Donderdag October 1004. (Zi ierikzeesche C o u r a n t). Aangifte voor het Bevolkings register. BEKENDMAKING. WiEUWSTiJPiÜGEH. Uit Stad «n ProviNOii. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f'1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANS. No. 8062 Directeur I A. J. DE LOOZE. Redactearen A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Uta. meerdere regels 10 Cta.knnnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten, te adresseeren aan A. Fonkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand September 1904: 1. E. Zoutman, IJmuiden. 2. Zierikzeeeohe Courant, Zierikzee. 3. Willemse, Amsterdam. 4. J. Vermaas, 's-Gravenhage. 5. H. Moone, Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voor geschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staats blad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofd- zakelijk de volgende: 1°. Zy, die hunne woonplaats naar eene andere ge meente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 8°. Elk hoofd van eon gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende diëtist- en werkbodeti daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door afzonderlek levende personen, wan neer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°, 2° of 8° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met liecïlitenfs van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht, by verhuizing binnen de1 gemeente. De 'getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 4 October 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.® B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herbaaldelyk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl by hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, Maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonp'aats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Zierikzee, den 4 October 1904. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.° Burgem. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 3 Oot. Mevrouw Slösael, de echtgenoote van den commandant van Port-Arthur, is tijdens het verbinden vau gewonden aan den reohteraohouder gewond. Chifoe, 2 Oot. Volgens een Chinees, die den 30en September Port-Arthur verliet, bad een hevig gevecht plaats den 28en en 29an aan de westkust van Liaotishan, niet ver van de Duifjesbaai, waarin de Russen aanvallend optraden. Klaarblijkelijk trachtten de Russen het zware geschut te nemen, dat de Japanners io die buurt opgesteld hadden. Deze poging mislukte echter. 3 Oct. Gedurende den laatsten aanval op Port-Arthur vielen de Japanners herhaalde lijk den Hoogen Heuvel aan, die een zeer belangrijke stelling voor de Russen is. De Japanners namen 22 September de stellingen en klauterden de steile hellingen op als mieren. Daar een poging om ze te hernemen uiterst gewaagd was, weigerde Slössel een algemeen bevel uit te vaardigeD, doch riep vrij willigere op, aan welken oproep allen gehoor gaven, waarop een aantal uitgezochte soldaten en officieren granaten aandroegen. Na een wanhopig gevecht, verdreven de Rassen de Japanners uit alle stellingen. De Russen schatten de Japansohe verliezen ge durende de vier dagen van den aanval op tienduizend. Stössel vaardigde een proclamatie uit waarin bij God en het heldhaftig garnizoen voor het terugslaan der Japanners dankte. Aan de Dai'y Chronicle wordt van het Liaotoeng-schiereiland gemelddat Vrijdag 1 een korte wapenstilstand is gesloten tusschen het garnizoen van Port-Arthur en de belege- j raars, om de gesneuvelde officieren te be- graven. Groeten werden gewisseld tusschen de beide strydmaohten en de Russen drukten gekscherend de hoop uit, dat de Japanners niet al te veel ellende zouden lijden. Na het einde van den wapenstilstand werd het bom bardement weer met hevigheid hervat. Indië. De Bataviasche correspondent van de Nieuwe Courant seint: De intocht van Gouverneur-Generaal Van Qeutsi had zonder incident plaats. De ontvangst, zoowel te Priok en te Batavia als te Weltevreden, was zeer koel. Er waren weinig menschen bij tegenwoordig en er was bijna geen gejuich. De overgave van het bestuur geschiedde binnenskamers. De daarop gevolgde audiëatie was druk bezocht. De aftredende en de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal spraken waardeerend van elkanders verdiensten. Rusland. Volgens een bericht uit St.