Haagsche Brieven. Men schrijft ons: Door den Middelb. Bestuurdersbond werd Zondag de 1 Mei-dag weer berdacht. 's Morgens werd een wandeltocht over Koudekerke naar VliasiDgen gehoudenwaaraan ongeveer 300 personen deelnamen. In de groote Schuttere- hofzaal, die geheel gevuld was, had des avonds een feestelijke bijeenkomst plaats. De feestrede werd uitgesproken door den heer H. W. Melchers, lid van de Tweede Kamer, die op de beteekenis van dezen dag wees. Gij spoorde de arbeiders aan zich aaneen te sluiten, teneinde te komen tot verbetering van hun tegenwoordigen toestand, die in zooveel opzicht verbetering behoeft. Door te strijden voor algemeen kiesrecht, ook voor de vrouwen, kunnen de arbeiders veel doen tot verbetering van de sociale toestanden, door het afvaar digen van leden naar de Tweede Kamer, die een open oog hebben voor de arbeiders belangen. Van het tegenwoordig ministerie is niets voor de arbeiders te verwachten en hij wees daarbij op de ingediende arbeidswet, die hij scherp critiseerde. Hij spoorde vooral de vrouwen aan de mannen in hun moeilijken strijd terzijde te staan. De rede werd warm toegejuicht. De avond werd verder feestelijk gevierd door muziek, zang en het opvoeren van een tooneelstukje. In de Spaarbank van het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd in 1903 ingelegd een bedrag van f 74839,98 en terugbetaald f 101,480,76; aan rente wezd bijgeschreven f 18171,50. Ingebracht werden 2426 posten en terug betaald 1880. Het kapitaal aan de inbrengers verschuldigd bedroeg op 31 December f 573,598,30^, en de waarde der bezittingen beliep f 728,538,95. Het getal inbrengers beliep op 31 December 4574, wier gemiddeld tegoed f 125,40 bedroeg. Vlissingen, 30 April. Op de werf der Kon. Mij. «De Schelde" is thans een aanvang gemaakt met den bouw van een onderzeesohe torpedoboot, volgens plannen en teekeningen van de «Electric Boat-CompaDy" te New-York (vroeger «Holland-Company"). Zij zal in alle opzichten gelijk zijn aan de zeven onderzeeërs, geleverd aan het Ameri- kaansche gouvernement. Negentien booten van dezelfde type zijn vervaardigd voor het Engelsche gouvernement door de firma Yicker Maxim Sons, die daartoe ook een contract met de «Electric Boat Company" heeft gesloten. De boot zal een lengte hebben van 66 ft. en een diameter van 11 ft. en zal bewapend worden met drie torpedo's. De bemanning bestaat uit negen man. Al de jongste verbeteringen voor het varen aan de oppervlakte en onder water zullen aan dit schip toegepast wordeD. In den kleinen commandotoren zal een zoogenaamde altiscope worden aangebracht, waardoor de bestuurder, ook wanneer het schip onder water manoeuvreert, uitzicht boven water zal houden. Men schrijft ons uit Vlissingen De commissie tot wering van sohoolverzuim heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de aanvrage van leerplichtige kinderen te dezer stede om schoeisel en kleeding, zoo menigvuldig zijn, dat, naar gissing, de subsidie van f 100, door den gemeenteraad voor genoemd doel toegestaan, slechts toereikend zal blijken over het eerste viertal maanden van het loopende jaar. Overtuigd evenwel dat het versohaffen van schoeisel en kleeding in niet geringe mate gunstig werkt op geregeld schoolbezoek, zou de commissie het betreuren, indien zij, gebonden aan deze betrekkelijk geringe subsidie, binnen korten tijd genoodzaakt was, alle aanvragen te moeten afwijzen. In alle bescheidenheid geeft daarom de commissie den raad in overweging maatregelen te willen treffen, teneinde te voorkomen, dat het bedrag van meergenoemde subsidie, een beletsel zou zijn om de commissie te steunen in haar streven naar bevordering van getrouw schoolbezoek der leerplichtige kinderen in deze gemeente. 2 Mei. