ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE. Donderdag 26 Mei 1904. (525 i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Nationale Militie. Inspectie van Verlofgangers. STEMMING Verslag vaH den toestand der Gemeente over 1903. De aanstaande stemming voor een lid van den Gemeenteraad. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad »it Provincia. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post *1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 8005. Dlreoteui i a; S". DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkki., Meelstraat 386, Zierikzee. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Zierikzee roepen bij deze op ol de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der militie te land, met uit zondering van hen, die in dit jaar vóór na te noemen dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der wet onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn om in dit jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. 111 der wet onder de tvap&ien of in werkelijken dienst te worden geroepenen van hen bedoeld bij de laatste zinsnede van art. 99 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 Staatsblad no. 230), om op Zator- «lugr <leu 11 .Juni e.k.. des voormiddags te 10 uren vóór het gemeentehuis te Zierikzee tegenwoordig te zijn, ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-Commissaris te worden onderzocht en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Militiewet: 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zyner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 120); 2°. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zyner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121); 3». de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister vaa Oorlog, niet langer dan gedurende drie maanden buiten 's lands begeven (Art. 123); 4°. de verlofganger, die de artt. 120, 121 en 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124); 6°. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform ge kleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem by zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zyu verlofpas (Artt. 125, 126 en 127); 6°. de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tyd, welken het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is (Art. 117); 7°. behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschynt; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voor werpen c. wiens kleed ing- en uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden; d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8°. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie- Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 127 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 130); 9°. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het ieit, sub 4®. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert sub 2®. en 3°. van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 131); 10®. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelyken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 138); 11®. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daarom trent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige ver bintenis worden toegelaten bij de zeemacht, de marine reserve en het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij de koloniale troepen (Art. 9); 12®. aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbrachte eerste-oefening voor den door den Minister van Oorlog te bepalen tijd onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt dit vergund (Art. 112). Zierikzee, den 21 Mei 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1,®-Secretaris. ter verkiezing van een Lid van Gemeenteraad van Zierikzee. den De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Dingdag; «leu 31 Mèi van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal plaats hebben ter verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad, waarvoor als candidaten zijn gesteld de heeren: H. C. VAN DEN ENDE, G. J. LUNENBEKG Sr. en A. TIMMERMAN Cz. De stembureauz houden zitting in het Raadhuis, en wel dat voor het le stemdistrict in de Raadzaal eu dat voor het 2e stemdistrict in de Kamer voor den Gemeente- Secretaris, waarvoor de toegang is door de Gemeente- Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: tlljj die opzettelijk, zich voor een ander uitgevende, taan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven „verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- tstraf van ten hoogste eon jaar". Zierikzee, den 21 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente over 1903 in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente-Secretarie, tegen 50 cent per exemplaar. ZikRiKZEE, den 21 Mei 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. De