ZIERIKZ'GESGIIE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Juni 1904. (Z i e r i Is. z e e s c b. e C o u r a n t). B E BIC H T. Onderwijzer. De formatie van een strijdkas. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransraal, Indië enz. verzending eena per week, 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8017. Directeur A'r z. DE LOOZE A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Ad verten tienvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Uaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkei,, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die zich met 1 Juli a s. op deze Courant abonneereo ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummer» gratis. A. J. DE LOOZE, Directeur. Aan de openbare lagere school A. te Zierikzee (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN) wordt gevraag J een Onderwijzer, in het bezit der acte voor vrije- en orde-oefeiiingen der gymnastiek. De jaarwedde bedraagt t OOO. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 1 Juli 1904. Io 1901 ging ons kiesdistrict Schouwen Duiveland—Fiakkee voor de liberale party verloren. Onze politieke tegenstanders behaalden de overwinning. Waardoor? Door hun toeteren op de trompet der leer- pliohtwet. Voor vele kiezers was dit destijds muziek naar hun hart, zoodat zij tot groot vermaak van hen, die dit blaasinstrument met ooge- evenaardo virtuositeit bespeelden, de tonen er van volgend, Pompe stemden. Maar dit zullen velen van hen in 1905 niet meer doen. Dezelfde liefelijke muziek, bij de jongste verkiezingon voor de Provinciale Staten weder om aaDgoheven, heeft het stemcijfer strekke tot bewijs haar betooverende uitwerking verloren. Daarbij komt, dat velen inzien, dat de Hooger Onderwijswet een even groot nadeel voor de Hervormde Kerk is, die haar predi kanten van de rijksuniversiteiten recruteert, als een voordeel voor de Amsterdamsche theo logische faculteit op Gereformeerden grondslag, en dat velen terecht vreezen, dat de tariefwet voor den minderen man zal blijken een ware ramp te zjjn, daar tengevolge van die wet tal van produeten in prijs zullen stijgen. Er bestaat dus het volgend jaar bij de verkiezing voor de Tweede Kamer kans dit district voor de liberale partij te herwinnen. Zelfs al bleef ook, in het ongunstigste geval, Fiakkee stationnair, zoodat de anti-revolutio nairen er hun sterk overwicht behielden, dan nog zouden de liberalen van Schouwen Duiveland met de door hen in de laatste drie jaren behaalde winst van 380 stemmen het kunnen winnen, daar het verschil in 1901 tusschen den antirevolutionairen en den libe ralen candidaat, in het geheel slechts 246 stemmen beliep. Die kans is grooter, wanneer men bedenkt dat in Fiakkee een kentering ten gunste van de liberale party te constateeren valt. Maar afgezien van de omstandigheid, dat de voornitziohten dit kiesdistrict voor de liberale party te herwinnen gnnstig staan, is het toch in elk geval de plioht van alle liberalen een poging daartoe tijdig en krach tig beproeven. Om haar echter te kunnen ondernemen, is een welgevulde strydkas noodigwaaruit de kosten, die daarvoor onvermydeiyk zijn, kun nen bestreden worden. Daar die niet aanwezig is, zoo wensohen wij baar te scheppen, alle liberalen in dit district opwekkend daartoe mede te werken. Wy openen daartoe onder den naam «Strijd- kas" een rnbriek in onze courant. Wie voor dit doel wil bijdragen, zendeons óf onder zyn naam óf als hy onbekend wil blijven, onder een motto, zyn maandelijksche of wekelyksohe gave, of zyn gift in eens. Elke toezending zal door ons onder ver melding van naam of motto in dit blad maan delijks verantwoord wordenen aan den penningmeester der Centrale Liberale Kies- vereeniging worden afgedragen. