ZIERIKZEESCRE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 Mei 1004. AANBESTEDING. C o u. r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Gemengd Nieuws. NDVERTENTIEN. 437 M Onderhoudsgrind 80 Grindzand, en 84 Belgische Klinkers. (Z i o x* i li. z e e s c h. e Verechgnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7996. Dlrooteur i A, J. IX Ei LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiëuran 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. Wladiwostocfe, 29 April. Het eskader van kruisers, onder bevel van admiraal Jessen, bestaande uit de kruisers sRossya", »Gromoboi", i>Bogalyr" en »Rurik", koos in den morgen van den 23sten April zee. De sRurik" keerde den volgenden dag terug, de overige kruisers verschenen in den morgen van 25 April voor Gensan. Twee in de baai gestuurde torpedobooten vonden daar de Japansohe koopvaardijstoomboot vGoyomaroe". De bemanning werd aan land gezet en de stoomboot door een torpedo in den grond geboord. Daarna keerden de torpedo-booten naar het eskader terug. Denzelfden dag waren bij 't aanbreken van den dag vier Japansche torpedo-vernielers uitgevaren. In den laten nacht van 24 April ontmoette het Russische eskader op de heen reis een Japansche stoomboot met krijgsvoor raad geladen. Nadat de Japansche bemanning aan boord van de Russische schepen was opgenomen, werd de stoomboot met dynamiet tot zinken gebracht. Om 11 uur 's nachts eindelijk, ongeveer 12 mijl van de Plaksin-baai, werd de groote Japansche stoomboot »Kintechioemaroe" aan gehouden. De stoomboot had het Russische eskader voor een Japansch eskader gehouden en gaf gevolg aan het signaal nonmiddellijk stoppen 1" Nadat de bemanning haar dwaling in had gezien, trachtte de nKintschioemaroe" vergeefs het ruime sop te kiezen. Zes Japansche officieren der infanterie werden zonder tegen stand naar de Russische bodems overgebracht. De overige manschappen verweerden zich en sohoten op de Russische schepen en hun be manning. Daarop werd de »Kintechioemaroe" met haar bemanning in den grond geboord. Het schip bevatte ammunitie, proviand en 2000 ton steenkool. In 't geheel maakten de Russen 210 gevangenen. In den avond van 27 April kwam het eskader weder behouden te Wladiwostock aan. De gevangen Japanners werden dadelijk naar Nikolek, in het Oessoeri-gebied, vervoerd. Onder de gevangenen bevond zich een opper-officier van den generalen staf. Tezelfder tijd moet een" Japansch eskader van 10 schepen koers naar Wladiwostock gezet hebben, doch door den dichten mist werd de voortzetting van zjjn reisplan ver hinderd. De Russen vingen onbegrijpelijke teekens op, die tusschen de Japansche schepen ge- marconigrafeerd werden. Kaupantse, Mandschoerije, 30 April. De eerste veldslag heeft aan de Yaloe plaats gehad. Zestienduizend Japanners trokken Donderdag de rivier over en vielen dertigduizend Russen aan, die een goed versterkte stelling hadden ingenomen. Het gerucht liep hodonmorgen, dat de Japanners versterking hadden gekregen en dat het gevecht voortduurt. 'Japansche tirailleurs zouden vele Russische officieren gedood hebben, die door hun uniform zeer in het oog vallen. Washington, 30 April. Er zjjn berichten aan het ministerie ontvangen uit bronnen, die de ambtenaren niet willen noemen, volgens welke een groote slag heeft plaats gehad aan de Yaloe, waarbij de Japanners een volkomen overwinning behaalden. St.-Petersburg, 28 April, Een telegram van Jessens aan den tsaar meldt, dat den 25 dezer twee Russische torpedo-booten de Japan sche stoomboot »Goyomaru", 500 tonnen groot, in den grond boorde, nadat eerst de geheele bemanning aan land gestuurd was. Denzelfden dag werd om 8 uur 's avonds op zee de Japansche stoomboot »Nakanura- maru", ongeveer 220 tonnen groot, in den grond geboord. De bemanning werd door de Russen aan boord genomen. In den nacht werd verder om half twee de »Kiuschin Maru", groot 4000 tonnen, in den grond geboord, geladen met rijst, krijgsbehoeften en 1500 ton kolen. Het schip was bewapend met 4,7 m.M. Hothkins-kanonnen. 