ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Mei 1004. (Z ieriltzeesclie C o u. r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. YerBchijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7999. Directeur _Z3l. J". ttp: LOOZiE. Redacteuren: j A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FréLnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand April 1904: 1. M. Belling, Amsterdam. 2. W. v. d. Ploeg, 's-Gravenhage. 3. Bourgenje, Rotterdam. 4. Wed. J. EL Konnig, Rotterdam. 5. J. A. van W., Eikerzee. 3 stuks briefkaarten zonder adres. 6. P. do Jonge, Deventer. Rusland—Japan. Petersburg, 6 Mei. De Japanners zijn ten noorden van Port-Arthur ontsoheept en hebben de gemeenschap te land afgesneden. Dit bericht verwekt groote sensatie in alle kringen. Port-Arthur, 7 Mei. Commandant Stoessel vaardigde een dagorder uit, waarin hij wijst op de aanstaande belegering van de vesting Port-Arthur door de te Pitzewo gelande Japanners. Hij wekt de bezetting op, de vesting waakzaam en voorzichtig te verdedigen, tot er troepen tot ontzet zijn gekomen en, wat er ook gebeuren moge, het hoofd niet te verliezen, steeds bedenkende, dat in den oorlog alles mogelijk is en dat de bezetting met Gods hulp hare zware taak zal kunnen vervullen. Chifoe, 6 Mei. De Japanners begonnen gisteren de ontscheping van troepen aan de zuidkust van bet schiereiland Liaotoeng, tegenover de Elliot-eilanden. Een verkenning van zee uit, moet aangetoond hebben, dat de zuidkust, van Takoeschan af naar het zuiden, van einde April door betrekkelijke zwakke detachementen cavalerie is bewaakt. Tokio, 8 Mei. Bij de laatste poging om den ingang van Port-Arthur te versperren, zijn 7 man gesneuveld, 20 gewond en 88 worden vermist. De Japanners hebben Vrijdag Freng- hwang-tejeng op de Russen veroverd. Hedenavond heeft er een groote volks- betooging plaats gehad ter eere van de Japansche overwinningen. Een aantal Engelsche en Amerikaan8che vlaggen werden mede feestelijk rondgedragen door mannen, vrouwen en kinderen. Grooter feest heeft men in Japan nooit bijgewoond. Zuid-Afrika. Johannesburg, 5 Mei. Twee nieuwe gevallen van pest deden zich voor midden in de stad. De markt is gesloten, wat veel ontsteltenis verwekt. Het volgende wordt door een Potchef- stroomer blad (Zuid-Afrika) verhaald: Twee kleine knapen stonden met hun neuzen tegen het raam van een ju weiiers winkeltoen een goedige oude heer er bij kwam«Ik ben nieuwsgierig", zei by, »wie van jullie twee 't hardst kan loopen!" Beide jongens maakten dadelijk luidkeels aanspraak op die onder scheiding. «Stil", zei de eerwaardige, «we zullen de kwestie gauw uitmaken. Loopt zoo hard als je kan om dit blok huizen, en degeen, die 't eerst hier aankomt, krijgt van mij een een sixpens. Één, twee, drie!" De jongens zetten af als de wind, en gelijktijdig was er een luid gekraak van gebroken vensterglas. De juwelier sprong de deur uit, zag zijn raam gebroken en twee jongens hard wegloopen. Hij dorstte naar hun bloed en zoo bard bij kon zette hij hen achterna. Daarop stapte de goedige oude heer bedaard den winkel in, waaruit hij weldra weer te voorschijn kwam met beide zakken, die goed gevuld waren met allerlei kostbaarheden, er zoo goedig als ooit uitziende. Vele belangstellende navragen zijn sedert aangaande zijn tegenwoordige ver blijfplaats gedaan, en de jongens hebben ook vergeefs op bon sixpens gewacht. Spanje. Een Italiaansch ondernemer is met toe stemming der regeering begonnen, pogingen aan te wenden om de lading van de in 1702 gezonken zilvervloot bij gedeelten te lichten. Deze lading bestond uit zilvergeld, de op brengst van de belastingen in do kolonie Mexico gedurende twee jaren. Het schip werd door een