Zaterdag 18 Juni 1904. (SS ierilizeesclie C o u. r a n t). Eerste Blad. BERICHT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in ProviHcia. ZIERIKZEESCME NIEIWSRODE. VerschijDt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8016. Directeur a; jr. DE LOOZK Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. AdTertentiënTan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Haandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. ne Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Zij, (lie zich met I Juli a s. op (leze Courant alronneeren ont vangen (1e tot dien datum ver schijnende nummers gratis. A. J. DE LOOZE, Directeur. Poslkantoop te Zierikzee. Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Juni 1904: 1. "W. Willems, Dordrecht. 2. v. d. Sluis, Rotterdam. 3. C. van Sas, id. 4. J. L. Berrevoets, Schiedam. 5. D. Klompe, Wemeldinge. 6. id. id. 7. L. Saarloos, Willemstad. 8. Mej. Steejer, Rotterdam. Beslissend oorlogsnieuws is er niet. De belangrijkste militaire gebeurtenis is de voor- waartechü beweging van het eerste Japansche legercorps, dat door den bekwamen generaal Koeroki wordt aangevoerd, die, zooals men zioh herinnert, aan de Jaloerivier de Russen versloeg. Reeds werden door de Japansche troepen Sioechen en Saimatse bezet. De bedoeling van den opmarsch is natuurlijk den Russischeii bevelhebber Koerapotkin, die zich sterk verschanst heeft, uit zijn stelling te verdrijven. Dit zal niet zonder een hevige worsteling gepaard gaan. Koeroki zal daarbij gesteund worden door den generaal Okoe, die de bevelhebber is van het tweede Japansche legercorps. Gelukt het Koerapotkin te ver slaan, dan ligt de weg naar Moebden open. De twee legercorpsen, die tegen de Russen optrekken, tellen zeker 200.000 man. Het derde Japansche legercorps, dat door generaal Nogi aangevoerd, Port-Arthur belegert, is stellig een 100.000 man sterk. Het heeft reeds op de hoogten, die Port-Arthur be strijken, het belegeringsgeschut in positie geplaatst. Wat de Russische vloot betreft, die in de haven ligt, deze is tot machteloos heid gedoemd. Een gevecht in open zee met de Japansche oorlogsschepen durft zij niet aan. Zij acht zich nog het veiligst in de haven, waar zij door de batterijen der forten beschermd, zioh oefent in werkeloosheid. Veel tot verdediging van de vesting zal zij niet kunnen bijdragen. Of de vesting lang weer stand zal kunnen bieden, hangt af van de vraag, of de bezetting, nu niets meer ten gevolge van het beleg kan ingevoerd worden, voldoenden vooraad aan levensmiddelen en ammunitie heeft. Het verluidt, dat de 50.000 man sterke bezetting op rantsoen gesteld is, en dat al de Chineezen als onnutte en daarom ongewenschte opeters weggezonden zijn. Daaruit zou blijken, dat de mondkost tot een beperkten voorraad aanwezig is. Rusland spant zijn uiterste krachten in, teneinde den oorlog tot een voorspoedig einde te brengen. Het mobiliseert in tal van streken de troepen, en brengt daardoor telkens nieuwe, versche troepen io het veld. De vraag is Bleohts, kan Rusland, dat dikker in de schulden dan in de baten zit, den schattenverslindenden oorlog lang uithouden. In Finland verkneukelt men zich over den oorlog, waarin Rusland gewikkeld is, en wordt elke nederlaag, die aan het Russische leger wordt toegebracht, met vreugde begroet. Dit verwondert ons niet. De bevolking heeft voor bet Oorlogsfonds en het Roode Kruis dan ook bitter weinig bijgedragen, wat uit een tweeledig oogpunt te verklaren is. Voor eerst de Finnen willen hun onderdrukkers niet steunenen ten tweede, zoo zij dit al uit een humanitair oogpunt wilden doen, de knoeierijen, die mei de ingebomene gelden op groote schaal gepleegd worden, houden hen daarvau terug. Want de ambtenaren, die met de inning en bewaring der gelden belast zijn, stelen als de-raven. Millioenen verdwijnen op die manier. Weinig daarvan komt aan de gewonden ten goede. Dit verwondert ons volstrekt niet. Wie tooh eenigszins met de toestanden in Rusland bekend is, weet, dat