Uit Stad SN Provisos. treffende den financieelen toestand dor deurwaardere bij de rechtbanken en de kanton gerechten hebben bij den Minister van Justitie niet de overtuiging gowekt, dat de toestand van dien aard is, dat het nemen van ingrijpende maatregelen van algemeenen aard van staats wege in dit opzicht urgent zou zijn. Tweede Kamer). Aan de orde is de algemeene strekking van het Adres van Ant woord op de Troonrede. De heer Troelstra besprak de ontbinding der Eerste Kamer. Daarbij schaarde hij zich aan de zijde van de bestrijders der liberale opvatting, dat alleen het ontbindingsrecht zou mogen worden toegepast bij een conflict tusschen de Kroon en de Kamer. Intusschen achtte spr. elk debat over het wezen der ontbinding vruohteloos, waar over de beteekenis van de Hooger Onderwijswet zoo groote verwarring bestaat, zoowel in de kringen der Regeering als bij de liberalen. Spreker kan begrijpen, dat de Regeering waar zij in deze Kamer de meerderheid achter zich had, die ook trachtte te verkrijgen in de andere Kamer. Te meer begreep spr. dit van deze Regeering die een machtspolitiek voert, waarin zij verleden jaar door de liberalen tegenover de arbeiders werd gesteund. Daarom deed 't spr, eigenlijk genoegen, dat de liberale Eerste Kamerleden zoo ongegeneerd naar huis werden gestuurd. En de ontbinding deed hem nog meer genoegen, omdat deze Regeering voor één enkel wetje dit revolutio naire middel hanteerdeeen vreugde, die zioh ook openbaarde in de meest vooruitstrevende liberale en de sociaal-democratische pers, ter wijl men het ontbindingsbesluit in de meer conservatieve bladen als een revolutionaire daad stempelde. Men ziet dus dat de bladen, die anders het dichtst bij deze Regeering staan, haar in dezen afvallen, terwijl de meest vooruitstrevenden, anders haar felste tegenstanders, nu het dichtst bij haar staan. Intusschen, spr. begreep die houding der pers, na de lezing van het rapport aan de Koningin, waarin wordt gewaagd van een confliot tusschen de Kamer en het Kabinet. En dit wordt geschreven door een Minister, die den Koning beschouwt als Overheid Souverein. En waren er geen andere wegen mogelijk geweest tot oplossing der quaestie? Waarom aan de Koningin voorgesteld ont binding of aftreding van het geheele Kabinet Waarom niet van den Minister die het ontwerp had onderteekend? Spr. toch is van oordeel dat er onder de coalitie wel een man te vinden ware geweest, om minister Kuyper te vervangen. Spreker constateert dan ook het feit dat de Regeering pressie heeft geoefend op de Koningin, geheel in strijd met vroegere uitlatingen van dr. Kuyper over de plaats van de Kroon in ons Staatsleven. Wat bij deze ontbinding dan ook het meest in het gedrang is gekomen, is: het Koningschap. Dat blijkt uit de wijze waarop het bij de ontbinding is toegegaan. Dr. Kuyper kan naar aanleiding van het bezoek op Het Loo zeggen ik kwam, zag en overwon. Spreker vindt het goed, maar men moet 't niet anti-revolutionair noemen. Ook hier bleek weer het praedomineerend karakter van den Minister-President. Vroeger bleek dat ook reeds bij 's Ministers buiten- landeche reizen, waarvan meer drukte werd gemaakt dan van reizen der Koningin. Alweer, spr. heeft er niets tegen, maar dan moet deze Regeering het niet voorstellen of zij het koning schap weer krachtiger zal bevestigen. Spreker eindigde met te zeggen, dat van dezen Minister kan gezegd worden, dat hij is een kracht, die steeds het kwade wil, maar hét goede doet. En zoo werpt hij dan