gonomen raadsbesluit, maar ook om over een aantal genomeft raadsbesluiten van gedachten te wisselen, besluiten, die den belangstellenden burgers voorkomen niet in het belang van de gemeente te zijn. Spreker maakt een verge lijking tusBchen hetgeen Zierikzee geweest is een vijf-en-twintig jaar geleden, en wat het nu is. Toen werden door de inkomsten van de zelkasch verscheidene duizenden op het Grootboek gebraoht, nu na het ophouden van die zelkasch worden duizenden er van afge nomen. Spreker wijst op de beide havendijken. Ware men wat betreft deze indertijd oordeelkun dig te werk gegaan, men zou nu niet in eens zulk een som moeten uitgeven. Wij leven te groot- steedsch. Zaterdag is een gebouw geopend, dat een weelde-artikel is. Het is mooi groote dingen te doen, als men er maar geld voor heeft. Maar als men het geld er voor van het Grootboek moet lichten, dan is het niet noodig iets op groote leest te schoeien, want dan is de belastingbetalende er de dupe van. Eritiseerend het raadsbesluit, waarbij aan den heer Couvée het vrije gebruik van woning en gas werd toegestaan, een besluit, waar tegen de heeren Fokker en Ten Haaf gesproken hebben, is hij van gevoelen, al erkent hij ook, dat de heer Couvée een humaan mensch is, die zijn betrekking goed vervuld heeft, dat men het gebouw aan de Noordhavenpoort had moeten bestemmen voor den directeur van de gasfabriek. Nu woont deze op een grooten afstand van de fabriek, wat zeer ver keerd is. Ook de opzichter woont niet in of nabij de fabriek. De fabriek behoort zoowel bij dag als naoht onder toezioht te staan. Gebeurt er eens iets op de fabriek, dan is het zaak, dat de directeur dadelijk present is. Nu is de fabriek overgeleverd aan twee werk lieden, die niet de ontwikkeliog bezitten een ongeluk te voorkomen. Overgaande tot de bespreking van het oardinale punt, het raadsbesluit tot toekenning van een donatie van f 400 'sjaars aan den heer Olivier, verklaart hij, dat het bestuur in dit besluit aanleiding heeft gevonden een protestvergadering bijeen te roepen, teneinde aan den gemeenteraad een request te zenden, dat straks zal worden voorgelezen. Hij mis prijst niet de welwillendheid van den heer Olivier in het belaeting-innen, maar hij vindt daarin volstrekt geen reden hem een toelage te geven. Wat het opsporen van gronden voor de gemeente betreft, wat hem als een groote verdienste werd toegerekend, men wete, dat de heer Olivier in dat opsporen een beetje vergeetachtig ten aanzien van zijn eigen persoon was. De heer Olivier toch heeft zelf grond geannexeerd, die aan de gemeente toebehoort. Dit vermindert veel van zijn verdienste. De gemeentefinantiën laten niet toe aan de heeren Couvée en Olivier donation uit te reiken. Daartegen moet geprotesteerd worden. Hij zal den secretaris verzoeken het request aan den raad voor te lezen, een ieder ver zoekend, die daartegen iets in het midden heeft te brengen, dit vrijelijk te doen. De secretaris, de heer L. Koopman Cz., leest hierop het volgend concept-adres voor: Aan den Raad der gemeente Zierikzee. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Zierikzee dat zij tot hun groote teleurstelling hebben kennis genomen van het besluit door uw college genomen in zake de toekenning eener jaarlijksche toelage ad f 400 aan den gewezen ontvanger, den heer P. O. Olivier; dat zij meenen, dat de kenbaar gemaakte overwegingen, die tot de toekenning der gift hebben geleid, niet die waarde hebben, die daaraan is gehecht door hen, die hun stem vóór het voorstel hebben uitgebracht; dat o. a. bereidwilligheid en voorkomendheid in zijn functie door den ontvanger slechts als gewone plicht behooren te worden opgevat, en dat diens buitengewone helderziendheid