straat te Parijs liet deze week, 's nachts, eon paar vrienden aan zjju denr uit, maar leunde daarbij, zonder bij er op verdacht was, eenige keeren tegen den knop der eleotri8obe schel. Onmiddellijk, toen bij bemerkte wat het geval was, veranderde hij van plaats, maar de schel bleef, door een onvoorzien contact, luiden. "Woedend over dat niet ophoudend lawaai, kwam de concierge naar beneden en maakte den huurder aan de deur een standje dat niet voor de poes was. De vrouw van den concierge, hoorend dat haar man stond op te spelen, kwam nu eveneens naar beneden, om, zoo noodig, haar echtgenoot te helpen, waarop de huurder, van een gunstig oogenblik gebruik makend, eensklaps in de gang sprong en de deur met een smak achter den concierge en zijn vrouw dichtwierp, waardoor beiden in het meest voor de buitenlucht ongeschikte costuum op straat stonden. Na herhaald gebel, dat natuurlijk de deur niet deed opeDgaan, besloten man en vrouw elk een versohillenden weg te gaan om de politie op te zoeken, maar de man was zoo woedend, dat, toen bij op 't laatst twee agenten tegenkwam, hij tegen deze tekeer ging en hen uitschold voor luilakken, die beter deden te zorgen op hun post te zijn, daar waar men ze noodig had. Ziende even wel, dat het eenig kleediogstuk dat de man aan had, een wit katoenen hemd was, dachten de agenten niet anders dan met een gek te doen te hebben en brachten zij hem, ondanks zijn tegenspartelen, geboeid naar de wacht. Zijn vrouw verging het al niet beter. Natuurlijk was ten slotte het geval opge helderd en de concierge heeft nu den huurder voor het gerecht gedaagd. Ia de Amerikaansohe «groote wereld" hebben in de laatste dagen aanzienlijke juweelendiefatalien groot opzien en ongerust heid verwekt. In de badplaats Newport hebben inbrekers voor f 85 000 aan kostbaarheden gestolen uit de villa van mevr. Robert Hatt. Drie dames, die op eene party bij Reginald Vahderbilt waren genoodigd, ontdekten, dat haar halssnoeren van paarlen en diamanten, ter waarde van f 50.000 en f 150.000, waren ontstolen. Uit de villa van mevr. Ogden Goelet, te New-Port, was voor wel f 500.000 aan kostbaarheden ontvreemd. Maar hier heeft de nog onbekende dief of dievegge, versohrikt door het opzien, hetwelk de diefstal wekte, het gestolene in mevr. Goelets huis te New- York terugbezorgd. De millionnairsvrouwen laten zich nu, als zij sohitterend van juweelen uitgaan, op korten afstand volgen door particuliere deteotives. De zwemmer Holbein heeft Zaterdag middag te Dover zijn zwemtooht over het Eanaal naar Calais aanvaard. Maar hij moest, na tien en een half uur te hebben gezwommen, de onderneming opgeven, omdat het water te koud was. Dit was, gelijk men weet, de derde maal, dat Holbein tevergeefs dit waagstuk onder nam, hetwelk elf jaar geleden door kapitein Webb werd volbracht. Ook Haggerty aanvaardde Zaterdag den tocht, maar hij moest dien reeds na verloop van een uur en vijf minuten opgeven, omdat bij hevige kramp kreeg in het koude water. De derde zwemmer, die den overtooht zou beproeven, Greasley, gaf den tocht op na 4£ uur te hebben gezwommen. In de Amerikaansohe badplaats Atlantic City is het kussen op den openbaren weg waar bemoeit die overheid zioh al niet mede van overheidswege verboden. Verscheidene paartjes, die op dergelijke vrije oefeningen werden betrapt, zijn er al veroordeeld tot geldboeten van 15 dollars (f 37.50.) Eenige der vervolgde paartjes voerden als verontschuldiging aan spas getrouwd" en «op de huwelijksreis" te wezen. Maar de streDge reohter wees met een