lijst der candidaten is Zaterdag door den heer Burgemeester gesloten. Er zijn drie candidaten. Aanstaanden Dinsdag zal gestemd worden. Op wien van de drie zullen wij onze stem uitbrengen Zal het de heer A. Timmerman Cz. wezen? Neen. Waarom niet? Omdat hij optreedt ala de vertegenwoordiger van een staatspartij, die de belangen, welke wij allen gemeen hebben, opoffert aan die van een bepaalde godsdienstige richting. Zal het de heer Q. J. Lunenberg Sr. wezen Neen. Waarom niet? Omdat men in hem een bepaalde kaste in den Raad wil vertegenwoordigd zien. Yan dit denkbeeld zijn wij afkeerig. Zierikzee ia gelukkig tot heden toe gevrij waard voor den elders woedenden strijd tuaachen patroon en werkman. Laten wij dien onzaligen strijd zoo lang mogelijk buiten onze muren houden. Zal het de heer H. C. v. d. Ende wezen? Ja. En waarom? Omdat hij niet optreedt als de gehoorzame representant van een kerk of kaste, maar de zelfbewuste drager is van de liberale begin selen, waarvan het bizonder kenmerk is, dat door de aanhangers er van in het openbaar leven op de belaDgen van alle burgers zonder onderscheid gelet wordt, wat geloof zij ook mogen belijden, en welken stand zij ook mogen innemen. En om die reden reeds zou hg ons aller steun verdienen. Maar er is nog meer, waarom wij hem bij onze kiezers aanbevelen. Is hij niet, geachte medeburgers 1 om zijn rondborstigheid en eerlijkheid één der popu lairste mannen uit deze gemeente, die in welke hoedanigheid ook, steeds het welzijn van zijn medeburgers op het oog had, die, onafhankelijk levend, zich met geheel zijn ziel kan wijden aan de behartiging van de ge meentebelangen, al zijn tijd daaraan kan geven. Zal de technische kennis van den gewezen praktischen vakman in den Raad, waarin op dit oogenblik niemand zitting heeft, die op architectonisch gebied deskundige is, niet van groot, onberekenbaar nut wezen? Beweerd wordtdat hij opperbrand- meester is, en als zoodanig niet verkiesbaar, zoodat de stemmen op hem uitgebracht van nnl en geenerlei waarde zijn. Zeker, de heer H. C. van den Ende is opperbrandmeester, en heeft gedurende de vele jaren, dat hij aan de brandweer ver bonden is, ijverig en belangeloos de gemeente gediend, maar de heer H. C. van den Ende heeft en dit is een leelijke streep door de rekening van onze in bigde hoop levende tegenstanders zich bereid verklaard zgn betrekking van opperbrandmeester tijdig neder te leggen, als de kiezers hem naar den Raad mochten afvaardigen. De kiezers kunnen dus aanstaanden Dinsdag gerustehjk hunne stemmen op den heer H. C. van den Ende nitbrengen. Niemand blijve te huis. Men bedenke, dat aan het bezit van het kiesrecht de zedelijke verplichting verbonden is het uit te oefenon. Mogen de liberalen, wion zoo vaak, en niet ten onrechte, lauwheid -1 onverschilligheid verweten worden, als één man voor onzen candidaat opkomen. Doen zij dit, dan zal de zege ook aan onze zijde zgn! Rusland—Japan. Naar uit "Weihaiwei aan de Daily Express wordt gemeld, weigeren de bdmanningen der jonken, die bang zijn voor de talrijke Russische mijnen, welke met eb naar volle zee afdrijven, de havens te verlaten. De weinigen, die voortgaan met het overbrengen van levens middelen naar Port-Arthur, worden betaald naar evenredigheid van de toeneming van het gevaar. Rusland. Een aanslag op den Czar. De St.-Peters- burgsche correspondent van de Breslauer Zeitung schrijft aan zgn blad over een ver ijdelden aanslag op den CzarSt.-Petersburg verkeert nog steeds onder den indruk van een ernstige gebeurtenis op 28 April (O. S), van welke de Czar en de naaste leden der keizer lijke familie bijna het slachtoffer waren ge worden. Op den 28sten April had op het Marsveld de groote voorjaarsparade plaats. Op dien dag mag hot stadsbestuur op het Marsveld tribunes oprichten en plaatsen daarop verkoopen. Alleen eenige loges, die zich in de nabijheid van de voor de keizerlijke familie bestemde ruimte bevinden, worden niet door de stad, maar rechtstreeks door den minister van het keizerlijk bof aan bij deze nauwkeurig bekende personen, die zich door hooge posities onderscheidenverkocht. In één dezer loges, in de onmiddellijke nabijheid van den Czar, bevond zich de jeugdige juffrouw Meresjkofki, dochter van Rusland's eerste psychiater. Deze jonge dame, die het hooger onderwijs voor vrouwen volgt, was door de nihilistische partij aangewezen om een bom naar den Czar te werpen. Haar opgewonden, schuw voorkomen viel eenige hooge ambtenaren op, zoodat men kort vóór de aankomst van den Czar, op gevaar af een groven misslag te begaan, be sloot haar te arresteeren. Men vond bij haar een zeer goed geconstrueerde, zeer gevaarlijke bom. Het jonge meisje ontkende niet, dat zij een aanslag in den zin had gehad. Het lot der gevangene is waarschijnlijk de strop. Duitschland. Kiel, 21 Mei. De Init. ter zee Hi rtog Paul van