Uit Stad m Provincie. naar de begraafplaats »Jaffa", waar het stoffelijk hulsel enkele dagen in aene ver zegelde ruimte waa nedergezet, formeerde zich te half twee da stoet. Eon met twee paarden bespannen lijkwagen bracht de kiat over. Het dagelijksch beatuur, benevens vele leden van den gemeenteraad van Delft, be vonden zich op het kerkhof. Toen de kist waa neergelaten en een koker, bevattende de oorkonde der handeling, daarop waa gelegd, nam de gepenaionneerde kolonel F. de Bas, directeur van het krijgskundig archief, het woord. Spreker bracht hulde aan Nederland voor zijne grootmoedigheid en niet het minst aan de nagedachtenis van Z. M. Koning Willem den Tweede, voor diens verlof om deu naam Naundorff te veranderen in De Bourbon. De kleinzoon, luitenant De Bourbon, dankte voor de eer, der nagedachtenis van Lodewijk den Zeventiende bewezen. Daarmede was de pleohtigheid afgoloopen en men had gelegen heid, het hek te zien, dat het graf omgeeft. Het is een gesmeed ijzeren hek, uit welks hoekpilaren leliën ontspruiten. Voorts draagt het 't wapen der Bourbon's: drie leliën op een blauw veld. Rotterdam, 20 Juni. De uit Haarlem hier aangebrachte en op het politie-bureau in de Lange Torenstraat opgesloten electricien J. de Jong heeft een volledige bekentenis afgelegd van de door hem hier ter stede gepleegde diefstallen. Bij aankomst alhier droeg hij het nieuwe colberfcostuum en de rijgbottines, gestolen ten nadeele van iemand met wien bij op de Nieuwe Markt op kamers zou gaan wonen. Ook erkende hij den door hem bp eeu bewoonster der Zomerhofetraat gepleegden diefstal van f 30. Voorts den diefstal van twee gouden horloges en een paar gouden oorbellen uit de woning eener weduwe op den Crooswykschenweg, enz. De gestolen voorwerpen maakte hy te gelde om van de opbrengst te kunnen leven. Het biykt dat hy een bekende recidivist is, die reeds een vijftal vonnissen onderging. Gisterenvoormiddag ging in de cacao- en chocolaadfabriek van do firma A. Driessen op de Rechter-Rottekade alhier, een 13-jarige jongen, in die fabriek werkzaam, op een terrein waar hy heelemaal niet wezen mooht, gymnastiek maken aan een drijfas, ongeveer 1.70 meter boven den beganen grond aan gebracht. Zyn kleeding werd door het in beweging zijnde stuk machinerie gegrepen, en de jongen, die een paar malen ronddraaide, geraakte ten slotte tusechen het plafond en de as beklemd. Doordien het ongeluk spoedig werd opgemerkt en dadelijk de noodrem werd in gebruik gesteld, waardoor heel de machinerie in enkele seconden stop etond, liep het nog vrij goed af. Na voorloopig ter plaatse ver bonden te zyn, is de jongen met eon gebroken arm en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht. De godsdienstoefening in de (Herv.) Oosterkerk aan de Hoogstraat alhier werd Zondagmorgen bijgewoond door een aantal Joodsche landverhuizers uit Rusland, die op hun doorreis naar Amerika in aanraking waren gekomen met den bekenden zendeling onder Israël, den heer Zakmsnn. die hen ook vergezelde. Aan 't einde der godsdienstoefening werden de zwervelingen in het Doitsch toe gesproken door ds. Callenbacb, die hen wees op het Hemelsoh Jeruzalem, de Btad des Grooten Konings en hun de Oud-Testamen- tische zegenbede medegaf op hun reis. Gisterenavond vertrok met één der stoombooten van de Batavierlijn, van hier een gezelschap van 46 personen naar Londen, om een bezoek te brengen aan de aldaar te houden landbouwtentoonstelling. Het gezeleohap stond onder geleide van de heeren Punt, luitenant kolonel der artillerie en Mansholt, landbouw- leeraar, beiden te 's-Gravenhage. Ooltgensplaat, 20 Juni. Zaterdagmiddag is alhier de landbouwschuur van den heer J. Crezee in vlammen opgegaan. Alles was tegen brandsohade verzekerd. De belendende gebouwen konden door het krachtig optreden der brandweer behouden blyven. Zierikzee, 22 Juni. Oosterland's Fan fare", waarvan ODze stadgenoot, de heer N. A. Hottinga, directeur is, gaf gisterenavond in den tuin van de Sociëteit »Concordia" een muziekuitvoering, die zeer in den smaak viel. Jammer, dat het weer te frisch waa