Eogelsch-Hollandsche vloot aange vallen. Daar de Spanjaarden zagen, dat zij voor de overmaobt zouden moeten bukkeD, en verhinderen wilden, dat de rijke buit in de banden der vijanden vallen zou, staken zij hunne schepon in brand en boorden ze in den grond. In den loop van den tijd zijn talrijke pogingen in het werk gesteld om de lading te bergen, doch altijd tevergeefs. Nu gelooft de ondernemer, die voor zijn doel het stoomschip «San Clemente" heeft uitgerust, op een beter succes te kunnen rekenen. Als leider der proeven fungeert de bekende Italiaansohe uitvinder Pino. Deze laatste heeft een onderzeesche boot uitge vonden, welke zich op een aanzienlijke diepte bewegen kan, een «bydroskoop", die dezelfde diepte verlicht en een hefboom, «Excelsior" genaamd, die lasten tot 50,000 K.G. uit het water opheffen kan. Met behulp van den hydroBkoop heeft men reeds de ligging van verschillende galjoenen kunnen ontdekken, ook die van de «Santa Cruz". Vrijdagavond is te Barcelona vóór een jezuïten-school een bom ontploft, even vóór dat de leerlingen de sohool zouden verlaten. Het gebouw werd beschadigd en hot dak stortte in, waardoor velen werden gekwetst. De dader is onbekend. Zwitserland. Uit Nesle wordt bericht, dat de sneltrein Calais—Basel daar dezer dagen ontspoord is. Van de 7 wagons, waaruit de trein bestond, werden er vier omvergeworpen en gedeeltelijk vernield. De overige liepen wel gedeeltelijk uit de rails, doch bleven overeind staan. In de wagons zaten oDgeveer 40 personen, meest EDgelschenvan hen werden 5 gewond, eveneens de conducteur. De rails werden over eeDigen afstand geheel opgehevenéén der staven verkeerde zelfs onder zóó hevigen druk, dat zij van onder door één der wagons heenboorde en door het dak heen, er van boven weer eenige meters uitstak. De twee reizigers, die zich in dezen coupé bevonden, bleven ongedeerd. De baanwaohter, die zich bij het paseeeren van den trein op zijn poet bevond, werd omvergeworpen door de stukken, die van de wagens afvlogen. Hij kreeg eenige wonden en klaagt over inwendige kneuzingen. Een straatkei werd met zóóveel geweld weggeslingerd, dat hij, eene ruit van het huis van den baanwaohter verbrijzelend, ia de kamer binnenviel, waar zich de vrouw van den baanwachter met haar kind bevond. Het meisje werd door de kei ernstig aan het hoofd gewond. De reizigers brachten den nacht door in de hotels van Nesle. Do lijn werd op die plaats juist hersteld en men sohryft het ongeluk toe aan te groote snelheid van den trein. Het verkeer is belang rijk gestoord. Te Zürich ontdekten dezer dagen een paar politie-beambten bij het doorsnuffelen van de kamer, waarin een oude man van honger en gebrek was omgekomen, dat zij zich in een ware goudmijn bevonden. Uit alle hoekjes en gaten werden geld of geldswaardige zaken te voorschijn gehaald. By het opmaken van den inventaris bleek, dat de oude vrek aan gereedgeld, bankpapier en effecten een som van bijna een millioen frs. had nagelaten. Het geval wordt nog vreemder gemaakt door het feit, dat de gestorven zonderling, voor zoover men weet, nooit bezoek ontviDg, en men volstrekt niet weet, wie in aanmerking komen voor de nalatenschap. Rusland. Te Moskou werd dezer dagen opgepakt wegens bedelarij een 18-jarig meisje, hetwelk een officiersdochter bleek te zijn, wier vader in Februari 1.1. sneuvelde en die op deze wijze geld trachtte io te zamelen voor de Russische vloot. Bij onderzoek bevond men, dat zij siods het begin van Maart niet minder dan 1100 roebel alles gebedeld geld aan het oorlog8fonds had gezonden. Eene hofdame der Keizerin heeft, toen zij van het geval hoorde, getelegrapheerd, dat zij het meisje in haren dienst wenscht te nemen. Het Berl. Tagebl. drnkt den inhoud af