ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 7 Juli 1904. li: NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad tw Provincie. (Z i e r i Is. z e e s c ti e Cour an t). Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 meenden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmeriksTransraal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jeer. 60>te JAARGANG. No. 8023. Directeur ar. DD A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiëntan 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Ots.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. St.-Petersburg4 Juli. Het volgend telegram is bier ontvangen van den Russiacben stadhouder in Maotsjoerye, AlexejefZooals de tijdelijke opperbevelhebber van de Russische vloot in Port-Arthnr in eon Donderdag ont vangen berioht vermeldt zond hij in den nacht van 23 Juni aobt torpedobooten uit ter bescherming van de reede. De torpedobooten dwongen de Japansche torpedobooten zioh terng te trekkeD. In het gevecht worden een kapitein, een luitenant en twee man licht verwond. Tegen den morgen keerden alle torpedobooten terug. Om acht uur des morgens gingen na elkander de volgende oorlogsschepen naar buiten«Novik", «Diana", «Askold", «SewaBtopol", «Poltawa", «Cesare- witch", «Pobieda", «Peresviet", «Retvisan", «Bajan" en «Pallada". De sohepen ankerden op de reede, daar men te dezer plaatse twee Japansche mijnen zag ronddrijven. Zij bleven daar voorloopig liggen. Ondertusschen vonden andere kleinere schepen aan de oostelijke zijde van de reede ongeveer tien mijnen, die zij lieten ontploffen. Zooals bij onderzoek werd vastgesteld, waren de mijnen waarschijnlijk des nachts door twee Japansche torpedobooteo gelegd. Om twee uur na den middag ging het eskader, vooraf gegaan door de torpedobooten en den kruiser «Novik", in kiel-linie in zee. Nadat de sohepen zooder ongeval acht mijlen hadden afgelegd, wendden zij zich zuidwaarts. Gedurende al dien tijd waren twee Japaneohe verkenniDgs- schepen voor het eskader zichtbaar, alsmede een afdeeling van torpedobooten. Tien tot twintig mijlen van den oever af werd het Japansche eskader waargenomen, welks koers dien van het Russische eskader kruiste. Het bestond oogenschjjnlijk uit gepantserde kruisers eerste klasse, zeven kruisers tweede klasse, vijf kruisers derde klasse, een stoomschip en dertig torpedobooten, verdeeld in twee af- deelingen. Bij het naderen van het eskader werd het den Ruesisohen schepen duidelijk, dat een afdeeling Japansche kruisers in den zin had, torpedobooten tussohen de kust en de Russische schepen te brengen, om gedurende den naoht de Russische schepen met de torpedobooten aan te grijpen en den volgenden dag met de gezamenlijke strijdmacht den strijd aan te binden, met het oog op de sterkte van den vijand. Daar de Japaneche schepen het in de sterkte van de Russische wonnen, besloot de com mandant van het Russische eskader naar Port-Arthnr terug te keeren, om naargelang van de omstandigheden te handelen en grootere verliezen to vermijden. Om 7 uur des avonds aanvaardde het eskader den terugtocht. De Japanners trachtten weer te naderen om den Ruesischen schepen den terugtocht te ver hinderen. Tegen 10 uur des avond kwam het eskader weder op de reede aan en liet daar het anker vallen. Gedurende de vaart waren op het achterste schip nog twee torpedo-aanvallen gedaan, die echter werden afgeslagen. Toen de Russische schepen op de reede lagen, deden de Japanners, hoewel de naoht door de maan helder was verlioht, tot den ochtend toe, torpedo-aanvallen, die met sucoes werden afgeslagen. Des morgens vond men in de nabijheid der schepen bij den oever 12 Whithead torpedo's, die de vijand op grooten afstand had afgeschoten, daar de torpedobooten slechts tot op twaalf kabellengten genaderd waren. Twee er van werden in den grond geboord. Des morgens dreven de lijken van een Japansoben officier en twee matrozen aan land. Het afslaan van de aanvallen der torpedobooten, dat met zoo veel succes plaats had en waaraan meerdere batterijen deelnamen, werd het eskader ge makkelijk gemaakt door aan den oever ge plaatste zoekliohten. Des