bij de opsporing van gronden, die de gemeentekas echter gewoonlijk een bate van slechts enkele centen bezorgen, door den waarnemenden voor zitter der raadsvergadering als heel groote verdienste geschilderd, tot minder groote af meting wordt teruggebracht, wanneer bekend wordt, dat de ontvanger zelf een oppervlakte grond, o. a. aan 't Slabberswerf, heeft inge nomen, die aan de gemeente toebehoort, en dat diens helderziendheid op genoemd stuk zich nooit tot dien grond heeft uitgestrekt; dat wanneer gewone plichtsbetrachting grond Seeft tot toekenning van toelage of gift de eur voor de toekomst zeer wijd wordt open gezet dat de beweringen van de raadsleden Fokker en De Crane, dat men steeds meer fouten mag en moet maken, omdat er al ééne is gemaakt, toch niet als ernstig mogen worden aangemerkt, getuigende van goeden wil tot richtige behar tiging van de belangen der gemeente; dat de berekening van des gewezen ont vangers inkomen als zou deze zonder de bate van het ontvangerschap onvoldoende zijn om hem in zijn stand te doen leven naar hun inzien mede blijk geeft van weinig zicht op de gewone maatschappelijke toestanden; dat ieder, die door zelf genomen ontslag of door andere feiten in omstandigheden komt, die wijziging veroorzaken moeten in de levens wijze, bedacht moet zijn, niet in de eerste plaats door het vragen van giften, maar door toepassen van de bestaande methoden van verzekering zelf tijdig in die wanverhoudingen moet voorzien; dat de gewezen ontvanger door zioh te koopen in een levensverzekering, waardoor zijn nalatenschap desnoods geheel verloren gaat voor zijn nabestaanden, royaler zoude handelen dan door het nu vragen van een gift, die door de belastingbetalenden moet worden opgebracht ten voordeele der nabestaanden; dat bovendien een andere berekening dan die van den waarnemenden voorzitter van den gemeenteraad aantoont, dat zonder de f 400 gift het inkomen van den gewezen ontvanger, die geen kinderen ten zijnen laste heeft, toch nog minstens f 2000 bedraagt, en dat 't ook de belastingbetalenden te dezer stede geheel onverschillig is, of de gewezen ontvanger nog staud wenscht op te houden; dat dit standophouden, zonder zelf de mid delen daartoe te bezitten, zeer af keurings waardig is, en niet getuigt van gezonde levensopvatting; dat ieder ambtenaar zonder middelen aan spraak hebbende op pensioen en een tractement genietende van f 1200 toch bij pensioneering van J/3 gedeelte daarvan of f 800 moet leven dat zij meenen, dat, daar de gemeente- financiën niet zeer rooskleurig ziju, het onver antwoordelijk moet geacht worden om, zooals nu geschiedt, de gemeentegelden, die zeer zeker beter anders waren besteed, op lichtvaardige wijze uit te geven; redenen, waarom zij met kracht opkomen tegen het genomen besluit en uw vergadering beleefd maar dringend verzoeken daarop te willen terugkomen. De heer Frankel verwondert er zioh over, dat het bestuur van deze kiesvereenigiDg wegens het besluit van den gemeenteraad aan den heer Olivier een jaarlijksche toelage van f 400 toe te kennen een proteetmeeting heeft uitgeschreven, terwijl het, toen indertijd aan den heer Couvés, een overigens zeer ver dienstelijken ambtenaar, in een anderen vorm een toelage verleend werd, heeft stilgezeten. Waarom zweeg men toen, en worden nu hemel en aarde in beroering gebraoht? Is dit geen meten met twee maten? Spreker ia van gevoelen, dat al stemt men met het jongste raadsbesluit niet in, gelijk ook met hem het geval ia, dat men dan toch verplioht ia zich daarbij neer te leggen. De Raad toch ia de vertegenwoordiger van de burgerij. Wat de meerderheid daarin besluit, moet geëerbiedigd worden. Het zou trouwens wat moois wezen, als een minderheid