van een geheime circulaire, door den directeur van het politie-departement van het Russische ministerie van hionenlandeche zaken aan alle gouverneurs van de districten, waar een anti- semietische geest zich openbaart, gezonden. Deze circulaire luidt: Volgens berichten, in mijn departement binnengekomen, heersoht in streken, dicht bewoond door een Joodsche bevolking, een groote haat tusschen Joden en niet-JodeD. In verhand hiermede heb ik de eer u te verzoeken, alle onlusten of opstootjes, welke hun oorsprong vinden in deze vijand schap, in hun aanvang te onderdrukken. Elke botsing tusschen Joden en niet-Joden zal ik beschouwen als een onvoldoend op volgen van de voorgeschreven maatregelen. Deze circulaire schijnt er toe bijgedragen te hebben, dat het in Rusland vrij kalm is toegegaan tijdens de kritieke en beruchte Paaschdagen. Engeland. Een eigenaardige inbraak is in PaddiDgton (Londen) gepleegd. De inbreker liet daar namelijk een beleefden brief achter, waarin bij den bewoner van het huis mededeelde, dat hij dezen diefstal alleen had gepleegd om in de gevangenis te komen, daar hy zonder verdiensten en dakloos was, en dat bij zich met het gestolene hij de politie zou aanmeldeD. Hij deed alzoo en nu zal hij voor de recht bank van Marylebone terechtstaan. Te Aston, Birmingham, is een vrouw, Martha Meredith, overleden in den ouderdom van 102 jaren. Die vrouw heeft 12 kinderen gehad. Zij was moeder, grootmoeder, overgrootmoeder en bet-overgrootmoeder, en zij huwde voor de tweede maal toen zij al over de zeventig was. In haar laatste levensjaren kreeg het oudje smaak in rooken en zag men haar dikwijls met een pijpje in den mond. Door den consul-generaal te Londen wordt gewezen op het gevaar dat voor Nederlandsche handelaren voortspruit uit het aanknoopen van betrekkingen met de aldaar gevestigde firma «Isaac Cohen", 3, 4 en 5 Montagne Street, Bell Lane, Spitalfields, Londen E. Meermalen heeft de consul-generaal klachten over deze firma, welke sedert Januari schijn baar ook onder den naam «Hijman Cohen" handelt, ontvangen van visohhandelaren in verschillende plaatsen van Nederland met name over het niet betalen harer schulden en het niet honoreeren van door haar uit gegeven chèques. Ook de bemoeiingen van den eonsnl-generaal om de firma Isaao Cohen er toe te bewegen haar schulden te voldoen, bleven zonder resul taat. Het is hem gebleken dat de genoemde firma niet enkel visch uit Nederland betrekt, doch ook aardappelen, gevogelte en veereü, en de goederen ontvangt uit Gouda, Rotter dam, Amsterdam, Steenwijk, Utrecht, Zwolle, Woerden, Woudrichem enz. In het algemeen is te Londen de handel in zoetwatervisch geconcentreerd in de ooste lijke wijkeD, waar vele Israëlieten wonen. De kooplieden in genoemde plaats hebben gewoonlijk geen of weinig kapitaal en zijn alleen goed voor hun verbintenissen als zij veel aanvoer hebben. Aangezien zij circulaires over het geheele land zenden, wordt de aan dacht van belanghebbenden, handelaren in zoetwatervisch, gevestigd op de noodzakelijk heid van groote voorzichtigheid in het aan knoopen van betrekkingen met Londen. Frankrijk. Het is nu ontdekt, wie den diefstal van kostbaarheden uit de sterfkamer der Hertogin van Alva, te Parijs, heeft gepleegd. De schuldige is niet, gelijk eerst werd be weerd, eene aanzienlijke dame, maar eene naaister, Madeleine Pascal, die veel voor de Hertogin had gewerkt en beschouwd werd als tot het huis behoorende. Een gouden beurs, welke zij bij een goud smid bracht om een opschrift te laten weg maken, wekte aehterdocht tegen haar. De vrouw, die reeds tweemalen wegens diefstal werd gestraft, is nu in verzekerde bewaring. De echuldeischers van een koopman te Marseille, die twee jaren