Nieuwerkerk, 25 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 21,27$. De mazelen-epidemie breidt zich nog verder ait: van de schoolbevolking ia meer dan een derde deel wegens ziekte absent. Dreischor. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 4,50. Stavenisse, 23 Juni. Het gewone wel onde, maar daarom nog niet verouderde dorpsfeest - de kermis - is weder aangebroken. Een rij van koek-, galanterie- en wafelkramen, benevens eenige kleine tafeltjes, en de carronsel-Hootsman vult de Voorstraat, terwijl in het hötel «De Gouden Leeuw" een café- ohantant gegeven wordt, onder direotie van H. Kievits uit Rotterdam. Als inwijding voor de kermis heeft er eerst eene ringrijderij plaats, iets wat in geen dertig jaar hier gehouden werd. Door giften van eenige ingezetenen en een inleg van de elf mede rijders is de commissie in staat aan elk der rijders een prijs te kun non geven. St.-Maartensdijk, 23 Juni- Door den gemeenteraad is benoemd tot secretaris van het Algemeen Weezen-armbestuur de heer J. L. Groenewege, zulks in de plaats van den heer J. Polderman, die door den raad benoemd is tot ambtenaar van den burgerlijken stAnd, welke betrekkingen onvereem'gbaar zijn. Oud-Vosmeer. Tot de paarden, die bij het paardenspel behooren, hetwelk bier op de kermis stond, behoorde mede een oud, ver sleten beestje, dat ruim 30 jaren telde, en vroeger in het spel veel had gepresteerd thans genoot het zijn welverdiende rust en werd door de eigenaars in hooge eere ge houden. Onderling medelijden onder de dieren schijnt somwijlen niet te bestaan, want een stalgenoot sloeg het arme dier dezer dagen een poot stuk, zoodat het afgemaakt moest worden. Vooral onder de rijdereesen wekte de dood van het dier groote droefenis. Door C. Hasselton alhier werd uit de waterleiding langs den dijk TolenOud-Vosse- meer bij het visschen een paling opgehaald, die niet minder woog dan 3^ pond. Een reus onder zijn aoortgenooten Wissekerke. Goede vogelverschrik ker I Alhier plaatste iemand als vogel verschrikker in zija tuin een oude uniformpet op een aangekleeden stok. Toen zijn dochtertje aardbeien plukte in de nabijheid van den verschrikker, vlogen drie vogeltjes onder de pet uit en bleek daar het nest van een winterkoninkje in te zitten I Kortgene, 23 Juni. Dinsdag 5 Juli wil men de schoolkinderen alhier een prettigen dag bereiden door hen een reisje te laten maken naar Middelburg. Het fanfare-gezelschap «Eendracht maakt Macht" maakt de reis mee, zoodat het, wanneer de luoht meewerkt, voor de kleinen een aardigen dag beloofd te worden. Goes. In de zitting van den gemeenteraad is de nieuwbenoemde secretaris, de heer G. A. Hagenius, beëedigd en geïnstalleerd. De burgemeester wenschte hem hartelijk geluk met zijne benoeming; hij hoopte dat hij de voetstappen zou drukken van zijn voorganger, die door humaniteit en activiteit in korten tijd de sympathie van burgem. en weth., van de raadsleden en ambtenaren en eindelijk van degansohe burgerij had verworven. De heer Hagenius beloofde te trachten een goed gemeente-secretaris te zijn en hoopte, als zijn voorganger, zioh aller sympathie waardig te maken. Voorts werd de heer Legro, commies ter griffie, door den burgemeester bedankt voor de wijze, waarop hjj gedurende de vacature de betrekking van seoretaris had waargenomen. Benoemd werden tot ambtenaren van den burgerlijken stand, de heeren J. E. de Koning Kooy (burgemeester), mr. J. de Witt Hamer en D. D. v. d. Bout (wethouders), G. A. Hagenius (seoretaris) en J. G. Legro (commies ter griffie). Door uitbreiding van de gasfabriek en andere zaken werd het totaal der begrooting voor 1904 verhoogd met 47347,20 gulden. Vastgesteld werd onderstaande verordening op het colporteeren in de gemeente Goes: Artikel 1. Het is verboden op of aan den openbaren weg ter verspreiding, aanbeveling, aankondiging