Zaterdag 30 Juli 1904. (Z i e r i li z e e s c tl e Cour an t). 60ste JAARGANG. No. 8033 Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIkZEESCHE MEUWSBOBE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indig enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. DlreotetirA. 3~. DE LOQy. m. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren: AdvertentiSnvan 13 regel» 30 Ot». meerdere regel» 10 Cta,kunnen uiterlijk tot de» MaandagsWoensdags en Vrijdags middag» 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEn, Meelstraat 386, Zierikzee. Verkoop van Straatmest, Asch, Vuilnis enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat bij op Woensdag 3 Augustus 1904, des voormiddags ÏO uur, ten Raadhuize, zal overgaan tot den openbaren verkoop in 26 perceelen, van de in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni 1904 door deze gemeente vergaarde en goed gesor teerde straatmest, asch en vuilnis met beer vermengd. De voorwaarden van verkoop, waarin de hoeveelheid van elk perceel vermeld staat, liggen ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing. Aanbiedingen kunnen ook schriftelijkmits vóór 3 Augustus, 's morgens 10 uur, by den Burge meester worden ingezonden. Zierikzee, den 28 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Een gevolg van de jongste schitterende overwinningen, die de Japanners op het Russische leger behaald hebben, is, dat Nioetschwaög en Ta-sji-tsiao, waar gedurende twee achtereenvolgende dagen lang en hevig gevochten is, door de Russen ontruimd en door de Japanners bezet werden, zoodat de weg naar Moekden voor deze thans openligt. Een correspondent van het Fransche blad Le Matindie van het dak van een huis den veldslag bij laatstgenoemde plaats heeft gade geslagen, deelt mede, dat van beide zijden met groote dapperheid en hardnekkigheid gestreden is geworden. De Russen, die de hoogten bezet hadden, lieten honderd kanonnen op de voorwaarts rukkende Japanners spelen, zoodat deze door het geweldige vijandelijke vuur zioh genoodzaakt zagen den opmarsch te staken. Maar bij naoht maakten de Japanners zich op, en bestormden de hoogten, het Russische leger voor zich uitdrijvend. liet Wladiwostocksche eskader zoekt zijn krocht in het buitmaken en het in den grond boren vau koopvaardijschepen. Zoolang deze schepen Japansohe waren, kon daartegen niets worden aangevoerd, maar de zaak ver andert van karakter, wanneer die schepen neutrale zijn, behoorende aan natiën, die met de strijd voerende partijen in vrede leven. Dad kunnen daaruit ernstige verwikkelingen voortvloeien. Ditzelfde geldt van het aan houden, opbrengen en voor goeden prijs ver klaren van dergelijke schepen. De betrokkene mogendheden zijn dan verplicht Rusland rekenschap te vragen van het nadeel aan haar handel toegebraoht. Wordt bewezen, dat die schepen contrabande aan boord hadden, dat wil zeggen, waren, die aan één der oorlogvoerenden niet mogen verkooht worden, dat heimelijk aan Japan krijgsbenoodigdheden of mondbehoeften geleverd worden, dan is er geen verhaal, maar blijkt het, dat dit niet het geval was, dan moet Rusland de teweeg gebrachte schade volledig vergoeden, en een herhaling van zulke onrechtmatige daden trachten te voorkomen. Het is evenwel best mogelijk, dat de Engelsehe stoomboot »Knight Commander", die door de Russisohe oorlogs schepen in den grond geboord werd, verboden waar aan boord had. Von Plehwe, de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, is, toen hij te Peters burg met zijn rijtuig naar het station reed, door een bom getroffen en gedood geworden. Kan men ook voor den persoon van den verslagene, die de harde verdrukking in Fin land, en de gruwelijke moorden in Kisjinef op zijn geweten heeft, geen greintje sym pathie gevoelen, ter wille van de maat schappelijke orde is die bloedige daad van eigenrichting soherp af te keuren. Zij is en blijft een moord; zelfs al kannen de beweeg redenen er voor ook nog zoo rechtvaardig zija. Op aardo mag niet het individu richten, maar wel de georganiseerde gemeenschap, die in haar rechters haar straffend orgaan heeft. Nu is het waar, dat in Rusland een goede op reoht en billijkheid steunende