IIS IR S VAN 1 AAN FLARDEN. «vROZE KATE,-» Jan van Elsacker Mz, J. van Elsacker Mz. CONCERTZAAL. BUITENGEWONE Gemengd Nieuws. Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. ADVERTENTIE!!. Medekiezers J. van Elsacker. Rederijkers-Vereeniging „CONCORDIA", Vrijdag 9 September 1904, EEN of EENE. Na afloop BAL. TOQNEELVQORSTELLINGEN De Nieuwe Nederlandsche Tooneel-Vereenigiog Groots Openings-Voorstelling Het Treurspel der Smeden. DE BROMPOT. Kermis 1904. Kermis 1904. Directie; Henri Ter Hall, Zie Aanplak- en Strooibiljetten. tb koop: Een goed Aftands-Werkpaard, Landbouwvereeniging „V. Z 0. S." Kunstmeststoffen en Kracht- voedermiddelen, LANDBOUWBELANG Superphosphaat en Amoniak-Superphosphaat. tegen den derden Dinsdag van deze maand bijeenroept, waartoe zij volgens de Grondwet verplicht is, dan doet zich het eigenaardig geval voor, dat deze niet in overeenstemming met de Grondwet geconstitueerd zijn. Immers de Staten-Generaal worden gevormd door de Eerste en Tweede Kamer. Maar er is geen i Eerste Kamer op het Binnenhof. Want volgens j artikel 82 der Grondwet bestaat de Eerste Kamer uit vijftig leden, die door de elf provinciën, waarin ons rijk verdeeld is, in een aangegevene verhouding gekozen worden. En nu hebben slechts tien provinciën afgevaardigden verkozen. Overijsel kon, omdat er een wettig beletsel bestond, geen afgevaardigden kiezen, is dus niet in ons Hoogerhuis vertegenwoordigd. Zonder de vertegenwoordiging van Overijsel echter bestaat er geen Eerste Kamer. Er is dus ook geen Staten-Generaal. Dat is zoo duidelijk als de rekenkunstige waarheid, dat tweemaal twee vier is. De regeering, de Staten van Overijsel willend tuchtigen door hen in de Eerste Kamer onvertegenwoordigd te laten, omdat zij om een verklaarbare reden het wettig beletsel opzettelijk in het leven hebben geroepen, heeft hierdoor zich zelve in de onmogelijkheid gebracht haar grondwettigen plicht tot bijeenroeping der Staten-Generaal naar den eisch der constitutie te kunnen vol brengen. Gehouden uitsluitend te letten op het bestaan en niet op de oorzaak van dat wettig beletsel, was het haar plicht geweest de Staten van Overijsel binnen den voor geschreven termijn van veertig dagen na de ontbinding der Éerste Kamer op nieuw in de gelegenheid te stellen drie leden naar de Eerste Kamer af te vaardigen. Nu zij dit naliet, komen wij in deze maand voor het merk waardig geval te staan, dat de regeering de Staten-Generaal bijeenroept, die op dien naam geen aanspraak mogeD maken. Zierikzee, 7 Sept. 1904. BRINIO. Onder de curieuze adressen, welke de post met onverdroten ijver maar steeds weet te ontcijferen, mag het volgende opsohrift van een dezer dagen behoorlijk bezorgden brief licht meetellen: Aan den korporaal Herman die verschenen Zondagavond om 9 unr op wacht stond aan de poort als zij maar vragen of hij een meisje kan van het Duitsohe seemansmision Catharina, dan komt de brief wel in handen als de brief niet te recht is komt ik hem zelf een Zondag terug halen maar hij komt wel in handen. Zijn adres is de 2de kazerne attelarie van de Muiderpoort af alhier( Amsterdam. Aan de aohterzyde had Catharina, behalve haar volledig adres, nog in hoekjes van het oouvert geschreven »de brief niet open breken voor dat hij in handen is als u blieft" en »de post deze brief niet waarom laten stunren". Ze kregen mekafir, d. w. z. de korporaal den brief. De Twentsche Zondagsbodehet Lossersche drama besprekende, zegt: »Een ontzettenden indruk heeft dit op allen die den predikant van Losser kenden, gemaakt. Wij willen er slechts bij zeggen, dat ds. De Geer, door de omstandigheden der laatste tijden, waarbij men hem helaas I althaDs niet van den schijn des kwaads kon vrijpleiten, zoodanig overspannen van geest was, dst een dergelijk einde door sommigen met vrees is tegemoet gezien. Het is te betreuren, dat geen mogelijkheid gevonden is om hem tijdig uit Losser te verwijderen. 