ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 September 1904. (Z ieri 1c, z e e s c h. e Cour an t). BERICH T. RECLAMES. ONDERWIJZER. KENNISGEVING. NIEUWSTIJPI—GEH. Uit Stad ju Proviucii. Verachjnt DINSDAG, DONDERDAG jn ZATERDAG. De pry's per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzendng eena per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8058. Directeur J~. DE LOOZK I A. FRANKEL. l' I J. 1 Redacteuren: WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend g'escliieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te aclresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die ziels met 1 October a s. opdezeConrantabonneereii, ontvnngen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. A. J DE I.OOZE, Directeur. 1—5 regel» 'JT'ö cts. Elke regel meer A 25 cts. IïiiicIo«*eu to speuen valt in den zomer moeielijker, dau in eenig ander jaargetijde, daar ze door het gébruik van koemelk zeer dikwijls aan stoornissen in maag en ingewanden lijden. Men geve ze liever eerst de koemelkvermengd met eene dunne soep vau Kufeko's Hiiulornieoldat de koemelk gemakkelijker doet verteren en hare voedingswaarde beduidend verhoogt. Op die wijze verkrijgt men eene geregelde spijsvertering, den besten waarborg tegen de zoogenaamde zomerziekten. Aan de Openbare Lagere School B te Ziorikz.oo (hooid de heer P. VAN DER HAVE), wordt gevraagd een Onderwijzer in het bi zit der acte voor vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. De jaarweddo bedraagt f GOO. Sollicitatiëa (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 5 October 1904. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag; don S7 Soptomber o. lt., des namiddags te 3 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t w.: 1. Resumtie notulen. 2. Adres van J. Boogerd, houdende verzoek om de Verordening op de heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool zoodanig te wijzigen, dat ook kosteloos leerlingen kunnen worden toegelaten. 3. Adres van A. Willeboer, houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan school B, met voorstel van Burgem. en Weth. 4. Adres van mevrouw de wed. F. F. Leupen, houdende verzoek haar eene jaarlijksche toelage te verleenen ter voltooiing van de opvoeding harei minderjarige kinderen, gedurende den tijd van 7 jaren, met voor stel van Bui gem. en Weth. 5. Adres van den heer P. O. van de Velde Olivier, eer vol ontslagen gemeente-ontvanger, houdende verzoek om in het genot te mogen worden gesteld van pensioen, of eene daarvoor in plaats trede ide uit- keering, met voorstel van Burgem. en Weth 6. Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van een lid in die commissie. 7. Benoeming der leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs. Enz. Zierikzee, den 24 September 1904. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.» B. Rusland—Japan. Tokio, 23 Sept. Een officieel telegram maakt melding van het gevecht bij de steden Taling en Saloengkoe, negentig kilometer noordwestelijk van Liaoyaog, op 20 dezer, en zegt dat het Japaneche detachement oprukte door Heienchoeng en op genoemden datum den vijand aanviel, die bestond uit een com pagnie infanterie, enkele cavaleristen en een mitraillenee, gestationneerd te Taling en een bataljon infanterie, 500 cavaleristen, zes snel vuurkanonnen en een mitrailleuse, geposteerd te Saloengkoe, twaalf kilometer ten noorden van Taling en hem in noordelijke richting terugdreef. De Russen lieten 19 dooden op het slagveld achter. De Japanners maakten buit. Hun verliezen waren gering. Officieel wordt gemeld dat de Japaneche verliezen van 25 Aug. tot 4 Sept. bedragen 21.000 man. Deze zware verliezen hebben het moreel der Japanners niet aangetastzij zijn in beste vechteonditie. Daily Chronicle ontving een telegram uit Liao-Yang van 20 September meldende: Er heerscht een hevige koude en er vallen zware regens. De Japansche troepen, zonder tenten, lijden zeer hieronder. De wegen zijn voor transporten in sleohten toestand. De Rassen liggen tegenover de fronten der beide flanken. Tflingtau, 24 Sept. Da Russische scheeps bevelhebber alhier ontving officieel bericht, dat de cholera te