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 19 Juni. Yolgens betrouw bare berichten uit Moekden zyn met de gezonken Japansche transportsohepen «Hitaohi- Maroe" en »Sado-Maroe" een geheel regiment infanterie met den bevelhebber en het vaandel omgekomen. Tokio, 19 Juni. Woensdag is het transport schip «Izoemi-Maroe" by Oshima door de Russen in den grond geboord. De opvarenden zyn gered door de «Gromoboi", een Russisoh pantserschip. De zeilsohepen »Yawata" en »Ansei" zyn Donderdag tussohen de Okoe- en de Kojima-eilanden door de Russen in den grond geboord, 37 overlevenden bereikten Yesashi hedenmiddag. In het geheel heeft het Wladiwostock- eskader op zyn tocht vijf schepen in den grond geboord. Na de »Izoemi-Maroe" in den grond te hebben geboord by Oshima zyn de Russische sohepen in de richting van Hokkaido voort- gestoomd. Generaal Okoe berioht, dat de Japanners 1515 Russen begraven hebben, die by Telissoe (Waiangoe) gesneuveld zyn. Qet begravings- werk is nog niet afgeloopen. Inboorlingen vertellen, dat de Russen vele dooden begraven, verbrand of meegenomen hebben. Een patrouille, uit iafanterie en cava lerie bestaande, die op 18 dezer met spoed naar Takoeohan gezonden is, ontmoette Rus sische troepen by Tchipanking op 36 mijlen ten westen van Sioejen en op andere plaatsen. Eenige schermutselingen hadden plaats50 Russen werden gedood en 3 gevaDgen genomen. Een groote hoeveelheid wapens werd buit gemaakt. De Japanners verloren zes man. Daar de Russische schepen heden niet in de golf van Korea verschenen, gelooft men dat zij naar het noorden vertrokken zijn. Bericht wordt, dat de Russische verliezen in den slag by Wafangoe waarschijnlijk meer dan 2000 dooden bedroegen. De totale verliezen zouden, de gevangenen medegerekend, 10.000 man bedragen. Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt gemeldEr zyn tot heden 145 gevallen van peet voorgekomen, waarvan 24 by blanken en 94 sterfgevallen, waarvan 13 by blanken. Marocco. De roover Erraissouli heeft in een schrijven ontkend de Christenen te haten en te ver volgen. Hy heeft de heeren Perdicaris en Yarley alleen gevangengenomen om represaille maatregelen uit te lokken tegen Abdel Sadek, den pas afgezetten gouverneur van Tanger, die zyn stam sedert jaren heeft vervolgd. Maandag is een karavaan vertrokken met 350.000 peseta's losgeld voor de gevangenen. Beiden bevinden zich wel en worden goed behandeld. Amarika. In de gevangenis te Colambus, in den staat Obio der Yereenigde Staten, heeft zich een vreeselijk tooneel afgespeeld. Zekere Miohaël Schiller, een Amerikaan van Duitsohen oorsprong, was ter dood ver oordeeld wegens moord op zyn vrouw. By de executie door middel van electrici- teit, werd na de eerste ontlading de dood van Schiller geoonstateerd door de aanwezige geneesheeren. Maar weldra strekte de ge waande doode eerst den eenen arm uit, toen den andere, en slaakte by smartelijke zuchten. Men liet de electrioiteit opnieuw op hem werken, maar weder zonder het beoogde succes; weldra stiet de gemartelde een waar gehuil uit. De intensiteit van den stroom werd nu verhoogd, en eerst bij de derde ont lading stierf Schiller; zyn vleesch was ver schroeid. Servië. Koning Peter heeft aan den vorst van Montenegro de ster van de Karageorge-orde lste klasse doen overhandigen. De bijzondere gezant werd in pleohtige audiëntie door den vorst ontvangen, waarbij van beide zijden toespraken werden gehouden, waarin de gevoelen van vriendsohap en broedersohap tussohen beide volken op den voorgrond werden gesteld. Men ziet hierin de voorbereiding van een Rualand. Het te Helsingfors verschijnende regeerings- blad geeft de volgende ambtelijke lezing van den moord op Bobrikof, den gouverneur van Finland: «Generaal Bobrikof ontmoette, toen hij gisterenochtend om elf uur in het Senaats gebouw verscheen om de vergadering van de eoonomische afdeeling bij te wonen, op de eerste verdieping een ambtenaar van de af deeling onderwijs, genaamd Eugenius