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd overgelegd een adres van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsohe Vereeniging tot bescherming van dieren, waarin er op gewezen wordt dat uit een ingesteld onderzoek door een daarvoor benoemde commissie, is gebleken dat ook in onze provincie het slachten van vee nog veel te wenschen overlaat. De afdeeling verzoekt daarom een gemeentelijke verordening in het leven te roepen, waardoor het slachten van het vee op minder langdurige en minder pijnlijke wijze zal geschieden. De gemeenteraad alhier heeft besloten tot intrekking van een raadsbesluit van 11 Maart tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 25000, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Daar dit bedrag niet voldoende is, werd heden besloten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 27000. Aubeitedlncen Verkoopimgem ems. Haamstede. Op de Vrijdag gehouden bloembollenveiling zijn de volgende prijzen besteed Murillo f 8—f 12.25; Gele Prins f 3.25; Proserpine f 8.75—f 10.50; Pronkjuweel f 6; Rubra Maxima f 6.75—f 7Rose Gris de j Lin f 5.75f 7.25; Wapen van Leiden f 3.25—f 3.50; Due d'Orange f 3.25; Due van Tholl (bont) f 5—f 5.50Duo van Tholl (rood) f 2.50f 3; Scilla's Siberia f 6.25; Ma Cousitie f 3.25; Grand Due f 4.75; La Candeur f 3.50; Couleur Ponceau f 2.50; Keizer Wilhelm f 2 50Joost van den Vondel f 3.75; Van der Neer f 5; Prins van Oostenrijk f 13.50; Grootmeester van Maltha f 5 50. Alles per bed van 42 regels. Zaterdag 30 April is to Goes door de Raadscommissie voor de Gasfabriek aanbesteed het bouwen van een zuiverhuis, een gebouw voor den condensor, een regulateurkamer en andere bijkomende werken. De minste inschrijver was de heer J. C. Harriot Co te Vlissingen, voor f 9660. Genoemde firma heeft den Goeschen patroons heel wat werk van voor den neus weggekaapt. Bruinisse. Bij de aanbesteding van gemeentewerken waren de minste inechrijvers voor het: le peroeel, M. Elenbaas f 30.20 2e A. I. Schippers - 14 50 3e P. Okkerse Az. - 19 75 4e A. I. Sohippers - 73.90 5e P. Okkerse Az. - 14 50 6e M. Elenbaas - 15 60 7e W. Wandel -1675. 8e idem - 250. 9e geen inschrijvingsbiljet. 10e M. van Oeveren - 34. lie A. I. Schippers - 45. 12e idem - 4 44 13e idem - 139. 14e H. Deurloo - 25. STAAT van de hoeveelheid Meekrap, bereid in onderstaande Meekrap- fabrieken, gedurende de teelt 1903. RECHTSZAKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bekrachtigd de beschikking der rechtbank aldaar, waarbij de Gebr. Van Hoytema, kassiers te Delft, zijn verwezen naar de openbare terechtzitting, zoodat deze zaak spoedig voor gemelde reohtbank zal worden behandeld. De reohtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen P. B., oud 42 jaar, wonende te Nieuwdorp, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van als agent van een beetwortelsuikerfabriek te Oudenbosch zich een bedrag van ongeveer f 3400 weder rechtelijk te hebben toegeëigend en verschillende valschheden in geschrifte te hebben gepleegd. Beklaagde werd ter zake van valechheid in geschrift, zevenmaal gepleegd, en het op zettelijk gebruik maken van een valsch geschrift, als ware het echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, zevenmaal gepleegd, veroordeeld tot 6 maanden* gevan genisstraf met mindering der preventieve hechtenis, en vrijspraak van het overige hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde. Vanwege het O. M. was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf gevorderd. Het verzoek om gratie van den heer De Lanoy, vroeger bankier te Haarlem, is door H. M. de Koningin afgewezen en mitsdien is Vrijdag 1.1. zijne gevangenisstraf ingegaan. H. van der M. en Th. van der M., beiden thans gedetineerd als verdacht zich te Oude-Tonge en te Ooltgensplaat te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van schapen uit daar staande schaapskooien, zullen op 10 Mei voor de rechtbank te Rotterdam terecht staan. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Amsterdam door ds. C. Hunningher te Renesse. In eene gehouden vergadering is tot lid van het kiescollege ter beroeping van predikanten gekozen de heer J. Schooft Mz., en zulks in de plaats van den heer M. Jonker. Bevorderd te Utrecht, tot Doctor in de Godgeleerdheid, op proefschrift «Wilhelmus Schortinghuis, eene bladzijde uit de geschiedenis van het piëtisme in de Geref. Kerk van Neder land", de heer J. C. Kromeigt, geboren te Kortgene. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Protestantenbond heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met het ernstig verzoek om aan het door de Tweede Kamer bij partijstemming aangenomen wetsontwerp op het Hooger Onderwijs hare goedkeuring niet te verleenen. Sirjansland. 2 Mei. De collecte voor de zending heeft alhier f 5 05 opgt bracht. O N D E R W IJ 8. i Benoemd tot onderwjjzer te Zonnemaire de heer A. Overbeeke, tijdelijk onderwijzer aldaar. Staveni8se. Aanstaanden Vrijdag wordt te Scherpenisse een vergadering gehouden door de afdeeling «Tholen" van het N. O. G. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal de heer J. G. Geluk een lezing houden over: «Vondels Roskam", terwijl ook de heeren D. J. Hartog en J. Slot als sprekers zullen optreden. Daarna zal de heer C. v. d. Graaft geven een overzicht van de proeve van wet op het lager onderwijs op den grond slag «OnderwijsRijkszaak". Benoemd tot hoofd der school te Goede reede de heer H. de Zeeuw, hoofd der school te Veere. Akte-examens te Middelburg. Donder dag werden geëxamineerd 8 mannelijke candidaten, van wie er 5 slaagden, en wel de hoeren A. Freller en J. J. Kareis, beiden GroedeF. de Hullu, OostburgM. Goedhals, Schoondijke; en J. van Gessel, Kapelle. Kilo. Benaming der Meekrapfabriek. Gemeente. Onberoofde. Racijn. Mul. St.-Annaland. 10000 1250 De Eensgezindheid a 2531 301 Galath. Dijksche Meestoof Den Bommel. 12483 Goes. 716 134 Kruislandsche Welvaart. Kruisland. 2171 594 Nieuwe Tonge. 2984 5798 1921 Nieuwerkerk. 11726 3300 Nijverheid ii 20417 4571 Eendragt Oosterland. 19193 4735 Onderneming Ouddorp. 18028 11014 984 21179 2195 oude Meestoof Oud-Vosmeer. 3619 791 Wassende Maan Zonnemaire. 9752 3986 103279 50527 22567 In 1902 waren de totalen 162933 62342 25188 Zoodat in dezen tak van landbouw een groote achteruitgang valt te constateeren. N.B. Onder de hoeveelheid Onberoofde zijn ook begrepen de klaargemaakte Krappen en Gemeenen. Landbouw en Veeteelt. Kortgene, 29 April. Heden vergaderde de onderlinge vereeniging tegen verzekering van hagelsohade in Noord-Beveland, welke vergadering werd gepresideerd door den heer J. P. de Kam, die de plaats innam van den afwezigen voorzitter, den heer A. N. van Langeraad. Bij die gelegenheid bedankte de heer W. du Claux wegens vertrek naar elders voor secretaris en werd in diens plaats gekozen de heer M. F. Zuidweg alhier. De te Goes gevestigde afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft het plan den 20sten, 21eten en 22sten September van dit jaar een groote provinciale tentoonstelling te houden van vruchten, bloemen, planten enz. in de sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" te Goes. Er worden uitgeloofd 7 verguld zilveren, 30 zilveren en 45 bronzen medailles. Wie wensoht in te zenden, moet zijn inschrijvingsbiljet toezenden aan den heer W. J. van den Bosch, Kapelle bij Goes, vóór of op 10 September. St -Filipsland, 1 Mei. Hier bracht een sohaap 4 levende jongen ter wereld't vorige jaar was dit getal 6. Men, de alwetende „men" is toch maar altijd dadelijk met zijn advies gereed. Wist nu niet weer iedereen een bij uitstek geschikte plaats voor het Vredespaleis, dat straks van de Amerikaansche centen in onze mooie stad zal worden opgetrokken? Het blijft ten slotte toch maar raden. Dan zou het gebouw hier, dan ddilr komen. Onder dien berg van adviezen zal de Commissie, belast met de uitvoering der plannen, wel uitroepen: „wijs mij de plaats!" Want de Commissie zelve schijnt volstrekt nog geen definitieve beslissing te hebben ge nomen. Het wordt wel beweerd, maar gelooven doe ik 't niet. Zou het wereldgebouw komen aan den ingang van het Haagsche Bosch met het front naar de Maliebaan? Bij de Maliebaan, waar bij mooi weer, dag in dag uit, onze Hollandsche jongens gedrild worden voor den