gestadig en ook nu weer koren in den socialistischen molen, die dédr vermalen zal worden tot voedzame geestesspijs voor de Nederlandsche arbeiders. De heer Van Kol critiseerde in scherpe be woordingen onzen tocht door de Gajoelanden, welken hij schetste als een ongemotiveerde, bloederige, wreeddadige daad, waardoor in enkele dagen tijds Alva's schrikbewind is overtroffen. De heer Smeenge betoogde, dat ten onrechte in de Troonrede niet sterk genoeg wordt uit gedrukt, dat de binnensohipperij er erger aan toe is dan ooit te voren, terwijl land- en tuin bouw wel degelijk leden door de droogte. Spreker drong aan op spoedig onderzoek naar de oorzaken van achteruitgang en middelen tot verbetering. De heer Drucker verdaagde de bespreking der ontbinding tot de behandeling van het regeeringsbeleid bij de begrooting en de be spreking der Overijselsche quaestie tot de be handeling van het dienaangaande aangekondigde wetsontwerp. De heer Hugenholtz laakte de plagerijen en de censuur bij de marine, waardoor een ver derfelijke geest wordt gekweekt, waarvoor niet de Matrozenbond maar de Minister en andere autoriteiten aansprakelijk zijn. Botterdam, 26 Sept. Hedenmorgen om halfnegen werd, ter zijde van de spoorbaan aan den overweg in den Varkenoordschenpolder, nabij het seinhuis F., het lijk gevonden van een onbekenden man, naar gissing 60 jaar oud, van wien de rug geheel was opengereten. Men vermoedt dat deze man op den spoorweg heeft geloopen en toen is aangereden door trein no. 86. Het lijk is naar het politiebureau aan de Nassaukade gebracht. Eindhoven, 27 Sept. Woensdagavond vond in de sigarenfabriek der firma Kalker Co. alhier een zware gasontploffing plaats. Door een onoplettendheid by het leggen van een nieuwe gasleiding (welke werkzaamheden niet door het personeel van de gasfabriek gesohiedden) was een pijp der oade leiding niet gestopt, zoodat zioh een hoeveelheid gas ophoopte tusschen het plafond van het kantoor. Met veel geraas kwam dit plafond naar beneden, de maren soheurden en alle ruiten werden vernield. De aanwezige patroon, de heer Kalker en het kantoorpersoneel bekwamen als door een wonder geen letsel. Ook het fabriekspersoneel kwam gelukkig met den schrik vrij. noewol do ontploffing nrfuurlijk een paniek veroorzaakte kon de fabriek rustig ontruimd worden. De materieels schade is niet belangrijk, daar geen brand op de ontploffiog volgde. Het bedrijf ondervindt geen stoornis. Dirkeland, 26 Sept. Vrijdag en Zaterdag werd door do rechterlijke macht een onder zoek ingesteld n*ar de oorzaak van het begin van brand op Donderdagavond j.l. te Sommele- dijk. De eigenaar van hot schuurtje en diens vrouw waren reeds den vorigen avond na den brand, in verhoor genomen door de maré chaussees, die te Sommelsdijk gestationneerd zyn. Naar men zegt, is echtor niets bewezen kunnen worden, noch tegen den eigenaar, die het schuurtje niet eens geassureerd bad, noch tegen iemand anders. Intusschen staat het bij iedereen alhier vast, dat aan kwaadwilligheid moet gedacht worden, zoowel by dezen brand als by de vorige branden. Nabij Goedereede zyn in den laatsten tijd herhaalde malen schepen, welke eenigs- zins zwaar geladen wareD, in de haven by den zoogenaamden Roggedyk (ongeveer op de helft tusschen de g^meentekom en het haven hoofd) aan den grond geraakt, door de ondiepte der haven op die plek. Opwelling van den grond aldaar wordt als vermoedelijke oorzaak beschouwd. Er worden thans pogingen gedaan om dezen hinderlijken stand