Uit Stad sh Provisci». Atjeh. Do officier van justitie en de rechter van instructie vertoefden verscheidene uren met de doctoren in de lijkenkamer van het zieken huis. De overtuiging bestaat, dat het meisje in een woning of op een weiland vermoord, ontkleed en daarna in de Sohie geworpen is. Ijverig wordt gezooht naar de kleeding, doch het is een hopeloos zoeken. Het laatst werd het meisje gezien op Koninginnedag, 's avonds bij het concert op de plaats van de sociëteit «De Harmonie". Haar zuster en een vriendin verloren haar daar uit het gezioht door de volte. Als vrijwel vaststaand, wint meer en meer de overtuiging veld, dat het lijk 'door in aanraking te komen met de schroeven van verscheiden bootjes, die daar passeeren, is ontkleed, nadat het meisje bij ongeluk was te water geraakt en verdronken. Door kapitein Bakker van het s.s. Statendam" werd op de laatste reis van New-York naar Rotterdam per draadlooze telegraaf namens kapitein en passagiers een gelukwen8oh gezonden aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van H.D. geboortedag. Het bericht werd van de «Statendam", op 580 Engelsche mijlen afstand van het naaste land, geseind aan het Engelsche stoomschip «Aurania", hetwelk dit verder seinde aan een der draadlooze telegraafstations op de Iersche kust. Bij binnenkomst te Rotterdam ontving kapitein Bakker een telegram, namens H. M. dankzeggende voor den gelukwensch. Niet onwaarschijnlijk is dit het eerste draad looze telegram, door H. M. uit den Atlantisohen Oceaan ontvangen. 6 Sept. Hedennamiddag om halfdrie uur zag de postbode Eekman, wonende 's-Gravenweg no. 68/2, toen hij den straat weg nabij de oeintuurbaan passeerde, op weg van Capelle naar Rotterdam, dal kinderen aan den slootkant aan het spelen waren met briefkaarten en papieren bevattende bouw kundige berekeningen ten name van den architect Ed. G. A. Eol, wien Zaterdag het tramongeluk overkwam op het Beursplein en wiens tascbje ontvreemd werd uit den politiepost aan de Beurs. Ook het tascbje is in het -bezit der kinderen gezien, doch dit hadden zij niet meer bij zich. Het gouden dameshorloge bevond zich niet bij de papieren enz. Vermoedelijk is het tasobje alzoo door de dieven weggeworpen in één der slooten langs 's-Gravenweg. Omtrent het ongeluk zelf wordt door andere ooggetuigen meegedeeld, dat dit zioh eenigszins anders zou hebben toegedragen, als eerst gemeld is, n.l. dat de beide tram wagens te ver door de wissel reden en bij het kruispunt met elkaar in contact kwamen. De heer F. had zijn linkerbeen buiten de open tram, doordat hij iets uit zijn broekzak wilde halen en hij zgn been niet kon uit strekken, doordat ter plaatse, onder de zitbank, een ijzeren kap van één der wielen zioh bevindt; daarom strekte hij zijn been naar buiten. De toestand van den zwaar gekwetste is zeer bevredigend en de amputatie goed geslaagd. Tilburg, 5 Sept. Van hier meldt men omtrent de levensgevaarlijke verwonding van den 17-jarigen C. Donders, dat de toestand van den getroffene voortdurend zorgelijk blijft. De wonde, rechts in het onderlijf toegebracht, is ongeveer 15 oentimeter diep. Volgens de verklaringen van ooggetuigen heeft de dader de milicien Th. St. uit zelfverdediging gehandeld. Hij en zijn broeder werden door hun tegenstanders met messen bedreigd. Met de bajonet zwaaiende, wist hij hen in het eerst op een afstand te houden. Doch toen men al meer begon de gebroeders St. in het nauw te brengen en zij gevaar liepen getroffen te