ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 October 1904. 11 nieuwstijdingen. ierilizeesclie Courant). RECLAMES. Veemarkt te Zierikzee PUBLICATIE. Loting voor de Nationale Militie. Uit Stad >w Proviaci». Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie ens. verzending mui per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGaMG. No. 8061. recti Directeura. 7. DE LOOZEL FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 (.lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Hsandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frënkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 1.5 regels 'JTö cts. Elke regel meer cts. Van af 1 October a.s. is, tegen betaling van 10 cents per stok, aan het Postkautoor alhier verkrijgbaar »De winterdienstregeling van het Postkantoor", bevattende 1°. de openstelling van het kantoor; 2°. aanvang der bestellingen; 3°. lichting der hulpbrievenbussen; 4°. bestelkring waarbinnen het enkel briefy ort 3 cent bedraagt; rijksdepOthouders voor den verkoop van frankeerzegels enz. G°. aanwijzing van het tijdstip, waarop de brieven moeten bezorgd zijn om met de eerste gelegenheid verzonden te worden. op eiken DONDERDAG tot de eerste helft vanDecembera.s. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee; Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de loling der tóór 1 September van dit jaar iu deze gemeente voor de lichting van 1905 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het Raadhuis, op Vryday <len October 1HO I, tc beginnen des voormid dags te 9 uur; 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dieDSt of die van broeders te verkrijgen, men moet over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit hst stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat ter bekomiog van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burge meester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 vau het Koninklijk Besluit van 2 December 1901, Staatsblad no 230); 40. dat op Woensdag; den S6 October 1904, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan gesch:eden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften 50, dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag iu het gemeentehuis moeten verrchijneo', vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige personen als getuigen Go. dat het bewijsstuk, hierboven onder 2°. vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dagj waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd by den Burgemeester der gemeente, in welke de ioteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst ol wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Konmlijk Besluit); 70. dat de opgave van eene reden vau vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a.s.; Hi». dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, ol wegens gemis van de gevorderde lengte, voor den Militieraad moeten verschijnen; zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zicli bevinden, indien, uiterlijk op den dag vóór dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzilter van den Militieraad eeue onge zegelde genee-kundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvaDgen; dat zij, die buiten liet R\jk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zija voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bh den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verklaring, als bedoeld by art 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Zierikzee, den 3 October 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth1.° B. