vraag: wat kan gedaan worden tot instand houding en bevordering van het schippers- bedryf? Zij hopen spoedig met belangstellenden eene vergadering te kunnen houden, waarop door gedachten wisseling plannen zouden kunnen worden ontworpen, die tot hernieuwden bloei en welvaart van de scheepvaart en aanverwante bedrijven leiden. Noordgouwe, 26 Aug. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1905 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 7805 20. Brouwershaven26 Aug. Mocht de alhier gevestigde Iomakerjj dit voorjaar voor hare iozendiDg gepelde garnalen reeds de gouden medaille verwerven, thans heeft zy op de internationale tentoonstelling te Angers (midden-Frankrijk) hiervoor en voor het door haar bereide vischmeel het groote eerediploma behaald. Waar juist in een dergelijk landbouw centrum dit meel zulk eene hooge onder scheiding wordt waardig geaoht, zullen zeker vele hoender- en varkenfokkers er toe over gaan het nu voortaan ook toe te passen, waardoor dan het debiet dezer nuttige in stelling ook zeker weder zal toenemoo. Westelijk Schouwen. Men is thans bezig met het afsnijden van de Oost-Indische kers. Het zaad, dat meerendeels afgevallen is, wordt verzameld, sohoongemaakt en te drogen gelegd. Dewijl het nagroeien der afgesneden planten, in strooken gelegd, langen tijd duurt, komen zeer vele daaraan zittende zaden tot volkomen ontwikkeling. Later worden ook deze verzameld. Of de opbrengst bevredigend zal zijn, zal eerst later blijken. Stavenisse, 24 Aug. In de heden alhier gehouden raadszitting werd het benoemde lid, de heer C. L. Dorst, beëedigd en geïnstalleerd. Afwyzend werd beschikt op een verzoek van den heer C. L. Overbeeke te Goes, ter verkrijging eener subsidie voor de exploitatie van een motor-omnibusdienst tusschen Stavenisse en Tholen v.v. Yoorloopig werd vastgesteld de rekening en verantwoor ding over 1904. De inkomsten bedroegen f 14976,53^ en de uitgaven f 13038,77, zoodat ze sloot met een saldo van f 1937.76.J. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1905, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 14530,961. Opgemaakt werd een staat van voordracht ter benoeming van 2 leden in het college van zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren L. Hage en A. H. v. d. SUkke. Behalve de aftredenden werden er op geplaatst de heeren C. Steendijk en J. v. Putten. Middelburg, 25 Aug. Burgem. en Weth. stellen den Gemeenteraad voor, over te gaan tot heffing van straatgeld. Burgem. en Weth. ramen de ontvangsten op i 20.000 per jaar, en zou dan de hoofdelijke omslag met f 15.000 kunnen worden verminderd. Te Nieuw- en St.-Joosland (bij Middel burg) is Woensdagavond brand ontstaan in een op het dorp staande herberg, waardoor de bovenverdieping bijna geheel uitbrandde. De benedenverdieping wist men te behouden doch bekwam, evenals de belendende perceelen, veel waterschade. In de Dinsdag te houden zitting van den Gemeenteraad alhier zal een voorstel van Burgem. en Weth. ter tafel komen tot vast stelling eener verordening als bedoeld in art. 29 der leerplichtwet. Wordt die verordening goedgekeurd, dan zullen leerplichtige kinderen, die gedurende sohooltijd op den openbaren weg worden aangetroffen, naar het hoofd der school, tot welker leerlingen zij behooren, worden gebracht. Vlissingen. Men meldt ons, dat de Kon. Maatschappij «De Schelde" alhier dezer dagen een contract heeft afgesloten met den uit vinder Parsons en de Parsons' Marine Turbine Co. Ltd. te New-Castle, waarbij zij het uit sluitend recht verkregen hdeft om Parsone' stoomturbines voor scheeps- en landgebruik te vervaardigen voor Nederland en Koloniën. Zij zal daartoe gebruik kunnen maken van de patenten en plannen der Parsons Company, die bare sporen op dit gebied reeds heeft verdiend. Op het Midden-Reduit onder VlissiDgen is hedenochtend bij het schijfschieten de in Middelburg in garnizoen