achttien mijlen diep daar beneden", sprak mevrouw Kent White, «is het oord der eeuwigdurende ellende. Achttien mijlen 1 Het ia in het middenpunt der aarde en als gy u niet in acht neemt, znlt gy daar allen komen Er wordt geen geld voor de sekte inge zameld. De «Pinksterdansers" krijgen naar 't schijot door «wonderen" wat zy noodig hebben. Te New-York hadden zjj geen geld. Maar mevrouw Kent White kreeg toen, naar men verhaalt, een «visioen" en terstond waren er 3400 dollars voorhanden, zoodat het gezel schap de reis naar Engeland kon ondernemen. De «Pinksterdansers" moeten gedurende het driejarig bestaan der sekte al 55,000 del'ars hebben uitgegeven. Een avontuur van schipbreukelingen. Vóór eenigen tijd strandde het Engelsche zeilschip «Aigburth" op een rif in de bnnrt van Nienw-Guinea, terwyl het op reis was van Newfoundland naar Java. Daar 't echip spoedig verloren bleek, deed de kapitein Reid vier booten uitrusten met levensmiddelen en verdere behoeften, en verdeelde daarover de bemanning, drie ploegen onder commando van zyn officieren, terwyl hijzelf de vierde boot besturen zou. Eerst bleven de booten by elkaar, doch een heftige storm maakte, dat ze elkaar uit het oog verloren, en de kapitein met zyn sloep raakte al gauw in gevaar, daar de zeeën over het scheepje heen sloegen en zelfs één der masten omwierpen. De kapitein kwam toen op 't idee eenige bussen geconserveerd vleeschwaarvan zy een groote hoeveelheid hadden meegenomen, te openen en in 't water te gooien. Dit had zoo'n kalmeerende uitwerking op de golven, dat ze spoedig landen konden op een in 't ziobt gekomen eiland. De bemanning der sloep bracht nu de levensmiddelen en gereedschappen aan wal in twee in allerijl opgeslagen tenten, terwyl de kapitein met twee man op verkenning uitging. Ze ontdekten geen mensohen, doch vonden op hun terugtocht voetsporen, die bewezen, dat het eiland des ondanks niet onbewoond was. Toen zy dus by de overige mannen waren teruggekeerd, besloten zij vuren aan te maken en gedurende den nacht wacht te houden om niet overvallen te worden. 's Naohts echter gebenrde er niets, doch 's morgens kwam een bende wilden opdagen, gewapend met speren en knotsen. Zy bewogen zioh op een wijze, die weinig goeds voor spelde, en kapitein Reid gaf dan ook onmiddellijk bevel zoo spoedig als 't kon weer in te schepen. Onderwijl de zeelni de boot opnieuw vlot maakten, hield hij de wacht met het eenige geweer, dat ze bezaten, nu en dan eens in de lucht sohietend, wat den wilden wel ontzag scheen in te boezememze traden tenminste niet al te dreigend op, doch maakten zich meester van eenige bussen vleesch en gicgen na ze geopend te hebben den inhoud er van verslinden. Tooh scheen den heeren dit nist in elk opzicht te voldoen, want de dikste matroos was 't voorwerp eener voortdurende bewondering, die zich in betasten uitte. Do woeste heeren hadden trek in mensohenvleesch. Gelukkig kon de boot spoedig zee kiezen, zy 't met achterlating van heel wat bussen vleesch en gereedeobap. En de bemanning, nu weldra in lijdelijke veiligheid, zag de menechenetors zich vergasten aan het achter- gelatene, zóó gulzig, dat hun woeste koppen geheel wogdoken in de vleeechbussen. De dikke man echter was door de angstwekkende bewondering zóó van streek geraakt, dat hy in de boot in zwijm viel. Spoedig was hy weer bijgebracht en zoo kon men de reis voortzetten, nu naar Friedrich-Wilhelm8town, een Duitsohe neder zetting. Daar werden de zeelui, die eerst voor ontsnapte boeven uit N.