Schau- mann, die uit een revolver drie schoten op den generaal loste. De laatste liep desniet tegenstaande door tot de economische afdeeling, terwyl Schaumann twee schoten op zichzelf loste en onmiddellyk bezweek. «Een dokter werd ontboden om den gene raal te onderzoeken en ontdekte dat hij gevaarlijk in het onderlijf was gewond. De generaal werd daarom met een draagbaar naar huis gebracht en vandaar naar het hospitaal, waar een operatie verricht werd. >>De doktere zagon toen, dat de wond doodelijk was, daar de kogel ontploft was en eenige deelen van de ingewanden ver scheurd had. Generaal Bobrikof overleed van ochtend (17 Juni) om tien minuten over éénen in het hospitaal". Het bericht van Bobrikof s dood heeft zulk een diepen indruk gemaakt op generaal Tsjertkof, den gouverneur-generaal van Warschau, dat hij een beroerte kreeg. Als vermoedelyken opvolger van Bobrikof wordt genoemd luitenant-generaal Wahl, thans secretaris-generaal aan het ministerie van binnenlandsche zaken en gewezen gouver neur van Wilna. Geschiedt deze benoeming, dan verwacht men nieuwe uitingen van onte vredenheid in Finland, daar Wahl een van de meest verfoeide mannen in Rusland zou zyn. Zyn benoeming zou gelijk staan met een bestendiging van do pol'tieke onderdruk king, die met Bobrikofs bewind is begonnen. Toen Wahl gouverneur van Wilna was, heeft reeds een student hem io Mei 1902 tijdens de arbeiders-onlusten trachten te vermoorden. De vrees van Finland's vrienden, dat de moord op Bobrikof rampspoedige gevolgen zal hebben voor de vrijheden die de Finnen nog behouden hebben, schijnt dus maar al te gegrond. Dit komt ook duidelijk uit in een artikel van het Nowojé Wretnja, welke zegt: De sohoten, die op generaal Bobrikof gelost zyn, zyn het doodvonnis voor de Finsche woelgeesten. Engeland. De berekening van de kosten van de kroning van Koning Edward is bijna afge loopen. De kroniDg zou, volgens de laatste berekening, den Eogelsohen belastingbetalers de kleinigheid van 7.186.780 gulden kosten. Ouitechland. Zaterdag heeft in den Harz een hevig on- weder gewoed. In de nabijheid van Schierke, waar de Koningin-Moeder eenigen tijd ver toefde, zyn 400 morgen bosoh geheel vernield. De meeste wegen op de Broeken zyn onbe gaanbaar. België. Over geheel België heeft Vrijdag 1.1. een onweder gewoed, vergezeld van windhoozen, dat ontzettende schade heeft aangericht en ook persoonlijke slachtoffers heeft gemaakt. In het Centrum zyn belangrijke verliezen geleden. Te La Hestre sloeg de bliksem in een herberg en brand vernielde het gebouw dat met twee aangrenzende huizen in asch werd drievoudig verbond der Balkanstaten. Te Morlanwelz viel 't hemelvuur op de villa van wed. Meusy, die totaal werd vernield. Te La Louière brandde een huis gedeeltelijk af. Te Luik heeft een huis eveneens veel schade geleden. Het onweder dat Vrijdagavond om 6 uur losbrak, is een der sohrikkelijkste geweest die 1 men reeds iu de streek heeft gezien. I Te Juprelie viel de bliksem in den stal van Jamotte, burgemeester en doodde er diens zuster, oud 50 jaar, die de koeien molk. Vier koeien werden gedood en een werkman doodelijk getroffen. Een paar uren later werden in een weide vier paarden van baron De Moffarts gedood. Om 10£ uur Vrijdagavond streek een windhoos over Virton neer. Op haar doortooht werden al de hoornen geknakt en gebroken. De boos ontmoette op haar weg de sohool voor kunsten en ambachten van Virton, die tot aan den grond werd vernield. ■edarland. Heerenveen, 20 Juni. Zekere W. in de gemeente Smallingerland, werd onlangs ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens overtreding van de Drankwet. Hij kreeg eene aanschrijving om ten parkette te ver schijnen, doch kwam niet, omdat bij een adres om gratie aan H. M. de Koningin had gericht. Zaterdagmorgen verschenen twee maró- chaussées uit Drachten en wilden hem