ZIERIMSCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 December 1904. Openbare Aanbesteding (Z ie]*i z e e s c h. e C o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ie f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8092. Directeur; A, J. DB LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertenliënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiuinkel, Meelstraat 386, Zierikzee. B E B I C H T. Zij, die zich met I Januari a.a. op deze Courant «bonneeren, ontvangen de tot dien datnin verschijnende nummers gratis. A. J. I»E LOOZE, Directeur. op Woensdag <lon SI December 1904, 's namiddags te 12'/i uur, ten Raadhuire van Het uitgeven vau het Gemeenteblad van Zierikzee over het jaar 1905. De Voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie. Afkondiging^ Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1904/5, No. 3, dat op beden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is rijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 December 1904. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NIEUWiTUDIMGEN. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 12 Dec. In militaire kriugen is men van meening dat Port-Arthur het nog eecigen tijd kan uithouden, indien de Japanners zich bepalen tot een geregeld beleg, maar m6n twijfelt er aan of de vesting weerstand zal kunnen bieden aan een nienwen stormaanval. Tokio, 12 Deo. (Officieel). Een telegram van Port-Arthur meldt, dat vier slagschepen, twee krnieers, één kanonneerboot en ééa torpedo-transportschip geheel reddeloos ge schoten zijn. Verdere beschieting isonnoodig; de belegeraars borahardeeren du de stad en richten er groote schade aan. Luitenant-generaal Sacbarof bericht, dat op 10 dezer te 2 uur in den ochtend ver schillende Japansche afdeeliogen, ieder oDgeveor 30 man sterk, bij Lincbinpoe oprukten. De vijand werd met geweervuur ontvangen en trok met verlies terug. Op 8 dezer werden in schermutselingen over hot geheele Russische front 2 man gedood en 10 gewond. Indië. De mail, d.d. 11 Nov., brengt de volgende mededeeling omtrent den nieuwen koers: de gouverneur-generaal wensoht dat gebroken zal worden mot bet kasian-stelsel, waardoor oude en afgewerkte ambtenaren, »rijp voor pensioen", zooals men het noemt, nog in dienst worden gehouden. Vooral is de heer Van Heutez nift te spreken over de meer en meer gebruikelijke wjjzö van doen van ambtenaren en officieren, die ia aanmerking komen voor pensioen of den tijd van heen gaan zien naderen, om vooraf nog een snoep reisje naar Europa en terug te maken voor rekening van het land. Hoe dit gaat, is bekend. De landsdienaar, die over, stel drie jaar, den dienst zal moeten verlaten, wijl bij de zekerheid heeft, dat hij, alsdan zijn pensioen verdiend hebbend, niet langer gehandhaafd zal blijven, vraagt en verkrijgt een verlof naar Europa. Hij blijft ééa of twee jaren weg, komt terug, dient dan nog net zoolang tot zijn tijd om is en keert dan weder, dikwijls met een groot gezin, op '8 lands kosten naar Nederland terug. De officier, die merkt, dat bij, tegen den tijd, dat bij aan de beurt voor bevordering komt, wat scherp aan den tand gevoeld zal worden, gaat met verlof, krijgt het met behoud van aanspraak op bevordering. Hij wacht die bevordering rustig in Nederland af, komt dan weder naar Indië, dient den vereiechtrn tijd om recht te hebben op het pensioen van den hoogeren rang en vraagt dan ontslag, om Iodië den rug toe te keeren. Wij mogen in de détails onnauwkeurig zijn geweest, schrijft het Bat. Nbld., het systeem want dat is het geworden bestaat en kost veel geld. Het is eon misbruik maken der milde bepalingen op verlof, welke bepalingen naar den zin der landsdienaren eigenlijk nooit te mild kunnen zijn. Aan dit systeem wil de gouverneur-generaal een einde maken. Oude ambtenaren en offioieren van wie verwacht kan worden, dat zij dit spelletje ook nu willen beproeven, mogen er zich van verzekerd houden, dat een