ZIERIKZEESCHE Dinsdag 13 December 1904. Nieuwjaar (Z i e r i Ie, z e e s c h e Cour an t). B E R I C H T. RECLAMES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8091. Dlreoteuri A, «T. DH LOOZE, A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertenliëovan i3 regela 30 Cti., meerdere regela 10 Cta.kunnen niterljjk tot des Maandaga, Woensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd «orden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fjrünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij. •lie zich met 1 Januari a.s. op doze Conrant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers (gratis. A. J. DE LOOZE, Directeur. I5 regels 75 ets. Elke regel meer lö ets. Met het oog op het aanstaand Nieuwjaar worden de lezers herinnerddat de Drukkerij van W W. J. OCHTMAN, Appelmarkt, speciaal is ingericht op het leveren van ge drukte VISITEKAARTJES in alle mogelijke soorten en prijzen, en van af de kleinste hoe veelheden. Modelboek ter inzage. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de Firma HOGER- HEIJDE JONGMANS, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Signrondrogery, in het perceel, staande op de Appelmarkt, plaatselijk gemerkt wijk D no. 362, kadastraal bekend sectie B no. 172; dat op Zaterdag den 24en December aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoekerals zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien t\jd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 10 December 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. Berichten uit Tokio brengen tot dusver nog niet bekende bizonderheden van het gevecht om tmt bezit van den 203-meter- heuvel. Rassen zoowel als Japanners streden met zeldzamen moed en ware doodsveraohting. De algemeene aanval begon 28 November; de Japanners bestormden eenige malen achtereen de Rnseische stellingen, telkens door den vijand met de bajonet teruggedreven. De aanvallers slaagden er echter in de versohansiogen van den vijand met petroleum te overgieten. Daarop ontstond een hevige brand, die gedurende 4 uren voortwoedde. Den volgenden dag (29 November) werd de aanval hernieuwd, doch wederom zonder succes; de Russen boden hardnekkig tegen stand en wierpen groote steenen van de hoogte op de Japanners. Den 30en November trok, ondanks het hevige vuur yan de Russen, de Japansche strijdmacht voornit, trachtende een begaan- baren weg aan te leggen van groote aard kluiten, die zij van den voet van den heuvel medenamen. Maar opnieuw mislukte de aanval, dank zij de moedige bonding der Russen. De Japanners besloten des avonds hnn stormloop opnieuw te beginnen en ditmaal zou het geluk aan hnnne zijde zijn. De buitenste rij van de Russische versohansiogen werd te 10 uur 's avonds genomen. Yan dat oogenblik viel het niet meer te betwijfelen hoe het einde zou zijn. Toch werden de Japanners nog eenige malen door den vijand uit hun stellingen verdreven en in den morgen van den len December zagen de Japansche troepen zich zelfs genoodzaakt te vluchten voor het moorddadig vuur, dat de Russen op hen richtten. Kort daarop echter wisten de Japanners het terrein wederom te veroveren, den vijand met de bajonet terugdrijvende, wat hun eerst toen volkomen gelukte. Eerst aan den avood van dien dag konden de Japanners den heuvel hun bezit noemen. Foesan, 8 Deo. Reuter's correspondent bij het hoofdkwartier van het 3e legeroorps meldt van 7 dezer, dat de Russen 2 December toe stemming verleenden aao de Japanners hun dooden en gewonden te verzamelen van het gevecht op 26 November. Op 5 dezer werd dezelfde ooncessie door de Japanners aan de Russen verleend voor de gesneuvelden en ge wonden bij den strijd om den 203 meter hoogen heuvel, waartoe het gevecht op den volgenden dag gestaakt werd. Op 30 Novem ber werd de tweede zoon van generaal Nogi gedood bij den 203 meter