morgens gingen alle sohepen bij hoogen waterstand de haven weer in. Tokio, 5 Juli. Generaal Eoeroki bericht, dat twee bataljons Russen gisteren bij het aanbreken van den dag de Japansche voor posten, bij het Motienlioggebergte, onder dekking van een dikken mist aanvielen. De Rassen werden teruggeslagen, maar keerden terug. Driemaal vielen zij aan, alvorens zij voorgoed werden afgeslagen. De Japanners vervolgden ben drie mijlen in westelijke riohtirg van het Motienlinggebergte. De Russen lieten 30 dooden en 50 gewonden op het slagveld achter. De verliezen van de Japanners bedragen 15 dooden en 30 gewonden. Zuid-Afrika. Johannesburg, 4 Juli. De pest heeft tot dusver 147 slachtoffers gcöischt, onder wie 27 blanken. Generaal Botha heeft plan binnenkort een bezoek te brengen aan Earopa; maar het is toch nog onzeker of dit voornemen tot uitvoering zal kunnen komen met het oog op de vele en gewichtige werkzaamheden, die in den Transvaal te doen zijn. Am.rika. De sneltrein uit Chicago naar Saint-Louis is Zondag 1.1. ontspoord, wegens verkeerden wisselstand. Het vuur nit de machine deelde zioh mede aan de wagens. Een twintigtal reizigers werden gedood, meerendeols ver brand. Maandag 27 Juni is te New-York de warmste dag geweest, welke men daar sinds 28 jaren beleefde. Er kwamen vele gevallen van zonnesteek voor. Eindelijk brak boven de stad een onweder met hevigen storm los, waardoor versoheidene daken werden be schadigd. Een gebouw, waarin de bliksem sloeg, stortte in en 16 menschen werden onder het puin bedolven, van welke twee zwaar gewond werden. Op de East River sloeg een boot om en van de 14 menschen, die er in zaten, verdronken er 5. Twee zwemmers, die in 't water waren toen de orkaan losbrak, verdronken. In de voorsteden van New-York werden drie menschen door den bliksem gedood. ItaliS. De Yaticaansche Bijbelcommissie heeft volgens de Daily Chronicle besloten, een inleiding tot het onderzoek van den bijbel nit te geven, die het voorgeschreven handboek voor alle Roomsche universiteiten en seminariëa zal worden. Een rijke meneer te Rome, Sangiorgi geheeten, die van oordeel is, dat elk mensch het recht heeft om te eten, gaat bakkeryen oprichten met het doel het brood tegen zeer lage winst om te zetten en van het batig saldo den hulpbehoevenden gratis den mond te stoppen wat natuurlijk levendig protest uitlokt van de zijde der bakkers. Servië. Belgrado, 4 Juli. De ministerraad heeft besloten, dat de kroning van koning Peter zal plaats hebben te Zitsoha op 21 September. Rusland. Zaterdag zijn te Petersburg in tegen woordigheid van een verbazende menigte, de slachtoffers van het ongeluk van de Russische torpedoboot «Delphin" begraven. Het publiek was zeer ontroerd toen de twaalf lijkwagens, ieder twee kisten vervoerend, voorbijtrokken. Grootvorst Alexis en admiraal Avelane, vertegenwoordiger van don minister van oorlog, woonden de pleohtigheid bij. Men betreurt deze ramp des te meer, daar de slachtoffers uitmuntende zeelieden waren, die twee maanden lang dag aan dag de inrichting en de behandeliog van de onderzeeeche torpedobooten bestudeerd hadden, terwyl het nu moeielijk zal zijn om binnenkort zeelieden te krijgen, die zoo goed van deze vaartuigen op de hoogte zijn. Men heeft zestienJcilometer van Peters- burg in de stad Wesemberg een Japansch kolonel en zijn ordoonance gevangen genomen de beide spionnen waren verkleed als orgel draaier en bedelaar met een aap. Frankrijk. De instructie in zake de Dreyfus-aff*ire is thans bijna afgeloopen. Het is zeker, dat het hof van cassatie de revisie zal toestaan. Onmogelijk kan men echter thans te weten komen of het hof zioh voor cassatie van den krijgsraad van Rennes zal verklaren of dat de zaak naar een gewonen krijgsraad zal worden verwezen. Men vermoedt echter, dat het laatste het geval zal zijn. De arrestaties van officieren in verband met «l'affaire" houden steeds aan. Zoo werden Zaterdag nog o. a. de luitenant-kolonel Rolin en de kapiteins Francois en Maréchal, waarvan eerstgenoemde tijdens het proces te Ren nes het vertrouwen der regeering genoot, aangehouden. Door de arrestatie van luitenant- kolonel Rolin zal een nieuwe regeeriogs- commieearia bij den krijgsraad worden benoemd, die in geljjken rang staat. Luitenant-kolonel Rasier is daartoe aangewezen. De drie in hechtenis genomen officieren worden be schuldigd van het misbruiken van publieke geldeD, volgens artikel 248 van het militair- rochterlijk strafwetboek. De straf bestaat in dwangarbeid. Één der beschuldigden b»eft bekendj dat kapitein M&róohal de frs. 20.