1 Cor. 10 12: »Zoo dan, die meent te staan, zie toe, dat hij niet valle". Uit Stadskanaal wordt aan de N. Ct. In ééa der naburige mondeo werd een nieuw huis gebouwd. Waar en wanneer het precies was, doet er in dezen niet toe. De man, die het huis liet bouwen, stond niet al te vast in zijn schoenenzijn geest was gewillig, maar het vleesch zwak. Het gebeurde Iniet zelden, dat hij des morgens wat veel nelf-uurtjee" dronk en dan, meer slingerende dan loopend, thais kwam. Zoo ook op den middag, dat in ééa der kamers de houten vloer werd gelegd. Voor twee derden lag de vloer er. Meer slapend dan wakend wilde de eigenaar in deze kamer gaan. Hij kwam door de gang op den drempel, strompelde, viel voorover, schoot onder den vloer en. viel daar in slaap. Iatnsscben kwamen de timmerlieden na hun middagsohaftijd weer op het werk en timmerden er weer lustig op los, totdat de vloer klaar was en de timmer lieden de kamer verlieten. De eigenaar van het huis sliep door als een x> vette os", onder al het rumoer. Toen bij echter ontwaakte, wist bij niet, waar hij zich -bevond. Het was er zoo dnister, zoo kil en zoo naar. Hij voelde om zioh heen, greep in het zand, raakte hout aan, doch kon zich geen voorstelling maken van de plaats, waar bij zich bevond. Meer en meer ontnuohterde hij en werd hij bezorgd over zijn omgeving. Eindelijk trok hij een choen van den voet en sloeg er mee tegen et hout. Het duurde eohter lang, vóór ezen kloppende werd opengedaan, want ïeer dan een nur had hij moeten kloppen, óór hij werd gehoord, en toen men hem ntdekte, duurde 't uit den aard der zaak og al een poosje voor er ruimte was emaakt, zoodat de man het daglicht weer on zien, en uit zijn nu verlichte cel te oorscbyn kon komen. Sedert dien tijd spreekt en hier niet zoozeer van iemand, »dei nder de taovel" als wel van iemand »dei nder de vlouer" komt. Te Rijswijk is een paartje ondertrouwd, aarvan de bruidegom 87 jaar is. Het heeft in het noorden van Friesland en Groningen van Zondag- op Maandagnacht zóó krachtig gevroren, dat alle velden des morgeus wit waren. Een leurder uit de Beeteoetraat te Brussel heeft de nverhangiogeziekte" als hij dronken is, zoo vertellen de Belgische bladen. Zijn vrouw kwam Woensdagavond tbuis, maar kon met moeite de deur open- krijgen. Zij vond haar man aan de deur hangeDZijn gelaat was reeds paars-blauw. Op baar hulpgeroep kwamen andere bewoners toegeloopen. Het touw werd door gesneden en een agent hielp den wanhopige tot het bewustzijn terugbrengen. Nauwelijks was deze tot bezinning terug of hij ranselde den politie-agent deerljjk af. Hij werd toen opgesloten. Louise Yerbaelen leefde te Parijs sedert twintig jaren met een slotenmaker, in de rue des Yignolles. Het paar was nooit getrouwd, maar het was een recht gelukkige huishou ding. Totdat er onlangs een tante van haar te sterven kwam, die haar een vermogen naliet van 1500 frank. Dat is de oorzaak van een groote ramp geworden. De man wilde deelen, maar de vrouw vond het beter de heele som zelf te houden en zij borg het geld zoo zorg vuldig mogelijk aohter Blot. De man heeft dat niet kunnen velen. Hij is gaan zoeken en heeft zich meester gemaakt van de erfenis. Dat ontdekte Lonise Yerbaelen, toen zij naar haar schat ging kijken. Het geld was weg. Een hevige twist ontstond. Louise Yerbaelen stoof ten slotte op baar man los met een mes en daarmee heeft ze op hem losgestoken. Met een