wodstrgd in het ringsteken te paard gehouden. Door de alhier bestaande vereeniging »E. M. M." waren 5 prijzen uitgeloofd. De le prijs, een goudon horlogeketting, viel ten deel aan M. Groenewege; de 2e prijs, een borsttuig, aan Ce. Hoek Gz.de 3e prijs, een reisdeken, aan Cs. Hage Jbz.de 4e prijs, een tilburyzadel, aan J. Kodde; de 5e prgs, een fietszadel, aan Andr. Hoek Gz. Wissenkerke, 2 Juni. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter te Kamperland hebben zich aangemeld 44 sol licitanten. De jaarwedde bedraagt f 500, behalve boveokleeding. 22 der sollicitanten waren als agenten in betrekking, 11 in vaste en 11 zonder vaste betrekking. Goes. Men kan de politieke voordrachten niet meer bijhouden, zelfs niet meer bijwonen. Stel u voor, dat die bijeenkomsten duren tot na middernacht. Welk ordentelijk mensch ligt niet omstreeks het spookuur behoorlijk te bed? Zóó laat werd het met de voordracht van den heer Vorsterman van Oyen, gevolgd door het debat van de heeren Kleene (socialist) en De Wilde en Dekker (anti-revolutionair). De heer de Wilde, oud-Goesenaar, was opzet telijk uit Den Haag overgekomen om te opponeeren. Het is zeker niet onredelijk van menige huismoeder, dat zij de politiek naar de maan wenscht. Ik zou zeggendie vrouwen hebben schoon gelijk; elke zaak, die de mannen zoo uithuizig maakt, is in hooge mate voor ver betering vatbaar. De sooiaal-democraten te Goes zullen A ook reeds bij eerste stemming de candidaten der vrijzinnigen voor de Prov. Staten steunen. Hansweerd. Met ingang van 1 Juli e.k. zijn verplaatst de kommies-verificateurs alhier: K. Bijlsma naar Schiedam en A. Spijksma naar Alkmaar. De kommiezen P. Moerdijk te Maastricht en J. M. Reynders te Alkmaar zjjn met ingang van 1 Juni benoemd tot kommies verificateur alhier. Middelburg, 2 Juni. In de gisteren alhier gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de heer De Yeer tot den voorzitter de vraag gericht wat hem had bewogen aan sommige personen te vergunnen met hun rijwiel de klinkerpaden te berijden. De voorzitter antwoordde, dat het publiek belang er bij gebaat is, wanneer de dokters zich langs den kortsten weg naar hunne patiënten kunnen begeven. De heer De Veer gaf zijne verbazing te kennen over dit argument en begreep niet, dat iemand langs de klinkerpaden vlugger op zijne bestemming kwam dan over de kei bestrating. Hij gaf in overweging de verleende vrijstelling in te trekken. Ook de heeren Fruin en Snouck Hurgronje keurden het verleende privilegie af. De voorzitter zeide, dat de raad aan Burgem. en Wotb. machtiging heeft verleend tot het verleenen van de vrijstelling. Deze is tot wederopzegging verleend en kan dus bij het inkomen van klachten worden ingetrokken. Op de voordracht voor gemeente secretaris zijn geplaatstde heer mr. G. J. Sprenger, hoofdcommies ter gemeente secretarie alhieren mr. I. M. I, van Rossom gemeente-secretaris te Assen. Door de politie is alhier de hand gelegd op eeu heer, die tijdelijk in onze stad vertoefde en zich schuldig maakte aan openbare schennis van de eerbaarheid. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is bij weder op vrije voeten gesteld. Arnemuiden, 2 Juni. In de gisteren avond gehouden vergadering van het comité tot ondersteuning van de weduwen en weezen van de op 11 Sept. 1903 verongelukte visschers, werd de heer D. Davidse benoemd tot penningmeester in de plaats van den heer H. L. A. Feijkes. Bij de verificatie der boeken en de kas bleek, dat tot op heden de ontvangsten f 23676.11 en de uitgaven f 2683.93 hebben bedragen. Het restant ad f 20992.18 bestond in f 192.18 aan contanten, f 1800 belegd in de rijkspostspaarbank en f 19.000 uitgezet op prolongatie. De benoeming van een nieuw bestuurslid in de plaats van den heer Feijkes werd aan gehouden tot eene volgende vergadering. Vlissingeil, 2 Juni. Alhier is binnen gekomen Hr. Ms. kanonneerboot »Udur", welke bodem hier tot Maandag zal blijven. De heer P. Tbyssen, aspirant-verificateur alhier, is met ingang van 30 Juni bevorderd tot verificateur, en wordt als zoodanig over geplaatst naar Amsterdam. Font ei Telegrafie. Hoofdplaat. Het bestuur der posterijen wil nogmaals aanbesteden de uitvoering van een postrit van Breskens over Hoofplaat naar Biervliet vice versa, tweemaal daags, over het tijdvak van 1 Julijjl904 tot 1 Juli 1909. De heer J. Boes, oud-brievengaarder, is deze week op ruim 80-jarigen leeftijd alhier overleden. St.