Zaterdag lf Juni 1904. De Hofstede Tweede Blad Erve, Tuin, Bosch, Bouw en Weiland, ZIERIKZEESCHE (Z ierilizeesclie NIEUWSBODE. Cou.r an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maauden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG Na. 8012 Directeur 9 /V - J. DB DOOZiB. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 (.lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FHaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. MIE»WSTIiP8M6EH. Rusland—Japan. Petersburg, 8 Juni. Het Russische tele- graaf-agentuur ontving het volgende bericht uit Liaoyang van den 8 dezer: Chinoezen melden, dat den 6 dezer ver scheidene krachtige aanvallen werden gedaan op Port-Arthur, tegelijkertijd te wateren te land. Deze aanvallen werden echter met groote verliezen, o. a. de vernietiging van een derde gedeelte van het Japansche leger, teruggeslagen. De stelling van de Japanners bij KwantoeDg bevindt zich in de grootste moeilijkheid. Ook werd gesprokon over eon gerucht omtrent een vereeniging van de beide Russische eskaders vóór Port-Arthur en omtrent een geleverden zeeslag, waarbij 4 groote Japansche schepen vernietigd werden. Tokio, 7 Juni. Admiraal Togo seint dat het opruimen van mijnen in de Talienwanbaai, ondanks de hooge zee, op bevredigende wijze wordt voortgezet. Van 3 tot 6 Juni werden er niet minder dan 41 ontdekt, die men alle liet springen. Goede diensten bewijst bij dit werk een Chinees, die vroeger loods is geweest. Voor platboom-vaartuigen is reeds een veilige vaargeul gemaakt. 8 Juni. Vier Japansche kanonneer- booten naderden Maandagnacht omstreeks 12 uur Port-Artbur tot op zeer korten afstand, met het doel den haveningang te verkennon. Zij werden ontdekt en blootgesteld aan een hevig geschutvuur. Kanonneerboot no. 4 werd niet minder dan achtmaal geraakt, maar bleef, hoewel beschadigd, drijvende. Één der opvaren den werd gedood, twee werden gewond. Chifoe, 9 Juni. Vijftien jonken met Chi noezen, zoowel kooplieden als koelie's verlieten in den morgen van den 8sten Juni met toe stemming der Russieohe autoriteiten Port- Arthur en kwamen heden hier aan. De mededeelingen, welke zjj over den toestand in de vesting geven, loopen zeer uiteen, dooh in zooverre zijn zij eensluidend dat bij het gevecht, vier dagen geleden op nog geen 16 kilometer van Port-Arthnr, alle soldaten de stad verlieten om aan den strijd deel te nemen. In de haven zijn nog maar drie groote schepen en een aantal kleinere overgebleven. De Chineezen kunnen niet verklaren, wat er yan de andere groote schepen geworden is. Alle forten, zeggen zij, zijn bij de in de laatste dagen plaats gehad hebbende beschie tingen meer of minder beschadigd, terwijl de mijnen, korteliogs in den ingang der haven gelegd, ontploft zijn gedurende een hevig onweder. Volgens de uit Port-Arthnr hier aan gekomen Chineezen zijn de buitenste forten der stad ernstig beschadigd, do binnenste minder. Verscheidene gebonwen in de stad zijn vernield. Bevestigd wordt, dat er in de haven slechts drie groote schepen liggeD, maar geloofd wordt, dat er een aantal in de buiten haven ligt achter de landtong (De Tijger- staart), die de baai afsluit. Er gaat geen jonk uit Port-Arthur of er gaan Chineezen mee, die de stad verlaten. In den afgeloopen naoht deden de Japanners blijkbaar een krachtige pogiüg om Port-Arthnr te land te naderen. Door de bemanning van een jonk, die een punt, drie mijlen zuidelijk van Dalny, gisterenmorgen in de vroegte verliet, werd vuren gehoord, ten noorden van Port-Arthur, van 7 uur 's morgens tot 2 uur iu den