hoogen heuvel. Zyn oudste zoon sneuvelde bij Naushan, zoodat Nogi nu kinderloos is. 9 Deo. Reuter's correspondent bij het Japansche leger vóór Port Arthur-seint Ik bezocht beden den 203 meter hoogen heuvel. De aanblik is afgrijselijk. De werken op den top zyn weggerukt door de projectielen uit de Japaneohe kanonnen, de hellingen zyn bedekt met puin, de schansen verbrijzeld. In een groep schansen van honderd' meter lang liggen tweehonderd Russen, dood of gewond. De lichamen zijn zwaar verminkt door het dyoamiet uit de handgranaten. Tokio, 9 Deo. Naar men laatstelijk vóór Port-Arthur heeft waargenomen, wordt van Russische zijde in het Westen en in de Ooster- haven, waarop men van onze stellingen het gezicht heeft, niets gedaan. Men verwondert zioh er over, dat de Russen het Japansohe vuur niet beantwoordden. Zeer waarschijnlijk zullen de Japanners bij de voortzetting van het beleg zich niet weder blootstellen aan verliezen, als zij voorheen deden, en rekenen zij meer op den honger als bondgenoot, dan op een eindaanval, om den tegenstand te breken. Daar tijdens de besohietiog van de Rus sische schepen geen levensteeken aan boord werd waargenomen, meent men, dat de be manningen aan land een toevlucht hebben gezocht of wel medewerken aan de verdedi ging aan de landwerken. Indië. Een aardbeving in Loemadjang op Java! Aan een partioulier schrijven ontleenen wij het volgende: Het was 's avonds oirca negen uur en ik zat te eten, om vervolgens naar bed te gaan, toen ik plotseling een geraas hoorde. Mijn huis begon te waggelen, eerst van Oost nasr West en toen van Znid naar Noord, 't Was een naar gevoel en een angstige ge waarwording. Ik nam direot mijn jongen nit zyn bedje, maar toen was het ganw gelukkig weer gedaan. Het duurde ciroa een halve minuut. De hang lampen maakten ongeveer een oirkel in de lucht en de klok bleef stilstaan. Zoo erg woonde ik het nog niet by. Zuid-Afrika. Naar de Z.-A. Post mededeelt, hebben generaal Kritzinger en ds. Yan Heerden bijna f 10.000 voor het nationale onderwijs in den Yrystaat ontvangen. Daarbij is gekomen f 5000 nit bet fonds, dat jhr. Sand berg door zijne lezingen in Frankrijk bijeenbracht. Het doel is: de Hollandsche taal in Zuid- Afrika te doen onderwijzen en alzoo voortleven. Kaapstad, 10 Deo. Den ronwtrein met Eruger's stt ffelijk overschot is aan alle stations eerbiedige hulde gebraoht door eene groote menigte. Psalmen werden gezoDgen en kransen op de baar gelegd. Te Bloemfontein was eene groote menigte bijeen. De baar was bedolven onder kransen. Italië. Te Palermo heerscht thans broodgebrek ten gevolge van de staking der bakkers^ gezellen. De door de gemeente beschikbaar en bediende ovens leveren sleohts bet gedeelte van hetgeen dagelijks noodi| men tracht nu uit Napels, Messina er de rest toegezonden te krijgen. Zwitserland. Yan de wereld afgesneden zyn twee Duit8che gezinnen, die te Heiligen bloed, ten gevolge van een lawine, zyn ingesneeuwd. Alle pogingen om hen te bevrijden, zyn tot dusverre mislukt. Heiligenbloed is één der hoogst gt legen Alpendorpen, 1295 meter boven de zee. Het ligt in het opper-Mölldal aan den voet van den Groszglookner en ia van drie zijden door gletsohers omringd. Er is gedurende twee dagen in de Brenner-alpen een overgroote massa sneeuw gevallen en tuseohen Bozen en Meran is op de Haflinger- hoogvlakte een kudde van 80 geiten inge- sneiuwd. Zij kon niet worden teruggevonden, hoeveel moeite de boeren daartoe ook hebben aangewend. Zij, die naar de kudden zochten, zonken meermalen geheel in de snteuw weg en moesten, wilden zij er het leven niet bij laten, wel terugkeeren. De boeren uit den omtrek zeggen, dat er in jaren niet zooveel sneeuw gevallen is. Ook uit andere doelen van Zwitserland komen beriohten van buitengewone koude. Zoo uit Zürioh, waar de thermometer 25 en meer graden beneden