worden, bracht hij den steek toe, nadat hijzelf eerst nog een wonde aan het hoofd had gekregen. De dader is gevankelijk naar Breda over- gebraoht. Breda, 2 Sept. De knecht van den koper slager Th. Jacobs te Ginneken had gisteren namiddag benzine getapt en bij vergissing den pot niet gesloten. Des avonds kwam de baas met een brandende lamp in den kelder, waarop een hevige ontploffing volgde. Aan de straat sloegen drie groote spiegelruiten stuk, achter aan het huis verschillende ruiten. De man zelf bekwam ernstige brandwonden. Zierikzeo, 7 September. Men eohrgft ons uit Antwerpen d.d. 3 September 'tWas een heele drukte Woensdagnamiddag op de Gemeenteplaats: een honderdzestigtal kinderen en een goede honderd vaders en moeders namen plaats in rijtuigen van den elektrieken tram, die met de Hollandsche kleuren getooid waren. Het waren de leden der vWilhelminavereeniging", vierende den verjaardag hunner Koningin. De rijtuigen braohten hen naar de Turn- hontsohepoort, vanwaar zij, met muziek aan 't hoofd, naar een inrichting in den omtrek trokken. Zij braohten er een namiddag door, veraangenaamd door het zingen van koren, verschillende spelen, het gebruik van ver- verschingen enz. Vroolijk ging men naar de stad terug, en alvorenB te scheiden, hief men op de boulevard een luidklinkend «Wien Neêrlandsch Bloed" en daarna een even luid- klinkende »Braban$onne" aan, wat natuurlijk een menigte volk deed toestroomen. 's Avonds kwam men weor samen in den üTivoli"Pelikaanstraat, waar do tuin schitterend verlicht was. Er was zeer veel volk. In de zaal werd een «feestavond" gehoudenwelke uitstekend gelukte. De kinderen brachten nogmaals hunne liederen ten gehoore, en dat op een wijze, welke ieders goedkeuring wegdroeg. Eenige alleenspraken door mej Daniëla voorgedragen, werden hartelijk toegejuicht, en de voorzitter, mr. Pijl, sprak een vaderlandslievende redevoering uit, die grooten bijval had. Een telegram met gelukwenschen werd aan Koningin Wilhelmina gezonden. Dit feest, uitstekend ingericht, eindigde met een bal, waarop vooral het jonge geslacht zich naar hartelust aan den dans overgaf. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in het Bestuur van den Catspolder, tot dijkgraaf J. W. Markusse en tot plaatsverv. dijkgraaf A. Markusse Az., beide te Katstot gezworen van het waterschap De Vrije Polders onder Tholen, A. M. Geluk, te Tholen; tot gezworen van den Oud-Noord-Bevelandpolder, P. J. Tazelaar Jz te Katstot plaatsverv. dijkgraaf van den Spieringpolder, M. Maris te Wissenkerke. Tot lichtwachter aan het Oude-hoofd nabij Walsoorden is benoemd G. Proost, ter vervanging van C. Bogaert, die met October a.8. gepensioneerd wordt. Uit het kamp »Kijk-in-de-Pot" (bij Bergen-op-Zoom) wordt ons geschreven Heden heeft het derde regiment op de Woensdrechtsche heide oefeningen gehad onder leiding van den generaal-majoor Campbell, commandant van de derde divisie, waaraan ook cavalerie en artillerie deelnamen. In den loop van deze week krijgen wij nog een oorlogsmarsch naar Rozendaal, terwijl nog verschillende andere oefeningen op groote sohaal zullen worden gehouden. De hier ge kampeerde bataljons uit Middelburg en Vlis- singen zullen Donderdag 15 dezer naar hunne garnizoens terugkeeren. Men is reeds zeer ver gevorderd met het indijken van den grooten polder onder de gemeente Clinge, Graauw (Nederland) en Kieldrecht (België), en reeds is een aanvaDg gemaakt met het aanleggen van wegen in dezen polder. Als deze polder klaar