van Rijkswege te doen verbeteren en de belemmering voor de scheepvaart weg te Zierikzee, 28 Sept. In de gisteren ge houden gemeenteraadszitting, die door den waarnemenden burgemeester, den heer mr. D. van der Vliet, geleid word, waren afwezig de heeren Van der Lek de Clercq en Mulock Houwer. De voorzitter deelde mede, dat ingekomen waren na de vaststelling van de agenda: 1°. een missive van den Commissaris der Koningin, houdende kennisgeving, dat door hem tot zetters der Rijks Directe Belastingen herbenoemd zyn de heeren M. C. Mulook Houwer en H. van Dyke Jz.2°. een schrijven van de weduwe H. de Vos, geboren Van Nieuwlandhoudende dank betuiging voor de baar jaarlijks verleende toelage van f 150; 3°. een sohryven van burgem. en weth., houdende mededeeling, dat door hen by den gemeente-ontvanger de kas is opgenomen over 1903/04, en dat de ont vangsten bedroegen f 214.844,215, en de uitgaven t 203 813,56, zoodat f 11030,65ö meer ontvangen was dan uitgegeven, hetgeen overeenkomt met de vertoonde gelden en Hit adres van J. Boogerd, houdende verzoek om de Verordening op de heffiog van sohoolgeld op de Hoogere Burgerschool zoodanig te wijzigen, dat ook kosteloos leerlingen kunnen worden toegelaten, wordt ter fine van prae-advies in handen van burgem. en weth. gesteld. Den heer A. Willeboer wordt op zyo ver zoek met ingang van 19 September wegens zyn benoeming tot onderwijzer te Rotterdam uit zyn betrekking van onderwyzer aan school B eervol ontslag verleend. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van bnrgem. en weth. met algemeene stemmen besloten op het verzoek van mevrouw de weduwe F. F. Leupen haar een jaarlyksche toelage te verleenen ter voltooiing van de opvoeding harer minderjarige kinderen gedurende den tyd van zeven jaren afwijzend te beschikken. Het voorstel van burgem. en weth. om aan den heer P. O. van de Velde Olivier, eervol ontslagen gemeente-ontvanger, een jaarlyksche toelage van f 400 toe te kennen, werd in den Raad door de heeren Koopman, Van den Bout, Van den Ende en Ten Haaf fel bestreden, en door de heeren Fokker, De Crane, Moolenburgh en den voorzitter warm verdedigd. De voornaamste grond van bestrijding was, dat de heer Olivier zelf een vermogen bezat, waarvan by voldoende kan leven, tjrwijl het hoofdmotief der verdediging was, dat aan een ambtenaar, die zoovele jaren zyn ambt in het belang der gemeente en tevens ten gerieve van de burgerij had waargenomen, een jaarlyksche toelage niet mocht geweigerd worden. Ook werd in het geen aan den heer Couvée indertijd in een anderen vorm was toegestaan, een reden gezien hef voorstel van burgem. en weth. te ondersteunen. Het resultaat van 't geanimeerd debat was, dat het voorstel van het Dagelyksch Bestuur met zes tegen vier stemmen werd aangenomen. Vóór stemden de heeren Van Schelven, Fokker, Franse, De Crane, Moolen burgh en de voorzittertegen de heeren Koopman, Van den Ende, Van den Bout en Ten Haaf. De heer Legemaat had zich vóór het debat uit de vergaderzaal verwijderd, na verklaard te hebben, dat hij wegens de eigenaardige positie, waarin by verkeerde, zich van de beraadslaging en de stemming wenschte te onthouden. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd benoemd de heer J. Bevelander Schoo. Tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonder wya, voor den cursus 1904/05, werden benoemd: de heer dr. H. A. Naber, voor het onder wijs in de wiskunde aan de 2e en 3e klasse, en in de meetkunde aan de le klasse B, tegen een bezoldiging van f 400; de heer S. de Graaf, voor hot onderwijs in het rekenen in de 1e klaseo A en B, in de meetkunde in de lo klasso A en in hot Nederlandsch in de le klasse A, tegen oen bezoldiging van f 225, do heer J. Pot, voor het onderwijs in het Nederlandsch aan do le klasse B en de 2o klasse, tegen een bezoldiging van f 200; de heer C. A. de Looze, ondanks zyn schriftelijk ingekomen verzoek niet in aan merking te willen komen, voor het onder wijs in de natuur- en werktuigkunde en de j kennis van bouwstoffen aan de 2e en 3e klasse, tegen een bezoldiging van f 200; de heer A. Velsink, voor het onderwijs in het handteekenen, het vakteekenen voor schilders en het reohtlijnig teekenen in de le klasse, tegon een bezoldiging van f 600, en de heer J. Th. Vermunt, voor het onder wys in het vakteekenen voor timmerlieden in de 2e en 3e klasse, tegen een bezoldiging van f 375. Alvorens men tot die benoeming was over gegaan, had de voorzitter nog medegedeeld, dat de heer Van Ballegooyen hem uitdrukkelijk gemachtigd had te verklaren, dat bij ditmaal in geen geval in aanmerking wenschte te komen. de rondvraag doet de heer Van Schelven het voorstel nog in deze zitting een gemeente-ontvanger te benoemen, maar trok met het oog op de daartegen aangevoerde bedenkingen zijn voorstel in. De heer De Crane merkt op, dat reeds Zaterdagavond in de Middelburgsche Courant de voordracht voor gemeente-ontvanger stond, terwijl in de alhier verschijnende plaatselijke bladen er nog niets van vermeld had gestaan. Hij zou wenschen, dat voortaan, wanneer er een voordracht door burgem. en weth. was opgemaakt, deze terstond aan de raadsleden werd bekend gemaakt. De voorzitter antwoordde, dat dc plaatselijke bladen gewoonlijk onmiddellijk op de hoogte worden gesteld, wanneer een voordracht is oogemaakt, maar dat deze Zaterdagavond niet verechynen, zoodat de Middelburgsche Courant het eerder had. Hij had er geen bezwaar in om voortaan elk raadslid terstond mededeeling te doen van een door burgem. en weth. op gemaakte voordracht. De heer Koopman doet uitkomen, dat do bepaling der verordening, voorschrijvend een afstand van 3 Meter van de kaaimuren voor de wagens, hoogst schadelijk voor den landbouw is. Die afstand is te ruim genomen. Door die bepaling is de Engelsche kade voor het lossen van bieten totaal onbruikbaar, wat eveneens met de Houtkade het geval is. Hij vraagt het Dagelyksch Bestuur, hoe moet de landbouwer zyn product afleveren. De voorzitter zal deze aangelegenheid in de eerstvolgende vergadering van burgem. en weth. ter sprake brengen. Niemand meer het woord verlangend, wordt de vergadering gesloten. Aan het slot van ons verslag over de Algemeene Vergadering van het Watorsohaps- Bestuur van Schouwen staat, dat hoofdingeland jhr. Van Citteri er de aandacht op vestigt, dat verscheidene bruggen op den weg naar Haamstede in slechten toestand verkeereo. Men lezeverscheidene leuningen langs de opritten op den weg naar Haamstede. Ook de gemeenteraad van Cats besloot Zaterdag met algemeene stemmen, op voorstel van burgemeester en wethouders, om den secretaris voor drie maanden te schorsen, en zulks met ingang van 15 October a.s. De heer A. de Vulder van Noorden, onlangs benoemd tot hoofdcommies bij de posterijen en telegraphic, zal als secretaris van de jNederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangen" worden opgevolgd door den heer U. J. Mijs, burgemeester van Middelharnis. De heer De Vulder van Noorden blijft eohter