eventueelen oorlog? Wie lacht daar? De sprong van het Vredespaleis naar de „comedie" is niet al te groot. Hoeveel jaren hebben we nu al niet onze schouwburg- quaestieHoeveel zittingen hebben onze vroede mannen daarmede nu al niet zoek gebracht? Er moest een nieuwe schouwburg komen. Was het tegenwoordige gebouw niet een schande voor de Vorstelijke Residentie; was het niet veel te klein en dan de Heere beware er mocht eens brand uitbreken. Geen sterveling kwam er levend uit! Zóó hebben we er nu al heel wat jaren over geredeneerd; de Raad heeft in beginsel besloten tot den bouw van een nieuwen schouwburg en met dit al staat de oude er nog altijd. Leelijk, ge vaarlijk, en klein als hij is. Ja, over enkele dagen gaan we zelfs feestelijk zijn eeuwfeest vieren. Dat kan een aardigen avond geven. Van alles zal er te hooren en te zien zijn. Ik vertel er later wel eens van. Een firma, die, weet ik 'tgoed, voor deze gelegenheid gevormd is door twee Haagsche journalisten, heeft een pro(dialoog) geleverd, waaraan de naam is gegeven van Een jubilaris, die 100 jaar is". Het zal aan rake en leuke moppen niet ontbreken. Bij een temperatuur van ruim 75 graden, zooals we deze week hadden, loopen we niet meer naar den schouwburg. De uitgaande wereld trekt liever naar buiten, naar de Boschjes en straks naar Scheveningen. En wie 't niet zoo ver zoekt, vergenoegt zich met een wandeling door de fraaie lanen van het Voorhout, van ons eenig mooie Voorhout! In dat deftige kwartier heeft nu reeds eenige jaren het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" zijn tenten opgeslagen. Daar in zijn prettige nieuwe woning organiseert het geregeld permanente tentoonstellingen, die steeds de aandacht blijven trekken van het kunstminnend publiek. Ik heb mij in de afgeloopen week kunnen vergasten aan het beste, wat onze moderne schilderschool kan geven. Het was bij gelegenheid van een meeting. Daar hadden nu zoo waar de Haagsche schilders hun „home" afgestaan voor een politieke vergadering. En zoo is 't dan gebeurd, dat „Pulchri's" zalen zijn be treden door enkelen, die het gebouw misschien dikwijls met begeerende oogen hebben staan aankijken, maar er van wege de dubbeltjes niet durfden of konden binnengaan. Ik sprak van enkelen, doelende op het twee- of drietal „proletariërs", die, zij 'took beschroomd, de marmeren trap opgingen om zich daarna met moeite staande te houden op de gladde parketvloeren. Het is nu een maal niet iedereen gegeven zich dagelijks in zulk een „milieu" te bevinden. Het mee- rendeel der bezoekers stond intusschen niet als een kat in een vreemd pakhuis. Het puikje van de oud-liberale partij in Den Haag, dat zich om mr. Van Houten in de Kiesvereeniging „de Grondwet" gegroepeerd heeft, en dat de meeting bezocht, voelde zich best thuis te midden van al die kunstschatten, die voor iedereen te kijk hingen. Want al werd nu gesproken over de tariefwet, niemand had er aan gedacht al de mooie sclfilderijen voor dezen avond te „beschermen". Het is wel een voorrecht zoo de gave van het woord te bezitten als de heer Plate, het oud-kamerlid, die, zonder dat iemand zich ook maar een oogenblik verveelde, twee uur lang het ontwerp-Harte stond te bestrijden. Jammer maar, dat per slot van rekening zulk een meeting toch haar doel mist. Er komen maar weinig menschen, en de groote verslagen, die de pers tracht onder veler bereik te bren gen, worden gemeenlijk door het overgroote aantal krantenlezers eenvoudig als „onleesbaar" van wege de lengte ter zijde geschoven. Zou de heer Plate, als hij eens naar Zeeland kwam, een talrijker gehoor krijgen? Hij zou 't verdienen, en de landbouwende bevolking zou dan meteen uit den mond van een bijzonder practisch en kundig man kunnen hooren van al de „zegeningen", die Minister Harte haar wil schenken. Duurder werktuigen, duurder glas voor de broeiramen, en voor de rest niets. Het is misschien meer dan de landbouwers zelf ver langen Ik wees er zooeven reeds terloops op, dat het „volk" nog maar zoo weinig