17 Officieren en 20 soldaten, 85 koelies en 65 man equipage gaven zich over en werden door de Russen aan boord genomen. De zonder officieren aan boord gebleven landingstroepen weigerden zich over te geven, boden weerstand en vonden den dood toen het schip in den grond geboord werd. Tokio, 29 April. Drie-en-zeventig Japan ners zijn door verdrinking gestorven bij den ondergang van de »Kintsobioemaroe", die zonk, geraakt door de torpedo van den kruiser »Rossiya", op Maandag tegen middernacht. De nKintschioemaroe" vertrok in gezelschap van een torpedobooten-convooi, ontmoette in den mist de Russische vloot, die haar beval te stoppen. De nRossiya" zond een patrouille ter onderzoek op de nKintschioemaroe", die twee compagnieën soldaten, in 't ruim ver borgen, ontdekte en dit aan den commandant van de nRossiya" mededeelde. Deze vuurde daarna een torpedo op de stoomboot af, die in 't middenschip werd ge troffen en doormidden brak. Toen het sohip begon te zinken stormden de Japansche soldaten op het dek en schoten salvo's geweerschoten op de »Rossiya" af. Toen het schip onder water raakte zag men verscheidene soldaten, die zich van het leven beroofden. Drie booten slaagden er in 45 soldaten, 9 passagiers en het scheepsvolk te redden. Twee kapiteins en drie luitenants bevinden zich onder de verdronkenen. Een telegram, ontvangen door de Japan sche legatie te Parijs, meldt, dat de soldaten aan boord van de »Kintsohioemaroe", gehoor zamend aan de bevelen hunner officieren, weigerden zich over te geven. Om halftwee in den moorgen schoten de Russen een torpedo af, waarna de soldaten zich op de brug in gelid stelden, en met de Russen schoten wisselden, tengevolge waarvan verscheidene Japansche offioieren en soldaten vielen. Om 2 uur werd een tweede torpedo afge schoten, die de machine-kamer trof en het transportschip in tweeën sneed. Eenige soldaten ontsnapten met koelies en een koopman in twee booten, die Woensdag 1.1. te Simpho zijn aangekomen na onbe schrijfelijk lijden. Deze overlevenden zijn 45 onder-officieren en soldaten en 9 burgerlijke personen. Tien hunner zijn licht, één is zwaar gewond. Aan boord van de »Kintschioemaroe" zya 5 officieren, 73 soldaten en 2 tolken om het leven gekomen. Het schijnt dat de overigen gevangen zijn gemaakt. Tokio, 1 Mei. (3 uur 's nam.) De Japannors hebben Kialien-tse, dat besohouwd wordt als de sleutel van de stelling der Russen, op den rechter-oever der Jaloe, genomen. Men verwacht, dat de Russen zich zullen terug trekken. Amerika. St.-Louis, 50 April. De tentoonstelling alhier is heden geopend. President Roosevelt drukte te Washington op een knop, waardoor de machines begonnen te loopen en de vlaggen zich ontplooiden. Een geweldige menigte hief de »Starspangled Banner" aan. Spanje. Te Villa-Nueva Minae in de provincie Sevilla heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad in de kolenmijn »La Reunion". Het ongeluk wordt geweten aan onvoorzichtig heid van een mijnwerker, die zich bij den ingang der mijn met een gewone lamp zou hebben opgehouden. Het vuur verspreidde zich bliksemsnel door drie galerijen, waar de werkzaamheden in vollen gang waren. Ter stond werden pogingen aangewend om de daar bezig zijnde arbeiders te redden, maar dit ging met groote moeilijkheden gepaard. Toen men de galerijen kon binnendringen, vond men niets dan lijken. Reeds zijn 53 dooden naar boven gebracht en men