Dinsdag 7 Juni 1904. (55 i e r i li. z e e s c li e Cour an t). VERKOOP NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad tN Provincis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG No. 8010. >ot« A. I J. 1 Directeur A - a. DE! doozel FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiesvan 13 regel» 30 Ot«. meerdere regel» 10 Cta.kannen uiterlijk tot de» Maandag», Woenadaga en Vrijdag, middag» 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. VAN StraatmestAsch, Vuilnis, enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hij op Maandag; 13 Juni 1004, des middags 12 uur, ten Raadhuize, zal overgaan tot den openbaren verkoop, in 16 perceelen, van de in de maanden Januari, Februari, Maart en April 1904 door deze gemeente vergaarde en goed gesorteerde Straat- mest, Asch en Vuilnis met Beer vermengd. De voorwaarden van verkoop, waarin de hoeveelheid van elk perceel vermeld staat, liggen ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing Zierikzee, den 30 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Rusland—Japan. Nagasaki, 3 Juni. Hoewel ia de laatste drie maanden bijna 200.000 man troepen en meer dan 400 stuks geschat nit Japan ge zonden zijn, is nog niet het geringste teeken te bespeuren van een vermindering van het troepentransport. Uit de Westelijke haven plaateen worden dagelijks meerdere militaire versterkingen, gemiddeld 1000 man per dag, naar het oorlogetooneel gezonden. Uit Shanghai wordt aan de Morning Post gemeld, dat de Russen 4000 voertuigen gebruiken om hun ammunitie van Liaoyang naar Kaiyum over te brengen. Er loopen nu treinen tusschen Tashichiao en Kaiehau. Generaal Mestchenko meldt, dat 4000 man keizerlijke garde-cavalerie van Kuangchangton oprukken, teneinde de Japanners nabij Pitsewo af te snijden. Naar verluidt, onderhandelen de Japanners met de Chineesche regeeriDg over het aanwijzen van een Chinees tot hoofd der politie in de Mantsjoerijsche steden, welke genomen zijn door de Japanners. De Russische gezant in Peking waarschuwt er de Chineesche regeering ten sterkste voor op het voorstel in te gaan, uit vrees, dat er verwikkelingen onder de neutrale mogendheden uit voort zouden vloeien. St.-Petersburg, 3 Jnni. Een telegram van generaal Shilinski, gisteren aan den Minister van Oorlog verzonden, luidt: Generaal Stössel beriohtte den 28en Mei: In den avond van den 26en moest ik, na een hevigen strijd, die twee dagen duurde, bevel geven de stelling bij Kinchau te ont ruimen, daar wij niet minder dan drie divisies met 120 kanonnen tegenover ons hadden. Het vuur van den vijand, voornamelijk van vier kanonneerbooten en zes torpedo booten, vernietigde ODze batterijen in de stelling by Kinchau geheel. Het 5e regiment, dat zich op de stelling zelf bevond, streed met heldenmoed. Door het vuur van dit regiment van onze batterijen en van de kanonneerboot »Bobr", die bij Hunusa lag, leden de Japanners ontzettende verliezen. Onze verliezen aan dooden en gewonden bedragen ongeveer 30 officieren en 800 man. Alle kanonnen, die niet door ons vernageld waren, maakten wij onbruikbaar of lieten wij springen. Het was natuurlijk onmogelijk de kanonnen, welke zich op de stelliDg bevonden, tijdens het hevig gevecht in veiligheid te brengen. Men had dit drie dagen vroeger moeten doen. Het gevecht van den 26en zelf begon te 5 uur 's-morgens en duurde voort tot 8 uur 's avonds, toen ik bevel gaf de stelling lang zamerhand te ontrnimen. Een gedeelte van de mijnen is niet gesprongen, daar de Japanners onder bedekking van het vuur hunner schepen onze stelling aan de zeezijde omtrokken. De geest onder de troepen is uitstekend. Afrika. Frans Joubert, die in den Transvaalsohen oorlog van 1880 de Boeren aanvoerde, die bij Bronkhorstsprnit de Engelschen versloeg, is op zijn hoeve in het district Carolina overleden. Ondanks zijn hoogen leeftijd (bij was toen 70 jaar geworden) heeft hij nog den laatsten oorlog tot het einde meêgemaakt. De Marokkaansche roover Erraissouli heeft zijn oondities gesteld voor de