staats organisatie ontbreekt. Willekeur en geweld voeren er den soepter. Met geld kan men alios gedaan krijgen. Rechters zijn er wel, maar zij spreken geen reoht. Toch mag in een land, waarin een dergelijke betreurens waardige toestand bestaat, de enkeling zieh Zel ven geen reoht verschaffen. Alleen het volk mag handelend optreden. En het zal dit ook doen, het zal eens aan het verderfe lijke regeeringsstelsel, dat een ramp voor Rusland is, een einde maken, zoodra het tot het bewustzijn komt van zijn waarde, zjjn kracht en zijn plioht. Van Dnitschland uit worden tal van geschriften in Rusland binnen gesmokkeld, teneinde bij de bevolking dat bewustzijn te doen ontwaken. De Russische regeeriög heeft daarvoor een Btokje willen steken. Het Koningsberger strafproces, dat tengevolge van haar bemoeiingen door de Duitsche Justitie op touw is gezet, zal daartoe zeker niet leiden, want met dat prooes is zij geblameerd geworden. De beklaagden toch zijn ter zake van de hoofdbeschuldigingen, beleediging van den Czar, en hoogverraad jegens Rusland, vrijgesproken, maar zijn tot een paar maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij zoogenaamd een geheime vereeniging vormden. In hooger beroep zullen zij echter wel vrij komen. Peter, Koning van Servië, is voor zijn gezondheid naar de baden. Terwijl de Koning afwezig is, zal de oude Konak, waarin het vorig Koningspaar, Alexander en Draga, vermoord werden, tot den grond worden afgebroken, zoodat er geen spoor van over blijft. De plek, waar de moord gepleegd is, blijft echter tot eeuwige schande van het Servische volk bestaan, al kan de verre nazaat haar ook niet meer aanwijzen. Om voorts elke zichtbare herinnering uitte wissohen, heeft men in den tuin van het Koninklijk slot het mooie meubilair der slaapkamer en een aantal kleedingstukken van Koningin Draga aan de vlammen prijs gegeven. Het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden heeft met 154 tegen 88 stemmen het wetsontwerp, waarbij de oiviele lijst ver hoogd werd, aangenomen. De vier zonen van den horlogefabrikant Crettiez en een ingenieur hebben te Cluzes, een plaatsje in Frankrijk, tellend ongeveer 2500 zielen, geschoten op de voor hun fabriek samengeschoolde werkstakers, met het jam merlijk gevolg, dat drie werklieden doodelijk getroffen werden, terwijl vijf-en-twintig werden gewond. De daders, die beweren uit nood weer gehandeld te hebben, daar zij een aanval op hun leven vreesden, zouden door het verbitterde volk gelynoht zijn geworden, wanneer zij niet tijdig door de gewapende macht gevangen genomen en aohter slot en grendel waren gezet. De fabriek werd even wel door de menigte, die het cordon soldaten verbrak, in brand gestoken. Men kan zioh voorstellen, welke opgewondenheid erheerschte, toen de gevallenen ter aarde werden besteld. Io Engeland is bg een tusschentydsche verkiezing voor het Lagerhuis wederom een liberaal gekozen, en wel in een landbouw district, dat by de laatste verkiezing een conservatief met 1088 stemmen meerderheid naar het Parlement afvaardigde. Yoor Cham berlain's protectionistische politiek is dit een veeg teeken. Er blijkt opnieuw uit, dat de Engelsohe natie afkeerig is van invoering of verhooging ven invoerrechten, en in den vrijhandel den grondslag blijft zien van de nationale welvaart. Rusland—Japan. De groote Blag is begonnen. De groote slag, waarvan de afloop wellicht beslissend zal zijn voor den geheelen veldtocht, althans in dit seizoen. De Japanners, blijkbaar gereed voor den grooten strijd, dringen overal op en vallen op verschillende punten tegelijk aan, teneinde aan de Russen de gelegenheid te benemen hun verspreide krachten te verzamelen op het meest bedreigde punt. 