ia, zal dit de derde zijn die in ongeveer 10 jaar in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd ingedijkt, welke drie polders te zamen een aanmerkelijk stuk land vormen, dat aan de zee is ontrukt. Vrijdagnamiddag is de voerman B., wonende te Cadzand, die een wagen turf te Breskens had afgehaald, tusschen Groede en Nieuwvliet van zijn voertuig gevallen en daaronder terecht gekomen. Een der wielen moet over zijn hoofd zijn heengegaan. De man was onmiddellijk dood. De stoomtram Brugge—Aardenburg is thans officiëel geopend. Het aantal reuzenbloemstukken, H. M. de Koningin op Haar verjaardag aangeboden, bestond uit 60 70 stuks. Serooskerke (S.,) 6 Sept. In een heden gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de nieuw gekozen leden, de heeren W. Boot, M. van Damme en L. Hanse. geïnstalleerd. De gemeentebegrooting voor 1905, bedra gende f 4359.55 in ontvang en uitgaaf, werd vastgesteld. Renesse, 6 Sept. In eene heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente zijn de herkozen leden, de heeren A. Blom, G. de Oude en M. Steur, geïnstalleerd. De gemeente-begrootiDg voor 1905 werd vastgesteld tot een bedrag van f 5516,50 in ontvang en uitgaaf. De aangeboden begrooting van het Burgerlijk Armbestuur ad f 898„44 waaronder f 275 subsidie van de gemeente, werd goedgekeurd. Zijn wij goed ingelicht, dan zal waar schijnlijk nog dezen winter de straatverlichting aan het meest bebouwde gedeelte van den Hoogenzoom worden uitgebreid. Burgh, 6 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de onlangs herkozen raadsleden, de heeren A. Beije, H. J. Roraeijn en G. A. van Zuijen, beëedigd. Tot wethouder is herbenoemd der heer G. A. van Zuijen. De begrooting der gemeente voor 1905 werd vastgesteld. Anna-Jacobapolder. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt geplaatsten regenmeter viel er in Augustus 1.1. alhier 48.2 m.M. regen in 14 aftappingen. Dinsdagvoormiddag werd ons gehuoht in rep en roer gebracht door het geroep van brand. Gelukkig bleek het slechts een schoor steenbrand te zijn, die met eenige emmers water in zijn voortgang kon worden gestuit. St.-Filipsland, 6 .Sept. Op koeten der gemeente zal een stuk grond, ten noorden van het Karreveld, voldoende opgehoogd worden om te kunnen dienen tot plaatsing der vele varkenshokken, die nu in de on middellijke nabijheid der woningen in die buurt staan. Het dan vrijkomende terrein zal insgelijks opgehoogd worden, terwijl tevens voor een behoorlijke afwatering zal gezorgd worden. 6 Sept. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad is besloten de onderwijzerswoning in den Anna-Jaooba- polder te verbouwen. Wissenkerke, 6 Sept. Alhier werd een aardappol gedolven, wegende 7 oneen, terwijl de vorm voel had van een hondenkop. Het gewicht zoowel als de vorm kan wel oen bizonderheid heetcn. Krabbendijke, 6 Sept. In eene vergadering van de Vrijzinnige KieBvereeDiging alhier werd besloten mede to werken aan het streven om alle veldarbeiders op Zuid-Beveland in de Ongevallenwet te doen opnemen. De Vereeni- ging verklaarde zich vóór algemeen kiesrecht en koos den heer J. Welleman tot afge vaardigde naar de op 11 dezer te 's Hage te houden meeting. Goes. Veelbelovend. Door het ver breken van het slot heeft een 12-jarige jongen twee konijnen uit een goed gesloten hok gestolen, en konijnen en slot verkocht. De politie heeft dit zaakje in orde gebracht. Opgepast. Een onbekende vrouw met man en kind vervoegde zich in winkels om een of