ZIERIKZËESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 1 September 1904. (Z i e r i li. zeesche Cour an t). K o I e n m e t e p. NIEUWSTIJDINGEN. VersohÜDt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTranBYaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 61ste JAARGANG. No. 8047. Directeur a. 3". DE L002SE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen-'en bnitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des llaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Gemeente-Ontvanger. Zy, die voor de met 48 October a.s. vacant komende betrekking van Ontvanger dor gfomoento Ziorikzoo in aanmerking wenschen te komen, behooren hunne op zegel geschreven sollicitatie met bij- behooreitde stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 September 1004. De jaarwedde bedraagt f 1200, benevens f 50 voor kosten, terwijl de borgtocht nader zal worden vastgesteld. Zij, met wie kennismaking wordt gewenscht, zullen daarvan bericht ontvangen. Verkoop van Straatmest, Asch, Vuilnis enz. Te koop pl. m. 4225 M3. uitnemend gesorteerde en met beer vermengde straatmest, asch en vuilnis der gemeente Zierikzee, vergaard in het eerste halfjaar van 4904. Prijsaanbiedingen per M3., met opgaaf van de ver langde hoeveelheid, worden ingewacht bij den Burgemeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZreniKZEE maken bekend, dat door hen op heden tot lcolen- moter zijn benoemd: Harol Holm Az» en JLnurens <lo Keysor. Zierikzee, den 29 Augustus 4904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rijden met Peeënwagens. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren belanghebbenden aan de bepaling van art. 67 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, luidende als volgt: •Het is verboden met peeëawagens, geladen of •niet, het gedeelte der Oude Haven tusschen de «Appelmarkt en het Kraanplein te berijden, en met deze wagens by het laden of lossen aan de havens •van de gemeente te staan op minder dan 3 Meter •afstand van den kaaimuur of de beschoeiing". Zierikzee, den 81 Augustus 4904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. Gedurende de regenaohtige nachten van 18 en 19 Aug. hebben de Japanners pogingen gedaan om het fort An-toe-sjan, dicht bij Port-Arthur, stormenderhand in te nemeD, maar zij zijn teruggeworpen met zwaar ver lies. Een heldhaftige afdeeling van 500 Japanners deed den 22en, 's nachts, nog een uiterste poging om fort nummer vijf te be stormen, maar bijna allen werden neergeveld. Yolgens Chineesche uitgewekenen zouden de Russen dit fort ontruimd hebben, maar de Japanners niet bij machte zijn het te bezetten. Het Russisohe leger heeft stellingen ingenomen te Liao-jang, waar de artillerie en de trein in goede orde aangekomen zijn. De slag heeft vier dagen geduurd. Het Japansche leger rukte onverechrokken op, zonder opofferingen te schuwen; zoo verloor één bataljon al zijn officieren in den aanval op Sioe-ling tse. In den avond van 28 dezer trok de trein van vier legercorpsen de vlakte over zonder eenige beschutting; de troepen bleven in hun stellingen, totdat de laatste wagen verdwenen was, terwgl de Russische artillerie al haar stukken liet werken. Het kanongebulder was oorverdoovend, en het was een indrukwekkend schouwspel. Niet tegenstaande het geregeld oprukken van de Japanners, die met het meeste overleg vooruit trokken, bedienden de Russen hun stukken met de grootste koelbloedigheid. De Japanners gingen niet tot den aanval over in het westen, de gemeenschap is niet afgebroken. De Daily Telegraph verneemt van haar correspondent te Liao-jang, van 27 dezer: Ik ben zoocven teruggekeerd uit hot gevecht bij Tian-liu-tse, dat ik met een anderen correspondent bijwoonde in de voor naamste batterij. Van weerskanten werd prachtig gesohoton. Het gevecht had plaats, terwijl de regen bij stroomen neorplaste. De Russische infanterie op de vleugels, goed gedekt op de randjes, hield stand tot 's avonds, toen de rechterflank gevaar liep omgetrokken te worden. De Japanners hebben, naar men zegt, iets nieuws bedacht bij hun nachtelijke aanvallen zij