Zaterdag 28 lei 1004. Doctor De Wilde, AANBESTEDING. AANBESTEDING. Paardenmarkt te St.-Maartensdijk, Donderdag 2 Juni 1904, (55 ier i Is. z e e s c lie C o u r a n fc). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Arts voor Huidziekten, ADVERTENTIE*. Dr. A. T. VAN DER STARP is tot 5 Juni afwezig. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschyot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8006. Directeur a. j. DE LOOZB. Redacteuren: j A. FBANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adverfcentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. Onder voorzitterschap van Louis Botba is te Pretoria het aangekondigde BoerencoDgres geopend. Botba sprak in zijn openingsrede weer van samenwerking en wees op de nooden der arme Afrikaanders. Hij sprak zijn leedwezen uit over het niet bereiken van een bevredigende oplossing der onderwijs- qaaestie. Het voornaamste is echter Botha's ver zekering, dat het congres niet bijeen was geroepen om te vragen om zelfbestuur. Hij meende, dat het alleen tijd werd, dat de landbouw zich organiseerde zooals andere bedrijven het deden. Hij zeide in hoofdzaak, dat zijn voornaamste oogmerk bereikt was en hij bepleitte daarom de stichting van een centrale Boerenvereeniging met haar hoofdzetel te Pretoria en afdeeÜDgen in de voornaamste plaatsen. Botha wildo vooral uitkeering van pensioenen aan de weduwen der gevallen Boeren en onmiddellijke uitdeeling van de gift van 3 millioen pond sterling. Botha noemde de oorlogsschatting van 30 millioen, welke aan Transvaal was opgelegd, onrechtvaardig, want de Boeren zijn daar niet over geraadpleegd. Botha hoopte, dat de quaestie van de soholen geregeld zou worden, maar legde er nadruk op dat het noodig was de rechten van do Hollandsche taal te handhaven. Schalk Burger drong aan op een gematigde oritiek op 's lands bestaur en op samenwerking daarmede. Ook protes teerde hij er tegen, dat de geheele Boeren- natie verantwoordelijk zou gemaakt worden voor de euveldaden van eenige schelmen in het Lijdenburgsche. Dat er onder do Kaffers wat broeit is reeds van verschillende kanten vernomeD. Het gevaar voor een opstand van de zwarteD, met al de gruwelen waarmede dat gepaard zal gaan, ia geenszins denkbeeldig. Eu dan zullen de Eogelsehen er de schuld van hebben, zij die eerst de Kaffers tegen de Boeren op gezet en hun allerlei schoone beloften gedaan hebben, en die beloften nu niet nakomen. Er is daarover verbittering onder de Kaffers, die zich tegenwoordig heel wat meer voelen dan vóór den oorlog, en dan zijn zij door de Engelschen gewapend. Slechts een deel, en misschien een gering deel, van de geweren, aan hen uitgereikt, is na den oorlog weer ingeleverd. De JohannesburgBohe correspondent der Times behandelt in een lang telegram de onrust onder de Kaffers, en geeft er de schuld voornamelijk van aan de Ethiopische zending, die uit Amerika afkomstig is. In den grond prediken deze zendelingen de leerAfrika voor de (zwarte) Afrikaners! De blanken in Zuid-Afrika willen van die zending niets hebben natuurlijk. De correspondent dringt er op aan, dat er een einde aan gemaakt wordt, want zij kan een uitbarsting te voorschijn roepen. Van de schuld van Engeland in het telegram geen woord. De Amerikaan Perdicaris en zijn schoon zoon Varley zijn op een afstand van 8 kilometer van Tanger door Marokkaansche roovers opgelicht. De aanvoerder der bende heeft aan Mohammed Torres, den vertegen woordiger van den sultan, de voorwaarden gemeld, waarop de gevangenen uilen worden losgelaten. Nu heeft de Amerikaansohe consul te TaDger bij den Marokkaansehen minister van buitenland8cbe zaken aangedrongen op betaling van het losgeld en schout-bij-nacht Chadwiok heeft last ontvangen uit Teneriffe een oorlogs schip naar Tanger te zenden. Duitschland. Te Keulen heeft Maandag op klaarlichton dag een afschuwelijke roofmoord plaats gehad. De meid was alleen thuis met een kindje. Toen de vrouw des huizes 's middags terug kwam, vond zij de deur gesloten. Eerst meende men dat het meisje nog uit was, doch toen men niets van haar bemerkte, liet men de deuren openbreken. In de beneden kamer vond men alles overhoop, de kasten leeggehaalden