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 30 Sept. De correspondent van 'de Birèchewya Wjediimosti in Chee-Fu seint van den 29aten De Japaneobe vloot, kruisende in do Chineeeche June van de Golf tan l'etohili, treedt steeds driester op. Japansche torpedo booten liepen in de beide laatato naohten met uitgedoofde vuren de haven van Chee-Fu binnen, onderiochteu de jonken en bewaakten do in do haven binnengeloopen schepen. Volgens het zeggen der Japanners is de toestand van de Russische vloot in de haven van Port Arthur onhoudbaar geworden, sedert het der Japansohe artillerie gelukt is posities ia te nemen, waaruit zij de voor anker liggen Ie schepen bombardeeren kan. De Russische vloot zal aldus gedwongen worden de haven te verlaten. Een zeeslag kan elk oogenblik verwaoht worden. Naar ik uit volstrekt vertrouwbare inlich tingen verneem, zijn al deze beweringen verzonnen. In waarheid leden de Japanners bij de laatste aanvallen zeer zware verliezen en werden zij overal teruggedreven. De verliezen, door het spriogen van mijnen veroorzaakt, waren zoo verschrikkelijk, dat zij hunne aanvallen sedert den 2Gaten niet herhaalden. Brieven uit Port-Arthur geschreven, den 25en hier ontvangen, luiden zeer opgewekt en vestigen de overtuiging, dat de vesting niet genomen zal worden. Tokio, 29 Sept. Ia Regeeringskringen wordt verzekerd, dat door de nieuwe dienst plichtbepalingen de Japansche stydmacht met ODgeveer 200.000 man versterkt wordt. Shanghai, 29 Sept. Eene] nauwkeurige sobatting van het aantal der Japanners te velde toout aan, dat op het oogenblik nog slechts 40.000 geoefende manschappen in het Rijk zijn. Vandaar de noodzakelijkheid van de ver vroegde oproeping der lichtingen en der verlenging van den reserve-diensttijd. Het moeilijkst vraagstuk dat zioh thans voor de Japanners ter oplossing voordoet is de groote verwoestingen, die onder de troepen worden aangericht door de onder den naam vau beri-beri bekende ziekte. Men beweert, dat de verliezen, door deze ziekte aangericht, het totaal van die op het slagveld nog overtreffen. AanAg Morning Post wordt uit Shang hai gemeKLoat volgens berichten uit Duitsche bron, de Japanners een te voren ondermijnd fort hebben bezet, dat daarna de Russen door middol van electriciteit in de lueht lieten vliegen. Zes duizend Japanners zouden daarbij om het leven gekomen zijn. De Daily Mail verneemt uit Chifoe, dat de Ruesisohe resident alhier bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk alle voorname vestiogwerken (rondom Port-Arthur, met uit zondering van Hwangcbioehan, Kikwan en Liaotiabao, in het bezit der Japanners zijn. De toegang tot het westen van de haven is open, doch de operaties der Japanners worden langzaam en uiterst voorzichtig uitgevoerd, daar de grond vol mijoen is. De Japansohe kanonnen onderzoeken thaDS iedere plek van Port-Arthurde bommen hebben het toestel voor water verkrijging vernield. Spanje. Het gerucht gaat, dat koning Alfons verloofd is met prinses Haria Antoinette van Mecklenburg-Schwerin, zuster van de verloofde van den Duitecben kroonprins en dus een nicht van Prins Hendrik der Nederlanden. Bevat het gerucht waarheid, dan zou de familie Mecklenburg aan Europa drie vorstinnen geven, n.l. een toekomstige keizerin van Dnitschland, een toekomstige koniigin van Denemarken en een koningin van Spanje. Engeland. Uit de gevangenis te Portland zal eerlang, naar men bericht, zekere John Lee worden ontslagen, die in 1885 schuldig werd verklaard aan een moord onder zeer ergerlijke omstandigheden, in weerwil van zijn steeds volgehouden betuigingen van onschuld ter dood veroordeeld en op het schavot gebracht werd. Dat het doodvonnis niet werd voltrokken had Lee te danken aan het feit, dat het valluik tot drie malen toe weigerde te werken, als. hij met den strop om den hals daarop stond. Zyu vonnis werd toen veranderd in twintig jaren dwangarbeid en thans zal de aldus aan den strop ontkomen Lee weder in vrijheid worden gesteld. Nederland. Amsterdam, 30 Sept. De Koningin en Prins Hendrik zijn hier met een klein deel van het gevolg het grooter deel was reeds met een vroegeren trein afgereisd te half elf naar Don Haag vertrokken. Het Koninklijk Echtpaar werd op dezelfde wijze uitgeleide gedaan als hot ontvangen was. Op het perron van den burgemeester afscheid nemend, verzocht de Koningin hem haar hartelijken dank te willen overbrengen aan de burgerij van Amsterdam voor de hartelijke ontvangst. Onder luide hoera's stoomde de trein weg. H. M. wuifde van het balcon de aanwezigen toe. Vóór haar vertrek schonk d« Koningin o. a. f 2000 aan de vereeniging van armbesturen, f 500 aan het politiefonds en f 50 aan het diamantslijpers weduwen- en