-Filipsland, 2 Juni. De postbode A. Faasse, die 1 April 1904 15 jaar in dienst was, ontving deze week het berioht, dat zijn salaris mot ingang van dien datum met 25 gulden verhoogd is, en alzoo van 435 op 460 gld. gebracht is. PHH3DIK.I in onderstaande Gemeenten van f Zondag 5 Da Oeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 'savonds zes ure: ds. J. E. Reijenga van Leerdam. Cat. Zondag XI. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. De Leur van Eikerzee. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure en 's nam twee ure: ds. De Jagher. (Doopsbediening) Uerv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Onnes. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ureds. De Leur. Geref. Kerk te Elkerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snara. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voor half tien ure: ds. E. v. d. Broek van Zoelen. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Zeeman. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Raman van Scharendijke. Herv. Kerk te Noord gouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meyer. AaabeitedlagenVerkoopiig«" en*. Zierikzee, 3 Juni. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het open baar verkocht: de machineriöa van de utoomzuivelfabriek >>Luctor et Emergo" te Zonnemaire, voor f 1550; een maalmachine met drijfriem, voor f 150. De overige perceelen werden niet gegund. Wissenkerke, 2 Juni. Heden werd aan de directiekeet van den calamiteuzen Anna- Frisopolder aanbesteedHet herstel, do ver nieuwing en het onderhoud der aarde-, rijs-, kram- en steenglooiingwerken aan genoemden polder, dienst 1904/5. Laagste en eenigst? inschrijver was de heer A. A. de Wilde te Goes voor f 1295. Één biljet was verkeerd geadresseerd. 3 Juni. Heden werd in het lokaal van den beer Th. Wolse alhier aanbesteedHet herstel, de vernieuwing en het onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan den calamiteuzen Vlietepolder. Raming f 9787,72. Laagste inschrijver was de heer Kleppe te Scherpenisse voor f 9075. St.-Filipsland, 2 Juni. Het uitdiepen der haven voor rekening dor gemeente is aangenomen door Jb. den Braber, tegen 35 ets. per M3. De berekening is dat er pl m. 400 M3. grond verwerkt zal moeten worden. Landbouw en Veeteelt. De Yereem'ging tot veredeling van het Paardenras op het eiland Tholen heeft Dinsdag 31 Mei een keuring van twee-jarige merrieB gehoudon; er waren aangeboden 19 paarden, terwijl als overtuiging, dat ze nog op het eiland aanwezig waren en dus recht hadden op de uitkeeriog van den toegezegden prijs, present waren de vjjf merries, die het vorige jaar te Stavenisse een prijs erlangden. Van de 19 genoemde merries verkreeg die van den heer M. C. Steendijk den eersten prijs, die van J. Elenbaas te St.-Annaland den 2en prijs, die van Anth. Geluk te Tholen den 3en prijs, die van den heer A. de Rijke Lz. te Oud-Vossemeer den 4en, en één van den zelfden den 5en prijs; als plaatsvervangers werden aangewezen de merries van jhr. J. van Vredenburgh te Tholen en A. de Rijke Lz. te Oad-Vossemeer. De sedert eenige jaron inge stelde keuring wekt wel belangstelling. Naar wij vernemen, zullen door de Provinciale regelings-commissie voor de paarden fokkerij in Zeeland in 1905 worden uitgeloofd drie prijzen van 3000 gulden voor dekhengsten van superieure qualiteit niet ouder dan 6 jaar, te verkrijgen in 4 jaar, d. w. z. f 750 ieder jaar. Hoewel de stand van de haver in den Anna-Jacobapolder, gemeente St.