daarin, niet tevreden met een door de meerderheid genomene beslissing, de gemoederen buiten den Raad ging opwarmen, en een volksver gadering beleggen, teneinde zoodoende te beproeven de meerderheid te noodzaken haar wil te volgen. Dan zoude men krijgen een schrikbewind der minderheid, waartegen bij ten sterkste gekant is. Spreker merkt voorts op, dat, als men iets op touw zet, men althans eenige kans van alagen moet hebben. En nu kan een ieder op zijn duimpje wel narekenen, dat de Raad, zooals in het request verlangd wordt, op het door hem eenmaal genomen besluit niet zal terugkomen. Indien het request ten doel had het voorkomen van raadsbesluiten, gelijk die ten aanzien van de heeren Couvée en Olivier genomen zijn, dan zou bij daarmede kunnen medegaan. De heer L. Koopman Cz., verdedigend de strekking van het request, zegt, dat de burgerij het reoht heeft tegen de daden van den gemeenteraad op te komen. Hij haalt aan uit het gemeenteverslag betgeen de waar nemende voorzitter ten aanzien van het jaar- lijkech inkomen van den heer Olivier beweerd heeft, en becijfert, dat deze niet f 4600, gelijk de waarnemende voorzitter aangeeft, maar ten minste f 2200 jaarlijks inkomen heeft. In antwoord op den vorigen spreker zegt hij, dat het geen moten met twee maten is. Wij hebben éénmaal een fout begaan, en nu mogen wij die niet ten tweeden male plegen. De voorzitter heldert op, waarom deze kiesvereeniging niet vroeger handelend is opgetreden. Geen van de andere kiesvereni gingen heeft het initiatief genomen tegen het besluit van den gemeenteraad ten aanzien van den heer Couvée op te komen. Om die reden heeft nu «Gemeentebelang" ziju medeburgers tot een vergadering opgeroepen. Hij persis teert bij zijn meening het request op te zeDden, dat door den Raad niet terzijde kan worden gelegd. l)e heer Papeveld vraagt, of het adres niet aan Ged. Staten wordt gezonden. De heer Koopman antwoordt, dat Ged. Staten het besluit van den gemeenteraad niet kunnen casseeren. De heer Fiiinkel spreekt als zijn gevoelen uit, dat de Raad niet meer op zijn besluit kan terugkomen, zelfs al zou een meerderheid daarvoor te vinden zijn. Immers, de heer Olivier heeft door het joDgste raadsbesluit een recht op de uitkeering van de toelage verkregen. En dit recht kan hemniet meer ontnomen wordeD. Want zoude dat wel kunneD, dan stond geen enkel pensioen, geen enkele toelage of gratifioatie meer vast. Wat een gemeenteraad gisteren in dit opzicht bepaald had, zou hij anders wel morgen wéér kunnen ongedaan maken. De voorzitter en seoretaris zijn geneigd het slot van het request, waarin de Raad verzocht wordt op zijn besluit terug te komen, weg te laten. De heer Plaum geeft den wensoh te kennen, dat het geheele request zal worden verzonden. Nadat nog de heer Yan de Yen het woord gevoerd had, werd op voorstel van het bestuur het concept-adres in zijn geheel goedgekeurd. De voorzitter noodigt allen uit op dit adres te teekenen, en onder de opmerkirg, dat een ieder vischt op zijn getij, wekt hij hen, die nog geen lid van Gemeentebelang" zijn, op, tot deze kiesvereeniging toe te treden. Hierop wordt onder dankbetuiging voor de talrijke opkomst deze vergadering gesloten. In de September-aflevering van De Gemeentegids komt o.a. voor: «Ziekenhuizen voor kleine steden en het platteland", door J. L C. Wortman, arts te Noordgouwe. Dit opstel werd door den heer Wortman, mede oprichter (met den burgemeester jhr. C. A. van Citters en den predikant Nauta) van het in 4902 tot stand gekomen ziekenhuis te Noordgouwe, op verzoek van den heer A. de Vulder van NoordeD, secretaris dor «Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen", gesohreven, teneinde als leiddraad te dienen voor