namiddag. Toen geraakte het vaartuig op een te grooten afstand, zoodat het vuren niet meer gehoord werd. Het schjjnt, dat de Japanners gisteren een land en zeeaanval op Port-Arthur beraamden. Toen de Russen dit opmerkten, zonden zij hun eskader uit, om de Japansohe vloot op zee slag te leveren en haar te beletten met de landmacht saam te werken. Een officier van gezondheid, die ziek uit Charbio is teruggekeerd, heeft verklaard, dat hij een groot deel van de toenemende ziekte onder de Russische troepen in Mant- sjoerije toeschrijft aan hot muffe zure meel en andere bedorven levensmiddelen door schelm achtige leveranciers geleverd eu door vele militairen aanvaard. Voorts moeten er naar Mantsjoerije gezonden zijn een GO a 70000 kisten vleesch in blik, dat nog afkomstig is uit don laatsten RussischTurkschen oorlog. Zulk een zending is natuurlijk op zichzelf al genoeg om een epidemie in 't leven te roepen. De schandelijke staaltjes van verdorvenheid en misdadige onverschilligheid bij de Russische intendance in dien oorlog aan 't licht gekomen, worden nu in de schaduw gesteld volgons hetzelfde bericht. Een tweede zware beschul- diging ook van andere zijde reeds meer dan eens vernomen is, dat van al het ondergoed enz., dat voor de arme zieke en gewonde soldaten wordt bijeengebracht in^ Rusland, slechts een derde de plaats der be-' stemming bereikt. De rest wordt gestolen en in de kisten het gestolene vervangen door zaagsel, lompen, vuil, enz. Amerika. De Novoie Vremia deelde mede, dat de Pbilippijnen door Amerika aan Japan zullen worden verkocht. Naar een diplomaat in St.-Petersburg aan den correspondent van de Matin aldaar zeide, is het waarschijnlijk, dat Japan voor het bezit der eilanden een belangrijke geldsom zal be talen en de toezegging zal doen den Ver- eenigden Staten voordeelen in de Aziatieche wateren toe te staan, indien het in het Uiterste Oosten overwicht kreeg. Maar Duitschlacd, voegde de diplomaat er bij, dat op de Pbilip pijnen groote belangen op het spel heeft staan, zal zeker tegen de overdraoht protes teeren. Ook Nederland moet tegen het krijgen van de heerBchzuchtige Japanners als buren van onzen Indischen archipel eenige bedenkingen hebben. Op de tentoonstelling te St.-Louis zal de held van Magersfontein, generaal Cronjé, met verschillende chefs van Boerencommando's, onder wie Ben Viljoen en Kemp, een voor stelling geven van zijn nederlaag bij Paardeberg! Tot zijn verontschuldiging schrijft hij in de Matin den volgenden brief: »Ik heb gevochten voor mijn land en ik heb alles voor mjjn land verloren. Ik heb geen vaderland, geen huis meer. Ik ben ge ruïneerd, mijn lieve vrouw is dood! Ik ben te oud om een nieuw leven te beginnen en mij een nieuwe positie te maken. Ik heb geen hulpbronnen meer, ik zie in de toekomst niets dan ellende Waartoe dient de roem, dien ik in den oorlog verwierf, terwijl ik voor de vrijheid vocht, als ik niet in staat zal zijn om te werken voor mijn levensonderhoud? Ik heb mijn vrienden geraadpleegd over het mij gedane aanbod. Mijn vriend Van Alphen, oud-postmoester-generaal, antwoordde mij, dat roem en eor niet verhinderden hoDger te lijden en dat ik werken moest, op welke wijze ook Anderen smeekten mij het aanbod van de hand te wijzenIk heb hun op mijn toeBtand gewezen. Wat kon ik nog hopen van mijn land? Een klein stukje grond en wat landbouw werktuigen. Dat was goed toen ik nog jong was lang geleden! Mijn landgenooten hebben evenmin als de Engelschen iets voor mij gedaan. En ik zeide tot mijzelf dat mijn reputatie als soldaat mijn eenige rijkdom was en