liggende milicien K behoorende tot de oude liohting, in het gelaat gewond, gelukkig niet ernstig. Hij werd in het hospitaal verbonden. Oorzaak van het ongeval is waarsohjjnlijk dat bij het schoonmaken van het geweer de grendel er uit is gevallen en bij het inzetten ervan niet er op gelet is of de afsluiter zioh wel in het geweer bevond. Drie soldaten van het garnizoen, die in de maand Juli werden vermist, zijn tot heden niet teruggekeerd en als deserteur afgevoerd. De naohtmailboot «Prins Hendrik" der maatschappij «Zeeland" zal voor noodzake lijke herstellingen aan de ketels, gedurende geruimen tijd uit de vaart worden genomen. De reserve-boot «Willem, Prins van Oranje" zal nu dien tijd in den geregelden dienst worden opgenomen. Met de dagmailboot kwam Donderdag avond te Ylissingen zoo'n groote mail mede, dat in den Duitschen mailtrein drie post- rijtuigen geplaatst werden. Dezer dagen was één der oonducteurs van de tram MiddelburgYlissingen bijna het slachtoffer geworden van zijn plicht. Met de tram, die Yrydagavond te zeven uur uit Ylissingen vertrok, reden ook twee matrozen van de Maatschappy «Zeeland" mede; deze mannen, de Vlissioger L. oneen Amsterdammer, waren blootvoets van het schip, waarop zij de wacht hadden, weg- geloopon en hadden plaategenomen in de tweede klasse afdeeliog van een z g. n. ge- mengden wagon. Beide personen waren half dronken, doornat tengevolge van een bad, dat zij gekleed en wel in het kanaal genomen hadden, cn zij rookten, watio dat compartiment verboden was. Daar zij bovendien de aanwezige dames lastig vielen op onhebbelijke wijze, riepen deze laatsten de hulp van don conducteur in. Deze, W. Goedhart, sommeerde de mannen om hun onhebbelijkheden in stakenhij werd echter onthaald op vloeken en tieron. Toen de kerels, na het vertrek van den conducteur, voortgingen zich te misdragen, zoodat de laatste wel gedrongen was zich wederom er mede te bemoeien, ODtving bij een paar stevige vuistslagen onder den kin. Hij wilde nu de onruststokers uit den wagen verwijderen, doch werd by de keel gegrepen en achterover geworpen. Zijn keel werd hem zeer gevoelig toegesnoerd, zoodat het hem onmogelijk was geluid te geven; thans nog draagt de man de sporen van dit geweld, waarbij bij hier en daar gevoelig werd bezeerd, o. a. aan de hand, die nog gezwollen is, en waaronder hij nog lang daarna gevoelig geleden heeft. Onder de worsteliog kon de conducteur zijn hoorn niet grypen om het sein tot stoppen te geven. De geweldenaars trachtten Goedhart uit de in bewegiog zijnde tram te werpen, doch slaagden daarin, ook door het optreden der andere passagiers, niet. Aan de Groote Abeelo werden de beide mannen met behulp van het machine-personeel uit de tram verwijderd. Zy legden zioh terzijde van den weg tot slapen neder. Toen dezelfde tram uit Middelburg naar Vlissingen terugkeerde, lagen zy er nog; de mishandelde vreesde dat zij misschien daar bleven wachten tot de laatste tram om hem dan weder lastig te vallen. De conduoteur riep nu in YlissiDgen de hulp der maiéchauseée in. Eenige man schappen gingen mede en namen de beide kerels, die nog steeds langs den weg lagen, in hechtenis. Per tram werden zij later naar Ylissingen vervoerd; tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Beide matrozen zijn door de «Zeeland" nog dienzelfden avond ontslagen, wegens hun wegloopen van het sohip, waarop zij de wacht hadden. Aardenburg, 26 Aug. De heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester dezer gemeente, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Zeeland, herdacht heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren voor het eerst in laatstgenoemde betrekking werd benoemd. AaibestedliieiVerkoopliiea evi. Zierikzee, 25 Aug. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het open baar verkooht de volgende vruchten te velde tusschen den Kaweg en den Leverdyk onder deze gemeente, als: 274 roeden bruine boonen, voor f 114; 280 113; 186 115 320 suikerbieten, «120; 86 100; 274 «110; 234 105; 320 mangels, 101 alles per Sohouwaoh gemet. Poortvliet. Zaterdag 13 Augustus j 1. is door het bestuur van het waterschap «Poortvliet" aanbesteed: het leveren en storten van 560 scheepston stortsteen. Ingeschreven werd doorMol Key Bergen-op-Zoom, voor f1425; J. Lindenberg, Wemeldinge, voor f 1417,50; Jan Roskam Cz., Dordrecht, voor f 1393; J. Jansen, Terneuzen, voor f 1550; P. A. van de Velde, Terneuzen, voor f 1366; G. Dekker, Sliedrecht, voor f 1355; Pelt Hooikaas, Rotterdam, voor f 1338.40. Eerst op 22 Augustus werd het aan den laageten inschrijver gegund. Cortgene, 25 Aug. Heden werd door de VereenigiDg «Landbouwbelang" by den heer De Regt alhier aanbesteed: de levering van een party superphosphaat, waarvoor werd ingeschreven door: Mij. voor Hulpmeststoffen, Dordrecht, f 2 38, Internationale, Zwyndrecht - 2.3.0, J. C. de Mul, Colynsplaat - 2 29, P. Schippers, Cortgene- 2.28, Firma wed. A. Schippers. Camperland, - 2.27 Laatstgenoemde is de levering gegund en een partytje Chili salpeter aan de Mij. tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 11,86. Bruini886. Bij den gehouden verkoop van den gemeentelijken mesthoop aan den Keiweg, werden koopere: Van het le perceel: A. Hage f 16 2e Idem 16 3e J. A. Ganieman 17 4e Idem 17 5e Idem 17 63 A. Hage 15 7e Idem 15 8e J. A.Ganzeman 15 Yoor de verbouwing en vergrootiog der pastorie van de Geref. Gera. te Zonne- mairo waren voor 't timmerwerk drie en voor 't metselwerk twee biljetten ingeleverd. De minste inschrijver voor 't eerste werk was M. Akkerdaas, en voor 't andere J. C. de Wilde, beiden aldaar. Het Thomasslakkenmeel en de wintergranen. Het is van algomeeno bekendheid, dat de verschillende granen, zooals tarwe, rogge en gerst in hunne korrels een betrekkelijk groote boaveelheid phosphorzuur bevatten. Om die reden moet dus de bodem, waarop de winter granen gezaaid wordon, op de een of andere manier een voorraad phosphorzuur ontvangen. De stalmest, wij hebben het onlaoga gezegd, is arm aAO phosphorzuur. Er is dus geen andere weg dan dat de boer in het najaar gebruik maakt van kunstmest. Ik geloof niet, dat hierop zoo sterk behoeft te worden aan gedrongen, want ik meen, dat het vrij wel in de meeste streken gewoonte geworden is, de wintergranen do oen of andere phosphorzuur- houdende kunstmest by den stalmest te geven. Wel dient er een vroord gezegd over de rol, die hst Thomasslakkenmeel in de bemesting van de wintergranen moet spelen. Het wordt vrijwel algemeen aangenomen, dat het Thomasslakkenmeel op zand- en veen gronden de aangewezen meststof is. Een meer dan twintigjarige ervaring heeft dat geleerd, en nog dagelijks bewijzen de uitkomsten, dat het kan opwegen tegen de bdBte andere phos- phorzuurboudecde kunstmeststoffen. Bij de meeste proeven, die men doet, komt men tot het resultaat, dat half stalmest om balf kunst mest (4 k 600 K G. slakkenmeel) bij rogge op zandgrond de beste resultaten geeft. Dooh er is geon enkele reden om te beweren, dat het Thomasslakkenmeel als herfatbemesting niet: good zou zijn, ook op andere b.v. op kloigronden. Er is iutegendeel wel een reden, waarom het er zeer goed te gebruiken is. Behalve de ongeveer 17 pCt. phosphorzuur, die het bevat, houdt het ook een belangryke hoeveelheid kalk (pl. m. 50 pCt.) in. Juist de combinatie, die op de klei noodig is. De eeDigszic8 stijve structuur van den bodem en de neiging om zuurachtig van aard te worden, makeD, dat op dezen grond elke kalirijke meststof reeds als zoodanig welkom is. Proeven op tarwe en gerstland te nemen, zouden van het principe moeten uitgaan, dat, om vergelijking met andere phosphaten mogelijk te maken de hoeveelheid Thomaephosphaat grooter moet genomen worden, naarmate de kleigrond zwaarder is, en in elk geval niet meer (doch in den