te midden van de rommel zat het kind halfnaakt te spelen. Toen men op den zolder op de meidenkamer kwam, vond men daar de meid gekneveld en geworgd voor het bed liggen. Men vermoedt dat zij boven gerucht heeft gehoord en is gaan kijken. De verraste dief, die blijkbaar over het dak binnen kwam, heeft haar toen met een slag op het hcofd neer geslagen, en haar vastgebonden en geworgd, om daarna het huis op zijn gemak te door zoeken. Een ander vermoeden wees eerst haar vrijer aan, die ook in hechtenis werd ge nomen. De man kon echter zijn alibi bewijzen en is weer in vrijheid gesteld. Yan den dader heeft men geen andere aanwijzingen dan de kleeren die hij heeft aohtergelaten, om in een pak van den man des huizes te ontvluchten. BelgiS. Een sneltrein van Ostende naar Weenen heeft dezer dagen op één enkelen rit achtereen volgens vier menschen overreden. Bjj Binger- brück een wissel wachterbij Bacharach een schoenmaker, die onvoorzichtig het spoor overstak; bij Bischofsheim een kind en te Mainz een werkman. Het kostte heel wat moeite den ontdanen machinist, die meende, dat er »een vloek lag" op zijn locomotief, te overreden, den rit te volbrengen. Te Luik is Zaterdag ten huize van den advocaat Pourret, Rue Saint Laurant, een geweldige gasontploffing veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een gasfitter, die met den heer des huizes in den kelder was gegaan om naar een lek te zoeken en daar een lucifer aanstak. De werkman word dood onder het puin gevonden en de heer Pourret is doodelijk gewond. Door de kracht der ontploffiog zijn de glasruiten van al de naburige huizen gebroken. Do diamantfabrikanten te Antwerpen hebben een schrijven gericht aan de betrokken afgevaardigden der Kamera, waarin zij, na gewozen te hebben op het verwerpen van alle voorstellen door de diamantbewerkers, het volgende zeggen Het blijkt ons dus ten overvloede, dat wij hier tegenover onbuigzame personen staan, die, het koste wat het wil, de overmacht in onze nijverheid willen hebben. Daar wij reeds twee malen ter wille van den vrede belang rijke concessies deden, die beschouwd worden als een zwakheid der patroons, daar verdere concessies onmogeljjk zijn zonder onze nijver heid in gevaar te brengen en daar onze en uw vredelievende voorstellen stelselmatig ver worpen werden, hebben wij besloten en wenschen u er kennis van te geven, dat wij alle gedane voorstellen intrekken en dat wij geen verdere bemiddelingsvoorstellen in over weging zullen nemen. Op het oogenblik, dat dit schrijven ver zonden werd, gaven de werkgevers een zeer heftig gestelde oirculaire uit, waarin dezelfde verklaringen voorkomen, en tevens gezegd wordt, dat de noodige maatregelen zullen genomen worden om te voorzien in de op brengst van geslepen goederen en om te verhinderen, dat de diamant industrie naar den vreemde verhuist. Nederland. 's Gravenhage, 26 Mei. Tweede Kamer De zitting ving heden aan met het stemmen over de aanbevelingslijst voor de benooming van een lid in den Hoogen Raad der Neder landen tot vervulling van de vacature ontstaan door het ontslag van den heer De Jonge. Reeds bij eerste stemming werd de door den Hoogen Raad eerst-aanbevolene, de heer mr. W. J. Karsten, Raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, no. 1 op de lijst geplaatst met 52 van de 70 uitgebrachte stemmen. Alweder in overeenstemming met de lijst door den Hoogen Raad opgemaakt werd no. 2, de heer mr. 8. Gratama, rechter in de arrondissements-reohtbank te Rotterdam, met 53 van de 66 werkelijk uitgebrachte stemmen en evenzoo no. 3 de heer mr. J. H. van Goor, Raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, mot 43 van de 62 stemmen. De lijst zal der Koningin worden toege zonden. Na afloop der stemmingen ging de Kamer voort met de behandeling van de Drankwet. De minister verdedigde zijn standpunt jegens het verbod van tappen in wachtkamers. De heer Bolsius zegt hoewel ook hij geen sympathie heeft voor het verbod tegen het amendement te zullen stemmen van den beer Rink, die vrijlating wil en wel omdat hij (de heer Bolaius) veel heoht aan het verbod van tappen iu Rijksgebouwen (waartoe stations gewoonlijk behooren). Hij is dan ook tegen het