-Philipsland, tot nu toe uitnemend mag heeten, zijn weder enkele planten lijdende aan de kroes, een ziekte veroorzaakt door het stengelaaltje (Tylenchus devastatrix), hetzelfde microscopisch kleine diertje, dat de kroes of de kroef in de uien en de reup in de rogge veroorzaakt. Het vorige jaar trad deze ziekte hier en daar in dien polder in sterke mate op, zoodat de haveroogst op enkele perceelen geheel mis lukte. Yóór 1903 was ze echter daar in de haver nog nooit opgemerkt. Wat de uien betreft, kent men de kroes al van jaron her, doch in dit jaar heeft men er nog niet van hooren spreken. In 1902 zijn door bet landbouwproef station te Goes verricht 3843 quantitatieve bepalingen. Voor de uitvoering van voeder- proeven werden verscheidene analyses verricht. Superphosphaat, ammoniak-superphosphaat en inzonderheid Chilisalpeter beantwoordden vrijwel aan het opgegeven gehalte; ruwe Peru-Guano was nog al eens vervalscht. Een enkel monster beendermeel bestond uit fijngemalen stroo. Thomasphosphaatmeelmontters waren groo- 1EXJRTEIV cliouwen en Duiveland. r uni 1 O O 4. Ghr. Geref. Kerk te Zieriksee: '8 Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 's Nam. twee ure: ds. Kars van Ouwerkerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: d». Van der Vlugt's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. hall tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oouterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. C. Staal. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Idem. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: da» Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds vyf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël O: 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: Het Bestuur. tendeels zuivermaar van kaioietmonsters bleek het kaligehalte tiog al eens te laag. Er werden onderzocht 232 monsters lijnkoek waarvan ruim het vijfde doel vervalscht of bedorven was. AIb curiositeit mag vermeld worden, dat een heilzaam middel tegen ziekte onder de kippen prijs f 6 per kilo) bestond uit tarwe meel met myten vermengd met doodekop, waarbij gevoegd was eenige kalisalpeter. Dat het streven d9r vrouwen, om met de mannen langzamerhand op één lijn te worden geplaatst ook in het gewone maat schappelijk leven steeds toeneemt, is bekend en eveneens, dat het niet zonder vrucht is gebleven. Zoo komen te Fivelingo, schrijft men aan de P. Gr. Qrtin den laatsten tijd vrouwen uit België, die zich bezighouden met het opkoopen en in ontvangst nemen van vlas. We vernemen, dat zij daarbij veel accuratesse aan den dag leggenzoodat niemand er aan denkt, met haar een loopje te nemen, wat zij zich trouwens ook niet zouden laten aanleunen. Zij zijn bij den handel niet gemakkelijk en bij het onderzoek naar de kwaliteit van 't vlas zien zij met groote nauwkeurigheid en blijkbaar met kennis van zaken toe. Bij het in ontvangst nemen staan zij den geheelen dag in stoffige schuren aan te teekenen het gewicht der en de hooveelheid schooven, die zjjn afgewogen. Wissenkerke, 2 Juni. De eerste dop erwten van den kouden grond werden heden door den heer P. H. Snoodyk, tuinier alhier, geplukt. In het vorig jaar werden die door hem op 8 Juni geplukt. BEC1T8ZAKHN. De rechtbank te Zutphen veroordeelde Woensdag 1.1. W. K., rijks-veldwachter te Hengelo (O.) tot 10 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt gedurende 5 jaar, wegens het opmaken van een valsch proces-ver baal en het gebruik maken daarvan. Het gerochtshof te 's-Hage veranderde de veertien dagen gevangenisstraf, door de rechtbank te Middelburg, wegens mishandeling te Teroeuzen, opgelegd