ZIEBIKZEESC NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Juni 1904. (525 i e r i Isl z e e s c hi e C o u r a n t). Tweede Blad j Lupinen en Serradella, Klavers Erwten en Wikken. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8018. Directeur i u3L. 3". DE LOOZE. Redacteuren I J.' FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advortentiënvan 1-3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Ü1EUWSTIJ08I6GEN. Rusland - Japan. Aan de Standard wordt gemeld, dat het j 19e Russische legerkorps te Liajang aankomt i en dat 120 treinen, met het 10e en 17e legerkorps onderweg zijn. De Daily Mail verneemt uit Nioetcb- wang, dat ten zuiden van Kaiping de strijd voortduurt. De ontmoetingen schijnen van zeer ernstigen aard te zijo, want in een er van, den 18on bij Hoeahahoengko, werden 2000 Rassen gedood of gewond. Onder de gesneu velden behoorden vijf officieren van hoogen rang, die bij het spoorwegstation van Kaiping met militaire eere werden begraven. De her haalde tegenslagen hebben gemaakt, dat de Russen de beweging naar het zuiden hebben opgegeven en dat zij zich du gedeeltelijk op Kaiping terugtrekken. Bij die stad bevindt zich nu een aanzienlijke Russische strijdmacht uit alle richtingen zijn de afdeelingen er samengekomen. Zuid-Afrika. Volgens den correspondent van de Standard te Pretoria hebben talrijke invloedrijke personen in den Rand, onder wie vele «hervormers", die voor den oorlog waren, zich aaneengesloten om zoo spoedig mogelijk een vertegenwoor digende regeering te verkrijgen. Hunne voornaamste plannen zijn, te zorgen: dat iedere blanke inwoner door zijn stemrecht gemachtigd is, toezicht te oefenen op de administratie der koloniesdat de niet-officiëele leden van de interkoloniale wetgevende raden aangesteld moeten worden door de belasting betalers on dat deze moeten trachten de bemoeiingen van EDgelsche politici in koloniale zaken te verminderendat de inlandsche bevolking geen stemrecht krijgt, afgezieu van het bezitdat in Zuid-Afrika geboren personen tot ambtenaar worden aangesteld in plaats van vreemdelingen. Deze nieuwe beweging noemt de tegen woordige regeering autocratisch en in strijd met de Eogelsche grondwet; zij belooft zeer machtig te zullen worden. Amerika. De ramp met de General Slocum". Voor het Duitsche stadsgedeelte van New- York waren de laatste dagen algemeene treurdagen. Meer dan 300 begrafenissen hadden plaats, waarbij 24 lijken die niet herkend en op kosten der stad zijn begraven. Er zijn tot hiertoe 568 lijken gevonden, 329 worden nog vermist, 53 gewonden bevinden zich in de hospitaleo. Giften stroomen toe. Eene offioiëale inzameling bracht 30.000 dollar op, waarbij de stad er 50.000 geoft. In alle kerken en vereenigingen worden inzamelingen gehouden. Het stadhuis is met zwart doek behangen. De onderzoekingen worden voort gezet. Io de «Morgue" houden de hartver scheurende tooneelon niet op. Dinsdag werden in den romp van het wrak nog 50 lijken gevonden, die nog niet geborgen konden worden. Door de Rheinisch Westfahlische Zeilung worden nog verschillende bizonderheden mede gedeeld over de ontdekkingen, op bot schip gedaan, wat betreft de reddingsmiddelen. In eene beschouwing hierover, wijst zij er op, dat bg de Duitsohe booten, vooral de Ryn- stoombooten, de reddingsmiddelen evenmin altijd in orde zijn en dat hierin wel degeiyk moet worden voorzien om een dergelijke ramp te voorkomen. Eu ofschoon de Rheinisch Westfahlische meer in het bizonder Duitech- land hierop opmerkzaam maakt hoopt zij, dat alle landen hun voordeel zullen doen met de verschrikkelijke ramp op de East River en zullen zorgen voor uitmuatendo ia richting van de reddingsmiddelen hunner schepen en goed geschoolde bemanning, opdat zulke cata strofen zoo weinig mogelijk zullen voorkomen. Generaal CroDjé, de gewezen Trans- vaalsche held, door geldnood, naar by zegt, tot het geven van «voorstellingen" op de Wereldtentoonstelling te St.