beginne ook niet mindor) behotfc te kosten dan de andere phosphorzuurmeststoffen. Verder ia het gewenscht ook den tijd van zaaiing der meststoffen ia het oog te houden, en b.v. het Thomasphosphaat in zijn resultaten to onderzoeken, ook als het zoo vroeg mogelyk gezaaid wordt. Het is toch een zaak van het meeste gewicht te onderzoeken, in hoe verre superphosphaat enz. te vervangen is door slakkenmeel, daar het laatste goedkooper is en gemakkelijker te behandelen en daarenboven eenige eigenschappen heeft, die noodzakelijk op kieibodems en andere zwaardere gronden zeer gunstig moeten werken. O li D R B W IJ 8. Totaal f 128 De heer P. de Potteronderwijzer te Colynsplaat, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacts aan de openbare school te 8prang (N.-B.) Namens den minister van bionenlandsche zaken is aan directeuren van hoogere burger scholen het verzoek gericht, aan het onderwijs in de gymnastiek allo aandacht te schenken, opdat ook dit onderwijs steeds meer aan zijn doel beantwoorde. Dat geen vrijstelling van dit onderwijs behoort gegeven te worden dan na overlegging van een verklaring van een geneeskundige in welke verklaring zou be hooren vermeld te worden, of den leerling voor alle oefeningen, dan wel voor enkele, vrijstelling wordt gegeven, en in gevallen, die daartoe aanleiding geven, herhaling van deze verklaring in den loop van den cursus te verzoeken. De zesde algemeene vergadering van den Bond van gymnastiek-onderwyzers-ver- eenigingen in Nederland zal Zondag 4 Sep tember te Amsterdam gehouden-worden. De agenda vermeldt o. m. Hoe kan men een stap nader komen tot wettelijke regeling en invoering van het gym nastiekonderwijs in zijn vollen ingang, inleider de heer M. T. Graafland. Wettelijke regeling van het gymnastiek onderwijs, dezelfde inleider. Burgem. en Weth. van Middelburg stellen den Gemeenteraad voor, den heer dr. R. van der Laan definitief te benoemen tot leeraar in de natuurkunde aan het gym nasium. Donderdag 15 Sept. a.s. zal te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de jaarlijksche algemeene vergadering worden gehouden van de Yereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs onder voorzitterschap van prof. dr. J. Woltjer. In de morgenvergadering komt na de afdoening van huishoudelijke zaken, ter sprake, wat de toekomstige taak der Yereeniging zal zijn, in verband met de aanhangige wet op het Lager Onderwys. In de middagvergadering komen versohillende vraagpunten aan de orde, o. a. het rapport der commissie in zake de wet op den leerplioht, en de rechtspositie van den ohristelyken onderwijzer. PREDIK.: in onderstaande Gemeenten van X o n d a g 2 8 A De Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorin. tien ure en 's avonds zes ure: da. F. van Dorp van Andyk. Cat. Zondag 23. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. hali tien ure en 's nam. half drie ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'a Voorm. half tien ureds. Mossel. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Burgh: 's Nam. twee ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Reues.se: 's Voorm. half tien ureds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle 's Nam. twee ureds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede' 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. (Doopsbediening). Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Oogstpreek. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. hall tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven '8 Voorm. half tien ure en 'a nam. twee ureds. Horjus. Herv. Kerk te Zounemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher van Burgh. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'a Voorm. half tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Drelschor: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van de Griend (Doopsbediening). BBTTRTEN Schouwen en Duiveland. u g u t u 1 O O 4. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: '8 Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Meijer van Noordgouwe. Herv. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. hall tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ore en 's avoads zes ureds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee uredr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjanslaud: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruümse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds* Waardenburg. Geref. Kerk te Bruisisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst Evangelisatie Jeruël H: '8 Voorm. 10 ure's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: Het Bestuur. HHRKXIKIIWR. St.-Maarten8dijk. Toezegging van beroep gedaan aan ds. B. v. d. Wal te Waddingsveen. Oosterland. Dr. G. Smit alhier hoopt op 18 September a.s. zijn afscheid te preeken, wegens zijn vertrek naar Makkum. Een nieuwe gemeente? In één der bladen vinden wij vermeld, dat Zondag a.s., des namiddags ten 3 uur, in de kleine zaal van het Schuttershof te Middelburg, een openbare predikdienst zal worden gehouden voor de Hersteld Apostolische Gemeente. Po8tkwitanties. Ingeval by de invordering van kwitantiën de schuldenaar niet thuis wordt getroffen en geen huisgenooten aanwezig zyn om hem nopens den aard der kwitantie in te lichten, zal voortaan door den beambte, met de invordering belast, een kennisgeving worden achtergelaten, welke de noodige gegevens omtrent de qaitantie bevat. Het gebeurde in de Gajoe- en Alaslanden. CfiTSZAK! Het gerechtshof te 's-Graveahage ontsloeg Donderdag, overeenkomstig bet vonnis der Middelburgsche rechtbank, J. A. K koopman te Bergen-op-Zoom, vervolgd wegens den bekenden diefstal, van rechtsvervolging, dooh vond geen termen voor zijne observatie in een krankzinnigengesticht, door dezelfde reohtbank bevolen. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezenG. C. M. L., oud 25 jaar, hofmeester, geboren te 's-Gravenbage, wonende te Middelburg, aldaar gedetineerd terzake: dat by den 17 Maart 1904, te Port-Yictoria in Engeland, aan boord van het Nederlandsch stoomschip «Koningin Wilhelmina", toebehoorende aan de stoom vaart-maatschappy «Zeeland" gevestigd te Amsterdam, in de hut van den ohef-bofmeester Th. R. Brigden, met het oogmerk van weder- rechtelyke toeëigening, heeft weggenomen een portefeuille, inhoudende vier Belgische bank biljetten, ieder van 20 francs, twee bank biljetten, ieder van 60 gulden, een bankbiljet van 100 mark, twee bankbiljetten ieder van 5 mark en vyf, althans eenige, bankbiljetten, ieder van 25 gulden, toebehoorende aan voornoemden Brigden, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde. Aan den beklaagde ia mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg, ambtshave als ver dediger toegevoegd. De rechtbank te Middelburg veroor deelde heden Ch. L. S., bygenaamd «de kromme Moens", 25 jaar, koopman te Kapelle- brug. St.-Jansteen, wegens mishandeling, tot 3 weken gevangenisstraf. Een andere straattype, mede uit St.-Jansteen. F. v. A., bygenaamd «Fransche Dries", 34 jaar, beklaagd van mishandeling en weder- epannigheid, werd vrygesproken. Poit ei Telegrafie. Ia don besteldienst van telegrammen is een nieuwigheid ingevoerd, die in hoofdzaak op het volgende neerkomt. Aan de enkel voudige telegraafkantoren en aan die ver- eenigde post- en telegraafkantoren, waar minstens een besteller uitsluitend voor het bestollen van telegrammen beschikbaar is, zullen voor dezen dienst worden aangesteld jongens van 15 A 16 jaar op een weekloon van f 4, dat by gebleken yver en geschikt heid twee keer met een gulden per week kan worden verhoogd en dus tot f 6 kan klimmen. By de intrede van hun 20e levens jaar moeten deze jongelieden den telegraaf dienst verlaten. Zy kunnen dan, naar gelang van de behoefte en