Uit Stad sa Provincie. 's Gravenhage, 23 Aug. H. M. de Eonipgia-Moeder is voornemens op 1 September, wanneer Zij in de residentie komt om de tentoonstelling op Buitenrust te bezoeken, ook een gedeelte van het concours hippique op Zorgvliet bij te wonen. Men bericht aan de N. Rott. Ct. uit Den Haag: Als vaststaand kan thans worden aan genomen, dat de Staten van Overijsel, ter verkiezing van leden der Eerste Kamer, deze week niet zullen worden bijeengeroepen en meer dan waarschijnlijk ook niet deze maand. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de meening, als zoude H. M. de Koniogin- Moeder bedankt hebben voor de uitnoodiging tot bijwoning van de feestelijke openiüg van den Nieuwen Maasmond, onjuist is, vermits H. M. naar men uit goede bron verzekert, geen uitnoodiging, om de plechtigheid met haar tegenwoordigheid te vereeren, heeft ontvangen. Rotterdam, 23 Aug. Alhier zal op een terrein aan de Gedempte Botersloot, bij de Heerenstraat, een derde Warenhuis worden opgericht door een Engelsche maatschappij. Aan de Westerkade arriveerde uit Bergen in Noorwegen het met vlaggen ver sierde stoomschip «Ingerid". Onder de talrijke passagiers, die aan wal stapten, bevond zioh president Martinus Steijn met familie, vergezeld van den heer A. G. Kröller, chef der firma W. H. Müller Co. De president zag er zeer welvarend uit, na zjjn Noorsche reis en hij verklaarde, dat de zeereis zijn gezondheid veel goed gedaan had. Zooals bekend, ging de president aan den Hoek-van-Holland aan boord van het Rotterdamsche turretscbip «Grangesberg". De reis op dit schip ging tot Oxelosund en van daar zette president Steijn, vergezeld van de heeren A. G. Kruller en G. H. Müller, met hun dames, de reis voort door het Laplandgebergte vervolgens werd een kust- reis door Noorwegen met zijn prachtige fjorden gemaakt, totdat men in Bergen embarqueerde op de «Ingerid". Door de chefs der firma Burger Zoon werden de reizigers welkom geheeten in Holland. President Steijn gaf zijn groote tevreden heid te kennen over de reis met de Ingerid". Met zijn familie begaf hy zich met den trein van 7.25 naar Scheveningen. Tilburg, 23 Aug. Op den Bredascben weg had hedenmiddag een brutale aanranding plaats. Twee dames, mejuffrouw C. H., dochter van een hotelier te dezer stede en hare vriendin, mejuffrouw B. 8. uit Yenlo, per fiets stad waarts keerende, werden plotseling door zekeron KI. uit de Stokhasselt aangegrepen, van de fists gerukt en onder bedreigingen om geld gevraagd. Toen mej. C. H. hem daarop één gulden wilde geven, greep bij eensklaps haar portemonnaie en maakte zich daarmede uit de voeten. Toevallig passeerden twee te Rijen gestationneerde maréchaussées dien weg. Gewaarschuwd door den heer J., opziohter der gemeentewerken alhier, togen zij op onderzoek nit en hadden spoedig de voldoening KI. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Rijen is overgebracht. Zierikzee, 23 Aug. Alhier is binnenge komen de Noorsche schoener «Skibladner" van Frederikstad met een lading gezaagd hout voor de firma I. de Broekert Co. alhier. De heer A. Yerhage is door burgem. en weth. tijdelijk belast met het geven van onderwijs in het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool alhier. Programma van het Vijfde Zomer-Concert, te geven door het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer", directeur de heer S. Klimmer boom, op Vrijdag 26 Aug. a.s., 's avonds 8 uur, in den tuin van de sociëteit Concordia" bij den heer Yan Meteren: 1. The Liberty Bell, Marsch, J. P. Sousa; 2. ApollonOuvertureA. Violot3. La Tzigana, Valse Hongroise, G. Nob; 4. Dans les Prés, Ballet Mazurka, J. Martin5. Un concert sous Bois, Ouverture, F. Maye 6. Euterpe, Fantaisie, J. Heymans; 7. Sangue Carnico, VaÏBa, G. Cossetti; 8. La Printanière, Fantaisie, L. Canivez. In de op 23 Augustus j.l. gehouden Ingelanden-vergadering van den polder «De Vier Bannen van Daiveland" werd de reke ning over het dienstjaar 1903/4 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 44928,97 uitgaaf 39547,49 Batig saldo f 5381,48 Naar