doodelijke wond ligt de man nu in het hospitaal en zij zit in bet hnis van bewaring. In het dorp Gr. Lafferde, nabij Hildes- heim, is een afgrijselijke moord gepleegd. Toen de boerenknecht Haufeder met de boerenmeid Johanna Husz op het veld aan het koren- maaien was, ontstond tussohen hen beiden een woordenwisseling. Deze ging zoo hoog, dat de knecht plotseling een mes nam en het de meid vijfmaal in de borst stootte en haar daarna de keel afsneed. De dader, sleohts in hemd en broek gekleed, sloeg hierna op de vlucht. Het lijk van het vermoorde meisje werd gevonden en direct maakten zich 70 dorpsbewoners op, om den dader op te sporen, die echter, niettegenstaande hij op verschillende plaatsen was gezien, niet werd gevonden. Men liet toen uit Braunschweig een aantal bloed honden komen. In den nacht van Zondag op Maandag werd de dader echter gevangen genomen te Hoheneggelsen door een gendarm, die daarmede de door den regeerings-president uitgeloofde premie van 500 Mark verdiende. De bloedhonden, waarbij er een was die reeds twee moordenaars had ontdekt, hadden ten gevolge van het onweer en den regenslag het spoor niet kunnen vinden. TBLEGBA1IBI. Westenschouwen, 7 September. Hedenmiddag is op Neeltje-Jans-Roggeplaat een met steen geladen tjalk aan den grond gevaren. middelburg, 7 September. De Vereeniging „Handelsbelang" heeft be sloten een adres te richten aan den gemeente raad om de door burgem. en weth. voorgestelde heffing van straatgeld niet aan te nemen, omdat het is een ingrijpende onevenredig drukkende belasting, die een belasting op het bedrijf is. De Commissaris der Koningin heeft het jaarlijksch onderzoek der verlofgangers van de landweer bepaald te Brouwershaven in het gemeentehuis, op Donderdag 10 November te 9.30 voorm., voor verlofgangers, gevestigd te Brouwershaven, Duivendijke en Zonnemaire, en om 11 uren voor die uit de gemeenten Bürgh, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Noord- gouwe, Noordwelle, Renesse, Shrooskerke, Dreischor en Kerkwerve; te Zierikzee in het gemeentebuis, op Vrijdag 11 November te 8.30 voorm., voor verlofgangers uit Zierikzee, en om 10.30 voor die uit de gemeenten Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerk; te St.-Maartensdijk op Maandag 14 November te 12.30, voor de gemeenten St.-Annaland, St.-Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse; te Tholen op 15 November te 9 uur voor Tholen, 10.30 voor Oud-Vosmeer, St.-Philips- laud en Poortvliet; te Wissenkerke op 17 November, te 10.30 voor Colijnsplaat, Kats, Kortgene en Wissenkerke. ABKTBEBIOHTER. Gorinchem, 5 Sept. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 311 runderen, 9 nuchtere kalveren, 19 vette varkens en 564 biggen. Kalf vee werd vrij goed verhandeld tegen matige prijzen. Pinken stug, zoomede ook graekalveren. Nuchtere werden heel wat hooger omgezet. Vette varkens en Men besteedde voor Zware kalf koeien f 180 f 240; melk koeien f 160 f 240; kalfvaarzen f 140 k f 200; guiste vaarzen f 100 ik f140; pinken f 40 a f 80; graskal veren f 35 k f 60; nuchtere kalveren f 6 ik f 16; vetle varkens f 0.17 ik f 0.22 per KG.; Biggen f 3 a f 10. Rotterdam, 6 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd 45 paarden, 1218 magere en 415 vette runderen, 182 vette, 105 nuchtere en 367 groskalveren, 8 schapen of lammeren, 524 varkens, 153 biggen. Koeien en ossen 25 tot 36 et., stieren 21 tot 28 ct., kalveren 34 tot 46 ct., varkens 18 tot 23 ot. per I kilo. Melkkoeien f 115 k f 255; kalf koeien f 170 k f 285; stieren f 70 k f 270, pinken f 55 a f 145, graskalveren f 24 k f 60, vaarzen f 60 k f 155, alles mager vee; biggen f5 ik f 10; paarden f 45 a f 165. Nuchtere kalveren, fok- f 12 A f 20, slaoht- f 7 k f 11. Ia het geheel was er minder aanvoer dan in vorige weken. Runderen, kalveren en stieren waren prijshoudendenkele ossen golden 2 A 3 ct. bo.ven noteeriog. Gras kalveren, ofschoon minder ia aantal, tot terugloopende prijzen. Nuohtere kalveren biggen en paarden werden Hauw verkocht tot mindere prijzeD. Melk- en kalf koeien, vooral de beste, gezocht en prijshoudend. Z1EBIKZUE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Sept. Maans- ouderdom. H. W. L. W. n. m. u. m. 7. 