Dinsdag 31 Mei 1904. H. C. van den Ende. Aan de Kiezers. (Zi ierilizeesche Cour an t). r i,6o. Eerste Blad. Onveiligheid Vaarwaters. Kiezers! NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sa ProviHQis. ZlllilhZifSIIH NIEUWSBODE. Verflohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priji per 3 maanden ia f 1,30, franoo per post Noord-AmerikaTranar aalIndië ena. rerxending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8007. Directeur J\l. J". DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënran 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter uxrrdt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Keuring der verhuurd wor dende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algeraeene Politie-Verordening voor deze gemeente; Hebben goedgevonden te bepalen: dat 'op Zatonlaj; den 11 «Juiii e.k., des namiddags te 3 ure, aan de Balie, eene KEU RING zal worden gehouden van de verhuurd wordende R\j- on Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats byeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de by de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 28 Mei 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belaog kunnen hebben, t. w.: Beproeving van »einiiii<l«lolen by Steenen bank op Voorne. 4e district. Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog zullen bij Steenen baak op Voorne proeven worden genomen met lichtseinen op 15 en 16 Juni 1904 met acetyleenlicht en gekleurde lichten tosschen 8 uur 'savond3 eu zonspgang van den volgenden dag. Beproeving- van vorliehtiugs- oii Hoinmkldelen. Hook van Holland. 4e district. Volgens mededeeling als voren zullen aan den Hoek van Holland proeven worden genomen met verlichtings- en seinmiddelen als volgt: a. Van 1 tot en met 17 Juni 1904 op het fort met Well's licht, acetyleenlicht en licbtfakkels tusschen 8 uur des avonds en zonsopgang van den volgenden dag; b. Op 15 en 16 Juni 1904 op een stoomboot in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg met electrisch licht en op het fort met bovengenoemde en gekleurde lichten tusschen 8 uur 's avonds en zonsopgang van den volgenden dag. Zierikzee, den 28 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Brengt morgen, Dinsdag, uw stem uit op den Heer Het stembureau is geopend van des voormiddags acht. tot des namiddags vijl uur. Verzuimt vooral niet uw kaart van oproeping voor de stemming mede te brengen. Op het Stadhuis gekomen, ont vangt gij na afgifte van uw oproepingskaart het stembiljet waarop de namen der drie can- didaten voorkomen. Maakt het witte rondje vóór den naam van H. C. VAN DEN ENDE zwart. Laat de witte rondjes vóór de 7iamen van de twee andere can- didaten onaangeroerd. Doet er niets aan. Schrapt ze ook niet door. Wie zich vergist, vrage een nieuw biljet. Staande aan den vooravond van de stemming voor een lid van den Gemee oteraad gevoelen wij ons wegens de niet vrien Gelijke aanvallen, waaraan wij van de zijde on zer tegenstanders in hnn organen bloot stonden, ons gedrongen nogmaals het woord tot u te richten. Afkeerig van een grooten omhaal van woorden hebben wij in ons voorlaatst nummer kort den grond aangegeven, waarom wij tegen de door onze politieke tegenstanders gestelde candidaten gekant waren. "Wij verklaarden ons tegen de candidatuur van den heer G. J. Lunenberg Sr., omdat wij geen vertegenwoordiging van een bepaalde kaste in onzen Gemeenteraad gewenscht achtten. Men geliefde deze door ons gebezigde uit drukking »middeleeuwech" te noemen, en ons tevens van «onkunde of opzettelijke mis leiding" te besohuldigen. Heel vleiend zijn die qualificaties juist niet. Maar dat doet er minder toe. Wie in den dienst van de Koniogin der Aarde is, doet al heel gauw de ervaring op, dat vooral in de verkiezingsdagen zij, die het zwakst staan, dikwerf het krachtigst smalen. Dit is ook hier het geval. Oordeelt zelve, kiezers! De vryzinnig-demokraten hebben met het duidelijk uitgesproken doel den werkmans stand in den Raad te doen vertegenwoordigen een werkman oandidaat gesteld, terwijl zjj heel goed weten, dat met do vertegenwoordiging van een kaste of stand sedert lang reeds gebroken is. Publiekrechtelijk bestnan er dan ook geen standen meer. Onze Grondwet erkent ze niet. Wij zijn allen burgers, en als zoodanig gelykelijk verkiesbaar. Bij de bezetting van een vacante plaats