barsoh»gij kunt thuis elkander kussen" aan het liefde-bedrijf perk en grenzen aan. Iloe de Japanners hun gesneuvelden behandelen. Na een slag verzamelen de Japanners steeds hunne dooden. De lijken worden bniten het kamp gebraoht, on op hoopen gelegd, om later in groepen van vier in ongebluschte kalk te worden geplaatst. Wanneer het verbrandingsproces is afge- loopen, worden de beenderen verzameld en in roode lappen gewikkeld, waarop de namen der gesneuvelden worden gemeld. De over blijfsels der offioieren worden afzonderlijk verpakt. Later gaan al deze pakken naar het vaderland. De wetgever, die in de meeste landen den zieken verboden heeft, hun dokter met een legaat te bedenken, heeft zeker voorzien op hoe vreemde wijze de erkentelijkheid zioh kan uiten. Een Amerikaansche dame, zoo wordt verteld, had aan haar verwanten 100,000 dollars en aan haar waarden dokter een gesloten koffer vermaakt, dien hij zelf moest openen. Verheugd voldeed hij aan de wilsbeschikking en was tamelijk verrast, toen hij al de flescbjes, die hij de zieke gedurende 20 jaren had voorgeschreven, nog vol, netjes gerangschikt, in den koffer opgestapeld vond. Ieder flescbje was in het desbetreffende recept gewikkeld I Wladimir Yosdokinoff, de zoon van een Siberischen mijamagnaat, en één van de rijkste onderdanen van czaar Nicolaas, is dezer dagen bankroet verklaard. Binnen vijf jtar heeft bij niet alleen een fortuin van 5 millioen roebels, dat bij met zijn 21ste jaar erfde, er doorgebracht, doch ook sohulden gemaakt tot een cijfer van 2 millioen roebels. Zijn huis, gelegen op den top van een prachtig gezicht op de Augara-vallei, was een sprookje van weelde. Het was bekend onder den naam van «Spiegelpaleis", omdat het muren van spiegel glas bad. Hier zat de jonge Wladimir uren lang op een gouden troon, gekleed in costumes met juweelen versierd. Dan weer gaf bij in zijn j>8piegelpaleis" kostbare feesten, waar hij Bacchus voorstelde, door de Bacchanten omringd. Zoo kwam het, dat zijn rijkdom al heel spoedig verdwenen was. In Siberië ondervinden de vrouwen de gevolgen van den oorlog op een eigenaardige wijze; daar er gaen metselaars meer zijn om de noodzakelijkste bouwwerken uit te voeren, zijn vrouwen voor 't metselwerk gercquireerd. En zij hanteeren kalkbak en truweel heel aardig. Volgens Fanity Fair is de geboorte van den Keizerlijken troonopvolger in Rusland vooral een buitenkansje voor de hof-doctoren en de baker der Keizerin, dr. Otte, dr. Hirsch en mevr. Güoter. Als de jonggeborene een prinses geweest ware, hadden zij elk 25.000 roebels ontvangen, nu ieder 100.000. In Denemarken heerscbt op de meisjes scholen groote ontevredenheid, bij oproer af. Het is wegens het model van een hemd, door den minister van onderwijs, voor de naailessen voorgeschreven. Maar dit model- hemd valt niet in den smaak, als te hoog van hals, te kort van mouwen enz. enz. De ontevredenheid is groot en wordt steeds meer algemeen, zoodat zelfs regeeringsbladen den minister raden liever zijn hemd prijs te geven dan zijne portefeuille in gevaar te brengen. De bevolking van Japan. Kort geleden is het laatste jaarverslag verschenen van het bureau voor de statistiek in Japan, waarvan de heer Hanaboesa directeur is. De Voss. Ztg. ontleent daaraan de volgende belangrijke gegevens. De bevolking bedroeg op 3i Dec. 4898 43| millioen inwoners, d. i. 415 per v. k. m. tegen 401 in Duitschland (en 452 in Nederland). Daarvan woonden ruim f of 33 millioen op het groote eiland Nippon, waar de grootste steden Tokio, Osaka, Kioto