Zaterdag 3 September 1904. (SS i e r i li z e e s c lx e Cour an t). RECLAMES. Een nieuwe Uitvinding NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad BR ProviNCis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verechijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prga per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransraal, Indië eni. verzending eeni per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8048. Directeur /v. 7. DE LOOZE Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiei.van 13 r-gelz 30 Cte. meerdere regel» 10 Cte.kunnen uitc jk tot de> Maandags, Woensdags en Vrijdags middag» 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte here/tend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 1—5 regels et». Elke regel meer 155 ets. voor lijders aan Long, Borst en Hart, om zonder middelen in te nemen te genezen, door het dragen van een Schouderstuk dat de Longen draagt, een verkoelend oppervlak geeft aan Long, Borst, Hart en Zenuwen, de Longen tot prikkelbaarheid brengt en een goede bloedsomloop, een ieder bewaart voor kouvatting, ook ten zeerste aan te bevelen voor Fietsrijders, wordt op bestelling a f 2,50 per stuk vervaardigd, door E. KI. v. d. H1ADE Pz., LaDge Nieuwstraat 225Vliseingen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Augustus 4904: 4. Mej. M. P. Phaff, 's-Gravenhsge. 2. D. C. Begrontje, Rotterdam. Veemarkt te Zierikzee op eiken DONDERDAG tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. Rusland—Japan. De verslaggever van de Daily Telegraph te Tsjifoe seint uitvoerige uittreksels over uit de Nowi Kraj, bet blad dat te Port-Arthur verschijnt, betreffende de bloedige gevechten, die er om de belegerde stad gevoerd zijn. Die berichten bevestigen, dat Russen en Japanners beiden als helden vechten en doods verachting toonen. Japanners, die goed inge licht zijn, erkennen, dat alle bestormingen tot dusver mislukt zijn; althans zijn de ge wichtigste forten nog in handen der Russen. De Japanners uitten hun verbaziDg en be wondering over do verdediging van de stad. Zij klagen er eohter over, dat de Russen Cbineesche koelies vermomd laten meevechten. Ooggetuigen verzekeren, dat de Russen in Port-Arthur over massa's voedsel beschikken, vooral boonen; maar de munitie neemt sterk af. Zij beschrijven het stormloopen der Japanners als het voortschrijden van drommen sprinkhanen, wadende door stroomen bloeds, optornende tegen de forten en klauterende over de lijken hunner makkers, totdat de Russische bajonetten hen afmaken. De Russen schatten het oorspronkelijke aantal belegeraars op 50,000 man, waarvan de helft omgekomen zou zijn, maar gedurig ontvangen de Japanners versterkingen. Chineezen, die den 28en uit Port- Arthur vertrokken zijn, zeggen, dat geen van beide partgen thaDs het fort no. 5 bezet houdt. Het fort te Toeng-kai-ta-sjan is ver nield door de Japanners, die kanonnen gezet hebben op een naburige hoogte. De aanwezig heid van Russen op de hoogten van Its-sjan wordt bevestigd. Een Chinees, die den 29en uit Port- Arthur vertrokken isvertelt van zwaar vechten. Den 27en poogden de Japanners het fort Peloengsjan te vermeesteren, maar twee heftige aanvallen werden afgeslagen. Een gevangene zeide, dat de Japanners 4045 man aan dooden en gewonden hadden verloren. Den 28en vielen de Japanners het nieuwe sterke fort no. 6 aan. Ofschoon zij aan een vinnig kruisvuur uit een naburig fort bloot stonden, slaagden de Japanners er, na drie uur onophoudelijk vechten, in, in het fort no. 6 binnen te dringen; terwijl