invrijheidstelling van de heeren Perdicaris en Varley. Hij vraagt het bestuur over zijn district en een som van 14000 pond sterling (f 168.000) als schadevergoeding voor de aanvallen op zijn dorp door de regeeringstroepen. Daartegen over verbindt Erraissouli zioh in 't vervolg de rust in zijn district te handhaven. IotusBchen heeft de Amerikaansche regeeriDg aan den consul te Tanger geseind, de Marok kaansche regeering te verwittigen, dat de regeering te Washington den roover verant woordelijk stelt voor de veiligheid van Perdicaris. Wordt den gevangene letsel aan gedaan, dan zal de regeering eischen, dat Erraissouli gevaDgen genomen en terechtgesteld wordt. Om de zekerheid te hebben dat een en ander aan de regeeriDg van Marokko en aan mijnheer den roover ter kenDis komt heeft de Amerikaansche regeering de boodschap ook door tasschenkomst van haar gezant te Londen doen opzenden. Yoor Tanger liggen nu zeven Amerikaansche oorlogsschepen. Spanje. Koning Alfonso zou zich volgens de Rappel verloofd hebben met prinses Victoria van Connaught. De Engelsche zou overgaan tot het katholicisme. Servië. De kroning van koning Peter, welke thans definitief is vastgesteld op 29, 30 en 31 Augustus, zal met groote plechtigheid in de kathedraal plaats hebben. Men verwacht, dat vorst Ferdinand van Bulgarije en vorst Nicolaas van Montenegro er bij tegenwoordig zullen zijn. De buitenlandsche hoven zullen door een gezantschap met de kroning in kennis gesteld worden, doch er zal geene enkele rechtstreeksche uitnoodiging worden verzonden. Op dezelfde data is de viering vastgesteld van den honderdsten verjaardag der bevrijding van Servië door Karageorge, grootvader van den tegenwoordigen koning. Eéne der zusters van de vermoorde koningin van Servië heeft thans haar advocaat in Belgrado beschuldigd, dat deze zich het leeuwenaandeel van de erfeniswelke ongeveer 300,000 dinarii bedraagt, heeft toegeëigend. Zij beweert, in het geheel met haar zuster slechts 27,000 dinarii ontvangen te hebben. Het gerecht te Belgrado zal nu deze kwestie uitmaken. De gezanten der mogendheden keeren langzamerhand weder tot de residentie van koning Peter terug. De Amerikaansche gezant bij de Balkan- staten toch, is met bizondere plechtigheid bij den koDiog ontvangen en nu zijn ook de Dnitsohe- en de Italiaansohe gezanten in bizondere audiëntie toegelaten. Rusland. Vorst Dolgonouki, de dador van den aan slag op den minister van buitenlandsohe zaken graaf Lamsdorff, heeft bij zijn verhoor bekend, uit persoonlijke wraak te hebben gehandeld, daar de minister met opzet zijo bevordering in den weg had gestaan. Vorst Obelensky, die den minister vergezelde, beeft ook nog eenige klappen opgeloopen. Op bevel van den czaar is de dader voor- loopig in een krankzinnigengesticht opgesloten. Frankrijk. Een officier, die door den krijgsraad vervolgd werd, is dezer dagen op het fort Mont-Valérien gevangeö gezet. De Temps deelt naar aanleiding daarvan, onder streng voorbehoud, een en ander daarover mede en zegt dan »Wij meenen te weten, dat de officier, die sinds Vrijdag op Mont-Valórien gevangen zit, ambtenaar was in het tweede burean, dat wij op het oogenblik niet willen noemen. De reden van zijne inhechtenisneming zou deze zijn: i>Men zou hebben ontdekt, dat eene som van 25000 francs, waarvan de bestemming niet verantwoord was, uit de kas van dit bureau zou verdwenen zijn. Deze som zon gebruikt zijn door den staf tijdens de behandeling van de zaak-Dreyfns te Rennes om zekere getuigen om te koopen. »Deze zaak heeft, naar men ons verzekert, groot opzien gebaard en in het geheim is een onderzoek ingesteld, dat zou kunnen leiden tot andere arrestaties, alle naar aan leiding van het gebruik, door den staf van de bewuste kas gemaakt". Duitschland. Vrijdagochtend hebben werklieden in een kanaal by Berlijn, op Charlottenburgsoh vondst gedaan. Zij vlechten een zak op, waaruit de naakte romp van een jonge vrouw te voorschyn kwam het hoofd, de armen en de beenen waren afgehouwen. Later vond men nog