en Jokohama zijn gelegen. De beide kleinere zuidelijke eilanden Sjikokoe en Kioeejioe hadden 3 en 6.3 millioen inwoners, het veel grootere Hokkaido slechts 668,000 of 8 per v. k. m. Formosa en de Pescadores hadden een bevolking van 2£ millioen. Tokio, de hoofdstad, telde op 31 Dec. 4898 4,440,000 inwoners, Osaka 821,000, Kioto 353,000. Nog 5 steden hadden boven 100,000, 13 andere 50100,000 en 57 hadden 20 50,000. In het geheel waren in Japan 230 gemeenten boven 10,000 inwoners, te zamen met 8 millioeDhet grootste deel der bevolking 24^ millioen woont in 8000 kleine steden van 2000—5000 zielen. Een aangename verrassing viel dezer dagen aan een advocaat te Berlijn te beurt. Op het spreekuur van den advocaat, mr. H., versoheen een dame, die hem wilde spreken. Op de vraag of de advocaat haar kende moest hij een ontkennend antwoord geven. Eerst toen de dame hem een beetje op weg gebraoht had herinnerde deze zioh, dat hij een jaar of tien geleden in een proces met guustig gevolg de zaak bepleit had van een onbemiddelde weduwe, die niet in staat was geweest de onkosten te betalen. De bezoekster vertelde den advocaat, dat zij te Weenen een hoog geplaatst en schatrjjk ambtenaar had gehuwd, doch dat haar man gestorven was en dat zij thans voor de tweede maal weduwe was ge worden. Toen de dame vertrokken was, vond de advocaat op zijn tafel een couvert. Hij opende het en vond daarin een biljet van duizend mark met een briefje waarop geschreven stond: «van een dankbare cliënt". Een jong student, die dezer dagen regelrecht van Müaohen naar Parijs kwam, had zich neergelaten op de imperiale van de tram Montrouge-gare de l'Est. Een correot gekleed heer naast hem knoopte aanstonds do conversatie aan. «Men ziet onmiddellijk aan uwe allures, dat u vreemdeling ia. Veroorloof mij dus, u een goeden raad te gevenneem u in acht voor zakkenrollers. Ze zijn er bij stroomen te Parijs!" >0, ik ben niet zoo heel gauw bang", antwoordde de joDge Beier, ik heb mijn geld in verschillende zakken ondergebracht". «Het is zeer onvoorzichtig goud, zilver en koper door elkander te doen daar ons geld u vreemd is, zoudt u het gemakkelijk voor elkaar kunnen uitgeven, u moet eene porte- monnaie hebben zooals ik, met meer vakken. En hij toonde een leeren beurs, welke bij prees als het nieuwste model. De student bekeek het voorwerp en erkende, dat het zeer practiech was. Permitteert u mij, ze u aan te bieden", vervolgde do vriendelijke buur. Na eenige beleefdheidsaarzeling werd het aanbod aanvaard en bankjes en goud en kleingeld vonden elk een afzonderlijk onder komen, in 't geheel eene som van 600 fr. Bij dezelfde halte daalden do twee af, en samen zetten zij zich neer vóór een café. Toon de jonge reiziger de vertering wilde betalen, kwam de ander hiertegen op. »U is met mij, in mijn land en ik ont- vaDg u", zeiae hij. Op hetzelfde oogenblik, legde do handige gauwdief de hand op de beurs en goooholde vlug eene dito portemonnaie, welke slechts eeDige stuivers en oude prospectussen bevatte, in de plaats der andere en na betaald en den kellner een goed drinkgeld te hebben gegeven was dé vriendelijke gastheer eensklaps ver dwenen. Iemand te Parijs is op zeldzame wjjze het slachtoffer geworden van den oorlog, toen hij met een kennis zat te praten over de gebeurtenissen in Oost-Azië. Deze kennis, die een alcohol-lijder is, toonde zioh een warm RussenvrieDd, en, zooals wel meer bij oorlogen gebeurt, de oorlogsberichten hebben zijn verzwakt verstand geheel in de war gebracht. De andere trof ongelukkig de eerste