't Is allemaal kruit en vuur in de tele grammen. Er heeft een ernstig treffen plaats in den omtrek van Ta-sji-tsiao. Zondag is allerhevigst geschutvuur gehoord ten noorden van Kaiping. Maandag werd de strijd hervat. De Russen schenen de Japanners nauwer in te sluiten en wierpen een massa zware projectielen in de stelling van den vijand. Het verschrikke lijk vuur had echter wegens den verren af stand en de hooge ligging der Japansohe stellingen niet de uitwerking, die er van verwacht werd. De Russen keerden van hun aanval terug, zonder hnn doel bereikt te hebben. Nieuwe verwikkelingen Het Russische smaldeel uit Wladiwostok heeft Zondag by Idzoe het Engelsohe stoom schip »Koight Commander", dat uit New- York kwam, in den grond geboord, nadat de bemanning op een ander sohip was overge bracht. De Russen namen ook een Duitsch sohip in beslag, vermoedelijk de i>Arabia", meteen lading meel, en eveneens een onbekende Engelsehe stoomboot. Beide schepen zijn naar Wladiwostok gezonden. Ook moeten de Russen nog twee Japansohe schoeners in den grond hebben geboord. Over de snelle oplossing der Malacca-kwestie zyn de Engelsehe bladen dankbaar, doch niet voldaan. De Standard vindt, dat Engeland het recht heeft van Rusland nog meer te vragen, namelijk de finale regeling van de Bosporu8-kwestie. Rusland moet zich verplichten om geen schepen van de zoogenaamde vrij- willige vloot meer door de zeestraten te zenden in stryd met de tractaten. Yelen zyn van meening, dat de eenige manier om de zaak te regelen deze is, dat de Bosporus onzijdig verklaard wordt, gelijk het Suez-kanaal. Dit zou Rusland aan den éénen kant dwiDgen zyn tuighuizen in de Zwarte Zee te sluiten, anderzijds Turkije om de forten langs de Dardanellen en den Bosporus te ontmantelen. Tokio, 27 Juli. Generaal Okoe begon den opmarsoh tegen Taohichao reeds Zaterdag. De Russen hadden de bergen ten zniden van Taohichao bezet, welke oDgeveer recht Oost en West van den spoorweg uitstrekte. De positie was versterkt. Het sterkste punt, waar de kraohtigste afdeelingen ver zameld waren, was Tai Ping Ling. Vijf Russische batterijen, die op verschillende plaatsen op hoog terrein waren opgesteld, openden het vuur, de voortrukkende Japansche liniën hevig met granaatvuur bestokende. Gedurende Zondagmorgen werden de Russisohe versterkingen steeds uitgebreid. Op dien dag schatte generaal Okoe de sterkte van hun leger op 5 divisies en 100 stuks geschut. Het Russische vuur verhinderde den Japanners voort te rukken. Generaal Okoe besloot daarom de duisternis af te wachten en dan een naohtelijken aanval te doen. Twee Ruosisohe divivies waren gelegerd op den weg naar Saiohing. Generaal Okoe onderhield als voorbereidenden maat regel een artilleriegevecht, dat met het invallen van het duister ophield. Te tien uur werd eensklaps de reohtervleugel van het Japansche leger geworpen tegen de eerste Russische posities Ooat en West van Tai Ping Ling, welke posities gemakkelijk genomen werden. De tweede posities werden te middernacht aangevallen. Tegen den morgen hadden de Japanners de hoogten ten Oosten van Shanskitoem bezet en trokken de Russen terug in de riohting van Tachicbao. Rusland. Petersburg, 28 Juli. Minister Yon Plewhe begaf zioh hedenmorgen tegen 10 uur naar het Peterhof voor het dagelyksch rapport by den czaar, toen, gekomen ter hoogte van het Warsohauer station op het oogenblik dat het rijtuig het hotel Warsohau voorbijreed, uit de restauratie van dit hotel plotseling een persoon te voorschijn kwam, die een bom wierp naar het rytuig. De minister werd onmiddellijk gedood; de linkerarm en de beide beenen werden heni afgerukt. De koetsier werd even eens gedood. Rijtuig en paarden werden in stukken gescheurd. De moordenaar is ter plaatse gearresteerd. De vermoorde Minister, in 1846 geboren, was uit een oud-Russisch geslacht. In 1862 trad hij in dienst van den Staat. Achtereen volgens was hy verbonden aan het departe ment van justitie, betoonde zich by do ver schillende aanslagen in het Russisohe rijk een ijverig ambtenaar en ofschoon later, in 1902, benoemd tot Minister van Binnenlandsohe Zaken, zag men in hem den vyand. De moordenaar is zwaar gekwetst; men vermoedt, dat hy nog meerdere medeplich tigen heeft. Nog 18 andere personen werden licht gewond. Amurika. Washington, 27 Juli. Het departement van bnitenlandsche zaken heeft een formeel protest ontvangen namens de Portland Milling Company, betreffende het opbrengen van de Amerikaansche lading aan boord van het stoomschip Arabia" van de Hamburg-Amerika- lijn. Na een bestudeering van de geldende regelen en precedenten, is het departement thans bereid onverwijld en