trokken de Russen terug. Veivolgens trokken de forten in de baurt hnn vuur op fort no. 6 samen, waarop de Japanners het ontruimen moesten. De Daily Chronicle verneemt uit Tsjifoe van 30 AugustusEen hier uit Port-Arthur aangekomen persoon zegt, dat de Japanners bij hun laatsten aanval zware verliezen geleden hebben. Met behulp van veldkijkers konden de Russen de Japanners hun dooden zien optillen, op hoopen leggen en verbranden. Het was een zeer aangrijpend schouwspel. Het bombardement is nu volkomen opge houden, daar de Japanners het denkbeeld, om de vesting stormenderhand te nemen, hebben laten varen. Voortaan zullen zij zich bepalen tot een nauwe insluiting. De Russen zijn zeer voldaan over dit resultaat, want hun munitie begint op te raken, maar met hun proviand kunnen zij het nog langen tijd uithouden. De Daily Chronicle verneemt uit Tsjifoe: Volgens de laatste beriohten uit Port-Arthur hebben de Japanners den laatsten tijd de beschieting vooral op de oorlogsschepen in de haven gericht, zonder evenwel veel schade toe te brengenaangezien de Russen de schepen telkens verhalen, teneinde Japanscbe verspieders, zoo die binnen de veste zijn en de ligging der schepen aan de belegeraars seinen, in de war te brengen. Intusschen hebben de Japanners het bombardement ge staakt, om tot een geregeld beleg zonder bestormingen over te gaan. Sommigen meenen, dat het wegzenden van een deel der belege raars naar Liao-jmg de reden is voor die verandering van taktiek, die de Russen in middels een welkome verademing bezorgt. Liao-jang, 30 Aug. De strijd op den tweeden dag is in den vroegen ochtend be gonnen. De Russen deden herhaaldelijk bajonetaanvallen op de Japanners, die op den weg vlak ten zuiden van Liao-jang naderden. De Japanners besoholen met kanonvuur de stellingen in de Russische linie tot 's namiddags vier uur; toen werd het gevecht, dat in het geheele zuiden en zuidoosten woedde, beperkt tot de voornaamste stelling. De Japanners rukten uit het zuidoosten op, den weg van FeDg-hwang-tseng volgende, tot vlak voor Tsjia-fan-tinzij deden wanhopige pogingen om een kegelvormige hoogte te veroveren, die eohter door het Russische granaatvuur zoo hevig bestreken werd, dat men 't er on mogelijk kon uithouden. Het zware artillerie duel duurde tot 's avonds zeven unr, de uit slag bleef onbeslist; geen der partijen scheen een bepaald voordeel behaald te hebben. De tegenstand der Russen in de vlakte om de hoogte van Wen-tsjoe-sjan heen was zov hardnekkig mogelijk. Het gevecht heeft be wezen, dat de Russen op alles voorbereid zijn. Veel Russische artilleristen werdc aan stukken geschoten bij hun kanonnendie geheel met bloed bespat zijn. De secretaris van de Japansche legatie te Londen heeft aan een medewerker van het Exohange-telegrammenbureau gezegd, dat de val van Port-Arthur niet ambtelijk bekend zou worden gemaakt, voordat de stad en de forten zich geheel in handen van de Japanners bevonden en er niet meer ge vochten werd. Intusschen zou de stiptste geheimhouding in aoht genomen worden. Overigens meende de Japanner te mogen verzekeren, dat de val van Port-Arthur nog slechts een kwestie was van dagen. De Daily Express verneemt uit Nioe- tejwang d.d. 30 AugustusTerwijl Koeroki de Rassen voor Liao-jang bezig hondt met zijn artillerie, grijpt hij de Russisohe flanken aan. De omtrekkende beweging aan de westelijke zijde is langzaam en vertraagd aan den oostkant rukt de infanterie snel op. Russisohe strijdkraohten van Liao-jang hebben, naar men zegt, stelling genomen tegen het