in den Gemeenteraad moet dan ook alleen gevraagd worden, welk medeburger is hier voor het meest gesohikt. Waar zou het trouwens ook heen, als in een stadje gelijk Zierikzee, elke staatkundige party, elke godsdienstige riohting, elke maat- schappeiyke stand, elke bizondere groep van personen, als al deze in den Gemeenteraad vertegenwoordigd zouden moeten worden? Wg zouden stellig zetels tekort komen. Men begrype ons wel. Wy hebben tegen de afvaardiging van een ingezetene naar den Gemeenteraad, die van beroep letterzetter of timmerman is, niet het minste bezwaar. Indien er in Zierikzee een werkman gevonden wordt, die onder zyn medeburgers zoozeer uitmunt, dat hy door de party, waartoe wy de eer hebben te behooren, wordt waardig gekeurd een plaats aan de groene tafel in het Raadhuis in te nemen, dan zou de can didatuur van zoo iemand door ons met al do kraeht, die in ons is, bevorderd worden. En dan zouden wy dat niet doen om aan een bepaalden stand een vertegenwoordiger in den Raad te geven, maar om in den Raad een man te brengon, die de geschiktheid bezit ons aller belangen te kunnen behartigen. Wy hebben reeds opgemerkt, dat Zierikzee gelukkig tot heden toe gevry waard is voor den elders woedenden klassenstryd, zoodat aan tempering er van te dezer stede niet behoeft gedacht te worden. Maar ook dient elke poging dien klassen stryd kunstmatig in het leven te roepen met kracht te worden bestreden. Daarom roepen wy de liberalen op morgen, Dinsdag, als één man ter stembus op te komen, en hun stem op den heer H. C« VANf DESf JEMJDE uit te brengen, den oandidaat der liberale party, dien wij in ons vorig nummer als een man gesohetet hebben, die, lovend voor het volk, voor aller belangen met hand en tand zal opkomen. gemeen hebben, opoffert aan die van een bepaalde godsdienstige richting. De leider van het orgaan der anti-revolu tionairen is naar aanleiding van het boven staande zoo vriendelyk de hcfft-lijke vraag te stellen, of hier »aan boos opzet of aan onnoozelheid en zelfverblinding" moot gedacht worden. Daar de vraag niet serieus is, kan zy door ons als niet gesteld beschouwd worden, zoodat een daarop passend antwoord gorustolijk kan achterwege blijven. Trouwens de anti-revolutionairen zelve weten heel goed, al houden hun woord voerders zich ook vaak van den domme, dat het hun vurig streven is hun religieuse in- ziohten in onze wetgeving néér te leggen. En waren de katholieken niet de politieke rem voor dat staatkundig streven, menig wetsontwerp, dat het Binnenhof vorliet, zoude daarvan dan de zeer duidelyke sporen dragen. Is het nu met het oog op het doel, dat de anti-revolutionairen najagen, te bevreemden, dat duizenden in Nederland, die streng geloovig zyn, en trouw ter kerke gaan, met hen niet kunnen medegaan, maar op staat kundig terrein beslist liberaal zijn? De leider van het anti revolutionaire blad kan dat niet verkroppen. Hy is daarover zóó gebelgd, dat hy hen hoe liefelijk kortweg «karakterloos" noemt. Wy willen gaarne gelooven, dat er voor hem een rechtmatige grond tot ergernis bestaat. Want wat moeite heeft men zich al niet gegeven, hoe heeft men zich niet reeds afgesloofd om al de orthodoxen onder het anti-revolutionaire hoedje te vangen. Maar deze zyn verstokte zondaren. Zy koesteren namelyk de booze gedachte, dat de anti revolutionairen jegens de Nederlandsch Hor- vormde Kerk vyandig gezind zyn, en er op uit zyn deze in dezelfde mate op den achter grond te schuiven, als zy hun kerk op den voorgrond traohten te plaatsen. Het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op het Hooger Onderwys heeft hon in die meening versterkt. Een zeer groot aantal pre dikanten hebben daarom tegen dat wets ontwerp geprotesteerd. Maken dus de anti-revolutionairen, nu zy aan het bewind zyn, zioh schuldig aan een aanval op de Nederlandsch Hervormde Kerk, de liberalen hebben, toen zy aan het staatsroer waren, de belangen van de Nederlandsche Hervormde Kerk nooit geschaad. Zelfbehoud dryft dan ook de orthodoxe Hervormden zich onder de vaan van de liberalen te scharen, van wie zy geen achteruitzetting te vreezen, maar slechts bescherming te verwachten hebben. En daarom bestryden ook wy, die tegen standers zyn van de overheersching eener kerkelyke richting in het openbare volksleven, de candidatuur van den heer A. Timmerman Cz., en sporen wy allen aan op