Dinsdag 21 Jnni 1904. (Z i e r i Is. z e e s c tL e C o u r a n t). B E BIC H T. RECLAMES. Opening Jacht op Waterwild. N a den s I a g« NIEUWSTIJDINGEN. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Veroohijot DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De priji per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poat f 1,60. Noord-AmerikaTranaraal, Indië ena. rertending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8016. Directeur A. 3". DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren: j f FRANKEL' AdvertentiënTan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die zicli met 1 Juli a s. op deze Courant ahonneeren ont vangen de tot dien datom ver schijnende nummers gratis. A. J. DE LOOZE, Directeur. 16 regels T& ets. Elke regel meer lö ets. Voor kinderen, die lijden aan Eng-©l»oli© ziekte en klieren, zoodat spier- en beenderen vorming beneden het normale blyven, is Kufeke's Hiu- dermeel een uitstekend voedingsmiddel, omdat het r\jk is aan phosphaten. Zijn groot gehalte aan mineraal- stoffen heeft een bijzonder gunstigen invloed op de vorming der beenderen, terwyl zyn ryk gehalte aan licht verteer bare eiwitstf iï;n, den groei van het spiervleesch kracht dadig te hulp komt. Bovendien bevordert de voeding van zulke kinderen met KUFEKE'S KINDERMEEL, den bijna altyd ODgeregelden stoelgang. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 10 dezer, no. 185; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1904 de jacht op waterwild wordt geopend op 1 Juli. Middelburg, 11 Juni 1904. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. J a c htact e n. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aanvragen om Jachtacten voor bet aanstaande seizoen vóór tien 1 «Juli a.i-i. ter Gemeente-Secretarie behooren te worden in gediend. Zierikzee, den 20 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De uitslag der stemming van dit district Toor de Provinciale Staten geeft reden tot bizondere tevredenheid. Niet slechts, omdat de candidaten der vooruitstrevenden reeds terstond bij eerste stemming gekozen werden, en Sobouwen Daiveland daardoor zijn alouden naam een bolwerk voor den vooruitgang te zijn schit terend gehandhaafd heeft, maar ook omdat uit den strijd, die Vrijdag aan de stembus gestreden is, de liberale partij in deze streek, niettegenstaande zij ten aanzien van één der candidaten, dien zij stemmen moest, nog wel verdeeld was, sterker te voorschijn is getreden. Vergelijkt men toch de cijfers van deze stemming met die der stemming in 1901 voor de Prov. Staten, dan bespeurt men, dat de anti-revolutionaire partij in dit district beteekenisvol is achteruitgegaan. Men oordeele zelf. In 1901 bedroeg het aantal kiezers voor de Prov. Staten 3047, waarvan 2009 ter vervulling van hun stemplioht waren opgekomen. Het hoogste cijfer, dat toen de anti-revolu tionairen met één van hun oandidaten, den heer C. J. Boogerd, behaalden, was 1097. Aan onze zijde werd destijds het grootst aantal stemmen door den heer M. Bolle ver kregen, die met 1499 stemmen uit de bus kwam. De liberale verwierven dus toen 402 stemmen meer dan de anti-revolutionairen. Bij de stemming van verstreken Vrijdag bedroeg het aantal kiezers 3288, waarvan na aftrek van 27, die afvielen, omdat hun stem biljetten door het stembureau ongeldig werden verklaard, 2612 kiezers een geldige stem hebben uitgebraoht. Het hoogste cijfer, dat nu de anti-revolutionairen met één van hun candidaten, den heer J. Bouman, behaalden, was 925. Aan onze zijde werd het grootst aantal stemmen door mr. J. C. van der Lek de Clercq verkregen, die met 1707 stemmen oit de bus kwam. De liberalen verwierven dus thans 782 stemmen meer dan de anti revolutionairen. Derhalve