of bekendmaking van gedrukte of gesohreven stukken of afbeeldingen, zoodanig te roepen of rond te gaan met zoodanig reclamemiddel, dat daardoor de openbare orde verstoord of bedreigd, of den goeden zeden aanstoot gegeven wordt. Art. 2. Overtreding der bepaling in art. 1 woidt gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Na eenige disoussie werd deze verordening goedgekeurd. Door Gedeputeerde Staten waren bezwaren geopperd tegen de vastgestelde bouwver ordening. Op voorstel van burgem. en weth. besloot do raad niet toe te geven op het voorschrijven van afscheidingen van slaap plaatsen, bepalingen, die niet uitvoerbaar geaoht kunnen worden. Aan de afdeeling Goes van de Maatschappg voor Tuinbouw werd voor de door haar in September te houden tentoonstelling een subsidie van f 50 verleend. Bij den nationalen kolfwedstrijd te Gouda hebben de leden van de kolfsooieteit »De Prins van Oranje" alhier zich kranig gehouden, zij verwierven den eersten korps- prijs; voorts twee zilveren medailles en eindelijk een personeolen prijs met eerekruis. Van anti-rev zijde is de wenk gegeven om voor de herstemmingen voor de Prov. Staten in de districten Goes en Sluis, tusscben twee liberale candidaten in elk district in geen geval te steunen de heeren J. N. Elenbaas te Goes en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, wat dus betoekent dat zij worden aangeraden, als zij gaan 6temmen, zulks te doen op de heeren W. Kakeboeke van Goes en W. C. de Smidt van Sluis. Waarde. Maandag jl. slaagde voor het examen voor vroedvrouw mej. K. W. Blok alhier, leerling van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. HeinkenBzand. Aan de weduwe van den gewezen brigade-commandant der rijks-veld- wacht Pover, alhier, is een pensioen toegekend van f 196 'sjaars. Middelburg. Wij leven hier reeds langen tijd is een resteuratie-periode. Hoe vele jaren in reeds niet het stadhuis, dit prachtig monument van middeleenwsohe bouwkunde, aan een noodzakelijke herstolling onderworpen? En hoe vele jaren zullen er nog niet mede gemoeid zijn, vóór men hiermede gereed zal zijn De Abdijgebouwen met de Munt, even eens behoorende tot do oudste gedeelten, zijn mede reeda tal van jaren «onder handen genomen". Wanneer men hier gereed zal zijn? zegge wie hot weet. In de onmiddellijke nabijheid en grenzende aan de Munt, wordt de Koorkerk, behoorende aan de Ned. Herv. Gem. gerestaureerd en thans is men aan een ander gedeelte van de stad een niet minder oud gebouw, hot militair hospitaal, gelegen tegenover de Langevielebrug, aan het opknappen. Dit aloude, onoogelyke gebouw, dat eertijds behoorde aan één der hand- of voetboog-maatschappgen, zal in zijn oor- spronkelijkon vorm worden teruggebracht. De onoogelijke dakramen zullen worden vervangen door rijk geornamenteerde frontespisen. Ten slotte dienen wij nu nog te melden, dat de Waaleche kerk in de 8t.-Pieterstraat, althans de gevel, ook wordt gorestaureord. Deze korte opsomming doet echter duidelijk genoeg zien, dat men in de Zeeuwsche hoofd stad een geheele vorandering zal krjjgea. Het percentage van de gemeentelijke belasting naar het inkomen te Middelburg over 1904 is, evenals het vorige jaar, 4,96 pCt. De milioien van het 3e regiment infan terie uit Middelburg, die op het Molenwater aldaar na een ontvangen berisping van een luitenant, zijn geweer wegwierp, is disciplinair gestraft met 8 dagen politiekamer. Naar wij vernemen is, mot ingang van 1 Juli, tot cipier in het huis van bewaring alhier benoemd de heer A. J. de Hond, thans commies le rang in het gesticht voor vrouwen te Leiden. Door de benoeming van den heer mr. G. J. Sprenger tot secretaris dezer gemeente, vaceert weder de betrekking van hoofdcommies ter gemeente-secretarie. De Touring-Club de Belgique heeft van 2124 Juli een clubtocht naar Walcheren uitgeschreven tot het bezoeken