amendement- Fock, dat dit verbod wil doen vervallen. De heer Rink, zijn amendemont verdedi- zegt, dat het stationsverbod in strijd met de herhaaldeljjk door den minister afgelegde verklaring, dat dit ontwerp niet ingaat tegen het gebruik, maar tegen het misbruik. Een dergelijke beperking van de persoonlijke vrijheid is alleen door de meest consequente geheel-onthouders goed te keuren, j De heer Melchers spreekt een geheel- j onthoudersrede uit, gericht togen het beroep van den heer Rink op de vrijheid. De commissie van rapporteurs is tegen beide amendementen. De minister zegt, dat het stationsverbod geheel io overeenstemming is met het be ginsel, dat op plaatsen waar men uit anderen hoofde gedrongen is te komen, geen sterken drank moet worden geschonken. Een andere opmerking, door den heer Rink gemaakt omtrent onvastheid van de regeering, verschil tusschen wat zij in den aanvang van de behandeling en later voor stond, geeft den minister aanleiding tot de verklaring, dat het zeer wel mogelijk is, dat hij met een nogmaals gewijzigd ontwerp zal komen, wanneer eerst een beslissing op de voornaamste punten door de Kamer zal zijn genomen. De heer Yan Raalto wijst er op, dat het stationeverbod in langen tijd niet zal kunnen werken voor verscheidene stations in verband met de bepaling voor bestaande vergunningen. De minister zegt voorziening toe bij de overgangsbepalingen, doch de heer Yan Raalte is daarmede niet tevreden. De heer Fock wijzigt na een opmerking van den minister een vroeger ingediend amendement op 6 gr. in dien zio, dat voor lokalen, die behooren bij een logement, waar voor reeds vergunnning is verleend, niet zal gelden het verbod van dubbele vergunning. De heer Bolsius lichtte zijn amendement toe om te schrappen de bepaling, dat ver gunning geweigerd moet worden indien de looaliteit zich op een verdieping of beneden den beganen grond bevindt, of niet aan de zijde van den openbaren weg ligt of als zij niet van den openbaren weg af volledig inzicht geeft. De heer Schaper was ook tegen het gordijnijesverbod en wilde alleen voor kolders vergunning weigeren. De minister was voor het behoud der ver bodsbepalingen, maar liet do beslissing aan de Kamer over. Mocht het amendement- Bolsius worden aangenomendan zal de minister een anderen krassen maatregel tegen den clandestienen drankverkoop voorstellen. De heer Lieftinck verdedigde op practiaohe gronden het amendement-Bolsius. Op de beide Pinksterdagen werden op de lijnen van de Haagsche Tramweg-Maat schappij vervoerd 152,027 passagiers. De stoomtram der Staatsspoor aldaar ver voerde op de beide degen ODgeveer 30.000 personen naar en van Scheveningen. Aan het Haagsche Hollandsche Spoorstation werden 14 860 plaatsbewijzen voor verschil lende steden afgegeven. Rotterdam, 24 Mei. Hedennacht om 2 uur ontdekte een naohtwaker dor Holland— Amerika-lijo, dat twee personen inbraak pleegden in het wachthuisje van den veerdienst van hier op Katendreoht aan de Wilhelmina- kade, welk huisje tevens voorzien is van een buffet. Door middel van een ladder maakten de dieven zich meester van flessohen wijn en kogeffiescbjes met limonade. De nachtwaker wist één dor inbrekers te grijpen, terwijl de medeplichtige de vlucht nam en in de Maas Bproug. Geruimen tijd is vruohteloos naar het lijk gedregd. De aangehoudene bleek te zijn M. A., kapitein op de directieboot »Dam", van de H. A. L., terwijl do verdronkene, D. genaamd, op hetzelfde bootje machinist was. Te Overschie waren op den Tweeden Pinksterdag vijf jongelieden, in opgewonden toestand verkoerende, de herberg van den heer v. R. binnengekomen. Na eenige ver teering gemaakt te hebbenkregen zij ongenoegen, waaruit eene veohtpartij ontstond. De kastelein met zijne vrouw en doohter hadden het hard te verantwoorden. De kastelein, reeds een man op leeftijd, werd zoodanig verschrikt, dat hij ineenzakte en kort daarna bozweek. De vrouw, die van één der belhamels een schop kreeg, ligt ziek. Stoelen eu tafel waren stukgeslagen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de woestelingen ingerekend. Te Krimpen a. d. Lek geraakte een dochtertje van T. Kort, bode van Rotterdam op Krimpen, te water. De moeder sprong