hebben hier de liberalen in drie jaren tijde 380 stemmen gewonnen. Met dezen vooruitgang wenschen wij de liberale partij van dit distriot geluk, te meer, omdat week op week, ja zelfs aao den voor avond van de stemming nog, gepoogd werd de kiezers opzettelijk te misleiden. De Leerplichtwet, die in 1901 bij de Kamerverkiezing door de anti-revolutionaire partij met een zóó gunstig resultaatgeëxploiteerd was geworden, dat het district Schouwen Duiveland—Flakkee voor de liberale partij verloren ging, werd door het antirevolutionair orgaan wederom uitgespeeld. Maar het gezond verstand der kiezers, op de totale afwezigheid waarvan gehoopt werd, heeft begrepen, dat, wanneer die Leerpliohtwet inderdaad zoo goddeloos was, als de heeren penvoerders der anti-revolutionairen haar geliefden voor te stellen, dat dan dit Christe lijk Ministerie Da de aanvaarding van het bewind terstond verplicht ware geweest bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, waarbij zij werd ingetrokken. De kiezers hebben ingezien, dat, zoo die wet werkelijk zoo sleoht was als hun op de mouw werd gespeld, aan de indiening van een dergelijk wetsontwerp niets kon, niets mocht in den weg staan, en dat, waar integendeel het hoofd van dit Christelijk Kabinet, dr. Abr. Kuyper, zelf verklaard heeft aan de intrekking van genoemde wet zelfs niet te denken, getracht wordt hen op nieuw bij den neus te nemen. Nu, eens is dit gelukt. Eenmaal zjjn zij er leelijk ingeloopen. En dat was erg genoeg. Voor den tweeden keer echter bedankten zij blijkens het stemmencyfer in Oosterland en andere gemeenten nadrukkelijk. Was de uitslag der stemming in deze streek gunstig te noemen, in andere districten van ons vaderland werd de overwinning door onze tegenstanders behaald, zoodat, indien de Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet durft verwerpen, haar het zwaard van Damooles, de ontbinding, boven het hoofd hangt. Wij willen over de oorzaken van dit voor onze party ongunstig resultaat niet uitweiden. Wij wenschen er alleen dit van te zeggen, dat naar onze meening in het algemeen te weinig die kringen der bevolking door de liberalen bewerkt worden, die de groote bladen niet lezen. En die kringen juist geven bij de verkiezingen den doorslag. Willen de liberalen in het vervolg met vrucht werkzaam zijn, dan is het noodig, dat zij door het geheele land heen, ook in de groote steden, de kleine pers in het leven roepen, die onder anderen ook tot taak moet hebben om op bezadigde, heldere wijze op de gevaren te wijzen, die uit de overheersching van een kerkelijke richting voor ons vader land noodzakelijk voortspruiten. Indien de liberalen in Zuid-Holland veel- gelezene volksbladen tot hun beschikking hadden gehad, dan waren de kiezers, die niet gestemd hebben, ook meer van het politiek gewioht dezer Statenverkiezing doordrongen geworden, en dan waren deze even trouw als gewoonlijk, wanneer het de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer geldt, ter stembus thans opgekomen. Het échec, dat de liberalen in Zuid-Holland geleden hebben, is dan ook grootendeels aan de slechte opkomst der kiezers te wijten. Noch de nederlaag in andere districten mag ons echter ontmoedigen, nooh de zege praal in deze streek ons doen insluimeren. Er moet in dit jaar, dat aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer voorafgaat, overal gewerkt worden. Ook hier. Wy moeten beproeven ons kiesdistrict, dat in 1901 voor de liberale party verloren ging, het volgend jaar voor haar te heroveren. Noodig daartoe is in de allereerste plaats de vorming van een strijdkas. Hierover in een volgend artikel. Rusland—Japan. Nagasaki, 17 Juni. Het Japansche trace- portscbip «Katsoeno-maroe" liep