-Louis gedreven, heeft thans daarmede een begin gemaakt. Een troep van 200 Boeren en een andere van 200 Eogelechen hebben daar den slag by Coleneo, de gevangenneming van Crorjé te Paardenberg, en eenige der vele ontsnap pingen van De Wet vertoond. Er waren ongeveer 15,000 toeschouwers en zy brachten Cronjé en den mede aanwezigen Yiljoen een ovatie. De overleden Amerikaanscbe millionnair Leiter heeft aan zijne dochter Lady Curzon (ecutgenoote van den onderkoning van Britech- Indië), een millioen dollars vermaakt, als aan vulling van haren bruidschat van 700,000 dollars. Hét millioen wordt geheel voor hear vast gezet en over het kapitaal mag gedurende haar leven niet worden beschikt. Te New-York is, volgens den Courier des Etats Unis, een kind geboren hetwelk niet alleen blind is, maar volstrekt geen oogen heeft, een zeer zeldzaam geval, waarvan tot dusverre nooit werd gehoord. De kleine is voor het overige zeer gezond. Spanje. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend, waarbij do omloop en de verkoop van buitenlandsche loten, zoowel als desbetreffende advertenties in de couranten, ten strengste verboden wordt. Italië. Sedert eenigen tijd woonde er in Alessano, by Rome, een jonge man, drie-en-twintig jaren oud, Guiseppe de Haggio genaamd, wionB hart volgens uitspraak der dootoren rechts gelegen was. Maar deze doctoren hebben nu by Haggio een nog vreemder ontdekking gedaan. Hij hoeft twee harten, het een rechts, dat slaat, het andere ter linkerzijde, dat onbeweeglijk en ongevoelig blijft, zijo lever ligt links, zijn milt rechts en zyn maag links. Van alle kanten komen doctoren om dit vreemdo menschen-exemplaar nauwkeurig to onder zoeken. Zwitserland. Drie bergbestijgers, Keller, Krebs on Fau- connet, alle drie studenten in de medicijnen, waren Zondagochtend om 3 uur van de Bibergbütte vertrokken om een tocht op den Balm- en Doldenhorn by Kandorsteg te onder nemen. Men was reeds by het weder Daar beneden gaan de mooielykste plaats voorbij, toen Keiler uitgleed en Krobs medesleepte. Het touw brak eu beide gleden in een spleet. Fauconnet kwam om 1 uur uitgeput te Kandersteg aan. De beide anderen zyn, na 12 udr met hevige pijnen in don spleet gelegen te hebben, gevondenzij waren zwaar gekneusd. Keiler is ia do Klubhütte, waarheen men hem gebracht had, gestorven. Rusland. De vermoorde Gouverneur van Finland, Generaal Bobrikoff, is Woensdag te St.-Peters- burg op plechtige wijze begraven. De Keizer was er persoonlijk by tegenwoordig en Hof en officieele wereld betuigden veel deelaemiug. Op het lijk van Eug. Schaumann, bedrijver van den moord en die daarna zichzelven doodde, is een brief aan den Czar gevonden, welks treffende inhoud door het Zweedache Afton- bladet wordt medegedeeld. In dien brief wijst Schaumann op den treurigen toestand van verwarring en wetteloos heid, waarin Finland door het bestuur van Bobrikoff verkeerde. Door valsche voorstellin gen, zegt hy, is het aan Generaal Bobrikoff en den Minister Plehwe gelukt Uwe Majesteit te bewegen tot besluiten en verordeningen, welke in strijd zyn met de wetten wolke Uwe Majesteit by Uwe troonsbeklimming gezworon hebt te zullen handhaven. «De bekwaamste en trouwste