vermoedt dat er nog meer menschen in de mijn waren, toen de ramp ontstond. Bij het reddingswerk bekwamen drie personen ernstige verwondingen. Italië. Napels, 28 April. Loubet hield hedon- avond bij het diner den volgenden toast: Op deze kust der Middellandscbe Zee, welke de wieg is van het latijnsche ras, ziet zich de vreedzame ontwikkeling van de belangen van Frankrijk en Italië verzekerd onder de be scherming van hunne vloten, welke op dit oogenblik eendrachtelijk bijeen zijn in de wonderschoone golf van Napels. Het is mij bovenal aangenaam mijn glas te mogen opheffen en te drinken op de eer der dappere Italiaanscho marine en haar nobele taak. Alvorens den Italiaanschen bodem te ver laten, waar alle harten don vertegenwoordiger van Frankrijk waren toegedaan en hem een ontvangst bereidden, waarvan de tijd de herinnering nooit zal kunnen uitwisschen, verzoek ik Z. M. den Koning, de Koninklijke Familie, de Regeering en het volk mijn diepe en warme gevoelens van erkentelijkheid te willen aanbieden. De koning antwoordde: Op het oogenblik, dat gij op het punt zijt Italië te verlaten, is het mij aangenaam nogmaals te zeggen, hoezeer uw bezoek, gedurende hetwelk de wenschen en gedachten van Frankrijk u vergezelden, mijn volk en mij verheugd heeft. Frankrijk en Italië hebben, door hunne belangen in de Middellandsche zee te regelen, opnieuw tot den vrede van Europa bijgedragen. De geschiedenis van de Fransche marine, die vele glorierijke bladzijden kent, zal een sterken weerklank vinden in de ziel der Italiaaneche. In naam van het Italiaanscbe leger, hef ik mijn glas op ter eere van het dappere Fransche leger. President Loubet heeft den burgemeester van Rome 40.000 francs gegeven voor de RomeinBche armen eene gift, welke zeker meer dan vorstelijk" mag heeten; want Keizer Wilhelm gaf indertijd 2000 francs en Koning Edward 10 000. De President heeft den wensch geuit, nog eens in Rome terug te komen. ^Natuurlijk", voegde hij er bij, »als ik weder gewoon de heer Loubet ben geworden. Rusland. Op het oogenblik dat de onderchef van de geheime politie te Warschau, vergezeld van oen onder-commissaris en twee agenten een huis in de Dverskystraat wilde binnen gaan, werden de politie-mannen aangevallen door een aantal individuen, met revolvers en messen gewapend. De twee politie-autoriteiten zijn gedood, terwijl een agent zwaar en de andere licht gewond werd. Reeds zijn vier der moordenaars gearresteerd. Te Witebek is Woensdag een groote brand uitgebroken in eene arbeidersbuurt, waarbij 170 huizen zijn verwoest. De schade moet ruim een half millioen roebels bedragen. Landbouw en Veeteelt. Veeuitvoer naar België. In de quarac- tainestallen werden in de maand Maart opge nomen 1925 Nederlandsche runderen, waarvan i er weer enkele als verdacht van tuberculose moesten worden teruggezonden. In de quaran tainestallen te Maaseyk werden een drietal Nederlandsche koeien ziek. De dieren leden, volgens de verklaring van den veearts, aan koolziekte; aanstonds werden zij op kosten van het Belgisch gouvernement afgemaakt en bij ministerieel besluit van 23 Maart werd het kantoor Maaseyk voor den invoer van Nederlandsch vee gesloten. Deze zaak gaf aanleiding tot eenig geschrijf in de Belgische bladen. De minister van landbouw verklaarde echter, dat het afmaken dier koeien in geen verband stond met den invoer van Nederlandsch vee, waarvan de gezondheidstoestand niet te 1 wenschen liet. Met ingang van 1 Mei is bet kantoor Maaseyk dan ook weer open voor 1 den invoer van ons vee. I De prijzen van het varkensvleesch waren in de maand Maart op de Belgische markten bizonder laag, vandaar dat in die maand uit ons land weinig gezouten spek, hammen en worsten naar onze zuidelijke naburen werden verzonden. 