schier de geheele ambtenaarswereld leeft en brast van uitzuigen en van de gelden, waar mede zij zioh laat omkoopen om diensten te praesteeren, die zij ambtshalve kosteloos moest verrichten. In Finland is, sedert het Russisch knoet systeem regeert, de vrijheid van vereenigiog en vergadering opgeheven. Door heel bet land nu hebben de werklieden tegen het ontnemen van die vrijheid betoogingen ge houden. In Helsingfore, de hoofdstad van Finland, namen 8000 werklieden aan die nationale manifestatie deel. In Belgrado, de hoofdstad van Servië, is op den verjaardag van den moord, gepleegd op Koning Alexander en zijn gemalin Draga, een rouwdienst gehouden, waaraan tal van officieren deelnamen, natuurlijk slechts zij, die den verraderlijken koningsmoord veraf schuwden. De organen van de moordenaars bende verschenen echter in feesttooi. De regeering zag dit lijdzaam aan. Schandelijk 1 Niet alleen, dat zij de bedrijvers van dien moord straffeloos laat, maar zij duldt ook nog, dat die moord verheerlijkt wordt. In tegenstelling met dezen gepasten rouw dienst werd in de Kathedraal ter eere van den verjaardag der verkiezing van Peter I tot Koning een ongepaste dankdienst gehouden. De Koning nam in de nieuwe konak in de oude durft hij niet te wonen, omdat de schimmen der vermoorden hem als den intel- lectueelen dader grijnzend aanklagen de huldebetoogingen van zijn aanhangers in ont vangst. Ook de burgemeester van Belgrado hield eeu mooie speech, die met een mooie speech van Peter I werd beantwoord. Millerand heeft ter gelegenheid dat het Ministerie in Frankrijk geïnterpelleerd werd over de herziening der tarieven van de ge rechtelijke onkosten, een poging gedaan de regeering ten val te brengen. Ilij noemde die herziening, waarbij, zooals de Minister Combes erkende, de regeering een fout begaan had, anti-demokratisch, en beschuldigde haar in het algemeen niet in demokratische richting het staatsroer te sturen. Vooral den Minister Combes viel hij hartstochtelijk aan. Een motie, waarbij men overging tot de orde van den dag, en waarmede de regeeriog verklaarde zich te vereenigen, werd met 313 tegen 250 stemmen aangenomen. Tijdens het debat werd door een lid van de rechterzijde een inter ruptie gedaan, betrekking hebbende op een poging tot omkoopiog van den Minister Combes, een poging, die afstuitte op de eerlijkheid yan den Minister. De Kamer benoemde een uit alle partijen bestaande commissie, teneinde deze aangelegenheid nader tot klaarheid te brengen. In Berlijn wordt op dit oogenblik een internationaal vrouwen-congres gehouden waarin al de op de vrouwen betrekking hebbende vraagstukken besproken zullen worden. Meer dan 200 dames zullen er het woord voeren. Ondanks de merkwaardige op positie van onze landgenoote, mevr. Aletta Jacobs, die nog wel het politieke kiesrecht van de vrouw op dit congres bepleiten zal, zijn de heeren der pers tot de zittingen toe gelaten, en mogen deze dus het vele, dat de dames bespreken zullen, wereldkundig maken. In België zijn de stemmingen en ook de herstemmingen voor de Provinciale Staten voor de liberalen gunstig uitgevallen. Zij hebben aan terrein gewonnen. De meerderheid, en daarop komt het aan, hebben zij echter in de gewestelijke vertegenwoordiging nog niet. In Armenië zijn 3500 menschen door de Koerden vermoord, nadat veertig dorpen door hen in de asch waren gelegd. Het is te hopen, dat Europa aan dergelijke gruwelen een einde make. Er zijn menschen op onzen aardbodem, die niet voor vol worden aangezien, omdat zij een andere kleur hebben, dan de witmenschen. Zoo spreekt men van het gele gevaar, doelend op de Japanneezen, die in geestelijke ont wikkeling zoo verre boven de blanke Russen staanen spreekt men van het zwarte gevaar, doelend op de negers en kaffers in Zuid- Afrika, die in het algemeen intellectueel op een lagere trap staan, maar die moreel niet braver, maar zeker ook niet slechter zullen zijn, dan zij, die tot de blanke bevolking behooren. De kaffers of zwartmenschen werden