een arm draven. De politie deokt dat de ongelukkige vronw het slachtoffer is geweest van een sexueelen moord en heeft 1000 mk. uitgeloofd aan deDgeen die aanwyzingen kan verschaffen. Men schat dat de vrouw tusschen de 20 en 30 jaar oud is geweest. Op den bloedigen halsromp zat blond haar aan het geronnen bloed vastgeplakt, en als eenig uiterlijk ken- teeken dat misschien tot herkenning kan j leidenvond men onderaan het rechter schouderblad by den ruggegraat een licht- bruine wrat, zoo groot als een erwt. BelgiS. Donderdag hadden er te Antwerpen drie ernstige ongevallen plaats. In de Montevideo- atraat is in een pakhuis voor yzeren buizen, een stapel dier huizen, waaraan drie arbeiders bezig waren, ingestort. Twee personen kwamen onder de buizen en overleden aan de gevolgen. De derde had bytyds opzij kunnen springen. In een tabaksfabriek op de Vlasmarkt werd een meisje, dat te dicht bij een snuifpletmolen kwam, door een kamwiel bij de haren gegrepen en geheel gescalpeerd. Haar haartooi was geheel afgerukt en het achterhoofd heeft daarbij nog een geweldigen slag gekregen. In gevaarlgken toestand werd het meisje in het St.-Elisabethgaethuis opgenomen. Men heeft nog gepoogd den haartooi weer op het hoofd te plaatsen, dooh het bloed van de scbedelhuid was reeds geheel gestold. En eindelgk is een leidekker uit een dak goot van 10 meter hoogte op straat gevallen. Hij leeft nog, maar men vreest voor zijn leven. Een jonge vrouw te Brussel werd in de Constantinopelstraat door een aanval van vallende ziekte getroffen. Zij viel met het oog op den yzeren punt van een hek. De punt drong in het oog tot aan de hersens. De vrouw stierf, terwijl men haar naar het gasthuis droeg. Ned.planil. Arnhem, 4 Juni. Op last van de justitie is aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring alhier P. P., verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Bergen-op-Zoom, 3 Jnni. Woensdagavond ging de luit. der infanterie De J. in een bootje op de Schelde varen. Gisterenavond was hy nog niet in zijn garnizoen teruggekeerd. Wijl zijn hoed drijvende is gevonden op de rivier, vermoedt men dat hem een ongeluk is over komen. Sommelsdijk, 6 Juni. Tot het uitoefenen van de rijkspolitie zijn naar hier overgeplaatst de brigadier-commandant der kon. marechaussee van de brigade Ossendrecht, de marechaussee Van Westen van de brigade Zevenbergen, de marechaussee Jakobs van de brigade Valkenswaard, de marechaussee De Rijke van de brigade Znndert, en de marechaussee Bruynooge van de brigade Ossendrecht. Moge het dezen politiemannen gelukken aan de vele branden, die aan kwaadwilligheid vermoedelijk zyn toe te schrijven, een einde te maken. Zierikzee, 6 Juni. By Kon. besluit is bepaald, dat de jaar wedden van de hierna te noemen beambten der rijksveldwacht, met ingang van 1 Januari 1904, thans zyn vastgesteld als volgt: voor de rijksveldwachters, brigadier-majoor, op ten minste f 825 en ten hoogste f 850; voor de ryksveldwachters, brigadier, op ten minste f 775, en ten hoogste f 800; en voor de overige ryksveldwachters op ten minste f 640 en ten hoogste f 700. De bedoeling hiervan is, om de gelegen heid te openen den ryksveldwachters (brigadier- majoor) en den ryksveldwachters (brigadier) éénmaal een verhooging van f 25 en den overigen ryksveldwachters tweemaal een ver hooging van f 30 te kunnen verleenen. Uit de ongeveer 1700 sollicitanten voor de dertien betrekkingen van agent der Ryks- verzekeringsbank is een 60-tal opgemaakt. Deze 60 werden, voor het geven van allerlei inliohtingen, naar Amsterdam ontboden. Ze moesten o. a. opgeven, met welk salaris zy wenschten aan te vangen. Het salaris zal eohter niet minder dan f 1000 bedragen, en kan tot f 5000 klimmen. Zonnemaire, 4 Juni. De Vereeniging ^Onderling Hulpbetoon" hield gisterenavond in de zaal van den heer C. J. van Splunter hare algemeene vergadering, die door de deel- gerechtigden zeer slecht bezocht was, te wijten aan de vele landwerkzaamheden. By afwezigheid van den president werd de vergadering op