lid van het bestuur dier veereeni- ging. Hij zal penningmeester zijn, welke functie vele jaren vervuld werd door wijlen den heer R. A. Verploegh Chassé, in loven burgemeester van Vlaardingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Westdongeradeel J. L. Oosterhoff, gemeente-secretaris te Terncuzen, vroeger te Arnemuiden. Bij Kon. besluit is benoemd by het resorvepersoneel der landmacht, met bestem ming voor den dienst der landweer tot reservekapitein in het XXXVIIIste land- weerdistrict, de eerste-luitenant-k wartiermeester met personeelen rang van kapiteio, J. H. S. de Hoogb, van de dienstdoende schutterij te Middelburg. St.-Filipsland, 27 Sept. Iemand, wonende in de Voorstraat alhier, dio achter zyn woning een goed voorzienen pereboom heeft staan, vond Zondagmorgen een briefje aan zyn voor deur gespeld, waarop geschreven stondhijn pas op Je peerren want ik heeft er ook lin aan tot Woensdag. Dankbaar voor die waar schuwing, heeft de eigenaar de peertjes maar vóór Woensdag afgeplukt. Toen iemand voor een paar dagen 's avonds buiten kwam, was men juist bezig om in den boomgaard zijn slag te slaan. Op 't hooren van gerucht ging de dief eohter op de vlucht met achterlating van zijn pet en een zak. Aan de loting voor de Nat. Militie zal dit jaar door 22 jongelui deelgenomen worden. Billand, 26 Sept. Volgens een bij den Kortgene, 24 Sept. Sedert eenigen tyd vliegt in dit dorp een zwaluw ronddie j nagenoeg geheel wit is. Goes. De Vereeniging Handelsbelangen" besloot aan den Raad een adres te zenden tot bet verhoogen en verlengen van de subsidie aan de stoomtram BorseleGoesWolfaarts- Vermoedelijk zal door deze Vereenigiug op den Koninginnedag in 1905 een étalage-wed strijd worden gehouden. Wat [zijn slechte betalers"? is de vraag, die binnenkort door één der leden zal beant woord worden. Tot bestuursleden der liberale kiesver- eeniging Vooruitgang" zijn herkozen de heeren A. G. van Dijk, W. Kakebeeke, M. den Hollander, J. Th. Lunenburg en W. Temperman, en gokozen de heeren A. Neter en A. C. Bolluyt. De Vereeniging telt thans 50 leden. Middelburg. Burgem. en Weth. stellen den gemeenteraad voor, het sohryven van de Kamer van Koophandel te Hoogezand Sappemeer, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan bet door die Kamer aan den Minister van Bionenlandsoho Zaken gezonden adres tot wijziging van art. 245 der gemeente wet, voor kennisgeving aan te nemen. De agenten van politie, die reeds meer malen een adres aan den gemeenteraad tot verhooging van hun jaarwedden hebben zien afgewezen, hehben opnieuw een dergelijk ver zoek aan dat college gericht. Voor de Vincentius-Vereeniging te Middelburg wordt in den tuin van haar lokaal in de Bogardstraat aldaar, een tooneelzaal gebouwd. De bouw daarvan is opgedragen aan den heer P. L. van Miert. Vlissingen, 27 Sept. Hr. Ms. kruiser •Zeeland" zul Woensdag ter reede een proef tocht houden, waarna het schip Donderdag, onder bevel van kapitein K. Visser, naar Nieuwediep zal vertrekken. De Zeeland" heeft ruim 8 maanden aan de werf der Kon. Maatsch. »De Schelde" alhier in reparatie gelegen. Tot directeur van het fanfan n-gezelschap •Oefening na den Arbeid" alhier is benoemd de heer A. J. F. den Boer te Middelburg. Er worden pogingen aangewend om alhier een afdeeliog op te richten van de •Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland". Tot licht wachter- machinist aan boord van 's rijks-lichtsohip »Noord-Hinder" is bij be schikking van den Minister van Marine