-Petersburg is thans de identiteit van minister v. Plehwe's moordenaar vastgesteld. Hij is de zoon van een koopman uit Oufa, Sazonow genaamd. Sazonow was student te Moskau en werd gedeporteerd naar Tomsk, vanwaar hij ontvluohtte en Daar het Zuiden van Rusland terugkeerde. Hij werkte daarna aan dag bladredactiën en aan de administratie der spoorwegen. Zijne wonden zijn bijna geheel genezen en bij zal spoedig uit het ziekenhuis naar de gevangenis worden overgebraoht. Het uitbreken der cholera in Mesopo- tamië, Arabië en Perzië wekt in Rusland groote bezorgdheid. Vooral Astrakhan en Bakoe loopen groot gevaar om van over de Kaspisohe Zee besmet te worden. Uit eerst genoemde plaats kan de ziekte langs de Wolga het rijk binnendringen. Ook vreest men, dat zij zioh door Transkaukaeië zal verspreiden. Op de meest bedreigde punten heeft de regeering reeds tijdelijke hospitalen opgerioht, voorzien van de noodige genees- en ont smettingsmiddelen en een groote sohoonmaak bevolen van de arbeiderswijkenverder een onderzoek ingesteld naar het drinkwater. De hoofdinspecteur Anrep verwacht de ziekte echter, op grond van vroegere waarnemingen, niet vóór de lente of den zomer van het volgende jaar. - - De toespraak, welke de Minister van BinDenlandsche Zaken Swiatopolk Mirski riohtte tot de hoogere ambtenaren van zijn afdeeling, luidt woordelijk als volgt: Terwijl ik heden de mij door den monarch opgedragen taak aanvaardbeschouw ik het ais mijn plicht te verklaren, dat de leiding van het mij toevertrouwde Ministerie berusten zal op het manifest van 10 Maart 1903. Ik verzoek u io het bizonder in dezen geest om uw krachtige, zelfopofferende medewerking. Mijn ondervinding in bestuursaangelegen heden heeft mjj doordrongen van de over tuiging, dat vruohtbare werkzaamheid in regeeringszaken gegrond is op een volkomen welwillende houding tegenover en oprecht vertrouwen in de gemeentelijke bestuurs instellingen en de bevolking. Alleen wanneer dit vooropgesteld wordt, kan bij den arbeid wedtrzijdsch vertrouwen verkregen worden, zonder welk vertrouwen onmogelijk duurzame resultaten in het staats bestuur te verwachten zijn. U tot onvermoeiden arbeid opwekkende, vertrouw ik op uw krachten, uw ondervinding, welke mij kunnen helpen om het doel van den mij wachtenden arbeid te bereiken. Frankrijk. Een welkome tgdiDg bereikte Zaterdag den orediteuren van de beruchte millioenenjuffrouw, de groote Thé èse Humbertzij zouden be taald worden. Bij slot van rekening bleek echter de uit- keering verre beneden het verwachtte; de menschen kregen 1^ pCt. van hun vordering. Als het erg meeloopt, dan krijgen ze er nog een paar oentimes bij. Vermoedelijk hadden zij vergeten, dat uit het actief nog diverse «onvoorziene uitgaven" moesten betaald worden. Tot nu toe is er voor het monument- Waldeck-Rousseau bijeen een bedrag van 24.000 francs. Nedsrland. Assen, 4 Oct. Bij de heden gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in dit district, waren uitgebracht 3527 geldige stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. Treub (vrijz.-dem.) met 4654 en mr. Piersoa (lib.) met 906 stemmen. De heer Bos Kz. (a -rbad 670 en de heer v. d. Heide (soc.