den heer H. C. VAN DEN ENDE te stemmen, die geen dweepziek dryver, maar oen geloovig en ver draagzaam staatsburger is. Liberalen Laat niemand nwer morgen thuis blyven, en spoort, als gij naar de stembus opgaat, anderen aan met u mede te gaan, opdat het niet tot eene herstemming kome. Zorgt, dat de heer H. C. VAN DEN ENDE by de eerste stemming gekozen wordt. Legt alle onverschilligheid af, strijdt voor onze vlag, en helpt ons de zege bevechten. Op, op, en gestemd op den heer Wy verklaarden ons tegon de candidatuur van den heer A. Timmerman Cz., omdat hy optreedt als de vertegenwoordiger van een staatsparty, die de belangen, welke wy allen BI Nederland. Zwolle, 27 Mei. Woensdag had te Wester- holte by deze gemeente een vreeselyk ongeluk plaats. Zekere Woolthnis was bezig zand te ryden met twee aohter elkaar gespannen wagens. Het 7-jarig zoontje van Van Diepen wist er op te klimmen, maar viel er ook weer af, met het treurig gevolg, dat een rad in de lengte over het knaapje heen ging. Slechts een paar snikken en hot was een lijk. Amsterdam, 27 Mei. Tydens de afwezigheid van de bewoonster had iemand zich toegang weten te verschaffen tot een huis in de Bentinckstraat alhier. Toen de vrouw des huizes thuiskwam, vond zy den man in haar voorkamer, alles op zyn gemak doorsnuffelend. Do vrouw riep om hulp, waarop zy door den dief by de keel werd gegrepen. Tevens uitte deze de bedreiging haar van de trap te zullen werpen, als zy haar mond niet hield. Het gelukte de vrouw echter den dief vast te houden totdat een agent op haar geroep haar ter hulp kwam. Het blykt, dat niet minder dan 800 900 personen van het oude personeel der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoor weg-Maat schappij weder naar Zuid-Afrika zyn terug gekeerd. Gouda, 28 Mei. De majoor der Ryks- veldwacht van de divisie Gouda in uniform gekleed was Zondagavond ter hoogte van de Hanepraai op de fiets gezeten (behoorlyk met een lichtgevende lantaarn voorzien) toen een drietal personen hem zouden passeeren. Eén van hen sloeg de lantaarn van de flets, die ongeveer een vyftig meter wegvloog, terwyl onmiddellijk een der anderen tegen de fiets trapte waardoor genoemde persoon kwam to vallen, deze stond onmiddellyk op en greep een van dit edele drietal, zoodat zy|hun wel verdiende straf niet zullen ontgaan. 's-Gravenhage, 29 Mei. H. M. de Koningin-Moeder zal zich hedenmiddag 5 u. 49 min. per Staatsspoor naar Het Loo begeven on aldaar blyven tot Maandagochtend. Van daar vertrekt H. M. dien ochtend 10 u. 9 min. naar Burg-Steinfurt tot het brengon van oen bezoek aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim. Na eenige dagen aldaar te hebben vertoefd, vertrekt H. M. naar Zirken, in het Harzgebergte, om daar ongeveer drie weken verblyf te honden. Vorvolgens zal H. M. Haar Paleis te Soestdyk betrekken, alwaar zy ongeveer einde Juni zal aankomen. Op Hare reis naar Honnef heeft H. M. de Koningin-Moeder zioh enkele uren te Düaseldorf opgehouden en de tentoonstelling aldaar bezocht. Vrydagmiddag halfvyf ontving H. M. de leden van hot Congres voor Internationaal Privaatrecht in audiëntie. Tweede Kamer. Men meldt dat de Tweodo Kamer zich voorstelt tegen 17 Juni gereed te zijn met de Drankwet en andere voor openbare behandeling gereed zynde ontwerpen. Van een afdeelingsonderzoek van de voor stellen tot Grondwetsherziening zal dus vóór het groote recès wel niet veel komen. Naar het Dagblad verneemt, zal by de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend naar aanleiding van de dezer dagen te Parys gesloten internationale overeenkomst omtrent den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. Zierikzee, 30 Mei. Gieterennamiddag ten 2 ure arriveerde alhier met eenige genoodigden de nieuw gebouwde stoomboot «Stad Zierikzee", kapt. J. van Slooten, die, zooals wy reeds mededeelden, weldra in de vaart zal komen van hier op Rotterdam. Gedurende 2 uren was het praohtige stoomschip ter bezichtiging van het publiek gesteld en dat daarvan veel gebruik gemaaakt werd, laat zich begrypen. De smaakvolle inrichting der beide ruime kajuiten en het rooksalon achter de eerste kajuit wekte elks bewondering. Vanaf het promenade-dek heeft men een praohtig gezicht. Ten 4 ure vertrok het stoomsohip weder naar Rotterdam. Naar wy vernemen, zal de nieuwe stoom boot aanstaanden Vrydag in gerogolden dienst