oprukken^der Japanners naar de Russisohe flanken; dit is niet onwaarschijnlijk, omdat niet alle troepen van Eoeropatkin voor de verdediging van Liao-jang worden gebrnikt. Moekden, 34 Aug. (4.45 's oohtends). Het Russische telegraafagentschap deelt mee, dat in den afgeloopen nacht hier een trein is doorgekomen met meer dan 200 gisteren bij Liao-jang gevangen genomen Japanners. Hij stoomde door naar het noorden. Vandaag wordt nog een transport verwacht. Men zegt, dat de Japanners versoheiden gevechten met de bajonet hadden te doorstaan. Al hun aan vallen over het geheele front zijn afgeslagen. De vijand leed groote verliezen. Hij liet meer dan 40 kanonnen achter. De verliezen aan Russischen kant zijn onbekend. 34 Aug. De strijd duurt voort, maar de kanonnade is niet zoo hevig meer als gisteren. De Japanners trekken om de Rus sisohe linkerflank heen. Meer dan een half millioen menschen en 1300 kanonnen nemen aan beide zjjden aan 't gevecht deel. De geheele strijd van beide legers bevindt zioh feitelijk in de vuurlinie. Nederland. 's-Gravenhage, 4 Sept. Tot den Minister van Binnenlandsche Zaken is een adres ge richt, waarin wordt verzocht den post op de Staatsbegrooting voor 4905, betreffende subsi- diëa voor drankbestrijding, te willen verhoogen tot honderdduizend gulden. In het adres wordt betoogd, dat deze subsidiën, wel verre van te hebben geleid tot verflauwing der partieuliere offervaardigheid, integendeel deze hebben opgewekt tot krachtiger inspanning, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en van toenemend succes mede daarvan 't gevolg ie; voorts dat deze subsidiëa bevorderlijk zijn gebleken aau de verhooging van het verstandelijk en zedelijk peil der bevolking en een zienlijke ver meerdering van het bedrag aan de volks gezondheid en volkswelvaart zal ten goede komen. Zierikzee, 2 Sept. Woensdagavond bracht ons muziekgezelsohap «Kunst en Eer" een serenade aan mr. A. J. F. Fokker, die op dien dag door Hare Majesteit de Koningin tot ridder in de Orde van den Nederlandeohen Leenw benoemd was. Omstuwd door een groote menigte toog «Kunst en Eer" uit Parklust, waar het ter eere van den verjaardag der Koningin een oonoert gaf, naar de woning van den nieuwen ridder. Aldaar aangekomen trad, terwijl de muziek speelde, het bestuur van «Kunst en Eer", bestaande uit de heerenM. F. C. de Kater, J. A. Lege- maat, J. van der Yliet en C. J. Bethe, het buis binnen, en wenschte den heer mr. A. J. F. Fokker met de hem tehourt gevallen booge onderscheiding bij monde van zijn voor zitter, den heer De Kater, van harte geluk. De heer mr. Fokker dankte het bestuur en den inmiddels naar binnen genoodigden Direc teur van «Kunst en Eer", den heer S. Klim merboom, voor de hem gebrachte ovatie. Over de Appelmarkt, Dam en Oude Haven keerde x>Kunst en Eer", lustige deuntjes spelend, tot voortzetting van het conoert, naar Parklust terug. Zooals onze lezers uit een annonoe in dit blad zullen zien, houdt de Vereeniging «Floralia" Zondag en Maandag haar 40de tentoonstelling. Zien wij hier veel Vereenigingen ersebijnen en verdwijnen, «Floralia" bloeit els jaar op nieuw, eu nog steeds verhoogt deze nuttige Vereeniging zioh in de belangstelling en den steun van velen. Het was in 4893, dat wijlen de heer D. H. Ezerman het plan opperde in navolging van andere plaatsen ook hier een «Floralia-Vereeoiging" te stichten. Het Bestuur der Sociëteit «Ons Genoegen" vatte do zaak aan, riep belangstellenden tot een vergadering op, en «Floralia" werd geconstituteerd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren v. d. Stadt, P. v. d. Have, J. v. Schelven, H. Loewer en W. C. de Crane. Eerstgenoemde verliet kort daarop Zierikzee. Zijn plaats werd vervuld door den heer N. A. Hottioga, terwijl onder het voorzitterschap van den beer v. d. Have en door diens groote toewijding de Vereeniging spoedig tot grooten bloei kwam. Achtereenvolgens werden een 4-tal bloemperken op het Havenpark aangelegd en onderhouden, de Wilhelmina-linde geplant (4898), waarom het volgend jaar het mooie hek kwam, elk jaar werd er een tentoonstelling gehouden (waaronder een zeer mooie van Chrysanthemums) en, wat het doel der Vereeniging was, dnizende stekken van planten zijn in dit 40- jarig bestaan onder den werkmansstand ver spreid, terwijl in menige woning een keurige prijs getuigt van beloonde zorg en moeite in het kweeken dier stekken tot schoone planten. Dat alles deed en doet nog die VereenigiDg van een contributie van 50 cent per lid. Wij plaatsen dan ook hier een kraohtige opwekking om lid te worden van «Floralia". De met het aardsche slijk gezegenden kunnen de VereenigiDg steunen door donateur te worden minstens f 4. Het Bestnur bestaat tegen woordig uit heeren L. Koopman Cz. (voorz.), N. A. Hottinga (iecr.-penningm H. Loewer, J. v. Schelven en J. A. M. Verton. Wil men het Bestuur met een prijsje verrassen voor de kweekers, het zal zeker zeer welkom wezen. Ook mooie of zeldzame planten of bloemen, waarmee de tentoonstelling opgeluisterd kan worden, zijn zeer gewensoht. Dat «Floralia" verder in groei en bloei toeneme Programma van het Laatste Zomer- Conoertte geven door het Harmonie- Gezelschap «Kunst en Eer", direotenr de heer S. Klimmerboom, op Zondag 4 Sept. а.s., 's avonds 8 uur, in den tuin van de Sociëteit «Ons Genoegen", bij den heer Verwer 4. The Gladiator, Marscb, J. P. Sousa; 2. Un Concert sous Bois, Ouverture, F. Maye; 3. Dans les Prés, Ballet mazurka, J. Martin 4. Grande fantaisie sur l'Afrioaine, W. van Perck; 5. Apollon, Ouverture A, Violot; Fantaieie sur les contes d'Hoffmann, Offenbach; 7. New Life, Grande Valse, K. Komtaik; 8. Potpourri Populaire, G. Renaud. Wij maken onze lezers en nog meer onze lezeressen opmerkzaam op de advertentie in ons blad, waarin de heer J. O. Kila zijn Indianen-siroop aanbiedt, en waarin bij wijst op de zoo gunstige getuigenis van den heer J. Kense te IJzendijke. Serooskerke (S.) De rekening dezer gemeente over 4903/04 sloot in ontvang op f 45449,09 en in uitgaaf met f 44259,22, alzoo een batig saldo van f 859,87. Eikerzee, 34 Aug. Terwijl een dienstbode alhier stond te wasscben, verwondde zij haar hand aan een speld, die aan het wasebgoed zat. Al spoedig begonnen band en arm op te zetten en blauw te worden, zoodat ze zioh haastig tot een geneeskundige om hulp moest wenden. Brouwershaven, 4 Sept. Op de gebrui kelijke wijze door het uitsteken van vlaggen uit verseheidene huizen en het geven eener uitvoering des avonds door het muziekkorps «Apollo" in de muziektent op het Havenplein werd in deze gemeente de verjaardag van H. M. de Koningin gisteren gevierd. Ook het branden van een groot vreugdevuur op het Havenplein heeft naar gewoonte plaats gehad* Werden de uitvoerde muziekstukken met genoegen gehoord on toonden deze wederom van ernstige studie van de leden van ons fanfarekorps, toch msg niet worden nage laten wederom er op to wijzen hoe hinderlijk het ia dat heen en weer gevlieg en geloop door jongens en meisjes rond de muziektent en daarmee gepaard gaand gezang en geschreeuw gedurende de nitvoeriDg der