ander te koopen en gaf bij wisse ling van geld haar verlangen te kennen naar dubbeltjes met het jaartal 1900. IJverig mee helpende zoeken, wist de feeks haar slag te slaan, want één der begunstigde winkeliers miste twee gulden. Om niet met de politie in aanraking te komen is de dievegge spoor loos verdwenen, zeker om elders haar vinger vlugheid te toonen. Lucifers. Zaterdag ontstond te Hein- kenszand brand in een strooklamp en op dien zelfden dag geraakte een kind te Baarsdorp in brand, beide gevallen door het spelen van kinderen met lucifers. Over 1903 hebben de ontvangsten van het waterschap «De Breede Watering Be westen Ierseke" bedragen f 181474 en de uitgaven 148893, zoodat er een goed slot is van f 32581. Door aflossing verminderde de schuld van het waterschap met f 19000. Het door het bestuur ontworpen tarief voor het gebruik maken van de haven en den steiger bg het stoomgemaal te Kattendgke werd goed gekeurd. Omdat in het voorjaar op voordeeliger conditie's grint is te bekomen dan later in het jaar, werd besloten in het begin van 1905 den aanleg te besteden van grintwegen voor den dienst 1905 06. Aan de aannemers van het grintvervoer werd eenige geldelgke vergoeding toegekend voor geleden schade. Aan den oud-dgkwerker H. Yermaire te Kattendgke en aan de weduwe van den sluis wachter C. Mieras te Ierseke werd een jaarlgksohe toelage van f 100 toegekend. Goedgekeurd werd het voorstel om aan den concessionaris van de stoomtram Wolfaarts- dgkGoesBorsele toe te staan de verlenging van den duur der subsidie van 15 tot 20 jaar en het bedrag dier subsidie met 13 pCt. te verhoogen, en dat dus te brengen van f 500 op f 565 per jaar. Toegelaten als cadet bg de infanterie aan de Koninklgke Militaire Aoademie te Breda, de heeren P. C. Geus en J. H. Jansen, beiden van de R. H. B. S. te Goes. Middelburg. Het comité, dat gevormd is om te ageeren tegen de door Burgem. en Wetb. voorgestelde invoering van een straat belasting, heeft de volgende circulaire ver spreid «Binnenkort zal de raad dezer gemeente in behandeling nemen een voorstel van Burgem. en Weth. tot heffing van een nieuwe belasting, onder den naam van straatgeld. Yan algemeene bekendheid is het, dat het offeren van belas tingpenningen reeds zwaar drukt op vele ingezetenen onzer stad en daarom dient op bezuiniging meer en meer aangedrongen te worden. Tegen deze voorgestelde belasting meenen wij dan ook een krachtig protest te moeten doen hooren, voornamelgk wgl zg niet gedragen wordt door alle ingezetenen, en haar druk mitsdien verbazend onevenredig is. De gelden voor deze belasting zouden voorname lgk van de burgerg, van den middenstand komen, maar ook de huurders zullen getroffen worden, doordat de verhuurders verplicht zullen zgn de huur op te slaan. Het aan den raad verzonden voorstel van Burgem. en Weth. drukt onevenredig, is onbillijk en heeft mitsdien geen recht van bestaan. Wij stellen ons voor, aan den gemeenteraad een adres, vergezeld van honderden handteekeningen, te zenden, met verzoek tot verwerping van dit voorstel, en roepen daarom aller medewer king in". In den Zondag te Tilburg gehouden wedstrijd voor schutterg-muziekkorpsen werd de tweede prgs a behaald door het muziek korps der d.d. schutterij te Middelburg. De le prgs a werd behaald door Tiel en b door Leeuwarden; de 2e prgs b door Enschedé en de 3e prgs door Alkmaar. Vanwege de Vereeniging «Voor de Kunst" te Middelburg, zal van 25 Septembor tot 2 October een tentoonstelling