Port-Arthur is uitgebroken. Tot 19 September kwamen nog slechts weinige gevallen voor, maar er wordt ernstig gevreesd voor uitbreiding. Tokio, 25 Sept. Men verneemt, dat de Japanners zes forten in de tweede verdedi gingslinie van Port-Arthur hebben veroverd sedert 19 dezer. De hoop op een epoedige overgave stjjgt. Servië. Belgrado, 23 Sept. Aan hot diner van het corps diplomatiquo zei de Italiaansche gezant in zijn toost, dat Servië door de kroning do banden heeft bezegeid, die het aan zijn koning hechten. Wy hebben alle vertrouwen, dat men in Servië, onder het wijs bestuur dos konings, den weg van orde en vooruitgang zal bewandelen. De gezant dronk op hot welzijn des konings. De vriende lijke houding van hot Hof jegens Bulgarije trekt zeer do aaodaeht. Rusland. Odessa, 21 Sept. Op deu gouverneur is vanmorgen op don boulevard een aanslag gepleegd. Een onbekend individu loBte een revolverschot, dat miste. De aangevallene greep den aonrander en ontwapende hem. Ook een dolk werd op hem gevondon. De man weigert alle inlichtingen. Duit.chl.nd. Uit geheel Duitechland komen berichten over do plotselinge koude. De nachtvorsten moeten daar veel schade hebben toegebracht aan de wijnstokken en aan andere gewassen, die nog door de droogte waren gespaard. De droge Noordenwind heeft nog een ander nadeel. Men hoopte juist weer dat de herfstregen wat maer water in de rivieren zou brengen. Maar het omgekeerde heeft nu plaats. In den Rijn is het water aanzienlijk gevallen, zoodat men vreest op den boven loop den dienst weer te moeten staken. Te Kleef speelden eenige knapen brand- weertje. Een 12-jarige jongen klom op de ijzeren poort voor een school om zich aan een touw omlaag te laten. Daarbij raakte de strik om zijn hals, hij liet het touw los en bleef aan zijn hals hangen. De kinderen liepen weg om de ouders te waarschuwen, maar toen de vader kwam, was de jongen al dood. BelgiB. Brussel, 23 Sept. De Petit Bleu meldt, dat prinses Stefanie, die zooals bekend is gevlucht is, voordat zij Parijs verliet, aan prins Philip van Coburg seindeIk heb Louise gezien, zij is niet gekker dan gij. Geërgerd en verontwaardigd door uw onrecht vaardigheid jegens deze onschuldige, zal ik al het mogelijke doen om baar in haar eer, die gij haar ontnomen hebt, hersteld te krijgen. Prinses StefaDie zal morgen een audiëatie aanvragen bij den keizer van Oostenrijk. Ned.pl.nd. Nijmegen, 24 Sept. Alhier werd ver leden jaar Joh. van B. wegens diefstal tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij bad ongeveer f 700 van raenschen bij wie zij in woonde gestolen. Bij de arrestatie werd sleohts f 200 gevonden. Thans heeft zij in de gevangenis te Utrecht bekend, waar zij geld verborgen heeft. In haar tegenwoordigheid werd daar Vrijdag het reeds gedeeltelijk verteerde bankpapier gevonden. Leiden, 25 Sept. Gisterenmiddag had alhier de begrafenis plaats op de begraafplaats buiten de voormalige Marepoort van de slachtoffers van den noodlottigen brand van Woensdagnacht. Een overtalrijke menigte was tegenwoordig. De lijkdienst werd verricht naar de gebruiken der Angliciaansche kerk door prof. dr. R. Lake. Verder werd ge sproken door kapitein Vos, van het Heils leger, waarvan mevr. Iets en zoon in de laatste maanden deel uitmaakten. Met een gebed door broeder Klinkenberg en het strooien van bloemen in den grafkuil werd de treurige plechtigheid, die een diepen indruk maakte, besloten. Leerdam, 23 Sept. In deze gemeente wordt het omroepersvak uitgeoefend door eene vrouw. Dertig jaren achtereen heeft «Bart de omroepster" met bokken en klepel geloopen, en bij die gelegenheid hebben de inwoners van Leerdam aan de 69 jarige vrouw eene verrassing bereid. Des avonds werd haar een serenade gebracht door de muziek van «Kunstliefde en Vriendschap" en «Aurora" en werd zij uitgenoodigd om met haren echtgenoot plaats te nemen in een open rijtuig, dat feestelijk verlicht was, en waaraan haar bokken was vastgeheoht. Begeleid door de feesttoneu der muziek en bekkenslag trok de stoet de stad door. Vóór het stadhuis werd stilgehouden en kwamen de burgemeester, de secretaris, de wethouders en eenige raadsleden haar geluk