om in de buitenlucht te zitten. Toch trotseerden velen de koelheid van de temperatuur om te genieten van de warmte der muziek. Er stond en wandelde om »Concordia" een talrijke menigte, die met grago ooren de welluidende tonen der muziek opving. Wy kunnen onze lezereseen en lezers mededeelen, dat Vrijdag den 15den Juli in den tuin van den heer Yan Meteren een concert door de bekende Kapel der Middel- burgsche Schutterij zal gegeven worden. Deze Kapel wordt, zooals men weet, door den heer Jan Morks gedirigeerd. Dezer dagen werden in het late avond uur eenige jongens door de politie op diefstal van aardbeziën in oen tuin betrapt. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Het op 22 Mei j.l. in het Zype aan den oever van den Anoa Jacobapolder ge zonken aakschip »Sental III" zinkt steeds dieper in het zand weg. Men zal daarom de ladiDg, bestaande uit ijzererts, niet lossen en pogingen van Rijkswege om het te laten springen zullen niet worden aangewend. Oosterland. 20 Juni tusaohen 3 en 4 ure werd onze gemeente bezocht door Zijce Excellentie den Commissaris der Koningin in Zeeland. Zoowel van de oponbare als van vele particuliere gebouwen was de vaderlacdscbe driekleur uitgestoken als blijk van ingenomen heid met het hooge bezoek. Na eenigen tijd op het gemeentehuis vertoefd en de in aan bouw zynde nieuwe openbare school bezichtigd te hebben, vertrok Zyn Excellentie naar Bruim'sse. De collecte voor den geweponden dienst heeft alhier opgebracht f 13,50 en te Sirjacs- land f 5. Bruinisse, 21 Juni. Gisteren werd door den Commissaris der Koniogin een bezoek aan deze gemeente gebracht. Te ongeveer 4 uur gearriveerd, werd door Zijne Excellentie eenige tijd doorgebracht op het raadhuis, waar alles in uitstekende orde werd bevonden. Van de gelegenheid om den Commissaris over hot een of ander te spreken werd geen gebruik ge maakt. Van verscheidene woningen wapperde de driekleur. De collecte voor den gewapenden dienst bracht alhier f 12,825 op. Goes. Het Goesohe comité tot steun aan de diamantbewerkers te Amsterdam ontving f 34,955. Na al do opwekking, die er van de onder scheidene KiesvereenigiDgen in dit boofdkies- dietrict is uitgegaan, dat zyn zoowel liberale, als anti-revolutionaire en roomsch-katholieke, om toch. de geringe moeite te doen zyn stem briefje in te leveren, moet men zich over één ding verwonderen, dat n.l. van de 7213 kiezers slechts 6059 zyn opgekomen, zoodat er by na 1200 of één zeede van de stem gerechtigden zyn thuisgebleven. Onverschillig tot welke party of partijen die 1200 kiezers behooren, hun wegblijven pleit niet voor hun ernst als kiezer. Bessentrekken, gevaarlijk voor ouden en jongen. Het trekken geschiedt grootendeels door kinderen, eo wat die kinderen daar vaak moeten hooren is dikwijls verschrikkelijk, zoodat een behoeftige vrouw verklaarde liever honger te willen lijden, dan haar dochtertje daarheen te zenden. Een 66-jarige vrouw trachtte met een zak bessen over een slootje te stappen. Zij viel en is aan de gevolgen overleden. Aan den ingang der tweede en eerste klas wachtkamer aan het station der Staats spoorwegen alhier stond met duidelijke letters vermeld: »Verboden te rooken". Niemand stoorde zich evenwel aan dat verbod. Men dampte er even vrij als een bakkersoven. Hierover heeft zich iemand beklaagd by den Directeur-Generaal, met het gevolg, dat er nu aangeplakt is: »Strecg verboden te rooken". Of 't helpen zal? Misschien een poosje. Doeltreffendor zou het zijn, als aan het drukbte station van de Zeeuwsche lijn, dat is Goes, eene eenvoudige niet-rook-wachtkamer werd bijgebouwd. Dan was iedereen tevreden gesteld. 