aanleiding van dit goed slot, werd de begrooting voor het dienstjaar 1904/5 in dier voege gewijzigd, dat zij in ontvang en uitgaaf werd vastgesteld op f 40591,26. Op voorstel van het bestuur werd besloten om de gelden, bestemd voor het reservefonds, te beleggen in inschrijvingen op één der Grootboeken der Nationale Schuld. Nog werd het bestuur gemaohtigd tot ver koop van een den polder behoorenden put met omliggend terreiD, in Ouwerkerk sectie C No. 279. Naar wij vernemen zal het 1 September a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de stoker van het stoomgemaal van den polder De Vier Bannen van Duiveland als zoodanig aldaar in betrekking kwam. De Commissaris der Koningin in Zeeland herinnert in een provinciaal blad de burge meesters en de colleges van burgem. en weth. aan het meermalen gedaan verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken om tijdig aan zijn Departement kennis te geven van voorgenomen slooping, verbouwing of her stelling van oude monumenton, bepaaldelijk van raadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poorten, merkwaardige gevels enz., opdat de gelegenheid besta afbeeldingen en opmetingen te doen vervaardigen. Ook is tijdige mode- deeling verzocht van de besteigering van zoodanige gebouwen, opdat van de steigers gebruik kunne worden gemaakt om bet bouwwerk behoorlijk op te meten en in teekoniDg te brengen. Door de Rijks-Commissie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van de Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst wordt den Minister evenwel bericht, dat verschillende leden der Commissie op hunne reizen ten behoeve van de inventarisatie der Monumenten belangrijke gebouwen hebben aangetroffen, waaraan in den laatsten tjjd veranderingen hadden plaats gehad of waarbij ingrijpende herstellings werken in gang waren, zonder dat daarvan aan het Departement bericht was gegeven. By navraag bleek dan, hetzij dat de burgemeesters beweerden van bovenbedoeld verzoek tot kennisgeving nimmor te hebben vernomen, hetzij dat zij bet betrokken gebouw niet belangrijk genoeg hadden geacht, of wel, dat zij nalieten het gevraagde bericht te zenden, wijl zij meenden, dat met «Monumenten" bepaaldelijk «Standbeelden" waren bedoeld. Daarom verzoekt de minister het boven bedoelde verzoek op nieuw aan de gemeente besturen over te brengen en daarbij in het bizonder te doen uitkomen dat de verplichting van kennisgeving aan bet Departement van elke voorgenomen verandering enz. aan oude gebouwen zich uitstrekt tot alle oude ge bouwen, zonder dat aan de gemeentebesturen is overgelaten het bericht geven afhankelijk te stellen van hun eigen oordeel over de historische of artistieke beteekenis daarvan. Met ingang van 1 September as. zjjn in Zeeland verplaatst de kommiezen by 's rijks belastingen le kl. C. J. van de Walle van Sas-van- Gent naar Neuzen; 2e kl. J. Beerens van Schiedam naar Middelburg; J. van der Werf van Sluis naar Eede; A. Breuze van Aardenburg naar Sluis*; A. Sonnevylle van Hoedekenskerke naar Aardenburg'; J. S. Bondewel van Hulöt naar Renesse'; P. A. Groenewoud van Neuzen naar Cortgene; D. C. van der Hooft van Aardenburg naar Veldzigt'; J. J. de Smit van Axel naar Hansweert; C. den Toom van Bresken8 naar Neuzen 3e kl. P. J. le Grand van IJzendijke naar Sluis4; A. J. W. van de Wiel van Aarden burg naar Sasvan-GentJ. Visser van St.-Jansteen naar HoedekenskerkeF. L. Coone van Veldzigt naar Aardenburg4A. de Maker van Zuiddorpe naar Kauter; D. C. Yerpoorte van Kauter naar Zuiddorpe; O. van Krimpen van Hulst naar Neuzen L. C. van Splunder van Nispen naar Breskens (tijd.); J. Vossen van St.-Jansteen naar Koewacht'; H. Hofstee van Koewacht naar St.-Jansteen'H. Weststrate van Broekheurne naar Ellewoutsdijk (tijd.); W. van Liere van Baarle-Nassau naar Hansweert (tijd De met een geteekenden zijn reeds op hun nieuwe standplaats gedetacheerd. Met ingang van dien datum zijn benoemd tot kommies 3e kl., wie de bij elk genoemde gemeenten als standplaats zijn aangewezen J. de Vos te VÜBsingenSt.