ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 23 Augustus 1904. Cou.r an t). RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN- Uit Stad in ProviRCis. (Z i e r i li z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiê enz. verzending •ens per week, f 10,per jaar. 61ste 1AAR6ANG. No. 8043 Directeura. J". DB LOOZB. A. FRANKEL. Redactearen: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Adrertentiënran 13 regels 30 (h meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Hnandegs, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Voor zuififoliiigjroiidie aan MAAG- en INGE WANDSZIEKTEN lyden, is Kufelte'sKiiuior- nicel aan te bevelen als het beste voedingsmiddel. Wanneer het zieke kinderen zonder koemelk wordt toegediend, zal het, door de gisting in de ingewanden te verhinderen, aan maag- en ingewandsziekten een einde maken, zonder het kind al dien tijd, dat het geen melk krijgt aan eene hongerkuur prijs te geven, daar men met Kufeke's Kindermeel, dank zijn rijk gehalte aan eiwit- en mineraalstoffen, als uitsluitend kindervoedsel geheêl volstaan kan. Ook bij kinderendie neiging hebben tot koliek en verstopping, kenmerkt Kufekes Kindermeel zich als een probaat middel, daar het de melk, door de fijnere stremming der zich daarin bevin dende kaasstof, gemakkelijk doet verteren. In geval van doorgestane maag- en ingewandsziekten verdient het aanbeveling de koemelk met büvooging; van Hufeko's Kindermeel te blijven aanwenden. m De MANDATEN, ten behoeve van de deelgerech- tigden in het jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe Clara Jansdochter van Sparwoude, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. Rusland—Japan. Uit Shanghai wordt gemeld, dat na onder zoek van de Russische schepen door den hoofd ingenieur van den douane-dienst, de Taotai beslofen heeft aan do nGrozovoi" en de Askold" te vergunnen te Shangai te blijven tot 23 Augustus. Dan zullen ze binnen 24 uur mosten vertrekken of ontwapend worden. De consul-generaal van Japan deelde den Taotai mede, dat eon vloot in aantocht was om de »Grozovoi" en do »Asko!d" te nemen, tenzij de eischen der Japansche Regeering werden ingewilligd. De inspecteur van den douane-dienst meldt, dat de Russische schepen onzeewaardig zijn. De herstellingen aan de »Grozovoi" kunnen in tien dagen gereed zijn; het is echter niet met zekerheid te zeggen, wanneer de »Askold" gereed kan zijn. De Amerikaansche consul-generaal te Shanghai heeft aan het Departement van Buitenlaodsche Zaken geseind, dat de Taotai besloten had, in strijd met het verlangen van den Russischen consul-generaal, dat de »Grozovoi" den 20en Aug. de haven moet verlaten of ontwapend zal worden, en dat do »Askold" den len September moet vertrekken, of anders in hetzelfde lot moet deelen. Het ia niet waarschijnlijk, dat de Japanners de haven van Shanghai zullen binnengaan, om zich van de »Askold" en de »Grozovoi" meester te maken. Japan heeft Shanghai altijd beschouwd als een internationale haven. In den oorlog met China onthield het zich van een aanval op Shanghai. Japan vertrouwt thans, dat de Chineesche Regeering de beide Russische schepen zal ontwapenenmocht dit niet geschieden, dan zal ongetwijfeld een Japansch eskader worden gezonden, om den mond van Yangtse-kiaDg te bewaken, en ontsnapping vanjde Russische schepen beletten. De Amerikaansche Minister van Buiten- landsche Zaken heeft een telegram ontvangen, meldende, dat Vrijdagochtend een onbekend schip, dat de haven van Chee-Fa binnenging, door zeven Japansche torpedojagers is buit gemaakt. De Japansche gezant heeft aan Minister Hay, evenals aan de Britsche Regeering een af schrift overhandigd van Japans antwoord aan Rusland op zijn protest tegen het nemen van de »Rechitelni". Japan weigert de uRechitelni" terug te geven. Het nemen van het schip was gerecht vaardigd, daar het schip opnieuw kolen had geladen, en van de eerste de beste gelegenheid zou hebben gebruik gemaakt om te ontsnappen. Japm klaagt ten slotte over de herhaalde inbreuken, door Rusland op China's onzijdig heid gemaakt, met name door het hebben van een militair station voor draadlooze tele