van de ten toonstelling van oud koperwerk te Middelburg. Vlissingen, 23 Juni. Het stoomschip »Kronprinz" van de Duitsche Oost-Afrika Linie, kwam hedenmorgen omstreeks 7 uur op de haven, ter ontscheping van pl.m. 90 passagiers. Het vertrok daarna naar zee. Hedennacht heeft in de Kasteelstraat een binnenbrand plaats gehad, waarbij een oude man en twee kinderen slechts met moeite gered konden worden. Één kind waB reeds half bewusteloos, toen het van de bovenver dieping werd gehaald. De gemeenteraad heeft met 12 tegen 2 stemmen besloten aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer een subsidie van f 200 toe te staan voor een te houden internationalen zeilwedstrijd. Het be stuur van de Vereeniging had f 300 aan gevraagd. Hr. Ms. wachtschip «Bulgia", command, de luit. ter zee le klasse P. J. Serló, dat in de stelling van Amsterdam heeft deelgenomen aan de geconsigneerde oefeningen, is te Vlis- siogen teruggekeerd en heeft zijn ligplaats in het Marinedok bij de Tonnebrug weder inge nomen. De stoombrandspuit »Jason", voor rekening van de gemeente Amsterdam ge bouwd aan de Kon. Maatschappij «De Schelde" te Vlissingen, is door de gemeente Amsterdam overgenomen en vertrok heden (Vrijdag) op eigen stoom derwaarts. Landbouw en Veeteelt. Naar gemeld wordt, zal in den loop der maand Juli te Oud-Vossemeer de algemeene vergadering van het Ned. Paarden-Stamboek, afdeeling Zeeland, gehoudon worden. «i&BKXIEVWS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Ouderkerk a. d. IJsel, ds. P. de Looze te Oud-Vossomeer. Te Oud-Vossemeer begint het gebouw der Ned. Herv. Gem. in desolaten toestand te verkeerendeze week heeft weder een deskundige de zaak eens opgenomen, daar men bij noodzakelgk geworden herstellingen bapg was voor het wegbreken van een ge deelte van den muur. Een Amerikaansch grenen balk, die in 1898 is gelegd, is op zijn einde door champignon verteerd, waarom bij door ijzeren leggers vervangen zal worden. PREDIK in onderstaande Gemeenten vail i Zondag 20 Oe Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. II. W. Laman van Krniningen. Cat. Zondag XIV. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. hall tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. De Leur van Eikerzee. Herv. Kerk te Bnrgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Reuesse: '8 Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle 's Nam. twee ore: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brouwer. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra (Voorbereiding H. Avondmaal). Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ureds. De Leur. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure-en 'snam. twee ureds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. hall tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Ruysch van Dugteren van Strijen. (Bevestiging); 'snam. twee ure: ds. C. E. van de Griend. (Intrede). In beide godsdienstoefeningen collecte voor de Ver eeniging tot opleiding van Predikanten, gevestigd te Doetinchem. A Mi bestedingen, Terkoopingen eas. Donderdag 23 Juni werd door den notaris Del Campo genaamd Campten verzoeke van de wed. J. v. d. Bijl geb. Van Hoeve, te Sirjansland, verkocht, in de herberg van J. H. Bal: Lucern-klavers van f 35 tot f 44$ per gemet; bruino klavers van f 40 tot f 49$ per gemet; weihooi van f 15 tot f 39| per gemet en het nagras voor f 11 per gemet. BSOHT8ZAKES. Namens J. A. K., 32 jaar, koopman te Bergen-op-Zoom, Vrijdag door de rechtbank te Middelburg terzake van diefstal ontslagen van rechtsvervolging, met last tot zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht, dea proef tijd van één jaar niet te boven gaande, is hooger beroep aangeteekend. Ook de ambtenaar van het O. M. is in hooger beroep gegaan. Het gereohtehof te 's-Hsge bevestigde Donderdag 1.1. het vonnis