vriespunt staat. Een zoo streDge koude i het begin van December kan niemand zioh heugen. Ook in geheel Eugadin staat de temperatuur bizonder laag. Rusland. St -Petersburg, 10 Dec. De reis van den tsaar tot inspecteeriog dor troepen is voor- loopig uitgesteld. De gouverneur der stad maakte bekend, dat, naar aanleiding van de in de stad ver spreide geruohten over publieke onlusten, het publiek gewaarsohuwd wordt geen volks verzamelingen te houden in de hoofdstraten, teneinde ongelukken te voorkomen by een eventueel optreden der politie. Zweden. Het is ongeveer 25 jaar geleden, dat een wet afgekondigd is, die ten doel heeft het uitroeien van bosschen voor don houthandel te voorkomen. Thans zyn belangrijke wijzigingen in die wet voorgedragen dooreen staatscommissie, in 1901 benoemd naar aanleiding van de klachten, dat de landbouw door de hout nijverheid ernstig wordt benadeeld. De commissie heeft bevonden, dat in de streken, waar die Dyverheid het meest ont wikkeld is, 5£ millioen H.A. of ruim een derde van het particulier grondbezit allengs in handen is gekomen van houtzageryen, voor t meerendeel groote naamlooze ven nootschappen. De boerenstand met eigen grondbezit is zoo doende zeer sterk achteruit gegaan. De meerderheid der commissie stelt daarom voor, door verschillende wettelijke bepalingen de verdere uitbreiding van dezen toestand te beperken. Engeland. Londen, 9 Deo. Keizer Nicolaas heeft aan de officieren van den Britschen kruiser Talbot" een zilveren bowl met lepel doen aanbieden. De bowl draagt het volgend opschrift Aangeboden door den Keizer van Rusland aan het korps officieren van de sTalbot", nit vriendschappelijke erkentelijkheid voor de hulp verleend aan de bemanningen van de nYeiyag" en de »Korietz", na het geveoht voor Che mulpo, Februari 1904". De Keizer heeft verder aan den Prins van Wales eene obèque van 500 pd. st. (f 6000) doen ter hand Btellen voor het Kon. Marine fonds, waarvan de Prins voorzitter is. De Brit8che regeering heeft den Keizer den dank van de officieren van de Talbot" over gebracht. Herbert Gladstone, zoon van Engelands »Grooten Ouden Man", heeft te West Leeds, sprekende over het vraagstuk der werkloozen, gezegd, dat hij, waar plaatselijke besturen de werkloozen niet kunnen helpen, een helpend optreden der regeering wensohelijk aoht. In tijden van grooten nood, zeide bij, als duizenden zonder werk zijn en de groote maohinerie niet voldoende blijkt te werken, dan is de regeering verplioht, handelend op te treden en arbeid te verschaffen door groote werken ten algemeenen natte. Hij is niet meer tegen Staatshulp in dezen. van de losloopende waggons natuurlijk veel grooter en achtervolgden zij als het ware het voorste gedeelte van den trein. De machinisten van de locomotieven trachtten, door grooter vaart te maken, eene botsing te voorkomen, dooh nabij Todmorden werden zy ingehaald en met vreeselyk gekraak, dat de bewoners van Todmorden deed opschrikken, liepen de wagens in elkaar. Zy werden allen neergeeohoten, terwijl de lading hier en derwaarts verspreid werd. De conducteur van den trein werd ernBtig gewond; ook het station, waar het ongeval plaats vond, werd voor een gedeelte vernield. België. Bij het rangeeren aan de kaaien te Ant werpen zat een 18-jarige spoorwegman voor op den buffer van een rijdende locomotief. Het schijnt dat hjj getroffen werd door de openstaande zijdeuren van een op de naast liggende baan voorbyrydenden treinmet zooveel kracht, dat zijn borBt werd verpletterd. De jonge man was dadelijk dood. Te Kortryk heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een landbouwer zag eenige lijsters vliegen. Hjj haalde een geweer en gaf dit aan één zijner arbeiders, die beter kon schieten dan bij. Op hetzelfde oogenblik dat de werkman het geweer aannam, sprong de hond van den landbouwer tegen dezen