ÖCü aan Austerlitz heeft betaald, maar zij kunnen de documenten, die hierop betrekking hebben, niet aannemen. Men is dit alles door eene onvoorzichtigheid van mevrouw Rolin te weten gekomen. Toen men by haar huiszoeking deed, liet zjj zich ontvallen dat men niets meer zon vinden. Alles was sedert twee uren opgeruimd. De commissaris van politie liet toen elders een onderzoek instellen en men vond een schrijven van Dautriches, waarin bij het plan van ver dediging ontvouwde. De besohuldigden zijn zeer kalm en gelooven dat zij hun onschnld knnnen bewijzen. De Eclair verneemt, dat een zekeren getuige, de heer Montier, die versohillende malen door het hof van cassatie gehoord is, aangezegd is, naar België terug te keeren, daar men hem anders onmiddellijk arresteeren zon. Parijs, 5 Juli. De Kamer heeft het wets ontwerp op den tweejarigen diensttijd met 547 tegen 43 stemmen aangenomen. De Senaat heeft met 167 tegen 108 stemmen het ontwerp, verbiedende onderwijs van congregatiën, in zijn geheel aangenomen. Nederland. Doetinchem, 4 Juli. Omtrent het voor gevallene alhier wordt door de familie van den leeraar aan het gymnasiam het volgende gemeld «Bedoelde leeraar, die er in principe tegen was zijn eigen leerlingen tegen betaliog les te geven en dit ook nooit deed, was over- tuigd, dat er met de eind-examens geknoeid werd. «Over die laatste kwestie ontspon zioh tueschen hem en den rector een gesprek, dat tot heftige woorden aanleiding gaf. Zijn collega's, door den rector ingelicht, sohreven hem daarop, zonder hem vooraf zelf geboord te hebben, een brief, die hem in verband met het reeds voorgevallene zóó onaangenaam aandeed, dat bij in een moment van wanhoop getracht heeft een einde aan zjjn leven te maken. «Zeer voorbarig mag het genoemd worden, dat van zekere zijde reeds nu beweerd wordt, dat er van geknoei geen sprake geweest is. Iedereen toch kan begrijpen, dat een derge lijke zaak niet in enkele dagen grondig to onderzoeken is. «Voordat de kwestie zoover gevorderd is, moet men daarom al het geschrijf er over beschouwen als pogingen om deze zaak in den doofpot te krijgeD. «Volledigheidshalve dient nog medegedeeld te worden, dat de leeraar wegens lichaams zwakte naar een ziekenhnis werd overgebracht". Maiden, 4 Juli. Tasschen Diemerbrug en hier sprong Zondag een der passagiers nit de in volle vaart zjjnde stoomtram. Hij overleed spoedig aan de bekomen wonden. Haarlem, 4 Juli. Zaterdagnacht meldde zich aan het Groote Gasthuis alhier een man aan, die opgenomen wenschte te worden en, ondanks het verzet, tot de kamers der pleeg zusters wist door te dringen. Toen men hem eindelijk nit het Gasthuis gekregen had, trachtte hij zich den volgenden morgen aan de achterzijde toegang te ver schaffen door het pakhuis van den bakker Terpoorten, naast de Gasthuispoort. De bakker, gewaarschuwd, sprak den man aan, maar kreeg ten antwoord, dat by daar timmeren moest. Onderwijl had de zonderling, die zioh niet verwijderen wilde, de deur open gekregen, was het pakhuis doorgeloopen, had een ladder tegen een muur der binnenplaats gezet en was op het dak geklommen. Tood echter de politie verscheen, klom hij naar beneden. Tooh zal de man zyn wensch vervuld zien i het is namelijk gebleken, dat deze man aan waanzin schijnt te lijden, zoodat hij dan toch naar het Gasthuis zou worden overgebracht. In Haarlems omstreken is de bloem- bollenoogst in vollen gang. Het gewas is zeer goed. Met het pellen van de talpen, waaraan ook veel vrouwen en kinderen meehelpen, wordt thans een aardig stuivertje verdiend. Uit het Olympia-Theater te Zandvoort zyn 60 zilveren lepels en 45 meters van het nienwe tapijt gestolen zonder dat men eenig vermoeden heeft wie de daders zjjn. 