dat do kl ikken zouden verhuizen naar bet Stadhuis. Op deze vergoten klokken vindt men het volgende opschrift: »Soli Deo Gloria. Micbiel Burgerhuis me fecit. Anno Domini 1627. Domini mense majo consule Mr Marino van Vryberghesyndico M. Cornelia Hugens civitatis Tholenae". Het geslacht Vrijberghe heeft in Tholen steeds een zeer voorname plaats ingenomen. Thans, na ongeveer drie eeuwen, hebben de klokken van het speelwerk door Burger huis vergoten, bijna zonder opmerkelijke ver anderingen dienst gedaan, en wat wel het merkwaardigste is, dat ze ook thaDs, bij een nauwkeurig onderzoek, het vorige jaar in gesteld, nog steeds bleken te voldoen aan de eischen, die men aan een goed speelwerk mag stellen, met dien verstande, dat het mechaniek, dat de klokken in werking stelt, dringend verbetering eischt. Thans is men aan het herstel begonnen, en weldra zal dus Tholen weer hooren de oude tonen, die reeds eeuwen bij dag on nacht verre over de veste heen blonken, en daarmede in orde gemaakt zijn een klokkenspel, waarop het oude stadje met recht trotsch mag zijn. N. v. d. D. Goes. Door de polders en de besturen der gemeenten, die belang hebben bij het tot stand komen van de stoomtram Borsele Goes—-Wolfaartadgk is voor den tijd van 15 jaar toegezegd een jaarlgksch subsidie van f 3041,16, of in het geheel per tram E.M. f 1460. Teneinde voor een provinciaal subsidie in aanmerking te komen, achten Gedeputeerde Staten verhooging van genoemd bedrag tot f 2200 per tram K M. noodzakelijk. Teneinde nu aan wederzjjdsche bezwaren (n.l. den eisoh van Ged. St. en de onwilligheid der gemeente besturen om daaraan te voldoen) te gemoet te komen, stellen concessionarissen voor: den dunr der jaarlyksche bijdrage van 15 op 20 jaar te brengen, en het bedrag dier bijdrage met 13 pCt. te verhoogen. Mochten die voor stellen van concessionarissen door gemeente en polderbesturen worden aangenomen, dan is het tot stand komen van de tram vrijwel verzekerd. Door den gemeenteraad worden aanbe volen ter benoeming tot zetter de heeren B. M. den Boer (aftr.) en W. F. van Riet, M. D. Dekker (aftr.) en J. F. v. d. Leeuw. De leden van den Raad zijn van oordeel, dat splitsing van de gemeente in stemdistricten onnoodig is, omdat alle kiezers op geringen afstand van het stembureau wonen. Met den gemeenteraad van Hoedekenskerke zal die van Goes bij Gedeputeerde Staten aandringen op verbetering in de dienst regeling der provinciale stoombooten op de Wester-Sohelde. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer J. O. E. Maseée, met wien was aanbevolen de heer G. A. Hejenius. Over een af- en overschrijving ten bedrage van f 150 (voor verbeteringen aan bet stad huis) ontstond eenige discussie, waarna ze werd goedgekeurd. Aan de orde ishet vaststellen van reke ningen en begrootiDgen. De rekening van het Burgerl. Armbestuur bedraagt in ontv. f 61810, in uitgaaf f 54593, goed slot f7207; voor het gasthuis bedragen die cijfers f 14781, f 14776, f 41. Yoor het aanstaande dienstjaar rekent het gasthuis noodig te hebben f 15402. Zooals gemeld, bedraagt de rekening der gemeente over 1903 f 146.721, f 140.781, batig saldo f 5939, waarvan reeds gebruikt f 879, blijft f 5060. De begrooting over 1905 bedraagt f 106745.71. Besloten wordt de straatweg achter langs de gevangenis te verbeteren, geraamd op f 200. Aangedrongen wordt op verbetering van de straat langs het slot Oostende en de R.-K. kerk. Daar vermoedelijk binnen niet al te langen tijd eene nieuwe R.