in de eerste jaren de voorraad van die visch al aeer gering sal zjjn. Deze week vierde alhier een echtpaar de gouden bruiloft; reeds een ander paar ging dit jaar hierbij voor en in de volgende maand zal een zestigjarig bruiloftsfeest, «bjj leven en welzijn der oudjes", kunnen gevierd worden. Ingevolge een daartoe door belang hebbenden gericht verzoek, zal ook op het gehucht Bosohhoofd verlichting van wege de gemeente worden aangebracht in het komende soizoen. We hebben medegedeeld, dat op 23 Augustus 1.1. de milioien-verlofganger M. d. E. weigerde voor herhalings-oefeningon op te komen, en dat de politie heel wat geduld moest toonen om hem op bevel van deu commandant van zijn garnizoen naar Bergen- op-Zoom te krijgen, waar hij onmiddellijk in arrest werd genomen. Nu schijnt hij, na af gekeurd te zijn, weer in zijn woonplaats teruggekeerd. Middelburg. Hot voorstel van burgem. en weth. tot invoering van een straatbelasting zal Woensdag a.e. door den gemeenteraad in behandeling worden genomen. Zooals bekend, adviseert de commissie voor de fioanciën tot niet aanneming van het voorstel. Er is nog geen spoor ontdekt van de daders van den brntalen diefstal, die in het begin dezer week is gepleegd ten huize van mej. 8., wonende op den Dam (Noordzijde), alhier, waarbij verscheidene gouden en «heren voorwerpen en ook geld werd gestolen. Omtrent de meeting, die den 19 Ootober door generaal Booth alhier gehouden zal worden, vernemen wij nader, dat die niet zal S laats hebben in de Concert- en Gehoorzaal, och in het Schuttershof. De generaal zal vergezeld zijn van kolonel Lauwley en zijn secretaris, terwijl kommandant en mevrouw Estill met hun staf Nederland zullen vertegenwoordigen. De generaal zal aan het station feestelijk ontvangen worden. Vlissingen, 22 Sept. De gemeen tebegrooting voor 1905 is verschenenzij bedraagt in ont vang en uitgaaf f 292,069,325 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1400. Da begrooting is sluitende gemaakt kunnen worden zonder belastingverhoogiDg, zoodat de hoofde lijke omslag weder op f 71000 is uitgetrokken. Onder de uitgaven komt een post van f 200 voor als subsidie voor voeding en kleeding aan schoolkinderen. Deze subsidie is hooger uitgetrokken dan voor 1904, en bestemd om te voorzien in bleeding en voeding voor behoeftige kinderen. Enkele maanden geleden werd door de ambtenaren en beambten der Maatschappij «Zeeland" aan mevr. de wed. Yan Woelderen een aandenken aangeboden, dat oorspronkelijk bestemd was voor den heer C. L. van Woelderen, afgetreden directeur van de Maat schappij «Zeeland". Daar 't souvenir, bestaande uit een album met photografiën, eerst gereed kwam na 't overlijden van den heer Van Woelderen, werd het aan mevr. Van Woelderen gezonden. Deze heeft nu als blijk van hoog- aohting aan alle bjj de Maatschappij «Zeeland" geëmployeerden het portret van hun overleden vroegeren directeur toegezonden. De gemeenteraad heeft, behoudens Kon. goedkeuring, besloten voor 1905 weder over te gaan tot heffiog van een belasting op het gedistilleerd, ten behoeve van de gemeente, tot een bedrag van f 17,50 per H.L. van 50 pCt. sterkte. Een olieman van de dagmailboot «Dnitsohland" der Maatech. «Zeeland" alhier, is gisteren bij het van boord gaan bekneld geraakt tussoheo geladen wordende kratten met vleesch, waardoor hij zoodanig aan de borst gekneusd werd, dat hij per brancard naar zijn woning moest worden vervoerd. OIVHBWUI. Benoemd tot onderwijzer aan een open bare school te Amsterdam de heer J- van Dijke, thans onderwijzer te Maassluis. De heer D. A. van Qoute heeft voor zijne benoeming tot hoofd der sohool te Hansweert bedankt. Een nieuwe voordracht is opgemaakt, be staande uit de heeren W. A. de Blaay te Retranohement, W. A. Naber te Zaltbommel en J. Haan te Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te St.