geleden zijne beta lingen moest staken, hebben nu van den curator in het faillissement het welaangenaam bericht ontvangen, dat op een tot don boedel behoorend Panama-lot een prijs van f 100.000 fr. is gevallen, waardoor alle schulden kunnen worden voldaan. Duitochland. Sedert eenige weken komen te Furth im Wald duizenden Russische jodeu aaö, die, naar zij vertellen, uit hun woonplaatsen ver dreven zijo. Bijna elke trein brengt zulke vluchtelingen mede, die reeds vele dagen onder weg zijn, zonder uit hun kleeren geweest te zijn. De menschen, die m9eren- deela in Russische kleederdracht zijn, leven uitenit armoedig en verkeeren in zeer gedrukte stemming. Huq wantrouwen gaat zóóver, dat zij zelfs van kleine geschenken, deelnemende vragen eiz. niets willen weten. Van daar gaat hun reis naar Frankfort a/d. Main, waar zy door geloofegenooten ondersteund worden. Hun doel is Canada, hun inschepingehaveu Rotterdam. Een leverancier van wonderdadige eleotrische gordels, die zwakken kracht en nieuw leven geven en dio alle kwalen heeten te genezen, is te Berlijn wegens bedrog in hechtenis genomen. Het is een Amerikaan, Wegener genaamd, die elegant gevestigd in de Friedrichstrapse met veel reclame en vertoon zijn «electro- vigor" aan den man bracht. Hij maakte soms ontvangsten van wel 10 000 Mark per dag. Maar de klachten van patiënten, die zich bedrogen achtten, worden Bteeds talrijker. Een gerechtelijk deskundige werd toen met een grondig onderzoek van den «wondergordel" belast en de slotsom waartoe bij kwam was van dien aard, dat de Amerikaan door de politie uit zijn hotel «Unter den Linden" gehaald en naar de Moabit-gevangenis over gebracht werd. «Hier de deur opengesteld voor het welig tieren, voor het toenemen van allerlei onsolide, slecht geadministreerde, straks clandestiene loterijen. «Hier, bij een leelijk tekort in kas eene welkome bron van inkomsten baldadig dicht- geworpen. »Eo toch ginder vooral niet minder dan hier een land, waar eene godsdienstige levens beschouwing bij de meerderheid der bevolking Gemengd Nieuws. Zeeuwen en Friezen. Eenige Friesche landbouwers hebben verleden zomer een bezoek aan Zeeland gebracht en geven nu hun indrukken weer in het Friesch WW. In een vergelijking tusschen Zeeuwen en Friezen lezen we: «De Zeeuwen zijn ongemeen hartelijk. Bij een eerste bezoek zijn ze warmer, uitgelatener dan de Friezen, al meenen dezen het ook nog zoo goed. Daarmede is niet gezegd, dat den Zeeuwen hij een eventueel bezoek aan Fries land een minder hartelijke ontvangst zal worden boreid dan den Friezen in Zeeland te beurt viel, maar de Fries moet eerst kennis gemaakt hebben eer hij uitgelaten, eer hij warm wordt. Een soortgelijk verschil als er tusschen de mannen bestaat, is er tusschen de vrouwen van noord en zuid merkbaar. Overal werden wij door de vrouw in haar pronkkamer toe gelaten. Waar de bezoeker zijn oog eerst op de fraaie tapijten eu daarna op zyo schoenen vestigde, om vervolgens eenige bedeesdheid te toonen in het binnenstappen, daar kon hij gerust van de zijde der Zeeuwsohe boerin op een aanmoedigend: «joa, gaat er moar in" rekenen. 'k Wil nu de vraag eigenlijk niet stellen, want wij zijn hartelijk ontvangen en de Zeeuwen zullen bij een eventueel bezoek hartelijk ont vangen worden, maar anders zou ik aan de Friesche boerinnen in het algemeen deze vraag wel eens willen doen«Zoudt Gij allen zoo veel vreemde boereD, van wie Ge Diets anders weet dan dat ze zullen komen, ia Uw pronk kamer toelaten, zonder ze eerst naar de schoenen te zien of hun een spierwitten dweil aau te bieden met de beleefde uituoodiging, om daarop het sohoeisel een zuiveringsproces te doen ondergaan?" De Zeeuwsche vrouwen en meisjes kleuren ook niet