-K. kerk zal worden gebouwd, wordt besloten die verbetering tot later aan te houden en inmiddels alleen het hoogst noodzakelijke te doen. Middelburg. Het voorstel door Burgem. en Weth. aan den Raad gedaan, ingediend tot het invoeren van straatgeld (reeds vroeger is een dergelijk voorstel door den Raad ver worpen) is door dit College gedaan, omdat het noodig is een middel te vinden om de begrooting voor 1905 sluitend te maken. Met het oog op het hooge percentage van den hoofdelyken omslag, dat bijna 5 pCt. bedraagt, aohten Burgem. en Weth. verhoogiog daarvan niet gewenscht, en eveneens meenen zij te moeten ontraden vermeerdering van het aantal opcenten op de personeele belasting. Burgem. en Weth. stellen voor, de belasting te bepalen voor iederen strekkenden meter gevelbreedte van perceelen van een huurwaarde van f 100 tot en met f 149 op f 0,75, en verder voor perceelen van f 150 tot en met f 499 voor iedere f 50 f 0,25 verhooging, verder voor perceelen van f 500 tot en met f 599 op f 2,50 en voor perceelen van f 600 tot f 1000 en daarboven f 0,50 verhoogiog voor elke f 100. Bij perceelen tot en met f 199 huur waarde wordt niet meer dan 5 meter in rekening gebracht en voor peroeelen van f 200 tot en met f 299 hoogstens 10 meter. Dat het voorstel van Burgem. en Weth. tot invoering van een straatbelasting van verschillende zijden ernstig verzet zal onder vinden, kan men licht begrijpen, als men weet, dat ook vroeger, toon een dergelijk voorstel werd ingediend, daartegen krachtig werd geprotesteerd. Thans zullen, naar wij vernemen, weder adressen circuleeren, waarbij aan den gemeenteraad verzocht wordt het voorstel niet aan te nemen. Gisteren werd het laatste Zondagavond concert in dit seizoen in het Sohuttershof gegeven. De heer L K. van der Harst J.Jz., voorzitter van die concerten, hield, alvorens bet concert was afgeloopen, de volgende toespraak »Qet laatste Zondagavond concert loopt wederom zoo aanstonds ten einde. Was het meer malen alsdan mijn gewoonte u (de heer Morks, directeur van het muziekcorps) en uw corps namens de bezoekenden en namens de commissie hartelijk dank te betuigen voor het verschaft genot en voor de toewijding aan deze concerten gewijd, een toewijding, die niet afneemt, maar veeleer «crescendo" genoemd kan worden ditmaal wil ik dit achterwege laten, overtuigd en verzekerd als ik ben, dat gij allen dit voor u zeiven gevoelen moet. Een andere aangelegenheid bracht mij te dezer plaatse. Het is toch van algemeene bekendheid, dat heden over acht dagen een concours te Tilburg gehouden zal worden, op dien dag uitgeschreven voor muziekcorpsen der d.d. schutterijen. Aan dat concours, mijn heer Morks, zult gij met uw corps gaan deelnemen. Voorwaar, een zware taak, als men bedenkt, dat onder uwe 45 leden slechts twee musioi van professie zijn. Doch gij durft het te wagen; de lust en ijver, die uw corps onder uwe leiding bezielen, hunne toewijding, ziedaar de factoren die uw besluit rechtvaar digen. Bedenkt, gij ledeD, dat in een wedstrijd te overwinnen, hoogst moeilijk is. Een kleine onzekerheid en de kans is verkeken. Vindt uwe belooning iu een edele overwinning: een belooning, die óa uw directeur èa gij zeiven verdient voor uwe ijverige en volhardende studie. Het verplichte stuk, straks door u uitgevoerd, is daarvan ten bewijze. Nogmaals van harte succes. Niet alleen wg hier, maar het gansohe Middelburgsche publiek, zoo trotsch op zijn muziekcorps, wenscht u datzelfde