richten al hun zoeklichten op het punt dat zij willen aanvallen, aldus de verdedigers belettende iota te onderscheiden. Den volgenden dag meldde de correspondent, dat de Japanners van drie zijden oprukten tegen de stad; in den omtrek werd onaf gebroken gevochten. Hij verwachtte, dat de Russen wanhopig verzet zouden bieden, en iederen duim gronds met de hun eigen hard nekkigheid zouden verdedigen. Het voor naamste gevecht is vlak ten zuiden van Liao jaDg geleverd, maar de Japanners, die de berghellingen in het zuid-oosten bezet hebbeD, zijn in het voordeel. In de richting van de Liao (dus uit het westen) hebben zij hun aanval nog niet doorgezet. Men zegt, dat Koeroki den spoorweg ten zuiden van Moekden bezet en afgesneden heeft, aldus de twee Russische legermaohten van elkaar scheidende en aan Koeropatkin den terngtooht uit Liao-jang afsnijdende. De Times verneemt uit Sjanghai, dat de voornaamste moeilijkheid in zake de «Grojnowoj" en de «Askold" hierin ligt, dat de Japanners zich verzetten tegen het vertrek (op hun eerewoord) van de bemanningen naar Rusland; zij dringen er op aan, dat die sol daten ergens in China zullen blijven. Ver moedelijk zal voorgesteld worden, de sedert 1900 niet meer gebruikte kazerne in de Fransche nederzetting voor hen in te richten, Japan heeft de regeering te Peking nog eens gewaarschuwd tegen de gevolgen van haar talmen. De Japansohe vloot blijft te Woe soeng voor anker liggen totdat alle eischen van Japan ingewillingd zijn. De ontwapening van de «Askold" en de «Gromowoj" is afgeloopen. Een telegram uit Tokio aan de Times maakt melding van een ontdekking, die de kansen der Japanners in den oorlog niet weinig zou verhoogen. Op aan den staat behoorenden grond in de provincie Rikoezen zou ecu goudmijn ontdekt zijn, waaruit naar sobatting vcor tusschen de 2 en 3 millioen pond sterling zou zijn te halen. Zuid-Afrika. Lord Roberts is Zaterdag met zijn vrouw en twee dochters naar Zuid-Afrika vertrokken. De reis geldt o. a. het graf van Roberts' zoon, die bij Colenso sneuvelde. Misschien kan de gewezen opperbevelhebber van het leger in Zuid-Afrika de handsoppers ook uitleggen, hoe dat zat met zijn gelofte, dat zij niet gemoeid en hun eigendom niet aangetast zouden worden, wanneer zij zich overgaven, hetgeen niet belette dat hun plaats verwoest en zij zelf gevaDgen genomen werden. De heer Hoskes diende in den Wet- gevenden Raad van Transvaal in een petitie, onderteekend door een 460-tal kleurling- meiden (Brit8che onderdanen) vragende om verandering van de huwelijkswet, en klagende, dat de wet, zooals die thans bestaat, alleen de onzedelijkheid in de hand werkt, vermits het huwelijk tuseohen blanke mannen en kaffermeiden verboden is, en laatstgenoemden dus genoodzaakt worden, zonder huwelijk met blanken te leven, m. a. w., een meiden memorie vragende, het huwelijk tusBohen blank en zwart wettig te maken. De petitie werd aan de Council voorgelezen. Kemp, een neef van generaal Kemp, ontdekte een begraven schat, ter waarde van een kwart millioen in de buurt van Spelonken. Deze Bchat was uit Pretoria overgebracht vóór het binnentrekken van deze plaats door lord Roberts' leger. De regeering ontvangt de helft van het bedrag. Italië. Kardinaal Satolli is uit Noord-Amerika te Rome teruggekeerd. Hij heeft 1,300,000 lire meegebracht voor den Pieterspenning. Turkije. Uit Konatantinopel wordt gemeld, dat Vrijdag in het paleis van den sultan een geveoht ontstond tusschen Turken en Alba- neezen, waarbij Tarik-bey, de adjudant van den sultan, werd gewond. Tal van arrestaties werden uitgevoerd. De oorzaak van dit opstootje is onbekend. Ex-Sultan Moerad is overleden. (Sultan Moerad V, geb. 21 Sept. 1840, is maar zeer kort aan de regeering geweest. Den 30sten Mei 1876 volgde hij den ten val gebrachten Sultan, zijn oom Abdoel-Azis op, maar werd reeds den 31 sten Augustus daaraanvolgende wegens krankzinnigheid door den Sjeichoel-Ielam onbekwaam verklaard voor de regeering. Hij werd opgevolgd door den tegenwoordigen Sultan, zijn broeder Abdul Hamid II). Duitschland. Keizer "Wilhelm zal zich op 7 September a.s. met de «Hohenzollern" naar Helgoland begeven, om een revue te houden over de Dnitache vloot, waaraan 58 oorlogebodems zullen deelnemen. Het zal de grootste vloctdemonstratie zijn, die ooit in Duitschland gezkn ^erd. Frankrijk. Op 't Elyeés is onder presidium van Loubet een Ministerraad gehouden, hoofdzakelijk om middelen te beramen ter beëindiging van de werkstaking te Marseille. Tengevolge van de staking blijven een aantal groote pannenbakkerijen te Marseille geslotenDaardoor zijn 4000 arbeiders zonder werk. Door de sluiting der zeepfabrieken zijn 6000 werklieden broodeloos. Te St.