verzoek om verlof zal uitloopen op een wenk om een verzoek om ontslag in te dienen. Het cijfer der burgerlijke en militairo pensoenen zal er door stijgen, maar bet cijfer van de overtochtskosten dalen. En aan een niet goed te praten benadeeling van den staat wordt een einde gemaakt. De Deli Crt. weet te melden dat de officiers-inkomsten zullen worden verminderd tot de voor de infanterie geldende traktementen. De pensioenen, verbonden aan hooge ambten, worden verlaagd. Zuid-Afrika. De »laatsto trek", nu van President Krugers overschot door Zuid-Afrika, geeft tot indruk wekkende betoogingen aanleidingindruk wekkend juist door de volkomen stilte, kalmte en orde waarmede de groote mensohen-masBa's, vau alle kanten toegestroomd, nagenoeg zwij gend den trein laten passeeren. Psalmgezang de dolefull hymnsdie de Eogelechen in den oorlog soma zoo troffen is het eenige geluid dat men hoort. Dat het krachtig moet zijn en de menigte grcot, blijkt wel uit de vermelding, dat te Bloemfontein b.v. honderden zelfs niet ver mochten de kist te zien te krijgen, waarop onderweg steeds meer kransen werden neder- Zaterdag kwam het overschot te Pretoria aan. De kist werd op een expresselijk daartoe vervaardigden wagen geplaatst en onder geleide van een eere-escorte, bestaande nit oude Staats-artilleri8ten en politie-manschappen, naar het gebouw gebracht, waar gelegenheid zal worden gegeven het oversohot een afscheids groet te brengen. Dg generaals Botha, De Wet, De la Rty en Smit, gevolgd door de leden van den gemeenteraad, openden den stoet. Amerika. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de hurgemeester van de stad Greenwood, in Ohio, een zonderling middel aangewend om aan ongeweueckte toestanden in zijne plaats een einde te maken. De negerbevolking gedroeg zich daar bandeloos en was slechts met groote moeite te besturen. De burgemeester meerde, dat het huwelijk het beste geneesmiddel voor dezen misstand was en gaf daarom eene procla matie uit, waarin gezegd werd, dat de negers öf onmiddellijk trouwen of de stad verlaten moesten. Het trouwen zou kosteloos kunnen plaats hebben. Het succes was verrassend. De negers ver drongen elkaar om eene trouwacte te krijgen en zoo groot was het gedrang voor bet stad huis, dat een neger een paar ribben brak. Een andere neger werd door zijne toekomstige vrouw met een scheermes bewerkt", omdat bij op het laatste oogenblik een ander wilde trouwen. De politie kwam er bij te pas, om de orde onder de trouwlustigen te bewaren. Alle Degers wilden gaarne aan het trouw- bevel van den bargemeester gehoor geveD, maar een aantal jonge negers moesten de stad verlaten, omdat de vraag naar vrouwen veel grooter was dan het aanbod. Spanje. In verband met den laatsten dynamiet-aanslsg te Baroelona, zijn drie anarchisten gearresteerd, die door eene vrouw bij de politie als de be drijvers van den aanslag werden aangegeven. Deze vrouw verklaarde, door de mannen in dienst te zijn genomenin verschillende kof fiehuizen werden met vreemdelingen bijeen komsten gehouden en op één van deze bijeen komsten werd tot de aanslagen besloten. Aan de vrouw werd opgedragen, eon bom ergens te plaatsen, maar zij weigerde en werd toen buiten de deur gezet. Eenigen tijd daarna had een aanslag plaats. De vrouw had hare mededeeliogen reeds voor een paar weken aan de politie gedaan, maar deze zag in haar een krankzinnige. De arrestatie van de door haar besohuldigde mannen toont, dat de politie ten slotte toch aan hare verklaringen waarde is gaan hechten. Rusland. St. Petersburg, 12 Deo. Een groot aantal studenten van de hoogeechool en andere in richtingen van hooger onderwijs, onder wie men vooral leerlingen van het geneeskundig instituut opmerkte, verzamelde zioh gisteren te 11 uur voormiddags op het Ne wek y Perspectief. De betoogers verspreidden opruiende proclamaties onder het publieksommigen riepen: Weg met de autocratie! De oorlog moet ophouden I De politie rukte aanbereden agenten en gendarmes, en agenten te voet stelden posten op in de aangrenzende straten. Deze verborgen posten delen een onver- wachtechen uitval en rukten in vollen galop op de menigte aan, die, van ^en straatweg afgejaagd, onder het uitep van vreeselijke kreten in wanorde de vlucht nam naar de trottoirs. Weldra ontstond een hevig gevecht tuesohen de politie en gendarmes aan de eene en de betoogers en het zioh verzettende publiek aan de andere zijde. Een groot aantal personen werd gearresteerd; 50 man werden gewond. De betooging duurde twee uren. Een poging, gisteren door de St.