Mecklenburg-Schwerin, oudste half-broeder van den Prins der Nederlanden, is op 22- jarigen leeftijd, tengevolge een val aan boord van de Charlotte", waar hg geplaatst was, overleden. BelgiS. Luik, 21 Mei. Het Hof van Assizen heeft twee der plegers van de laatste hier onder nomen anarchistische aanslagen ter dood ver oordeeld; de derde tot levenslangen dwang arbeid. Nederland. Leeuwarden, 21 Mei. Dezer dagen heeft de reeds bejaarde A. K., bakker van beroep, op den Marsumerweg zich onder de wielen van de tram geworpen, waardoor hij letterlijk verpletterd werd. Zijn vreeselijk verminkt lijk werd naar de begraafplaats vervoerd. De ongelukkige was in den laatsten tijd niet normaal, naar men zegt tengevolge bet faillissement der gebr. Gratama, waarbij zijn overgelegd kapitaal verloren ging. In de buurt van Minnertsga heeft een bejaard tuinman, die in hetzelfde faillissement voor een paar duizend gulden betrokken is, mede een levensmoede daad gepleegd. Haarlem, 21 Mei. Een meisje, dat voor de electrisohe tram in den Hout den weg nog wilde overloopen, geraakte onder de tram en werd gedood. Leiden, 23 Mei. De »Leidsche Landbouw- bank", directeur de heer P. N. van Eyk, is failliet verklaard. Reeds geruimen tijd werd deze Bank hier ter stede niet al te best vertrouwd, zoodat uit deze gemeente niet velen slachtoffer van dit failliet zullen worden. Denkeljjk zullen echter vooral kleine lieden uit de omliggende plaatsen er in geloopen zijn. 24 Mei. De heer P. N. v. E., beheerend vennoot der Leidsche Landbouwbank, die de vorige week failliet verklaard was, is heden op bevel van de jastitie in hechtenis genomen, en gevankelijk naar 's-Gravenhage gevoerd. Hij wordt verdacht van opliohterij. 24 Mei. Toen gisterenavond de heer P. J. Dirkse, fruit- en aardappelhandelaar alhier, met zijne echtgenoote thuis kwam, ontdokte hij dat was ingebroken. De linnen kast, het schrijf bureau en de brandkast waren met valsehe sleutels geopend en aan bank papier en zilvergeld werd f 5600 vermist. Uit de linnenkast waren 11 gouden Willems, die de vrouw bewaard had, mede ontvreemd. De politie is de daders nog niet op het spoor. 's-Gravenhage, 23 Mei. Scheveningen heeft gisteren weder zgn druk Pinksterbezoek Het weder werkte uitstekend mede; veel ..on, getemperd door een frissohe koelte. Het leek wel, of het verkeer niet zoo druk was als andere jaren. Doch dat zal wel gezichtsbedrog geweest zijn. De tijd is voorbij, (lat de groote menschenmassa zich voorname lijk in de Keizerstraat en verder aan het strand, dieht bij het dorp, zich bewoog. Alles trekt nu instinctmatig noordwaarts aan, tot aan het DOranjehotel" toe om de lange wirkelrij en de nieuwe gebouwen van de Trust te zien en vooral het vPalace Hotel". De menigte verdeelt zioh dus over een veel grooter oppervlakte dan voorheen. Voor de goede orde is dat zeker een voordeel. De politie had heden uitstekende maat regelen genomen; het beleid van den heer Sypkens, den commissaris van politie, kwam daarbij duidelijk uit. Agenten bewogen zich hier en daar tusschen de menigte en traden zeer kalm op; enkelen waren op rijwielen en deden dieost als estafette. Aan het hoofdbureau in de Keizerstraat en aan het posthuis bij het Kurhaus was een reserve-detachement uit de stad, dat in buiten gewone gevallen te requireeren was. Ook nu weder had men ter zijde van den zeeboulevard van af de Kerkwerf tot aan het Paviljoen een soort van kermis en daaronder tal van kraampjes met ververschiogen, een tent waarin men zien kon, hoe eeo actrice te Berlijn het aanlegt, om gemeubileerde kamers te verhuren alleen toegankelijk voor personen boven de zestien jaar een levende kat met een hondekop in een kist, en meer dergelijke fraaie zaken. Op den hoogen strandweg bij Seinpost gezien, leverde dat gewoel van duizenden menscbon beneden rondom die kraampjes en tenten een alleraardigst panorama op. Aan het strand zelf zag het ook »zwart van menschen". Velen lieten zich overhalen tot het doen van een zeetochtje en onze garnalen visschers hadden dus een buitengewoon Cp de pier van het Knrhaus wemelde het van bezoekers. De pasBagiersboot had den geheelen dag drukde zee was buitengewoon kalm en lokte dus tot een tochtje uit. Het publiek gedroeg zich overal zeer kalm, beschonken menschen werden weinig gezien en alleen waren eenige opgeschoten jongens met papieren rozen op de borst af en toe wat luidruchtig, maar ze maakten het toch niet te bont voor een Tweeden Pinksterdag. Rotterdam, 21 Mei. De 27-jarige matroos Gustav Irmich uit John-GeorgeStadt was gisterenmiddag aan boord van het in de Rijn haven aan paal 4 liggend stoomschip >Tapton" aan het dichtleggen der luiken, toen plotseling een luik kantelde en de man van een hoogte van 15 meter in het ruim viel. Hg kwam op het hoofd terecht en gaf geen teeken van leven meer. Nadat dr. Van Leeuwen den dood had geconstateerd, werd het lijk