een studie betreffende het opriohten en instandhouden van ziekenhuizen in plattelands gemeenten door een gemeentebestuur of, bij wijze van gemeenschappelijke regeling, door besturen van één of meer tot zekeren kring behoorende gemeenton, waar het particulier initiatief ter zake mocht te kort sohieten. Bevorderd tot kommies der directe belastingen 2e kl. de heer D. v. d. Werf te Hansweert, thans 3e kl. -— Bij Kon. besluit is oen penpioen verleend van f 494 aan A. v. d. Paardt wed. T. Paauwe, rijksveldwachter (brigadier). Door het hoofdbestuur der schqpers- vereeniging »9ebuttovaer" is aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat de spoorwegbrug over het Zoid-Bevelandsch kanaal bij Ylake van een tweede doorvaart- opening worde voorzien. Zaterdag 4 Ootober is vanwege de Rotterdamsohe Tramweg Moatacbappij een goederentrein in dienst gesteld, vertrekkende 's morgens ongeveer 8 uur van Numansdorp (haven) naar Rotterdam en 's avonds aan komst te Numansdorp van Rotterdam ongeveer 6 uur. Een groot gerief voor de reizigers, daar anders door het laden en lossen van goederen nogal eens vertragiog ontstond. Uit een particulier schrijven uit Indië van don zanger Orelio verneemt het A. Ilbld dat hij daar zulk een succes heeft, dat hij een tweede tournée over Java zal maken daarna een tournée over Borneo en Sumatra en ten slotte op drie ooncerten te Singapore zal optreden. De heer Orelio was aanvankelijk voornemens in Januari hier terug te keeren, doch 't zal nu vermoedelijk wel April worden. Benesse. Zaterdagavond bielden de leden van het alhier bestaande Ziekenfonds voor werklieden de jaarvergadering, die ditmaal een feestelijk karakter droeg, omdat op deze vergadering herdacht werd, het 20-jarig bestaan van dit voor de werklieden zoo gunstig werkend Fonds. Vóór 20 jaren werd deze Vereeniging op initiatiefJvan den heer L. H. Dormaar opgericht. Aanvankelijk telde het Fonds 7 leden, welk ledental in den loop van 20 jaar steeg tot 56, terwijl in 4904 nog 5 nieuwe leden zijn toegetreden. Wel een bewijs dat de werklieden en vooral de jongeren, inzien het groote nut en de zegen rijke werking van het Fonds. Gaarne werd dit bij monde van het lid J. Braber Jz. erkent. Een woord van dank aan den ijverigen directeur den heer Dormaar, die gedurende 20 jaren belangeloos zijne krachten heeft gewijd tot den bloei van het Ziekenfonds, kon en mocht op deze vergade ring niet uitblijven. Gedurende het 20-jarig bestaan van de Vereeniging werd f 2194, waarvan in de laatste twee jaar f 508, aan zieke leden uitgekeerd. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat nog f 880,55 in kas was. De voorzitter dankte den beheerder der gelden voor zjjne flinke en nauwkeurige administratie. Het reglement, dat voor vele gevallen herziening behoefde, werd in menig opzicht ook gewijzigd. Moge de Vereeniging onder leidiog van haren ijverigen directeur steeds in bloei toenemen I Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in September 1.1. alhier 40.9 m.M. regen (in 42 afcappingen), tegen 76 2 in 4903; 55 4 in 4902 en 46 5 m.M. in 4901. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 774, de laagste wss 755 m.M. Goes. Deelden wij in 't voorgaand No. dezer courant eenige bizooderheden mede omtrent concurrentie onder de couranten, de muziekgezelschappen doen ook mede aan concurrentie: naast de twee bestaande, wordt een derde opgericht. Wie wordt uitvinder van een serum, dat een voorbehoedmiddel kan worden tegen de teringdie een noodzakelijk gevolg moet worden van dezen onderlingen strijd? Op de vruchten-tentoonstelliDg te Am sterdam zijn uit Goes 440 soorten ingezonden. Bekroond werd de heer J. Q C. Wabeke te Rilland-Bath voor twee