-Maartenedijk mej. van Rooijen aldaar. Stayenisse. Met het voltallig worden van de Commissie tot wering van schoolverzuim alhier wil het maar niet vlotten. De heer A. J. Steendyk, die onlangs als lid ervan door den gemeenteraad benoemd werd, heeft ook weêr voor die benoeming bedankt. De Nieuwe Ct. verneemt, dat de Minister van Binnenlandsohe Zaken wegens den on- gunstigen financieelen toestand in de nood zakelijkheid verkeert om voor dit jaar alle aanvragen om subsidie voor nieuw op to riohten of verhooging van het subsidie voor bestaande ambachtsscholen af te wijzen. Font ei Telegrafie. De leden van de afdeeling van den Bond van PoBt- en Telegraaf beambten «De Post" zullen a.s. Zondag in het hotel «Het Hof van Oranje" te Scherpeniese hun tweede vergadering houden in dit jaar. PRE3DIK.BBURTEIST in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag £5 September 1 9 O 4, De Qeref. Kerk te Zierikzee: Voorm. tien ure en 's avonds zes ;ure: dr. TV./. Goedbloed van Cubaard. Herv. Kerk te Kerkworve: 's Voorm. hall tien ure: dsBlankert; 's nam. half drie ure: ds. Blankert en ds. De Leur. (Zendings samenkomst). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Mossel. Herv. Kerk te Borgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renes?e: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle- 's Nam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brouwer. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikei-zee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kork te Elkeriee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven 'sNam. twee ure: ds. Kars van Ouwerkerk. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee areLeeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: Voorm. half tien ure: ds. Meijer van Noordgouwe. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sNam. twee ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Drelschor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Cbr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. hall tien ure: ds. Aars, (Oogstpreek). Herv. Kerk te Nieawerkerk 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. v. d. Linden. Geref. Kerk te Nieawerkerk: 's Voorm. half tien ore Leeskerk's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nieawerkerk: 's Voorm. 0 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure ds. Waardenburg van Bruinisse; 'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Ger*r. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's nam twee ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Geerts van Scheveningen. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël Q: 's Voorm. 10 ure, 'snam. 3 ure en 's avonds 7.30 uro: Het Bestuur. KBBKRIEVW8. A&ngonomen de toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Oosterland door den heer C. J. L. Ruijsch van Dogteren, candi- daat to Strijen. Boven den ingang der nieuwe kerk der Gereformeerde Gemeente te Bruinisse, ia een steen aaogebraoht, waaropde eerste steen is gelegd door D. van den Berg Wz., Bruinisse, 13 Mei 1904. De Kerkeraad, ds. G. de Jager Pz., N. J. Bastmeijer, Secretarie. Scherpeniese. Hot kerkgebouw zal alhier Tan binnen een groote verandering ondergaan. Was er eerst sprake van den hemel in het gebouw te vernieuwen, later kwam men tot besluit zulks niet te doen, dooh een zoldering daarin te brengen. De aanvoer van het materiëel heeft dezer dagen plaata. De be grooting van een on ander bedraagt f 1000. De oogatpreekcolleote, die Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden is, bracht alhier f 65.96 op. