Zaterdag 21 Mei 1904. (SS ierikzeesche Cour an t). Eerste Blad. RECLAMES. B E RIC H T. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in Provincia. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGAN6. No. 8004. DirecteurA A. FRANKEL. X. IDE! LOOZK. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertestiënran 13 regel. 30 Cts. meerdere regels 10 Cti.kunnen uiterlijk tot dee MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd warden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer 15 cts. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MANPapiermagazijn Appelmarktis speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: Visitekaartjeslluwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, BriefhoofdenBriefkaarten, Sigaren zakjesBanketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. He pens het Pinksterfeest ent de Nieuwsbode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. Be Blrecteur, A. J. BE MjOOZE. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1903/4, No. 5, dat op beden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Mei 1904. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Betreffende den Russisch- Japanschen oorlog kunnen wij de reeks van oorlogs berichten kortelijk hierin samenvatten, dat de Russen gestadig retireeren, al naarmate de Japanners, die uit verschillende richtingen voorwaarts trekken, avanceeren. "Wij zullen de lezers niet vermoeien met een opsommiDg van al de vreemde, vaak veel op elkaar gelijkende namen der plaatsen, die de Japanners reeds bezet hebben, maar er alleen op wijzen, dat het dezen te doen is niet slechts om zich van de hoofdstad, Moekden, meester te maken, maar om zoo mogelijk geheel Mantsjourije van de Russische usurpatoren te bevrijden. Volgens de regelen der strategie van den grooten Duitschen veldheer, graaf Von Moltke, dringen de Japanners van onderscheidene kanten het door de Russen bezette gebied binnen, maar toch zóó, dat, wanneer zij eventueel door een vijandelijke macht worden aangevallen, vereenigd kunnen veohten. De Russen doen het voorkomen, dat hun retireeren geen noodzakelijk zwichten is voor de zwellende macht der Japanners, maar geschiedt met het tactisch doel het Japansche leger zoo diep mogelijk in het land te lokken, waarvan natuurlijk het gevolg is, dat de weg, waar langs de versterkingen, krijgsbenoodigdheden en mondbehoeften voor het voortrukkende Japansche leger worden aangevoerd, steeds laDger en daardoor moeilijker wordt. Zij willen tegenover de Japanners dezelfde taktiek volgen, die indertijd tegen Napoteon I, toen deze met zijn grande armée Rusland binnen drong, met een zoo gunstig en schitterend resultaat gebezigd is. Moekden zou dan het Moskou der Japanners worden. Maar de Russen verliezen één factor uit het oog, en wel dezen, dat de Japansche legeraanvoerders geschiedenis geleerd en bestudeerd hebben, en zich tevens de lessen, die zij geeft, goed in het geheugen hebben geprent. Daarbij komt nog, dat de Japanners grondgebied bezetten, waarvan de stamverwante bewoners hun vriendelijk en sympathiek gezind zijn, zoodat zij van deze niets te vreezen hebben, veeleer op steun en hulp van hen kunnen rekenen. Port-Arthur is van de landzijde en den zee kant door de Japanners ingesloten. De in neming van deze sterke vesting is geen gemakkelijke taak. Of het bezit er van voor de Japanners uit een militair oogpunt noodig is, kunnen wij, die de krijgskunde niet be oefenen, niet beoordeelen. Sommigen beweren, dat de verovering van Port-Arthur voor de Japanners een eerezaak is, een bevrediging van het nationaliteitsgevoel. Men herinnert zich, dat de Japanners in den oorlog met China Port-Arthur veroverd hebben, maar door de interventie der Mogendheden gedwongen werden het te ontrnimeD, en dat toen Rusland zonder blikken of blozen deze door de Japanners in den strijd gewonnene stad heeft ingepalmd. Dit hebben de Japanners aan Rusland nooit kunnen vergeven. Port-Arthur lag hun zwaar in de maag. En toen dan ook de Russische veelvraat zich opmaakte om geheel Mantsjourije, waarin hij zich