dat ik door baar geld moest verdienen voor mijn ouden dag. Mijn vrienden deelden in deze meening. Dus besloot ik in te gaan op het aanbod. Opnieuw zal ik den slag leveren, waaraan ik deelgenomen heb Dan hoop ik dat beter begrepen zal worden, wat ik en mijn mannen leden en opofferden, gedurende den laatsten oorlog. Generaal CRONJÉ". Een telegram over den Maandag plaats gehad hebbenden grooten brand te Corniog, in den staat New-York, meldt, dat de brand ontstond in een whisky-stokerij, op een na de grootste ter wereld, naar 't heet, en wel door eeno ontploffing. De fabriek stortte in en tien man, die onder de puinhoopen lagen, verbrandden. Het vnur tastte ook een nabij- staand pakhuis aan, waar 30.000 vaten whisky opgestapeld lagen. Het heele pand was weldra een groote vuurpoel. De brandende sterke drank vloeide nu naar de rivier en over het water bereikte het vuur groote veestallen, waar alle beesten, 3200 stuks, in de vlammen omkwamen. Spanje. Een hagelstorm is Zondag op Madrid neer gestreken, waardoor de telefoondraden zijn afgebroken, het tramverkeer gestremd, straten en pleinen onder water gezet en een groot aantal boomen ontworteld. De storm hield ook den volgenden dag aan. De verwoestingen zijn Zeer ernstig. Veel huizen dreigen in te storten. Nabij het station is een man gedood door vallende olectrische draden. Er zijn tweo gekwetsten. Er worden voorzorgsmaatregelen genomen. Te Toledo en Ciudad-Real heeft de hagel groote schade aangericht op een buiten. De gebouwen van het minister-voorzitter- sohap, van het ministerie van buitenlandscbe zaken, dat van binnenlandsche zaken en de kelders der Nationale Bank zijn overstroomd. Op veel plaatsen stond het water een meter hoog. Italië. De directeur van het mnseum te Napela, Pais, vriend en beschermeling van den ge wezen minister van onderwijs Nasi, heeft bij Kon. besluit zijn ontslag gekregen wegens onregelmatigheden in zjjn beheer. Het tekort bedraagt liefst 300.000 lire! Servië. Op denzelfden dag (10 Juli) dat te Belgrado een plechtige zielemis zal worden gehouden voor koning Alexander en koningin Draga, een plechtigheid, die op touw is gezet door leden der familie Obrenowitej, zullen de stu denten van de hoogeschool te Belgrado een meeting houden, waarin de moord op het koningspaar verheerlijkt zal worden, fin of dat nog niet mooi genoeg is, zullen de officieren van het garnizoen een bal geven! Feesten van dien aard worden georganiseerd in do verschillende provincie-steden. Zweden. Andrew Carnegie heeft aan de universiteit van Gothenburg f 120.000 geschonken voor eon leerstoel in het fingelsch. Duitschland. Een vrouw in stukken gesneden. Het onderzoek naar de identiteit van het lijk eener vrouw, dat te Charlottenburg werd gevonden en waaraan hoofd, armen en beenen ontbraken, heeft reeds eenige resultaten op geleverd, ofschoon men nog in het duister rondtast. Nabij een molen zijn half verkoolde menschenbeenderen gevonden, die van armen en beenen afkomstig moeten zijo. Verschillende omstandigheden doen vermoedeD, dat deze verbrande lichaamsdeelen bij het gevonden lijk bohooren moeten. Het hoofd der doode wordt nog steeds vermist en men vreest, dat dit eveneens verbrand is. Ofschoon men ter plaatse waar do beenderen gevonden zijn, ook sporen van vuur waarnam, staat het toch vast, dat die lichaamsdeelen daar niet verbrand zijo. Daarvoor is namelijk een groote hitte noodig geweest, zoodat de ver branding in een oven moet hebben plaats gehad. De politie richt dientengevolge haar nasporiogen op fabrieken en werkplaatsen, waar groote vuren