's-Heerenhoek, 20 Juni. In den nacht van heden zijn, ten nadeele van twee ryks- politiedienaars, honderd roeden aardappel- struiken geheel uit den grond gerukt, benevens nog tuingewassen. Schore. Vrijdagavond omstreeks 6.1 uur sloeg de bliksem in de woring van den heer H. v. d. Borgbt alhier. Behalve dat niet minder dan twaalf glasruiten werden verbrij- zeld, en een gedeelte pannen van het dak werden geslingerd, werd in de huiekamer een ware verwoesting aangericht. De klok, een lamp, eenige stoelen, ver scheidene vazen, portretlystjos enz. waren van hun respectieve plaatson verdwenen, en lagen in duizenden stukken over den vloer verspreid. Ook waren planken uit den schoorsteenmantel gerukt, en was een gat in den zolder geslagen, waar nog een begin van brand was ontstaan, hetwelk echter geen voortgang heeft gehad. Van de bewoners was op dat oogenblik niemand thuis, wat zeker een geluk kan worden geacht. Het zonderlinge van het geval is, dat niemand op dat oogenblik op onweer had gerekend, daar de zon helder acbeenen slechts een paar schijnbaar onbeduidende wolkjes boven het dorp hiDgen. De schok was zoo hevig, dat voraohillende personen in de nabijheid van het gebeurde er als het ware door bedwelmd werden of ter aarde vielen. Het onweer bleef tot dien éénen slag beperkt. Middelburg. Burgem. en Weth. kunnen niet doelen de bezwaren der commissie van financiën om den gemeentebouwmooster tot havenmeester te benoemen. Zij achten beide betrekkingen zeer goed vereenigbaar, en handhavon dus hun in dien zin aan den Raad gedaan voorstel. Do heer G. A. Tydeman, klerk-tele grafist bij de Staatsspoorwegen te Middelburg, wordt met 1 Juli overgeplaatst naar Groningen, om dienst te doon als assistent 2e klasse. Vlissingen, 23 Juni. Het Duitsche eskader, dat op 14 Juli alhier verwacht wordt, bestaat uit do volgende bodems»Kaisor Wilhelm II", vlagsohip van do vloot, nKuiser Wilhelm der Grosze", ïKaieer Carl der Grosze", »Kaiser Friedrioh III", »Wittelsbuch", »Wittau", »Ziibrigngen", Mecklenburg", »Prins Hein- rioh" en »Blitz", benevens de 2o klasse tor- pedoboot »Pseil". Slechts 4 van deze bodems zullen in de haven komen, de andere moeten wegens te grooten diepgaDg op de reede blyven. Bovendien wordt nog alhier verwacht de Duitsche kruiser «Gazelle", welk schip hier van 11 tot 17 Juli zal blijven. Burgera. eu Weth. van Vlissingen stellen den raad voor, cm den post voor subsidie voor voeding on kleeding a^n schoolgaande kinderen te verhoogen van f 100 op f 200. Zeilen. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Vlissingen, om oen subsidie van f 300 uit de gemeentekas voor een dezen zomer op de Sohelde te houden internationalen zeilwedstrijd, stellen Burgem. en Weth. voor, f 200 voor dat doel beschikbaar te stellen. Geldleening. De gemeenteraad van Vlissingen heeft op voorstel van Burgem. en Weth. besloten tot het aangaan van een tijdelijke onderhandeche geldleening van hoog stens f 10,000, ter voorzienicg in de behoeften aan kasgeld, rentende hoogstens 5 pCt. AanbestedingenVerkoelingen enx. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zyn op den 22 Juni 1904 te Zierikzee verkocht voor do erven van den heer mr. W. Hoyer: Een hofstede met 14 heet. 26 aren 62 oentiaren erve, tuin, boech, bouw- en woiland, onder Renesse en Noordwelle, voor f 163 per 41 a. 68 c.a. En een party tienden, onder Stavenisse, Nieuworkerk, Ouwerkerk en Oosterland, voor f 6140 de massa. Kersen. Ia 't hartje van het korsenland, WemeldiDgo en Kapolle op Zuid-Beveland, zyn die vruchten verkocht voor 13 tot 14 cent per kilo aan don boom. Eenige boomgaards te Wemeldinge brachten op f 2333 en te Kapelle f 432. fi K B K K 1 S 1 W 9. Beroepen by de Hervormde Gemeente te Vlissingen ds. J. C. E. van Herwerden te Heemse; te Lobith ds. A. Wunder te Heeren veen (vroeger te Noordgouwe). Bedankt voor het beroep naar de Horv. Gem. te Oudelande door ds. M. van den Broek te 's-Hoerenhoek. Bedankt voor het beroep naar do Herv. Gem. te Dokkum door ds. C. Kunst te Assen- delft (vroeger te Ouwerkerk in Duiveland) Beroepen by de Geref. Gem. to Baar land ds. C. Ous8oren te Koovordeu aangenomen bet beroep naar Ierseke door ds. H. J. Heida te De Leek. Naar wy vernemen zal er op 28 Juni a s. een zendingsfeest worden gehouden op de hoomweide van den heer A. A. Vis te Noordgouwe. Deze weide is zeer gunstig ge legen, in de onmiddellijke nabyheid van bet station. Sprekers zyn de heeren Ds. van den Berg uit ZierikzeeDs. A. Burger uit Eek en Wiel; ds. C. Waardenburg uit Bruinisse; d9. A. de