reeds genesteld had, stilletjes op te slokken, barstte de bom in den vorm van dezen oorlog los. Op het leven van den Czar van Rusland moet aan het einde der vorige maand een aanslag ontdekt zijn, die bijtijds nog ontdekt werd. Een beschaafde, jonge dame, studeerend aan één der Hoogescholen, werd door de nihilisten, waartoe zij behoorde, aangewezen den Keizer te dooden. Ter gelegenheid van een parade in Petersburg. had zij zich met een bom gewapend, en op een tribune plaats genomen. Haar zenuwachtige gejaagdheid wekte echter argwaan. Zij werd gearresteerd, gefouilleerd eu in het bezit van het gevaarlijke voorwerp gevonden. Zij bekende haar voor nemen, en zal wel met den dood gestraft worden. En als zij ten grave daalt, zal dan ook het despotisme, dat een ramp is voor millioenen stervelingen in het groote Rusland, en dat een joDg meisje aanspoorde moordenareese te worden, met haar ten grave dalen? Zullen de beheersohers der Moscovieten nooit leeren, dat hun leven alleen dan zeker is, wanneer zij rechtvaardig, en volgens vaste beschrevene regelen regeeren? Peter Primus, Koning van Servië, heeft te Nisch een onderhoud gehad met Ferdinand, den Vorst van Bulgarije. Dit is de eerste maal, dat een gekroond hoofd den opvolger van den vermoorden Koning Alexander een bezoek brengt. Deze is natuurlijk met dit bezoek in de wolken geweest. Peter begrijpt heel goed, dat, zoolang de moordenaars van zijn voorganger niet gestraft zijn, zoolang deze op vrije voeten rondloopen, op zijn troon een bloedschuld rust, zoodat niet licht een vorst met hem intieme, vriendschappelijke betrekkingen zal aanknoopen. Staatkundige overwegingen Bobijnen evenwel hier de natuur lijke klove overbrugd te hebben. De Keizer' van Duitschland heeft te Saarbrücken een redevoering gehouden, die op nieuw de Franschen verbitteren moet. Men herinnert zich, dat in den Fransch- Duitschen oorlog van 1870 bij Saarbrücken het eerste gevecht tusschen Duitschers en Franschen geleverd is geworden, een gevecht, waarin Lulu, de dauphin van Frankrijk, die later in den strijd tegen de Zulu's sneuvelde, den vuurdoop ontving, zooals Napoleon III aan zijn gemalin Eugóoie destijds telegra- pheerde. In zijn rede nu zeide hij, dat Saar brücken geen grensstad meer is, maar dat Metz, dank zij zijn grootvader, Duitschland's grensstad en bolwerk geworden is. Voor de Fransche natie is een dergelijke ruwe op wekking van een droeve herinnering aan Pruisen's annexatie van de twee schoone bloeiende Fransche [provincies, Elzas en Lo tharingen, uiterst pijnlijk. Wat beweegt toch den Keizer de Franschen zóó te prikkelen? Kan Zijn Majesteit de vriendschappelijke betrekking van Frankrijk met Italië niet verdragen? Of zit er meer achter? Zijn de Keizerlijke redevoeringen soms de voorboden van een naderend onweêr? De Koning van Engeland zal den Keizer van Duitschland te Kiehi, waar een zeilwedstrijd zal gehouden worden, een bezoek brengen. Dit bezoek, waarvoor feestelijke aan stalten gemaakt worden, heeft daarom staat kundige beteekenis, omdat in den laatsten tijd de verhouding tusschen oom en neef minder hartelijk, ja, zelfs koel was. Nederland. Apeldoorn, 19 Mei. Omtrent den ge zondheidstoestand van G. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins kan worden medegedeeld, dat deze niet bepaald ongunstig is, hoewel de oorpijnen H. M. nog kwellen. De Prins, die behalve aan rheumatische, ook aan buik-aandoeningen lijdende was, moet zich lange wandelingen, paardrijden en inspannenden arbeid ontzeggen; uiterlijk is Z. K. H. in de laatste weken zeer afgevallen. Zonder twijfel zal de gezonde lucht van 't Loo wel een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand van Koningin en Prins uitoefenen. 