-Peters- burgsche studenten gedaan om dedemoDstratiëa van Zondag te hervatten, is door de politie verhinderd. De betoogiog van Zondag begon 's morgens om elf uur, toen eeD groot aantal studenten van de Universiteit en andere inrichtingen van onderwijs in de hoofdstad met inbegrip van de school voor Vrouwelijke Geneeskundigen en de Hoogere School voor Meisjes het Newskie Prospect introkken van het Eatharina-kanaal af. Toen zij in het Prospect kwamen, vormde zich de stoet, en woldra had zich een talrijke mensohenmenigte om hen verzameld. De betoogers zwaaiden banieren met opsohriften en verspreidden proclamaties onder het volk. Versoheidene leiders lazen die stukken hardop voor, eindigend met de kreten: »Weg met de alleenheerschappij 1 Laat de oorlog op houden 1" Bereden en niet-bereden politie-agenten, ten getale van versoheiden honderden, waren in de naburige straten opgesteld, maar meerendeels in openbare gebouwen, zoodat zij niet gezien konden worden. Toen de stoet zich in beweging zette, kwamen zij plotseling voor den dag en de bereden politie rende dadeljjk op den troep in, in vollen galop, zoodat de betoogers van den weg naar de voetpaden gedreven werden een en ander onder veel verwarring en geschreeuw. De paarden werden toen over de voetpaden heen gedreven, en er werd gevochten tuesohen de politie en de geadarmes eenerzjjds en het volk aan den anderen kant, ofschoon tuesohen de menigte onderling ook vechtpartijen plaats hadden tuesohen politieke tegenstanders (De manifeetatiëa schijnen over het algemeen meer een socialistisch dan een liberaal karakter gedragen te hebben, en ontmoetten daarom ook bij een deel van het publiek tegenstand). De voetpaden aan beide kanten van bet Newski Prosp ect en de Groote Moskou-straat waren vol met worstelende menschen; trams en sleden konden niet rijden, zoodat de bereden politie een goed overzicht had over de besneeuwde straten. Alle winkels waren gesloten, deels omdat het Zondag was, deels wegens de bekende aanschrijving van de politie, die de betooging voorzien had. Na afloop dar onlusten sprak de oorres pondent van den Londenechen Standard met een hooggeplaatst Staatsambtenaar en deze zeide, dat de onlusten nog niets waren, ver geleken by wat in de provincie is gebeurd, b.v. te Vitebsk, waar drie regimenten aan het muiten zijn geslagen en vele dagen laog de stad plunderden. De commandant der stad, daarover uit Petersburg berispt, pleegde zelf moord. Te Wiasma hebben ook regimenten gemuit en de winkels geplunderd. Daaren boven zija de boeren in de gouvernementen Jekaterinoslaf, Kazan en Saratof in opstand gekomen. In Hofkringen moet men angstig waohten op den afloop van den strijd tussoben reactionnairen en de hervormingsgezinder De Koizer weifelt, maar hij zal, naar geloofd wordt, eindigen met ten gunste van de Mireky- party te beslissen. Naar verluidt, zal de Keizerin de volgende week (op den Nicolaasdag) eene ukase uit vaardigen, waaria hervormingen worden aangekondigd. (Het Russisch St.