gestookt worden. Het lijk was, toen het gevonden werd, geheel ontkleed, zoodat men alle kleediogstukken, die te Charlottenburg en Berlijn op straat gevonden worden, aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpt. Nabij de Jannowitzbrug vond men een hemd, gemerkt T. W. II en in de Wailstraat een oogeteekend hemd, een blauw- en witgestreepte blouse en een paar knooplaarzen. In hoeverre deze betrekking hebben op het gevonden lijk, heeft men nog niet kunnen uitmaken. Het is niet zeker, dat de ongelukkige ver moord is. Het goneeskandig onderzoek van het lijk heeft uitgewezen, dat de vrouw in bizondere omstandigheden baar toevlucht heeft genomen tot kwakzalversmiddelen en daarbij het leven heeft verloren. Het veroorzaken van den dood, door het uitoefenen van kwak zalverij, wordt met zware straf bedreigd en daarom kan het zijo dat bij, die haar hierbij behulpzaam is geweest, baar lijk in stukken heeft gesneden om zoodoende te beletten dat het herkend werd en zijn straf te ontgaan. Behalve de toegezegde belooning van 1000 mark voor aanwijzingen, die tot ontdekking der schuldigen kunnen leiden, zijn nog extra premiöa uitgeloofd op het vinden van het hoofd en van kleedingatnkken der doode. Nederland. Rotterdam, 9 Juni. Met een feilen vlam mengloed kondigde zich gisterenavond laat een geduchte brand aan, onverhoeds uit gebroken boven iu den stoommeelmolen van den hoer J. P. Ëngel en staande aan den Dortschen Straatweg, nabij den hoek van den Katendrgchtschen Lagendijk. Van verre gezien over de Maashaven heen het vrije veld in, de richting van Charlois uit, scheen do brandende molen een groote brandende toorts, waaruit vlammen laaiden en vonkon regenden. Ruim tien uren was het toen de dienstbode van den heer Engel dieDa zoon opmerkzaam maakte op licht, dat zij boven onder den houten kap aan don molen meende te be speuren, hetwelk bjj nader inzien vonken bleken van een feilen brand daarbinnen uitgebroken. In een oogwenk breidde het vuur zich kolos saal uit, en vóór nog een spuit aanwezig was, hadden de vlammen zich reeds een uitweg gebaand naar buiten. Trouwens de handbrand- spuiten vermochten al heel weinig tegen dezen hoogen, hechten, van het jaar 1847 dateerenden molen, genaamd »De Korenaar", vooral nu de brand heel bovenin ontstond, naar ver moed wordt door het heet loopen van den aspirateur. Met inspanning van alle kracht en nadat achtereenvolgens de handbrandspuiten 42, 40 en 43, alsmede de stoomspuit no. 3. geetation- neerd op den Linkor Maasoever, en de stoom bootjes van den havendienst Havendienst I en Gemeentewerken in dienst gesteld waren, werd men het vuur langzamerhand meester. Om half één in den nacht was gevaar voor uitbreiding geweken en kon met eenige zeker heid gezegd worden, dat de brand zich tot den molen bepalen zou. Tot de balie of om loop, aangebraoht ter hoogte van den maal zolder, brandde hij van de kap af totaal uit en daarmede gingen groote hoeveelheden graan te loor. Wat voorts niet in de vlam men opging, ging door het bluschwater verloren. De molen, het machinegebouw en de buil- kamer zijo met inhoud op Rotterdamsche beurapolis verzekerd. Bij het uitrukken naar dezen brand ge raakte de reservewagen no. 2 in de Stieltjes straat, oven voorbij de brug over do Spoor weghaven, terwijl in volle vaart gereden werd, met één der wielen tusschen de daar liggende spoorrails. Paard en wagen sloegen om, een wiel brak, en de heer J. Pellenkoft, assistent- opzichter in dienst dezer gemeente, sloeg uit den wagen mee om en kreeg, vóór hij den grond bereikte, nog een klap van het