verzoek der overige bestuurs leden geopend en geleid door den heer J. Verseput, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deed de boekhouder, de heer P. Verseput, rekening en verantwoording over 't boekjaar 1903/04. Door de deelgerecbtigden was gecontribueerd f 275,70 en aan hen uitbetaald f 174,54, zoodat de uitdeeÜDgskas sloot met een batig saldo van f 101,16. Door begunstigers was aan jaarlyksche giften bijeengebracht f 156,50, zoodat het geheele bezit der Vereeniging met de gekweekte rente van 't uitgezette kapitaal op 30 Juni 1.1. bedroeg f 1794,19. Met dank voor 't nauwkeurig beheer aan den boekhouder hechtte de vergadering hare goedkeuring aan de rekening. Het aantal deelgerechtigden bedraagt 76. De periodiek aftredende commissarissen werden by groote meerderheid herkozen, terwyl in de plaats van den heer Zeeman, die wegens aanstaand vertrek als commissaris bedankte, gekozen werd met bijna algemeene stemmen de heer D. Deïst. By acclamatie werden herkozen: de heer C. J. Hocke Hoogenboom als voorzitter, de heer M. P. Hocke als secretaris, de heer H. van der Plas als penningmeester en de heeren S. van Almenkerk Az. en J. Luikaart als bestuursleden uit de deelgerechtigden. Nadat dr. Wortman nog zijne beste wensohen had geuit voor den bloei der Vereeniging, werd de vergadering door den waarn. voorzitter na rondvraag gesloten. Serooskerke, 4 Juni. Heden overleed alhier na een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden, onze geaohte burgemeester, de heer C. Berrevoet. Lang heeft hg met zyn sterk en forsch lichaam tegen zyn vreeselyke ziekte gekampt, doch juist daardoor was zyn lyden langduriger. Gaarne hadden wy hem nog in ons midden gehouden, doch de dood heeft op ruim 70-jarigen leeftijd een einde aan Z.Eds. leven gemaakt. Sedert jaren hoofd-ingeland van het Water schap Schouwen, sedert 2 Januari 1891 burgemeester dezer gemeente, diende hy deze beide lichamen zooveel in zyn vermogen was. Mag het slechts een kwestie van tijd genoemd worden hem in deze waardigheden vervangen te zien, moeilijker zal het gaan iemand te vinden aan wien als burger ODze ingezetenen zooveel te danken hebben, want gul eu hartelyk was hy, onze overleden burgemeester, en hoewel woonachtig onder Ellemeet, gevoelde hij zich hier, ook voor zyn burgemeesterschap, toch altijd thuis, en bleef nooit achter waar hulp te verleenen of vriendschapsdienst te bewijzen was. Ofschoon, als geen onzer, niet zonder gebreken, zal zyn naam hier altijd met eere en dankbaarheid genoemd worden. Haamstede. Vrijdagnamiddag, bij gelegen heid van een trouwpartijtje, deden de ge- noodigden zooals gewoonlijk een rijtoertje. Onder den rit bad één der voerlieden het ongeluk dat zijn voor een rijtuig gespannen paard schichtig werd. Paard, rijtuig en inzittenden geraakten weldra in de sloot. Rijtuig erg gehavend, paardentuig stuk, inzittenden zeer versohrikt, een paar builen en schrammen aan hoofd en armen, alzoo kwamen ze met een nat pak vrij. St.-Filipsland, 5 Juni. Na eenige maanden van rust, zijn gisteren de oefeningen der hier bestaande schiet vereeniging weer begonnen. Een weinig meer belaDgstelÜDg der werkende leden zou aan het doel der vereeniging waarlijk niet schaden. Z.Excel, de Commissaris der Koningin heeft hot voornemen Maandag 13 Jnni onze gemeente te komen bezoeken. Colijnsplaat, 4 Juni. Donderdag deed de nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, de heer W. A. Stüte, zijne intrede in de gemeente. Afgehaald door alle leden van den gemeente raad met den secretarie, de leden der feest commissie en eene eerewaoht, werd de nieuwe burgemeester aan de kom der gemeente opgewacht door de leden der weerbaarheid en het muziokgezelschap vWilhelmina", die hem naar het gemeentehuis leidden. Daar had de installatie plaats, by monde van den eersten wethouder Schippers. Nadat hij door dezen gecomplimenteerd was, nam de nieuw benoemde het woord, dankte voor de vriendelijke ontvangst en verklaarde alles te willen doen tot bevordering van den bloei der