Visser uit Woiphaartadykde heer Van Hasselt Jr,, zendeling op Nieuw-Guinea; ds. P. Steinz uit Stavenisse en dB. J. J. van Heefit uit Dordrecht. Er zal een extra-tram rijden om 9 20 uit Zype, aankomst te Noordgouwe 10.27 en 's avonds vertrek Noordgouwe 6 20, aankomst Zype 7.50. De Opperrabbijn van Noord-Holland, Dr. J. H. Dücnor, heeft zyn leedwezen uit gedrukt over de verklaring der jongste te Amsterdam gehoudene vergadering van Neder- landsche Opperrabbijnen, waarbij de Zionistische bewegiDg als in strijd met het orthodoxe Jodendom beschouwd werd. O JM B K B W IJ S. Aan de universiteit te Leiden is het doctoraal examen in de rechten afgelegd door den hser J. Adriaanse te Hulst en het candidaate- door den heer W. D. de Jonge. By het vanwege de Nederl. academie van Accountants gohouden examen boekhouden is o. a. geslaagd de heer J. Maas te Breskens. Aan de universiteit to Amsterdam is het le natuurkundig examen afgelegd door den heer C. J. M. van Rompu. Aan de universiteit te Utreoht werd Maandag het kerkelijk voorbereidend examen met gunstig gevolg afgelegd door den heer B. J. C. Iiijndera te Middelburg. De heer B. de Ligt van Middelburg legde met goed gevolg propaedeutsoh examen theologie af. Post en Telegrafie, Voor het op 16 dezer door de Staatsspoor wegen te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist 3e kl. is o. a. geslaagd H. J. van Noord te Vlake. Van 16 Juli tot en met 15 September zal het Rykstelefoockactoor te Domburg op werkdagen geopand zyn van 8 uren voor middags tot 12 uren 'e middags, alsmede van 2 tot 4 en 6 tot 8 uren namiddags. Op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 uur voor- en 12.30 tot 1.30 uur namiddags (Greenwiohtyd). VISSCHEB1J-BEB1CHTEN. Gedurende de maand Mei werden veTzonden van Bergeu-op-Zoom 117 K.G. oesters en 139 K.G. mosselen; van KruiaingenIerseke 5535 K.G. oesters, van Bruinisse 2220 K G. oesters en 196.240 K.G. mosselen. Te Philippiue werden aangevoerd 250.400 K.G. mosselen. K E O H T Wi A U r B. Zierikzee, 20 Juui. Door den heer kun- tonrechter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen gewezen eu uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1 J achtovertredin g P. W. C. S37 jaar, landbouwer te Nieu- werkerk, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis J, B 16 jaar, arbeider te Nieuwerkerk, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de opbreugst van den in beslag genomen haasA. G., 45 jaar, land bouwer te Burgh, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; J. H., 37 jaar, landbouwer te Brui nisse, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; S. G., 26 jaar, arbeider te Burgh, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 2nVisscherijovertreding J. van S38 jaar, visscher te Zierikzee, tot 6 dagen hechtenis. 3°. Het als hoofd van een bedrijfwaarin in eèrie werkj)laats arbeid wordt verricht door een persoon beneden de 16 jaar, 1°. niet in het bezit zijn van de vereischte kaarten 2°. in die werkplaats niet hebben opgehangen de vereischte behoorlijke geivaarmerkte lijst: J. van A., 65 jaar, verver, en J. M. van der K., 27 jaar, verver, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 4°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn in Mei loopen op hooiland: J. J. K., 50 jaar, arbeider te Duivendijke, en J. J. de V., 28 jaar, wagenmaker te Ooster land, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. 5°. Het loopen op weiland in Mei zonder daartoe gerechtigd te zijn: S. H., 19 jaar, arbeider te HaamstedeH. de V., 17 jaar, loopknecht te Zierikzee, en B. G., 48 jaar, kuiper te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 6°. ln. Het oprichten van een gebouw zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders2°. Het te Zierikzee een bestaand secreet te veranderen zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders en 3°. Het te Zierikzee een secreet zoo in richten, dat de faecale stoffen worden af gevoerd in een openbaar riool: H. ten H., 48 jaar, landbouwer te Zierikzee, tot 1 boete van f 15 en 2 boeten van f 10, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. 