kraohtdadig te handelen. De reohtsgeleerde vertegenwoordiger van de maatsohappy zegt, dat het meel aan boord van de Arabia" geen oorlogscontra bande was, dat het geleverd werd iDgevolge een gewone handelsbestelling en niet als oor logsbestelling. Het was bovendien niet bestemd voor Japan. Er is nog geen protest ingediend. Met betrekking tot de zaak van de Knight Commander, zal het departement ongetwijfeld de meeoing huldigen, dat het doen zinken van onzijdige schepen volkomen ongerechtvaar digd is. Engelanda Het heeft Maandag te Londen geweldig geonweerd en geregend. Op verschillende plaatsen konden de riolen het water niet verzwelgen, zoodat er overstroomingen volgden. Een riool aan den onderaardschen spoorweg barstte door den hevigen drnk, met gevolg, dat de tunnel onderliep. Een trein, die op niets verdacht de tunnel binnenstoomde, werd tot staan gebraoht, doordat het vuur der locomotief werd gebluschthet water rees tot zes voet, zoodat de passagiers op de banken in de wagens moesten gaan staan. Twee locomotieven werden daarop afgezonden om den trein uit zyn benarde positie te redden, maar ook hun varen werden door het water gedoofd. Nadat het water eenigs- zins was gezakt werden om 9 uur de trein was om even na zevenen tot ataan gebracht in de tunnel nogmaals twee locomotieven afgezonden en deze slaagden er in trein en machines uit te brengen. Er zyn in en buiten Londen verscheiden personen door den bliksem gedood en huizen afgebrand, o. m. Emral Hall, het fraaie land goed van de douairière Lady Puleston by Wrexham. Generaal Booth, de leider van het »Leger des Heils", werd dezer dagen door de Koningin van Engeland ten paleize ont boden, waar hy een langdurig onderhoud met H. M. bad. De Koningin deelde hem mede, dat zij reeds langen tijd met buitengewone belang stelling het Heils"-werk had gevolgd en nn eens gaarne persoonlijk wilde kennis maken mot den man, wiens bemoedigend woord het officierencorps met zoo'n zeldzame toewijding bezielde. Generaal Booth lichtte H. M. nog nader met het doel en de werkzaamheden van het »Leger" in, waarop de Koningin hem de verzekering gaf, dat hare sympathie voor zyn streven zoo mogelijk nog grooter was geworden. Nedarland. Haarlem, 28 Juli. In de Haarlemmer meer is een moord gepleegd op den land bouwer Bosman. Zijn knecht, die daarvan verdacht wordt, is in arrest en in verhoor genomen. Hij blijft steeds ontkennen en verklaart, dat twee hem onbekende personen zijn baas plotseling hebben aangevallen en hy toen weggeloopen is om hulp te zoeken. De moord moet met een mes gepleegd zyn, doch dit is nog niet gevonden. De justitie is ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Zaandam, 28 Jali. Gisterenmiddag ongeveer 1 uur ontstond door het overkoken van een met standolie gevulden bak, brand in de olie- kokerij van de firma Jaoob Yis Pzn. te Zaandijk en staande aan den Kalverdyk alhier. Binnen korten tijd stond het geheele terrein in vlam, waarop zich bevonden twee kokeryen, twee kuiperijen en 3 pakhuizen; alleen de lakkokery, die aan de noordzijde staat en van steen is opgetrokken, bleef onaangetast. Ook ging een belangrijke party olie, lak, vernis en krijt verloren; alleen 60,000 kilo olie was in de pakhuizen opgeslagen. Uit deze stad waren 9, uit Zaandijk 2 spuiten. Het terrein was zeer afgelegen en moeilijk te bereiken. Yan den Dam af ligt het ongeveer 1£ uur gaans verwijderd. Een groot deel moest afgelegd worden over een smal dijkje, waarover met zeer veel moeite de spuiten konden rijden. Ook ging een party ledige vatentoebeboorende aan den heer A. J. Karskens te Zaandijk, verloren; echter kon het grootste deel worden gered, door ze bijtijds in de Zaan te werpen. De heer Yis was laag verzekerd, naar men verneemt bij de Zaanlandsche Assurantie- Compagnie. Hoewel het door de groote hoe veelheden brandbare stoffen fel brandde, waren weinig vlammen te zien door de dikke zwarte rookwolken, zoodat van een schoon sohouwspel niet kan gesproken worden. Amsterdam, 27 Juli. Heden middag had op het emplacement der Hollandsohe Spoor by de Eenhoorsluis alhier een droevig ongeluk plaats. Een lynwaehter van de Rijkstelegraaf, die daar te ver over de bortwering leunde, werd door een komenden trein gegrepen en een eind weegs voortgesleept. Toen de trein tot stilstand was gebracht, bleek de man ernstig gewond. Hij werd naar het Binnen-Gasthuis gebracht, waar hij spoedig daarna overleed. De naam van den ongelukkige is Lehman. 