'a-Gravenhage, 4 Juli. De ex-President van den Oranje-Vrijstaat, de heer Steyo, is in uitstekenden welstand alhier aangekomen. Hij was vergezeld door mevrouw Steyn, den heer Dupreez, zyn secretarie en gelijk reeds gemeld werd dr. Hendrik Muller. De familie Steyn heeft intrek genomen op villa «Ten Vijver", aan den Dwarsweg te Scheveningen en is daar de gast van den heer Kiöller, lid der firma William Maller Co., te Rotterdam, die met zijne familie deze villa bewoont. Mevr. Krüller ontving den ex-President aan het station en in haar rijtuig reed hij naar Soheveningen. De heer Steyn zal gedurende zyn verblijf te Soheveningen, dat geruimen tijd zal duren, zyn intrek blijven houden by de familie Kröller. Het stoomschip «Koning Willem III", met generaal Van Hentsz aan boord, is Zondagavond 6 uren te Genua aangekomen. Het programma voor de begroeting van den generaal te 's-Gravenhage luidt in hoofdzaak: Maandag 11 Juli, des voormiddags 11 uren aankomst aldaar. Na begroeting aan het station ontvangst in het hotel. Daarna bezoek aan de Ministers en autoriteiten. Des middags ontvangst door den Gemeente raad ten Stadhnize. Vervolgens ovatie in den Dierentuin en 's avonds een diner door den Minister van Koloniën te zijner eere gegeven. Botterdam, 4 Juli. Zaterdagnaoht half twee ontwaakte de 32-jarige Engelsohe stoker Edward Powers van het aan boei 29 liggend stoomschip «Arkehal", die aan de Leuvehaven op de stoep van pand 27 in slaap was gevallen, doordien eenige mannen bezig waren zyn kleeren te doorsnuffelen. Hjj stond dadelijk op en wilde de straatroovers te lyf, doch daarbij kwam bij zoo dicht by den waterkant, dat hij in de Leuvehaven viel. In zjjn val kwam hij met de borst op eenige balken tereoht, die in het water lagen, tengevolge bij inwendig ernstige kneuzingen bekwam. Hij werd in het ziekenhnis opge nomen. De straatroovers, die zioh meester hadden gemaakt van f 3 aan Hollandsoh en Engelsch geld, dat hij in één ijjner vestzakken had, bleven onbekend. Aan boord van de sohepen «Potsdam", «Rijndam", «Noordam", «Rotterdam", «Staten dam" en het nieuw in aanbouw zijode sobip van 17000 tons, alle van de Holland-Amerika- Lijn, zullen door de directie Maroonietations opgericht worden. Een contract daartoe is met den agent van de Marconi Cy., den heer A. Weiss, afgesloten. Gedurende den gebeelen tijd der vaart van hier naar Amerika en terng zullen de schepen in telegrafische gemeenschap met het vasteland zyn. Gedurende het 2e kwartaal 1904 kwamen van het Ned.-Indische leger per Rott. Lloyd 116 onderofficieren en minderen terng. Van hen werden 45 onderofficieren en minderen naar de koloniale reserve terug gezonden, terwijl 5 miliciens na afloop hunner detacheering naar hun korpsen werden gediri- De overige 46 ontvielen het leger door diensteindiging en vertrokken voor het grootste gedeelte met een gagement van f 200 tot f 608 's jaars. Aan Iaatstbedoelden werd f 13405 aan gratifioatiöo verstrekt. Verder bedroeg de scheepssoldij f 1937.20, de verlofsoldij f 85.98, de reiskosten f 203.71, het bagage ver voer f 55.23 en de bizondere uitgaven f 5.85. 5 Juli. Gisterenavond omstreeks half negen sproDg een werkman van den voorsten wagen van de stoomtram, toen deze van den Nieuwen Binnenweg de Dnyststraat inreed. De man kwam onder de tram tereoht en de wielen van den tweeden wagen gingen dwars over zyn liohaam. Bij den apotheker D. Tours werd hij binnengedragen, waar dr. Hage weldra den dood constateerde. Om 10 uur werd het lijk naar Crooswijk vervoerd, waar het herkend is als zijnde van Bernhard Christiaan Broei, 28 jaar ond, wonende Generaal Van der Heydenetraat 52. De ongelukkige, die een weduwe en 3 kinderen nalaat, was als kuiper in dienst van de firma Brioe White te Sohiedam. Gisterenavond viel de 12-jarige P. Martjjn te Oversohie, bij het visohj es vangen aobter het dorp in de Sohie. Daar hy reeds zinkende was, zou hy zeker verdronden zyn, indien zijn nicht, de 16 jarige A. Martyn, die helpl help I had booren roepen, er niet bijgesprongen was en hem zoo met de hulp van een derde behouden op den kant wist te krygen. 