bezichtiging van de genoemde tentoonstelling. Bij aankomst adaar werden zij ontvangen door jhr. mr. Reigersberg Versluys, voorzitter van de tentoonstelling, en jhr. mr. De Casembroot, voorzitter van de Yereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. De Minister bezichtigde met groote belang stelling de verschillende voorwerpen en liet zich daarbij voorlichten door den heer Frederiks. Bij het vertrek bedankte de heer Reigersberg Versluys den Minister voor de eer van zjjn bezoek, waarop de Minister ver klaarde met groot genoegen de tentoon stelling te hebben bezichtigd. Hij aanvaardde gaarne een stel photograpbieën van de ten toonstelling, hem door den heer Frederiks aangeboden. Vervolgens werd naar het Grand Hotel in de Lange Delft gereden, waar het hooge gezelschap déjeuneerde. Hedenmiddag werd een bezoek gebracht aan de Abdijgebouwen en de Munt, waar weer de heer Frederiks de noodige inlichtingen verstrekte. Na afloop daarvan werd een rij toer gemaakt naar Oostkapelle. Het gezelschap vertrok met den sneltrein van 7 uur 7 min. weder naar de Residentie. Vli8singen, 24 Juli. Van het Engelsche stoomschip Hornby Grange", komende van Antwerpen en bestemd naar Londen, is heden morgen op de hoogte van Bath een man overboord gesprongon en verdronken. Het stoomsohip zette de reis naar Londen voort. De Koning van Engeland, die den 10 Augustus hier met zijn jacht Victoria and Albert" verwacht wordt op zijn reis naar Mariënbad, waar hij een maand zal vertoeven, zal des avonds ongeveer 8 uur hier arriveeren en per extra-trein zijn reis vervolgen. Kwadendamme. Zondagmorgentoen J. H. uit de vroegkerk huiswaarts keerde, vond hij zijn vrouw niet aanwezig, waarop hij naar haar ouders ging om te zien of zij daar ook soms was, wat echter niet het geval bleek. Hierop ging hij terug naar zijn woning, doch zijn vrouw was er niet te zien. Weldra vond hij haar in een afdakje op zijn erf, met een prop in den mond, bewus teloos op den grond liggen, terwjjl sporen van mishandeling eveneens aanwezig waren. Ofschoon zij geen woord kon uitbrengen, wist zij toch haar man te beduiden dat zij onverhoeds van achteren aangevallen, bij de keel gegrepen en op den grond geworpen was geworden. Men verdiepte zich in gissingen wie hier de sohuldige zou kunnen zjjn, totdat iemand wist mede te deelendat hij 's morgens zekere ongehuwde vrouw, M. B., van dezelfde plaats waar de verelagene was gevonden, zich door een droge sloot had zien verwijderen. Nadat de politie met deze mededeelingen was in kennis gesteld, werd de burgemeester ter plaatse ontboden. Deze, vergezeld van den gemeente- en den rijksveldwachter, wachtto de verdachte bij het uitgaan der middagkerk, waarheen zij zich had begeven, op, waarnaar zjj naar Hoedekenskerke werd geleid. Na een ingesteld verhoor werd zij, als verdacht van moordaanslag, in voorloopige bewaring aldaar gehouden. Maandag is zij gevankelijk naar Middelburg gevoerd, om daar door den officier van jnstitie gehoord te worden. Zij is dezelfde vrouw, die vóór eenigen tijd als verdacht van diefstal, gepleegd te Kwaden damme, werd aangehouden, doch wegens gebrek aan wettig overtuigend bewijs, op vrije voeten werd gesteld. Deze poging tot moord op genoemde vrouw van J. H. wordt in verband gebracht met de indertijd gepleegde diefstallen, waarvan M. B. verdacht werd de daderes te zijn. Maandagmorgen verkeerde de aangevallene nog altijd in bewusteloozen toestand, terwijl zij geen woord kan uiten. Evenwel constateerde de onmiddellijk in geroepen arts, de heer Van Ingen Schouten, dat vooralsnog de toestand niet levens gevaarlijk was. (Z. Ct.) AaabestedlifenVerkoopt**©» eu. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq, d.d. 25 Juli 1904, zijn voor den heer L. Geluk te Schuddebeurs de volgende vruchten te velde verkocht Tarwe in St.