gistereD, toen het 's nachts de haven Modji binnenliep, op de «Yamatokan" en zonk. Het transportschip «Sado-maroe", dat door de Rusbod beschadigd werd, liep bij Okinosjima aan den grond. De »Hino-maroe" vertrok uit Modji om hulp te bieden. Tokio, 18 Juni. Volgens bericht van het politie station te Saga nabij Sasebo, zyn langs de kust kanonschoten vaD uit zee gehoord. Het is mogelijk, dat de Japansche vloot de Russische ontmoette en dat een zeeslag in vollen gang is. Indië. Gelijk reeds in Indische beriohten werd aangekondigd, is generaal Van Heutsz thans naar Nederland vertrokken. Hjj is 15 dezer te Sabang aan boord gegaan van de Willem III" en kan dus binnen enkele weken arri- veeren. Zeer begrijpelijk, dat deze reis in verband moet worden gebraoht met de aanstaande vacature te Buitenzorg. De juist heden ont vangen Indische bladen maken daarvan reeds gewag. Zij brengen het tweeledig bericht, dat den generaal krachtens Koninklijke maohtiging is opgedragen om zich in de eerste helft van Juni naar Nederland te begeven en zich bij den Minister van Koloniën aan te melden. Gedurende de afwezigheid van generaal Van Heutsz wordt de generaal-majoor jhr. J. C. van der Wijok, chef van het wapen der in fanterie, belast met de functiën van civiel en militair gouverneur van Atjeh. De Loc. schrijft naar aanleiding hiervan: Er is nu geen twijfel meer. Generaal Van Heutsz is naar Nederland ontboden en men zal hem daar de landvoogdij over Indië aanbieden. Zijne benoeming zal slechts afhangen van de vraag, of men te 's-Gravenhage het oor zal leenen aan de eisohen, die generaal Van Heutsz zal stelleD. Want wij meenen te weten dat de generaal de regeering over Ned.-Indië niet zal aan vaarden, dan onder zulke voorwaarden, die, naar zijne meening, hem in staat zullen stellen te doen, wat hem voor Indië goed dunkt. Zijne benoeming zal hier in Indië met zoo veel ingenomenheid worden vernomen, als nog maar zelden aan den dag is gelegd. En terwijl wij in deze jaren in de eerste plaats het oog gerieht houden op de economische ontwikke ling der kolonie, erkennen wij, dat eene zoo veelzijdige begaafdheid als die van generaal Van Heutsz, maar eer nog zijne wilskracht, zijne voortvarendheid en zijne vrijzinnigheid oos waarborgen, dat hij het algemeen bestuur io de baan zal kunnen leiden. Turkije. Kemel Eddin pacha, schoonzoon van den sultan, beschuldigd van eene poging tot ver giftiging van zijne vrouw, is tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld en zyn huwelijk is ontbonden. De geneesheer Hakki Chenasi, die in de zaak betrokken was, werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en verbanning. Het Wiener Korr. Bureau verspreidt het volgende bericht«Tengevolge van voort durend inkomende beriohten, dat Turksche rooverbenden jegens teruggekeerde vluchte- ÜDgeD, vooral io het district Monastir en te Melko Tra vos, gewelddadigheden en gruwelen plegen, zonder dat de Turksche overheid tusechenbeide komtheeft de Bulgaarsohe regeering zich genoodzaakt gezien, de noodige stappen bij de Por te te doen". Van 25 April tot 29 Mei zyn in het district Sassoen 3000 Armeniërs, mannen, vrouwen en kinderen gedood, 50 Armenische dorpen verwoest en in de stad Moesj 31 aan Armeniërs toebehoorende winkels zijn ge plunderd. Te Moesj bevinden zich 4000 vluchtelingen. De mishandelingen van Armeniërs duren voort. Rusland. Petersburg, 16 Juni. Generaal Bobrikoff, gouverneur-generaal van Finland, werd heden, toen hy het gebouw van den Senaat te Hel- singfors binnenging, door pistoolsohoten ge troffen, afgevuurd door den zoon van het senaatslid Sohaumann. Bobrikoff werd ernstig getroffen in de maag en licht aan den hals. Sohaumann Jr. bracht ziohzelf, onmiddellijk na