toe. Vlissingen. Het definitief bestuur van de onlangs opgerichte vereeniging van jonge liberalen bestaat uit de heeren L. E. M. van Raalte, voorzitter, E. van Bel, seoretaris, N. Stofkoper, penningmeester, J. C. Dommisse en H. J. Appel. Van deze vereeniging wordt vooral veel nut verwacht bij het vaststellen der kiezerslijsten voor het jaar 1905, want er zijn ook hier tal van vrijzinnigen, die niet op de kiezerslijsten voorkomen, die bij aan gifte daarop zouden geplaatst kunnen worden. In dit opzicht zijn onze tegenstanders reeds lang met sucoes werkzaam en het aankweeken van kiezers is wel de voornaamste plioht van elke politieke party. Zaterdagmiddag te 2 uren werd van de werf der Kon. Maatschappij »De Schelde" alhier met goed gevolg te water gelaten bet stalen schroefstoomschip «Ophir", gebouwd voor de Rotterdamsche Lloyd voor haren maildienst RotterdamOost-Indië. De laatste beletselen werden weggenomen door de jongejuffrouw A. A. A. L. M. A. Ruys, dochtertje van don heer "Willem Ruys. De «Opbir", het tiende sohip, door >De Schelde" voor de Rotterd. Lloyd gebouwd, heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 406' 0", lengte tusschen de loodljjnen 394' 0", breedte 47' 0", holte tot het opperdek 29' 9", holte tot het brugdek 37' 9", diep gang geladen 23' 0", laadvermogen ruim 4200 ton. Het schip is voorzien van stoom- ankerspil, stocklooze ankers, stoomstuurmachine met Brown's telemotor en handstuurwerk op het achterschip. Het sloependek draagt 8 reddingsbooten. De eerste klasse passagiers-inrichting in de midscheeps, omvat: 30 éénpersoons en 15 tweepersoons hutten met gezamenlijk 60 bedden. De groote eetsalon biedt plaats aan 63 per sonen en wordt afgetimmerd in blank eikenhout en versierd met Rozenburg-tegels. Op hetzelfde dek bevinden zich moderne lavatories en bad kamers. Op het brugdek bevinden zich de damessalons en de rookkamer, die door de firma Mutters Zoon in modernen stijl zullen betimmerd en versierd worden. Voor de tweede klasse passagiers zijn in het achterschip 17 hutten en een eetsalon voor 32 personen aanwezig, alsook de noodige badkamers. Onder de hutten voor algemeenen dienst is er ook één voor een barbier. De stoomwerktuigen van het triple expansie- syateem hebben cilinders van 2848"— 82" middellijn bij 60" slag. Bij 70 omwentelingen per minuut en 200 lbs. stoomdruk, zullen zij in staat zijn 4000 indicatuur paardenkracht te ontwikkelen, en het schip een vaart van 14 mijl te doen loopen. De schroef is van brons en weegt pl. m. 16000 K.G. Van de hulpmachines verdienen vermelding: de ijsmachine met vrieskamer voor proviand; de eleotrisch-licht- installatie met 2 volledige stoomdynamo's, ter voorkoming van onge- wenschte stagnatie in de verlichtingeen electrische deegkneedmachine voor de brood bakkerij. Er zijn 4 stoomketels, alle 13' middellijn, waarvan twee 19' lang zijn en aan beide zgden gestookt worden, en twee 10J* lang slechts aan ééa zijde. De ketels zijn voorzien van Howden's systeem van geforceerden trek. Het aantal vuren bedraagt 18; het verwarmend oppervlak 10138 Q', en het roosteroppervlak 253 Schip en stoomwerktuigen zijn gebouwd onder toezicht van het bureau Veritas", volgens de hoogste klasse en de Nederlandsche Vereeniging van Assuradeuren. Blijkens het jaarverslag dezer gemeente over 1903 neemt het aantal geboorten elk jaar geleidelijk af. In 1894 kwam één geboorte voor op de 33 zielen; in 1895 één op de 32; 1896 één op de 34; 1897 één op