's-Gravenhage, 19 Mei. Tweede Kamer). Voortgezet wordt de behaudeling der Drank wet en wel over artikel VI (mogelijkheid van vermindering van het maximum der vergun ningen) en de daarop voorgestelde amende menten 1°. van de heeren Schaper c.s., om niet slechts op voorstel van den Gemeenteraad, doch ook op verzoek van de meerderheid der meerderjarige ingezetenen, verlaging van het maximum door de Kroon mogelijk te maken en 2°. van den heer Borgesius, om veriagiDg door de Kroon mogelijk te maken op voor stel van Gedeputeerde Staten, den Gemeente raad gehoord. De Minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordde eenige bedenkingen van redac- tioneelen aard tegen het artikel ingebracht. Hg erkende dat de mogelijkheid bestaat dat een onvoltallige Gemeenteraad een voorstel kan aannemen om aan de Kroon verlagiog te vragen. Maar hij wees er op, dat de Kroon niet verplicht is op het voorstel in te gaan en dus altijd rekening zal kunnen houden met de wijze waarop het besluit van dén Raad tot stand kwam. Op de door den heer Borgesius aange voerde gronden gevoelde de minister veel voor het amendement van dien afgevaardigde, waarover bij aan de Kamer de beslissing liet. Het denkbeeld van het amendement-Schaper o.s. is den minister sympathiek, maar bij achtte het onaannemelijk en onuitvoerbaar, hetgeen hij door voorbeelden aantoonde. Men zou nooit tot de zekerheid kunnen komen, ook bij het meest nauwkeurige onderzoek of inderdaad de meerderheid der meerderjarige ingezetenen de veriagiDg wensoht. En zonder die zekerheid zal de Kroon on mogelijk een beslissing kunnen nemen. Naar aanleiding van de bedenkingen van den heer Lobman erkende de minister dat er billijkheidsgronden bestaan om het bezit van de nieuwe vergunningen te binden aan een termijn van vijf jaren. Intusschen merkte de minister op, dat deze nieuwe vergunningen het karakter moeten dragen van publieke concessiën, die voor een bepaaiden tijd worden verleend en dus opzegbaar zjjn. Anders zou men ook ten aanzien dezer nieuwe vergunningen komen te staan voor de moeielgkheid van het uitetervingssysteem. De heer Talma verklaarde zich met nadruk tegen het denkbeeld van den minister om de nieuwe vergunningen aan zulk een langen termijn te binden en maakte voorts eenige opmerkingen betreffende de redactie van het artikel. Bij de replieken bleef o. a. de heer Lobman opmerken, dat de heeren Schaper o.s. ten onrechte meenen door hun amendement local option in de wet te brengon. Overigens bleef hg 't onbillijk en onrechtvaardig achten, dat oude vergunningen zouden kunnen blijven voortbestaan, terwijl nieuwe vergunningen na een zekeren termgn, b.v. van vijf jaren, op zegbaar zouden zijn. Dat schept voor een aantal nieuwe ver gunninghouders een groote onzekerheid. Er zullen er zijn die na vijf jaren hun bedrijf zullen verliezen, anderen Diet. Dat is hoogst onbillijk. Wil men de nieuwe vergunningen aan een termgn binden, dan doe men dit voor allen. De heer Schaper bleef zgn amendement handhaven, maar wijzigde het in verband met de technische bezwaren daartegen geopperd, in dien zindat de uitvoering dér zaak (georganiseerd petitierecht) aan een algemeenen maatregel van bestuur zal worden over- In dien zin stelde bij wetswijziging voor. Bij het verder debat deed de minister uit komen, dat het intrekkingssysteem toepasselijk zal zijn op alle vergunningen, verleend nk 1904. De bedoeling echter is niet om oude vergunninghouders met een sikkel te gaan maaien, maar om te zorgen bij nieuwe drank- wetherzieniDg dat de wetgever niet komt te staan voor moeielijkheden als waarmede men thans te doen heeft. Sinds zijn reeds aan de Tweede Kamer verzonden opgave, ontving het bestuur der «Predikanten Geheel-Onthouders-Vereeniging" nog van 35 kerkeraden van onderscheidene kerken adhaeeie-betuiging op zijn request inzake den drankverkoop op Zondag. Het getal adhaesie-betuigiDgen is daarmede boven de 200 gestegen. Rotterdam, 18 Mei. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk van het meisje van 5 maanden, dat onder vreemd geachte om standigheden ten huize harer ouders aan den Spoorsingel stierf, is gebleken, dat het kind aan een hartkwaal is gestorven. Woensdagavond 7 uur waren eenige jongens aan het spelen op een met prikkeldraad afgesloten bouwterrein aan den Walenburger weg, nabij Nieuwerscbie. Een nachtwaker riep den jongens toe zich te verwijderen. Zij kropen onder de prikkeldraad-versperringen door en kort daarna vond aldaar de nacht waker een der knapen, den 40-jarigen J. A. de Goede, dood liggen. Blijkbaar was de knaap door den schrik plotseling dood gebleven. Het lijkje is naar de ouderlijke woning ge bracht. Bergen op-Zoom, 19 Mei. De hippische feesten op den 2on Pinksterdag alhier be- looven spannend te zullen zijn. De deelneming in de verschillende afdee- ÜDgen is groot te noemen. Wij laten hieronder de inschrijvingen volgen I. Internationaal Concours voor het beste landbouwpaard enz. 14 Deelnemers. II. Internationaal concours voor rijpaarden, gereden door H.H. officieren en heerrijders. 10 Deelnemers. III. Jachtrit (nationaal), voor H.H. officieren, achter een jagermeester, over pl. m. 1400 M. eindwedloop. FJyiügstart. 7 Deelnemers. IV. Internationaal concours enz. 12 Deel nemers. V. Groot Internationaal spring-concours voor H.H. officieren en heerrgders. 13 Deel nemers. VI. Internatonaal concours voor de schoonste en beste equipage, bespannen met één, twee of meer paarden. 6 Deelnemers. VII. Jachtrit voor H.H. officieren en heer- rijders (internationaal). 5 Deelnemers. Zierikzee, 20 Mei. Zondag den 29 Mei zal alhier in de Nieuwe Kerk door onzen gewaardeerden stadgenoot, den heer S. Klimmer boom, met medewerking van mejuffrouw Harry van der Harst, alt-zangeres te Leipzig, een concert worden gegeven. Behoeven wjj den heer S. Klimmerboom, bekend als hg is bij het kunstminnend publiek, niet te introdu- ceeren, wat mej. Van der Harst betreft, die, een Zeeuwsche van geboorte, hier evenwel nog een onbekende is, verwijzen wij onze lezeressen en lezers naar de te dezer stede verspreide circulaires, waarin het oordeel van verschillende toongevende bladen wordt weer gegeven, en waaruit blijkt, dat wij een hoogst begaafde en gevierde zangeres te hooren zullen krijgen, die over een prachtig alt-geluid te beschikken heeft. Wederom is bij de uitgevers De Moog Mommaas versohenen het «Zierikzeesch Tramboekje". In een handig zakformaat bevat het de volledige tarieven van verschillende afstanden in verbinding met deze eilanden (ook van nog te openen lijnen), benevens de postdiensten in het arrond. Zierikzee. De zeer goedkoope prijs en de zaakrijke inhoud maken elke aanbeveling overbodig. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Zeeuwsche Landbouwbank, op 10 Mei 1904 gehouden te Rotterdam, werd benoemd de heer E. J. Gelderman tot mede-directeur, en benoemd als commissaris de heer A. W. van Buuren, burgemeester van Brouwershaven. Ter civiele terechtzitting van de arrond.- rechtbank is door den heer M. C. van Ekacker, wonende te Tholen, de eed afgelegd als deurwaarder bij die rechtbank, ter stand plaats Tholen. Door een daartoe door het prov. comité van anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Zeeland benoemde commissie, die in op- draoht had een onderzoek te doen Daar de werking der leerplichtwet, is een rapport uit gebracht, waarin de weDschelijkheid wordt uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk tot een ingrijpende herziening der wet wordt overgegaan. De commissie stelt voor, den Minister van Binnenlandsche Zaken met dit gevoelen in kennis te stellen. Renesse. In een Woensdagavond gehouden vergadering der Vrgz.-Democratische kies- vereeniging zijn tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de beide aftredende leden mr. J. C. van der Lek de Clercq en mr. A. J. F. Fokker; in de plaats van den heer B. G. v. d. Have de heer B. Giljam te Ouwerkerk. Dreischor. Dinsdagavond vloog de strooien keet in brand, geplaatst in den Adriana- Johanna-Polder, ten dienste der werklieden, die bezig zgn met het doorgraven van den dijk. Wat in de keet aanwezig was (dekens, kleedingstukken, een horloge, enz.), werd door de vlammen vernield. Bruinisse. Sinds eenige dagen heersohen in deze gemeente de mazelen. Een zeer groot getal kinderen is door deze ziekte aangetast, zoodat de scholen voor een groot gedeelte ontvolkt zgn. Omtrent de ontvangers-benoeming kan nog gemeld worden, dat de nieuwbenoemde ontvanger de heer J. Kastelein, volgens zgn gedane toezegging, den heer A. v. Popering