den aanslag, om het leven. Frankrijk. Het onderzoek van het Hof van Cassatie te Parijs betreffende de aanvraag om herziening van het Dreyfus-proces zal in de volgende week worden gesloten. De eerste President Ballot Beanpié zal dan een Raadsheer benoemen om rapport uit te breligen voor de Civiele Kamer. Het dossier is zeer omvangrijk en men gelooft dat de rapporteur niet gereed zal kunnen zyn vóór de vaoantie. Alsdan zal de zaak eerst in October voor het Hoog Gerechtshof in behandeling komen. Ouitschland. Te Berlijn is Donderdag op het spoor- weg-emplaoement in de nabijheid van het station Putlitzstrasse een ernstige brand uit gebroken. Op dit emplacement lagen 150.000 houten dwarsliggers in stapels van honderd opeengestapeld. Bovendien lagen hier nog groote stapels telegraafpalen. Waarschijnlijk ten gevolge van vonken uit eene locomotief heeft deze houtvoorraad vlam gevat, en bij het droge, geteerde en dus zeer brandbare materiaal, bleek weldra blueschen onmogelijk. De geheele Berlijnsche brandweer kwam op de been en een regiment soldaten ondersteunde hare pogingen, maar tevergeefs. Uren en uren woedde het vuur voort. De hitte in de nabyheid was onhoudbaar en tal van brandwachts moesten worden weg gedragen, van velen werden de voeten ge schroeid door de hitte van den bodem. Eerst Vrijdagavond kon men zeggen, dat het gevaar geweken was. De brandweer kon inrukken, sleohts eenige stoomspuiten ter bewaking achterlatende. Het spoorwegverkeer bleef geruimen tijd gestremd. De aangerichte sohade wordt op meer dan 30.000 mark geschat. Te Graben-Wiesbach, aan de route van den grooten automobiel wedstrijd, is Vrijdag bij een steile bocht een automobiel, waariu baron Vod Leidenberger en zijne vrouw zaten, omgeslagen en in een sloot geslingerd. De baron is reeds bezweken aan zijne wonden, terwijl de baronnes en de bestuurder zwaar gewond zijn. De vrouwen van het Berlijnsche congres zijn Vrijdag op audiëntie bij de keizerin ge weest. Behalve de voorzitster en de eere voorzitsters van het congreswaren de voorzitsters van de negentien verschillende vereenigingen bij de keizerin uitgenoodigd en nog drie dames van het Berlynsche comité. De keizerin ontving, omgeven door een groot aantal dames van het hof, de vrouwen, die haar met den naam van hare vereeniging werden voorgesteldde keizerin toonde zich geheel op de hoogte en bewees, in alles belang te stellenzij knoopte met elk der dames een gesprek aan. De vreemde dames werden in haar eigen taal aangesproken en de keizerin betuigde hare vreugde, dat het oongres tusschen de Duitsche en de buitenlandsche vrouwen een vriendschapsband knoopte. Een Turksohe dame, mevrouw Ben Harad, heeft op het Vrouwencongres een opzienwekkende redevoering gehouden over de «Slavernij der vrouw" in Turkije. Door de Brusselflohe Conventie, zeide zij, is de slavenhandel afgeschaft geworden. Des niettemin bloeit die handel nog in Turkije en wordt hij daar in blanke, vrouwelijke slaven gedreven. Elke paoha heeft zijn harem. Gelijk eigenaren van renstallen trotsoh zyn op hunne rossen, zoo roemt de pachA op zyn vrouwelijke slavinnen. Een bemiddeld man kan in Turkije veel gemakkelijker een slavin koopen dan een huwelijk sluiten. Verveelt hem een slavin, dan laat hy haar eenvoudig vrij, maar van een wettige vrouw moet hy zich officiéél laten soheiden en haar dan nog onderstand geven. Het kwaad wortelt des te dieper, omdat het de Sultan zelf is, die aan het hoofd van den handel in blanke slavinnen staat. In zyn harem wonen een menigte Circassieohe slavinnen, die hy heeft gekocht. Spreekster deed een beroep op de openbare meening van Europa om den Sultan tot om keer te noodzaken. Zij werd levendig toegejuicht. Medarland. Amstenrade, 17 