door de Boeren besohouwd als menschen van een inferieure kwaliteit. Toen de Eogelschen gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog de Boeren bestreden, teneinde hen aan Albion's heerschappij te onderwerpen, schaarden zich de kaffers, die de Boeren als de beheerschers van hun volksstam haatten, aan de zijde der Engelschen. Deze op hun beurt tengevolge van hun overmaoht heerschers geworden, stonden den Boeren bij het vredesverdrag het bezit van wapenen slechts dan toe, wannoer zij daartoe het verlof der Engelscbe regeerders hadden bekomen. Wat de kaffers betreft, deze werden door de Engelschen min of meer op voet van gelijkheid behandeld, het geen tengevolge had, dat zij bezield werden door een geest naar onafhankelijkheid, waarin zij vermoedelijk versterkt werden door de overwinningen, die hun stamverwanteo, de Herero's in Duitsch Zuid-West-Afrika behaald hebben. Dat gevoel voor zelfstandigheid komt den Eogelschen kwalijk gelegen. Vandaar dat zij, teneinde dat nationaal streven te knotten, onder de Boeren, die goed schieten kunnen, wapenen hebben verdeeld. De overwonnenen worden op die wijze door de overwinnaars gebruikt om een in de toekomst gevaarlijke beweging in haar geboorte te smoren. Nederland. Sneek, 16 Juni. De directeur der posterijen alhier zond een paar dagen geleden die brieven, welke onbestelbaar bleken, naar de secretarie der gemeente, ter opsporing van de geadresseerden. Één dier brieven, uit Cleveland (Amerika), kon den directeur niet weer worden ter hand gesteld, omdat de brief zoek was. Nadat de politie zioh met de zaak bemoeide, werd in verhoor genomen de klerk ter secretarie G. V., die al spoedig bekende, dat hij don brief geopend en daarna vernietigd had. De brief werd op zijn aanwijzing in een privaat gevonden, en in 's mans woning nog een acte van bekwaamheid van hoofd onderwijzer, welke den heer L. alhier, na zijn sollicitatie naar eene betrekking van onderwijzer aan de herhalingssohool, sedert Augustus j.l. nog niet was teruggegeven. De ontrouwe klerk is dadelijk in zijn betrekking geschorst. Naarden, 15 Juni. Zekeren B., die zich onder den invloed van sterken drank op den Amsterdamschen straatweg naast de stoom- tramlijn te slapen had gelegd, is bij 't plotse ling opspringen voor de naderende tram door de treeplank van een personenwagen een oog uitgeslagen. Zijne vrouw, die reeds ljjdende was, is na het vernemen van het ongeval van schrik gestorven. Botterdam, 16 Juni. Alhier loopt iemand rond, die niet wel bij 't hoofd is, vroeger ook al eens in een krankzinnigengesticht is verpleegd geworden, maar nu lastig en tot sohade is van menigeen, omdat men het den man niet zoo dadelijk aanziet, dat hij niet toerekenbaar is. Tal van buiseigenaren heeft hij voorgespiegeld, dat bij door een maatschappij, die over meer dan twee millioen te beschikken heeft, gemachtigd is, filialen te vestigenwaarin volksapotheken moeten komen. Zoo huurt hij groote benedenhuizen, doet de ruiten beschilderen met de noodige aankondigingen, gaat dan zonder van al deze handelingen ook maar het minste profijt te hebben naar banketbakkers en bestelt daar taarten en taartjes, te bezorgen aan genoemde benedenhuizen. Daar vindt men natuurlijk niemand thuis en gewoonlijk worden dan de taarten by één der buren afgegeven, waar ze staan te verzuren. De politie, die geen termen schijnt te kunnen vinden om den man op te pakken, heeft tegen hem gewaarschuwd. Steenbergen, 15 Juni. Het bestuur der R. C. Kiesvereeniging alhier heeft eenparig zijn ontslag genomen. Zierikzee, 17 Juni. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie deelen wij mede, dat het tweede concert in den tuin van de sociëteit nConcordia" bij den heer Van Meteren, te geven door »Oosterland's Fanfare", directeur de heer N. A. Hottinga, zal plaats hebben op aanstaanden Dinsdag 21 Juni, 's avonds 8 uur. Programma: 1. Toujours en avant. Pas-redoublé H. Colint 2. La Parure. Ouverture, J. Werkman3. Souviens-toi. Polka pour piston, Torelli; 4. Nelly. Valse de concert, H. Reuland; 5. Le Réveil,Werkman6. La Veetale. Ouverture, j Kastner; 7. Alia Stella confidente (arr. N. A. Hottinga), Rohaudi; Hommage a St.