genieten kan van de kunst. Daarom is 't te meer te waar- deeren, dat op den jongsten verjaardag van den Prins het Comité voor de Volksfeesten er op bedacht is geweest „de kleine luyden" een gezelligen avond te doen doorbrengen in schouw burg en concertzaal. De Commissie heeft haar doel volkomen bereikt. Er viel misschien wel wat aan te merkenhier was 't programma niet uitgebreid genoeg, ddar wat te overladen, maar het „volk" zelf heeft zich voldaan ge toond. Zang en tooneelspel zijn door honderden met onverdeelde aandacht aangehoord, en overal heeft 't gedaverd van het handgeklap.Dan moet de critiek maar zwijgen. Het „volk" was tevreden, en voor het „volk" is 'tgeweest! De „kerme8se d'été", die in den aanstaanden zomer op het prachtige paleis Buitenrust aan den Ouden Scheveningschen weg en in d£ fraai aangelegde parken daarvan, wordt ge houden, zal niet onder 't bereik van ieders beurs vallen. Dat wordt natuurlijk een vermaak voor de lieden uit de groote wereld, wier portemonnaies bestand zijn tegen de aan vallen van lieftallige dames. Een voortreffelijk doel ligt overigens aan deze „kermesse" ten grondslag: het bijeen brengen van een fonds, waaruit de verpleging van onvermogende longlijders in het sanato rium te Hellendoorn bekostigd zal worden. Iets dergelijks dus als het Emmafonds van de stichting van Koningin Emma: „Oranje Nas sau's Oord". Onze beminde Koningin-Moeder gaat maar steeds voort met haar liefdewerk. Haar verblijf in de Residentie is haar altijd een welkome gelegenheid om van haar zin tot „weldoen" op allerlei wijze te doen blijken. En tegen vermoeienis ziet de Vorstin blijkbaar nimmer op. Dagen achtereen besteedt zij dikwijls voor bezoeken aan gestichten, en steeds heeft zij voor de verpleegden in de verschillende inrichtingen een vriendelijk of troostend woord. En nimmer blijft bij Haar vertrek de gift achterwege, om de kinderen of zieken te onthalen. Dergelijke bezoeken legt Koningin Wilhel- mina ook vaak af. En ook haar minzaamheid wordt altijd door jong en oud geprezen. Trouwens aan die minzaamheid dankt Hare Majesteit het natuurlijk ook voor een groot deel, dat altijd, wanneer Zij het Paleis in Den Haag heeft betrokken, een opgepakte menigte staat te wachten, die Haar bij het uitrijden voor de dagelijksche toertjes in de omgeving, luide toejuicht. En keert zij van een verblijf buitenslands terug, dan heeft de politie soms de handen vol, om de belang stelling van het publiek wat te temperen. Van belangstelling gesproken, de kamer tribunes kunnen in deze dagen bij de behan deling der Drankwet de bezoekers nauwelijks bergen. Zou die belangstelling wel het onderwerp alleen gelden? Of heeft misschien Minister Kuyper's populariteit er schuld aan? Vermoedelijk wel, want de „premier" is po pulair, misschien als geen ander. Ik geloof zelfs, dat hij zich door die overgroote belang stelling van „publiek" wel eens bezwaard gevoelt. Als ieder ander menschelijk wezen heeft dr. Kuyper zijn eigenaardigheden. Van de ambtenaren van zijn departement verlangt hij onberispelijk mooi schrift, en 't is gebeurd, dat stukken, waaraan een klerk dagen aanéén j bloedig had zitten „peuteren", door 's Ministers handen verscheurd en naar de prullemand werden verwezen. Zulk schrift mocht niet onder de oogen van Hare Majesteit de Koningin komen, heette 'tdan streng. En zelf schrijft j de Minister erbarmelijk slecht. Zóó slecht, j dat 't voor de ambtenaren dikwijls is om ho peloos te worden. Nog onlangs „versierde" de Minister een stuk met een bijschrift. De nota moest in den door hem aangegeven zin worden gewijzigd, en kwam bij den betrokken ambtenaar terug. Ach, arme. Hij kon het bijschrift met geen mogelijkheid ontcijferen. Wat te doen? Zou hij zelf naar den Minister gaan Dien durf had hij niet. Ten einde raad deed zijn chef een beropp op de bereidwillig heid van den oppersten hoofdambtenaar: den secretaris-generaal. Deze zou er wel wat op vinden het stuk in handen van den Minister te spelen. Handig gelukte 't hem. De