-Jansteen P. Slootheer te Wering (gem. Steenwjjkers- wold): Koewacht; J. J. Geluk te Scher- penisse: Koewacht; Sj. Bouma te Oudega (gem. Smalliogerland)Hulst; R. Panders te Noordwolde (Fr.): Hulst; F. J. Kools te Aardenburg: Axel en J. Visser, kommies te water te Delfzijl: Sas-van-Gent. Men had in Zeeuwsch-Ylaanderen ver wacht, dat het vangen van kikkers door de Belgen thans wel geëindigd zou zijn na de veroordeeling van verleden jaar. Maar dat is niet juist gebleken. Op dit oogenblik zijn de kikkerjagors weer druk bezig met het vangen, en als zij voldoenden voorraad hebben, worden deze geslacht. Algemeen hoopt men, dat toch eens voor goed een eind zal gemaakt worden aan het vangen en martelen van deze voor den landbouw zoo nuttige dieren. De Handboog-Maatschappij «Concordia" te Groenendijk (Zeeuwsch-Vlaanderen), heeft eon gaaiechieting gehouden, waaraan 54 schut ters deelnamen. De hooge vogels vielen ten deel aan D. van Mol te SchuddebeursE. van Jole en E. Jonkheym van Groenendijk. De zij vogels werden geschoten door J. Wentzler van Rapenburg, en L. Steyaert van Graauw. Noordwelle. De rekening dezer gemeente over 1903/4 sluit in ontvangst op f 50618,55 en in uitgaaf op f 49342,535, alzoo met een batig saldo van f 1276,015. Nieuwerkerk. De begrootiog der gemeente voor het dienstjaar 1905 is vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 11206,825 Naar wij vernemen, zal op 31 Aug., den verjaardag van H. M. de Koningin, op het plein vóór de sohool des avonds te 7 ure door ons fanfare-oorps een concert worden gegeven, en eenig vuurwerk worden afgestoken. Binnenkort zal de zoogenaamd blikken trommel, die tot heden dienst doet als wacht lokaal der Rotterd. Tramweg-Maatschappij, worden opgeruimd. Het lokaal van den herbergier K. Deurloo zal dan officiëel san- gewezen zijn ah wachtkamer. St -Filipsland, 23 Aug. Voor de vrij willige oefeningen in don wapenhandel hebben zich 21 jongelui aangemeld. Vrijdag a.s. zal door de hier bestaande sohietvereeniging (onder-afdeeling van Volks weerbaarheid) een schietconcours gehouden worden. De prijzen zullen uit geld bestaan. Middelburg, 23 Aug. Gisterenmiddag is de tentoonstel ling van oude koperwerken (dinanderies). die den 14 Juli werd geopend, definitief gesloten. Zij, die het initiatief namen tot het organiseeren van deze expositie, bebbeu alle eer van hun werk, en het laat zich wel begrijpen, dat wy bier in de allereerste plaats denken aan [den heer J. A. Frederiks. Immers by wae de man, aan wiens doortastend op treden, eindeloos gecorrcspondeer de expositio kon wordeD, wat zij geweest is. "Wij achten het niet noodig hierbij in herhalingen te treden hem is reeds bij de opening de hulde gebracht, die hem rechtmatig toekwam, en ook in verschillende bladen en tjjdecbriftendie beschouwingen aan de tentoonstelling wijdden, is hem de grootste lof toegezwaaid. Het mag voor den heer Frederiks, zoowel als voor de Commissie en de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer een aan gename voldoening zijn, dat de tentoonstelling een beslist succes is geweest. Dat zij veler belangstelling heeft getrokken, is genoegzaam bekend. In de eerste plaats deed H. M. de Koningin-Moeder van hare belangstelling in deze oude kunstproducten blijkenvorder herinneren wij aan het bezoek van Minister Kuypor, terwijl zoovele andere bekende kunst liefhebbers uit ons land met hetzelfde doel naar bier kwamen. Trouwens niet alleen landgenooten, doch ook vele Belgen, Engelschen, Duitecbor8 enz. hebben hiervoor een reis naar Zooland'B hoofdstad gemaakt. En zoo ooit de Verooniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer er in geslaagd mocht zijn het doel, wat zij beoogt te verwezenlijken, dan is het wel dezen zomer geweest. Vermelden wij ten slotte, dat de tentoon stelling in het geheel door 5702 personen bezocht is geworden, daaronder natuurlijk niet gerekend degenen, die in het bezit waren van doorloopende kaarten. Naar het gasthuis alhier is overgebracht een persoon, die op den Koudekerkschen weg van een wagen is gevallen, waardoor bij over den buik en de beeoen door den zwaren wagen werd overreden. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Vlissingen, 23 Aug. Naar ons wordt gemeld, wordt Hr. Ms. «Evertsen" nog deze week alhier verwacht om het aangekondigde officiëel bezoek aan Antwerpen te brengen. Het sohip zal deze gemeente evenwel niet aandoenalleen vermoedelijk eenigen tijd op de reede geankerd blijven. Twee stokers van de Maatschappij «Zeeland" hebben dezor dagen een conducteur van de stoomtram MiddelburgVlissingen, die hen verbood in een niet-rookcoupé te rooken, ernstig mishandeld, en wilden den man zelfs van de in beweging zijnde tram gooien. Hierin werden zij verhinderd door andere passagiers, waarna de ruziemakers van de tram werden gezet, terwijl de maréohaussées alhier, die met het gebeurde in kennis werden gesteld, proces-verbaal hebben opgemaakt. Tot leeraar in het machineteekenen aan de ambachtsschool te Wioschoten is benoemd de heer Bosman, teekenaar aan de fabriek »üe Schelde" alhier. Het Duiteche rykspoststoomschip «Mark graf", komende van Zuid- en Oost-Afrika, heeft Maandag alhier ruim 50 passagiers ontscheept. Op het laatst der volgende week wordt het Kon. Engelsch stoomjacht «Victoria and Albert" alhier verwacht om Koning Eduard op zijn terugreis van Mariënbad naar Engeland aan boord te nemen. AaibestedlacenVerbooplagea eas. Middelburg, 23 Aug. Aan het Gebouw van het Prov. Bestuur van Zeeland werd heden aanbesteed: 1°. het maken van een gedeelte verbindings- kanaal en het aanleggen van de buitendijks gelegen gedeelten der havendyken bewesten Terneuzen, met bybehoorende werken. Raming f 1,179,000; 2°. het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van een draaibrug met toeleidende vaste brug over het verbindiogskanaal te Terneuzen en bijkomende werken! Raming f 69,000. Minste inschryvers voor het eerste perceel waren de heeren A. Medaets H. De Clerrq. Schaerbeek, voor f 1,237,000; voor het tweede perceel dezelfden, voor f 56,800. BK ti MTS Z A K K S. Binnenkort zal voor de reohtbank te Haarlem dienen de zaak tegen vrouw Datema, die haar man, caféhouder in de Haarlemmer meer, door middel van arsenicum om het leven heeft gebracht. De vrouw heeft bekend een medeplichtige te hebben, 6en goed vriend, die zich mede in arrest bevindt, doch alles ontkent. Een stellig bewijs ontbreekt, en bijgevolg is de kans tot nu toe zeer groot, dat hij weer op vrije voeten zal worden gelaten. Volgens de vrouw zou zija «{gesproken, dat de vriend 's nachts aan haar woniDg zou komeD, en de deur ongesloten vinden. Op een afgesproken plaats was een beker met een ei gezet, en daarin zou bij het arsenicum doen. De vrouw, wetende, dat de beker vergif bevatte, klutste 's morgens het ei. gaf het aan haar man met h6t gevolg, dat bij bezweek. De hoeveelheid arsenicum moet groot genoeg geweest zijn om vier man te vergeven. Het opmerkelijke van het geval is, dat niemand den medeplichtige by de woning heeft gezien, welke pogingen ook aangewend zijn om dat te bewijzen. Een beloonirg van f 100, door den officier van justitie ten deze uit geloofd, bleef zelfs zonder resultaat. De mogelijkheid bestaat, dat niemand den man gezien heeft, omdat het feit moet hobben plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag. Op eiken anderen nacht zjjn vele landslieden omstreeks 3 uur reeds op weg naar hun landarbeid. Voor de rechtbank te Arnhem is in hooger beroep van een vonnis van den kan tonrechter te Wageningen behandeld de zaak van 21 sigarenmakers te Wageningen, die terzake van overtreding van art. 426 Wetboek van Strafrecht (hinderlijk volgen) tot drie dagen hechtenis waren veroordeeld. In Mei j.l. had er een werkstaking plaats aan de sigarenfabriek der firma Van Rijn en De Vries te Wageningen. De 21 beklaagden staakten, en begeleidden de drie niet stakende sigarenmakers op hun weg naar en van de fabriek. Dit begon ten slotte de niet-Btakers te vervelen, en zij vroegen vervolging eerst van drie, later van alle volgers wegens hinderlijk volgen. De rechercheur van politie Stachhouwer verklaart, dat de burgemeester hem gelast heeft te zeggen, dat het dicht op de hielen volgen niet meer mocht voorkomen er moest steeds een afstand van vier k vijf meter in acht worden genomen, anders zou een ambtseedig proces-verbaal volgen. De beklaagden, die op twee na verschenen waren, ontkennen gehoord te hebben, dat de niet-Btakers verzochten het volgen te staken. De burgemeester van Wageningen verklaart, dat hij zich absoluut niet herinnert, dat bij aan Stachhouwer aanwijzing heeft gegeven omtrent den in acht te nemen afstand, alleen heeft bij bij dezen aangedrongen op hand- havig van orde en rust. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. J. Mecdels te Zaandam, vroeg ontslag van rechtsvervolging, subsidiair oplegging van geldboete. KEBKR1KUW8. Ds. W. N. Wolterink H.Jzn predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Westervoort, heeft, wegens meer dan 43 jarige Evangelie bediening tegen In October a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Z.W.E W., geboren in 1833, werd candidaat in Gelderland in 1859, predikant te Sirjansland 7 Oct. 1860, te Wijk aan Zee en Duin 1874, te Zwarte- waal 1879, te 's Gravemoer 1881, te Wester- voort 14 Juni 1885. Stavenisse. Door den heer P. J. Steinz, predikant alhier, is bedankt voor de toe- zegging van beroep naar Oosterland (Duive land). Ds. W. Raman, predikant te Scharen- dijke, zal 28 Augustus a s. den dag herdenken waarop Z.Eerw. vóór 40 jaar in den dienst des Woords bevestigd werd. Ds. W. Raman is sedert 17 Juli 1898 te Scharendyke werkzaam. Beroepen by de Ger. Gemeente te Den Ham, ds. Kerssies te Biezelinge by Goes. In de Vereenigde Staten zjjn tegen woordig 53 vrouwelijke predikanten, en daar enboven zijn er nog 18 vrouwen, die het recht hebben den kansel te beklimmen. O X D E B W IJ 8. Den 26 Aug. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. G. van den Berg de betrekking van hoofd der sohool te Bruinisse aanvaardde. Geslaagd voor het aote-examen Duiteoh 1. o. de heer J. H. Gasille van Vlissingen. De Vereeniging van gymnastiek onder wijzers in Nederland heeft zich por adres tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend met het verzoek, in de regeling der vakken van onderwijs aan de gymnasia zoo danige wyziging te brengen, dat de gymnastiek daarin als verplicht leervak worde opgenomen. Mr. VAN HOUTEN. Met de voldoening, door verschillende liberale bladen uitgesproken over de Terkiezirg van Mr. Van Houten tot lid der Eerste Kamer, kan de N. Winschoter Ct. zich niet vereenigen. Zij noemt Mr. v. H. een staatsman zonder volgelingen en zonder program, gelijk dan ook in zyn onlangs te Appingedam gehouden rede zelfs geen schets van een program voor kwam. Wel wil hy behoud van zijn Kieswet, die volgens dit blad, zeer heeft mee gewerkt tot de verwarring onder do liberalen, tot het politiek overwicht der anti-liberalen. Hoe geheel anders zouden de zaken geloopen zyn, wanneer niet mr. v. H. en de politieke vrienden, die bij toen in zoo grooten getale had, een spaak hadden gestoken in het wiel van den heer Tak van Poortvliet! Wanneer zy toen niet, door een dwaze en on-Holland- eche bezorgdheid gedreven, misschien ook wel een beetje door politiek antagonisme, zich gekaDt hadden tegen de wegruiming van een der grootste slagboomon die ons nog altijd scheiden van een gezonde en geregelde ontwikkeling en vooruitgang! Mr. v. Houten heeft toen de oplossing van het kiesrecht vraagstuk weten te beletten en daarna zichzelf voor de taak gesteld die op lossing te beproeven. Hy heeft ons een kies wet bezorgd, die, menschelykerwijs gesproken, veeleer bet meest ingewikkelde dan het meest volmaakte mag heeten een wet, die, op papier allerlei middelen openend voor verkrijging van het kiesrecht maar geen rekening houdend met de praktijk, in waarheid het aantal stemgerechtigden onnoodig en ongewenacht aanzienlijk beperkt. Een wet bovendien, die duidelijk het vitium origin is vertoont, het gebrek n.l. van uiting te geven aan geen gezond en levend beginsel, maar niets meer te zyn dan kunstig maakwerk. Inderdaad is de wet- v. Houten niet 't uitvloeisel van de