lemoen. Met een ernstig gekneusd been is hij op genomen, en nadat een te hulp geroepen geneesheer assistentie verleend had, werd hij huiswaarts vervoerd. De koetsier van den wagen sloeg, toen deze met paard en al omging, boven over het paard heon, doch kwam met den schrik en wat schrammen vrij, terwijl de man, die achterop stond, bijtijds van den wagen wist te springen. De zwaar beschadigde wagen lag een groot deel van den nacht ter plaatse, nadat men het paard had weggeleid. Op het gezicht der vlammen begaven zich velen uit de stad naar de Maashaven en omgeving om een kijkje te nemen. Zoo de Heero wil en zjj leven hopen onze geliefde Ouders JACOB MARINUS PAPE Mzn. en I MARTHA FRANCINA JANSEN Jd. op 11 Juni aanst. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Poortvliet, 7 Juni 1904. Hunne dankbare Kinderen, J. SAKKO—Pape. G. SAKKO. Zaterdag 11 Juni hoopt WILLEMINA DEN BOER, Wed. Joii. Pannekoek, haar 80sten Geboortedag te herdenken. Brouwershaven, Juni 1904. Haar Kleinzoon, Lt. BOLKENBAAS Jz. PRO DEO. Derde Aankondiging. Bij vonnis der arrond. rechtbank te Zierikzee van 23 Februari 1904, in kracht van gewijsde gegaan, is tusscheu ELIZABETH PADMOS, zonder beroep en AREND CLEMENT, werkman, beiden wonende te Zierikzee, uitgesproken de scheiding van tafel en bed en zulks ten verzoeke van eerstgenoemde. Voor extract, Mr. A. J. F. FOKKER. Inriolitlngen voor behandeling van Zenuw-, Inwendige- en Rheumatische Ziekten. ROTTERDAM, Schiedamsche Singel 11, Geneesheer-Directeur nr. TMB1V CATJE- De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten verzoeke der erfgenamen van den WelEd. Geetr. Heer Mr. W. HOYER op Woensdag 22 Juni 1904, des voormiddags 11 ure, in de Sociëteit vaD den Heer F. C. VAN METEREN te Zierikzee, publiek verkoopen: I. f met 14 Heet. 26 Aren 62 Centiaren gelegen aan den weg naar Scharendijke bij «Moermond" onder Renesoe en aan den Stellewekkenweg en den Aardeweg onder Noordwelle. In pacht bij J. Dalebout tot 1915 om f 350 'sjaars. li. Het Tiendrecht van eenige perceelen in Stavenisse-, Margaretha-, Oudzuid- moer-, Nieuwzuidraoer-, Nieuwen- en Oud- Kempenshofotedepolder en in Habakuk, mitsgaders in beoosten Zwane en Kapelle onder Nieuwerkerk, in Ouwerkerk, in de Raapschoof en de Breetienden onder Oooterland. Alles in diverse perceelen bij Verkoopboekjes omschreven. n j De Notaris J. FRANSE zal, Ëtgjt Vrijdag 24 Juni 1904, 's voor- middags 11 ure, voorden HeerP. VAN ZUIJEN, in het te veilen gebouw, pa bliek verkoopen, om te aanvaarden met 15 Juli: Do van ouds gunstig- bekende waaraan vergunning tot verkoop van Sterke Drankenmet Inventaris, bestaande in: Woonhuis, Schuur, Wagenhuis, Erf en Tuin, in de kom van het lief gelegen Burg, sectie B no. 388, groot 9 A. 25 c.A. n f De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ton ver- zoeke van den WelEd.Geb. Heer B. J. VAN DONGEN, op Dinsdag 28 Juni 1904, des voormiddags 11 ure, in de Concertzaal te Zierikzee, publiek verkoopen: „YPENH0VE", met 39 Hectaren 78 Aren 04 Centiaren UITMUNTENDE Llll 1IUIU11111/U1IJ staande en gelegen in de Polders Gouweveer, Sas, Zelke, Zuidhoek, Zuidernieuwland, Alte- klein en Vier Bannen van Duivelaod onder Zierikzee, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Grondl. f 193,61Polderl. 371,90J. Alles iu gebruik tot November 1905 bij A. Geluk. Breeder in diverse perceelen en massa's bij Verkoopboekjes omschreven. Rood Vliegenpapier Vliegen Lijmpapier, Salon-Vliegenvangers Carbolblokken. Concurreerende prijzen bü Boekhandelaar KROM, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5