als zy daarvoor geschikt heid hebben, op daggeld aangesteld wordon tot hulpbesteller bij de posteryen, om, wanneer zy ook in die betrekking blyk hebben gegeven van geschiktheid en yver en naar mate de behoefte zich doet gelden, aangesteld te worden tot brievenbesteller. Het spreekt van zelf, dat ten aanzien van de thans in dienst zynde telegrambestellers de maatregel eerst langzamerhand zal worden In het buitenland schynt de bestelling van telegrammen door jongelui zeer goed te i voldoen. De Javabode meldt Enkele weekelijke Indische redacteurs, be gaan met het lot van de vele vrouwen en kinderen, die in den strijd in de Gajoe- en Alaslanden door de wapenen der colonne, onder bevel van den luitenant-kolonel G. E. C. van Daalen zijn gevallen, hebben, zonder kennis van zaken oordeelend, daarover zóóveel ach en wee, zóóveel schande geroepeD, dat hun stem zelfs in het buitenland is gehoord. Onze telegrammen melden, dat in het Engelsche Lagerhuis over dat afmaken van vrouwen en kinderen een interpellatie is afgekondigd. Men leze wel, in het //Engelsche" parlement. Wie is die verwaten Engeleohman, die, ter wijl het bloed van zooveel waarlijk onschul dige vrouwen en kinderen nog kleeft aan het beulszwaard, in Zuid-Afrika gevoerd, zioh durft te bemoeien met ODze binnenlandsohe aan gelegenheden? Zaken, waarmede John Buil absoluut niets te maken heeft, maar waarop overigens het volle licht mag vallen. De vrouwen en kinderen der Boeren, die in den Zuid-Afrikaanschen oorlog het leven lieten, behoorden voor een klein deel tot haar, die aan de zijde harer mannen streden en sneu velden, met den Mauser in de hand dat was recht! het grootste deel echter be hoorde tot de ongelukkigen, die men in de concentratie-kampen liet verhongeren en wil lens en wetens van ellende liet omkomen; enkelen vielen zelfs, terwijl lafhartige Britsche soldaten haar lichaam bezigden om hun veege lijf daaraohter te verschuilen dat was onrecht! Goddank I voor ons leger in de Gajoe- en Alaslanden was het anders. Daar werd aan vrouwen en kinderen, vóór den strijd, be hoorlijk de tijd gelaten om het terrein daar van te verlaten; zij wenschten dat niet, zij bleven ook niet als echuldelooze slachtoffers den strijd der mannen aanzien; zij vochten met dezen als furiën mede, zij deden voor haar mannen niet onder in fanatieke doods verachting. Alzoo deelden zij ook het lot van dezen. Ook dat was recht! Elders in dit blad wordt dit nogmaals op afdoende wijze aangetoond, eigenlijk ten over vloede. Men mag eiken veroverings-oorlog afkeurensterker nog, eiken oorlog, zonder onderscheid, als een misdaad tegen de mensch- heid beschouwen; dit verwijt treft elke natie, die zich tot den oorlog toerust, geen enkele uitgezonderd. Maar is tot den oorlog besloten, dan is alle misplaatste humaniteit uit den booze; honderd voudig wreekt zij zich aan dengene, die ze toepast. Dan is ook misplaatst het ach en wee roepen over het niet te ontgane leed, dat de oorlog schept. Met den oorlog aanvaardt men zijn ellendemen kan trachten die binnen de engste grenzen te beperken, vermijden kan men ze niet. Het zal, voor het haast ondenkbare geval, dat de Engelsohe Regeering zich, naar aan leiding van de aangekondigde interpellatie, tot de onze mocht richten om inlichtingen, onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, in dien deze al niet met een krachtige afwijzing van het verzoek volstaat, inhoudende: //Bemoei je met je eigen zaken!", niet moeilijk vallen,, een volkomen bevredigende verklaring van de gebeurtenissen in de Gajoelanden te geven, waarbij niets behoeft verborgen te worden ge houden. Gemengd Nieuws. Tachtig huizen in de vyfde Avenue in New-York vormen de rykste streek op de wereld. In ieder van die huizen woont een millionnair. Ia de laatste twaalf jaren zyn al deze huizen, die alle rykdommen der wereld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2