aan Y. uit IJmuiden, in f 25 boete. KEREII8UW8. Beroepen bij de Herv. Gem. te Dokkum ds. C. Kunet te Assendelft (vroeger to Ouwerkerk). Drietal bij de Geref. Gem. te Terneuzen J. W. Roelofsen te Opheueden, B. Versluis te Rotterdam en J. R. van Oordt te Charlois. Tegen den predikant ds. G. J. B. van de Geref. Kerk te Driebergenis proces verbaal opgemaakt, omdat hij bij de kerkelijke inzegening van een huwelijk zich niet over tuigd had, dat het huwelijk ten overstaan van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand was voltrokkeu. (Do lezor herinnert zich misschien dat aan een dergelijk vergrijp zich ook ds. W. Dicmer to Alfen a/d. Rijn in 1873 eens heeft schuldig gemaakt en daarvoor twee dagen heeft moeten ïzitten". Aangaande de tweede olaasicale diaconale conferentie, Woensdag in de Groote Kerk te Goes gehoudon, kan worden medegedeeld, dat zij door tamelijk veel predikanten en kerk besturen, maar door weinig particulieren werd bijgewoond. Ds. Bokma, voorzitter, predikant te Krab- bendijkeopende de bijeenkomst met gebed; hij hoopte dat het gesprokene rijke vruchten zou dragen. De omeritus-predikant, ds. Hage, vroeger te Wolfaartsdijk, hield een uitnemend referaat over armenzorg, dat met aandacht gevolgd werd. Ds. Knottnerus behandelde »Het Groene Kruis" met de verpleging door een diacones. De heer P. Lindenborghoud-diaken te Wemeldinge, leidde in nLandverpachting van kerk en diaconie", waarin bij menigen nuttigen wenk gaf. Het glanspunt van de bijeenkomst was de inleiding door dr. Heldring van ®De kindor- wetten en de kerk". De bijeenkomst werd door ds. Hage met dankzegging gesloten. O H D B B W IJ 9. Benoemd tot onderwijzer te Maassluis de heer B. Kerpesteijn, thans als zoodanig te Zierikzee. De wet op het Hooger Onderwijs. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal eeu adres gericht, waarin het te kennen geeft, dat in de 118e algemeene vorgadering, gehouden 25 en 26 Mei 1904, met algemeene stemmen en derhalve namens ongeveer 13000 leden der Maatschappij, verspreid over alle deelen des lands, is aun- genomeu de volgende motie: »De algemeene vergadering, overwegende, dat, nu het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Hooger Onderwijs geen waarborgen geeft, dat even hooge eischen van weten schappelijke ontwikkeling als tot dusver worden gesteld aan hen, die ingevolge bunno univer sitaire studiën, hot recht zullen verwerven tot het bekleeden van openbare ambten, gegronde vrees bestaat, dat daardoor het aanzien en het weten schappelijk peil van het Nederlandsch Hooger Onderwijs zal dalen, besluite, aan het hoofdbestuur op te dragen, zich, in naam der Maatschappij, met een adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal te wenden, met het verzoek, aan bovengenoemd ontwerp hare goedkeuring te onthouden". Op grond van dit besluit der algemeene vorgadering, verzoekt het hoofdbestuur der halve de Eerste Kamer, voornoemd wetsontwerp niet aan te nemen. Gemengd Nieuws. Een tot twee jaren tuchthuisstraf veroor deelde dief wierp te Pest den rechter onver wachts met eon Btoel. Er ontstond tussohen de twee beklaagden en de leden der rechtbank een formeel gevecht, waarbij een rechter den viDger doorgebeten werd. Zoodra de dieven bedwongen waren, kregen zij er nog ééo jaar bij. De vrouw met den baard, die wij voor een paar jaren zagen in het circus van Barnum en Baily, is onlangs te Brooklyn gestorven op den leeftijd van 37 jaar. Barnum had haar moeder voor de toestemming om haar doohter ten toon te stellen wekelijks f 360 betaald. Toen zjj 15 jaar oud was, sloot de vrouw met den baard, wier naam Annie Jones was, zich voor eigen rekening bij bet circus aan. Een jaar later huwde zij met één der beambten van de inrichting, liet zioh echter later van hem scheiden. Terwijl zij de wereld rondreisde, werd zij aan den Koning van Italië, den