-Julien zijn daden van geweld tegen de vijf gesloten papierfabrieken voorgekomenmen heeft groote papiervoorraden verbrand. Zaterdag is nog door 500 dokwerkers voor vreemde schepen gewerkt; maar overigens was 't overal stil op de kadenstil be halve bij de kleine opstootjes, die nu en dan voorkwamen en die soms voor erger deden vreezen. De voorzitter van de Kamer van Kooph. te Marseille was intuesehen van meoniDg, dat de staking binnen enkele dagen zou eindigen. Zou het misschien waar zijn, dat zooals de Parijeohe Humanité meldt de Minister van Kooph. de stoomvaartmaatschappijen een voudig heeft bevolen te zorgen, dat de diensten worden hervat, op straffe van toepassing der bij de concessies bepaalde maatregelen zoo dit niet spoedig het geval is? BelgiS. Te Knocke (zeebadplaats in België), is het Grand Hotel in brand geraakt en geheel verwoest. Verscheiden villa's en hotels in de nabijheid zijn mede verbrand. De brandweer van de plaats is onvoldoende; er is hulp nit de naburige steden aangevraagd. Nederland. Apeldoorn, 29 Aug. Hedenmorgen défi- leerde op 't Loo voor H. M. de Koningin en den Prins het le regiment huzaren, bestaande uit 2 escadrons uit Deventer en 3 escadrons uit Zutphen. Na het défilé zijn de huzaren in de weide van het Koninklijk park verrast met ververschingen en sigaren, waarna zij naar hunne kazernes terugkeerden. De Prins droeg de admiraals-uniform. Haarlem, 30 Aug. Het was in den naoht van 23 op 24 dezer, omstreeks 2 uur, toen de gemeente-veldwaohter A. Bellis, van Bloe- mendaal, onder de gemeente Vogelenzang surveilleerend, onraad bemerkte bij de bollen schuur van Gebr. Verdegaal aldaar. Hij zag de deur aanstaan, en bij naderbij komen ontdekte hg daarin een gat, zoodat er geen twijfel overbleef of daarbinnen waren bollendieven. Kalm, doch goed gewapend, trad hg naar binnen en riep: «Is er volk in?" Geen antwoord natuurlijk, doch op hetzelfde oogenblik hoorde hij een hond blaffen, en zag bij een zwarte gedaante van de trap komen. Dadelijk vloog de politieman naar hem toe, pakte den vent beet. en duwde hem naar buiten, teneinde te kunnen zienwie de inbreker was. Buiten gekomen riep de man P. Win- klaar genaamd «Kameraad help me", aldus aantoonende, dat er nog iemand moest zijn. Doch deze kwam niet opzetten en had dus blijkbaar al 't hazenpad gekozen. Bellis wilde nu zijn arrestant naar den politiepost overbrengen, doch dit was gemak kelijker gezegd dan gedaan. Want nauwelijks was de inbreker van den eersten schrik be komen, of hg pakte den politieman beet. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij Bellis gelukkig slechts v> or één oogenblik «onder" kwam te liggen. Even daarna bad bij den arrestant in zgn macht, doch niet eer dan nadat hij Winklaar in zijn hoofd had gebeten, eenige schoten in de lucht had gelost, en hem met een gummistok een blauw oog had «ge timmerd". Toen liet de onverlaat los, waarna hij ook door de op het rumoer toegeschoten zoons van Verdegaal en den jachtopziener van den heer Boreel vrij spoedig werd overmeesterd. Hg bekende nu weldra deo bollendiefstal, en noemde als zgn medeplichtige P. v. d. Aar. Deze later gearresteerd blijft nog steeds ontkennen, doeh veel zal hem dit niet baten, want hg heeft zijn schoenen bij vergissing aohtergelaten, en deze zgn reeds als de zijne herkend. Bovendien is gebleken, dat de hond, die bij de nadering der politie begon te blaffen, ook aan v. d. Aar toebehoorde. Aldus zijn er door de activiteit van den nachtwaker Bellis genoeg