op en waarschijnlijk door den sohok of wel doordat de arbeider verschrok ging het geweer af. De baas werd in de keel getroffen en viel dood neer. De onvrijwillige dader, wiens droefenis groot is, gaf zioh gevangen. De verslagene was getrouwd en vader van twee kinderen. Hed.rl.nd, 's-Gravenhage, 10 Deo. Tweede Kamer). De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Kuyper, beantwoordt de verschillende redenaars, waarbij hij aanvangt met dank te betuigen aan den heer Van der Ylugt voor zyn gelukwensch en aan de leden der reohter- zjjde, die zyn taak hebben verliobt. De Ministers van Waterstaat en van Financiën zullen beantwoorden wat tegen hun beleid is ingebracht, spr. bepaalt zich tot de algemeene politiek. In strijd met de waardigheid der Kroon zou volgens het heele Kabinet een tweede bijeenroeping der Staten van Overysel zyn geweest. Nu is de betreffende wet inge trokken. De wijze van ondervragen van oandidaten voor onderwijzersplaatsen, die de heer Fabius meent te moeten toepassen, betreurt de regeering en wanneer hij zoo voortgaat, zal geen advies meer van hem wordea gevraagd. Yan partijdigheid bij be noemingen is echter geen sprake. Het aantal kerkelijke burgemeesters is zeer klein in verhouding tot de liberale. Onmethodisch heeft spr. niet gearbeid, omdat hij bij zyn arbeid nu juist niet de metbode van den heer Yan Raalte heeft gevolgd. Spreker's methode was wel daarop gebaseerd, dat hij hoopte, een meerderheid te zullen houden, ook na de vierjarige periode, doch dit zal ook wel met het vorig Kabinet het geval zijn geweest. Midden in het werk kwam de stakingpperiode, van 's morgens tot 's avonds, zelfs in den naoht, den Minister in beslag nemen. Hij rekent voor, hoe de ingediende ont werpen onmogelijk vroeger konden ingediend zyn. De departementen zyn overladen met administratieven arbeid. De tegenstelling op theologisch religieus gebied bestaande heeft ook de liberale pers voorheen aangewakkerd. deze quaestie onder de Parlement te brengen, In het Oosteinde van Londen moeten wel duizend Israëlietisohe deserteurs uit het Russische leger zyn. Deze lieden, die in groote armoede verkeerenvinden overdag een onderkomen in de synagogen en hunne geloofegenooten vormden eer commissie om hen van levensmiddelen te voorzien. Dinsdag heeft nabij het station Podmund en op de Burnby-lyn van den Lacoashire en Yorkshire spoorweg een eigenaardig spoorwegongeval plaats gehad. Een lange goederentrein van vijftig wagens, getrokken door twee locomotieven, raakte dioht by eene vrij steile helling onklaar. Het aohterste deel van den trein, ongeveer veertig waggons, raakte loa en liep door eigen vaart voort tot aan 't begin van de helling. Eenmaal daar gekomen, werd de snelheid ieuwe toestanden vereischen nieuwe middelen'* Plotseling ecbynt aan die zijde een behoefte en het is de plicht der regeering, ten spoedigste naar vrede te zyn gekomen en zoo wordt j a— j— j- ftandaoht van het jgj, rechterzijde den stryd verweten. De tegenstelling tusechen de beide levens opvattingen is dieper en dieper geworden en nu genaderd tot den wortel zelf van het leven. Daaraan heeft de Christelijke party niets gedaan of kunnen doen. Tegenover de tegenstelling huldigt deze redering het stelsel var. de rechtsgelijkheid zij laat de beide opvattingen parallel loopen. De onderlinge verhouding tusechen de partyen der rechterzijde is uitstekend en men is volkomen gerust met het oog op de ge passeerde provinoiale stembus en het ont brekende van een aaneengesloten imponeerende oppositie. En moet dit Kabioet bij de stembus van Juni de nederlaag lijden, dan zullen de Ministers gerust hun portefeuilles overgeven, overtuigd hun plicht te hebben gedaan jegens Koningin en Yaderland. Na den heer Kuyper spreekt de Minister van Financiën, de heer Harte van Tecklenburg. De heer Harte verdedigt