-Joostpolder onder Noordgouwe voor f 118, f 116, f 83 on f 81tarwe aan Pennemesweegje onder Zierikzee voor f 63; gerst aldaar voor f 98 en f 93haver aldaar voor f 103 en f 101haver in Gooikens- nieuwland voor f 102, f 82, f 80 en f 75; erwten in St.-Joostpolder voor f 54 en f 41 bruine boonen aan den Kloosterweg onder Noordgouwe voor f 66; klavers in St.-Joost polder voor f 49. Alles per gemet. Scharendijke, 25 Juli. Heden werd ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee openbaar verkooht, ten verzoeke der erven Cornelisse, huis en erf aldaar voor f 9601 H.A. 89 A. 40 c.A. bouwland aldaar aan den Bereweg voor f 815 per gemet. Te Goes is verkocht eene hofstede te Rilland, ter grootte van 60 95.11 H.A. ge bouwen, erf, boomgaard, bouw- en weilanden, aan den heer F. A. Guljé te Breda voor f 104,043,53 tegen f 1707 de H.A. Wissenkerke, 25 Juli. Ten verzoeke van de verschillende eigenaren werden heden in het lokaal van den heer Th. Wolse alhier, ten overstaan van Notaris H. Roelof verhuurd, de navolgende Tienden, als: Blok. Koppers. Som. 1. Vlietepolder, Jb. van Leeuwen, f 175 2. Aart v. d. Maas, - 161 3. A. W. Geluk, - 202 4. Idem, - 125 2. Wissekerkepold., P. C. Meulenberg, - 350 3. Idem, - 259 4. f, Janus de Looff, - 165 5. B. A. v. d. Vaate, - 22 10. P. H. de Koster, - 72 11. ,i Janus de Loofl, - 38 3. Camperlandpold., C. J. Verhulst, - 47 4. Idem, - 138 1. Thoornpolder, Adr. v. d. Maas, - 66 2. Aart v. d. Maas, - 61 4. Adr. v. d. Maas, - 93 3. Rippolder, J. de Kam Jacz., - 226 1. Mariapolder, I. Reijnhout, - 181 3. G. Israël Pz., - 242 Landbouw en Veeteelt. Het door de Goesche Ct. medegedeelde en door ons overgenomen bericht, dat reeds te Vlake grond is aangekocht voor de te stichten Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmeststoffen- fabriek, wordt door de redactie der Zeeuwsche Courayit ten stelligste tegengesproken. Wij meenden, ook na het door ons daar omtrent gehoorde, het bericht gerust te kunnen overnemen. BKOITSKlfiKN. Maandag heeft de plaatsvervangende kanton rechter te Goes niet minder dan 128 zaken, waaronder 69 overtredingen van de wet op den leerplicht. Ia diezelfde zitting werden niet minder dan 10 personen veroordeeld wegens jacht-delicten. En dat in de maand Julit De rechtbank te Middelburg deed heden (Woensdag) uitspraak in de zaak tegen J. J. M., 25 jaar, ontslagen ladiogmeester bij de Maatscb. »Zeeland", wonende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, tegen wien 9 maanden gevangenisstraf was geëischt wegens diefstal. Hij werd veroordeeld tot 18 dagen gevange nisstraf met inminderingbrenging der door gebrachte hechtenis en met last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Nog werd veroordeeld R. J. C. K., 27 jaar, winkelbediende te Middelburg, gedetineerd wegens verduistering ten nadeele van de firma Vroon Dreesman, tot 6 maanden gevange nisstraf met inminderingbrenging der door gebrachte hechtenis. Een 11-jarige jongen uit de gemeente Schore, beklaagd van diefstal, werd tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep heeft Dinsdag voor het gerechtshof terecht gestaan zekere Van der Toorn, die door de reohtbank te Alkmaar wegens diefstal veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf. De man, die zich in voorarrest bevond, was erg weerspannig, zoodat drie veldwachters hem de zaal moesten binnendragen, omdat hij weigerde te loopen. Na behandeling van zijn zaak deed het Hof onmiddellijk uitspraak en dit arrest strekt tot bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis. Toen de veroordeelde moest worden weggeleid, waren de veldwachters weer genoodzaakt hem weg te dragen, wijl de man ook nu weer geen voet verzette. De zaak van gebroeders Van Hoytema te Hof van Delft, door de Haageche rechtbank wegens de bekende feiten veroordeeld, zal Woensdag 24 Augustus e.k. in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Gravenhage in behandeling komen. Aan de Alkm. Ct. is dezer dagen een bericht ontleend, volgens hetwelk de burge meester van