der rechtbank to Zierikzee, veroordeelende J. en C. B, en J. M. S., visschers te Tholen, tot één maand gevangenisstraf, wegens wederspannigheid, evenwel met vermindering der straf van S. tot veertien dagen. In hooger beroep is heden voor boven genoemd hof 6 maanden gevangenisstraf geëieebt tegen twee boden van het Departement van Koloniën, wegens schending van ambts geheim, en tegen den agent der Duitsche handelsonderneming, die de inlichtingen had uitgelokt. Allen waren door de rechtbank tot 14 dagen veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft de 56 jarige J. C. Kroele, die den 60-jarigen H. P. A. van Schaik, met wieu zij geruimen tijd samenwoondemet een hamer had doodgeslagen in hare woning in de Baan, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Dezelfde rechtbank veroordeelde den 43 jarigen hoedenmaker Th. van den Berg en den werkman, A. Sloendrecht, die zich schuldig maakten aan diefstal en heling van een twaalf honderdtal hoeden ter waarde van f 800, ten nadeele van de firma Wolf en Norden, den eersten tot 1$ jaar en den tweeden tot 6 maanden gevangenisstraf. Een jeugdige boosdoenster. De recht bank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak tegen het 13-jarig meisje M. E. J. v. V., zonder beroep, wonende te Zuiddorpe, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van zich verschillende malen te hebben schuldig gemaakt aan opzettelijke brandstichtingen en diefstallen. Zij werd ontslagen van rechtsver volging met last tot haar plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van 18 jaar. De Haageche rechtbank veroordeelde Donderdag 1.1. den gewezen secretaris van twee polders in Zuid-Holland en gewezen agent van eon landbouw-credietbank in Noord- Holland, to Voorburg, tot tweo j*ren gevange nisstraf wegens verduistering van gelden, welke bij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrokkiog onder zich had. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verklaart zich bereid deDgenen, die relatiën wenschen aan te knoopen met Th. Gori, «Voorschotbank Neerlandia" 564B, Beeklaan en de firma Rood Co., Algemeen Handelabureau en Voorschotbank »Voor- waarts" 30, Van Leeuwenhoekstraat, beiden te 's-Gravenbage, informatica te verstrekken. Zij plaatsen advertentiëo in couranten, ver- sobijnende in alle oorden des lands, onder het motto «geldverlegenheid" of «particulier geldschieter". De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde JBURTEIN Ichouwen en D u i v e a n d. Juni 19 O dl. Chr. Geref. Kerk te Zierikxee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. hall tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 's avonds zes ureds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterlautl: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Essen van Nieuw- vliet; 'snam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. hall tien ure: ds. Ruysch van Dugteren van Stryen. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ureds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: de heer Bomeyn. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël H: 's Voorm. 10 nre, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: voorganger de heer Vrooland van Ginneken. Woeosdag het beroep van den raad der gemser-te Nieuwerkerk tegen het besluit van God. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad tot wijziging der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs in die gemeente. De beslissing volgt later. H K R W IJ Zierikzee, 24 Juni. Blijkens het verschenen programma voor de 60e Algemeene YergaderiDg der onderwgzers-vereeniging in het arrond. Zierikzee, zal deze dit jaar te Recesse worden gehouden op 8 Juli a.s. Yoor het volgend jaar wordt als vergaderplaats voorgesteld Oosterland of Zierikzee. De lezing zal dit jaar gohonden worden door den heer C. A. de Looz6, leeraar aan de H. B. 8., over: «Vervaleching van levens middelen". Verder zal een onderwerp worden behandeld door den heer A. Prinse (wij vernemen, dat dit onderwerp in verband staat met art. 2 der wet op bet L. O.) De vergadering zal met een vriendsohappe- lijken maaltijd besloten worden. Tot de Rijks-normaallessen te Tholen zijn sedert den aanvang van den cursus nog de volgende leerlingen van Oud-Yoes8meor toe gelaten: tot de le klasse Adriaan Barkheij en tot de voorbereidende klasse Jacoba Scherpeniese, Johanna M. Ampt en Klazina K. M. Wiskerke. Noordgouwe, 23 Juni. De gemeenteraad heeft aan mej. C. A. G. Bróas, wegens hare benoeming tot onderwijzeres te Zonnemaire, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. Herstemming voor de Prov. Staten. A s 8 e n. Gekozen mr. J. Tonckens (aftr.- lib.) met 900 van de 1770 uitgebrachte geldige stemmen. De heer H. A. Aalfs (1.) had 870 stemmen. H a a r 1 o m. De heer mr. W. A. 't Hooft, het herkozen lid van de Prov. Staten voor dezo stad, zal zijne herbonoeraiDg niet aan vaarden, om daardoor do kiezers in de gelegenheid te stellen jhr. G. S. Boreel, lid van Gedeputeerde Staten, te herkiezen. Enschedé. Gekozen W. J. Blydenstein, (lib. aftr.), met 5733, B. v. Delden, (lib. aftr.), met 5686 en J. O. D. Dikkers, (lib.), met 5686 stemmen. S t a d-0 m m e n. Gekozen J. -A. van der Sande, (1.), met 1749 van de 3495 uitgebrachte geldige stemmen. Nederlandsche Spaar- en Incasso-Bank, gevestigd te Amsterdam. In de heden ten kantore der Bank, Leidsche- gracht 12, gehouden buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in boven staande Naamlooze Yennootschap is, ter ver vulling van een vacature in de directie, tot mede-directeur benoemd de heer T. Groenman, directeur van het Bijkantoor „Amsterdam" van de Algemeene Nederlandsche Credietbank te 's-Gravenhage, zoodat de direotie thans bestaat uit de heeren Isidore de Heer en T. Groenman. In plaats van de aftredende Commissarissen werden als zoodanig benoemd: de heeren Mr. A. C. Maas Geesteranus, Advocaat en Procu reur te 's-Gravenhage, Mr. A. J. F. Fokker, lid van de Provinciale Staten van Zeeland te Zierikzee, Mr. Dr. B. Baron Mackay, Griffier van den Raad van beroep te Haarlem, J. H. Mooien, Vice-Consul van België, Consulair- Agent van Denemarken voor Texel, kassier te Haarlem en Texel, Mr. A. J. van Thiel, Advocaat en Hoofdcommies bij de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam en Mr. N. A. M. van Aken, Directeur der Algemeene Nederlandsche Credietbank te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Een aardig buitenkansje viel onlangs ten deel aan de 22 opvarenden van bet 2273 tons groote stoomschip «Treglisson", toen dit op reis was van Enpatoria naar Rotterdam met een lading graan. In de golf van Biscaye zag men des nachts vuurpijlen de lucht ingaan en in die richting sturende kwam men al spoedig in de nabij heid van een groot stoomschip, dat dwars in de zee lag, hevig rolde en verzocht op sleep touw genomen te worden. By 't aanbreken van den dag bleek, dat men te doen had met hot 4603 tons groote stoomschip «Pfalz", van den Norddeutschen Llyod, bemand door 93 personen en op zgn gewone reis van de Platarivior via South ampton naar Bremen, met stukgoed en 75 passagiershetwelk oen uur voordat de «Tregliseon" versoheen, de schroef had ver loren en thans ontredderd naar de gevaarlgke Portugee8che kust toe dreef. Er werd overeengekomen dat de «Treglisson" beproeven zou de «Pfalz" naar Corunna te sleepen en een boot van de «Treglisson" braoht met veel moeite en gevaar trossen over; eens scheelde bet maar weinig of de boot mot de opvarenden werd bp dit werk verpletterd, aangezien de schepen met elkaar in botsing kwamen, gelnkkig echter zonder ernstige echade aan te richten. Om half negen begon men te sloepen, dooh de «Pfalz" was nog niet