uitbarsting. «Je bent de Mikado", riep de krank zinnige plotseling uit. «Hier, dat zal je leeren den Tsaar te bedroeven!" En hem bij den keel vattende gaf hij hem twee steken in de borst. Het slachtoffer is in zeer ernatigen toestand naar het hospitaal gebracht. De dader werd slechts met groote moeite overmand. De muggen. Ziehier een middel om muggen uit de slaapkamers te houden. Doe een paar droppels kaneelolie op een stukje wat en leg dit op een schoteltje op uwe nachttafel. Tweede middel om zich des naohts te bevrijden tegen de beten van muggen en andere insectenKoop een flesch creoline, eene bruine zelfstandigheid, welke eenen zeer sterken geur afwerpt en een uittreksel is van teer. Giet bij het naar bed gaan, eenige druppels in. den palm uwer handen en wrijf er uwe handen, uwe wangen en uw voorhoofd mee in en ga in volle gerustheid naar bed. Nu eenige middelen tegen vliegen: Neem een liter lauw water en doe daarin 40 druppels carbolzuur. Met dit mengsel laat men met epons en zeem de glazen of ruiten afnemen, terwijl ook de vloer met een weinig van dit vocht besprenkeld wordt. Den goheelen dag blijft het vertrek vrij van vliegen, terwijl bovendien door de bewoners een gezondere lucht wordt ingeademd. Nog een middel: Wanneer men vlierbloesem kookt, krijgt men een water dat zeer verfrisschend en gezond is, maar waarvan de vliegen de lucht niet kunnen verdragen. Paarden, die met vlierbloesemwater worden gewasschen, zullen geen last hebben van de vliegen. Yoor den mensch is het ook een kostbaar behoedmiddel b(j het roeien, het oricketspel en alle andere uitspanningen en werkzaamheden in de open lucht. Gekookte notenbladen hebben dezelfde uitwerking. Notenbladen verdry ven ook wandluizen en mottende dieren kunnen den reuk niet verdragen. De paardenvrienden te Berlijn worden op 't oogenblik op een waqr wonderpaard ver gast, want Hans, zoo is de naam van het dier, heeft een tot nog toe voor paarden geheel ongekende sohool doorloopen en levert zeer eigenaardige proeven van denkkracht. Niet alleen heeft het optellen, vermenigvuldigen, deelen enz. met getallen, van 4400 in 't minst geene moeilijkheden voor dezen schranderen leerling; hij gaat ook familiaar om met gewone- zoowel als tiendeelige breuken en toont daarbij een geheel logischen gedachtengang. Het resultaat van zijne berekeningen weet by met hoefslagen op te geven. Verder werkt by met de Russisoho rekenmachine met dobbelsteenen of met kegels, telt de aanwezige stroohoeden onder het publiek, spelt volgens hoefslagsysteem altijd woorden of kleine zinnetjes, die men hem zegt of die men voor hem opschrijften onthoudt alles langer dan twaalf uren. Nauwkeurig onder scheidt hij alle kleuren, terwijl hij bewijzen geeft van zjjn aanleg voor muziek door de hoogte van oen toon aan te geven, ja, zelfs vertellen kan, welke toon in een disharmonisch accoord moet worden weggelaten, om tot grootere harmonie te komen. Ook herkent hij o. m. zonder eenige aarze ling uit een heele rij personen deDgene, van wie hem de fotografie wordt getoond, kortom, Hans zet de geheele deskundige wereld ten zeerste in verbazing door de merkwaardig zelfstandige wijzewaarop hij het hem bekende materiaal in zijn hersenen verwerkt. Het geleerde paard Hanswaarvan hierboven sprake is en door zijn schrander heid zooveel bewondering wektook by mannen van wetensohap als professor Möbius, is gebleken geen denkend, maar enkel een gedresseerd dier te zijn. Er worden eenige vermakelijke bewijzen daarvan modegedeeld. De eigenaar, de heer Von Oaten, verzocht