gemeente; tevens beloofde hij steeds in alles strikt onpartijdig te zullen zyn. Des avonds vierde de geheele gemeente feest; de Voorstraat, die zich daar zoo uit stekend voor leent, was a giorno verlicht, terwyl het gezelschap »Wilhelmina" door muziek de feestelijke stemming verhoogde. Goes. Zaterdagavond hield het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar, algemeen secretaris van den Bond van Nederl. Onder wijzers, alhier een voordracht over het goed recht der openbare school. De groote zaal van »De Prins van OraDje" was geheel bezet met een aandachtig luisterend publiek. Terwijl ds. Talma voor eenige weken van dezelfde plaats de bijzondere school had trachten omhoog te steken door allerlei leelijks en onwaars van de openbare school te vertellen, de heer Ketelaar sprak niet over de byz. sohool of hare gebreken, hij zette de goede eigenschappen, de onmisbaarheid der openbare school uiteen. Daartoe verdedigde hij twee stellingen1°. Het neutraal onderwijs is niet nadeelig voor de kinderenen 2°. het neutraal onderwijs is wel neutraal in den geest der wet. Allerlei beschuldigingen worden tegen de openbare school uitgesproken, maar men vergat tot dusver die beschuldigingen te bewijzen. Integendeel: men maakte de openbare school op allerlei wijze zwart, maar zond er toch zyne kinderen naar toe, zooals o. a. mr. Lucasse, anti rev. lid der Tweede Kamer, die voor zyne kinderen de openbare school prefereerde, niettegenstaande bij bij verkiezingen geen woorden genoeg had om die school verdacht te maken. Boerenbedrog I De openbare school kweekt verdraagzaam heid geen godsdiensthaat; zy leert in andersdenkenden medemenschen zien. De openbare school is de eenig geschikte voor het op godsdienstig gebied zoo jammerlijk verbeelde Nederlandsche volk. Zij leert haar leerlingen in practijk brengen »Hebt uwe naasten lief als u zelf', en »Wat gij niet wilt dat men u doet, doe dat ook een ander niet". Daar tegenover staat, dat de byz. school andersdenkenden door haar leer lingen leert verketteren en verdoemen. De openbare school is de eenig mogelijke in Nederland. Art. 33 der wet waarborgt den ouders de opleiding hunner kinderen tot alle ohristelijke en maatschappelijke deugden, die den hoeksteen vormen van het gebouw onzer burgerlijke samenleving. Debat had niet plaats, omdat de uitge- noodigde opponenten niet verschenen waren. Middelburg, 4 Juni. Door Burgem. en Weth. is aan de directie van het circus Corty-Althoff, op haar verzoek, toegestaan om van 7 tot 13 Juni op het Molenwater alhier een reeks voorstellingen te geven. Muziekfeest te Middelburg. De Zang- vereeniging »Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg heeft ook den tweeden avond een uitbundig succes behaald. De concert- en gehoorzaal was weder overvol. Het programma werd op prachtige wijze uitgevoerd, en zoowel de koren als de solo's oogatten een warmen bijval in. Van de solisten werd vooral de heer Ludwig Hess, tenor, uit Berlijn, spontaan toegejuicht. Den directeur, den heer Joh. Cleuver, werden weder enkele kransen aan geboden, terwyl ook de zeer verdienstelijke piano-accompagnatrice, mej. B., een welver diende hulde ontving. Het programma luidde als volgt»Nun ist das Heil und die Kraft", Kantate, voor dubbelkoor, orkest en orgel, J. S. Bach, >Drei Quartette", voor 4 solostemmen en piano, Job. Brahms, ^Variaties" op een thema van Haydn, voor orkest, Joh. Brahms, »Spanisches Licderspiel" voor 4 solostemmen en piano, R. Schumann, «Fragmenten" uit «die MeistersiDger", voor koor en orkest, R. Wagner en DSinfoDie no. 9" met slotkoor van Schiller's «Ode an die Freude", L. van Beethoven. Met een souper in de sociëteit «St.-Joris", waaraan rnim 100 personen aanzaten, werd het goedgeslaagde muziekfeest besloten. Ilarry van der Harst. Bij de goed geslaagde reproductie van haar portret schrijft de Deutsche Kunst o. m. het volgende over onze landgenoote, mej. Harry van der Harst, geboortig uit Middelburg»Zij gaf in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1