graphic te Chee-Fu. Van den tegenwoordigen kapitein der uTaesarevitsj" vernam de correspondent van de Daily Telegraph een aantal treffende bizonderheden over de lotgevallen van het linieschip in datzelfde geveoht. Admiraal Witthüft sneuvelde, terwgl bij van bakboord het geveoht leidde. Dezelfde granaat doodde twee stafofficieren, één scheepsofficier en vier man van den signaaldienst. Een tweede granaat trof de stuurboordzijde van den draai- toren, drong in het blokhuis, en sprong daar. Do uiiwerkiog was verschrikkelijk. Wie in de nabijheid was werd gedood of gewond. Den commandeur werd een arm verbrijzeld; boven dien werd bij aan het achterhoofd gewond. Een derde granaat sproog in den voormast en verbrijzelde deze; de splinters bleven in de takelage hangen. De drie twaalfduims- granaten troffen in minder dan vijf minuten. De tweede verbrijzelde de telephoon, de telegraaf, het kompas en de stuurinrichting. Het schip trilde, en draaide bijna tien minuten lang in een cirke lrond, totdat een voorloopige herstelling was gedaan. Men zal zioh herinneren, dat dit ongeluk het beslissende moment in den slag was. De kapitein nam het bevel van den ge sneuvelden admiraal over, en stoomde naar Tsingtau. Hij had het roer niet ter beschikking, moest het schip met de machines besturen, en zijn koers naar de sterren nemen. De tweede offioier werkte tot drie uur des morgens aan een nieuw kompas, en slaagde er in het samen te stellen uit stukken van het ver brijzelde en de aanwezige reserve-stukken. Tot overmaat van ramp vielen de Japansche torpedobooten de «Tsesarevitsj" dien nacht meer dan vijfmaal aan. Zij lieten vele mijnen vóór het schip drijven. Maar de bemanning hield even goeden moed als in het heetst van het gevecht. Het sohip was als een zeef vol gaten. De voormast wankelde. De beide aokers werden door eenzelfde granaat weggeslagen. De booten waren onbruikbaar, de keuken was een puin hoop Toch wilden de gezagvoerder noch één zijner mannen het schip in de handen van den vijand laten vallen. Ze werkten na een dag van afmattenden strijd als paarden, op een treurig wrak, waar de geheele om geving deed denken aan de doorgestane ver schrikkingen en ze smaakteu de vreugd hun schip behouden een veilige haven binnen te breDgen. Omtrent den zeeslag wordt nog als ken schetsende bizonderheid, hoe heet het toeging op de DTsesarevitsj", medegedeeld, dat het haar van vele jonge manschappen in den slag grijs is geworden van ontzetting, 't Moet dan ook vreeselijk zijn geweest te big ven door vechten te midden van meer dan 200 dooden en 160 kermende gekwetsten, en elk oogen- blik zelf het lot to moeten verheiden door de scherven van een granaat in stukken te worden gescheurd, zooals het tragisch lot van admiraal Witthüft is geweest. Jonken uit Port-Arthur zijn te Chee-Fu aangekomen met het bericht, dat de strijd om Port-Arthur nu ontzaglijke afmetiogen heeft aangenomen. Den 14en en den 15en is hij onafgebroken voortgezet en den 17en her nieuwd. De hoofdaanval der Japanners was gericht op den Russischen linkervleugel, waar zij de Russische stellingen aan de Duifjeebaai ver meesterden. Op den Russischen rechtervleugel veroverden zij enkele forten op den Laotishanberg en te Palung-Chang. De Japanners brachten kanonnen in batterij, die later bleken van zeer veel nut te zijn bij de verdere aanvallen op den rechtervleugel, waar de Japanners twee minder belangrijke forten der binnenlinie veroverden, die bewapend waren met acht 4 c.M. kanonnen, twee belegeringskanonnen en zes snelvuurkanonnen. De volgende voorwaarden voor de overgave van Port-Arthur werden aan generaal Von Slössel door de Japanners gesteld: »Het garnizoen mag uittrekken met militaire eer, en kan zioh vereenigen met het leger van Kuropatkin. »AUe burgers zullen worden overgebraoht naar een plaats, door den Japansohen admiraal aan te wijzen. aZeven Russische oorlogsschepen, met twaalf of meer torpedobootjagers en vier kanonneer- booten zullen worden overgeleverd aan de Japanners". De volgende bizonderheden zijn bekend geworden over de wijze, waarop de Japanners Port-Arthur hebben opgeëischt. Dinsdagmorgen om zes uur werd de