28 voorm. 0. 1 5.48 nam. 0.28 618 8. 29 voorm. 1. 5 6 42 nam. 1 23 7. 3 9. V. O O n voorm. 1 58 7.23 J.Z D. nam. 2.15 7.43 to. 2 voorm. 2.49 8. 3 nam. 3. 4 833 11. Z. 3 voorm. 336 8 42 nam. 3.52 9.17 12. 4 voorm. 4.23 9 25 nam. 436 10. 3 13. 5 voorm. 5. 2 10. 9 nam. 5.17 10.45 14. 6 voorm. 5.40 10.59 nam. 5.56 11.29 Tijd van H. W. te Dordrecht 3,15 uur later. L. W. 5,30 Zeetijdingen Zierikzee. UITGEKLAARD: 5 Sept. De barge »Mary and Kate", kapt. J. Hoogenbos, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. STOOnBOOTDIENST September. Van Middelburg Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsche tijd. Dond. 8 Vrijdag 9 Zaterd. 10 Maand. 12 Dinsdag 13 Woens. 14 's m. 7,30 7,30 7 30 7,30 7,30 7,30 'sm. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 'sm. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 945 Heden overleed, na een hoogst smar telijk lijden, mijne geliefde Echtgenoote Mevrouw P. E van de Velde Olivier—Geelhoed vroeger Wed. van den Heer A. Buijze Dz in den ouderdom van 63 jaar. Zierikzee, 3 September 1904. P. O. VAN DE VELDE OLIVIER. Heden overleed onze jongste lieveling Nelly Maria Suzanna, slechts 4 maanden oud. Serooskerke, September 1904 G. J. BARENTSEN. N. L. BARENT8EN- van der Moer. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen onzen innig geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Marinus Stols, in den ouderdom van 62 jaar en bijna 9 maanden. Schore, 6 September 1904. Uit aller naam Wed, M. STOLS—Bierens. Hedennacht overleed plotseling onze innig veelgeliefde Echtgenoot, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Tannetje Kappers, geboren Constand.se, in den ouderdom van bijna 69 jaren. Renesse, 7 September 1904. Uit aller naam L. J. KAPPERS. Voorspoedig bevallen v»n een Zoon, DINGENA DE RONDE, Eobtgenoote van M. TIMMERMAN. Bruinisse, 3 September 1904. D AN k Betuiglih. De ondergeteekenden betuigen bij deze bun' hartelijken dank aan het Bestuur van den Polder *De Vier Bannen" voor de ons gebrachte hulde, bij de herdenking van ons 25 jarig jubilenm als stokers bij het Stoomgemaal van dien Polder, bij welke gelegenheid wij door onzen meester-maohinist, dhr. G. A. VAN DIJK werden uitgenoodigd ter gezamenlijke vieriDg van dat jubileum, waarvoor wij hem zeer erkentelijk zijn. Het gesohenk ons op dien dag door bet Bestuur van dien Polder aangeboden, dat wij dank baar aanvaardden, hopen wij als een blijvende herinnering aan die gelegenheid in eere te houden. De Stokers van het Stoomgemaal van den Polder i>De Vier Bannen JOH. OVERBEEKE. H. DE REUS. De oodergetoekende betuigt zijn' dank I voor de belaDgBteiling op den 2den dezer ondervonden. Elkerzee, 7 September 1904. M. T. VAN DEN BOUT. Voor de vele blijken van deelnemiog, ondervonden tijdens de ziekte en na bet overlijden van onzen waarden Broeder, Zwager en Oom, JAN DE KOK, betuigen wij onzen oprechten dank. Reresse, 7 September 1904. Mede namens de Familie, P. DE KOK. Nog eenige dagen en de stembus wordt weer geopend voor de benoemiog van een Lid van den Raadhet lijkt in onze dagen veel op een wedstrijd die het vlugs kan loopen, of