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee» 22 Sept. Heden werd in het «Huis van Nassau" de door ons aangekondigde Tentoonstelling van Zaaigranen gehouden. Was er weinig geëxposeerd, dat wat er was, werd door kenners als prima kwaliteit be schouwd. De jury, bestaande uit de heeren J. E. Mulook Houwer, S. J. de Rijke en Job van der Have Cz., kende toe: Voor ruwarige Eesex-Tarweden len prijs aan S. J. de Rijke, Sirjanslandden 2en prijs aan J. W. Romeijo, Ouwerkerk; den 3en prijs aan Yan den Bosch «Sc Co., Goes. Voor de beate andere variëteit Tarwe: den len prijs aan J. C. Pilaar, Goes, voor Victoria- tarwe; den 2m prijs aan denzelfde, voor roodkaf-tarwe; den 3en prijs aan denzelfde, voor Wilhelmina-tarwe. Yoor Rogge: den len prijs aan Yan den Bosch «Sc Co., Goes, voor Zeeuwsche; den 2en prijs aan S. J. de Rijke, Sirjansland, voor Zeeuwsohe; den 3en prijs aan Yan den Bosoh «Sc Co., Goes, voor Pettküsser reuzen; den 3en prijs aan J. C. Pilaar, Goes, voor Schlansladter. Voor Wintergerst: den len prgs aan Van den Bosch Co., Goes; den 2en prgs aan J. C. Pilaar, Goes; den 3en prijs aan J. W. Romeijo, Ouwerkerk. Te Oud-Vossemeer waren op de kring keuringen van stieren aangevoerd zes stuks, en wel van C. van Strien en A. van Dijke te St.-Philipsland tweejarige stierenvan J. A. Stols, mede te St.-Filipsland, Jhr. J. van Vredenburgh te Tholen en C. W. Snijder te Oad-Vossemeer éénjarige stieren. Later zal bekend gemaakt worden, welke voor j prijzen in aanmerking komen. Op de vóór- keuring te Poortvliet waren aangevoerd zes 1 stieren van de heeren Jhr. J. Vredenburgh te Tholen, C. W. Snijder te Oud-Vossemeer. P. Kodde, C. Groenesvegen en O. P. Hage te St.-Maartenndijk en Joh. Hage te Poortvliet. Men meldt uit het eiland Tholen: De prgs der witte boonen, die in veel geringer mate worden geteeld dan de bruine, is de laatste week gestegen tot f 14,50 per H.L. Ook de aardappelen zijn uitstekend van beschot niet alleen, maar ook zeer best in prgs; men zegt, dat dit zijn oorzaak vindt in de omstandigheid, dat in België en Pruisen op minder goede uitkomsten der teelt kan gewezen worden en dus de vraag naar het buitenland op den handel ten onzent influeneeert. De ajuin dat risico-goedje is weinig ge teeld is zeer hoog in prijs, tot f 3 A f 3,25 per H.L. Met het steken der bieten zal men voorloopig nog wel niet be^innon, daar de aardappelen alle handen vragen en bovendien de zeer droge grond een beletsel voor het rooien zal zijn, wat mede nog door afbreken der bieten in het nadeel van de verbouwers zou zijn, die tooh reeds op zco'n hooge ge- wichtsopbrengst niet rekenen. Naar wij vernemen zal er a.s. Maandag een begin worden gemaakt met het vervoer der bieten per tram. Bij J. Boot te Kapelle is een ajuin geteeld, wegende 6 gram. Scharendijke, 22 Sept. Het aantal leden der pas definitief opgerichte landbouw-ver- eeniging alhier is, naar wij tot ons genoegen vcrnemeD, reeds gestegen tot een dertigtal. Wij hebben goed vertrouwen, dat om den wille van een welbegrepen financieel eigenbelang, om de materiëele belangen van haven en gemeenten, van een gezond vereenigingcleven in een vakvereeniging een zoo goed als alg<> meone aansluiting van belanghebbenden en belangstellenden in de naaste toekomst zeker is. Biervliet. Ia den Ameliapolder, den moest vruohtbaren polder der gemeente, bevindt zich een hofstede, ongeveer honderd gemeten groot, die langzamerhand berucht is geworden. Ia een kwarteeuw zag zij viermalen de bewoners verhuizon. Daaraan gingen tweemaal gepaard een reohterlijke inbeslagname. Bjjna 't geheele jaar is zjj nu onbewoond, om eerst met Mei 1905 weer een bewoner te zien. De hofstede, schuur en landerijen zijn in kleine perceelen verpacht aan arbeiders en klein-land bouwers der omgeving voor hooger pachtsom, dan ooit te voren. Tasschen eigenaar en pachter eecer andere hoeve is geschil gerezen, vermoedelijk omdat de eerste, een Belgische eigenaar, wel hooger paoht zou willen bedingen. Deze hoeve, ruim 200 gemeten groot, in een voor den landman drukkenden tijd gepacht, heeft de gebruiker nog jaren in paoht. De edelmoedige eigenaar wil opnieuw pacht maken, en probeert, of dat niet lukken wil met rechterlijke hulp. Als men een hond wil slaao, is er liebt een stok te vinden. De eigenaar zal ook wel motieven weten aan te voeren. Onlangs kwamen drie deekundigen de landerijen inspecteeren. Biervliet heeft heel wat meer onkruid dan andere gemeenten. De