gouverneur, generaal Smyrnof, door de voor posten telefonisoh verwittigd van de nadering van een parlementair. Deze, een Japansch officier, kreeg vergunning om onder escorte tot op tweo kilometers van Port-Arthur te rijden. Hij was van een behoorlijke volmacht voorzien. Toen hij in tegenwoordigheid van Smyrnof, Stüssel en anderen gebraoht was, verklaarde hij, van maarschalk Ojama de opdracht ontvangen te h% hulde te brengen aan de dapperheid en dun heldenmoed, door de verdedigers van de vesting betoond. Om aan de stad de verschrikkingen van een laatste bombardement en bestorming te be sparen, stelde Ojama, als erkenning van de dapperheid der Russisohe troepen, namens den Mikado voor, dat Port-Arthur zou over geven. Alle militaire eerbewijzen zouden aan de verdedigers worden toegekend. Het geheele garnizoen zou met wapens en bagage mogen aftrekken om zich te Liao-jang bij het Russische leger te voegen. De burgerlijke bevolking zou de keus hebben, naar de Chineesche kust te trekken of naar Japan te worden overgebracht. De vrouwen en de priesters zouden geheel vrij zijn. Daartegenover zou eohter de vloot zonder uitzondering aan de Japanners overgegeven moeten worden, de Russen zouden de schepen niet mogen be schadigen. Deze voorstellen werden afgewezen. Vervolgens verzocht de parlementair een wapenstilstand om de dooden te begraven of te verbranden. De Russen vertrouwden die zaak niet, en sloegen ook dit voorstel van de hand. De Japansche verliezen in de gevechten vóór Port-Arthur worden op 5000 geschat. De Japanners brachten te Dalni alle meubilair uit de huizen van particulieren in de havengebouwen, na dit eerst van teekens en nummers voorzien te hebben, en laten hot door posten bewaken. Zij betrokken daarop de ontruimde woningen, en gaven Japansche namen en nummers aan straten en huizen. De Japanners hebben An-sjan-tejan bezet. De Russen trekken op Moekden terug. Volgens de Nowaje Wremlja heeft generaal Kuropatkin den 15en Augustus zijn hoofdkwartier overgebracht naar Moekden. Bij Keizerlijk besluit wordt de oproeping der reserve gelast uit 44 districten van de gouvernementen Pultawa, Kursk, Twer, Samara, Saratow, Astrakan, Ufa, Simbirsk, Perm, Petersburg, Nowogorod, Pskow, Lijfland, Esthland, Archangelsk en Olonez. Bovendien worden bepaalde afdeelingen reserve-manschappen opgeroepen uit twee districten van de gouvernementen Pultawa, Charkow, Kiew, Podolië en Tscheraigow en uit 7 districten van de gouvernementen Twer en Nischni-Nowogorod. Voorts worden over het geheele Rijk de reserve-officieren opgeroepen. Elf sohepen van het Oostzee-eskader zijn 15 Augustus uit Libau vertrokken met kolentransportschepen en twee drijvende dokken. Admiraal Rodjestvensby zal den 3en Sept. vertrekken. De Keizer zond aan generaal Stöasel het volgende telegram »Uit mijn naam en namens geheel Rusland verzoek ik u, de manschappen van het garnizoen, de mannen van de vloot en de inwoners van Port-Arthur geluk te wenschen met hun succes in de gevechten van 26, 27 en 28 Juli. Ik ben vast overtuigd, dat zij ten volle bereid zijn, den krggsroom onzer wapenen te handhaven door onbegrensde dapperheid. nik breng hun hartelijken dank. De Aller- i hoogste zegene hunnen zelfopoffereoden helden- moed, en behoede de vesting Port-Arthur I tegen de aanslagen des vijanda. Nicolaas". j Het Japaosohe gezantschap te Parijs deelt het volgende telegram nit Tokio mede, d.d. 21 AugustusDe Russische kruiser nNowik", op weg naar Wladiwostok, is 21 Augustus door onze kruisers io den grond geboord, bij Korsakofskop het eiland Saohelin. Ooatenrijk-Hongarije. Te Troppau hebben bij een feestelijkheid ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Franz Jozef betoogingen plaats gehad. De serenade vóór de regeeringegebouwen werd verhinderd. De militaire muziek werd bij den marsoh door de straten begeleid met de kreten»Weg met graaf Thun 1" De kapel speelde de keizerhymne, de menigte zoDg de Wacht am Rhein", waarop de muziek naar de kazerne terugkeerde. Vóór het regeeringsgebouw hadden heftige demonstraties plaats tegen graaf Thun. Engelanda Engeland heeft geweigerd de diplomatieke betrekkingen met Servië te hervattenzoo lang de koningsmoordenaars niet officieel uit hun fucctiëa aan het hof verwijderd zijn. Netforland. Apeldoorn, 19 Aug. Hedenmorgen reed alhier een locomotief van de Locaalspoor, waarvan de rem niet werkte, in de juist open staande spoorbrug over het kanaal. De stoker kon er tijdig afspringen, terwgl de machinist io het water sprong en zioh een weinig bezeerde. Daar de scheepvaart hierdoor gestremd is, is in allerijl een kraan uit Amersfoort ontboden om te lichten. De treinenloop ondervindt geen vertraging. 