principieels, nauwkeurig omschreven wenschen van, zooal niet het overgroot dan toch een groot deel der natie. Zij is integendeel een zelfs niet handig geknutsel (immers de «kerkelijke partijen" hebben haar invloed er ongedacht door versterkt gezien) van een staatsman, wien het er vóór alles om te doen was, do democratie, die zich meer en meer burger recht begon te verzekeren, tegen te houden. Geen geringschatting van den persoon van den heer Van Houten doet het blad, naar het beweert, aldus schrijven. Het is een eminente kop al zou de N. Winsch. Ct. het«eminent staatsman" van de Nieuwe Ct. niet gaarne voor hare rekening nemen. WaDneer men de toongevende mannen van het laatste derde part der 19 eeuw in ons land gaat opsommen, zal de naam van Van Houten een der eerste zyn die genoemd worden. Maar op dit oogenblik heeft die naam geen klank die de vrijzinnigen kan op wekken tot den strijd die hen wacht, en daar om schijnt het aan het Winschoter blad een bedenkelijk teeken, dat een Handelsblad en zelfs een Vaderland met zoo groote blijdschap Van Houtens weder intrede in het parlementair strijdperk meenden te mogen begroeten. Een inrichting van Hooger Onderwijs op socialistischen grondslag. De Haagsche correspondent van de Nieuwe Gron. Ct. meldt aan zyn blad, dat uit zeer goede bron hem is medegedeeld, als zou men van conservatieve en Christelijke zijde reeds spijt en ontevredenheid gaan gevoelen over den loop van de H. Onderwys-geschiedenis en niet van plan zyn verder in de richting van den Premier mede te werken tot de vurig begeerde vrijmaking van dat onderwijs, omdat er in socialistische kringen in allen ernst aan gedacht wordt een fonds bijeen te brengen, waaruit zoodra de oprichting van Vrije Universiteiten onder de voorwaarden van het ontwerp-Kuyper met Staatshulp mogelijk zal zyn geworden een inrichting van H. O. op socialistisohen grondslag zal worden be kostigd. Ter gelegenheid van 't internationaal socialisten-congres, aldus gaat de correspondent voort, is daarvan wel niets gebleken, doch volgens mijn zegsman, één van de roode party, moet toch van die bijeenkomst gebruik zyn gemaakt om voor dit denkbeeld propa ganda en de verwezenlijking er van mogelyk te maken. Bleek dit waar, dan zouden de voorvechters voor de Vrije Universiteit 't paard van Troje hebben binnengehaald. Indijking van do Lauwerzee. Het verslag is verschenen van de bij gemeenschappelijk besluit van Gedep. Staten van Friesland en Groningen benoemde com missie van deskundigen tot het instellen van een nader onderzoek in zake de indijking der Lauwerzee, in verband met een verbeterde afatrooming van het boezemwater in de beide provinciën. De kosten van de ontworpen werken zyn geraamd op f 12,316 500, waarvan alleen voor de indyking f 7,626,500. De totale oppervlakte der binnen te dyken en voor verkoop vatbare gronden zal zyn 4837 H.A., ter verkoopwaarde van f 2,600,000. Voor de uitvoering van al de werken wordt een tjjdvak van echt jaren gesteld. Volgens de commissie behoort de indyking te geschieden door het Rijk; de uitvoering der overige werken door de besturen van beide provinciën, ieder voor zoover zijn provincie betreft en door de betrokken waterschaps besturen in beide provinciën. Het verslag is eenstemmig vastgesteld. Volgens het eenstemmig oordeel der commissie verdient het door haar voorgestelde plan van indyking c. a., alléén en met uitsluiting van andere plannen, aanbeveling. Gemengd Nieuws. Tegen den burgemeester van Edam is een instructie geopend naar aanleiding van een aanklacht van een landbouwer aldaar, wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving. De beide gemeenteveldwachters en de burgemeester zijn te Haarlem verhoord. Begin 1903 bedroeg de bevolking van Engeland bijna 33 millioen personen en wel één millioen vrouwen meer dan mannen. Het aantal geboorten vermindert evenals in Frankrijk, doch de sterftecijfers dalen, welke 16,2 per 1000 hebben bedragen. In hun hemd op straat. De bewoner van een woning in de St. Honoré-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2