de 35; 1898 ééa op de 36; 1899 en 1900 één op de 37; 1901 en 1902 één op de 38, en in 1903 slechts één op de 40 zielen. De ontvangsten der gemeente-gaBfabiiek bedroegen f 115.196 33, de uitgaven f95749.14, gevende alzoo een saldo van f 19147.19. Op 1 Januari 1904 bedroeg het aantal gasver- bruikers 1064 met 1094 meters, terwijl bovendien nog 536 muntgasmeters in gebruik waren. Het gasverbruik over de meters bedroeg 951 878 M3., waarvan 104.272 M5. over muntmeters. Het gasverbruik over den meter nam met bijna 8 pCt. toe, terwijl het aantal gasverbruikers met bijna 9 pCt. vermeerde: de. De exploitatie der gemeente-duinwaterleiding leverde een saldo op van f 5725 47, de ont vangsten biervan beliepen f 27827.44], en de uitgaven f 22101.97]. Gedurende het jaar 1903 werden 211 275 M3. water opgepompt. Op 31 December 1903 waren 2374 perceelen aan de waterleiding aangesloten, tegen 2300 op 31 December 1902. Van deze 2374 per oeelen waren er 2118 in abonnement; in do overige 256 W6rd het water over den meter geleverd. Zoowel te Middelburg als te Vlissingen zal de jaardag van H. M. de Koningin a s. Woensdag op feestelijke wijze worden gevierd. Te Middelburg is de leiding in handen van de vereeniging nUit het Volk Voor het Volk", terwijl te Vlissingen de vereeniging •Vlissingen Vooruit" zich daarmede belast. AawbestedingenVerkooplmgem ens. Ten ovor6taan van den notaris Paarde- kooper Overman zijn ten verzoeke der erf genamen van Driedijk en Rentmeester te 's-Gravenpolder verkocht 11 H.A. 32 A. 30 c.A. bouw- en weiland, voor 22981.76, of gemiddeld voor f 2000 per bunder, f 800 per gemet. Brouwershaven, 26 Aug. Heden werd ten verzoeke van den heer Cs. van Schelven, ten overstaan van den notaris H. J. van Noubuys te Zierikzee, alhier openbaar verpacht: Gemeente Brouwershaven. 78 aren 30 centiaren bouwland, in Zuider- Nieuwland, voor f 51. 1 heet. 41 aren 40 centiaren bouwland aldaar, voor f 52. 95 aren 90 centiaren bouwland, in Galgen- blok, voor f 56,50. Gemeente Bommenede. 1 heet. 26 aren 20 centiaren bouwland, in Borrenbrood, voor f 43,50. 49 aren 50 centiaren dito aldaar, voor f 51,50. Gemeente Duivendijke. 1 heet. 78 aren 10 centiaren bouwland, voor f 54. 4 heet. 13 aren 50 centiaren weiland, voor f 35,50. 1 heet. 97 aren 73 oentiaren dito, aan Schendersweg, voor f 41. 2 heet. 81 aren 80 centiaren dito, aan den Zuidweg, voor f 47,50. Alles per Schouwech gemet. Heden werd ten verzoeke van den heer Cs. van Schelven, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, alhier openbaar verkocht een steenen wagen huis, voor f 350. De soburen werden opgehouden. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 29 Aug. Donderdag, den lsten September, zal des namiddags om één uur in het »Huis van Nassau" onder voorzitter schap van den kringcommiesaris, den heer C. van Sohelven, een vergadering gehouden worden van den kring Schouwen—Duiveland der afdeeling Zeeland van de vereeniging »Het Nederlandech Rundveeetamboek". Dinsdag a.s. zal te Goes van wege de afd. van het Rundvee-Stamboek een voordracht van 5 personen worden opgemaakt, waaruit het bestuur der afd. de voor- en kringkeur- meesters aanwijst. De keuringen zullen gehouden worden in September en October; de plaatsen voor de vóór en kriogkeuriogen zullen worden aan gewezen. Donderdag a.s. wordt te Middelburg eeDe vergadering- gehouden van den kriDg Walcheren" der afdeeling Zeeland van de vereeniging «Het Nederlandsche Rundvee- stamboek". In die