-Nicolaas-feest valt op 19 December), Uit Warschau wordt gemeld, dat de concierge, die aan de politie de vergaderplaats van het revolutionnaire comité verraden had, door het comité ter dood veroordeeld is. De man zou reeds vermoord zijn. Engeland. De storm, die in den naoht van Donderdag op Vrijdag op de EngelBohe kusten heeft gewoed, veroorzaakte twee treurigeODgelukken, die groote deernis wekken. Nabjj Newbiggen bij Sea. een klein visecberBplaateje op d6 kust van Northumberland, raakte in de vroege morgenuren de vAnglia", een stoomboot op reis van Hamburg naar Sunderland, op een klip, the Needies Yye genaamd, vast. Terwijl een reddingsboot te water werd gelaten, staken een aantal visschersachuiten van wal met het doel bij bet lossen van het schip een extra verdienste te maken. Een dezer sloepen, met acht man aan boord, werd door de hooge zee omgeslagen toen zij reeds de »Anglia" had bereikt en zeven van de opvarenden kwamen in de golven om. Slechts ééo wist zioh op een visschersboei drijvende te houden en werd later door de reddiogsboot opgepikt, totaal uitgeput door angst en koode; onder de zeven visschers, die verdronken, waren er zes die familieleden onderling waren, vaders, broers, ooms en neven. Zij beeten allen Armstrong, zoo ook de geredde man, die de eenige was van dat zevental zeevarenden, die zwemmen kon. Toen het ongeval op het strand van New biggen bekend werd vielen daar onder de saamgestroomde vrouwen en kinderen hart roerende tooneelen voor; zes weduwen en zeven onverzorgde weezen laten de slachtoffers van dit drama achter. De bemanning van de nAnglia" werd later gered. Het eohip ging verloren. Te Londen had dezer dagen de ver- kooping plaats van de garderobe en juweelen van wijlen koningin Draga van Servië. Er waren veel koopers van bet vasteland over gekomen; en ofsohoon er niet erg druk ge boden werd, was de belangstelling groot, vooral onder de dames kijkers. De vele kostbare kleinooden, welke in glazen vitrines waren tentoongesteld, trokken nog niet zóó de aandacht als bet ryksgewaad en vooral bet bruidskostunm van de vermoorde voretin. Het ryksgewaad. dat zeer kostbaar is, is geheel gehouden in het patroon van de Oud Servische feestkostuums van de veer tiende eeuw. Het bruidsgewaad is een waar kunstwerkbet bestaat geheel uit bet zachtste ivoor-satijn, afgezet met ragfijne kant. De eigenlijke veiling werd door den ver- kooper aangekondigd met de woorden »Deze voorwerpen zijn het eigendom geweest van wijlen koningin Draga!" Eerst kwam eene schitterend mooie tiara met prachtige briljanten oüder den hamer. Zy ging voor 1220 p. st. Nu volgde een geschenk van czaar Nicolaas, eene prachtige met esmeralden en briljanten bezette bracelet. By opbod verkooht, werd ze voor 480 p. st. toegeslagen. De Perzische »Orde van de Zon" bracht slechts 115 p. et. op en eene Turksche orde 150 p. st., terwijl de prachtige satijnen trouw japon slechte 30 p. st. deed. Het ryksgewaad, de rood fluweelen staatsie mantel, werd voor 470 p. st. t egewezen, waarop nog een paar gouden lijfsieraden weggingen voor 70 p. st. Het aantal werkeloozen in Londen werd de vorige week geschat op twee-honderd duizend. De ellende, hierdoor veroorzaakt, is ver bazend groot. Frankrijk. Door De Matin wordt verzekerd, dat de rechter van instructie. belast met het onder zoek naar bet overigden van Syvetoo. een belangrijke ontdekkiog heeft gedaan Er zou namelijk een telegram gevonden zijn, ver zonden op den dag van 't overlijdendat het volgende bevatte: Spreek niet. Laat den doode in vrede rusten. Deze dépêobe was geteekend door Méoard, den schoonzoon van Syveton. DuH.chland. De Berl. Lok. Anz. ontving een telegram uit Niedereteina, bij Puleciaz. eene ten N.-O. van Dresden gelegen gemeente, over een afechnwelijken moord. De grondeigenaar Freudonberg, zijne vrouw, drie kinderen en twee neven werden in de woning vermoord. De moordenaar stak na de misdaad het huis in brand, zoodat men slechte de verkoolde Ijjken vond. In denzelfden nacht werd een soboonzoon in heohtenis genomen, zekere Domscbke, die van den moord verdacht wordt. België. Tijdens den storm heeft op de Sohelde nabij Bornhem, een ernstig ongeluk plaats gehad. Door een rukwind brak de mast van een binnenschip. De beide schippers, twee broers, werden door het zware voorwerp getroffen. Ééa banner