wenschen. Ook aan stoffelijke blijken van belang stelling heeft het haar niet ontbroken. Amsterdam, 24 Sept. Het Koninklijk Eohtpaar kwam heden te vier nar hier aan. De gebruikelijke ontvaDget door autoriteiten had plaats. Er was voel publiek dat de Koningin en haar Gemaal hartelijk toejuichte. Men vlagde zeer druk. Zooals gewoonlijk, verschenen beide vorste lijke personen op het balcon van het Paleis op den Dam, als gewoonlijk toegejuicht door eene zeer talrijke menigte. Heden klein diner ton paleize. De Koningin-Moeder komt Maandag hier. H. M. vertrekt vóór het diner. Zondagmorgen woonden H.H. M.M. de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij. Als gewoonlijk was reeds lang vóór de opening der kerk een talrijk publiek aanwezig. H. M. was gekleed in een zacht-blauw met kant belegd costuum, waarover een gris- perle mantel. Ook de witte hoed was met een veer in die tint opgemaakt. Prins Hendrik droeg de uniform van schout-bij-nacht. Na het zingen van Psalm 103 i, sprak de voorganger, ds. J. M. Snethlage, een kort gebed uit en sprak vervolgens naar aanleiding van 2 Kor. 6 9, het middeDste gedeelte: «Als stervenden, en ziet, wij leven!" Ten 11 ure was de godsdienstoefening reeds afgeloopen. Om 2 ure reed het Vorstelijk Paar door de overvolle stad, om het jaarlijksch bezoek san «Artis" te brengen. Geruimen tijd werd in de verschillende zalen doorgebracht en daarna door den zon- nigen tuin, die vol juichende menschen was, gewandeld, en een en ander bezichtigd. Na terugkeer in het Paleis werd het diner gebruikt, waarbij, behalve de gewone gasten, verschillende genoodigden aanzaten. Rotterdam, 24 Sept. Omstreeks halfzes gieterenmiddag zag een bewoner van het Proveniersplein no. 1, do heer P. J. Berkhout, in gezelschap van een ander op het Beurs plein vóór het postkantoor een reiziger die wonder veel geleek volgens het portret dat de heer B. elders gezien had op een inwoner van Weenen A. Jenner die er met 235.000 kronen vandoor is en op wiens aan houding een bedrag van 10.000 kronen gesteld is. Denkende de politie een dienst te doen en misschien ook hopende op de toegezegde belooning, waarschuwde de heer B. de politie, die den vreemdeling gevankelijk overbraoht naar den post aan de Beurs en daarna naar het bureau Pauwensteeg. Daar kon de vreemdeling zich behoorlijk legitimeeren als een Amerikaan uit Newark, een handelaar in lederwaren, die na bezoek aan Weenen op weg was naar buis en heden met het stoomsohip «Rotterdam" der Holland Amerika-Lga zou vertrekken. 't Behoeft niet gezegd te worden, dat hij de vergissing niet erg aangenaam vond. De alhier gearresteerde, van spoor- wegdiefstallen verdachte besteller, in dienst der H. IJ. S. M., heeft een volledige beken tenis afgelegd. Het gestolene, meest doorvoor- goederen, verzonden uit Hilversum en Amster dam en gedeeltelijk voor Zierikzee bestemd, werd door hem in zijn bestelwagen geladen en dan, alsof het zoo hoorde, bestemd in het bierhuis aan het Hang. De aangehoudene heeft als zijn medeplichtige aangewezen een spoorwegarbeidereveneens in dienst der H. IJ. S. M. Deze, mede door de politie gearresteerd, ontkent echter alle sohuld. In verband met de in de laatste dagen aan het licht gekomen spoorwegdiefstallen zijn door den inspeoteur van politieden heer A. J. HeufF, verschillende goederen in beslag genomen. Een brutaal stukje hebben dieven gisterenavond uitgehaald in de woning van mej. A. M. D., aan do Tolhuislaan no. 35. Heel bedaard hebben zij het deurpaneel ingetrapt en alles overhoop gehaald in de woning. Daarbij hebben zy een goeden slag geslageD, want oen bedrag van f 125, in bankpapier en specie, benevens een kostbaar gouden dameshorloge, een echt bloedkoralen ketting, een zilveren ketting, een zwart Engelsch damesoostnum, een paar kostbare gouden oorknoppen en twee kistjes fijne sigaren hebben zij medegenomen. Dit alles was het eigendom van mejuffrouw D., die daardoor groote sohade heeft, daar zy niet tegen inbraak is verzekerd. Van de dieven is geen spoor bekeni. Bergen op-Zoom, 24 Sept. De dienst weigeraar alhier heeft gisterenmiddag het slot der arrestkamer verbroken en is de kazerne op klaarlichten dag