-dem 297 stemmen. Zutphen, 4 Oct. Gisteren bij het vertrek van den locaaltrein van 8,51 naar Arnhem gebeurde op het perron alhier het volgende: De vrouw van den hoofd conducteur W. aldaar, kwam te laat aan den trein en trachtte op het balcon te komen, terwijl de trein reeds in beweging was. Zij viel en geraakte onder de treeplank. Ongetwijfeld zou zij onder den trein geraakt zijn, indien niet de conducteur Koster uit Arnhem de tegenwoordigheid van geest had gehad, direct het eenige mogelijke middel tot redding toe te passen. Hij wierp zich plat op den grond op het perron, ter plaatse waar de vrouw lag, drukte haar met kracht neer, zoodat zij moest big ven liggen, en hield haar in die houding vast, totdat de treia over haar heen was. Aan deze wakkere handeling van den conduotenr Koster heeft de vrouw haar leven te danken. Zij had alleen een onbeduidende wond aan het hoofd bekomen. Utrecht, 3 Oct, Een bewoner van de Bemuurde Weert alhier is met zijn 9 jarig zoontje dood in zijn woning gevonden, beiden gestikt door kolendamp. Leiden, 3 Oot. «Leiden's Ontzet" wordt heden gevierd onder zeldzaam prachtig herfst weder met helderen zonneschijn. De stad vertoont allerwegen vlaggentooi. Ontzaglijke drukte heerscht er op straten en pleinen en zeer veel vreemdelingen kwamen naar de stad. Precies op tijd begon de optocht, geheel volgens het programma samengesteld. De stoet vormde een zeer mooi geheel. Onder de praalwagens waren bepaald schitterende en kostbare, waaraan kosten noch moeite ontzien was. De aanbieding van het eere-voorzittersohap aan den burgemeester had plaats op het raadhuis in de gobelinzaal met een toespraak van den president der oommissie, den heer Brouwer, waarop de burgemeester met een enkel woord antwoordde. De aanbieding ge schiedde in tegenwoordigheid der vier wet houders en des burgemeesters echtgenoote. De stoet vervolgde daarna den weg met den nieuwen eere-voorzitter in het bestuursrijtuig. Aan ongeveer 3500 vrouwen werd, volgens oud gebruik, brood en haring en aan ruim 3000 mannen bier en tabak uitgereikt. Vooral des avonds werd overal een sohitte- rend feest gegeven. Bij de feestviering is een droevig on geluk gebeurd. Reeds bad de optocht het grootste gedeelte van den weg afgelegd, toen op de smalle brug van de Hooigracht naar de Pelikaanstraat een man tusschen een praalwagen en de brug bekneld geraakte, zoo dat bij werd doodgedrukt. De man was een oppassend fabrieksarbeider, vader van 7 kinderen. 's-Gravcnhage, 4 Oct. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Maandag 10 dezer, 's namiddags 2 uur. De Minister van Buitenl. Zaken heeft met een maand verlof, welke bij te Meran in Tirol zal doorbrengen, Den Haag verlaten. Zeer waarschijalijk zal terstond de Drankwet in behandeling worden genomen. Bij de Tweedo Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende goedkeuring der over dracht on overneming ia beheer en onderhoud bij het Rijk van de buitenhaven te Middelbarnis. Bergeii-op-Zoom, 3 Oct. De tweede- luitenant De J., die onlangs zonder verlof zijn garnizoen heeft verlaten, heeft zich heden morgen hier aangemeld. Hij is direct in het militair hospitaal opgenomen. Zierikzee, 5 Oot. Wij hadden beloofd een en ander mede te deelen van het diner, waaraan een 28 personen deelnamen, dat ter gelegenheid der feestelijke opening van de Ambachtssobool en Avondsohool voor Vakonderwijs in het «IJutel Van Oppen" gehouden ie. Het is onze bedoeling niet ver slag te geven van de keur van smakelijk toebereide gerechten, die verorberd zijn ge worden, want wij begrijpen, dat wij daarmede onze lezers en lezeressen slechts zouden doen watertanden. Alleen van de toasteD, die aan de smaakvol met bloemen getooide tafel zijn uitgesproken, zullen wij iets melden. De heer J. A. de Brtyae, president der tafel, opende de rij. Natuurlijk was die toast overeenkomstig 't algemeen gebruik gewijd aan Hare Majesteit de Koningio. Wel deed spreker uitkomen, dat deze dronk uit zijd hart op- weids, dat trilde van vreugde, toen bij èn elders in den vreemde èn hier in de hoofdstad kortelings had bespeurd, hoe algemeen bemind de Draagster van Neêrlands kroon is. Even natuurlijk is 't ook, dat in die toast geestdrift vol door de aanzittenden werd ingestemd. Vervolgens werd door dienzelfden spreker, die met genoegen constateerde, dat het Provinciaal Bestuur aan tafel vertegenwoordigd was door jhr. mr. De Casembroot, lid van