St. Maarten voor de rechtbank te Alkmaar zou hebben terecht gestaan wegens mishandeling van den gemeen te-secretaris. Dat bericht berust op een zéér ernstige ver gissing. De Albn. Ct. schrijft »De zaak, die voor de rechtbank alhier is behandeld en door ons werd geschetst onder het opschrift »Eon driftig burgemeester", blijkt zich geheel anders toegodragen te hebben dan door ons werd gemeld. Niet de burge meester van St. Maarten heeft terecht geBtaan, doch de sohilder B. en deze is 't ook geweest, die op het raadhuis van St. Maarten den gemeente-secretaris den slag in het gezioht heeft gegeven. B. was verontwaardigd, dat een nieuw te bouwen school te St. Maarten niet was gegund aan een ingezetene van die gemeente en in zijne boosheid liet bjj zich verleiden tot de daad, die hem voor den rechter braoht. De burgemeester was ook wel aanwezig ter zitting van de rechtbank, dooh slechts als getuige, meer niet". Zooals bekend is, bevindt de vrouw van den vergiftigden F. J. Datema uit de Haar lemmermeer zich in voorloopige hechtenis. Haar medeplichtigo, D. A. van 't Hoff, bevindt zich nog op vrije voeten en is voortvluchtig. De offioier van justitie te Haarlem heeft thans in verband met bovenbedoelde vergifti gingszaak alom doen aanplakken de volgende bekendmaking: Honderd gulden belooning. De officier van justitie te Haarlem looft f 100 belooning uit voor hem of baar die aan de jnstitie te Haarlem zich bekend maakt en betrouwbare en voor bewijs in rechten bruikbare inliohtingen kan verschaffen. 1°. Omtrent de aanwezigheid van Dorus van 't Hoff, oud 39 jaar, werkman, laatst wonende te Haarlem, Overmoer (Hoofddorp), in of nabij de herberg van F. J. Datema aan den Venneperweg in die gemeente, in den nacht van Zaterdag li op Zondag 12 Juni 1904en omtrent de omstandigheid dat gemelde Dorus van 't Hoff omstreeks dien tijd in 't bezit is geweest van arsenicum (rattenkruid). De inlichtingen behooren mondeling of schriftelijk zoo volledig mogelijk te worden gegeven aan den ondergeteekunde, Paleis van Justitie, Jansstraat, Haarlem. De officier voornoemd, get. Mr. A. A. PÉLERIN. Haarlem, Juli 1904. KR»K)I IECW8. In de Vrijdag gehouden vergadering van do Synode der Ned. Herv. Kerk was o. a. aan de orde het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De opbrengst der collecten was f 1068 61 hooger. Aan legaten werd f 5653,10 ontvangen. De rekening sluit met een bedrsg van f 47,670,085 in ontvangst en uitgaaf (saldo f 12,282,55). Vele aanvragen werden besproken om bijdragen uit dit fonds. Aan vijf gemeenten werden voorloopig groote toe lagen verleend tot een bedrag van f 15000, terwijl veertien aai^gragen werden geweigerd, voor een deel wegens ontoereikende middelen. Het kapitaal van dat fonds bedraagt f200,880,85. Het fonds voor geestelijke behoeften ont ving f 25,49 aan collecten minder, maar meer aan rente f 37,50. De rekoning sluit met een ontvang en uitgaaf van f 12.305,76 met inbegrip van een saldo van f 6255,865. Dit fonds bezit een kapitaal van f 118,080. Drie toelagen werden ingetrokken. De collecten in de Gereformeerde kerken in ons land voor het studiefonds der Theolo gische School te Kampenter gelegenheid van het gouden jubileum, heeft f 19,537,11 opgebracht. Van deze som heeft de provincie Zuid- Holland bijgedragen f2079,65; Noord-Holland f 1676,70; Overijael f 2484,46; Groningen f 3778,725; Drenthe f 1295.605; Gelderland f 1231,02; Zeeland f 1620.525. De WelEerw. heer J. v. d. Weijden, pastoor te Tholen, is als zoodanig verplaatst naar Volendam; terwijl de WelEerw. heer A. J. Clarija, kapelaan te Amsterdam, in zijn plaats benoemd is tot pastoor te Tholen. O D E B W IJ 8. Na volbrachten leertijd zijn Maandag uit de inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam ontslagen met diploma of getuig schrift 19 leerlingen. Daaronder behoorde ook Frans Modde van Hansweert. Een der candidaten, die deelnam aan het te Goes