weezenfonds. Om de zakkenrollers op heeterdaad te kunnen snappen, hebben eenige rechercheurs van de politie zich gedurende de dagen van het Koninklijk bezoek verkleed als glazen- wasscher, huisknecht^ palfrenier en maohinist. De jury voor de pomologische tentoon stelling in «Artis" kende o. a. eerste prijzen toe aan de firma's Hattink en Stomps te Middelburg en Wabeke te Rilland-Bath. «Uit zeer goede bron" meldt Ilel Volk uit Den Helder, dat Hr. Ms. «Evertsen" met een geheime opdraoht naar Amsterdam is gezonden. Een en ander moet in verband staan met de strubbelingen in het havenbedrijf al daar. Tevens zijn eenige matrozen naar Amsterdam overgeplaatst, wellicht om daar anti-militaristen te vervangen. 's-Gravenhage, 1 Oct. De Koningin en de Prins zijn hedenmorgen 6 34 uit Den Haag per Staatsspoor naar Mecklenburg vertrokken. Zij begeven zich rechtstreeks naar Krakow, alwaar de trein hedenavond omstreeks halfzeven aankomten vandaar per rijtuig naar 's Prinsen landgoed Dobbin, zijnde een rit van ongeveer drie kwartier. Delft, 1 Oot. De jaatitie schijnt in het prooes verbaal van het verhoor der beide studenten, die tegenwoordig waren bij bet plotseling overlijden van mej. de wed. K., eigenares van het koffiehuis »de Phoenix" aanleiding te hebben gevonden, de zaak verder ter hand te nemen. 's-Hertogenbosch, 1 Oot. Gisterenavond ongeveer te half acht werd op den Hoogen steenweg alhier de onbezoldigde ryksveldwaohter B. uit het naburige Orthen aangevallen door de gebroeders D. Door ovetmacht gedwongen, vond de veld wachter het noolzakelijk zyn revolver te trekkenna twee schoten in de lucht gelost te hebben, schoot bij ter verdediging op zyn aanvallers en trof beiden. Één der gebroeders werd zeer ernstig verwond. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar de ergst verwonde terstond moest worden geopereerd; zyn toestand is nog zorg wekkend. De justitie begaf zich terstond ter plaatse en stelde B. in voorloopig arrest. Zierikzee, 3 Oct. Vrijdagavond werd by een ingezetene alhier gezocht naar een lek in de gasleiding, toen plotseling een ontploffing volgde, waardoor een begin van brand ont stond, die eohter weldra kon worden gehlusoht, doordien men spoedig de gaskraan afsloot. De gasfitter Rombouts werd bij deze ont- ploffiog ernstig aan bet hoofd gebrand. Vrijdagavond vergaderde het Departe- ment Zierikzee der Maatschappij «Tot Nat van 't Algemeen", in de koffiekamer boven de Concertzaal. Aanwezig waren twee be- I stuursleden, de heeren jhr. De Muralt en j Dikschei, en drie leden, de heeren mr. Cau, Rensen en de verslaggever van dit blad. Jhr. De Muralt leidde de vergadering. Van den heer mr. Fokker was een schrijven inge- I komen, waarin bij mededeelde, dat nu het bestuur voltallig was, hij wegens de vele I werkzaamheden zyn funotie neerlegde. Na lezing der notulen werd de rekeniDg van de Volksbiblioteek over het dienstjaar 1903/1904 goedgekeurd. Zij sloot met een voordeelig saldo van f 0 875. Ook de begrootiog van de Volksbibliotheek over het dienstjaar 1904/1905 werd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 72 876 goedgekeurd. De I heer Dikschei, periodiek aftredend lid der Commissie van de Volksbibliotheek, werd by acclamatie als zoodanig herbenoemd. De rekening van de Spaarbank werd goedgekeurd. I De secretaris, de heer Dikschei, bracht het I jaarlyksoh verslag uit. Conform het advies i der commissie, benoemd tot het nazien der rekening van den penningmeester, en bestaande uit de heeren mr. Cau en Rensen, werd die rekening, sluitend met een nadeelig saldo van f 14.05 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1250,31 goedgekeurd. De ver gadering hechtte baar adhaesie aan de ioge- diende begrooting voor 1904/1905, die in ontvang en uitgaaf f1165 375 bedraagt. Van den heer W. C. de Crane was een berioht ingekomen, dat bij, wijl de Maatschappij door het zenden van een petitie inzake de Hooger Onderwijswet aan de Eerste Kamer, waarin op verwerping van die wet werd aangedrongen, op politiek terrein was getreden, bedankt als lid. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De heeren gebroeders Wiebols hebben hun winkelzaak op de Oude Haven aan merkelijk uitgebreid. Door aankoop zyn zij eigenaren geworden van het naast hen ge legen perceel, waarin voorheen de drukkerij der firma Lakenman Ochtman gevestigd was. Dit perceel nu hebben zij, na het ver bouwd te hebben, met hun zaak verbonden, en hoofdzakelyk voor mantelmagazijn bestemd. Zaterdagavond werd dit magazijn geopend. Achter twee groote spiegelruiten, die schitte rend verlioht waren, ontwaarde men een keur van mantels, sierlijk geëtaleerd, zooals men dat van genoemde firma gewoon is. "Wij raden elk aan eens een bezoek aan het mantelmagazyn te brengen. Het Bestuur der Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft zijn geestverwanten den raad gegeven de- tegen hedenavond uitgeschrevene protestmeeting niet bij te wonen. Bij Kon. besluit zyn o. a. benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Burgh en West- land de heer G. A. van Zuyen te Burgh; tot lid van het bestuur der waterkeering van het eal. waterschap Bruinisae, de heer H. van de Zande te Bruinisse; tot lid van het bestuur der waterkeering van den cal. polder Anna Friso, de heer W. de Looff Tnz. te Wissekerke; tot lid van het bestuur der waterkeering van den cal. Vlietepoldor, de heer G. Israël Pz. te Wissekerke. Serooskerke, 30 Sept. Onze gemeente heeft zyn burgemeester L. de Oude, ingehaald een eenig feest, een onvergetelijke dag. Onnoodig aan de vereohilende oommissiën van voorbereiding een woord van lof te wijden, het feest spreekt voor zich zelf. Aan den vooravond van het feest waren alle leden uit den werkenden stand van Serooskerke en omstreken door een flinke feestgave verblijd. Eindelijk kwam de 30 September, de lang verbeide feestdag met 't allerheerlijkste herfst- weertje. De verwachting is op hei hoogst gespannen, en ik vraag u, gij allen, die ons feest hebt bijgewoondis die verwaobtiog ook maar in één enkel opzicht beschaamd? Om 12 uur 's middags kwam «Witte van Haamstede" met een opgewekten marsch ons dorp biDnen, een sein, dat het feest begint. Spoedig kwamen meer dan 40 ruiters op hun versierde rossen, vier groote tentwagens uit Zierikzee voor de schoolkinderen wagen waarin het hoofdbestuur met den heer N. L. de Oude, vader van den burgemeester en een rij versierde fietsen met hun berijders. Tegen 1 uur was de stoet opgesteld Voorop oommandant P. Goemans Hz daarna muziekgezelschap te voet; vaandel drager J. Boot op rijkversierd paard, 3 span paarden; 2 koeriers, nl. J. C. Goemans en G. L. Klompe, ordonnance M. J. Klompo. Verder bestuurswagen, gevolgd door vlsgge- drager P. A. Legemate (te paard)verscheidene ruiters, en wat misschien wel het vroolijkste, het opgewektste, het klenrigste nnmmer van den optocht was: de wagens met schoolkin deren, allen voorzien van vlaggetjes, stralende van pret en juichende van onbedwongen vreugde; daarna de fietsen en 4 span paarden als stoet sluiters, en dat alles omstuwd door een fallooze menigte voetgangers. De stoet maaktevolgens burgemeesters eigen woorden, een grootschen, ja overweldi genden indruk. Eerst een paar keer het dorp rond, en in de heenreis naar de grens een serenade gebraoht bij onzen eere-voorzitter, H. Goemans Pz. en bij de hofstede van den nieuwen burgemeester. Vooral van uit het lage land gezienleverde de feeststoet op den hoogen dijk een prachtig gezicht op. Te ongeveer kwart over 2 kwam ZEd. Achtbare bij W. Boot Pz.de grens, waar hem woorden van welkomst werden toegesproken door com- j mandant P. Goemans en den voorzitter der feestcommissie G. J. Barentsen door mnziek i en zang der schoolkinderen. Toen onder oor- verdoovend gejubel naar het dorp, en een bewijs, hoe uitstekend alles geregeld was, de geheele stoet, meer dan 200 M. lang, draaide op den dijk zonder eenige verwarring; trou wens van het begin tot het einde kenmerkte alles zioh door de grootste orde en regelmaat. Op don terugtocht werd bij zyn hofstede, zyn vrouw in don burgemeesterewsgen opge nomen, en toen naar het dorp, waar men eenige minuten later onder ontzaglyko geest drift en volle muziek aankwam. Bij de instal latie onder presidium van den wethouder, loco-burgem., H. Goemans, werden ZEd.Achtb. hartelyke