ambtenaren werden afgezet en door onkundige gelukzoekers vervangen. De meest ontwikkelde, de trouwste burgers werden gevangen gezet. De persoonlijke vrijheid is niet meer verzekerd En Uwe Majesteit komt niet te woten, hoe de werkelijke toestand is en wat de landswetten vereischen. «Daar er geen kans bestaat, dat in den eersten tijd Uwe Majesteit tot eene ware voorstelling van den toestand des lands zult komen en dat Bobrikoff zal worden terug geroepen, blijft mij niets anders over dan als verdedigingomiddel te traohten, hem onschade lijk te maken. Ik offer daarbij met eigen handen mijn leven op, om Uwe Majesteit te overtuigen van het feit, dat er in het Groot hertogdom Finland, alsook in Polen en de Oostzee-provinciën, ja in het geheele Russische Rijk, misbruiken bestaan en treurige toestanden heerschen. «Ik heb mijn besluit niet dan na rijpe overweging genomen. «Majesteit, met den dood voor oogen zweer ik U, dat het hier geen samenzwering geldt. Ik ken het goede hart en. de edele bedoelingen van Uwe Majesteit en verzoek U daarom alleen, U een helder inzicht te verschaffen in do ware toestanden dos lands". Duiischlan'd. Cuxhaven, 22 Juni Bij hot heden ge houden feestmaal ven de Noord-Duitsche Roei- on Zeilvereeniging aan boord van de stoomboot «Doutnchland". hield keizer Wilhelm een toast, waarin bij den burgemeester van Hamburg voor de vriendelijke begroeting bedankte en verklaarde, dat by het volkomen eens was met de opvattingen van den burge- dainme (Hoedekenskerke), Nisse, 's-Graven- polder, 's-Heer-Abtskerke, Kloetinge, Goes, 's-Heer-Hendrikekinderen en Wisseokerke (beide tot 's-Heer-Arendskerke behoorende) en Wol- fertBdijk, zoodat de aanleg van groot nut moet worden geacht, niet alieen voor het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland, maar ook voor het eiland Noord-Beveland, en in het algemeen voor het verkeer tusschen de verschillende deelen van Zeeland. Gedep. Staten meenen, dat er termen zijn, om het tot stand komen van den ontworpen tramweg door het verleenen van subsidie te bevorderen, doch kunnen de Prov. Staten niet raden genoegen te nemen meestor over den vooruitgang in het land op j me' de thans door belanghebbenden toegezegde het gebied van sport subsidiën tot een bedrag van slechts f 1365 Een ieder moet bemerkt bobben, zeido bij, Per kilometer Dat bedrag toch i. veel minder dat de solidariteit onder do beechaafde volken ^rs^^^^rd^reTrt^erv^feend" bijdragen. Gedep. Staten achten een bijdrage ontegenzeggelijk op verschillend gebied voor uit gaat. De solidariteit gaat onmerkbaar, maar onweerstaanbaar over in het programma der bestuurders van den staat, gevormd door vrije burgers, die zich, naar zy meenen, zelf regeeren. Dit samongaan wordt op verschillende wijze tot stand gebrachtin ernstige politieke van f 2200 per kilometer van belanghebbenden niet te hoog. Zij stellen daarom aan de Prov. Staten voor Aan een Nederlandsche Maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van Borsele, door de gemeenten bgeenkomsten, icongressen, wedstrijden en °"M,ande' Driewegen Nisse 's-Grnvenpolder, - J Kloetinge, Goes en s-Heer-Arendskerke naar Wolfertsdijk, of bij naasting van dien tramweg - - -• door den Staat der Nederlanden, aan deze een bijna alle vlaggen der beschaafde volken j jaarlijksch subsidie te verleenen tot een maxi- 1_ J tnum van f 10414 gedurende twintig achtereen- I volgende jaren, of in evenredigheid verminderd, indien de kosten van aanleg met inbegrip van sUUUa«z.»w. U«J UHUOlVU i aankoop van het rollend materieel minder bij zioh, 'door rustig