muziekstukken. Dreïschor. Woensdagavond omstreeks 9 uur, toen alles in het dorp reeds rustig was, werd hier door brandhoorogetoeter en klok gelui verkondigd, dat er brand was. Alles kwam op de been. De brandspuit werd in allerijl buiten gebracht, toen men tot de ontdekking kwam, dat de brand niet onder deze gemeente, dooh aan de overzijde der Grevelingen was. Nieuwerkerk, 4 Sept. Op den verjaardag van H. M. de Koningin werd 's avonds op het Schoolplein door het fanfarecorps «O. U." een concert voor de begunstigers en donateurs gegeveD, terwijl ook anderen tegen een zeer laag entrée-geld het konden bijwonen. Het terrein, waarop een muziektent was opgericht, was ook verlioht. Het bezoek was niet zóó druk, als men bad mogen verwachten, en als de ijverige dilettanten, die onder leiding van hun directeur, den heer Jongmans, veel goeds ten gehoore brachten, verdienden. 2 Sept. Gisteren was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer J. A. van Dijk als maohinist van den polder «De Vier Bannen van Duiveland" werd aangesteld. Op dien zelfden datum werden tot stokers bij genoemd gemaal benoemd Joh. Overbeeke en Hendrik de Reus. Heden werden de jubilarissen door het Bestuur, alsmede door den ontvanger griffier bij monde van den dijkgraaf, den heer B. Giljam, hartelijk met dit vgf-en-twintig- jarig feest geluk gewenscht, en ontvingen zij ieder ter herinnering aan dit feit een fraaien leuningstoel. Tevens zij nog vermeld, dat de heer J. A. van Dijk bij de totstandkoming van het stoomgemaal, door de Ijzergieterij «Dc Prins van Oranje" daarbij als monteur in dienst werd gesteld, en daarna nog een jaar als garantie-machinist bij het stoomgemaal voor diezelfde maatschappij dienst deed. De jubilarissen hebben steeds tot groote tevreden heid van bestuur en ingelanden hunne functiën waargenomen. Namens hen dankte de heer J. A. van Dijk het Bestuur en den ontvanger- griffier voor het door ben hoogst gewaardeerd huldeblijk. Oosterland. Woensdagavond 34 Aug. j 1. gaf het muziekgezelschap «Oosterland's Fan fare" een concert in de muziektent op de Markt alhier, tet herdenking van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Er werden versoheiden nummers gespeeldwaaronder de vaderlandsche liederen, en er was ook veel belangstelling van het publiek. De muziektent, die weer opnieuw is geschilderd gaf een prachtig gezicht met zijn heldere verlichting. De schilder W. v. d. Sande komt ook alle eer toe voor zijo net werk, dat hg aan de muziektent heeft gedaan, en die als een sieraad staat in onze gemeente. Bruinisse. Een jongen had het ongeluk van een dertigtal bossen stroo achterover te vallen. Hg kwam m6t den arm m eene zeis terecht, zoodat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het gewonde lichaams deel moest op verschillende plaatsen genr.aid worden. I Stavenisse. In de 4 Sept. alhier gehouden vergadering van ingelanden van den ealaxr. polder Ond-Kempenshofstede is besloten toe niet-aanvaarding van het renteloos voorschot ad f 2382, welk bedrag in de laatste zitting van Prov. Staten was toegezegd, als zijnde slechts do helft van de kosten, noodig voor de begrinting van den Buurtweg. Bij Kon. Best, is o. a. benoemd tot ridder in de Oranje-Naesau-Orde de heer P. D. Boyze, kapitein bij den Gen. Staf en hoofd van Militair Onderwijs aan de K. M. Academie te Bred?. Tholen, 30 Aug. Heden hield de Ver eeniging «Floralia" hare gewone jaarlijksche Bloemententoonstelling in de zaal van de Koninklijke Handboogsohutterij «Non Semper". Door den tuinman J. van Sorge was de zaal smaakvol