haar kind na, doch was niet in staat het te redden en beiden gingen steeds verder van den wal. De vrouw van den houtzaagmolenaar Yan Heunen, dia met zijn zoon juist zat te schaften, hoorde hulpgeroep eu in minder dan een oogenblik waren de beide mannen op de plaats des onheils. Toen men de vrouw uit het water ophief, kwam ook het kind boven, dat zich aan de moeder had vast geklemd. Na toepassing der drenkelings- middelen, zijn beiden behouden gebleven. Middelharnis, 26 Mei. De afdeeling Middelharnis van de Centrale Liberale Kies- vereenigiDg in dit district heeft tot candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de heeren J. C. de Gast, kassier te Sommelsdijk, en J. van Schouwen, burgemeester van Oude- Tonge. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Rosestraat 17, Rotterdam. Spreekuren 12—2 en 78. InrloRtlngen voor behandeling van Zenuw-, Inwendige- en Rheumatische Ziekten. ROTTERDAM, Schiedamache Singel li, Geneesheer-Directeur JOr. TE)N CA TE). MeiJuni. Maans- ouderdom. 25. 26. 27. 28. 29. Z. 30. 31. 4. 11 12 13 14 9.14 v. 16 17 18 H. W. L. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. u. m. u. m. 11.15 11.38 0.24 0.45 1.25 1.42 2.17 2.32 3. 6 3.20 3.51 4 3 4.28 4 44 4.59 420 5. 2 5.31 5.59 6.28 6.51 7.19 7.37 8. 3 8.21 8.45 9. 7 9.26 9.49 10. 4 10.30 Tijd van H. W. te Dordrecht 3,15 uur later. L. W. 5,30 30 Mei aanst. hopen onze j geliefde Ouders: ADRIAAN VAN PUTTEN CORNELIA VERHAGE j hunne 25-jarige Echtvereeniging j j te herdenken. Anna-Jacoba-Polder, 28 Mei 1904, Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- j en Kleinkind. Getrouwd EMMERICU8 VAN DER SLIKKE Pz. en HELENA J. VAN LUUK Md., die, mede namens wederzijdsohe Families, hunnen dank betuigen voor de bij hun Huwelijk ondervonden belangstelling. Poortvliet, Kolijnsplaat, 26 Mei 1904. Voor do talrijke bljjken van belang- stelling, die wij zoo van hier als van elders bg de herdenking onzer 25-jarige Echtver- eoniging van Familie, Vrienden en bekenden mochten ontvangen, betuig ik, ook namens myne Echtgenoote, onzen hartelijken dank. ST.-MAARrENSDiJK. C. DE YISTER Jz. Hiermede betuigen wij onzen harte lijken dank voor do vele bewyzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Zoon JAN DINGEMAN. Bruinisse, 26 Mei 1904. J. VIJVERBERG. 9V* Het verdient aanbeveling de paarden zoo vroeg mogelijk aan de lijn te brengen. Gemeente Haamstede. OPNEMING der Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken en INSPECTIE van het Snoeien van langs de wegen staande boomen en houtgewassen, op Vrijdag 3 Juni 1904. In de herberg .Do Blauwe Keet" onder Oosterland, ligt van af Vrijdag 27 Mei ter inzage omschrijving en teekeniog vuur: a,. liet VERGROOTEN der Schuur op de Hofstede bewoond door j. Beije, in den Boschweg; t>. het BOUWEN van een steenen Vetstal op de Hofstede bewoond door Van dek Weele aan den Zuidkant van den polder Oosterland. Bijzonderheden omtrent inlichting en wijze van besteding vindt men in de omschrijving vermeld. Het BESTUUR der Waterkeering van den Calamiteuzen SUZANNAPOLDER zal, op Donderdag 16 Juni 1904, des voormiddags ten elf ure, iu het Gemeentehuis te St.-Anna- laod, volgens 1 der A. B., aanlDosteden s Het HERSTEL, de VERNIEUWING en het ONDERHOUD tot 30 April 1905 van de AARDE-, KRAM-, RIJS- en STEENGLOOIINGWER- KEN aan de Waterkeering van bovengenoemden calamiteuzen Polder. Het Bestek zal van af 26 Mei ter inzage liggon ten kantore van den Secretaris-Ont vanger en is op franco aanvraag, tegen betaling van 52 cents, bij hem verkrijgbaar. De aanwyzing zal plaats hebben op Don derdag 9 Juni en Maandag 13 Juni 1904, telkens van des voormiddags 11 - tot des namiddags 1 nur, waartoe zal worden byeen- gekomen in het Gemeentehuis, terwyl buiten dien geen aanwyzing geschiedt. St.-Annaland, 25 Mei 1904. A. J. BIERENS Jr., Voorzitter. J. POLDERMAN, Secr.-Ootv. Te koop gevraagd Een Huis op goeden stand te Zierikzee, geschikt voor winkelhuis. Opgave van prijs, grootte enz., onder lett. O AAlg. Advert.-Bureau ALTA VAN NUGTEREN, Amsterdam. TB ZOOP: Een mooie groote HIT, mak hij do tram, bruine merrie, 9 jaar. bh P. BEEKMAN, Bruiniaae. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1