werken vooruitgaande, I zulleI1 blijken te bedragen dan de genoemde kan ontwikkelen. I 8om van f 625«°°0» onder verschillende voor- De keizer eindigde, door te zeggen, dat hy Binnenkort, giDg hij voort, zijn in Kiel bijeen, zoodat ook in de Kieler-week deze solidariteit sterker moet worden gemaakt. Aan deze solidariteit heeft de koopman, de industrieel, de landman het te danken, dat volkomen gerust en vol vertrouwen de toe komst tegemoet zsg en bracht daarna een «Hoch" uit op de stad Hamburg en de roei en zeilvereeniging. Provinciale Staten van Zeeland. Gedep. Staten stellen voor, het aan de Yereeniging „Zeevaartschool" te Vlissingen toegekende subsidie uit de provinciale kas van f 2000 te brengen op f 2250, ingaande met den dag, waarop de leeraar tot uitbreiding van het personeel in dienst treedt, onder voor waarde, dat door de gemeente Vlissingen en door belangstellenden te zamen ten minste f 1050 per jaar, te beginnen met denzelfden dag, wordt bijgedragen. Op 31 December eindigt de termijn, waar voor bij besluit der Staten van 17 .luli 1901 aan Smit V, Diepenveen en Van der Bent subsidie uit de provinciale fondsen is verleend voor de uitoefening van een stoomboot- en wagendienst tusschen Walzoorden en Vlake. Een commissie uit Gedep. Staten is met de waarden, o. a. dat door belanghebbenden (gemeenten, polders of derden) bijdragen worden verzekerd tot een bedrag van ten minste j f68750, te storten in ten hoogste 20 jaarlijksche I termijnenen dat de aan gemeenten en polders toebehoorende, voor den aanleg van j den tramweg noodige eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan; dat de geheele j onderneming, na opneming en goedkeuring der lijn vanwege Gedep. Staten, uiterlijk 1 Juni 1907 in exploitatie kome en daarna onafgebroken j blijve, dat ten minste 5 ritten dagelijks, zonder I verplichting voor den Zondag, heen en weder worden volbracht, waarvan 4 ritten tot vervoer van personen en één rit meer bepaaldelijk voor goederenvervoer zijn bestemd. Nog stellen Gedep. Staten voor, aan W. Moelker c. s. gedurende den tijd van twee jaren J en zes maanden, ingaande 1 Juli 1904, voor hunnen wagendienst tusschen Tholen en St.- Maartensdijk, een subsidie te verleenen van f 300 per jaar, en aan L. G. Overbeeke te Goes, gedurende den tijd van twee jaar en vijf maanden, ingaande 1 Augustus 1904, voor j zijn omnibusdienst tusschen het Wolfertdijksche 1 veer en Goes, een subsidie te verleenen van jucii commissie un ucucp. wbosuu tuv, uw - genoemde ondernemers in overleg getreden f 250 's jaars. omtrent het verleenen van een nieuw subsidie Verder wordt voorgesteld af te wijzen het na afloop van den bovenvermelden termijn verzoek^ van de Afdeeling Hulst van de Maat- en omtrent een verzekerde inrichting van de schappij tot bevordering van Landbouw en thans in gebruik zijnde stoomboot, of het Veeteelt in Zeeland, om a. de gemeente Goes aanschaffen van een nieuwe; het door hen j en de gemeenten in Schouwen en Duiveland gedaan aanbod komt Gedep. Staten niet aan- vry te stellen van hare bijdragen voor afkoop nemelijk voor, evenmin als dat van C. C. van v&n tolrechten; b. de thans ten bate der den Brink c. s. te Kruiningen. Na ernstige provincie nog bestaande tolheffingen af te nvwwp.ffinff meenen fieHen Staten, dat het I schaffen, een en ander met iogaDgvan 1 Mei 190o. Op het verzoek van het bestuur van den overweging meenen Gedep. Staten, dat het wenschelijk is, de exploitatie van den stoom- bootdienst met 1 Januari 1905 voor rekening van de provincie te nemen. Het verkeer per stoomboot op de geheele