worden gehouden van Chineesche-, Japansche- en Indisohe kunstvoorwerpen. De stoombargedienst Middelburg Ylissingen is Zaterdag geëindigd. Viis8ingen. Voor het examen van rivier- loods bij het Nederl. Loodswezen alhier is geslaagd T. H. Jansen. Bij den gehouden schietwedstrgd door de SohietvereeDiging «Coder Ons" te Vlis- singen werd de eerste prgs, geweer M 95 (150 Meter), behaald door den heer J. J. van Dalsum te Ylissingen, met 36 punten (maxi mum), de eerste prgs (buks) door den heer W. K. Heriog te Middelburg met 94 punten en de eerste prgs, cylinder, eveneens de heer Hering met 60 punten (maximum). AaabenMlafea Verkooplagow e». Bij de op 6 dezer te St.-Maartensdgk gehouden aanbesteding van kunstmeststoffen was ingeschreven voor Superpbosphaat door: J. Hage te St.-Maartensdgk, f 2.22.V; C. Glerum te Vlake, f 2 22-/,,P. J. Adriaanse te Bergen-op Zoom, f 2.23P. J. van Aar- denne te Dordrecht, f 2 26W. Bolier te Poortvliet, f 2.26; P. J. Scheele te Ter- neuzen, f 2.29; en Dordtsche Maaticbappg, f 2 23voor KaïnietW. Bolier te Poort vliet, f2.16; Dordtsche Maatschappg, f 2.18; en P. J. van Aardenne te Dordrecht, f 2.29 voor ThomasmeelDordtsche Maatschappg, f 1.92; en P. J. van Aardenne te Dordrecht, f 2.09; voor Chili-SalpeterDordtsche Maatschappg, f 12 25; P. J. van Asrdenne, f '12.46. De levering is aan de minste inschrgvers gegund. Oosterland, 7 Sept. Heden is ten over staan van den notaris H. J. van Noubuya te Zierikzee, alhier ten verzoeke van de ge meente Oosterland openbaar verkocht het gemeentehuis in de Kerkstraat, voor f 1725. KERHMIEVW8. Dreischor. Door notabelen is als kerk voogd gekozen de heer jhr. J. C. F. Hoeuft, in de plaats van den heer Joh. der Weduwen Hz., die om gezondheidsredenen ontslag nam. Sedert Januari 1874 was laatstgenoemde voorzitter van het college van kerkvoogden. Ds. A. Scholte A.Hzpredikant der Ned. Herv. Gemeente te Oostburg, zal 23 October a.s. zgn 40 jarige ambtsbediening in de Ned. Herv. Kerk herdenken. Eerst van 1863—1864 als hulpprediker te Zegveld werkzaam, werd Z.Eerw. 2J> Oct. 1864 als predikant aldaar bevestigd, en was daarna nog te Stavenisse, Hontenisee en van af 3 Juni 1888 te Oostburg werkzaam. Op het viertal bg de Ned. Herv. Gem. te Ylissingen (vacature ds. C. Hunningher, naar Amsterdam vertrokken) zgn alphabetisch geplaatst: H. J. Couvóe te Cortgene, J. Groeneweg te Beilen, W. G. van Leeuwen te Ophemert en Johs. de Voogd te St.-Anna- land. Zondagvoormiddag werd ds. J. R. van Oordt, uit Charlois (gem. Rotterdam), door ds. L. Boone, van St.-Philipsland, naar aan leiding van I Cor. 16 20 bevestigd tot predikant bg de Geref. Gem. te Terneuzen. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede, sprekend over Hand. 10 336. Bij beide godsdienstoefeningen kon het kerkgebouw de talrijke opgekomenen nauwelijks bevatten. O M P E B W IJ 8. Zierikzee. Toegelaten tot de eerste klasse van de Hoogere Burgerschool alhier J. J. de Rgke en de jongejuffr. A. W. Yerhage. Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse J. M. de Crane. Naar wg vernemen heeft de Raad van State (Afd. voor Geschillen van Bestuur) Gedeputeerde Staten van Zeeland in 't gelijk gesteld, waar zg weigerden goedkeuring te schenken aan het raadsbesluit van 20 Nov. 1903 van de gemeente Nieuwerkerk. Geslaagd voor de hoofdakte te 's-Graven- hage de heer K. J. Hegboer, onderwgzer te Rotterdam, geboren te Serooskerke (Schouwen). Op de voordracht voor hoofd der school te Hansweerd zgn geplaatst de heerenD. A. Van Houte te Heteren, W. A. de Blaey te Retranchement en W. H. Naber te Zalt- Bommel. Volgens do opgaaf in De Standaard bracht de 26a jiarcollecte voor de scholen met den Bijbel, dit jaar gehouden, op: te Anna Jacobapolder (G. K.) f 23,30|. Benoemd tot onderwgzer aan de R.