versierd, waartoe hij in staat was gesteld door het inzenden van verschillende planten door mevr. De Wit Andriessen en jhr. J. van Vredenburcb, uitsluitend ter ver siering afgestaan. De jury bestond uit de heeren P. Dries te Bergen-op-Zoom, G. de Jong te Steenbergen, jhr. J. van Vredeuburch en A. Luijendijk. Er waren 309 planten in gezonden door 38 deelnemers, waarvan de prijzen werden behaald door de volgende personen: J. Deurloo, J. B. Soomers, M. de Rijke, Adr. Hoek, P. Naerebout, G. Engel vaart, F. Warkens, A. Prince, Chr. v. As, M. Meerman, M. van Rijssel, P. de Heer, C. Polderman, J. Quiet en A. P. van Sorge. De tentoonstelling werd heel drnk bezocht, vooral des avonds, toen de prijsuitdeeling plaats had. Vóór en na de nitdeeling werden de bezoekers vergast op eenige nummers van Tholen's fanfarecorps. De voorzitter van «Floralia", de heer jhr. J. van Vredenburch, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, en deelde mede dat «Floralia" heden zijn 25-jarig bestaan zou herdacht hebben, indien zij niet te betreuren had gehad het overlijden van den voorzitter, den heer I. van Gorsel, en dr. J. M. Boom. Van beiden herdaoht hij de groote verdiensten omtrent de Vereeniging. Vervolgens bedankte hij mevr. De Wit An driessen voor het afstaan barer planten ter versiering, verder de jury-leden, «Concordia" voor hare medewerking, het Departement voor de verleende subsidie en allen die medegewerkt hebben om deze tentoonstelling te doen slagen. Hierop deelde bij den tuinman J. van Sorge mede, dat het bestuur besloten had hem als aandenken voor zijn 25-jarige diensten aan «Floralia" bewezen het portret te schenken van zijn overleden patroon dr. J. M. Boom. Na nog eenige bepalingen medegedeeld te hebben, welke bet bestuur genomen had wat de inzenders betreft, werden de prijzen door hem uitge ikt en Ie tentoonstelling gesloten. Colijneplaat, 4 S< De heer W. Wondergem, geboren in deze gemeente, thans inspeoteur bij de Registratie en Domeinen te Amsterdam, is benoemd tot offioier in de orde van Oraoje-Nassau. Wissenkerke, 34 Aug. Bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin ia hier kranig feest gevierd. Volksweerbaarheid had de hand in 't spel, en door haar kwam het, dat met een lijet werd geoirouleerd, waarop werd ingeteekend voor een bedrag zóó boog, dat er prjjzen konden worden pan- gekooht voor de kinderspelen, en tevens don kleinen koekjes en melk konden wore verstrekt. Des voormiddags 9| ure begonnen de ver schillende spelen, als zakloopen, wedloopen met hindernissen, balgooien, (touwtjespringen, turfrapen enz. De kleinen deden hun best, 't zweet droop van de hoofden. 's Namiddags werd, met «Apollo" voorop, een optocht door 't dorp gemaakt, en bracht men een ovatie aan den Burgemeester, waarna de sohoolgasten gingen schransen, ieder in z'n eigen eohool; en of ze aten, 'twas alsof men niet gegeten had. Het vtas een prettig Vóór dat de eohietvereoniging «Koningin Wilhelmina" naar het schietterrein vertrok, werd een telegram naar H. M. de Koningin gezonden met félicitatie, waarop telografieoh antwoord werd ontvangen. Bg bet schieten was no. 4 G. de Regt. Daarna kwam «Apollo" met de gymnastiek vereniging «Olympia", die, onder leiding van den beer Snijder, blijk gaf van groote vorde ring; door enkelen werd gesprongen met den stok tot 2,40 M. hoog. Na afloop hiervan kwam «Zang en Vriend schap" aan de beurt, en heerlijk klonken de stemmen, zoo zuiver, zoo schoon. Ten slotte kwam «Apollo" weer in de tent,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1