het mooist kan lachen, of het hardst kan rijden, dat zijn de Jaap Edens van den dag. Partyzucht komt niet te pas. De bedoeling van den wetgever is, dat ieder beleefd burger als kiezer daar recht op heeft, als de geloofsbrieven zulks toelaten. Kiezers van Tholen, stemt met ons den Heer Dat is de man die ons op het hart ligt, on partijdig een man van zaken, die met de belangen der gemeente, van het land en vooral van den kleinen burger op de hoogte is. Dit bewijs ligt in zijn lange dienstjaren als Deur waarder als anderszins. Dus stemt met ons als een eenigen man: EENIGE KIEZERS. stemt met ons bij de aanstaande verkiezing voor Lid van den Raad, den Heer Dat is de maD, die met de Thoolsche toe standen veel beter op de hoogte is, dan wel een der andere candidaten, en ook niet, zoo als een andere candidaat, bijna 2 uren buiten de gemeente woont, dus heelemaal niets van Tholen kent of weet. Dan ook is de Heer Van EïlsAolier een man, die voor ieder een woord heeft, en velen met raad en daad bijstaat. Ook op kerkelijk gebied munt de Heer Van Elsacker uit buiten de andere candidaten, daar hij geregeld de Kerk bezoekt en tot de Chrisfelijk-Historische partij behoort. Dus kiezers, dringen wij met allen ernst aan, onzen candidaat te steunen. Wij kannen, er dan zeker op rekenen een zeer goede keuze te hebben gedaan. ZEER VELE KIEZERS. 's avonds 8 uur, Tooneelspel in 4 bedrijven van Top Naeff. GEVOLGD DOOR. Oorspronkelijk kluchtspel in één bedrijf door M. J. Gillissen. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 12 tot half 2 uur. Loting half één precies. Introductie voor niet-lcden k f 1, Kaarten, uitsluitend toegang gevend tot de Tribune, zijn ad 40 cents tot een beperkt aantal verkrijgbaar aan de Zaal op 9 Sep tember, van 122 uur n.m. Nieuwe leden kannen zioh aanmelden bij den Secretaris A. W. A. BAL. BUITENGEWONE te geven door van Amsterdam, Bestuurder B. DELMONTE, in de als nienw gebouwde Schouwburg Loge van den heer Léon Kinsbergen. Standplaats BALIE. maandag 13 September: Beroemd Tooneelspel in 3 bedrijven, met een voorspel in één bedrijf, naar het Fransch van Victorie Sardou en Morcu. Napoleon Bonaparte dhr. B. Delmonte. Catharina Hnbscher, waschvrouw, (Madame Sans-Gëne) Mevr, Mathilda Kiehl. Dinsdag; 13 September: Wereldberoemd drama in 5 bedrijven, door den welbekenden Belgisohen dramaturg Nestor d'Pierre. Roze Kate Mevr. Mathilda Kiehl. Woensdag; 14 September: IV Lachen! Lachen! Lachen! Lsch-Succes-Bljjepel ia 4 bedrijven, uit het Daitseb van W. Buller en O. Tokes. Vertaler J. Joha. BV Niemand verzuime dit lachverwekkend blijspel te gaan zien. De Brompot dhr. B. Delmonte. RegisseurJAN J. KETTING. PianistJ. GROOT. ViolistN. v. d. BERG. Aanvang O ure. Voor de prijzen der plaatsen: Zie groote biljetten. Attentie s. v. p. De Directie bericht het geëerde publiek van Zierikzee en omstreken, dat alleen bovengenoemd Gezelsohap gedurende de Kermis alhier zal optreden. Het succes, dat het Gezelschap in verschillende steden heeft mogen ondervinden, doet de ondergeteekende met volle vertrouwen zich in de gunst van het kunstminnend publiek aanbevelen. Achtend, B. DELMONTE. Zierikzee ZONDAG 11 - tot en met DONDERDAG 15 SEPTEMBER: door het Gezelschap AMSTERDAM. ook te ruil tegen Hoornvee. Te bevragen bg L. HANSE, Sirjansland. te Zierikzee. Gelegenheid tot aangifte dezer artikelen, waarvan de levering zal plaats hebben begin October, tot 18 September a s. HET BESTUUR. te St.-Philipsland vraagt prijsopgaaf on monsters van Aanbesteding Donderdag IS Sept. 1904. Inlichtingen geeft de Secretaris P. VOGE LAAR te Anna Jacobspoldor (Zeeland).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3