één der toeschouwers Hans zijn horloge te laten zien, dan zou het dier zeggen hoo laat het was. De bedoelde toeschouwer nam echter in plaats van zijn horologe een vijfmarkstuk in de hand, en Hans gaf toch door stampen den juisten tijd te kennen, onder luid gelach van alle aanwezigen. Ook bleek de knappe Hans een rij jongens te kannen tellen, zonder eens naar hen te zien. Kortom, de oplossing van de wonderbaar lijke knapheid van het paard ligt in de ver klaring van zijn oppasser «Eigenlijk bon ik de schrandere Hans; want als ik mijn oogen neersla, begint hot dier met zjja hoeven te trappen, zoo lang tot ik mijn oogen weder opsla. De Russisch-Japaneche verwikkelingen werden eenigen tijd geleden zeer handig aan een spoorwegdiefstal op de Rostawer lijn in Rusland dienstbaar gemaakt. Een zekere koopman Kesselmann en een industriëel Bon- darenko reisden met een zeer elegant jong offioier, die den dreigenden oorlog op het tapijt braoht. Die Japannerszei hij, zjjn kerels van niets. Ik ken ze van nabij. Het eenige wat zij kunnen is parfumerieën maken. Ik heb een flescbje er van in mijn zak. By deze woorden gaf by zijn medereitigers het flescbje te ruiken en dezen sliepen na korten tijd vast in. Toen zij ontwaakten, kwamen ze tot de ontdekking, dat al hun geld hun ontstolen was. Een valsche snor was alles wat van den eleganten officier nog te zien was. Aan de deur van ééa der bekendste doctoren van Kief werd, zoo verhaalt een Russisch blad, luide gescheld. Als de bediende de deur opent, ziet hij een elegant gekleed heer, die hem een briefje ter baDd stelt met de opdracht het dadelijk aan zijn heer te geven. De vreemdeling gaat inmiddels naar de wachtkamer. Intusschen heeft de dokter in tegenwoordigheid van den knecht het briefje geopend en leest daarin de onbegrij pelijke woorden: «Lukt het of niet?" Hij leest den knecht de lakonieke vraag voor en daar deze er evenmin een touw aan kan vastmaken, besluit men den onbekende naar de ontvangkamer te laten komen. De bediende gaat naar buiten, maar is reeds na weinige minuten weer in de kamer en roept verschrikt uit: «Het is gelukt, bij heeft uw pels mee genomen". Tweo heeren, die nabij de beurs te Brussel in een koffiehuis gezeten waren, kregen twist en deze liep zoo* hoog dat één hunner eensklaps opsproDg, een revolver uit trok en een schot rakelings op zija tegen stander loBte; de kogel botste af op de borst en kwam in de mouw terecht. Een politie-offioier, die daar in de nabijheid zat, sprong over tafels en stoelen en viel den dader op het lijf eer deze het tweede schot kon lossen. De twee twistenden zijn schoonbroers. De schuldige, een handelsreiziger, verklaarde in het commissariaat van politie, dat bij, als de politie-officier het hem Diet belet had, zijn schoonbroer zou gedood hebben. De directeur van het centraal-telefoon- bureau to New-York heeft er zich in bet openbaar over beklaagd, dat ziju beste «telefoonjuffrouwen" hem zoo snel verlieten, om zich in het huwelijk te begeven. De quaestie is deze: Beleefde en beschaafde dames op het centraal-bureau oefenen door haar welluidend, hoffelijk spreken bij 't bedienen van het telefoneerend publiek zóó groote bekoring uit, dat «het publiek" niet ru3t, voordat het «die aardige telefoonjuffrouw" ook heeft te zien gekregen. Wat dan dikwijls tot een huwelijk leidt. Te Boedapest heeft zich een buitenge woon droevig drama afgespeeld. Een zeven tienjarig meisje, dat eerst sedert enkele dagen met een jeugdig ambtenaar verloofd was, verloor haar vader, die na een langdurige