Gedep. Staten, en mr. Krusemao, der Staten Griffier, een dronk gewjjd aan ons Gemeente bestuur. Jhr. De Muralt huldigde mede namens zijn medebestuurders de groote verdiensten van den voorzitter der Ambachtsschool, den heer J. A. de Bruyne, die in 1904 den hoeksteen van het gebouw had gelegd, dat, prijkend in het Vrije, een sieraad van onze stad is. Jhr. mr. De Casembroot betuigde mede uit naam van den Griffier der Staten zijn dank voor de vriendelijke ontvangst, die hun, zoowel van het Bestuur der Ambaohtssohool als van het Gemeentebestuur, ten deel was gevtllen. Hij heeft met belangstelling het ruime gebouw gezien, dat ten behoeve van het ambachtsonderwijs verrezen is, en ledigt zijn glas op den groei en bloei der Ambachts school. De heer B. Giljam voert het woord als burger van Ouwerkerk. Vijf jongens uit zijn zijn gemeente zijn op de Ambachtsschool opgeleid, en tot flinke ambachtslui gevormd. De Ambaohtssohool ia in Schouwen-Duiveland onmisbaar gebleken, 't Is dan ook niet de Ambachtsschool van Zierikzeemaar de Ambachtsschool van Sohouwen-Duiveland waarvan al de eilandbewoners kunnen profi- teeren. De heer De Vrieza, landbouwer, niet gewoon aan zulke feesttafels aan te zitten, deelt mede, dat zjjo zoon het onderwijs op de Ambaohtssohool genoten heeft, weet dus op grond van eigen ervaring, hoe nuttig deze instelling is. Van harte verheugt hg zich dan ook in het nieuwe gebouw, dat voor het ambachtsonderwijs verrezen is, hij is het eens met Giljim, dat dit gebouw niet is bestemd voor Zierikzee, maar voor heel Schouwen- Duiveland. Hij drinkt op den bloei der Ambachtsschool. De heer De Bruyne wijdt een dronk aan den heer Vermunt, die zoolang aan de Ambachtsschool is werkzaam geweest. Mr. Kruseman verklaart, dat de gulle gastvrijheid bier genoten, hem het glas in de hand drijft. Hij wijdt dat glas aan het eiland in het algemeen en aan de stad Zierikzee ia 't bizonder, één der oudste steden van Zeeland, ouder zelfs dan Middelburg, aan Zierikzee, de tweede stad van Zeeland, eens de hoofdstad van de Ooster-Sehelde. Het is nog de tweede stad van Zeeland, niet naar het zielent«l, maar wat den geest der bevolking betreft, die joviaal en hartelijk is. Op den nestor der vergadering, den heer Couvée, ledigt bij zijn glas. Dr. Van der Hoeven vergelijkt de Ambaohtssohool bij een jonge maagd, die pas in de lange kleeren is, en dit jaar meerder jarig wordt. Zij staat op 't oogenblik onder voogdij van een achttal voogden, die met zorg voor haar waken. Er zijn ook toeziende voogden, maar daarover wil hij liever zwijgen, want hij behoort er ook toe. Hg drinkt op het bestuur van de Ambachtsschool. De heer Couvée daukt voor de hartelijke woorden van mr. Krusemao, en drinkt, denkend aan het verleden, met hoeveel moeite de Ambaohtssohool is tot stand gekomen, op de toekomst van de Ambachtsschool. Jhr. De Muralt, sprekend over de soheur, die in het Ambachtsgebouw was waar te nemen, maar nu niet zichtbaar is, verklaart, dat er geen gebouw in Nederland is, waarin niet een scheur is op te merken. In warme bewoordingen brengt hg hulde aan den arebiteot Koole voor het trotsche gebouw, dat hij heeft doen verrijzen. Hg acht hem boog als architect, en drukt zijn spijt uit, dat hij weg is. Zyn naam echter zal in dit werk vereeuwigd worden. De heer Koole dankt voor den toege- zwaaiden lof, en wijdt een dronk aan den oudsten technicus, den heer Couvée. De heer J. A. de Bruyne herdacht hem, die in onze gemeente gewoond heeft, en zooveel voor de Ambaohtssohool en het ambachtsonderwijs gedaan heeft, en die thans ook als bewijs van zgn belangstelling aanwezig is, n.l. den heer A. H. W. van der Vegt. Lang zal bij leven I De heer Van der Vegt verheugt zich, dat hg een steentje heeft mogen bijdragen tot het niouwe gebouw, dat in een ommezien van tijd is opgericht, schetst, wat de voor zitter, die de spits heeft moeten afbijten, voor de Ambachtsschool gedaan heeft, en spreekt, na den heer Vermunt, den vorigen directeur, voor zgn uitstekende