-Céoile, F. Schubert; 8. Potpourri populaire, N. A. Hottinga. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van zes Hoofd-Ingelanden van het Watersohap Schouwen zijn uitgebracht 99 geldige stemmen. Herkozen zijn de heeren D. Hocke Dz. met 96, H. C. Bolle C.Mz. met 96, mr. H. C. Moolenburgh met 94, A. A. Vis met 90 en M. T. v. d. Bout met 88 stemmen. Voor de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer C. Berrevoet, verkregen de heeren M. de Glopper te Ellemeet 36, N. Dalebout te Noordwelle 30, J. v. d. Bout Cz. te Eikerzee 16 en L. Dalebout, (Schelphoek) 7 stemmen, zoodat tusschen beide eerstgenoemden eene herstemming moet plaats hebben. In ons nummer van Dinsdag den 14den Juni is een vergelijking opgenomen van het aantal inwoners in de verschillende gemeenten der provincie Zeeland op 1 Januari 1904, waaruit blijkt, dat in niet minder dan 37 ge meenten de bevolking is verminderd. De genoemde cijfers nu betreffen de bevol king op 1 Januari 1889 en 1 Januari 1904, dus over vijftien jaren. Men schrijft aan de Middelb. Crt.: De inwoners van Noordwelle en Seroos- kerke (Schouwen) staat het huilen nader dan het lachen by de gedachte aan alles wat de nieuwe haven aan den Schelphoek hun be rokkend heeft. In 't begin van 1902 werden de werkzaam heden aan die haven begonnen, dooh al spoedig door de aannemers in den steek gelaten, omdat zij beweerden het werk niet volgens het bestek met den aangewezen grond te kunnen maken. Een proces, door hen gevoerd ter verkrijging van arbitrage over de geschiktheid vari dien grond voor het werk, werd door de rechterlijke macht afgewezen. Inmiddels nam één der borgen het werk ter hand, dat, naar men meende aangezien bereids een deel ervan was afgewerkt goedkooper zou kunnen worden uitgevoerd. Edoch daarmee komt men thans vreeselijk bedrogen uit. Het werk toch dezer dagen als voltooid opgeleverd heeft, boven de aannemingssom, groot f 32575, de enorme som van ruim f 11,300 aan de arme gemeenten meer gekost, zoodat deze daardoor thans diep in de sobuld zijn geraakt. Gedflp. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld het aaDgaan van een geldleening van f 100,000. Nog wordt voorgesteld in te willigen een verzoek van het bestuur der Vereeniging Zee vaartschool te Ylissingen tot verbooging van het aan die inrichting toegekende subsidie. Tevens zal in de zomerzitting worden behandeld een voorstel van Gedep. Staten betreffende het verzoek om subsidie voor een stoomtram BorseleGoesWolfertsdyksche veer. Tot tijdelijk opziohter bij den Rijks- Waterstaat, belast met de opneming der rijks wegen in Noord-Holland, is benoemd de heer J. Pouwer te Oost-Souburg. De bevolking van ons land bedroeg op 1 Jan 1.1. 5,430,973 personen, waaronder 50,563 meer vrouwen dan mannen. Voor zoover thans bekend is, zullen de verkiezingen in de Prov. Staten van ons land weinig verandering brengenalthans zeker niet ten nadeele der liberale party. Westelijk Schouwen. Deze week heeft men een aanvang genomen met het rooien der bloembollen. Liet de ontwikkeling der bovenaardsche deelen dit jaar weinig of niets te wensohen over, de ontwikkeling van den bol is eveneens sterk geweest. Bij het uitdoen blijkt althans, dat de teelt goed, soms zelfs zeer goed is. Yan de meeste, zoowel dubbele als enkele soorten, worden vele krachtige en gezonde bollen gerooid. Dewijl de groene veilingen der bolgewassen dit jaar geen gunstige resultaten hebben op geleverd, zal men, naar wij vernemen, trachten door droge veilingen de bollen te verhandelen. Nieuwerkerk. De mazelen zijn naar hier overgewaaid, en hebben in enkele dagen onder de jeugd, vooral tussohen 6 en 10 jaar, vele slachtoffers gemaakt. De ziekte heeft een tamelijk goedaardig karakter. Bruinisse, 16 Juni. Maandagnamiddag zal onze gemeente te ongeveer 4 ure bezooht worden door den