aard van den bodem lenigt zich tot dien wasdom. Bovendien is de getalsterkte der arbeiders bevolking weinig in overeenstemming met hare grootte. KIPPENHOUDER IJ. De heer J. Roem, Zoeterwoudsche Singel 7 te Leiden, deelt als bizonderheid mede: «Kuikens van 11 April 1904, n.l. 3 Anda- «lusiers en 5 Orpingtons zijn groot gebracht «en ook verder steeds gevoed met het beroemde «Cleveland's Egg'smeal van Bertels", Veekoek yen Meelfabriek te Amstordam, en op 31 «Augustus j 1., dus na ruim 4J maand, waren «deze reeds aan den leg. Ik deel dit feit mede, «omdat deze zware rassen anders eerst op 6 7 maanden leeftijd aan den leg komen, «ondanks de zoo zeer aangeprezen dure Op- «fokvoeders en Ooh tend voeders, die ik voorheen «voederde. De kippen zijn nu ook veel mooier «en zwaarder van stuk". BBOMTRZAKER. Zierikzee, 23 Sept. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank van 16 Sept. j.l. stonden o. a. terecht: A. L. S.17 jaar, arbeider, wonende te Stavenisse, beklaagd dat hij op 24 Mei j.l. te Stavenisse den 8-jarigen C. W. vier glaasjes genever heeft doen drinken, ten- gevolge waarvan dat kind dronken is geworden, ieklaagde bekende het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd. Voor beklaagde trad als raadsman op, Mr. D. van der Vliet. De substituut-officier van justitie, Mr. van Lidth de Jeude, vorderde een maand gevange nisstraf. De beklaagde werd heden schuldig verklaard aan het dronken maken van een kind beneden den leeftijd van 16 jaar, en veroordeeld tot een geldboete van f 25, subs. 1 maand hechtenis, i S. A. I., 55 jaar, thans zonder beroep, vroeger commies bij de belastingen te Brou wershaven, thans wonende te Hoedekenskerke, beklaagd, dat hij op 6 Juni 1904 te Brouwers haven ongeveer een derde Liter cognac, toe- behoorende aan J. A. K., althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, heeft wegge nomen met het oogmerk om zich die cognac wederrechtelijk toe te eigenen. Als raadsman trad op, Mr. A. J. F. Fokker. Beklaagde kon zich niet herinneren, dat hij zich aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt. De ambtenaar van het O. M. vorderde f 20 boete. De rechtbank veroordeelde heden beklaagde tot betaling van de gevorderde boete. Verder werden nog veroordeeld wegens: Mishandeling, P. P. F., 20 jaar, arbeider te St.-Maartensdijk, tot f 15 boete, subs.l maand hechtenis mishandeling, J. M. van V., 22 jaar, vee handelaar te Oud-Vossemeer, tot f 20 boete, subs. 1 maand hechtenis; mishandeling, A. van der W., 49 jaar, land bouwer te Poortvliet, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; mishandeling, P. W.17 jaar, arbeider te Duivendijke, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis-, huisvredebreuk, D. van de V., 22 jaar, veld- arbeider te Tholen, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken: J. W. van der H., 24 jaar, boerenknecht te Duivendijke, beklaagd van mishandeling. Het gerechtshof te 'a Hage bevestigde gisteren 't vonnis der ZierikzeeBche rechtbank, waarbij C. F. W. L, wonende te Bruinisse, tot drie maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, wegens wederspannigheid en belee- diging van een politic-ambtenaar. bad men tooh door het beien van palen het geen nu gebeurd is kunnen voorkomen. Zierikzee, 23 Sept. 1904 BRINIO. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Vele menscben maken, als men hen ont moet, een praatje over het weêr. Hé, wat 'n mooi weêr! zegt de ééa. Ja maar, repliceert de andere, over dag is het mooi, maar 's morgens en 's avonds is het reeds venijnig koud, je kunt dan best een kaohel verdragen. Wati zegt hij, die het weêrgesprek heeft ingeleid, nu al een kachel zetten! Man! je zoudt je heelemaal gaan vertroetelen. En de man, die zich niet vertroetelen wil. laat nog geen kachel zetten, maar heeft 's morgens zulke koude vingers, dat hg geen pen op het papier kaD zetten. Koü kan heel gezond wezen voor hen, die het bejammeren, dat zij niet aan den Noord