de noodzakelijk heid, tegenover het defioit, met voorstellen tot versterking der middelen aan te komen. Na een lange, fiaancieele uiteenzetting ver klaart hy dan ook, zyn belastingvoorstellen niet te kunnen terugnemen, maar 't denkbeeld, door verschillende afgevaardigden geopperd, om de voorstellen voorloopig terug te nemen, aanvaardt by in zooverre, dat bij zioh niet zal verzetten tegen uitstel van de behandeling. De Minister van Waterstaat zal de land bouw belangen blijven behartigen ondanks het voorspoedige laatste jaar. Hij beloofde over weging van het denkbeeld om voor de binnen- echipperij een staatscommissie te benoemen en verdedigde zyn voorstelling van den toestand van handel, nijverheid en scheepvaart. BesloteD is ook Maandagavond te vergaderen. Na hoofdstuk 3 zal hoofdstuk 9 worden behandeld. Naar wij vernemen zal dr. Kuyper, na afloop van de debatten over Hoofdst Binnen!. Zaken der Staatsbfgrooting, zioh naar de Riviera (Italië) begeven. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. Het artikel onder het hoofd ïbedrog" luidt in de tegenwoordige wet als volgt »Hy, die eet- en drinkwaren of genees middelen verkoopt, te koop aanbiedt of aflevert, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende, wordt gestraft" enz. In dit artikel nu wordt de volgende wijziging voorgesteld ïHij, die eet- of drinkwaren of genees middelen verkoopt, aflevert of ten verkoop in voorraad heeft, wetende of redelijkerwijze moetende vermoeden, dat zij vervaleoht zyn, wordt gestraft" enz. Krachtens maohtigiog. van de Koningin van 8 December 1904 heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet be treffende de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door de Staten van Overysel is ingetrokken. Ook van Japan is thans antwoord ont vangen op Amerika's noodiging tot het honden eener tweede Vredee Conferentie. Het luidt toestemmend, onder voorbehoud evenwel, dat de besluiten niet zullen worden toegepast op den tegenwoordigen oorlog. Aangezien Rusland echter reeds verklaard heeft niet aan deelneming te kanoën denken vóór de tegenwoordige oorlog geëindigd is, mag reeds voldoende reden aanwezig worden geacht om te doen wat onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de oorlog met al zijoe verfoeilijke wreedheden nog in vollen gaDg is, wel het raadzaamst is: namelijk de Conferentie uit te stellen. Mr, G. J. Goekoop, die door de Tweede Kamer met nagenoeg algemeene stemmen als eerste oandidaat is geplaatst op de voordraoht voor de vacature in de Algemeene Reken kamer, zal ongetwijfeld tot dit hooge staats ambt worden benoemd. Wanneer hy het aanneemt, zal hij den zetel in de Tweede Kamer, dien bij sedert 1884 dus 20 jaar voor Brielle heeft inge nomen, voorgoed verlaten. Immers het lid- maatsohap der Staten-Generaal is door de Grondwet onvereenigbaar verklaard met dat van de Algemeene Rekenkamer, het ooilege belast met het toezioht op de naleving der wettelijke bepalingen omtrent 's lands geld middelen. De wet van 1841, welke de inriohtiDg der Rekenkamer regelt, verbiedt den leden eecig ander ambt te bekleeden en ook lid te zijn van Provinciale Staten of van een plaatselijk bestuur. De heer Goekoop zal dos ook afsoheid moeten nemen van de Staten van Zuid- Holland, waarin bij sedert 1872 zitting heeft gehad, en welk college hem Binds 1879 een plaats heeft gegeven in zyn Gedeputeerde Staten, waarvan hy het oudste lid is. Hy was de eenige, die, ofschoon van liberale richting, bij de periodieke aftreding als Gedeputeerde in 1901, toen de Staten van Zuid-Holland omgezet waren, herkozen werd. Wel een bewijs hoezeer zyn groote ver diensten door alle richtingen op prijs worden gesteld, 't geen ook weder gebleken is uit de Woensdag gehouden stemming. Brielle, 10 Deo. De pogingen om het lijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1