afgenomen wordend eind-examen 'der R. H. B. school, was de laatste dagen ziek. Hem werd toen het examen in zijne woning, aan zijn bed, afgenomen. De jongeling had de voldoening te slagen. SPORT. Zeilen. De internationale zeilwedstrijd op de Sohelde, vanwege de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vlissingen, zal in de tweede helft der maand Augustus worden gehouden. EERSTE KAMER. De heer mr. A. E. J. Nijsingh te Meppel hoeft zich niet voor eene herbenoeming be schikbaar gesteld. Mr. L. H. W. Regout, lid der Gedep. Staten van Limburg, heeft zich candidaat gesteld. Stemmen uit de donkere diepte. De volgende mededeelingen ontvingen wij van een lid eener Commissie tot wering van schoolverzuim in een onzer grootste steden. Wij deelen de feiten mede zooals zij ons zijn medegedeeld. De leden der commissie zitten ean een tafel. Een vrouw uit het volk is binnen gelaten. Men heeft haar een stoel aangeboden, waarop zij zich zet. De voorzitter. Wie is u juffrouw? Is u getrouwd? De juffrouw. Wie ik ben wel, hier volgt haar naam. Of ik getrouwd ben Ja en leelijk ook, hoorl V. Ja, ziet u, dan had uw man hier moeten komen bij is geroepen en niet u. J. Verroest! Hij verd daarom kom ikmaar as 't niet goed is, dan ga ik. V. Ik bedank u wel voor uw vriende lijken wensch, maar 't is altijd beter, dat er een komt dan geeD, dan kunnen we samen eens praten over uw dochter Jans, die zooveel maal de school .verzuimd heeft. Zou u mij van dat verzuimen de reden kunnen opgeven J. Verd nou nog mooier. Moet ik daarvoor hier komen? Wel die meid die meid maar wat gaat het jou aan? V. Juffrouw er is een wet, die gehoor zaamd moet worden. Het hoofd der school rapporteert J. Wat heeft die te kletsen? V. Het hoofd der school zegt, dat u wegens dronkenschap uw kind thuis houdt, haar in de sohooluren, als uw man weg is, jenevor laat halen, dat moest u laten juffrouw, want J. Wat 'n kletskousen hier. 't Ie mijn kindik zal er mede doen, wat ik wildat gaat niemand aan Verr et 1 (Juffrouw af). Het huisbezoek, door twee leden van de commissie gebracht bij deze vriendelijke dame, bracht aan het licht, dat de moeder door loopend dronken ie en dat de vader, vroeger een degelijk werkman, langzamerhand uit huizig geworden, niet anders te huis komt dan om te slapen, ja zelfs dagen en naohten achtereen wegblijft, de zorgen voor de ongelukkige kinderen overlatende aan deze geheel verdierlijkte vrouw. Een ander tooneel. V. Wio is u? Man. Ik ben volgt do naam wet moet ik hier? V. U heeft een dochtertje, Koos; ze gaat school, ze diende althans school te gaan in dostraat; maar ze verzuimt zoo menigmaal, dat de schoolopziener M. Wat bldat zal ik toch weten. Dat meiaje loopt met bloemen en verdient baast evenveel als ik. Mogen wij in den zomer niet eens wat extra hebben? Met den winterdag verrwe van den hooger. nou is er wat te halen, on nou zou jjj? V. Bedaar oen beetje man. Uw dochtertjo is nog in de leerjaren en de wet eisoht, dat uw kind school gaat, opdat later M. Later ja later. Kom zeur nou niet! Later heb ik geen werk en zij niet dan Maar nou zeg, een droge boel hier. Krijg ik geen spatje, omdat ik gekomen ben NietNou dan kom ik nooit weer hoor! (De man af). Het huisbezoek toonde aan, dat men hier te doen had met een geheel verwaarloosd huisgezin, waar men van den dag in den dag leefde. De man werkt, de vrouw werkt, do twee oudste kinderen verkoopen bloemen en des avonds zijn allen dronken. Nog een geval. Van een meisje, dat onophoudelijk ver zuimde had de onderwijzer getuigddat het een bizonder kind was, dat soms midden in de les opstond, de school verliet, dan midden in den tuin bloc-f staan, erg begon te weenen en daarna met den onderwijzer zonder eenige verklaring, zonder eenige tegenspraak weer naar haar plaats terugkeerde. Het huisbezoek bracht aan het licht, dat het een kind is van groote talenten, bevattelijk, leer- on weetgierig, maar dat het verkeert