ziekte stierf. Het meisje, dat zeer veel van haar vader hield, was erg geschokt door dit overlijden; zij wilde het lijk niet verlaten en toen dit gekist werd, wierp zij zich erop en kuste de lippen van don doode tot een laatst vaarwel. Twee dagen later begon haar bovenlip pijn te doen; den volgenden dag zwol eerst de lip, daarna het geheole gelaat op. De genees heer, die te hulp geroepen werd, constateerde bloedvergiftiging. Klaarblijkelijk is bij het kussen van het lijk besmetting ontstaan ten gevolge van een niet bemerkt wondje. Na een hevig lijden bezweek het meisje. De ver loofde heeft zioh in wanhoop op haar graf van het leven beroofd. Op het einde van Juli deed te Johan nesburg omtrent middernaobt in een café met damesbedieniDg een Kaffer een aanslag op ééa der blanke vrouwen. Zij riep om hulp en er kwamen menechen toesnellen. Eenige uren later hing het lijk van den Kaffer niet ver daar vandaan aan een boom te beogelen. Men zeide, dat de Kaffer uit berouw zelfmoord had gepleegd, en als zoodanig nam de politie het geval op; maar een ander verhaal is, dat de Keffer gelyncht is, en dit h eft meer sohijn van waarheid. Een kantoorbediende te Kopenhagen was door zijn patroon naar de Bank gezonden om 500 kronen te halen. Bij 't verlaten van de Bank werd by door een heer mat streng uit zicht aangesproken, die hem arresteerde onder verdenking, dat hjj schuldig zou zjjn aan de vele zakkenrollerijen, die in het bankgebouw voorkwamen. Hy moest per rjjtuig mede naar het politie-bureau. De jongen, doodelijk verschrikt, stapte in, en de politieman beval den koeteior naar het bureau te rijden. Onderweg begon bij een verhoor, en ontnam zijn arrestant al vast de 500 kronen, zijn horloge, sleutels en andere zaken. Aan bet stadhuis Btapte de dienaar des gerechts uit, gelastte den koetsier even op den «lummel" te paseen, en ging, den portier groetend, binnen. Doch hij keerde niet terug, en zal waarschijnlijk dus het gebouw door een zjjdeur weer verlaten hebben. Na lang waobten kwamen de koetsier en de arrestant de laatste met «gemengde gevoelens" tot de ontdekking, dat zij slachtoffers waren geworden van een even slimmen als brotalen oplichter. Dat honden, die de fietsers naloopen en aanblaffen, soms groot onheil kunnen aanriohteD, ondervond de arbeider K. te Vylen-Vaals. Per fiets van zjjn werk naar huis komende, viel hem in de steile helling aan de Ruyters- haag te Vaalser-steenweg een hond in een wiel, die er dermate in verward raakte, dat hij driemalen mee rond draaide, toen eindelijk het wiel in volle vaart onderst boven sloeg en de rjjder wel een tiental meters ver over den grond geslingerd werd. K. kwam dermate met den grond in aanraking, dat hij ver schillende ernstige hoofdwonden opliep, benevens eenige niet gevaarlijke kneuzingen. Na het hoofd door een dokter verbonden te hebben, begaf hij zich te voet huiswaarts, alwaar bij eenige weken zonder te arbeiden, zal moeten doorbrengen. De hond bleef op de plaats dood. Knappe zetters. Omtrent den onlangs overleden Kaapschen journalist dr. Van Oordt vermeldt De Volksstem de volgende «ware" geschiedenis: Dr. Yan Oordt sohreef een verschrikkelijk fijn en onduidelyk handschrift, vooral wanneer hij haast had. Gedurende en kort na d n oorlog van 4881 ontving dr. Jorissen, de toenmalige Transvaalscho staatsprocureur diverse ambtelyke documenten uit de Kaap kolonie; de bode, die deze overbracht, had ook een brief van dr. Van Oordt ter over handiging meegekregen, maar deze brief was zóó onleesbaar geschreven, dat elke poging