worden gesteld. "Wy waren door den heer Van Meteren in do gelegenheid gesteld den fraaien aanleg van zyn lommerryken tuin te bezichtigen. Daar op een zomerdag en na inspannenden arbeid uit te rusten en te genieten van het natuursohoon is een waar genot, zelfs zonder muziek, hoeveel te moer met muziek. De heer Vau Meteren namelyk ie van plan in dien tuin dezen zomer een vyf a zestal concerten te geven. Het eerste zomer-conoert voor dit seizoen zal blykens aankondiging morgen (Dinsdag) door Kunst en Eer", onder leiding van den heer S. Klimmerboom, ge geven worden. Welk rechtgeaard Zierik- zeeënaaar stelt er niet prys op «Kunst en Eer" te hooren. Wy twijfelen dan ook niet, of velen zullen, het weer dienend, van het mooie zitje en het mooie concert gebrnik maken. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, zal op aanstaanden Woensdagnamiddag in den tuin van de soeieteit «Ons Genoegen" een Gramaphone-concert gegeven worden, dat vrij toegankelyk is voor alle leden met hunne dames. Wy juichen dit denkbeeld van den heer Verwer toe, daar zoodoende ook aan vele buiten-leden een aangename verpozing wordt verschaft in den bekenden tuin, waar men vry zit en zich kan amuseeren totdat het lot zal beslissen, wie de gelukkigsten onder de gelukkigen zullen zyn. De Chr. Hist, party op Schouwen en Duiveland zal ter voorziening in de vacature voor een lid der Prov. Staten van Zeeland als candidaat stellen den heer J. Bouman, burgemeester van Nieuwerkerk, en verder samenwerken met de anti-rev. party. De heer J. W. A. Stüte, benoemd tot burgemeester van Colynsplaat en Cats, is, volgons de G. Ctden 19 Mei 1875 te Harderwyk geboren. Hy behoort tot de Ned. Herv. kerk en is thans volontair ter gemeente secretarie te Veenendaal. Het waterschap »St.-Annaland" heeft besloten een geldleening van f 3000 fe sluiteD, voor de uitvoering van werken, ncodzakelyk voor de herstelling van de zeesluis. Naar wij vernemen zal mej. Harry van der Harst, altzangeres te Leipzig, zich in de eerste helft van het winterseizoen 1904/1905 te 's-Gravenhage vestigen. Haar voorloopig adres blyft: Grassistrasse 11, Leipzig of: Pottenmarkt, Middelburg. In de St. Ct. maakt de Commissaris der Koningin in Zeeland bekend: dat op 12 Mei 1904, omstreeks 9 uren des voormiddags, in de Ooster-Sohelde, bij den inloop van het Brabantsch vaarwater, op ongeveer 1800 M. ten Noord-Westen van den kop van den Westhavendam van de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland, onder de gemeente Wemeldinge, een houten tjalkschip is gezonken genaamd: «Goertrnida Helena", groot |139 soheepston, geladen met metselsteen en gevoerd wordende door T. de Vries te Zaandamen dat krachtens de artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Stbl. no. 151) dat vaartuig en, voor zooveel noodig, de lading van Rykswege zal worden opgeruimd na verloop van twee dagen na de dagteekening van de St. Ct.} waarin deze aankondiging is geplaatst. Kerkwerve, 27 Mei. Heden had de kom onzer gemeente een feestelyk aanzien. Tal van vlaggen wapperden van de huizen, een ©erepoort was opgerioht en vele toeschouwers waren aanwezig. Dat alles was ter eere van den EdelAchtb. heer C. J. Boogerd, burge meester dezer gemeente, die dien dag in 't huwelyk was getreden en alhier kerkelyk zou overtrouwen. By aankomst werd hem door de by de poort opgestelde schoolkinderen onder leiding van het hoofd der school een welkomstlied toegezongen, waarna de stoet zich kerkwaarts begaf. Na afloop daarvan werd het gehuwde paar door den voorzitter der commissie nit de burgery met een toe- passelyk woord een oadeau gepresenteerd uit naam der burgerij, bestaande in een paar armstoelen, terwyl vervolgens het hoofd der sohool de gehuwden uit naam der kinderen hartelyk bedankte voor de zoete herinnering, die zy van dit feest konden meenemen. Ziohtbaar aangedaan bedankte de burge meester de burgery met enkele woorden, waarna de stoet zioh in de ry tuigen begaf en vertrok. Eikerzee, 30 Mei. De hier bestaande afdeeling van den Christel.-Nationalen Werk mansbond heeft een ziekenfonds opgerioht, waartoe een 9-tal leden zyn toegetreden. Naar men verneemt, is de gelegenheid tot deelneming er aan nog tot Juli opengesteld. RenesBe. Door den raad dezer gemeente is de kiezeralyst vastgesteld. Het aantal kiezers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1