in een verderfelijke omgeving, die door het vroeg rijpe kind maar al te goed werd opgemerkt. Vader was doorloopend dronken, moeder hield het met meer dan één manonder de oogen van dat kind werden tooneelen afgespeeld, die men zelfs niet noemen kan. (Zeeuwsche Ct.) De uitvaart van President Kruger. Het lijk van den ex-president Kruger werd Maandag met den trein van 12.32 uit Clarena vervoerd, met bestemming voor Den Haag, via Bazel en Brussel. De lijk wagen was van binnen behangen met bloomen en vlaggen. Do Transvaalsche vlag dekte do kist, die het volgende opschrift draagt: »Stephanus Johannus Paulus Kruger, geboren den lOen October 1823 te Colesberg, overleden den 14en Juli 1904 te Clarens, in leven president van de Zuid-Afrikaanecbe republiek". Met den trein van 12.32 over Bazel en Brassel arriveerde Dinsdagnamiddag te 12,46 ^Greenwichtijd) aan het station Delftsche Poort te Rotterdam uit Clarens het stoffelijk over schot van president Kruger. De kist stond in een lijkwagen van den Service Direot (Paris-Lyon-Méditerranóe), welke wagen ver zegeld was, terwijl de inwendige versiering met bloemen en vlaggen en het groen gebladerte van vele kransentegen de ruitjes aangedrukt, de kist voor nieuwsgierige blikken onzichtbaar maakten. Er waren trouwens weinigen, die wisten, dat daar het stoffelijk overschot voorbijging van Oom Paul, den eerbiedwaardigen balling van Zuid-Afrika. Op het perron waren aanwezig de beeren H. J. Meerkamp, Van Embden en Th. Nolen. De eerste zal met de heeron H. Dane en P. R. Mees de afdeeling Rotterdam van de Ned. Zuid-Afrikaansoho Vereeniging vertegen woordigen bij de bijzetting van Kruger's stoffelijk overschot in Den Haag; de heer Nolen vertegenwoordigt daar de afdeeling Rotterdam van het Nederl. Verbond. Ook de Nederlandsche Oranjevereeniging to Rotterdam behoort tot de bij de tjjdelijke bijzetting vertegenwoordigde vereenigingen. Te één uur Greenwichtijd vertrok de trein van de Delftsche Poort naar de Residentie. Dinsdagmiddag kwam het lijk te 's-Gra- venhage aan. Dadelijk heeft de kamerheer jhr. Van den Bosch namens de KoniDgin en do Prins een krans aan een wit lint met de initialen W. en H. aan de familie van het oud- Staatshoofd doen aanbieden. De kamerheer sprak daarbij eenige woorden van deelneming. Verschillende autoriteiten maakten desgelijks hunno opwachting aan de familie en boden mede kransen aan. De regeering was vertegenwoordigd door de Ministers van Buitenlandsche Zaken Koloniën en Waterstaat, die bij de betuiging van deelneming tevens mededeelden, dat de Minister-President dr. Kuyper tot zijn loed- wezon verhinderd was te komen. Vele der autoriteiten spraken ook met President Steyn. BRIEVEN UIT" ZIERIKZEE. In de jongste Algemeene Vergadering van de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van de Ambachtsschool werden de statuten gewijzigd. Ter gelegenheid van die wijziging werd met het oog op de veronderstelde mogelijkheid, dat een toekomstig bestuur van voornoemdo inrichting, meer lettend op de persoonlijke belangen der leden dan op de algemeene van de corporatie, wel eens, als het tijdstip daarvoor gunstig geacht werd, aan de Algemeene Vergadering zou kunnen voorstellen de Vereeniging te ontbinden, het mooie gebouw van de Ambachtsschool mot zijn inventaris te gelde te maker, en de op brengst er van onder elkaar gelijkelijk te ver doelen. Om nu te voorkomen, dat zoo iets ongehoords zal gebeuren, heeft men in de statuten bepaald, dat over het gebouw met zijn inventaris door het bestuur niet zonder do goedkeuring van het gemeentebestuur van Zierikzee mag beslist worden. Met dien vermeenden waarborg tegen even tueels hebzucht van toekomstige bestuurders en leden was mon evenwel nog niet tevreden. Men heeft ook, teneinde te beletten, dat eens het gebouw der Ambaohtsschool ten voordeele van bestuurders en leden bezwaard zou wor den, vastgesteld, dat do eigendommen der Vereeniging