vergadering zal opgemaakt worden een lijst van vijf personen, waaruit het bestuur der afdeeling drie voorkeurmeesters, twee plaatsvervangende voorkeurmeesterstwee kringkeurmeesters en een plaatsvervangend kringkeurmeester aanwget. Verder zullen de plaatsen aangewezen worden waar het den leden gewenscht voorkomt de voorkeuriog en waar de kringkeuringen te doen plaats hebben. BEOH T 8 Z A K BR. Door den rector van het gymnasium te Deutichem, dr. Schwartz, is een klacht ingediend bij den officier van justitie te Arnhem tegen den heer De Mouw, leeraar aan dat gymnasium, wegens beleediging. KBBHR1BDW8. Ds. A. M. Venker, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Steenbergen, hoopt Zondag a.s. zijn 40-jarige evangeliebediening te herdenken. Beroepen bij de Ned Herv. Gom. te Oudelande en Nederbemert (toezJ. Panne- bakker Jr., cand. te Utrecht. Scharendijke, 28 Aug. Heden hei dacht ds. Raman in de Geref. Kerk alhier in de voormiddag godsdienstoefening zijne 40-jarige ambtsbediening naar aanleiding van het tekst woord 2 Cor. 4 vers 5: »Want wij prediken niet ons zeiven, maar Christus Jezus den Heere; en ons zeiven dat wij Uwe dienaren zijn om Jezus wil". Het kerkgebouw was vol belangstellende toehoorders. Dinsdagavond (30 Augzal het weder voor de Geref. Gem. alhier een aangename ure zijn. De Classis Zierikzee zal alsdan van haar belangstelling in het 40-jarig ambtsfeest van den jubilaris ds. W. Raman door de tegenwoordigheid van hare afgevaardigden blijken geven, waarom precies 7] ure het gebouw dor Geref. Kork voor belangstellenden geopend zal zijn. Oosterland. Alhier heeft de collecte voor noodlijdende kerken in de Hervormde Kerk opgebracht f 5. D fi B W IJ s. Bij het te Wsgonirgen gehouden examen acte Landbouw 1. o. is o. a. geslaagd de heer M. B. Smits, benoemd onderwijzer aan school A te Zierikzee. Bruinisse, 27 Aug. Gisteren was het voor den WelEd. heer F. G. van den Berg, Hoofd der Openbare School alhier, een feest dag, immers bij herdacht toeo, dat het op dien dag 25 jaren geleden was, dat bij de betrekking van Hoofd der School alhier aanvaardde. Reeds des morgens op den feestdag werd de jubilaris verrast met een keurige schrijf tafel, een geschenk van zijn oud-leerlingen, aangeboden namens die leerlingen door een commissie van 6 dames. Dit geschenk ging vergezeld van een album, bevattende al de namen van de oud-leerlingen, die voor dit cadeau eene bijdrage hadden gesohonken. Dit album, dat er keurig netjes uitziet, is geleverd door de firma S. Ocbtmau Zoon te Zierikzee. Het strekt die firma zeer tot eer. Na afloop van den voormiddag-schooltijd werd de jubilaris te zijoen huize gefeliciteerd met zijn zilveren ambtsfeest door den heer Arrondi8sements-Schoolopzienerdaarna werd hij gelukgewenscht namens het onderwijzend personeel door den heer P. J. Okkerse, eerste onderwgzer aan zijne school, welke hem bij die gelegenheid met eenige welgekozen woorden namens den heer Arrondissements- Sohoolopziener en de leden van het personeel een prachtigen schrgfstoel aanbood. Sohrgf- tafel en schrijfdtoel zijn beide geleverd door de firma K. Pb. Zevenboom te Zierikzee en strekt de leveraciers tot groote eer. Getroffen bedankte de jubilaris voor de goede woorden tot hem gericht en de schoone cadeaux hem gesohonken. In den loop van dien dag mocht de jubi laris verder nog vele bewijzen van belang stelling en vriendschap ontvangen, in den vorm van schriftelijke en mondelinge geluk- wenschen. De ingenomenheid