Wester-Schelde zal alsdan in één hand komen. Mocht daarvan voor de provincie eenerzijds vermeerdering van uitgaven zijn te wachten, aan de andere zijde zal vermoedelijk vermindering van uitgaven daarvan het gevolg zijn. Bovendien mag ver wacht wordendat het verkeer tusschen Walzoorden en Vlake na het in exploitatie komen van den stoomtramweg van Hontenisse naar de Belgische grens, in de richting van Selzaete zal blijven toenemen, en ook, dat de ontvangsten, wegens vermeerderd postvervoer, zullen stijgen. Naar het Gedep. Staten voorkomt zal verder een betere regeling moeten worden getroffen voor het vervoer der reizigers tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg, en stellen Gedep. Staten daarom voor: 1°. te beginnen met 1 Januari 1905 voor rekening van de provincie uit te voeren een stoombootdienst tusschen Walzoorden en Hans- weert, en 2°. Gedep. Staten te machtigen: a. tot het doen bouwen van een stoomboot, en b. vergunning aan te vragen voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg. Betreffende het verzoek tot het verleenen I van een subsidie voor een stoomtramweg van I Borsele naar Wolfertsdijk, merken Gedep. Staten op, dat door dezen tramweg een stoom tramverbinding zal worden tot stand gebracht I tusschen het station van den Staatsspoorweg te Goes en den provincialen steiger te Borsele aan de ééne en den provincialen steiger te Wolfertsdijk aan de andere zijde. De tramweg zal gaan door - of op korten afstand blijven j van de bebouwde kommen van Borsele 'e-Heerenhoek, Ovezande, Driewegen, Kwaden- Nedèrlandschen Aannemersbondom bij mogelijke geschillen, uit aanneming van werken voortspruitende, arbitrage toe te passen en deze bepaling voortaan in de bestekken op te nemen, stellen Gedep. Staten voor, de beschikking daarop aan hun College over te laten. Gedep. Staten stellen verder voor, afwijzend te beschikken op een adres van de Afdeeling Middelburg van den Ned. Militairen Bond, om voor de instandhouding van het Militair Tehuis te Middelburg te mogen ontvangen een jaar lijksch subsidie van f 100, op grond dat door de gemeente geen subsidie wordt verleend, en in verband met de omstandigheid, dat het hier meer een locaal dan een provinciaal belang geldt. Niettegenstaande het reeds bijna 25 jaren geleden is, dat de landbouwer Schultz te Lupitz zijn proeven nam, en er reeds 20 jaar zyn voorbijgegaan, sedert Heelriegel, directeur van het proefstation te Bernburg, de verklaring gegoven hoeft van het feit, dat de aan bet hoofd vau dit opstel genoemde planten den grond met stikstof verrijken, is toch het aantal landbouwers, dat vlinderbloemige plan ten zaait voor2groenbemesting, nog niet zoo bijster groot. Het komt my voor, dat men een veel beter gebruik kan maken van do gelukkige eigenschap der vlinderbloemige gewassen, om door middel van bacteriën de luohtstiketof in den bodem vast te leggen. Vandaar enkele herinneringen over deze be- mestingswyze. Het doel is het groene gewas (lupinen enzin oorijpen toestand als mest te ge bruiken. Do groenbemestingsplanten is daarby hoo/d vrucht, ondervruebt of stoppa vrucht. Ia hot eerste geval wordt natuurlijk een volle oogst opgeofferd en dit kan dus alleen plaats hebben op die lichte gronden, welke weinig opleveren en noodig door een goede boeveel heid bnmus moeten verbeterd worden. Als ondervrucht wordt in one land het meest klaver gebruikt. Ook andere vlinderbloemen, b.v. serradella enz., kunnen daarvoor gebruikt worden. De beste resultaten heeft men daar mede op goed vochthoudende gronden. Bij een stoppelgewas moet de