met ingang van 1 October benoemd de hulp- maohinist J. C. Willemse alhier. Een te Middelburg gehouden voetbal wedstrijd tusschen de vereenigingen »01ympia I" uit Middelburg en •Eendracht maakt Macht" van hier, eindigde met 4—1 in het voordeel van laatstgenoemde vereeniging. De heer O. Borgmann alhier is benoemd tot directeur van het muziekgezelschap te Oostburg. De stoomtram VlissingenMiddelburg zal van vacuumgauge-remmon (luchtremmen) worden voorzien, welke veel overeenkomst hebben met Westinghouse-remmen. De soherpechutters-vereeniging •Vlis singen" alhier houdt 28 en 29 dezer een huishoudelyken wedstrijd, ter deelneming waaraan verschillende zusfer-vereenigingen zijn uitgenoodigd. Er zal geschoten worden met geweer M. 95 op 150 M. en met buks en cylinder. De zeebaden alhier zullen den 30 Sept. gesloten worden. Iq het achterruim van het stoomschip •Ophir", liggende aan de fabriek »De Schelde" te Vlissingen, is het lijk gevonden van den 50-jarigen scheepstimmerman P. Deze had tot 9 uur Woensdagavond gewerkt en is by het naar huis gaan vermoedelijk door het openliggend achterruim gevallen. De man laat een weduwe met 6 kinderen achter. Hontenisse. Door het oomité tot bevor dering van de totstandkoming van den stoom tramweg HontenisseSelzaete is aan de Prov. Staten en alle belanghebbende gemeente- en polderbesturen om verhooging van subsidie verzocht, wijl de Minister van Waterstaat heeft te kennen gegeven dat hy een zijlijn zou wenschen aangelegd te zien naar Sas-van- Gent, waardoor de oorspronkelijke lijn 8 K.M. langer zou worden en de geheele kosten met f 220.000 verhoogd worden. Het is echter te betwijfelen dat alle gemeente- en polderbesturen bereid zullen gevonden worden het toegekende subsidie te verhoogenhet is evenwel te hopen, dat zal worden ingezien dat het niet aangaat de opheffing van het isolement van een zeer groote streek afhankelijk te stellen van het al of niet totstandkomen van een zijlijn. en een daarbij behoorende pastorie aan de voormalige Steenbergsche Poort te Bergen-op- Zoom, is opgedragen aan don heer M. Bakkeren te Prin8enhage voor f 143.500. Landbouw en Veeteelt. AanbestedingenVerkooplngen enz. is een vroeger inwoner, A. Blok, thans sergeant tamboer in O.-Indië, aldaar vermoord. De levering van steenkolen voor de gemeente-gebouwen*1 te Goes is aangenomen door W. Kok, firma wed. A. Smit, voor f 1.10 per 100 Kilo stukken en voor 1ste soort Ruhr-kolen 93 ot. per 100 Kilo. Toe vallig hadden twee concurrenten voor dezelfde prijzen ingeschreven, zoodat het lot moest beslissen. Harde torf zal geleverd worden f9, losse voor f 8.50 en korte voor f 6 per 1000 stuks, door K. Pik. Het bouwen van een nieuwo kath. kerk Sirjansland. Als schrijver te Zonnemaire was bij den bond van suikerfabriekanten benoemd J. Ondordijk alhier, die voor de benoeming bedankt heeft. Te Kruisland is werkzaam gesteld J. de Ronde alhier. Door het voortdurend droge weder komt van het bieten-rooien nog niets. Verleden week kwam er reeds een schip om te laden, maar heeft tot nog toe geen biet ontvangen. Moord Beveland, 26 Sept. Aangemoedigd door het suoces der laatste jaren heeft men ook hier een zeer groot deel van het bouw land met aardappelen bepoot. Stellig tien percent van den grond is er voor die teelt ingenomen. En de opbrengst beloont kosten en moeite in meer dan ruime mate. Nu men 100 a 140 H.L. groote per gemet delft, bij een marktprijs van f 2 f 2,50 (de meeste zyn nog onverkocht, wijl stijging zeker wordt