der burgerij met zijn zilveren jubileum bleek ook hieruit, dat van verschillende woningen de driekleur wapperde. Des avonds te 8 uur werd de jubilaris verrast door eene serenade van de muziek vereniging •Exoelsior", wier voorzittter bij is. Bij monde van den secretaris Okkerse werd bij namens >Excelsior" gefeliciteerd met zijn zilveren ambtsfeest. Dat velen ingenomen waren met dit huldebewijs, door «Excelsior" aan den jubilaris gebracht, bleek uit de tal rijk tegen woordigen. Het verdere deel van dien dag en avond werd meer in den intiemen en gezelligen vriendenkring doorgebracht en menig woord toen gesproken getuigde van de ingenomen heid der aanwezigen met het heerlgk voor recht, dat de jubilaris met zijne familie op dien dag mochten smaken. Vermelding verdient ook nog een hartelijk en zeer waardeerend schrijven, dat de jubi laris op dien dag ontving van den heer Districts-Sohoolopziener uit Goes, die eveneens zijne ingenomenheid betuigde met het zilveren ambtsfeest. Dat het den heer Van der Berg nog een reeks van jaren gegund moge zijn, als Hoofd der School te Bruinisse werkzaam te wezen In die 25 jtren toch heeft hij zich doen kennen als een bescheiden man, die zich door zijne eenvoud, vriendelijkheid en welwillend heid de algemeene achting heeft weten te verwerven. Poat ei Telegrafie. Omtrent de aanstelling van jeugdige tele grambestellers schrijft het Handelsblad: Voor jongens van 15 A 16 jaar is het bestellen van telegrammen een te onbeduidend werk dan dat hunne speelsohheid hen niet tot min goede bestelling zal verleiden. De ervaring in het buitenland opgedaan, bepaalde lijk te Londen en te Parijs, toont aan, dat dit te lichte werk, dat de jongens voortdurend op straat houdt, niet zonder gevaar is voor hunne zedelijkheid. Het ergste is evenwel, dat door het voor dien leeftyd vrij hooge loon de ouders van de beste jongens zullen verleid worden, hen in den Staatsdienst te doen treden, in plaats van hen een vak te laten leeren. Van een Ministerie, dat zooveel wil doen voor technisch volksonderwijs, had men zulk een maatregel niet kunnen verwachten. Om oog goedkooper telegrambestellers te krijgen, tast men het volkskapitaal, gelegenheid en geschiktheid om degelijke vakkennis op te doen, aan. Wil men op zuinige wijze den besteldienst verbeteren, dan neme men als hulpbestellers gepensioneerden of invalide werklieden, die voor een ambacht ongeschikt zijn, maar dit licht werk nog uitstekecd kunnen vervullen. Het zal dan ernstiger, dus beter gedaan worden en men trekt geen kinderen op den verkeerden weg. VISSCHEBIJ-BEB1CHT EN Door één der belanghebbende Zeeuwcche visschersvereenigingen is in Mei 1.1. aan het bestuur der Zeenwsche visscheryen verzocht gelegenheid te geven, in afwijking van de bepalingen van het reglement, ook aan ande ren, geleiders van vaartuigen, dan houders van zoogenaamde groote consenten, tot het recht van visschen daarop. Het bestuur heeft, naar gemeld wordt, geantwoord, dat de thans gel dende bepaling van genoemd reglement dit niet toelaat, maar bij eventuëele herziening ervan zal gelet worden op het verzoek, dat betrefr fendo de groote consenten is gedaan. -H 8 P O B T. Op de Hondententoonstelling, 26—28 dezer te 's-Hage gehouden, behaalden uit Schouwen en Duiveland de volgende heeren prgzen Dr. De Koek te Bruinisse, met een St.