inzendingen. Zekere C. B. te Wilhelminadorp kooht onder 's Heer-Arendskerke 40 wagons aard appelen, tegen f 3 per 70 kilo, ter verzending naar Duitschland. Door den landbouwer Kodde werden Vrijdag drie wagons geleverd, maar de andere ver- koopers hadden geen gelegenheid dit eveneens dadelijk te doen. De commissionair B., die zeide het geld voor het geleverde te moeten ontvangen van zijn Duitschen patroon, zou, daar deze niet kwam, het geld per flets van Wilhelminadorp halen. In een koffiehuis bij 'e Heer-Arendskerke ontmoette bij J. Polderman van 's Graven polder, aan wien hg de drie wagons verkocht voor f 2 40 per 70 kilo, waarvoor hij het geld ontving. Daarop heeft B. des nachts het hazenpad gekozen met een fiets, die bij te Goes huurde, na eerst zija eigen fiets voor f 40 verkocht te hebben. Waarschijnlijk is B. naar Antwerpen gereden en van daar met een Amerikaansche boot vertrokken. Hij deed meermalen zaken met boven- genoemden Polderman. In den Engelschen polder (Rilland-Bath) werd, wegens gebrek aan water, een water put uitgebaggerd en dieper gemaakt. Op vrij aanzienlijke diepte kwam men terecht op een boomstam, welke naar alle waarschijnlijk heid moet dagteekenen uit den tijd vóór de groote overetrooming van 4530 en 4532, waarbij een aantal dorpen door het water verzwolgen werden en de eenmaal zoo bloeiende stad Reimerswaal haren laogzamen ondergang tegemoet ging. In denzelfden put zijn nog stukken van boomstammen aangetroffen, welke vrij regel matig van elkander verwijderd staan, en het vermoeden wettigen, dat zij afkomstig zijn van boomen, die behoorden bij eene woning of boerenhofst* Middelburg, 4 Oct. De vrijzinnig-demo cratische kiesvereeniging hield heden avond in de sociëteit x>De Vergenoeging" een ver gadering, hoofdzakelijk ter behandeling van huishoudelijke zaken. Alvorens hiertoe werd overgegaan, werd door den voorzitter, den heer Herman Snijders, een korte bespreking gewijd aan den algemeenen politieken toebtand. Hij be sprak het eerst de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten en zeide dat het niet te verbloemen valt, dat toen de vrijzinnigen van alle sohakeeringen den strijd hebben verloren. Maar onder welke leus hebben deze verkie zingen plaats gehader werd gezegd dat het een strijd was tusschen christenen en paga- nisten of heidenenwelke onderscheiding wij, vrijzinnigen, natuurlijk niet aanvaardendoch nu is men er met deze valsche leuze wederom in geslaagd vogels van diverse pluimage ondjr óéa hoed te vangen. De tijd zal echter recht doen aan deze leus en men zal ondervinden dat het een valsche groepeering is geweest, die men heeft voorgesteld. Hij aohtte het niet noodig verder over die leus uit te weiden, doch wees op het gevaarlijke om op dergelijke wijze de burgers van het land te splitsen en het is eveneens gevaarlijk de geloofsstrijd te ontketenen. Hij voerde verschillende omstandigheden aan om mede aan te toonen dat de leus valsch en onwaar is en bij wees in dit verband op het weinig vertrouwen dat er tusschen de zgo. ohristelijke partgen bestaat, doch bij was er van overtuigd dat de oogen wel eenmaal zullen opengaan. Men neme maar eens de quaestie van Zon dagsrust of Zondagsheiliging; er wordt den vrijzinnigen maar al te dikwijls een verwijt van gemaakt, dat deze dag wordt gebruikt voor vergaderen, het houden van bijeenkomsten en verteld dat er een afschrikwekkende dege neratie is doorgedrongen. Doch wat zag men nog Zondag in onze provinoie gebeuren Na een lezing van een pastoor-deken werd te Oostburg een kath. kiesvereeniging opgericht, alzoo door personen, die stoelen op denzelfden wortel des geloofs als de anti-revolutionairen en met hen het christelijk volksdeel der natie uitmaken. De