Commissaris der Koningin onzer provincie. Nog steeds vertrekken van hier een groot aantal vaartuigen naar de Zuiderzee ter bekoming van mosselzaad. De vorige week werd ruim 3000 ton aangevoerd. Ook de handel in mosselen is weer begonnen; ruim 1000 ton werd naar verschillende plaatsen in België verzonden. Oud-Vo8semeer. Door den dijkwerker M. den Engelsman in den Yanbaaftenpolder werd dezer dagen een verbazend groote bruin- visch geschoten, die by opening bleek een geheel voldragen jong te bevatten. Jammer, dat hem voor dit dier geen premie wordt toegekend, zooals voor een zeehond. De tijd is ook voorbij, dat bruinvisohspek op de tafel der koningen verscheen. In het paardenspel, dat met de kermis alhier zijn standplaats vond, werd deze week nog een extra-voorstelling gegevenvooraf was gevraagd een extra-kwaad paard van één der landbouwers, om dat in eenige uren gedwee te maken. De heer Tholenaar leverde er een dier, dat niet erg gemakkelijk is, en werkelijk is het gelukt dit beest binnen korten tijd aan den wil van den kunstrijder te onder werpen. Een en ander lokte honderden naar het paardenspel. Billand. Drie jonge mannen, verdacht van de inbraak op de hofstede der firma K. alhier te hebben gepleegd, werden door de politie in den Engelschen polder gevat, en naar hier gebracht. In voorloopige bewaring gesteld, werden ze ondervraagd en met verschillende personen geconfronteerd. Er heerschte veel drukte en beweging, maar of men de ware misdadigers in banden heeft, zal later moeten blijken. By het fouilleeren werd niets op hen gevonden van de vermiste voorwerpen, ook zaten ze slecht in de financiën. Toch vond de politie het goed ze niet te laten loopen, van daar dat ze tegen den avond naar Middelburg werden vervoerd. O II D K R W IJ (I. Door mej. T. P. Slager te Oud-Vossemeer is tegen 1 Aug. a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres, wegens hare benoeming als zoodanig te St.-Annaland. Vrije- en orde - oefeningenUit de Handelingen der vergadering der Tweede Kamer van 16 Dec. bleek, dat de heer mr. E. A. Smidt reeds heeft opgemerkt, dat vak j niet tot zijn recht komt; na een en ander daarover opgemerkt te hebben, beloofde de Minister een onderzoek. Een leeraar in gymnastiek merkt nu op, dat thans de hoofden van scholen de volgende vragen hebben te beantwoorden: 1°. welke zijn de resultaten van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen? en 2°. werkt het ook storend op den goeden gang van het onderwijs? Bedoelde leeraar schrijft, laten alle onderwijzers als één man optreden, teneinde dit gehate vak van het leerplan geschrapt te krijgen. Nog een misstandI De onderwijzers aan de openbare lagere soholen zijn, behoudens ont heffing, verplicht dat onderwijs te geven, terwijl die aan bizondere schol: n olledig zijn vrijgesteld. By het te Utrecht gehouden examen in boekhouden van den »Nederlandachen Bond van Acoountants" is o. m. geslaagd de heer J. Maas te Breskens. Tot onderwijzeres aan school 2 te Ierseke is tegen 1 Juli benoemd mejnffr. C. H. Lammerse te Wormerveer, met wie op de voordracht stonden mej. E. Larooy te Scherpenisse en mej. A. R. Notenboom te Amerongen. Stavenisae, 16 Juni. In de gisterenavond te St.-Annaland gehouden vergadering van de afd. Tholen en St.-Philipsland van den Bond van Ned. Onderw., werd in de plaats van den heer W. J. Woittier, die naar elders vertrokken isbenoemd als secretaris de heer C. Kabbendijk te St.-Annaland. Besproken werd het noodige, inzake de komst van den heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, op Vrijdag 8 Juli te Scherpenisse. Uit de kas der afd. werd gegeven f 2,50 aan het fonds ter ondersteuning van de uit gesloten diamantbewerkers. BECHTSZA K fi N. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch be vestigde het vrijsprekend vonnis der recht bank aldaar, voor J. J., bezembinder te Echt, beklaagd op 26 Mei 1903 den jachtopziener J. H. Scheurs onder Bergen opzettelijk te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1