pool zijn geboreD, maar ik heb er een broertje aan dood. Ik kan niet goed tegen de kou, en blijf er dan ook liever uit, en omdat ik er niet goed tegen kan, heb ik ook medelijden met hen, die ik vaak tegen hun wil koü zie lijden. Zoo heb ik 'a winters, als de laatste tram te dezer stede aankomt, altijd met den postbeambte te doen, die niet zelden een uur been en weêr moet trippelen, teneinde de aankomst van de laatste tram af te wachten. Wat moet die stumperd een koü opdoen! De e'enigste plaats, waar bij tegen den snerpenden Noordenwind, of tegen den killen regen be- sohuttiog kan zoeken, is het gaDgetje van het privaat en den urinoir, waDt de wachtkamer van het station is gesloten. En nu zal men mij grif toegeven, dat dit onwelriekend plaatsje geen waardige plek is voor een beambte van de Koninklijke Nederlandsehe Poaterij. Onlangs voorbij het tramstation gaande, bespeurde ik, dat er een wachthuisje (blikkentrommel in de volkstaal genoemd) ge plaatst was. Veronderstellend, dat dit wacht huisje elders niet meer gebruikt werd, en hier ton behoeve van hen was neergezet, die aan het station moeten zijn en geen vertering in de wachtkamer kunnen of willen maken, verheugde ik me daarin, want nu kon toch ook die postbeambte in het late nachtelijke uur, wanneer het vinnig koud of een weêr is om geen hond naar buiten te sturen, in dat wachthuisje de aankomst van de nacht tram afwaohten. Maar hoe ijdel bleek mgn vreugde te zijn geweestMij werd namelijk medegedeeld, dat de blikken trommel wegens een te ondergane reparatie slechts tijdelijk daar was neergezet, en dat, zoodra zij wee» in goeden staat was gobraoht, zij overeen komstig haar bestemming naar de een of andere tramhalte zou vervoerd worden. Nu is mgn hoop op den geachten directeur van het post- en telegraafkantoor alhier gevestigd, die, als bij dezen brief zal hebben gelezen, zeker niet in gebreke zal blijven in deze don een of anderen doeltreffenden maatregel te nemen. Weldra zal onze gemeente m6t een schoon en nuttig gebouw verrijkt worden, dat een sieraad van ons stadje zal worden. De iD het Vrije opgerichte Ambachtsschool namelijk nadert haar voltooiing, en zal binnenkort plechtig en feestelijk worden ingewijd. Te betreuren zou het echter zijn, wanneer de soheur, die io één der muren zioh openbaart, en vermoedelijk een gevolg is van grond- afschuiviog, van ernstigen aard zou blijken te zijn. Het ia te hopeD, dat een uitbreiding van die soheur alsnog op afdoende wijze kan worden gestuit. Men is op dit oogenblik in dien geest werkzaam. De vraag mag echter worden gesteld, ware die scheur niet te voor- i komen geweest. Men kon tooh wel begrijpen, dat de grond nabij de gedempte sloot drassig j 1 zou zijn, en dat, werd daarop een zoo zwaar j gebouw als de Ambaohtsschool opgerioht, er groot gevaar voor een grondafschuiving zon bestaan. En indien men dat begreep, dan T E L B B A K H. Middelburg, 23 September. Voor de reohtbank te Middelburg werd heden behandeld do zaak tegen L., 25 jaar, hofmeester der «Maatschappij Zeeland", be klaagd van diefstal van gelden ten nadeele van den chef-steward. Tegen beklaagde werd een jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Evers, betwistte op grond van art. 25 Wetboek van Straf vordering, de niet-ontvankelijkheid van den officier om de zaak hier te berechten, wjjl de reederij «Zeeland" baar zetel te Amster dam heeft gevestigd. Uitspraak 30 dezer. 'b Gravenhage, 23 September. Eerste Kamer. (Adres-debat). Bij de alge- meene strekking bracht de heer Van Houten de Kamerontbinding ter sprake, waarvoor zijns inziens geen aanleiding bestond, omdat er geen zweem van geschil iusechen Kamer en Kroon bestond. De aanleiding tot het gebeurde zocht spreker hierin, dat Koyper in zioh vereenigt den Minister en het hoofd van een verkiezingspartij. Geheel in strijd met de Grondwet achtte spreker Ministers optreden als grand electeur. Door tot ontbinding te adviseeren nam de Regeering de verantwoorde lijkheid voor een roekelooze daad op zich. Zelfs een behoorlijke tijd van beraad werd niet gegeven. Spreker vroeg naar den uitslag van het toegezegde onderzoek nopens het bekende oommunique in de bladen. De heeren Van den Biezen, Bergman en De Beaufort verdedigden de houding der Regeering. Minister Kuyper antwoorddedat het corresp.