heer Snijders zeide inderdaad benieuwd te zijn hoe de nieuwe Zondagswet er zal uit zien en hoe die door de verbonden christelijke partgen het Staatsblad moet worden binnen- geloodsd. Dat het ook behalve op 'dit punt, tusschen de verbonden partgen verre van rozengeur en manesohgn is, is nog onlangs maar al te duideljjk gebleken op de algemeene vergade ring in den Chr. Nat.Werkmansbond te Zwolle gehouden. Hoe het er daar is toegegaan is voldoende uit de verslagen der pers gebleken en bij deed lecture van de daar gevoerde scherpe en heftige discussies. Een zeer belangrijk punt wat de vrijzinnigen van alle gading betreft noemde hij het wets voorstel op het lager onderwijsdat een zeer ernstige aanslag bevat op de lagere school, waaronder zal worden voortgezet wat in 4889 is begonnen en bij moest constateeren dat die liberalen gelijk hebben gehad, die destijds constateerden dat de toen gezette stap zou leiden tot pacificatie. Hij achtte het daarom zaak voor alle vrijzinnigen, dat zij alle krachten zouden inspannen om de con currentie tegen de openbare lagere school eenigszic8 te kunnen volhouden. Spreker eindigde met te wijzen op het ge wicht der verkiezingen in 4905 en al zijn de vrijzinnigen nu verslagen, daarom mogen zij volstrekt niet versagon, doch dient krachtig aaneengesloten te worden gestreden. Zekere Ziemand die zich veel te buiten ging aan sterken drank, is levenloos opgehaald uit een sloot bij do algemeene begraafplaats. Te Sluis hoeft verleden week de land bouwer Cb. Aernoudts herdacht dat hij 50 jaren geleden op dezelfde hofstede het land- bouwersbedrijf begonnen was. De grondeigenaar, baron De Bethume, professor aaa de Universiteit te Leuven, was met zijne eohtgenoote en nog eenige familie leden overgekomen om hunnen pachter geluk te wenschen met dit zeldzaam jubilé. Zij waren ock te zamen tegenwoordig bij de H. Mis in de kerk. Op de hofstede zelve werd daarna feest gevierd. Voor den voordrachten-wedstrijd, te houden door de vereeniging «Ernst en Luim" te Hulst, hebben z:ch in het geheel 58 per sonen aaogemeld. Vlissingen. Hr. Ms. kruiser «Zeeland" is heden (Woensdag) door de Kon. Maat schappij «de Sohelde" alhier, aan de werf van welke Maatschappij het schip de noodige voorzieningen heeft ondergaan, van hier naar Nieuwediep ovirgebracht om medio October in dienst te worden gesteld. Een maohinist van de stoomtram alhier viel Dinsdag in de remise van de locomotief, welke bij aan het poetsen was. De man kwam bierdoor eerst tegen een buffer aan en viel daarna in den put, waarboveo de machine geplaatst was. Hij bezeerde zich hoogst ernstig en moest onmiddellijk geneeskundige hulp worden ingeroepen, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd, AaibeatediifenVerkooplagei eai. Zaterdag is te Tholen verkocht een bruin merriepaard, vermoedelijk 48 jaren, waarvan volgens oproepingen in de couranten de eigenaar niet bekend was. Naar ons werd medegedeeld, is dit paard met de laatste markt te Tholen op 3 Augustus blijven staan, toen de kooper meonde een ander paard gekocht te hebben; in elk geval een eenigs- zins vreemde gesobiedenis. Benesse. Ten overstaan van notariB W. F. del Campo genaamd Camp werden op 4 October ten verzoeke en op de hofstede van den heer C. Hage publiek verkocht: ik jarige OBsen voor f 73; 4 jarige dito voor f 50, f 49, f 47; 4-jarige vaarzen voor f 50. Landbouw en Veeteelt. 8. Verwijs van St.-Filipsland is tjjdens deze petëocampagne tot Bonds weger aan gesteld te Vier verlaten (prov. Groningen). Zestien deelnemers hebben zich aan gemeld voor een tuinbouw-wintercureus te Goes. Wijl 12 leerlingen noodig zijn voor het vorkrijgen van een rijkssubsidie, is het doorgaan van den cursns vrijwel verzekerd. Zonnemaire. Benoemd tot controleur, in dienst der Beetwortelsuikerfdbriek te Lemeler- veld, de heer H. Bastiaanse, alhier. Als gevolg van die benoeming heeft hg voor zijne aanstelling tot hoofdweger, stand plaats Opijoen (Geld.), bedankt. K E O H T 8 ZAKEN. Voor de arrond.