28 Juli. Op de Lijnbaansgracht alhier geraakte gisterenmiddag een broodbezorger met zyn kar te water. Een werkman sprong hem na, doch zonk zelf, zoodat beide mannen verdronken. De lijken zyn per brandcard naar het Binnengasthuis vervoerd. De naam van den werkman, die zyn moedige, maar vergeefsohe poging tot redding van zyn medemensoh zelf met den dood bekocht, is Dirk Hntter. Hij was omstreeks 30 jaar en laat een jonge vrouw en kind met een tweede op komst in zeer zorge lijke omstandigheden achter. De man was schoorsteenveger van beroep, doch zonder werk. Onlangs was hij wegens achterstallige huurschuld uit zyn huisje gezet en na woonde het kleine, arme gezin in bij zyn moeder in de Marnixstraat. De beide vrouwen zagen haar zoon en echtgenoot vanuit haar kamer verdrinken. 's-Gravenhage, 28 Jali. Minister Kuyper vertrekt heden met een maand bnitenlandsch verlof. Rotterdam, 27 Jali. Eenige scheepmakers, werkzaam op Wilton's machinefabriek en scheepswerf aan den West-Konsdijk alhier, waren gisteren bezig met een touw een zware plaat vooruit te trekken, toen plotseling de klemschroef, waarmede het touw aan de plaat bevestigd was, lossohoof en alle werklieden achterover tuimelden. Een hunner, A. G. genaamd, kwam daarby met zijn hoofd op eene andere plaat terecht, bleef bewusteloos liggen en heeft, volgens een te hnlp geroepen geneesheer, een hersen schudding gekregen. Hy werd in zeer bedenkelyken toestand naar zijne woning vervoerd. Bij het aansteken der lichten de rails overstekende, raakte een lampenist aan het Maasstation alhier Dinsdagavond beklemd tuBschen een goederenwagen en een petroleum- tankwsgen, welke door een locomotief werd weggeetooten. Hij werd binnengedragen op het kantoor van de Staatsspoor op het terrein aldaar, waar een geneesheer oonstateerde, dat 's mans borstkas gedeeltelijk was ingedrukt en een paar van zijne ribben gebroken waren. In zeer bedenkelyken toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Dordrecht, 27 Jali. Een schipper, thuis behoorende te Hendrik-Ido-Ambachtdie gisteren ochtend met zyn zandaak in een geul onder den Zwijndrechtschen wal lag, zag een parlevinker in een roeiboot voorbijvaren. Aan gezien hem eenige w^ken geleden een roeiboot was ontstolen en die van den parlevinker zeer veel gelijkenis had met de vermiste, riep bij den roeier aan, als wilde by iets van diens waar koopen. De koopman kwam terstond naderbij, zoodat de schipper zich thans goed kon overtuigen dat de roeiboot werkelijk de zijne was, en nauwelijks was die dan ook genoeg genaderd of de schipper en zijn zoon sprongen in de boot en roeiden daarmee, in gezelsohap van den parlevinkernaar den Dordtechen wal. Hier riepen zij de hulp in van een politie-agent, die op hun aanklacht de roeiboot in beslag nam en den koopman naar het bureau overbraeht. Daar werd hy voor den commissaris geleid, die termen genoeg aanwezig vond om den verdachte, den 38- jarigen A. C. v. R., thuis behoorende te Rot terdam, ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van bewaring te doen overbrengen. Rozendaal, 27 Juli. 't Gaat in de geruchtmakende zaak der spoorwegdiefstallen nog immer crescendo en onze brigade maréohaussées beleeft in dezen snik-heeten tijd een alles behalve vacantie-leven. De huiszoekingen volgen zoo snel als uren op den dag, telkens hoort men dat dan in dit dan in dat gedeelte onzer gemeente eene algemeene huiszoeking heeft plaats gehad, waarbij gewoonlijk zaken aan het lioht komen, die voorwaar geen daglicht mogen zien. Uit alles wat wij tot nu toe van den grooten spoorwegdiefetal hebben meegedeeld, valt onomstootelyk op te maken, dat de manu- facturendiefsfal »Hintzen De Moor", zioh zachtjes aan heeft gaan uitbreiden tot een ohaos van artikelen, die op de sluwste en bedriegelijkste manier van de nitgebreide stationsemplacementen zyn ontvreemd. Manu-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1