7°. Strooperij: C. O., 25 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 8°. Het te Zierikzee op den openbaren iveg laten losloopen van een loopschen hond: W. L. L., 61 jaar, zonder beroep te Zierik zee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. 9°. Het te Zierikzee als houder van een hond niet zorgen, dat zijn hond tusschen des avonds 11 - en des morgens 6 uur niet op den openbaren weg zonder geleide of toezicht rondloopt J. P. L. G., 33 jaar, veearts te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 109. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over bezaaiden grond: C. S., 14 jaar; W. de J., 17 jaar en A. C. M., 16 jaar, allen arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. 11°. Straatschenderij, gepleegd door een kind, ouder dan 10 -, jonger dan 16 jaar, met oordeel des onderscheids: J. J. van der H., 15 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 12°. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk in Zeeland: A. K., 15 jaar, varensgezel te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 13°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: A. van der K., 61 jaar, visscher te Zierik zee; A. M., 25 jaar, broodbakkersknecht te Zierikzee; P. de B., 30 jaar; J. S., 31 jaar, beiden schipper en visscher te Tholen A. K., 29 jaar, sigarenmaker; P. S., 46 jaar, arbeider, beiden te Zierikzee, en J. J. van den B., 50 jaar, slager te Dreischor, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; A. van W., 27 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis. VrijgesprokenJ. B., 35 jaar, hoenderfokker te Burgh, beklaagd geweest van loopen over duingrond, zonder daartoe gerechtigd te zijn. 21 Juni. Door de arrondisssements-recht- bank zijn heden veroordeeld wegens: verduistering: A. van J., 42 jaar, beurtschipper te St.-Maarten8dijk, tot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis; wederrechtelijken dwangJ. D., 37 jaar, schipper te Stavenisse, tot.f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; wederrechtelijke en opzettelijke vernieling: L. van P., 18 jaar, en J. van P., 23 jaar, beiden veld- arbeiders te St.-Annaland, no. 1 tot eeu boete van f 15, no. 2 tot een boete van f 10, subs. 1 maand hechtenis voor no. 1 en van 14 dagea voor no. 2; strooperij met behulp van een wagen: A. G., 14 jaar, en A. V., 15 jaar, beiden zonder beroep te Haamstede, ieder tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis voor ieder hunner; jachtovertredingA. B., 42 jaar, herbergier en werkman te Duivendijke, in hooger beroep, tot 7 dagen hechtenis; wijgesproken: N. van D., 35 jaar, winkelier te St.-Annaland, en C. K., 32 jaar, dijkwerker te Haamstede, beiden beklaagd geweest van mishandeling. Provinciale Staten van Zeeland. Gedop. Staten stellen aan de Pro7. Staten voor, aan de Maatschappy tot bevordering van landbouw en veoteelt in Zeeland voor de jaren 1905 en 1906 een crediet te openen ter be vordering en aanmoediging van de verbetering d6r paardenfokkerij iu dat gewest, tot een maximum van f 3550 'sjaars, onder voor waarde dat door de Maatschappy voor het zelfde doel een jaarlijksche bijdrage van ten minste f 400 worde vorleend en dat de keuringen geschieden overeenkomstig een reglement, goedgekeurd door Gedep. Staten. Voorgesteld wordt aan de gemeenten Veere en Nisse in de kosten harer huishouding voor 1904 een subsidie te verleeneo tot een bedrag van resp. f 350 en f475, onder voorwaarde, dat daarvan voorloopig slechts vijf zesdo ge deelten zullen worden uitbetaald en dat het resteerende één zesde eerst zal worden uit gekeerd nadat san Gedep. Staten uit een overzicht van de inkomsten en uitgaven der gemeenten zal zyn geblekendat daaraan werkelijk behoefte bestaat. Voorgesteld wordt verder afwijzend te be schikken op het verzook van hot bestuur der afdoeling Zeeland der Nederlandsche Vereeni- giog tot bescherming van dieren, om een bepaling in het loven te roepen, houdeode voorschrift, om, evenals zulks het geval is by automobielen, alle hondenkarren te voor zien van een nummer, teneinde alsdan de handhaving van de gemeentelijke politiebepa- liogen tot besoherming der trekhonden iu de hand te werken. Het gemeentebe8tnur van Zierikzee heeft het volgend schrijven gezonden: Aan de Staten der provincie Zeeland. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen h6t gemeentebestuur van Zierikzee; dat bij dezerzijdscb adres d.d. 14 October 1903, tot Uwe vergadering h6t verzoek werd gerioht, om aan deze gemeente voor eene door haar op te richten Avondschool voor vakonderwijs een subsidie uit de provinciale kas te verleenen van f 500 's jaars, op welk verzoek bij Uw besluit van 13 November 1903 uo. 10, eohter afwijzend word beschikt; dat dit verzoek destijds geschiedde, omdat het verleenen van rijks-subsidie voor die inrichting van de toekenning van provinciaal subsidie afhankelijk was gesteld; dat thans voor het jaar 1904 het rijks subsidie is toegestaandoch door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken bij schrijven van 31 Maart j 1. no. 2099, afdeeling Ond., uitdrukkelijk ia te kennen gegeven, dat pogingen moesten worden aan gewend, om voor het vervolg, te beginnen met 1905, een provinciaal subsidie voor meer genoemde inrichting te verkrijgen dat de oprichting der Avondschool voor vakonderwijs in eene werkelijk noodzakelijke behoefte, niet alleen van Zierikzee, maar van geheel Schouwen en Duiveland zal voorzien, en er dos alleszins termen voor de provincie kunnen zyn, om die inrichting eenigermate te steunen, wat dan ook de wensch van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken is; Redenen, waarom het gemeentebestuur van Zierikzee Uwe vergadering beleefd verzoekt, aan deze gemeente, met ingang van 1 Januari 1905, voor de door haar op te richten Avondschool voor vakonderwijs een jaarlijksoh subsidie uit de provinciale kas toe te kennen en dit voor 't eerst op de begrooting voor 1905 op te nemen, tot een bedrag van f 500 of tot zoodanig minder bedrag, als Uwe vergadering zal wenschelijk voorkomen. Zierikzee. don 11 April 1904. 't Welk doende, enz. Het gemeentebestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Voorzitter. JAN SNELLEN, Seoretaris. Daar sedert het voorstel van Gedep. Staten, d.d. 30 October 1903 no. 28, waarmede de Statsn zich den 13 November d. a. v. hebben vereenigd, Gedep. Staten omtrent het toe kennen van zoodanig subsidie niet van gevoelen zijn veranderd, stellen Gedep. Staten voor te beslaiten: afwijzend te beschikken op het verzoek van het gemeentebestuur van Zierikzee, d.d. 11 April 1904, om een subsidie uit de provinciale fondsen voor eene op te richten Avondschool voor vakonderwijs. Bij besluit der Prov. Staten van 13 Nov. werd aan eene Nederlandeche Maatschappy voor den aanleg vau een stoomtramweg van Brouwershaven naar Burgh een subsidie ver leend van een derde der kosten van aanleg, met inbegrip van aankoop van het rollend materiëel, tot een maximumbedrag van f 132,400, verminderd met de tegen 4 pCt. gekapitaliseerde waarde der bijdragen van belanghebbende gemeenten, polders of derden, onder verschillende voorwaarden, waarvan die sub 7° luidt: »dat de uitbotaling van het subsidie zal geschieden na den aanvang der exploitatie op do door de Staten nader vast te stollen *>or- waarden". Do bedoeling van die bepaling was, om nader te kunnen overwegen, welke wijze van betaling van het subsidie de voorkeur ver diende, die op den tot dusver gevolgden voet, in 20 jaarlyksche termijnen, of in één termijn bij den aanvang der exploitatie. Het komt Gedep. Staten voor, dat eene doelmatiger regeling dan de tot nu gevolgde wijz9 vau betaling in termijnen Diet is te treffen. Allaen dén heeft de provincie, althans ge durende de eerste twintig jaren na den aan vang der exploitatieeen krachtig en gemakkelijk te gebruiken dwangmiddel tot hare beschikking, om eene behoorlijke uit- oefeniog van don dienst naar hare inzichten to verzekeron; vrees voor de toepassing van dat middel zal don ondernemer wel nopen het mogelijke te doen om te voorkomen, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2