werd op slag gedood. De andere werd zoo zwaar gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. Te Meirelbeko, nabij Gent, heeft een vreeselijke botsing plaats gehad tussoben stroopers en wachters, die hen verrasten. De laatsten werden zoo geweldig met de kolven van geweren afgeranseld, dat zij den geheelen naoht bewusteloos in het bosch bleven liggen. Toen men hen vond, bleek er weinig kans op behond van hnn leven te zijn. Een dubbele moord heeft te Montig- nieslez-Lers, in Henegouwen, groote ontroering gewekt. Een oude renteoierster en haar huishoudster werden met messteken vermoord, waarna de onbekende daders alles stalen wat waarde had. Het gebeele huis w«rd door ben doorzocht. Het mes vond men in een wond aan de keel der 63-jarige vrouw; de buiehoudster was nog slechts 20 jaar ou>l. Te Brassel werd Maandagmorgen voor het hof van apjèl bet. proces behandeld over de erfenis van de koningin van België Er waren slechts weinig belangstellenden en de beer Janson file, de advocaat van prinses Louise en van ééa der schuldeisohers nam het eerst het woord. By poogde te doen niikoaxn, dat de acte den 8sten Augustus 4853 te Weenen gepasseerd en betrekking hebbende op het huwelijk van aartshertogin Maria Hen- riëtte met den hertog van Brabant, feitelijk een huwelijks-contract was, dat onderworpen is aan de regels van het gemeene recht. Het kan niet worden besobouwd als een politiek tractaat, want het is niet onderworpen aaD de ratificatie door de kamers, maar bet is boven dien geen wettig huwelijks-contraot, want bet is Diet gepasseerd voor een notaris en de koningin, die toen minderjarig was, werd niet bijgestaan door eeD voogd. Bij gebreke van een wettig huwelijks-codtract zijn de koning en de koningin dus gehuwd geweest onder het stelsel der wettige gemeenschap van goe deren. De ratificatie na bet huw lijk heeft niet de minste waarde Ned«rl»n<*. Steenwijk, 42 Deo. In een vergadering van de beide vrijzinnige kiesvereenigingen alhier werd een motie aangenomen, waarin mr. Van Diggelen alle vertrouwen werd op gezegd en waarin verklaard werd, dat de kiesvereenigiogen zich niet verantwoordelijk wensohen gesteld te zien voor zijn daden als afgevaardigde. Eene motie, waarin verklaard wordt dat de positie van mr. Van Diggelen na bet voor gevallene in de Staten onmogelijk geworden is, kwam door aanneming dezer motie van het beBtuur niet m stemming. Arnhem, 42 Dec. Ten kantore van de firma Deems in de Korteetraat alhier is Zaterdagavond ongeveer f 700 ontvreemd nit een ijzeren geldkistje in een kast. Van d zen diefstal wordt verdacht de teekenaar H. T die tot 5 uur op het kan toor was geweest, en die. toen ten zijnen huize een onderzoek werd ingesteld, daar niet meer was. Deze T. is dezelfde, die in 4900 door de reohtbank alhier veroordeeld werd tot drie jaren gevangenisstraf wegens het aanbieden van een door hem nagemaakt betalioge- mandaat op de Duitsehe Rijksbank. Nijmegen, 42 Deo. Een treurig ongeluk had plaats in de zoutziederij vau den beer Van Roggen alhier. Terwijl de werkman J Jansen bezig was met het afwegen van zakken zout, werd hij door zyo broeder, die da centrifuge vulde, geroepen om behulp zaam te zijo. Waarin die behulpzaamheid bestaan beeft is oog niet met zekerheid te zeggen, in ieder geval sobynt hij een werk te hebben verricht, dat niet zijn gewoDe werk was. Hij gereafete daarbij tusschen een muur en een drijfas, werd gegrepen en rondgesling rd en was onmiddellijk dood. Tiel, 42 Deo. Een knecht van de grossiers- firma Gebr. Heuff alhier was des namiddags te IJzendoorn bezig met ledig goed op te nemen in een winkel, waarbij bij den vracht wagen, bespannen met twee paarden, eenige oogenblikken onbeheerd moest laten. Onder wijl kwam de heer Van Wijk, eigenaar van de zaak, in een tilbury voorbijrijden. De beide paarden, hun stalkameraad bemerkend, zetten zich al spoedig in draf en deze achterna naar huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1