Mz' levenslang insgelijks f 250 zal uitkeeren. Met de jaarlijks door de gemeente uit te keeren gratificatie ad f 250 geniet de heer Van Popering dus eene toelage van f 500. De Red. van De Zeeuw maakt bij deze benoeming de volgende aanteekeiiing«Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat in dezelfde vergadering, waarin aan den eenen ambtenaar ontslag wordt gegeven, reeds dadelijk een ander wordt benoemd, te meer waar de thans benoemde op dat oogenblik een op zegel geschreven sollicitatie gereed heeft moeten gehad hebben. Ons dunkt, dat op die sollicitatie la minute niet mocht worden ingegaan. Wel bad de raad zonder sollici tanten op te roepen iemand mogen benoemen, doch met de aanvaarding van die ééne pleegt zij onzes inziens een groot onrecht tegenover degenen, die, wanneer sollicitanten waren opgeroepen, hadden willen mededingen". In de vergadering van ingelanden van de «Bruinisse- en Stoofpolder" werd de begroo- ting voor 1904/05 vastgesteld op f 2592 in ontvang en uitgaaf. Aangeschaft zal worden 353 Ms. grint, terwijl voorgesteld wordt den Molenweg van af de bestaande grint tot aan den Boomdgk als grintweg aan te leggen. Ook wordt be sloten 75 M3. grove grint te doen aanbrengen op de meest noodige gedeelten der nog on- begrinte wegen, o. a. onder den zeedijk in den Stelhoek vóór de Kraag, in den Zijpschen- en Kaweg. Op voorstel van het bestuur wordt de belasting voor de wegen op f 2,20 per H.A. gebracht. Aan het college van Gedeputeerde Staten zal geadviseerd worden geene nieuwe sohatting voor dezen polder te doen houden. Den 2den Pinksterdag zal des namid dags op eene weide, daartoe met de grootste welwillendheid door den heer Krepel afgestaan, eene matinée gegeven worden door het Muziekgezelschap «Excelsior", directeur de heer Joh. F. A. Theewis van Zierikzee. Het programma der muziekstukken, die men ten gehoore zal breDgenbevat de volgende nummers 1. De Kleine Cohn. Marsch, Joh. F. A. Theewis2. Feestklanken, Kessels; 3. Adèle. Valse, Colint; 4. Mosaique de Nabuckedonosoz, Kessels; 5. Melanie. Polka-Mazurka, A. Kom: 6. Marsch Populaire, Duval7. 3e Compagnie, Marsch, Kessels; 8. La Parure. Ouverture, J. Werkman; 9. La Rêveuse Redowa, G. Delfort; 10. Doux Souvenir. Valse. E. Bedouin; 11. Potpourri, Retiaud; 12. Finale. Stavenisse, 19 Mei. In de hedenavond alhier gehouden vergadering van de kiesver- eeniging «Algemeen Belang" zgn geproclameerd als leden der Prov. Staten de heer J. van Gorsel te Poortvliet en J. N. Elenbaas te Krabbendijke. St.-Maartensdijk, 19 Mei. Door ingelanden van het waterschap «St.-MaarteDsdgk" werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Ter voorziening in de vacatures van gezworenen wegens de periodieke aftreding der heeren I. P. Hage en N. J. Nelisse werden de volgende voordrachten opgemaakt: vaoature HageI. P. Hage (aftr.), A. Elenbaas en C. Noom Nz.vacature Nelisse N. J. Nelisse (aftr.), G. Hoek Mz. en Johs. Bastiaanse. Door den heer J. J. de Jonge werd nog ter sprake gebracht het aanbrengen van een nieuw scheprad in den watermolen volgens een nieuw systeem vervaardigd, en waarmee volgens een ten vorigen jare uitgebracht rapport de waterverplaatsing aanmerkelijk meer zou bedragen dan met het bestaande Bcheprad. Na discussie werd besloten, dat het bestuur een onderzoek in loco zou instellen, en in de volgende vergadering van ingelanden zijn advies zou ter tafel brengen. Het dijkgeschot werd voor de verschillende polders op de volgende bedragen per H.A. vastgesteld: Polder Oudeland f 11, Middelland f 4.50, Noord f 7, Uiterste Nieuwland f 4.50, Ravensoord f 5, Groote en Kleine Laodekens f3, Slabbecoorne f 11, Molen f 12. Pluimpot f 3, Vroonlanden Ra vensoord f 2.30. Overige Vroonlanden f 0 30. Oud-Vossemeer. In de vergadering van ingelanden van het Waterschap Oud-Vossemeer I werd rekeniDg en verantwoording gedaan over 1903/04. Voor de verschillende polders en gecombineerde polders was de toestand alzoo: 't Gemeeneland, ontvangsten f 108.895, uitgaven f 4217,39», alzoo kwaad slot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1