als een vreemde baar de hand drukt en, zonder brutaal te zijn, laten ze ons zien, dat ze er wezen durven, toonen ze in haar werk by de hand te zijo en geven ze blijken van niet op haar mondje te zijn gevallen". In de Belgische grensgemeente Basse- velde werden den 19den April j.l. ten nadeele van een landbouwer eenige gouden sieraden en een som gelds ontvreemd. Het schijnt dat de dief berouw gekregen heeft, de vorige week toch vond de bestolene des morgens aan zijne achterdeur een zakje hangeD, waarin al het ontvreemde geld en ook de gouden voorwerpen geborgen waren. Staatsloterijen. Naar aanleiding van een bericht in de Dnitsche bladen volgens hetwelk men in den rijksdag de indiening voorbereidt van een wetsvoorstel betreffende instelling van eene rijksloterij, welke in de plaats zou moeten komen van de loterijen in de verschillende bondsstaten, zegt de Residen tiebode o. m. het volgende «Ginder, een einde gemaakt aan de kleine loterijen met waarschijnlijk kostbare en slecht gecontroleerde administratie. «Ginder, een niemand drukkende en toch productieve bron van inkomsten aan het rijk Parapluie-taal. Er bestaat een para- pluie-taal zoo goed als een bloementaal. Als ge uw regenscherm in een standaard zet, dan beteekent dit, dat het weldra van eigenaar zal veranderen. Wordt een parapluie gedragen boven het hoofd eener vrouw, zoo dat de man al den drnp krijgt, dan beteekent dat vrijage. Loopt de man onder de parapluie en de vrouw in den drup, dan beteekent dit getrouwd zijn. Eene parapluie boven het hoofd zwaaien beteekent, ik wil anderen tot last zijn, en een parapluie horizontaal onder den arm dragen beteekent, dat iemand, die aohter u loopt, een oog zal verliezen. Een parapluie snel openen zal, naar men zegt, een dollen stier schrik aanjagen. Een katoenen parapluie naast een zijden zetten beteekent: «ruilen is geen stelen". Een parapluie koopen beteekent «ik ben niet slim, maar eerlijk". Een parapluie uit- leenen beteekent, «ik ben 'n dwaas". Een parapluie teruggeven beteekent, «och maar, dat komt er niet op aan, dat doet tooh nooit iemand". Een parapluie juist hoog genoeg dragen om oogen uit te steken eu hoeden af te gooien beteekent, «ik ben een vrouw". Een vriend een parapluie opdringen met de verzekering, «ge doet mij een genoegen, als ge ze mede- neemt", beteekent onopreohtheid. 's Morgens een parapluie medenemen be teekent droog weder voor den verderen dag. Te Parys kwamen eenige personen voor de reehtbank in een eigenaardige zaak. Ze bleken te hebben dienst gedaan ak figuranten in voorstellingen van tafereelen uit den JapansohRussischen oorlog, gegeven in ver laten steengroeven in den omtrek van Parys, ten behoeve van een cynematograafdie waarschijnlijk spoedig een rondreis zal maken met «eigen opnamen van het oorlogsterrein". De zaak kwam voor den rechter, omdat één der strijdenden in het vuur van het geveoht werkelijk aan het vechten ging, en er links en rechts op insloeg. De geranselden vonden echter dat te realistisch en klaagden hem aan wegens mishandeling. De rechtbank sprak hem vrij. Den 13 Mei aanst. hopen j geliefde Ouders, Behuwd- eu C ouders: JACOB BESOO en JACOBA AARNOUDSE hunne 40-jarigeEchtvereeniging te herdenken. Poortvliet, 10 Mei 1904. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- j en Kleinkinderen. Ondertrouwd WILLEM ADRIANUS DORMAAR, Waterbouwkundig Ambtenaar en IZABELLA BARTELINA HAGE. St.-Annaland St.-Maartensdijk, 5 Mei 1904. Heden overleed tot onze groote droef heid, na een langdurig lijden, onze geliefde Zoon en Broeder BASTIAAN in den ouderdom van ruim 18 jaar. Ellemeet, 6 Mei 1904. C. L. KOSTEN8E, J. P. KOSTENSE—Gast en Kinderen. Eenige kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 4