'a-Hertogenbosch, 4 Juli. Met groote ingenomenheid wordt alhier de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden in Angustus a.s. tegemoet gezien. De gemeente raad is reeds in geheime zitting vergaderd geweest om de eerst noodige maat regelen te nemen, teneinde bet Koninklijk Echtpaar eene «bigde incomete" te bereiden. De Koningin en de Prins zullen tijdens Hon verblyf in Noord-Brabant de gasten zyn van mr. A. baron Van Voorst tot Voorst, Commis saris der Koningin in die provincie. Hoewel nog niet is vastgesteld welke plaatsen met een bezoek zullen worden vereerd, is het zeker dat deze eer zal te beurt vallen aan de dorpen: Deuteren, Vlijmen, Nienwknik, Drunen en het stadje Hensden. Immers, bij het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan den Nieuwen Maasmond zal de weg daarheen per rytaig over genoemde plaatsen worden afgelegd, om van Heusden nit met een vaartuig, in dienst van den Rijkswaterstaat, de reis naar den Nieuwen Maasmond te vervolgen. De Koningin zal daar ter plaatse een gedenk naald onthullen, betrekking hebbende op de opening van dien nieuwen waterweg, waarna de terugreis naar Den Bosch met dezelfde boot over Maas en Dieze, dus langs verschillende daaraan gelegen plaatsen, zal worden onder nomen. Zierikzee, 6 Juli. Maandagavond ver gaderde ten huize van Mej. de Wed. Kanaar de «Vereeniging tot oprichting en instand houding van de Ambachtsschool" te dezer stede. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering met de mededeeling, dat de secretaris, Jhr. De Muralt, wegens uitstedigheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De notnlen van het verhandelde in de vorige vergadering werden door den h' or P. van der Have voorgelezen, en door de leden goedgekeurd. Hierop werd door den voorzitter hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer F. F. Leupen, die nog tot voor kort penning meester van deze Vereeniging was. In hem verliest de Vereeniging één van haar oudste bestuursleden, die sedert vele jaren het penningmeesterschap met groote nauwkeurig heid heeft waargenomen, en die vooral thans, na deze functie een uitbreiding gekregen heeft, gemist zal worden. Als bestuurslid gaf bij goede en juiste raadgevingen. Aan de wjjzi- ging der statuten heeft by nog een werkzaam aandeel genomen. Jammer, dat het hem niet gegeven werd het gebouw voltooid te zien. Zyn naam zal hier niet vergeten worden. De voorzitter stelt voor, het bestunr te maohtigen één nit of buiten zyn midden met het penningmeesterschap tijdelijk te belasten. Op voorstel van den heer Vermeys wordt voor den goeden gang van zaken het bestuur door de vergadering gemachtigd iemand nit zyn boezem tijdelijk als penningmeester aan te wyzen. De door het bestunr voorgestelde wijziging der statuten worden hierop aan de orde gesteld, behandeld en grootendeels aangenomen. De benamingen: «timmeren, smeden, schilderen" waarvoor het bestuur weDschte te lezen «houtbewerking, metaalbewerking, huisschil deren", worden na eenig debat, en nadat het bestuur zich met de zienswijze der leden vereenigd had, in de statuten behonden. Aan het bestuur werd overgelaten een artikel te redigeeren, waarin zal vastgesteld worden, wat voornamelyk met het gebouw der Ambachtsschool zal gebeuren, indien de Vereeniging onverhoopt mocht ontbonden worden. Het is by de redactie er van gebonden aan het begiosel, dat het niet onder de leden zal mogen verdeeld worden. In een volgende algemeene vergadering, die over acht dagen zal gehouden worden, zal een artikel in dien geest aan de beoordeeling en beslissing der leden worden onderworpen. Tevens zal dan de eindstemming over de gewijzigde statuten geschieden. Wy vestigen de aandacht op een nieuw, voor de buitengemeenten vooral hoogst be langrijk artikel, dat in de statuten werd ingelasoht, en dat luidt «De leerlingen betalen een schoolgeld van f 10 's jaars; minvermogenden de helft; on- vermogenden worden vrij gesteld. Het bestuur der Vereeniging bepaalt, wie als min- of onvermogend is te beschouwen. Leerlingen, hunne woonplaatsen hebbende in gsmeenten, die aan de Vereeniging een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1