zonder vooraf verkregene toe stemming van het gemeentebestuur van Zierik zee niet hypothecair mogen worden verbonden. En nu was men er, dacht men. Nu had men het doel, dat men beoogde, bereikt. Nu was onderlinge verdeeling der waarde van het gebouw, dat in het Vrije zich reeds statig verheft, onmogelijk gemaakt. O sancta simplicitas Meent men heuich, wanneer zich eens het zeer onwaarschijnlijk geval voordeed, dat de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van de Ambachtsschool door mannen bestuurd werd, die kortweg gewotenloos zijn, dat deze, indien zij zich van de bezittingen van genoemde instelling wilden meester maken, van de uitvoering van hun voornemen door die twee bepalingen zouden weerhouden worden Geloove het, wie het wil, ik niet. Zij zouden, dunkt me, den voor de hand liggenden, aangewezen weg kiezen om van die twee bepalingenwaardoor de huidige gene ratie de volgende generaties heeft traohten te binden, bevrijd te worden. Zij zouden aan de Algemeene Vergadering eenvoudig voorstellen de statuten te wijzigen, in dien zin, dat daaruit in de allereerste plaats dio twee sta-in-de-wegs werden opgeruimd. Bezit de Algemeene Vergadering daartoe het recht? Iq allen deele. Zij treedt daardoor niet buiten haar wette lijke bevoegdheid. Elke corporatie toch heeft het onaantast baar, onvervreemdbaar recht baar wet ten allen tijde naar goeddunken te mogen ver anderen. Dat recht vloeit voort uit de souve- reiniteit, die elke vereeniging bezit, en waarvan de Algemeeno Vergadering de draagster is. Al had men zelfs in de statuten de bepaling opgenomen, dat deze zonder goedkeuring van het gemeentebestuur van Zierikzee niet mogen gewijzigd worden; dan nog zou die bepaling het beoogde doel miesen, want de Algemeene Vergadering, die souvereine is en blijft, kan haar elk oogenblik opheffen. Men zal mij toevoegen, dat op die wijziging niet de koninklijke goedkeuring zal verkregen worden. Gesteld dat die gevraagd en gewei gerd zou worden, wat zal dan van die wei gering het gevolg wezen. Dat de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool een corporatie wordt, die niet koninklijk is goedgekeurd. Zal die omstandig heid voor de bestuurders en leden soms een wettig of zedelijk beletel wezen het gebouw met inventaris te verkoopen of te bezwaren? In geenen deele. Het had, naar het mij voorkomt, op den weg der gemeente gelegen, die het geld voor den bouw voorschiet, en de instelling met een jaarlijksohe subsidie steunt, aan een en ander de voorwaarde te verbinden, dat het gebouw zonder haar toestemming nooit ver vreemd of bezwaard mag worden. Een der gelijke voorwaarde zoude wegens haar rechts gevolgen ook het nageslacht gebonden hebben. Misschien is het niet te laat een dergelijke voorwaarde alsnog te bedingen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in het centrum van deze gemeente hevig gevochten. Genoegelgk bad men met elkaar gefuifd, men had op eikaars gezondheid ge dronken en geklonken, maar helaas I op het laatst van het heerlijk festijn versoheen de booze godin Discordia. Men geraakte met elkaar aan het twisten, dat op straat werd voortgezet, en weldra in een algemeene vecht partij eindigde. Muilperen en opstoppers werden kwistig uitgedeeld, waarvan het gevolg was blauwe oogen en dikke neuzen. Nu zou ik over dat particuliere zaakje niet schrijven, ware het niet, dat daarmede een publiek belang gemoeid is. Het is namelijk gebleken, dat de heilige Hermandad, die anders ge roepen is aan zulke tooneelen een einde te maken, niet eens op het terrein van den strijd tegenwoordig is geweest. Liet hij dit opzettelijk na? Vermoedelijk niet. Men moet ramelijk weten, dat onze gemeente 's nachts door slechts tweo agenten van politie bewaakt wordt, een getal, dat tot het te beschermen gebied in geen verhouding staat. Wil men in ernst de veiligheid van personen en goe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2