woorden door genoemden heer Goe mans en secretaris Schooff (die ook enkele waardeerende woorden wijdde aan den vorigen burgemeester C. Berrevoet) toegesproken waarop de burgemeester in een flinke rede antwoordde. Na de installatie nog een paar keer rond het dorp gereden. Vervolgens werd de jubilaris naar zijn woDing gebracht, en bij terugkoms op bet dorp de stoet ontbonden. Het avondfeest was niet minder opgewekt; niet alleen onze geheele gemeente, doch van alle omliggende dorpen waren de feestvierenden opgekomen. Maar hoe groote verscheidenheid ook van publiek, geen enkele maal is de feestvreugde gestoord, geen enkele wanklank gehoord, altijd door een vroolyke, opgewekte geest. De burgemeester, zijn naaste familie en een 60tal genoodigden vierden feest in bet gemeentehuis, waar het aan hartelyke woorden, aan ware feestvreugde niet ontbrak. Het middernachtelijk uur had reeds lang geslagen, eer men aan scheiden dacht. Serooskerke had een overgetelijken dag beleefd. Rest ons nog een woord van dank aan de vesachillende feestcommissies, aan «Witte van Haamstede" en aan het gansche publiek, dat een ieder heeft bijgedragen tot verhooging der feestvreugde. Burgh. Als deskundigen voor de sobatting der pachtwaarde van de gronden in den oalamiteusen Burgh en Westlandpolder zyn benoemd de heeren J. de Rijcke te Vrouwen polder, T. Gast te Dnivendijke en P. Hoogen- boom te Renesse, respectievelijk door Ged. Staten, door de rechtbank te Zierikzee en door den Dijkraad. Anna-Jacobapolder, 3 Oct. Volgens den alhier vaowege bet K. N. M. Instituut te De Bilt geplaatsten regenmeter viel er in Sept. 1.1. alhier 41,3 m.M. regen in 13 aftappingen. Goes. Concurrentie onder de couranten. Onze woonplaats verheugt zich in: eene Goesche eu eene Zeeuwsche Courant, een Zeeuw, die 3 maal per week verschijnen, een Volks blad, dat 2 maal, en een Advertentieblad, dat éénmaal 's weeks uitkomt. Om den ingezetenen nog wat meer lectuur te verschaffen, zullen nog verschijnen een Katholiek blad. 3 maal, en een Vrijzinnig- democratisch blad, 6 maal per week. De hemel helpe al die bladen aan abonné's en advertenties! Wij hebben eenigen tijd geleden gemeld, dat er enkele gemeenten, reseorteerende onder de gezondheidscommissie te Goes, bij Gedep. Staten hebben geklaagd over bun aandeel in de begrooting dier commissie. Die klagers zyn door Gedep. Staten in bet gelijk gesteld, omdat de grondslag voor de verdceliog niet deugt. De wet eisebt toch, dat tot grondslag dier verdeeling zal genomen worden het bevolkings cijfer van den jongsten lijd, en niet dat van eenige.jaren her. Dit laatste nu was door de commissie gedaan. Middelburg, 1 Oct. De politie had reeds eenigen tijd vermoeden op zekeren P. M., los werkman, dat by betrokken was bij de den butsten tijd hier gepleegde diefstallen, waarom dan ook reeds enkele nachten de politie in de nabijheid zijner wening verdekt was opgesteld. Zondagmorgen ongeveer half vijf werd bij nu door twee rijksveldwachters aangehouden, die hem in bezit vonden van een zak met hont, welke zak by zeide gevonden te hebben. De rijksveldwachters vonden daarin toch termen hem aan te houden, waarna by naar bet politiebureau werd overgebraeht. Onmiddellijk werd de commissaris gewaarsohuwd, waarna terstond huiszoeking in zijn woniog werd gedaan. Daar werden gevonden al de goederen, die onlangs gestolen zyn uit de chemische stoom- zuiveringefabriek van de firma D. J. Pennock op bet Seisbolwerk, welke in beslag werden genomen. M. werd nu in verhoor genomen, maar verklaarde de goederen van twee hem onbekende hooplieden te bebben gekocht en zeide niet te weten dat zij van diefstal afkomstig waren. Daar in zyn woning nog verecbil lende sleutels werden gevonden, meeDt men dat M., die een oude bekende vao de politie is, niet vreemd is aan de «verschillende diefstallen, die de laatste weken bier zijn voorgekomen. Hy is aangehouden en zal ter besobikkiog van de justitie worden gesteld. Anahestediaten, Verhooplagea Zierikzee, 3 Oct. Bij de veiling, heden ten overstaan van den notaris H. J. van Noubuys albier gehouden, zyn verkooht:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1