-bureau geheel alleen persoonlijk de verantwoordelijkheid voor het communique op zioh neemt; verklarende geen mededeeling van den Minister of een ambtenaar te hebben ontvangen. Deze verklaring zal als nota aan de Kamer overgelegd worden. Voorts ver dedigde de Minister de ontbinding, waar 't gold verschil tusschen Kamer en Kroon en een andere uitweg onmogelijk is gebleken. Na uitvoerige replieken, werd het Adres van Antwoord aangenomen. De Kamer is tot nader uiteengegaan. Ingezonden Stukken. In den handel vooral geldt als een onbe twistbare waarheid: Veel weten is veel verdienen. Wie (in figuurlijken zin gesproken) de kaart van 't land, nog beter: de wereldkaart kent; hij, die weet (om maar met de zaak voor den dag te komen), dat in landen, die in gewone omstandigheden uien uitvoeren, door misgewas van geen uitvoer kan sprake zijndat een ander land door mislukking van den aardappeloogst veel zal moeten trekken; dat in een derde streek overvloed van een bepaald product is, zoodat de uitvoer belangrijk zal stijgen, zóó iemand weet met de noodige routine in den handel vooruit te zeggen, of een of ander product op de markt zal rijzen of dalen. Hij kan daarmee direct zijn voordeel doen, of schade voorkomen. Hij kent, evenals alle wijzen, zijn tijd en brengt zijn waar op het juiste oogenblik op de markt. Dus te weten, hoe in de voornaamste landen, waarmede wij Nederlanders handelen, de stand van den oogst is van die artikelen, welke wij kunnen uitvoeren, is voor onze landbouwers van het grootste belang. Wanneer in deze dagen de prijs der uien oploopende is en hooger dan gewoonlijk om dezen tijd; wanneer, niettegenstaande de be trekkelijk groote hoeveelheden aardappelen, die hier in onze eilanden verbouwd zijn, de marktprijs stjjgt en vrij hoog staat, dan zijn daarvoor oorzaken. Degenen, die ze kenden, en dus wisten, dat gebeuren zou, wat we nu zien gebeuren, kochten vroeg en goedkoop, zóó van den akker, en sloegen hun slag. Nu gunnen we den commissionairs, makelaars en expediteurs wel hun brood, maar zeggen den Engelschman na„Charity begins at home" en zagen gaarne, dat er wat meer oversohoot voor de telers, voor de menscben, die op zware paehten zitten en met de goede jaren de slechte moeten vereffenen. En dat kan, wanneer ook de landbouwer op de hoogte wordt gebracht van den toestand in het buitenlandwanneer de Regeering, die reeds zóóveel in 't belang van den landbouw heeft gedaan en doet, door de Staatscourant of op andere wijze oogstberichten van onze consuls uit andere landen, voornamelijk wat betreft artikelen als uien en aardappelen, wilde publieeeren. Waar wij in onze groote bladen telkens berichten kunnen lezen van onze consuls in den vreemde, strekkende om de Nederlandsehe industrieelen op de hoogte te houden van wat in hun belang is of wordt beschouwd, daar mogen wij toch zeker ook voor onze land bouwers deze kleine gunst vragen, en dringen dan ook beleefd, met vrijmoedigheid aan bij onze autoriteiten en voorlichters op landbouw gebied en bij onze vertegenwoordigers ter Staten-Generaal mede te willen werken tot de vervalling van dezen wensch. N. W. Verzoeke beleefd overname in andere bladen. P.S. Mijnheer de Redacteur Onlangs zag ik dat Terneuzen en Haos- weerd een intercommunale telephoon krijgen, soodat daar evenals te Middelburg, Vlissingen en Goes, gelegenheid zal zjjn gesprekken te voeren. Van Zierikzee zag ik dit nog niet. Verdient het geen overweging, dat handels mannen of anderen stappen doen ook bier aansluiting te bekomen Onder dankzegging, Een belangstellende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2