arresteeren. W. deelde hun mede, dat hij j zich om gratie tot de Koningin had gewend, zoodat de maréchaussées, naar zyn meening, nog geen reoht hadden om hem te arresteeren. Toen bij daarop wilde wegloopen, trok één der maréchaussées de revolver en sohoot, met het gevolg, dat de kogel door de pet van W. drong en hy aan den sohedel een wonde kreeg, die hevig bloedde. De verwondde werd naar het parket te Heerenveen gebracht, alwaar de officier van justitie, op grond van het verzoek om gratie, hem weder op vrije voeten stelde. De heer W. heeft, wegens het schieten, eene klacht tegen de maréohauseées ingediend. Steenwijk. Alhier is bij enkele candidaat- stelling tot lid der Prov. Staten gekozen de heer J. H. Tromp Meesters (lib.) Dedemsvaart, 20 Juni. Een kindermeisje ging den drogietenwinkel van Mittendorff alhier binnen en liet den kinderwagen even onbeheerd vóór de deur staan, eohter niet dwars, maar met den kop in de riohting van de Kalkwyk; de kleine schijnt zich even te hebben bewogen, want eensklaps liep de wagen naar beneden tot op den vaartwel, kantelde en lag met zuigeling en al op zij in het kanaal. Mej. Mittendorff, die met haar kindje op den arm in den winkel stond, zag het gebeurde, legde haar kleine op den vloer, vloog naar buiten, 't water in en sloeg den arm om en onder den gekantelden wagen, waarop de drenkeling gelukkig nog was blijven liggen. Redster en geredde met 't voer tuig werden spoedig op 't droge gebracht. Toen de moeder, welke aan de Langewijk woont, haar lieveling weer thuis kreeg in vreemde kleertjes en niets ontdaan, omdat het zelfs door een andere moeder gezoogd was, rolden haar de tranen van dankbaarheid over de wangen en dankte ze zeker in stilte de moeder, die haar kind redde. Haarlem, 20 Juni. De instructie, Zaterdag door den officier van justitie en den rechter commissaris bij de reohtbank, te Haarlemmer meer gehouden, heeft ten gevolge gehad, dat de vrouw van den vermoedelijk vergiftigden, zekeren Dadema, naar hier is overgebracht, en na aan het paleis van justitie nog een verhoor te hebbeu ondergaan, 's avonds ten 11 ure is opgesloten in het huis van bewaring. Omtrent deze zaak meldt men nog, dat Dadema te Nieuw-Vennep woonde en 14 dagen geleden nog gezond en wel was. De verdachte kostganger snoefde er in het openbaar op, dat hy het met vrouw D. hield, eu zei dat hy wel zou zorgen met haar de zaak klaar te spelen. Het lijk is Zaterdagochtend te Nieuw- Vennep opgegraven en naar Hoofddorp gebracht, waar twee doctoren uit de Meer en doctor Van Duyl uit Haarlem, het hebben geopend, waarop de ingewanden in een ver zegelde bus naar hier zyn overgebracht. Amsterdam, 20 Juni. Beide partyen in de diamantwereld alhier hebben, zooals ge meld is, met groote meerderheid de voorstellen van verzoening aangenomen, die, op het voetspoor van het Antwerpsch vredestractaat door de wederzjjdsohe besturen waren ontworpen en voorgedragen. De strijd, die 4 maanden geduurd heeft, is dus aldus gelukkig geëindigd. En op een wijze, die alleszins bevredigend mag worden genoemd, omdat van weerszijden is toegegeven en dus geen van beiden zioh op genade of ongenade heeft moeten overgeven. De werk gevers hebben de opheffing verkregen van het leerlingenverbod, zy 't ook in wat beperkter mate dan zij eerst verlangd hadden. En tevens is ook voor de toekomst omtrent dat vraag stuk een regeling getroffen, gegrond op gemeen overleg en waarbij vooral te waardeeren is dat voor het aannemen van leerlingen in het vak eisohen van bekwaamheid en geschiktheid worden gesteld. Hunnerzijds hebben de werk lieden bovendien een verkorting van den arbeidsdag met betere loonregeling verkregen. Het vredestractaat is daarom in hooge mate bevredigend te noemen en het is zeer te hopen, dat het gemeenschappelijk overleg, dat daarbij omtrent een enkel onderdeel is voorgeschreven, zal worden uitgebreid tot alle voorkomende gesohillen, zoodat de vrede op den duur langs dien weg kan wörden gehandhaafd. 