-K. school te Kwadendammo, gem. Hoedekens- kerko (vacature Dickman, benoemd aan een instituut te Arnhem), de heer F. Roorda te Breda. Na vaststelling van eene nieuwe instructie voor hoofden en onderwgzers bij het openbaar lager onderwgs, ging de gemeenteraad van 's Heer-Arendskerke over tot het benoemen van een schoolhoofd te 'a Heer-Hendriks kinderen. Uit de voordraoht, bestaande uit de heeren C. J. Reisinger te Haamstede, L. B. v. d. Slikke te Oudelande en D. J. van der Graaf, onderwgzer te Wemeldinge, werd no. 3 met 8 stemmen benoemd. No. 2 kreeg 2 stemmen. Noordwelle. Benoemd tot onderwgzeres aan een school voor m. u. 1. o. te Bussum, mejuffrouw N. Kruis Voorberge alhier. Post ei Telegrafie. Aan het kantoor van den sluismeester van de schutsluis van het kanaal door Walcheren te Veere is vanwege de adminis tratie der postergen een gzeren brievenbus geplaatst. Hierdoor is voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Koninklijk Bezoek aan Den Helder. De gemeenteraad van Den Helder heeft f 5000 besohikbaar gesteld voor de ontvangst van H. M. de Koningin en Prins Hendrik op 14 September a.s., bij hunne komst ter bg woning van de reünie-feesten van het Kon. Instituut voor de Marine. De Koningin en de Prins worden Woensdag middag 14 September omstreeks half vgf verwacht. Van het station begeven zg zioh naar het parade-terrein op Rgks-Werf, waar de aldaar opgestelde adelborsten zullen worden geïnspecteerd. Daarna bezoek aan het Iostituut en diner aan boord van het pantsersohip «Hertog Hendrik", waar H. M. en de Prins zullen logeeren. Des avonds zal het Koninklgk Echtpaar waarschgnlgk uitrgden, tor bezichtiging van de gondelvaart, door de plaatselgke commissie aangeboden. Den volgenden dag wordt een zeetooht gemaakt aan boord van de «Hertog Hendrik", aan welken tocht door verschillende andere oorlogsbodems wordt deelgenomen. Overwogen wordt nog, of, nadat H. M. ter reede zal zgn teruggekeerd, aldaar een roei- wedstrgd van marine personeel zal worden gehouden. Omstreeks 6 uur 's avonds keeren de Koningin en de Prins naar Het Loo terug. Naar men verneemt, zal de generaal- majoor jhr. J. C. van der Wgck, die als gouverneur van Aijeh generaal Yan Heutsz opvolgde, reeds in April of Mei weer naar Java terugkeeren, om in den rang van luitenant-generaal den tegenwoordigen leger commandant, luit.-gen. Boetje, op te volgen, die, na twee jaren in dien rang te hebben gediend, met pensioen zal gaan. Generaal Van der Wgck zal als gouver neur van Atjeh worden opgevolgd door den tegenwoordigen luit.-kolonel G. C. E. van Daalen, die, in afwachting van die benoeming en zgn bevordering tot den kolonelsrang, spoedig reeds met verlof naar Nederland zal vertrekken. Vroeger is gemeld, dat kapitein Colgo, adjudant van generaal Yan Heutsz, te Sabang zou debarkeeren om als adjudant den nieuwen gouverneur van Atjeh ter tijde te staan. Hierin is echter, zoo wg goed zgn ingelicht, verandering gekomen. De kapitein zal den aanstaanden gouverneur-generaal naar Buiten zorg vergezellen. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. De groote vacantie voor ons Parlement spoedt ten einde, en de vertegenwoordigers der natie, die, hetzij op de een of andere badplaats, hetzij op het hooggebergte, van huninspannenden arbeid hebben uitgerust, zullen weldra opge- frischt en met nieuwe kracht toegerust de wetgevende taak hervatten. Bijeenkomend den 20sten dezer zullen de heeren der reohter- zijde met aangezichten vol zelfvoldoening hunne zitplaatsen weer innemen, want zij keeren versterkt terug. De Eerste Kamer toch, die, omdat zg zich verstout had het Hooger Onderwijs-ontwerp te verwerpen, op advies van dit Ministerie ontbonden werd, is om, zoodat ook zij, van nu af de gehoorzame dienaresse van den wil dezer regeering, natuur lijk alles grif zal aannemen, wat deze zal voorstellen. Hoe onaangenaam dit ook voor hen moge wezen, die, evenals schrijver, innig overtuigd zijn, dat het Nederlandsche volk het best bestuurd wordt, wanneer het in vooruit- strevenden en verdraagzamen geest geregeerd wordt, men zij gedachtig aan hetgeen eens een wijsgeer gezegd heeft, die namelijk be weerde, dat er geen kwaad bestaat, of het heeft ook zijn goede zijde. En nu is aan de huidige betreurenswaardige samenstelling van ons Parlement dit negatieve voordeel ver bonden, dat hoe driester de reactionaire coalitie optreedt, hoe meer wetten zij tot stand brengt, die niet in het belang van de geheele natie blijken te zijn, des te sneller en zekerder zij haar eigen val voorbereidt. De curatoren der Vrije Universiteit hebben alvast, in het blijde vooruitzicht op de honderd duizend gulden, die zij van staatswege zullen verkrijgen, wanneer het Hooger Onderwijs- ontwerp tot wet verheven wordt, een drietal spiksplinter nieuwe professoren benoemd, jonge mannen, die meer aan geboorte en protectie, dan aan persoonlijke verdienste hun verheffing tot hoogleeraar te danken hebben. Zelfs „De Hoekscïie Waard", een anti-revolu tionair blad, dat, naar wij meenen, door ds. Van der Valk geredigeerd wordt, is over die benoemingen slecht te spreken. Alleen met de benoeming van mr. Anema betuigt de redactie er van haar ingenomenheid. Woorde lijk schrijft zij wOp de benoemingen van de heeren Diepen- z/horst en Woltjer kunnen wij evenwel niet //Stoffen". //Dr. Woltjer jr. (zoon van den professor), wis iemand, die een blauwe Maandag gepromo- z/veerd is, en nog geene blijken heeft kunnen «geven wat toch zeker mede een vereischte z/is voor een professor, van bekwaamheid z/in het doceeren". «Door zijn benoeming heeft de Vrije //Universiteit den Kamper koers genomen, daar //iedereen weet, dat de benoemingen aan de //Theologische School te Kampen voor het «grootste gedeelte aan nepotisme te danken //zijn". //Wij dachten indertijd, dat een benoeming z/als van dr. H. H. Kuyper (zoon van den //Minister), een uitzondering zou zijn en blijven, //doch wij blijken ons te hebben vergist". //Zoontjes van professoren, die een beetje win het gareel loopen, en niet al te onbekend «zijn met Barthold Schwarz (curator der z/Yrije Universiteit),- kunnen hunne kaartjes z/wel alvast laten drukken met den begeerden //titel". Als nu zelfs een anti-revolutionair orgaan zód over deze benoemingen oordeelt, en zóó kras haar raeening formuleert, dan kan het niemand bevreemden, dat het onderwijs aan de Vrije Universiteit op een vrij wat lager peil staat dan dat aan de Rijks-Universiteiten, zoodat de opmerking, die hierover bij de debatten in de Tweede Kamer over het Hooger Onderwijs-ontwerp gemaakt werd, zeker niet ongegrond was. Wanneer de regeering de Staten-Generaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2