21 Aug. Het koninklijk echtpaar arriveerde gisterenavond op den bepaalden tijd aan Het Loo. Ter ontvangst waren aan den trein aanwezig: de burgemeester, hofarts Pot en de jngermeester Loudon. Hare Majesteit droeg een bouquet in de hand. In een open rijtuig reden de Koningin en de Prins naar 't paleis, luide toegejuicht door een groote menigte. Deventer, 19 Aog. De datum van het bezoek van H. M. de KoniDgin aan het Taai en Letterkundig congres is, naar men verneemt, bepaald op 1 September. Hare Majesteit moet den wenech te kennen hebben gegeven in de algemeene vergadering de voordraobt bij te wonen van prof. dr. Paul Frédóricq over »de liederavonden van het Willemsfonds te Gent". 's-Gravenhage, 20 Aug. H. M. de Koningin- Moeder heeft aan het bestuur van de tentoon stelling van kunstnijverheid op Buitenrust alhier doen weten, dat Hare Majesteit eerlang die tentoonstelling hoopt te bezoeken. Men leest in de Haageche kroniek der N. Gron. Ct.: De Kameropening zal dit jaar iets bizonders zijnbet is thans uitgemaakt, dat H. M. de Koningin door den Prins der Nederlanden vergezeld, en niet onwaarschijnlijk ook in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- Moeder, de nieuwe zitting van de Staten- Generaal zal openen in de gerestaureerde ridderzaal op het Binnenhof. Men is er zóóver mee gevorderd, dat de plechtigheid er zal kunnen plaats vinden. Het uitgestelde Koninklijk bezoek aan Amsterdam zal vermoedelijk in de tweede helft van September gebracht worden. Rotterdam, 20 Aug. De 36-jarige horloge maker en colporteur A. W. Ockeloen, dezelfde die 12 jaren geleden, in den Zaterdagnacht van de kermis voor het bierhuis Voorwaarts" in de Delftschestraat, den politie-agent Reitse van den Berg doodschoot, welke misdaad hij geboet heeft met 10 jaren gevangenisstraf, waarvan echter H. M. de Koningin hem eenige maanden kwijtschold, heeft hedennacht opnieuw een moordaanslag gepleegd, gelukkig niet met zoo noodlottig gevolg als de eerste maal. Na tot de maatschappij teruggekeerd te zijn bad Ockeloen genegenheid opgevat voor zijn nichtje en zelfs plannen gemaakt om met haar te trouwen, doch zija genegenheid werd niet gedeeld, en van zijn plannen kon dan ook niets komen. Dit had hem zeer verbitterd, en zijn woede kwam tot uitbarsting, toen hg het meisje gisterenavond in het café van M. van Gelderen, in de Marktveldstraat, aantrof in gezelschap van een maréohaussée uit Finsterwolde (Groningen) in burgerkleeding. Met hen aan hetzelfde tafeltje zaten een vriend van den maréohaussée en mej. C. M. Konijnenburg. Ockeloen snelde op het viertal toe en overlaadde zijn nichtje met scheld woorden, die, evenmin als haar vriendin, hem het antwoord schuldig bleef, terwgl de twee mannen hun best deden om den twist te smoren en toen dat niet gelukte, verlieten zij met de meisjes het café. Ockeloen volgde hen echter op den voet, onder voortdurend razen en tieren, en ten slotte, zijn woede niet langer meester, trok hg zijn mes en stiet daarmee nAar zijn nicht. Deze werd eohter niet getroffen, maar mej. Konijnenburg, die haar vriendin wilde beschermen, ontving den stoot in de linkerzijde, ter hoogte van de maag, en zonk bloedend ineen. Na zijn daad vol bracht te hebben, zette Ockeloen het op een loopen, doch werd spoedig aohterhaald door den maréchauseée, die hem naar den politiepost op het kermisterrein bracht. Bg fouilleering werd daar het bebloede mes op hem bevonden. Kort daarop werd ook de gewonde daarheen gebracht, en er door dr. Mees verbonden, die verklaarde, dat de wond gelukkig niet ernstig was. Ockeloen werd naar het politiebureau in de Meermanstraat gebraoht eu de commissaris van dat bureau, de heer L. J. C. Vuyk, begon terstond het onderzoek en droeg heden morgen de zaak over aan de justitie. Hedonnamiddeg is bij op vrije voeten gelaten, aangezien de door hem toegebrachte verwonding niet van ernstigen aard is gebleken. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Zierikzee, 22 Aug. Gisteren werd op het weiland van den heer M. Boot bij het tramstation de ten gunste van het algemeen kiesreoht aangekondigde meeting gehouden, waar als spreker optrad de heer Künig van Rotterdam. Deze meeting ging, zooals de voorzitter, de heer Onderdijk, in zijn inleidend woord mededeelde, uit van het Provinciaal Comité voor Algemeen Kiesrecht. Dat zij hier in Zierikzee kon gehouden worden, was een verblijdend teeken. Er bleek toch uit, dat het beginsel doorbrak. De voorzitter deelde mede, dat slechts één spreker zou optreden. Hij gaf hierop het woord aan den heer Künig, die staande op een wagen het auditorium, dat wij op een 250 menBchon schatten, toesprak. De heer Künig begon ons te vertellen, dat de d8g van heden een dag was voor de burgers van Nederland. Hij bedoelde daar mede dit, dat op dezen dag door heel Nederland de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht zal betoogd worden. Dat voor dit beginsel nog betoogd moet worden, vond bij voor eon land als Nederland, dat aan de spits der beschaving heet te staan, een treurig verschijnsel, dat te scherper uit komt, wanneer men ontwaart, dat in andere landen, zooals Duitechland en Amerika het algemeen kiesreoht is ingevoerd. Spreker stelde in het licht, dat wij voor het algemeen kiesrecht moeten strijden, ón omdat wij als burgers er recht op hebben, èa omdat het bezit er van voor ons van groot belang is, vooral van belaDg voor die breede schare van werkers, die op de wetgeving thans niet den minsten invloed bezitten. Cort van der Linden heeft vro?ger eens gezegd, dat, als het algemeen kiesrecht gevraagd wordt, er geen reden is om het te weigeren. Spreker legt uit, waarom wij het bezit van het kiesrecht noodig hebben. De Tweede Kamer maakt wetten, en als plichtmatige burgers zijn wij gehouden daaraan te gehoor zamen. Wij moeten ons dus aan wetten onderwerpen, die zonder onze medewerking gemaakt worden, en die vaak nog wel in strijd met onze belangen zijn. Wat in de laatste drie jaren op wetgevend gebied is tot stand gekomen, levert het bewijs, hoe hoog noodig de invoeriog van het algemeen kiesrecht is. Spreker wijst op de speetwet voor de bokking- rookers Door die wet kreeg de werkgever het reeht nachtarbeid voor vrouwen in te voeren. Die wet werd ingediend door een ministerie, dat zegt op te komen voor de belangen van de kleine luiden, dat huiemans- kiesrecht en arbeiderskiesrecht bepleit, maar dat er geen bezwaar in ziet, de vrouw aan haar gezin te onttrekken, niet sleohts bij dag, maar ook bij naeht. Spreker betoogt, dat het bezit van het kiesrecht noodig is als wapen in den strijd tot verkrijging van betere levensvoorwaarden. Van dit Ministerie, dat het vorig jaar de dwaDgwetten indiende, is voor het arbeidende volk niets te verwaohten. Een dertien jaar geleden zeide dr. Kuyper: »Heere, mijn God I zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht". En op grond van die verklaring, waarin men vertrouwen stelde, hebben vele arbeiders hun stem gegeven aan de oandidaten van de rechterzijde. Het arbeidende volk verwachtte veel van dr. Kuyper. Het is eohter bitter teleurgesteld. Bg de dwangwetten was hij zoo streng als een tweede Napoleon. Het gold toen tegenover de arbeiders te ageeren. Maar bg de drankwet was bg zoo mak als een lam. Het gold toen de belangen van het kapitalisme te beschermen. Koning Alcohol uit zijn rijk te verbannen is niet in het belang van het kapitaal. Hij zag er geen been in kort vóór het heilige Kerstmisfeest zeven millioen gulden voor de aansohaffing van snelvuurkanonnen te voteeren. En hoe staat het met de arbeidswet en het arbeids contract? De arbeiderswet. die een aanvulling is van het Burgerlijk Wetboek, bestaat uit 445 artikelen. Maar wat in die 445 artikelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1