ontvlucht. Hg zat in voor-arrest en zou Maandag naar Den Bosch ver voord worden om voor den krijgsraad terecht te staan. Zierikzee, 24 Sept. De door Burgem. en Weth. opgemaakte aanbevelingslijst ter be noeming van een gemeente-ontvanger, bestaat uit de heeren: 1°. J. A. Legemaat, alhier, en 2°. H. E. Beelaerts Van Emminchoven, gemeente-ontvanger te Barneveld. Door Gedeputeerde Staten, door de arrondissements-reohtbank te Zierikzee, alsmede door den Dykraad zijn alB deskundigen voor de sohatting der pachtwaarde van de gronden in het calamiteuze waterschap «Soherpeniese" benoemd de hoeren A. Zandee, 's Heer Hendrikskinderen, A. J. Bierens jr., St.- Annaland en C. Kleppe C.Mz., Soherpenisse alsmede voor het calamitous waterschap «Bruinisse" de heeren D. Keur, Scherpenisse, C. J. v. d. Bout, Zierikzee, en V. M. Krepel, Nieuwerkerk. De machinist der Rotterdamsohe Tram- weg-Maatsohappy, G. van Beek te Anna- Jadobapolder, is met ingang van 1 Oct. a.s. op verzoek overgeplaatst naar Rotterdam. In de St.-Crt. no. 223 maakt de Commissaris der Koningin in Zeeland bekend dat het op 22 Mei 1904 omstreeks 5 u. 30 m. des namiddags, iif het Zypeop ongeveer 850 M. benoorden de tramweg haven aan den Willempolder, onder de gemeente St.-Philipsland, gezonken |ijzeren aakschip, genaamd «Sensal III", groot 590 8cheepBton, geladen met ijzererts en gevoerd wordende door P. Schumacher, te Mölbeira a/d Ruhr, van rijkswege zal worden opgeruimd. Omtrent de oorzaak van den brand te Axel schrijft men aan liet Volk: Naar ik verneem heeft het onderzoek naar de oorzaak van den brand, dat door den wachtmeester van Axel geleid werd, tot hiertoe niet alleen aan het lioht gebracht, dat het zoontje van Van de Wege den brand zelf gesticht heeft, maar ook dat het geheel uit eigen beweging heeft gehandeld. In Augustus heeft een ander landbouwer aldaar een paar brandbrieven ontvaDgen. Dit feit, dat druk besproken werd, sohijnt den jongen zoo aangetrokken te hebben, dat bij iets dergelijks ook wel eens wilde uithalen. Zoo heeft bij het eerste briefje geschreven en toen dit gevonden werd en men vermoedens begon te opperen, ja zelfs buren begon te verdenken, heeft hij er zich over vermaakt, dat hij on zya huisgenooten èa de politie «zoo lekker misleidde", zooals de jongen het uitdrukte. Toen het nu met het eerste briefje zoo mooi was afgeloopen, kreeg bij er hoe langer hoe meer pret in om er nog meer te sohryven. Het is gebeurd, dat de jongen mee hielp waken, stilletjes een briefje gauw ergens neersmeet en dan de anderen riep om te zeggen, dat er weer iemand een neer geworpen had. Eindelijk meende bij, dat het briefjes- schrijven nu lang genoeg gednurd had en dat het nu maar eens branden moest. Wel gevoelde hy eenig berouw, dat by den brand gesticht had, temeer daar in de vlammen ook zija geitje was omgekomen, dooh overigens was hij zeer kalm onder het gebeurde. Ook zya transport naar Middelburg maakte niet den minsten indrok op hem. Een snuggere jongen was hij niet, op school behoorde bij tot do hardleersche, niemand verwachtte van hem, dat hij een vlieg kwaad zou doen. Kerkwerve. Door den Minister van Oorlog is aan een milicien alhier gedurende den tijd der herhalingsoefeningen een bedrag van f 1 per dag uitgekeerd als tegemoetkoming in de kosten zijner huishouding. Serooskerke. De beëediging van onzen nieuw benoemden burgemeester zal plaats hebben a.s. Donderdag en de installatie alhier Vrijdagnamiddag. Blijkens den zeer opgewekten geest en de velo aanstalten, belooft het een schitterend inhuldigingsfeest te worden. Noordwelle. Zaterdagavond, terwijl de vrouw van J. Beije voor het avondeten zorgde trok haar ongeveer 2^-jarig zoontje i in een onbewaakt oogenblik de op tafel staande koffieketel naar zich toe en slurpte j van de kokende koffie, waarbij het knaapje zich inwendig deerlijk brandde. Wanhopig en razend van pijn vloog het zijn moeder om den hals. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroependoch het mocht niet baten het aanvallige ventje in het I leven te houden. Zondagvoormiddag bezweek het onder de smartelijkste pijnen. Renesse. Zondagnamiddag gaf de Zang vereniging «Vooruitgang zij ons Streven" in de kerk alhier eene uitvoering, die wel ge slaagd mag heeten. Voor een talrijk publiek werd een vrij groot aantal liederen ten ge- hoore gebracht, die bij de toehoorders zeer in den smaak vielen. Wanneer we in aan merking nemen, dat de tijd van voorbereiding nu niet zoo heel groot is geweest (de Ver- eeniging bestaat nog slechts één jaar), dan verdient het gemengde koor voor hunne degelijke, nette wijze van uitvoering aller lof. De enkelo stukjes, die het Mannenkoor ten beste gaf, werden wel is waar verdienstelijk uitgovoerddoch in een beperkte ruimte klinken de stemmen doorgaans te hard, grenzende aan het ruwe. Een der liefste liedjes«Van een jonge Boerinne", door het Vrouwenkoor gezongen, klonk alleraardigst. Het «Iowydingslied" door het gemengde koor ten gehooro gebracht, kan als een der best geslaagden genoemd worden. Indien de zangkoren het loffelijk streven naar vooruitgang steeds in gedachten houden, dan zal een volgende uitvoering van moeilijker stukken evengoed slagen en zeker het ver diende loon zijn voor volhardenden arbeid. Bruinisse. Het plan door de VereenigiDg Algem. Schippers- en Visschersbelang ge vormd om alhier een groote vlet of jol te verkrijgen, teneinde bij stormweer, hen die in nood verkeeren te kunnen helpen, vindt veel instemming. H. M. de Koningin schonk voor het doel f 50. Ook van andere zijden werdou gelden beschikbaar gesteld. St -Filipsland, 25 Sept. Aangesteld tot weger aan de weegbrug in den Ondenweg A. Gideonse. 't Klonk weer zoo echt gezellig, toen de tram Vrijdagavond 5 uur haar aankomst ver meldde door 't zoo populaire fluitsignaal. Oud en jong g®f dan ook zijn vreugde over te kennen. Hopentlyk komt er nu van daag of morgen weer geen verandering in. Colijnsplaat. In de Vrijdag gehouden raadszitting is eervol ontslag verleend aan den heer P. de Potter als onderwijzer aan de openbare school. Het verzoek van den concessionaris van de aan te leggen tram Wolfaartsdyk—Bursselen, om de reeds toegestane subsidie van f 75 voor 45 jaren te veranderen in eene subsidie van f 84.75 voor den tijd van 20 jaar, werd met algemeene stemmen ingewilligd. Ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgem. en Weth., tot schorsiDg van den secretaris voor 3 maanden met ingang van 15 October a.s. Goes. Er doen zich hier enkele gevallen van diphtheritus en van febris typhoïiea voor. Van eerstgenoemde patiënten is ééu overleden. Aan de loting voor de nationale militie zal door 65 jongeliogen worden der Jgenomen. Veel wild. In den Volkertpolder zjjn door 5 jagers 228 patrijzen geschoten. De tentoonstelling van bloemen en vruohten is in alle opzichten een volkomen sucoes geweest. Het tentoongestelde overtrof in kwaliteit de stoutste verwachtingen. Wie had kunnen denken, dat zulk ooft op Zuid- Bevolacd en Waloheren geteeld werd? Wie had zich kunnen voorstellen, dat op die beide eilanden zulke sierplanten en bloemen ge kweekt werden? En het bezoek heeft de directie zeker ook niet teleurgesteld. Dinsdag waren er 287, Woensdag 455 en Donderdag 755 betalende bezoekers. In 1882, dus 22 jaar geleden, werd alhier de laatste tentoonstelling van eenigen omvang gehouden. We hopen, dat er niet zulk een lang tijdsverloop liggen zal tussohen de ten toonstelling van 1904 en de volgende. Vrijdag is een colleotie uit de bekroonde voorwerpen uitgezocht en opgezonden naar Amsterdam, waar het onder den naam van Zeeuweche inzending zal vertoond worden op de aldaar i Oot. a.s. te houden tentoonstelling. Zijn tve hier in Noord-Brabant? Een fietsrijder, die uit deze gemeente naar zijn woonplaats Heinkenszand fietste, werd onge veer 's avonds half acht op den dyk bij 's-Heer-Arendekerke onverhoeds aangevallen en zulk een slag toegebracht, dat hy het bewustzijn verloor, waarna hem nog eenige trappen en slagen werden toegebracht. Van deu aanvaller is geen spoor te vinden. Voor den aangevallene moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. "7 "li f®meen,e-l»g'ootiDg voor 1905 is de Hoofdelijke Omslag uitgetrokken tot een bedrag van f 27000. De jaarwedde van den commissaris van politie ia gebraoht van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1