om den inhoud te ontcijferen vergeefsch was. Dr. Jorissen zond toen den brief terug, met het verzoek om te laten weten wat er tooh in stond. Dr. Van Oordt was echter niet in staat om zijn eigen brief te herlezenGoede raad was dunr. Opeens kreeg bjj een inval; de voor ieder, zelfs voor den schrijver er van, onleesbare brief werd naar de zetterjj van de Zuid-Afrikaan, waarvan dr. Van Oordt toen redacteur was, gezondenen daar wisten de aan het raadselschrift gewende vakmannen, zij het dan niet zonder eenig hoofdbreken, den brief van alpha tot omega te ontcjjferen Zonder verlof van den censor mogen de oorlogscorrespondenten te Liaojang zelfs geen particuliere berichten verzenden. Men weet hieromtrent te vertellen dat een dezer journalisten zjjn vrouw te Petersburg seinde: «Lieve Manja, ik kus je hartelijk", en dat de censor daarbij geschreven had«Toegestaan. Kapitein N." Mevrouw Viljoen heeft een actie tot echtscheiding wegens kwaadwillige verlating ingesteld tegen den generaal Ben Viljoen, die met Cronjé te St.-Louis «oorloge-voor stellingen" geeft. De boer Tavernini, van Levico, bij Triente, heeft bjj een huiseljjken twist zijn vader en zjja moeder doodgeslagen en toen de vlucht genomen. TELEGBABMEX. 'e-Gravenhage, 24 Augustus. Benoemd tot notaris te St.-Annaland de heer B. Timmerman, candidaat te "Wieringer- waard. Op verzoek is eervol ontslagen als djjkgraaf van den Haaftenpolder, de heer G. de Graeff Az. te Oud-Vossemeer. Ingezonden Stukken. Kan ik niet allen bevallen, laat 't dan weinigen ijjn, want velen bevallen gaat moeüjjk. Nog een paar dagen en 't is weer kermis in onze veste. Beduidt ze veel? Och neen, maar 't is toch een feestje, dat weinigen van ons zouden willen missen. De jeugd natuurlijk in 't geheel niet, want die zou 't geheele jaar wel kermis willen houden, en de ouderen? Och, ze zien ook nog zoo graag naar al het mooie en zoete van Natte, Pleune, Robbe enz en al draaien ze niet mee, de draaimolen blijft voor hen toch ook nog een groot aantrek- kiogspunt. Toch hoort men bij ons ook al eens mom pelen van afschaffing der kermis. Sommigen spreken ook al over: de kermis heeft geen reden van bestaan meer, ze is een poel van onzedelijkheid en ongerechtigheid; 't is een feest, dat in onze 20ste eeuw niet meer thuis hoort en in strijd is met onze hoogst verfijnde beschaving (I I) 't Kan zijn, maar toch durf ik beweren, dat 't op onze kermis nog zoo bont niet toegaat. En wat de onzedelijkheid betreft, ik geloof, dat de drie kermisdagen heel wat minder op hun kerfstok hebben dan de gewone Zaterdagavonden. Het zijn de eenige drie dagen in 't jaar, waarin het volk eens uit zijn gewone doen is en ook zoo'n zwak gevoel krijgt van „V r ij s ij n Laten we dus ook het volk die drie dagen van uitspanning blijven gunnen, of men moet er iets voor in de plaats weten te stellen, dat in den geest van jong en oud valt, de zede lijkheid bevordert, en het volk beschaaft. St. Filipsland, 21/8 1904. C. B A K KTBEB1UBTEN. Gorinchem, 22 Aug. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 273 runderen, 5 nuchtere kalveren, 15 vette varkens en 539 biggen. De aanvoer was matig toereikend. Kalfvee was nog al gezocht aan beter prijzen. Weivee komt meer in trek. Nuchtere kalveren lager, zoomede ook biggen, die heel wat minder vlug verkocht werden. De handel was over het geheel levendig. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 190 4 f 240, melkkoeien f 160 A f 200, kalfvaarzen f 140 f 200, guiste vaarzen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3