leiding te hebbeu gehuldigd, den weDsch uit, dat de nieuwe directeur de heer Boogerd al zgn krachten aan het ambachtsonderwijs moge wijden. De heer mr. Moolenburgh wijdt een dronk aan den Griffier der Staten van Zeeland, die later door dezen beantwoord wordt. Dr. Van der Hoeven drinkt op het welzijn van de aanzittende leden der Vereeniging van de Ambachtsschool, de heeren Gelderman en Scbuurbecque Boeije, welke dronk door eerst genoemde beantwoord wordt. De heer Vermunt getuigt met erkentelij heid, wat hij aan den heer Couvée verschuld >g-i is, wiens leiding hij van zgn 13de jaa> f genoten heeft, dankt voor de vriendekk woorden tot hem gesproken, en belooft steeds met ijver te zullen arbeiden aan de Ambaohts sohool. De heer Schuurbecque Boeije zegt, dat het beter is een goeden buur te hebben dan een verren vriend. Hij drinkt op zgn nieuwen buur. De heer Hocke Hoogenboom merkt op, dat de Avondschool voor Vakonderwijs niet door Ged. Staten gesteund is, en spreekt den wensch uit, dat deze inrichting zedelijk en fioantieël alsnog gesteund moge wordeD. De heer Boogerd leidt uit het feit, dat hij met algemeene stemmen tot directeur van de Ambachtsschool en de Avondschool voor Vakonderwijs benoemd is, af, dat men in hem vertrouwen stelt. Hij zal trachten dat vertrouwen waardig te zgn, door zich geheel aan de vorming van den werkmansstand te geven. Jhr. Do Muralt spreekt den wensch uit, dat elk der aanzittenden zal beproeven twee Dieuwe leden voor de Vereeniging van de Ambachtsschool te werven. De heer Kloppert drinkt op de dames, die evenveel voor het ambachtsonderwijs zullen gevoelen als de heeren der schepping. De heer Couvée wijdt een dronk aan den ijverigen penningmeester, den heer De Crane. Jhr. De Muralt doet de verdiensten uit komen van do Commissie van Voorbereiding, inzonderheid van den heer Vermtys, die daarvan de voorzitter was. Dr. Van der Hoeven is er voor, om het ijzer te smeden als het heet is. Hg draagt een wensch voor, die niet overdreven is. Hij heeft meermalen als medicus het Vnje 's avonds moeten beloopen of berijden, en heeft dan bespeurd, hoe onbegaanbaar de weg is. Hij hoopt, dat ondanks de bezuinigings woede, die dezer dagen in den Raad is waar te nemen, de weg bestraat wordt. De heer Hooke Hoogenboom wijdt een dronk aan iemand, die op alle vergaderingen en feesten trouw op zgn post is, namelijk aan den verslaggever van dit blad, die dezen droDk beantwoordde. De heer PanLy dankt voor den bem toe- gezwaaiden lof. De sluizen der welsprekendheid stonden, zoolang de feestdisch duurde wagenwijd open. Menige toost werd nog uitgebracht. Een klein geschil ontstond gedurende den maaltijd tusschen de heeren B. Giljam en Hooke Hoogenboom. De ééa beweerdedat men moest spreken van Scbouwen-Duivêland, terwijl de andere stokstijf volhield, dat het eigenlijk moest zijn Duiveland-ScbouweD. Aan dezen twist, die wel niet tot een oorlog zou geleid bebben, maakte de voorzitter een praktisoh einde door te beslissen, dat het gedeelte van ons eiland, hetwelk het meest voor de Ambachtsschool zou bgdragen, den voorrang rou hebben. Door den voorzitter werd de feesttafel omstreeks half elf met een toepasselijk woord gesloteD. Wij kunnen dit verslag niet eindige zonder de vermeldin j, dat de heer Van c Ven op nieuw heeft bewezen, dat bij c kunst verstaat niet slechts een tafel emskel' aan te kleeden, zoodat men met welbehag daaraan plaats neemt, maar ook om zu gerechten op te disscben, dat een elk boog. voldaan en vol lof huiswaarts keert. Zierikzee, 5 Oot. Ten huize van den heer Verwer werd Maandagavond de aangekondigde en van de kiesvereenigiDg «Ons Gemeente belang" uitgaande protestmeeting gehouden. De heer J. C. van der Maas, voorzitter van voornoemde kieavereeniging, opende de bijeen komst, die door een kleine 300 menschen bezocht was. Het deed hem genoegen te ont waren, dat zoovelen waren opgekomen niet alleen om te protesteeren tegen het laatst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1