-rechtbank te Middelburg werd behandeld de zaak tegen B. J. P., oud 37 jaar, geb. te Amsterdam, en P. P. L oud 23 jaar, geb. te VlissiDgen, beiden matroos, en wonende te Vlissingen. Beklaagden werd ten laste gelegd, dat zij op 29 Aug. 1.1. te Abeele, den conducteur vai de tram W. Goedhart verscheidene slagen op het hoofd hebben toegebraoht, waardoor deze bloedend verwond was. De eerste bekl. was niet verschenen. De eerBte getuige, de genoemde conducteur, verklaarde, dat bekl. aan de keersluis in de tram kwamen, dat zij zioh daarin zeer on ordelijk aanstelden, en dat, toen bij zich daarmede bemoeide, de eerste bekl. hem een slag toebracht, en zij beiden hem later nog hebben geslagen en achterover geworpen, daardoor belettende, dat bij zijn hoorn kon gebruiken om te blazen. In de worsteling werd bij bloedend verwond. De tweede getuige, die op het baloon van den waggon heeft gestaan, verklaarde, dat hij wel heeft gezien, dat de bekl. zich misdroegen, doch van worsteling en het bloeden van den oonducteur verklaart bij niets te hebben gezien. De Ambtenaar van bet O. M. wees hem er op, dat hij in de instruotie verklaard had dit wel gezien te hebben. Getuige zeide, dat dit onmogelijk was. Op verzoek van den Ambtenaar van het O. M. werd de verdere behandeling dezer zaak uitgesteld. De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van mej. Van Tilburg Den Boer, beklaagd van onbevoegd afleveren van asperine. Hij besliste, dat gebleken is, dat asperine niet voorkomt op lijst C. De beklaagde werd derhalve van rechtsvervolging ontslagen. Een kantonrechter in overtreding Te Utrecht is, door een agent van politie, prooes-verbaal opgemaakt tegen den kantonrechter, omdat deze zija hond 's nachts onbeheerd over straat had laten loopen. We zijn benieuwd te vernemen welke straf de plaatsvervangende kantonreohter zijn collega zal opleggen De rechtbank te V Hertogen bosch heeft Dinsdag 1.1, de vroedvrouw Bloem vandalen, wegens abortus, overeenkomstig den eisoh van het Openb. Ministerie, veroordeeld tot 5 jaren gevaogenisstraf en 40 jaar ontzetting uit haar ambt. De voorloopige hechtenis wordt in mindering gebraoht. De veroordeelde verliet de rechtszaal met den uitroep«Ik ben onsohuldig I" Haar aan wezige echtgenoot antwoordde«Dadeljjk appèl". De uitspraak in de bekende zaak tegen den leeraar aan het gymnasium te Doetinohem Der Mouw is onbepaald uitgesteld. De reohtbank gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van den beklaagde. De zaak komt 48 October weer voor. KEBKIIEIIW8. Colijnsplaat, 3 Oct. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier is Zondag, na herhaalde stemmingen, bij het lot tot kerkelijk ontvanger en tot seoretaris van kerkvoogden benoemd de heer J. Tazelaar, dis tot tegen- candidaat had den heer A. Deurwaarder. 7 sollicitanten hadden zioh aangemeld. Dat de uitslag dezer benoeming niet de volslagen goedkeuring van alle kerkvoogden kan wegdragen, blijkt hieruit, dat twee kerk voogden reeds hun aanvrage om ontslag hebben ingezonden. O I D E K W IJ I. Binnenkort zal aan H. M. de Koningin door de onderwijzers en onderwijzeressen verbonden aan de Rijksnormaallessen in Zeeland, een van ruim tachtig handteekeningen voorzien adres worden gezonden, waarin ver zocht wordt de betrekking aan die lessen een vaste te doen worden, die recht geeft op wachtgeld en pensioen. Aan de leden der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2