voorvrucht vroeg het land ruimen (dus na gerst, rogge), zoodat de stoppel aanstonds, desnoods tusschen de hakkeryen wordt omgeploegdopdat men onmiddellijk kan zaaien, want één dag in Juni is meer waard dan acht dagen in October. Het weer speelt hierbij een voorname rol, do grond moet n.l. vochtig zijn, om het zaad te doen ontkiemen. Verder heeft men in 't oog te houden, dat lupinen en serradella vooral op zandgronden, en erwtea en wikken op zwaardere gronden te huis beiooren. Zal de groene bemesting n<et vlinder bloemigen tot een gunstig resul aat leiden, dan moet de bodem een bohoorlyke hoeveel heid aschbestanddeelen bevatten. Volgens den straks genoemden Schultz te Lupitz en latere ervaringen zyn lupinen en serradella zeer dankbaar voor een ruime kalibemesting. Van een phosphaatbomesting profiteeren zij even min als van een bemesting met kalk. De versohillende klavers eischen eveneens een zeer sterke kalibemesting, doch deze hebben daarbij ook phosphaat- en 1 alibemesting noodig. Ook erwten en wikken maeten, willen ze een rijk en krachtig beschot maken, met kali, phoophorzuur en kalk bemest worden. Het spreekt van zelf, dat deze kali enz. bij het onderploegen van het groene gewas weder in den grond komt en in haar vollen omgang ten goede komt aan het volgende hoofdgewas. Wanneer dus een stoppelgewas met kali, en phospborzuur en kalk bemest is (van kalk kan genoeg in den grond aan wezig zya en dan is een afzonderlijke be- mestiog Diet noodig), vindt het volgende voorjaarsgewas den grond voorzien van alles, wat het noodig heeft, n.l. humusstikstof kaliphosphorzuur en kalk. Jan van de Mark. Gemengd Nieuws. Voor muziek op de vlucht I Ia den* nacht van Donderdag op Vrjjdag hebben dieven zieh door middol van 't uitsnijden eoner groote glasruit toegang weten te ver- Bohaffon tot de restauratiezaal van den heer J. te Vaals, waar twee muziek-automaten aanwezig zijo. Na de eerste van het inge worpen aantal grossehen ontdaan te hebben, zoobt mon verder succes bij de tweede, doeh o schrik, opeens klinkt een aardig mopje door 't vertrek, hetwelk de inbrekers hals over kop deed vluchten door het raam, zonder dat zij verder naar de schoone muziek luis terden. De eigenaar werd door dit zeldzaam onverwacht concert wakker, doch inmiddels waren de inbrekers weer in zekerheid. De morgengodsdienstoefening Zondag in de Gertf. Kerk te Sloterdijk, waarbij I de. Winckol voorging, is een oogenblik ver- stoord geweest. Da. Winckel werd midden in de godsdienstoefening op eens geïnterpelleerd door een paar Aimterdamsche socialisten, J waarvau de eene vroeg, of er ook debat kon I worden toegestaan. Onmiddellijk schoten twee I kerkeraad sleden toe, die den mensehen aan het verstand brachten, dat de kerk geen debatteerelub is, waarna zij hot kerkgebouw verlieten. Te Gent is in het hotel «Beranger" I door een gast een moordaanslag gedaan op j den hotelhouder en zijn vrouw. Beiden werden 'b nachts uit hun slaap gewekt, doordat de gast, die in nachtgewaad op hun kamer kwam, hen met een dolk versoheidene steken toebraoht. i I)e hotelhouder, die zeer sterk is, wist echter i in weerwil van zyn wonden den aanvaller te ontwapenen en hem met zijn eigen mes te treffen. Er werd om politie geroepen en deze ver bond de gewonden. De toestand van den aanvaller is ernstig, zoodat hij Daar het zieken huis werd gebracht. Diefstal schijnt de drijfveer der misdaad te j zyn geweest. In het valies van den moordenaar I heeft men een geladen revolver en een ver- zameling diovengereedschap gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5