Czaar van Rusland, den Duitschen Keizer en aan verschillende andere vorsten vertoond. In 1895 trouwde zij opnieuw en heette nu mrs. William Donnovan. Zg had een aanzienlgk vermogen verworven, daar zij wekelijks niet minder dan 1200 gulden ontving. Curieuze melkvervalscliing. Te Brent- fort (Engeland) is onlangs een melkboer tot 3 pond sterling boete veroordeeld, omdat hij »melk" bereidde uit water en zeker poeder. In vorschen staat rook het vocht geheel als 't pas gemolken voortbrengsel der koe. Om het goed te houden, deed hij er wat Pruisiech zuur by I Een inspecteur van politie, die zulk poeder bg zich had, maakte dadelyk »melk" voor de oogen der rechters. Onlangs overleed te St.-Cloud eene oude dame, die, de buurt wist het genoeg zaam, wel een aardige »kous" moest hebben gemaakt. Ten huize van haren haar zoo liefhebbenden neef blies zij den adem uit. Verbaasd en bedroefd waren deze neef en nog een andore neef, toen bleek, dat de tante niot anders dan eenige kunstvoorwerpen naliet. De andere neef deed nu afstand van zyn rechten op de niet bestaande erfenis, en vroeg slechts, als een klein aandenken aan zgn tante, een enkel terra-cotta beeldje. Het werd hem gegeven eu bij nam het mede naar Parys. Nu had hy oen dienstbode, die wel eens wat brak, en zoo was het beeldje niet lang in huis, of daar stond zg met de schorven vóór zich liggend op den grond. Het was by ongeluk gebeurd! Maar het ongeluk bleek een geluk to zgn. Met de scherven waren op den grond gevallen elf bankbriefjes, elk van duizend francs, die in het beeldje verborgen hadden gezoten. Zg hielden daar gezelschap aan een medaillon en een vlokje haar. Niets zou van dit al zyo uitgelekt, wanneer de meid niet door haar mevrouw was weggezonden. Uit wraak nu over haar wegzending ging deze alles vertellen aan den neef te St.-Cloud. Deze nu eischt de helft van do gevonden som op, niet van het vlokje haar en dreigt met een proces. Wie weet, wat hg nog zou vinden, als hg de hem toegevallen kunstvoorwerpen stuksloeg. Naar aan'eiding van Stanley's overlijden worden de bizonderheden van zijn eerste reis door Afrika om Livingstone te zoeken, nog eens in herinnering gebracht. Het was den 16 Augustus 1869. Stanley, die zich als dagblad-verslaggever naam had gemaakt, was te Madrid voor den New-York Herald. Daar ontving hij op eens van zijn directeur, den ouden Gordon Bennett, een telegram//Kom terstond over naar Parijs. Zaak van gewicht". Hij vertrok onmiddellijk. Hij kwam laat in den nacht te Parijs en klopte in het Grand- Hótel aan de kamer van zijn chef. //Binnen!" riep een stem. Stanley trad binnen en vond Gordon Bennet in bed. «Wie zijt ge?" vroeg deze, nog halfin slaap ««Mijn naam is Stanley"" was het antwoord. «O ja", riep Gordon Bennett. «Ga zitten. Ik heb een belangrijk werk voor u te doen. Waar gelooft gij, dat Livingstone op 't oogenblik is?" ««Ik heb er geen flauw vermoeden van"", antwoordde Stanley, die moe was van de reis en zich thans eerst herinnerde dat in den laatsten tijd veel was gesproken en geschreven over den vermisten zendeling en zijn vermoedelijk lot. «Gelooft gij, dat hij nog leeft?" vroeg Gordon Bennett verder. ««Misschien wel misschien niet"", antwoordde Stanley. «Ik geloof dat hij nog leeft", zei Gordon Bennett, «en ik wil dat gy op reis gaat om hem te zoeken en te vinden". ««Wat?"" riep Stanley, ««meent gij in ernst, dat ik dr. Livingstone zou kunnen vinden en naar Midden-Afrika moet gaan?"" «Zeker", was het antwoord, «dat geloof ik. Natuurlijk zult gij zelf uwe plannen maken en doen wat u het best dunkt. Maar spoor Livingstone op. Misschien hoort gij, dat hij op weg is naar Zanzibar, maar is dat zoo niet, ga dan het binnenland in en vindt hem. Het best is, dat ge terstond een wissel trekt van 1000; als dat geld op is, nog eens en zoo voort. Maar gij moet Livingstone vinden. Dat was al wat ik u te zeggen had. Goeden nacht. God zij met u". ««Goeden nacht"", antwoorde Stanley. ««Al wat een mensch kan doen, zal ik doen, en bij zulk een zending zal God met mij zijn"". Aldus werd Stanley reiziger in Afrika. Na velerlei avonturen en lotgevallen zag hij eindelijk op zekeren dag, 236 dagreizen van de kust, onder een groote menigte inboorlingen een blanken man met grijzen baard, op wien hij toetrad .met de leuke vraag«Dr. Living stone, vermoed ik?" welke vraag bevestigend werd beantwoord. 