- Bernard, 2e prijs nieuwelingeklaese en ie prijs jeugdklasse. De heer D. Groeneveld de Kater te Noord- gouwe, 3e prijs openklasse en 3e prijs nieuwe- lingeklaBse, met een Duitschen dog. De heer D. Koopman te Nieuwerkerk, 3e prijs nieuweliogsklasse, met een Duitschen dog. Mr. A. J. Fokker, le prijs open- en le prgs limite-klasse met een Deerhound, ter wijl verder nog de heeren L. de Vlieger, met een Duitschen dog, en mr. Fokker met een dashond kleinere prgzen behaalden. Alle deze Duitsche doggen waren gekweekt door den heer D. Koopman Pz. De brand te Antwerpen. Omtrent den brand in de petroleuminrichting te Antwerpen meldt het Handelsblad van Antwerpen o a. de volgende bizonderheden. •Dezen morgen (Vrijdag) rond 11 uur, verspreidde zich in ooze stad een akelige tijding: de petrooltanks in den Hobokschen polder staan in brand! Terzeivertijd zag men, van uit de zuidelijke richting, een zwarte wolk aandrijven, naar den O.-L.-V. toren en zoo voort in noorde lijke richting. Eerst meende men, dat het een regenwolk was, doch weldra zag men, ginder in het verre Zuiden, de rook wolden dichter en dichter opstijgen en er bleef weldra geen twijfel meer over de echtheid van het nieuws. Wy sprongen onmiddellgk in een rgtuig en het was een dolle vaart van rytuigen en rgwielen, loopende nieuwsgierigen en belang stellenden, allen in dezelfde richting voort snellend. De petroolinrichtingen palen aan de aohterste hangers van d'Herbiuvillekaai, dus cp een goed uur gaans van het centrum der stad. Hoe dichter men kwam bg de plaats der ramp, lager raakte de rookwolk, die men in de stad in de lucht zag, tegen den grond, tot men eindelgk in een ondoordringbare duisternis geraakte, en geen twee stappen meer voor zich terug in 't licht kwamen. Doch, we konden daar toch niet blyven staan en, den koetsier de zweep op het paard doende leggen, reden we de rook wolken in, die zich zeker wel 100 meters ver uitstrekte, tot we weer uit zag. De rook hield alleman tegen: rgtuigen en wielrgders zoowel als voetgangers. Wg zagen nu dat de rook optrok en andere nieuwsgierigen ons waren gevolgd. Op het oogenblik stonden al de tanks, op 5 of 6 ca in brand. Het was niet de vlammenzee, die men zich inbeelden zou, maar integendeel een eindelooze uitgeetrektheid van gryze en zwarte rookwolken, door welke de vlammen zich van tgd tot tgd met moeite een weg baanden. Ter plaatse zagen we op dit oogenblik nog bgna niemand. Juist was de wagen der pompiers met zgn van 't schuim druipende paarden aangekomen, met een detachement onder luitenant Posch. De pompiers begonnen de darmen te leggen, maar het ging onze wakkere brandweerlie Diet af, men zag het wel. Wat kon men uitrichten, met een paar lansen, tegen een zoo kolossalen vunrpoe), die nog maar altgd uitbreiding nam? Van tgd tot tgd hoorde men in dat reus- achtig fornuis een ontploffing; het was een nieuwe ketel die sproDg en waarvan de inhoud nieuwe brandstof kwam leveren. De grootste dezer tanks houden 3000 kub. meter petrool in! Begio daar eens op te blusschenl De eene wagen der pompiers volgde op den anderen; rond 12 ure, toen wg terug keerden om verslag te maken, kwam de tweede stoomspuit, met paarden van R. D. bespannen. Maar, dat alles baatte niemendal; de pompiers waren even machteloos alsof er maar ééa handspuilje ware geweest. Men liep over en weer, maar de hitte belette toch den vuurgloed te naderen. Maar hoe is de brand begonnen/ vroegen we aan ieder die in de nabgheid stond. Er was niemand, die iets met zekerheid kon mededeelen, en 't was alsof al de getuigen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2