21 Juni. Maandagochtend zyn overal de diamantslijperijen heropend en is het werk, zonder dat zich eenige verdere moeilijkheden voordeden, weder hervat. Alhier is op 59-jarigen leeftijd overleden mr. J. K. van Weel. Te Oud-Beijerland geboren, was hy eerst griffier bij het kanton gerecht aldaar, welke betrekking hij later verwisselde met die van kantonrechter te Schoonhoven, om vervolgens te worden be noemd tot kantonrechter in het lete kanton alhier. Wegens zwakken gezondheidstoestand werd hij kort geleden op zyn verzoek eervol uit laatstgenoemde betrekking ontslagen. Op de heden gehouden verificatie-ver gadering in het faillissement der Nieuwe Nederlandeohe opera bleek, dat tegenover een bate van f 400, eene sohuld staat van f 26.000, terwyl nog verscheiden schuld- eisohers niet opgekomen zijn. In de bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade alhier is gisteren oen 23-jarig jongmensch verdronken. Men meent, dat hij, in het water zijnde, een hartverlamming heeft gekregen en zonder dat iemand het had opgemerkt, gezonken is. Een jonge vrouw kwam Vrijdag bij een kennis alhier een zwarten rok en een rijks daalder leenen. Tot pand liet zij een klein kind, dat zij bij zich droeg, achter. Tot heden echter is de vrouw nog niot terug gekeerd om haar pand io te lossen 1 De werklieden, die Zaterdagmiddag begonnen het puin van de ingestorte huizen aan de Da Costakade alhier weg te ruimen, schijnen dit spoedig reeds gestaakt te hebben. Althans de aanblik, dien de roïoe nu oplevert, versohilt zeer weinig van dien van Vrijdagmiddag, even nadat het ongeluk had plaats gehad. Het justitieel onderzoek naar de oorzaak van het ongeval duurt nog voort. De heer C. B. Posthumus Meyes treedt hierbij als deskundige op. Reeds moet gebleken zijn dat de oorzaak niet te zoeken is ia eea minderwaardige kwaliteit der gebruikte specie. De plek des onheils is nog steeds afgezet en wordt door een tweetal politie-agenten bewaakt. Wat de acht gewonden betreft, die in het Wilbelmina-Gasthuis worden verpleegd, hun toestand is nog steeds naar omstandigheden bevredigend. Utrecht, 20 Juni. Niet ver van de grens tuBeohen onze gemeente en Jutfaas, op den Jutfaasohenweg alhier, is iu den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee een zeer felle, uitslaande brand uitgebroken in de dakpannen- en muurtegelefabriek van de firma Ravesteyn. Niettegenstaande bet krachtig optreden van de Utrechtsche brandweer (o. m. met eene stoombrandspruit), welke om ruim 3 uur den brand meester was, brandde de fabriek geheel uit. De aangrenzende gebouwen loodsen met zeer brandbare stoffen en eene groep arbeiderswoningen werden gelukkig gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Ruim 80 arbeiders zullen door dezen brand gedurende eenigen tijd zonder werk zyn. 's-Gravenhage21 Juni. Wegens den gunstigen invloed van het verblijf op Het Loo op de gezondheid van de Koningin en den Prins kunnen zy in het begin van Juli naar Mecklenburg vertrekken ter bijwoning van den plechtigen intocht te Sohwerin van het groothertogelijk eohtpaar. In het gevolg gaat mee de heer Pot, geneesheer der hofhouding. Minister dr. Kuyper bevindt zioh te Brussel. Delft, 20 Juni. Het stoffelijk overschot van Charles Guillaume Naundorff, zioh noemende Charles, Louis de Bourbon, werd Zaterdag pleohtig opnieuw ter aarde besteld, ter plaatse, waar het gerust had, maar van waar het dezer dagen tijdelijk verwijderd werd, om het graf te restaureeren en daarom heen een monumentaal ijzeren hek te plaatsen. Nadat de deelnemers aan de plechtigheid zioh verzameld hadden ten huize van den lsten luitenant der infanterie H. J. E. de Bourbon, kleinzoon van bovenbedoelden Lodewyk XVII en van daar gegaan waren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1