gegevens om deze twee gevaarlijke personon voor geruimen tijd achter slot en greude! te zetten. Amsterdam, 30 Aug. Ia het Tolhuis werd Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst gehouden van de S. D, A. P., ter viering van het tienjarig bestaan. De opkomst was zeer groot; geen plaatsje in den tuin was onbezet gebleven. Alvorens de feestredenaar, de heer Frank van der Goes, het woord nam, sprak aller eerst de heer W. H. Vliegen. Deze herinnerde aan het kleine clubje sociaal-demoeraten, dat voor tien jaren te Zwolle bijeenkwam, om de partjj, die thans in alle steden en dorpen van ons land aanhangers heeft, op te richten. Spr. wees er nog eens op, dat men den ouden soo.-dem. Bond verlaten had, omdat deze het standpunt verliet, dat hij had moeten vast houden. De strijd ontbrandde tusschen de revolutionaire en parlementaire socialisten. De tegenstanders der revolutionaire taktiek richtten een nieuwe partij op, de S. A. D. P., welke er naar streeft zoowel op vak- als op politiek gebied het socialisme te bevorderen en tevens het kiesrecht te veroveren. Spreker zag verheugd terug op den stichtingsdag, die z. i. zal blijven een dag van bizondere betee- kenis in de geschiedenis xan de Nederlandsche arbeidersbeweging. De feestredenaar, de heer Van der Goes, verklaarde, dat de oude soc.-dem. Bond veel goeds heeft tot stand gebracht, waarvoor de soo.-dem. nu nog altijd erkentelijk zgn. De doodslag kwam toen men ging verkondigen, dat alleen langs den weg der revolutie ver betering mogelijk geacht werd. Bij de bespre king van de afsoheiding van den ouden Bond braoht spreker nog hulde aan wijlen A. H. Gerhard en Mr. P. J. Troelstra. voor diens propaganda voor de soc.-dem. idee. De feest rede van den heer Van der Goes werd warm toegejuicht. De avond werd besloten met een opgewekt bal-champ étre. Het Diamantbewerkers Fanfarenkorps en de zangvereeniging «De Stem des Volks" verleendon welwillende medewerking ter op luistering van het feest. Men zal zich herinneren, hoe het be richt in de pers de ronde deed, dat door een rechercheur der Amsterdamsche politie pogin gen zouden zijn aangewend, om ten dienste van de Russische politie photographieën te bekomen van de Russen-socialisten, die op het jongste internationale congres tegenwoordig waren. De Haagsche correspondent van het Han delsblad, is op kondschap uitgeweest, en ver nam het volgende «uit zeer goede bron": In het Concertgebouw waren tijdens den duur van het congres photographieën van do vergadering te koop en de politie wenschte zich er één van te verschaffen. De inspecteur van politie, niet de heer Batelt, die zulk een photo kocht, merkte op, dat daarop de Rus sische afgevaardigden ontbraken, vroeg den photograaf, of er geen complete opnamen te krijgen waren met de portretten der Russen er ook op, doch kreeg ten antwoord, dat de Russen verzocht hadden niet te worden ge- pb^tographeerd en dat, als ze toevallig toch op een opname mochten staan, hun gezichten onkenbaar zouden worden gemaakt. Waarop de inspeoteur aanstonds in het geval berustte met de woorden: «O, dat wist ik niet; dan heb ik het niet gevraagd". Van eenig handelen ten dienste van eenige buitenlandsche politie is nooh rechtstreeks noch zijdelings sprake geweest. Utrecht, 30 Aug. Zondagmiddag had alhier een nationale meeting plaats tegen de ont werpen «Arbeidswet" en «Arbeidscontract". De meeting was zeer druk bezocht en werd opgeluisterd door vier muziekkorpsen. Als sprekers traden op de heeren J. P. A. te Boekhorst, J. Brinkhuis, G. Elferink, J. Eichelsheim, mr. M. Mendele, N. G. Brou wer Jr., F. Drewes en Henri Polak. Op deze meeting hadden zioh laten ver tegenwoordigen 254 vereenigingenterwijl bewijzen van instemming waren ontvangen van 82 corporaties, o. a. vetegenwoordigende 1600 georganiseerde marinematrozen en 600 stokers. Na afloop werd een optocht met banieren I en muziek door de stad gehouden. In den stoet waren 179 banieren. 