per lijkenbrancard naar Crooswijk vervoerd. Ooltgensplaat. Bij kon. besluit is met ingang van 25 dezer benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer P. van Weel G.Gz. Zierikzee, 25 Mei. Ons stadje werd Maandag door een detachement van het Leger des Heils bezocht. Het detachement, gerecruteerd uit de garnizoens van Goes en Ierseke, volgens opgave sterk honderd sol daten en officieren, kwam in den voormiddag om tien nur per extra-stoomboot te dezer stede aan. Opgewacht en vergezeld door een nieuwsgierige, kijkgrage menigte, begaf het zich terstond na aankomst Daar het weiland aan de Zelke, dat onze geachte stadgenoot, do heer L. Koopman Cz., welwillend voor de te houdene openlucht-meetings had af gestaan. Onder deze soldaten werden vele vrouwelijke opgemerkt, waarvan er onder scheidene blijkens haar mooie, veelkleurige kleederdracht en ontbloote armen uit het land van Goes afkomstig waren. Het detachement, dat onder commando stond van de vrouwelijke kapiteins L. Salet en J. Roelofs, schaarde zich, na een kleine hoogte beklommen, en daarop bet vaandel van het Heilsleger geplant te hebben, in slagorde. Nauwelijks was het sein tot den aanval gegeven, of de heil soldaten van Goes en Ierseke, die tot de muziekafdeeling behoorden, openden den strijd door vol vuur op de glinsterend koperen blaas-instrnmenten te blazen, zoodat wijd en zijd in den omtrek de opwekkende tonen gehoord werden. Het Leger des Heils volgt, als het ten strijde optrekt, een vaste taktiek, hierop neerkomend, de toehoorders en toe- hoorderessen geleidelijk, onmerkbaar als het ware, in een hoogst ernstige, godsdienstige stemming te brengen. Het wil, zooals men weet, de slechten uit het rijk van het kwaad verdrijven, en hen gevankelijk naar het land der deugd wegvoerenhet wil hen voor dit leven beteren, teneinde hun gelonterde zielen voor het hiernamaals te redden. De grootste zondaar kan den hemel deelachtig worden, wanneer hij sleohts in het openbaar schuld belijdt, boete doet, en zich bekeert. Tot zoover kan elk mensch, tot wat godsdienst of richtiDg hjj ook behoort, met het Heilsleger medegaao, en voor het streven er van instemming gevoelen. Waar echter het Leger van bepaalde godsdienstige stellingen uitgaat, en voor de bereiking van zgn doel regelen volgt, die geheel en al van de gebruikelijke afwijken, daar zullen velen bij al hun sympathie voor het loffelijk streven der Heilsoldaten en uit religieuse bezwaren èn uit mindere ingenomen heid met de gevolgde methode, zioh niet aan de zijde van het Heilsleger kunnen scharen. Met muziek en met gezang van opwekkings liederen werd de meeting ingeleid. Hierop schetste de vrouwelijke kapitein L. Salet van Goes in een zoowel wat den vorm betreft, als wat den inhoud aangaat, mooie improvi satie het doel van het Leger des Heils getuigend, hoe gelukkig zij was, sedert zij bij dat Leger behoorde. Uit haar ongekunstelde, op gemoedelijken toon uitgesprokene rede vernamen wij, wat het Leger des Heils èn op geestelijk èn op maatschappelijk terrein reeds tot stand gebracht heeft. Het Leger telt thans in Nederland 79 korpsen en buitenposten, en 341 officieren en employe's. Ten aanzien van zgn maatschappelijk werk werd onder anderen gewezen op zgn land- kolonie, zijn Tehuis voor ontslagene gevangenen, en zgn drie ReddiDgshuizen. Deze voortreffelijke propagandiste bezit behalve de gave van het woord ook nog een welluidende stem, het geen vooral bleek bij het zingen van de fraai klinkende duetten. Leidde zij hoofdzakelijk de meetings, zij werd in haar arbeid op uitnemende wijze door de vrouwelijke kapiteio J. Roelofs van Ierseke bijgestaan. Uit de Heilsoldaten stond er af en toe één op, die van zgn groote blijdschap gered te zijn getuigenis aflegde. Spreken, getuigen, bjjbellezen en bidden, dat alles telkens door muziek eu zang gevolgd, waarbij handgeklap als uiting der zielsver rukking niet ontbrak, hielden gedurende de drie meetings op den dag, de vele komende en gaande toehoorder^ en toehoorderessen op de weide onafgebroken bezig. Ook buiten de weide, langs den weg, stonden honderden naar de muziek en zaDg te luisteren. Van het gesprokene zullen deze echter weinig of niets hebben opgevangen. De orde werd, dank zij de aanwezigheid van de rijks- en gemeente politie, en dank zij ook den goeden geest van het grootste deel van het publiek, geen oogenblik gestoord. Voor de vrouwelijke kapiteins en de Heil soldaten der muziekafdeeling was het een vermoeiende dag. Openlijk, op zichtbare wgze werd bun werk niet bekroond, daar niet één ten aanschouwe van het publiek schnld beleed. Nadat de bataille geleverd was, werd tot den aftocht geblazen. Met volle muziek ver trok de boot, waarmede de Heilsoldaten gekomen waren, uit de haven. Het schouw spel der afvaart werd op de kade door honderden bjjgewoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1