eens in de goede richting gebracht, toen de 10-dnims manilla sleeptros reeds brak. Opnieuw werd door een boot van de «Treglisson" verbinding daar- gesteld en te half twaalf kon de sleeptooht worden hervat. Des namiddags 4 nur seinde de gezag voerder van de «Treglisson" aan de «Pfalz" dat hg alleen bij daglioht Corunna wilde aandoen en dat bg geen kaarten van die plaats bezat. Op verzoek van de «Pfalz" zou de «Treglisson" een boot zenden om kaarten te halen, maar bg 't uitzetten werd de boot, waarin ook de le stunrman en twee matrozen hadden plaats genomen, door een zware zee getroffen, waardoor het voorste gedeelte naar beneden stortte en de drie personen in zee werden geworpengelukkig konden zg nog worden gered, ofschoon dit met heel wat moeite gepaard ging. De le stuurman van de «Pfalz", die goed op de hoogte was van de plaatselpke gesteld heid, kwam nu, voorzien van kaarten van Cornnoa en de kust, met een boot naar de «Treglisson" over en bleef aan boord om van raad te dienen, en nadat do schepen gedu rende den nacht voor Corunna gekruiet hadden, werd de «Pfalz" des namiddags 2 uur be houden op de binnenreede aldaar voor anker gebracht. De reeders, gezagvoerder en bemanning van de «Treglisson" stelden een eisch io voor bergloon en deze werd voor eenige dagen door het admiraliteitshof te Londen behandeld, waarbij bleek, dat de waarde der «Pfalz" plus lading en vracht f 1 680.000 en die van de «Treglisson" met vracht en lading f 453.600 bedroeg. De president van het hof, rechter Jeune, wees er op, dat, ofschoon de gesleepte afstand slechts klein was, de verleende hulp toch zeer groote waarde had. De «Pfalz" was een waardevol schip, had bovendien 75 passagiers aan boord en liep gevaar binnen enkele uren op de kust te drgvenware dit niet gebeurd, dan zouden de gevolgen zeker noodlottig zgn geweest, want de kust is rotaachtig en zeer gevaarlijk. Hg roemde den moed en vastbe radenheid, waarmede door de bergers was ge handeld en kende een bergloon toe van f 90000, waarvan f 60000 aan de reeders, f 10.200 aan den kapitein en f 19.800 aan de 21 overige opvarenden van de «Treglisson", te verdoelen naar gelang van hun gage. met dien verstande, dat het aan den len officier, die in do boot dienst deed, 3 gedeelten, aan de vier matrozen, die tweemaal in de boot waren, 2^ gedeelte en aan de anderen, die eveneens io de boot gingen, 2 gedeelten moesten worden uitgekeerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op een boerderg «Hagehof" bg Koning- slutter in Brunswgk een boerenknecht, Dnwe geheeten, uit zgn bed opgelicht, als verdacht de 11 -jarige doohter van zekere vrouw Bebenroth te hebben vermoord. De omstandigheden, waar onder zgn arrestatie ia het midden van den nacht plaats had, verhoogden niet weinig het sensationeel dramatische orvan. De voornaamste arbeid werd n.I. daarbij verrioht door een politiehond. Men had dezen eerst gebracht in het huisje van vrouw Bebenroth, in het vertrek, waar de moord was gepleegd. Vervolgens nam men 't beest moe naar »IIagenhof' en liet heel het dienstpersoneel waaronder ook Duwe bgeenkomen. Onmiddellgk viel het beest den knecht aan en beet hem in zgn kleeren. De politie beval Duwe zich te ver- kleeden. Hg deed het, doch ook ditmaal wist de hond al snuffelend hem te vinden. Aan- vankelgk ontkende Duwe de misdaad, doch Vrgd8gochtend legde hg een volledige bekentenis af. Zakkenrollers! Zondag hebben bru tale spoorwegzakkenrollors hun slag geslagen. Een heer reisde met twee dames 's morgens van 's-Gravenhage naar Pargs. In den troin bemerkte hg dat, vormoedelgk bg het instappen te 's-Gravenhage, zgn portefeuille met f 1000 aan bankpapier gerold was. Te Dordrecht voorzag bg zich door tusschen- komt van een familielid vau nieuw reisgeld, zoodat bg zgn reis vervolgen kon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2