8tanley bracht drie maanden bij den lang vermisten man door, liet een ruimen voorraad levensmiddelen bij hem achter en keerde in Juli 1872 naar Europa terug. Hoe kunstenaars toraak nemen. Van de onlangs in Engeland gestorven kunstenaars Whistler en May werden aardige staaltjes verteld. Daardoor werd een Engelsch week blad herinnerd aan voorbeelden van kunste- naarswraak, het blad zegt daarover o. a. het volgende Sir Robert Sheard had den haat opgewekt van den zedenschilder Hogarth en op zekeren dag ontdekte hij, dat deze hem als een gierig aard had uitgeteekend, die voor het gerecht is gedaagd wegens een diefstal van een hond in zijn keuken. Toen Sheard's zoon dit wist, begaf hij zich tijdens de afwezigheid van Ho garth naar diens atelier en vernielde de tee- kening. Toen Hogarth eens het portret van een edelman geschilderd had, weigerde zijn lordschap het schilderij aan te nemen, omdat het volgens hem meer op een karikatuur dan op een portret geleek. Daarop schreef Hogarth hem, dat hij het portret zou versieren met een staart en een paar andere minder gewenschte bijvoegsels en het zoo zou exposeeren, indien de edelman weigerde te betalen, waarop deze dadelijk op zijn besluit terug kwam. Wierts, de bekende Belgische schilder, kreeg ook op deze wijze zijn geld voor een portret, nadat hij gedreigd had, zijn model ezelsooren te zullen geven. En Rubens paste hetzelfde middeltje toe bij Karei V, ofschoon op een beetje beleefder manier. Hij schilderde den keizer een hand, die een leege beurs uitschudt. Dergelijke voorbeelden zijn talrijk genoeg. Horace Vernet wist een lid der familie Rot schild te dwingen, door hem op belachelijke wijze te schilderen; George Harlow dwong eveneens sir Thomas Lawrence tot betaling en zeker een der aardigste grappen van deze soort is de schilderij van James Holland, die een kooper, welke zijn belofte niet wilde nakomen, uitschilderde als dikken man op de kermis, met tal van nieuwsgierigen om zich Slaapziekte. Onlangs werden te Bremen de klokken geluid naar aanleiding van een. brand met zooveel geweld, dat een 44-jarige dame wakker werd. Zij had het gevoel eens flink den wijzer rond te hebben geslapen, toen zij tot haar groote verbazing zag, dat haar geheele omgeving veranderd was. Geen wonder trouwens de 44-jarige vrouw had 17 jaar aan één stuk geslapen. Reeds vóór dien langen slaap had zij her haaldelijk al vrij lange slaapperiodes gehad, totdat zij in 1886 insliep om in 1904 wakker te worden. In dien tijd heeft zij geen oog open gehad, geen woord gezegd en voortdurend den indruk van een vast slapend individu gemaakt. Voor haar oppasseres was zij betrekkelijk een gemakkelijke patient. Natuurlijke behoefte kondigde zij aan door een zacht steunen. In deze 17 jaar zijn der patiente de meeste tanden uitgevallen; gedeeltelijk werden zij op het hoofdkussen gevonden, gedeeltelijk heeft de vrouw ze in haar slaap doorgeslikt. Het bovenstaande is geheel ontleend aan een mededeeling van dr. Hebst in de Berliner Klinische Wochenschrift. TELEBHAIlEll, Bruinisse, 3 Juni. Heden werd alhier aanbesteed het uit voeren der gewone aarde-, kram- en ryswerken aan het cal. waterschap Bruinisse. Inschrijvers waren de heeren Van Popering te Bruinisse voor f 14595; Van der Linde te Soharendgke voor f 14464; Romeijn te Burgh voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2