57 geslachte varkens gingen uit ons land over de Belgische grens. Yan meer belang was de invoer van versch rundvleesch, wild en gevogeltewaarvan langs de grenskantoren 21,400 kilo verzonden werd. Daar in België weinig gedaan wordt aan schapenfokkerij en mesterij, blijft de vleesch- prije der schapen steeds tamelijk hoog, en moeten ons land, Duitschland en in de laatste maanden ook de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in het tekort voorzien. Yan veel belang was in de maand Maart weer onze handel in paarden en veulens. Ia het eerste kwartaal van dit jaar werden in België gevoerd 4704 werkpaarden, 5811 slachtpaarden, 123 veulens. De uitvoer be droeg 8697 paarden en 293 veulens. Vergeleken wij dien in- en uitvoer met dezelfde tijdvakken van de drie vorige jaren, dan zien wij, dat de invoer van Nederlandeche paarden en veulens sterk toeneemt, wijl de uitvoer tamelijk dezelfde blijft. VISSCHEB1J-BKBICHTEN. Men meldt ons: Op het staatsperceel no. 90 te Ouddorp zijn dit jaar reeds 23 zalmen gevangen. Dit getal bedroeg 170 stuks in 1903, iets dat vóór dien tijd nog niet is voorgekomen. Op merkelijk is het, dat te Herkingen en Battenoord slechts enkele exemplaren dit jaar gevangen zijn. In het Brouwershavensche gat zijn 30 visschers van Ouddorp en Brouwershaven aan het garnalenvisschen. Al mogen hun verdiensten niet schitterond genoemd worden, het gaat toch beter dan verleden jaar. Gemiddeld ving men per vaartuig van 60 tot 100 K.G. De prijs varieerde van 12 tot 16 ct. per K.G. De mosselhandel te Bruinisse staat op het oogenblik zoo goed als stil. Heeft men het geluk, dat het weer zoo voorspoedig blijft, dan zullen alle mosselen hun oude visch spoedig kwijt zijn. De vorige week arriveerden weder te Bruinisse eenige vaartuigen met Zuiderzeesch mosselzaad. Het is den vissohers, wat hun vangst betreft, niet meegevallen. Kort te voren kwam te Bruinisse binnen een volle tjalklading met mosselzaad uit de Zuiderzee. Het is reeds de tweede tjalk van dit jaar. De mossel visschers hebben, zooals alle jaren op hunne perceelen het geval is, veel te kampen met de zeesterren, die veel schade toebrengen aan de mosselen, zoowel de groote als de kleine. Zij sluiten zich om de mossel heen, en doen ze vervolgens sterven om ze daarna te consumeeren. Reeds twee maanden lang worden de gevangen zeesterren te Bruinisse voor 4 cent psr mand door een Noord-Hollandsche firma opgekocht, die ze per motorboot naar Holland laat vervoeren, waar ze als mest gebruikt worden. De oeBterhandel staat zoo goed als stil. Slechts nog een enkel klein partijtje wordt uit Bruinisse verzonden. Men is echter weder aan het planten van jonge oesters, of beter gezegd, aan het verzaaien. De prijs van de zaaioesters is dit jaar heel wat lager dan verleden jaar, een gevolg van de omstandig heid, dat de leverantie van volwassen oesters verleden jaar zóó sleoht ging, dat sommige pachters heele partijen overhielden. HERIJK. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald dat de herijk van de maten en ge wichten in 1904 zal plaats hebben in de volgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Poortvliet 3 Mei. Soherpenisse 4 Mei. St.-Maartensdijk 5 Mei en 6 Mei des v.m. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 6 en 7 Juni. Zonnemaire 8 Juni des v.m. Noordgouwe 8 Juni des n.m. Eikerzee 9 Juni des v.m. Ellemeet 9 Juni des n.m. Renesee 10 Juni des v.m. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schou wen) 10 Juni des n.m. Dreischor 11 Juni. Haamstede, ook voor Burgh, 13 Juni. Ouwerkerk 14 Juni des v.m. Nieuwerkerk 14 Juni des n.m. Oosterland 15 Juni. Bruinisse 16 en 17 Juni. Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28 en 29 Juli. De dienstweigeraar A. Ris maakt een groot ondersoheid met Terwey. Was de laatste een dweper gelijk, Ris is het toonbeeld van een jongeman, die geen plan heeft toe te geven, omdat het hem een voudig niet lust. Hij is een pootig gebouwde, gezonde jongen, die, als op alles verdacht, zijn vonnis aan hoorde, zonder dat een spier in zijn gelaat eenige verandering vertoonde. Dat hij nu 6 maanden beeft, terwijl Terwey in eerste instantie slechts 3 maanden kreeg, valt velen tegen. Doch men vergeet, dat de gevallen niet altijd gelijk staan. Terwey had reeds 4 maanden gediend, toen hij begon te weigeren en was daartoe aangezet. Hij weigerde, omdat bij als Christen zich niet verantwoord voelde, soldaat te zijn, daar hem dan zou kunnen gelast worden een mensoh te dooden, terwijl Ris aan ieder het recht ontzegt, hem te gelasten, tegen zijn overtuiging in, om soldaat te zijn. Men voelt, dat de weigering van den een een geheel andere is, dan die van den ander, zoodat ook de strafmaat een andere moest wezen. Van de Pruisische grenzen. Eene dame, die wegens smokkelarij door de Pruisische kommiezen te Borken werd aangehouden, wordt in de Duitsche bladen aangeduid als de echtgenoote van een rechterlijk ambtenaar te Zutphen. In het jaar 1702 liet men een aantal Spaansche galjoenen, welke rijk met zilver waren beladen, in de baai van Vigo zinken, opdat zij niet in handen van de Hollanders en Engelschen zouden vallen. Thans worden pogingen gedaan om dien schat weder boven water te brengen. Een Italiaanscbe firma is die onderneming begonnen en zij bracht den 21sten April werkelijk een goed bewaard gebleven galjoen aan de oppervlakte van het water. Maar ongelukkig braken de kettingen, waaraan het werd opgehaald, en het vaartuig zonk weder in de diepte. Met behulp van electrisch licht kon men duidelijk zien, hoe het galjoen ligt en de Italiaan is volkomen overtuigd, dat het hem zal gelukken het weldra boven water te Zijn gedeeltelijk welslagen heeft te Madrid nog al opzien gewekt, en men is verbaasd, dat het galjoen ongeschonden was, daar bij een vroeger zoeken naar den schat dynamiet werd gebruikt. Geboren ELIZABETH Dochter van CORNELIS VAN NIEUWEN- HUIZE en MARINA VAN NIEUWEN- HUIZE— Geelhoed. Brouwershaven, 30 April 1904. Bevallen van een Meisje, L. B. LIEVENSEvan Bloois. Nieuwerkerk, 1 Mei 1904, Het BESTUUR van den NIEUWEN POLDER (annex Stavenisse) zal, op Zaterdag den 7 Mei 1904, des namiddags 4 uur, in het »Hötel van Kooten" te Stavenisse, in 2 perceelentrachten aan te besteden 1°. Het vernieuwen en onderhouden der Kramwerken met bjjlevering der vereischte Materialengedu rende de dienstjaren 1904/1905, 1905/1906 en 1906/1907; 2°. Het aanheelen van het water beloop met Schorgrond over eene lengte van 568 M. en het her stellen van den buitenberm, mede met schorgrond en plakzoden. Het Bestek voor Perceel No. 1 en de Voorwaarden voor Perceel No. 2 zullen van 2 Mei aanst. af ter inzage liggen bij den Ontvanger-Griffier en zjjn op franco aanvraag respectievelijk tegen betaling van f 0,70 en f 0,50 bij hem verkrijgbaar. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der aanbesteding, des voormiddags 11 uur. De inschrijvingebiljetten kunnen tot op het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Stavenisse, den 27 April 1904. J. C. LUIJK, Dijkgraaf. C. M P. W. HANSSEN8, Ontv.-Griffier. BURGEMEESTER en "WET HOUDERS van Tholen zullen aanbesteden de levering van: Voorwaarden Tan aanbesteding liggen (er inzage op de Secretarie der gemeente, eiken werkdag Tan 'e morgens 9—12 en van 'a middags 4 0 uur, InachrijTingabiljetten by den Burgemeester in te leveren vóór of op 0 Mei 1904.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 4