geacht!) is de stroom van rijksdaalders, die in het land, komt zeer groot. Kortgene, 26 Sept. De eerste suiker peeën worden thans op de kaai aangevoerd. De kwantiteit bevredigt de verbouwers der bieten volstrekt niet. Wel zyn er betrekkelijk niet veel suikerpee ëa in dit eiland uitgezaaid, doch op gehalte is slechts weinig gecontrac teerd. I I BEOHTiZAKBX. De rechtbank te Arnhem behandelde Dinsdag (gisteren) de Doetinchemsche zaak. De beklaagde, dr. Der Mouw, ontkende den rector dr. Schwartz, toegevoegd te hebben dat by omgekooht was; wel dat hy omkoop baar is. Hij zeide niet »U doet alles voor dubbeltjes", maar dat eene tegenbeleefdheid volgen zou, omdat de rector den leerling Roessingh geholpen had. Bekl. erkent dat bij verleden jaar jongens bij het examenwerk hielp; hij noemde zioh in het knoeien een leerling van den reotor. Hij erkent, geen bewijs te hebben, dat de rector omgekocht is. De rector verklaart dat het woord •dubbel tjes" wèl gezegd iszijne beide zoons verklaren, dat hun vader hun die woorden overbracht, De jongste kreeg een brief van den bek)., waarin deze zegt dat hij zijo vader ten onreohte beschuldigde. Dr. De Koning, leoraar, verklaarde dat bekl. tot hem zeide die rector grondeloos te hebben beschuldigd. De reotor verklaarde, dat hei bedoelde examenwerk van Roessingh onvoldoende was. Bekl. maakte misbruik van examenwerk dat by toevallig zag. De eisoh van het O. M. tegen den bekl. is f 150 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. KKRKIIEVW8. Sirjansland. A.s. Zondag zal in onze gemeente de oogstpreek worden gehouden. St.-Filip8land, 27 Sept. De Hervormde Kerk heeft een heele verfraaiing ondergaan. Ze is van binnen geheel geschilderd, terwijl er ook een nieuwe preekstoel in geplaatst is. O I D R H W IJ 8. Oosterland. Benoemd met ingang van 1 Ootober a.s. tot tijdelyk onderwyzer aan de O. L. school alhier, J. Feliua van 's-Gravenpolder. Bij het vakonderwijs, dat dezen winter te Terneuzen vanwege de Chr. Werklieden- Vereeniging gegeven zal worden, is benoemd tot onderwyzer in het rekenen de beer J. Spiering, on ia bouwkunde en materialen- kennis, de heer W. O. J. Hammacher, beiden aldaar. Tot hoofd der school te Hansweert is benoemd de beer W. A. Blaey, thans hoofd der school te Retranohement. De heer J. C. Visser, onderwijzer te Schagen, geboren te Kapelle bij Goes, is benoemd tot hoofd der school te Haringhuizen (N.-H.). Post Telegrafie. Wisaenkerke, 27 Sept. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot brieven gaarder alhier, de heer W. C. Lamain. De klerk der posteryen en telegrafie 2a kl. A. A. Kloet, thans met militieverlof, wordt met 3 Oct. te Hulst geplaatst. Met 1 Oct. wordt de klerk le kl. J. L. M. Boot van Hulst verplaatst naar Hillegom. T B L E G H A B B M. 's Gravenhage, 28 September. Tweede Kamer. Aan de orde is het Adres- debat. Minister Kuyper verdedigde tegenover Troeletra de ontbinding der Eerste Kamer tengevolge van het voorgekomen conflict. Verdedigend ons koloniaal beleid betreurde de Minister namens de regeering ten zeerste, dat by den noodzakelijken tocht door de Gajoelanden zooveel vrouwen en kinderen zyn gevallen. Al 't mogelijke is gedaan om te voorkomen hen néér te schieten, maar Gajoeërs bleven hen als schild gebruiken. Met het oog op de exceptioneele plaats gehad hebbende droevige gebeurtenissen zyn omtrent de preciese feitelijkheden nadere mededeelingen gevraagd, welke naar de Minister hoopt, bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2