Juni. Heden namiddag omstreeks 6J uur bij het tweede on weder, dat zich boven deze gemeente ontlastte, ver nam men maar al te spoedig een treurig ongeval. De oudste zoon van den heer Koersen, ongeveer 12 jaar oud, begaf zich eenigeu tijd te voren Daar Douver-Genbout, om inkoopen te doen. Op zijne terugkomst ongeveer 100 meter van zijne woning op den zoogenaamden «Heiberg" trof hem een bliksemstraal doodelijk. Hij werd na eenigen tijd daar gevonden. De pet, kousen en soboenen waren opengescheurd. Het gezicht was blauw; aau bet hoofd, de borst en voeten waren brand wonden zichtbaar. Hij droeg het pakje nog in den arm, wat hij te Douver-Genhout ingekocht had. Haarlem, 18 Juni. De justitie alhier houdt zich bezig met het onderzoek naar verschillende misdrijven. Op vermoeden van vergiftiging is het lijk van een in Haarlemmermeer gestorven en aldaar begraven man wederom opgedolven, teneinde te onderzoeken of de geruohten waarheid bevatten, dat die man zou zyn overleden door vergif. Een commen saal van den overledene, van wien beweerd wordt, dat by met diens vrouw in ongeoor loofde verstandhouding stond, is gisteren in instructie gehoord. Een verdachte uit Haarlemmermeer is aan gehouden eu in arrest gesteld. De politie heeft alhier aangehouden den eleotrioien uit Rotterdam, die daar opliohting had gepleegd. Hier had hij reedB kamers gehuurd bij een weduwe. De politie-agent, die onlangs des avonds op den Ouden SoheveDingschen weg de dienst bode op de villa «Anna State" ontzette en haar aanrander arresteerde, die, verborgen tusschen het kreupelhout, haar aangreep en den huissleutel die zij bij zich had, wilde af handig maken, heeft van zijne superieuren eene gratificatie van 50 oenten gehad 1 Naarden, 17 Juni. De infanterist A., van het garnizoen alhier, die een week geleden by de schietoefeningen op de Laarderheide blootshoofds had geloopen en toen by den terugkeer op den Laarderstraatweg eene flauwte kreeg, is thans aan de gevolgen van zonnesteek overleden. Culemborg, 17 Juni. Gisterenmorgen was vrouw B. met één harer kinderen bezig kleedjes te kloppen op pen plat dak, dat gedeeltelijk uit glas bestond. Op eens liet het kind los en viel vrouw B. door het glas in hare keuken. Ofschoon geneeskundige hulp werd inge roepen, is zij eenigen tijd daarna bezweken, vermoedelijk ten gevoVe van hersenschudding. 's-Gravenhage, 18 Juni. De brig. Ie kl. H. J. Blokposl 6d P. Haasnoot, brig. 2e kl. benevens de politie-agent 3e kl. J. G. Credoe, allen alhier, ontvingen gisteren ten stadhuize door tusschenkomst van den waarn. burge meester, ieder een biljet van 50 kronen met afzonderlijke dankbetuiging namens den Keizer van Oostenrijk voor de bizondere diensten bewezen bij de redding der schipbreukelingen der Oostenrijksche bark «Henriëtte" by haar stranding op 22 November. De Duitsohe regeering heeft aan de onze de uitlevering aangevraagd van het jongmensoh, dat dezer dagen in een hotel alhier is aangehouden wegens diefstal van 4000 Mark te Keulen. Rotterdam, 19 Juni. Heden overleed alhier in den ouderdom van 81 jaren de heer Mattheus Adamse, een man, bij alle zee varenden bekend. Op de vroegere reddingskotter Willem van Houten der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen was bij 10 jaren lang stuurman, waardoor bij gelegenheid vond vele schipbreukelingen van een wissen dood te redden. Hierna werd hy kapitein van eene sleepboot, gedurende welken tijd hy veel schepen aan de zandbanken vóór onze kust onttrok en eenige scheepsequipages geheel of gedeeltelijk redde. In 1880 redde hy met gevaar voor eigen leven de geheele equipage van het A merikaansche barkschip «Mavis", dat bij IJmuiden strandde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1