's-Gravenhage, 30 Aug. Men verneemt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de wenschelijkheid van invoeriog eener Rijks keuring van het vee. Naar wij vernemen, is bij het departe ment van Binnenlandsche Zaken sedert eenigen tijd in bewerking een wetsontwerp, waarbij verplicht wordt gesteld de oprichting van openbare slachtplaatsen in gemeenten boven 10.000 zielen. President Steijn en mevrouw Steijn zijn voor een week naar Berlijn vertrokken. Zij komen daarna te Soheveningen terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor, Maandag 29 September naar 's-Gravenhage te vertrekken. Zaterdag 24 September zullen H. M. en Z. K. H. naar Amsterdam gaan om het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen, en den 30 September keeren zij weer naar 's-Gravenhoge terug. H. M. de Koningin-Moeder komt Donderdag per Staatsspoor van 12.17 (stads- tijd) uit Het Loo in de Residentie, en zal aldaar bezoeken de tentoonstelling van Arti et Industrial, in het voormalig paleis Buiten rust, aan den Soheveningscheweg, zoomede de tentoonstelling der Hollandsche Teeken-maat- schappij. Om vier uur zal H. M. een bezoek brengen aan het internationaal concours- hippique op Zorgvliet en om 5.39 de Residentie weder verlaten eu naar Soestdijk gaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Knyper, is uit het buitenland teruggekeerd, en heeft de leiding van zaken aan zijn departe ment hernomen. De luohtreizigster Katchen Paulus, die te Soheveningen is opgestegen, is 's avonds met haar ballon neergedaald te Loosduinen in den moestuin van een van de wethouders dier gemeente. De ballon heeft een hoogte bereikt van meer dan 200 M. In die hooge luchtstreken woei een zeer koude wind. Katendrecht, 29 Aug. Zondagmiddag half twee ontstond hoogloopende twist in een woning aan de Delistraat, tussohen den 60-jarigen koopman W. B. Wijkman, die sedert 13 jaar van zijn vrouw gesoheiden leeft, en zgn 41-jarige huishoudster Johanna Maria van Dam. De man wond zioh hoe langer hoe meer op, en haalde ten slotte een zwaar kaliber revolver te voorschijn, waar mede hg a bout portant twee schoten op de vrouw loste. Eén der kogels ging haar langs den linkerpols, en veroorzaakte een ontvelling, de acdere ging haar rakelings langs de beenen en sloeg daarna een gat in den muur. Op het geluid van de schoten en het hulpgeroep der doodelijk ontstelde vrouw kwamen de buren toeschieten, die zich van Wijkman meester maakten, en zijn revolver afnamen. Hg werd aanvankelijk meegenomen naar don politiepost Tolhuislaan, en daarna op het bureau Nassaukade in bewaring gesteld. Tilburg, 29 Aug. Omstreeks 7 uur bevonden zioh vóór het café De Pijl aan de St.-Jozefstraat een groepje jongens van 19 k 20 jaar in luidruehtig gesprek, toen twee zoons van P. St. naderbij kwamen en zioh bij het groepje voegden. Één dezer twee broers, Th. S., als soldaat gekleed, begon onmiddellijk op dreigenden toon één der aldaar aanwezigen lastig te vallen, omdat deze, daar S. beweerde, ongeveer een jaar geleden hem eens met een aantal andere personen had achterna gezet. Nu eohter, zoo tierde Th. S., was hg niet bevreesd voor vijf man, omdat hij een bajonet bg zich droeg, en deze bajonet uit de schede trekkend begon hij er verder dreigend mee in het rond to zwaaien, waarna zekere C. Donders naar voren trad, teneinde hem aan te manen kalm te blijven en het wapen weder in de schede te steken. Th. S. ontstak hierdoor in nog grooter woede en wist deze niet beter te koelen dan door zijn bajonet ruim een deoimeter diep iu den buik van C. D. te steken. Onmiddellijk na deze daad zette hij het op een loopen, terwijl C. D. een paar passen aohteruit sprong en daarna bewusteloos neer stortte. Inmiddels was de hulp der gemeente-politie ingeroepen en toen deze zich met moeite door het volk, dat aanstonds van alle zijden toesnelde, had heengedrongen, vond zij den gewonde nog steeds buiten kennis tegen een muur van bovengenoemd oafé liggen. Uit dit café een stoel halend werd C. D. ver volgens naar het politiewaohthuisje op den Heuvel gebracht, alwaar een tweetal politie mannen de kleeren van den gewonde losmaakten en hem verder zoo goed mogelijk tot bewnstzgn trachtten te brengen. Daar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1