-Caledonië waren aaDgezien, vriendelijk ontvangeD, toen zij zich bekend maakten en zij belandden na een goede verzorging ton slotte in Herbertshoe, waar de gouvernenr een oorlogsschip en een gouvernementsstoomer uitzond op zoek naar de andere sloepeD. Twee er van werden gevonden en de laatste landde later veilig te Sydney. Zoo kwam, ondank salie wederwaardigheden, geen enkele der bemanning om. Politiecommissaris rooverhootdman. Een fraaie toestand is aan bet licht gekomen in het Roemeensche stadje Podoel Toerkoelie. Daar drong op een nacht een dievenbende het huis van een gegoed koopman binnen. Man, vrouw en dochters werden gruwelijk mishandeld, zoo zelfs, dat één der dochters bezweek. Op het hulpgeschrei der overvallenen kwamen buren te bulp en ééo van deze herkende één van de dieven. Deze werd gearresteerd en tot bekentenis gebracht en uit zyn verklaringen bleek dat het hoofd van de dievenbende was de commissaris van politie. TBLBGBAIIII1. Middelburg, 14 December. Ia de gieterenavond alhier gehouden ver- gadjring werd definitief de Walohersche Turnbond opgericht en de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. Tot voorzitter van den bond ie de heer Herman Snijders benoemd. De Vereenijing «Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen heeft een bureau van onderlinge informatie opgericht, teneinde een onderzoek in te stellen naar de crediet- waardigheid van koopers. Het bnreau zal zich in verbinding etellen met de Zuster- vereenigiDgen in het geheele land. 's-Gravenhage, 14 December. Tweede Kamer). Waterstaatsbegroo- ting. Op verschillende punten klaagde Van Foreest over geldverspilling door duur werken door onze ingenieurs, voortvloeiende uit hunne onpractische opleiding. Overigens werden door verschillende sprekers de gebruikelijke wen- schen voor een of ander werk geuit. Ondanks de bestrijding door de Regeering werden overeenkomstig het voorstel Foreest de kosten voor duinbeplanting verlaagd. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie Was mij niet van meer dan één zijde fevraagd of ik den heer Lucien kende, die 2 Dec. a.s. in de zaal van De Ruiter zal optreden, en over wien ik in den laatst verschenen Nieuivsbode schreef, er zou waarlijk voor mij geen aanleiding bestaan tot inzending van dit stukje. Verwonderen doet het mij nu zoo niet, dat men die vraag tot mij richtte, daar het bericht geplaatst werd onder de Rubriek: Uit Stad en Provincie, en er in den regel niet veel te raden valt, wanneer een berioht uit deze plaats in die rubriek in de Nieuwsbode voorkomt. Ditmaal echter moet ik bekennen, dat mij de eer niet toekomt voor den inzender van het bericht over den heer Lucien aangezien te worden, en het woord te zijner aanbeveling niet uit mijne pen gevloeid is, om de eenvoudige reden, dat ik den heer Lucien in 't geheel niet ken. Het kan daarom best waar zijo, dat hij //Hollands meest populaire karakterhumorist is" en dat //zijne voordrachten boven eiken lof verheven zijn", doch als hij mij als zoodanig niet bekend is, dan wil ik liever ook geen dienst doen om reeds voorloopig de loftrompet op te steken. Indertijd is door mij de heer A. de Winter, bij zijn optreden aanbevolen, en ten zijnen gunste een woord geschrevendat deed ik gaarne, omdat ik den heer De Winter als voordrager kende. Ik hoop intus8chen hartelijk, dat er niets te veel van den heer Lucien gezegd is, want ik mag gaarne zien, dat het uitgaand publiek een genotvollen avond heeft, doch wanneer ik niet uit ervaring kan spreken, schort ik liever mijn oordeel op. Inmiddels groetend UW CORRESPONDENT. St.-Maartensdijk, 13 December 1904. IIBKTBEBIOHTEH. Gorinchem, 12 Deo. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 207 runderen, 10 nuohtere kalveren, 8 vette varkens en 187 biggen. Koeien werden ditmaal voor België verkocht, dooh geschikte vaarzen minder, een en ander evenwel aan tamelijke prijzen. Jongvee vond aan vorige prijzen niet veel aftrek. Nuchtere kalveren hooger. Biggen dalend. Zware kalfkoeien f 180 k f 250; melk koeien f 160 a f 210; kalfvaarzen f 140 k f 220; gniste vaarzen f 80 k f 120; gras- kalveren f 25 A f 70; nuchtere kalveren f 12 a f 18; vette varkens f 0,17 A f 0,20 per i KG.; biggen f 4 A f 8. Rotterdam, 13 Deo. Op de veemarkt waren aangevoerd: 43 paarden, 1224 magere en 392 vette rnnderen, 170 vette, 104 nuchtere en 101 graskalvereD, 4 scbapon of lammeren, 593 varkens en 120 biggen. Koeien en ossen 26 tot 35 ostieren 24 tot 29 c., kalveren 42 tot 50 o., varkens 16 tot 21£ c. per kilo. Melkkoeien f 110 A f 230, kalfkoeien f 165 A f 270, stieren f 70 A f 185, pinken f 45 A f 110, graskal veren f 25 A f 65, vaarzen f 50 A f 130, alles mager vee, biggen f 6.50 A f 17, paarden f 60 A f 135. Nuchtere kalveren, fok- f 14 A f 20, slaoht- f 6 A f 9 50. Wegens den zwaren mist was de aanvoer klein en zeer ongeregeld. Beat apoelingvee werd 2 A 3 c. per pond boven noteeriDg ver handeld; ook de mindere qualiteit werd vlug en duur opgeruimd. Prima kalveren waren reeds op de stallen ver boven marktprijs ver kocht; mindere soorten traag. Fok- en melkvee met weinig aanvoer en matigen omzet. Mager vee en graskal veren werden gosd verkocht. ZIEBIKZEE. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. December. Muns- ouderdom. H. W. L. W. n. m. o. m. 14. W. 10.26 n. Yoorm. 7. 5 0.54 nam. 7.42 1. 9 15. 9 voorm. 7.55 1.38 nam. 8 39 1.58 16. 10 yoorm. 8 56 2.36 nam. 9.47 3. 9 17. 11 voorm. 10.13 3.50 nam. 10 57 4.23 IS. Z. 12 voorm. 11.21 4.54 nam. 11.58 5.21 19. 13 voorm. 5 40 nam. 0.17 6. 4 20. 14 voorm. 0.47 633 nam. 1. 4 6.50 21. 15 voorm. 1.34 7.14 nam. 1.51 7.29 Tijd van H. W. te Dordreoht 3,15 uur later. L, W. 5,30 STOOHBOOTD1ENST December. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg n««r Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg «u Vlissingen. Amsterdamache tijd. Dond. 15 Vrijdag 16 Zaterd. 17 Maand. 19 Dinsdag 20 Woene. 21 's m. 6,30 6,30 6,30 6,30 'sm. 8, 1 8 8,— 8,— 'sm. 8,30 8,30 8,30 8,30 Maandag 19 December 1904 hopen onze geliefde Ouders: GOMMERT VAN AST eu ADRIANA ZUURLAND hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog laDg voor ons spare, is de wensoh van hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Melissant, 12 December 1904. Tin CICHOREI VERBOUWERS te Noord- gouweop Zaterdag 17 December a.s. voorm. 11 uur, bij Coomans aldaar. Heden overleed onze beminde Vader, Behuwd-, Groot- eo Overgrootvader de Heer Izaak Marinas Verhulst, iu den ouderdom van bijna 82 jaar. Colijnsplaat, 12 December 1904. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, C. VERHUL8T. Heden overleed na een langdnrig en geduldig lijden, onze geliefde Echt genoot en Vader Samuel van der Velde, in den ouderdom van 60 jaar. Zierikzee, 13 December 1904. Mede namens mjjne Kinderen, Wed. S. VAN DER VELDE Geb. Fonteijne. Algemeene kennisgeving zoowel buiten als binnen deze stad. Heden overleed zacht en kalm Leunt je Raamsdonck, in den ouderdom van ruim 84 jaar. St.-Annaland, 14 December 1904. Uit aller naam, L. SNOEP. Eenige kennisgeving. Voor de bewijzen van deelaeming, ondervonden na het overlijden van haar beminden Echtgenoot, betuigt ondergeteekende, mede uit naam der Familie, baron harte- 1 ij ken dank. Delft. Wed. P. S. WAN8INK Koevoets. J. LEEUWE en Echtgenoote betuigen, ook namens hunne Kinderen, hun' hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, by hun 25 jarige Echtvereeniging ontvangen. Zierikzee, 14 December 1904. Voor de hartelijke bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overigden van onzen dierbaren Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, betuigen wij onzen innigen dank. Buroh, 14 December 1904. Uit aller naam, Wed. W. SLAGER—Kooiman. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ons betoond by ons Zilveren Huwelijksfeestzeggen wij en onze Kinderen hartelijk dank. Burgii, 14 December 1904. M. BOM. C. BOMJonker. De ondergeteekende berioht aan zijne geachte Stad- en Landge- nooten, dat bij zioh alhier heeft gevestigd als voorloopige werkplaats hoek Lammermarkt. Beleefd beveelt hy zioh in ieders gunst aan, hopende door een nette en prompte bediening zich bet vertrouwen waardig te maken. Onder minzame aanbeveling, Aohtend Zierikzee. Lammermarkt, B 240. i5[A DORPS VEREENIGING tEEND RACI1T BINDT', op Vrijdag den löen December 1904, des voormiddags ten half elf nur, bij Joh Lievense, Nieuwerkerk. Agenda: Resumtie notulen. Ballotage. Verkiezing Voorzitter. Opname Meststoffen en Krachtvoer. Fioanciëelen stenn Coöperatieve Kunatmeat- stoffenfabriek en verder voorkomende zaken. De Secretaris, D. KOOPMAN. veel voordeeliger is dan natuurboter heerlijk smaakt op de voortreffelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3