Minister haalde zijn lorgnet voor den dag, bekeek de nota, las en herlas, tuurde geruimen tijd op het bijschrift, en wierp daarna het stuk eenigs- zins kregelig op zijn schrijftafel. „Hoor eens", zeide hij tot den secretaris, „dilt kan ik niet lezen!" Tableau. NEMO. Gemengd Nieuws. Een inzender in bet Pharmaceutisch [n Weekblad waarschuwt tegen het onmatig gebruik van limonade in den zomer, of van wat als zoodanig verkocht wordt. Hij heeft te Scheveningen eens nagegaan waaruit die dranken, die men daar bij duizenden glazen, vooral door kinderen uit den gegoeden stand, zag gebruiken, wel bestaan konden. Zijn recept luidde: zwavelzuur, aniline, saccharine, glycerine, amylvalerianaat en saponine, een mongseltje van drie centen waarde, dat alles geeft om de gelijkenis met limonade te vol tooien, maar zonder een spoor van het eene noodigevruchtensap. Een strootje van twijfelachtige reinheid en een stukje onzuiver ijs completeeren de gevaarlijkheid. Hij noodigt de Haagsche en Scheveningsche hygiënisten uit zijn recept eens te controleeren en het publiek eens in te lichten hoe het met die dranken gesteld is. Te Breda is een meisje, dat zich bij het touwtjespringen te veel ingespannen had het had 200 tellen gewed 1 ineengezakt en plotseling dood gebleven. Ia de grensplaats Bocholt deed zich Donderdag het zeldzame geval voor, dat de personentrein uit Winterswijk daar zonder een enkel passagier arriveerde. Te Antwerpen is een arbeider door een wiel van een machine gegrepen en tegen de zoldering der werkplaats geslingerd. De man was op slag dool Men kan licht begrppen hoe geweldig de slag was, wanneer men weet dat dit wiel 200 omwentelingen per minuut doet. Het lijk vormde niets meer dan een vormlooze hoop. De hersenen lagen overal op den grond verspreid. Het slachtoffer was woonachtig te Amsterdam en slechts een achttal dagen in Antwerpen, alleen om de besproken machine na te zien. Een tragisch herstel. Een 18-jarig meisje te Odessa, dochter van een schoen- bandelaar, was op zevenjarigen leeftijd, nu 11 jaar geleden, stom geworden. Wel leerde zij heel goed lezen en schrijven, doch de spraak keerde niet terug. Maria, zoo heette het ongelnkkige kind, groeide op tot een knap jong meisje; het vorig jaar, nauwelijks 18 jaar oud, geraakte zij verliefd op een joDgen man, Michsël, die ook haar beminde en haar ten huwelijk vroeg. Reeds waren alle voorbereidselen voor het huwelijk getroffen. Den 24en Maart ging Michaël naar zijn moeder, die op eenigen afstand van Odessa woondo. Spoedig daarop ontving de schoen handelaar van de moeder van Michaël een telegram, meldende dat de jonge man op reia koude had gevat en nu het bed moest houden. De oude vrouw verzocht den vader met zijn dochter over te komen. Beiden giDgen dadelijk naar het dorpje, waar zij Michsël in bewusteloozen toestand vonden zij vernamen nu dat de bruidegom met den wagen, waarmee bij van 't station naar buis was gereden, was omgevallen en met zijn hoofd op een steen was terecht gekomen, waardoor hersenschudding had plaats gehad. Marie was troosteloos. Dienzelfden nacht overleed Michaël. Maria wierp zich op het lijk, kuste den doode en riep plotseling: «Lieve Michaël, leef je nog?" De indruk dezer onverwachte woorden eener stomme was groot; het meisje zelf viel in zwijm na nog eenige onsamenhangende woorden te hebben gestotterd. Toen ze weer was bijgekomen, sprak ze opnieuw eenige samenhangende woorden. Ze had haar spraak vermogen na 11 jaren terug gekregen maar tegen welk een hoogen prijs Aan de oevers van de Jaloe. In de Europeen kwam de volgende schels voor. Wanneer men deukt aan de onont wikkelde boerenjongens, die in het Russische leger dienenis deze fantasie allesbehalve ongerijmd. Tooneel. Aan de oevers van de Jaloe. Een heldere sterrennacht. Naar het Oosten ver zamelen zich de sombere ruggen der Koreaan- sche bergen. Beneden in den afgrond bruischt de rivier. Het is koud. Twee Russische schildwachten, de voeten in de sneeuwhun ijskoude geweren in hun handen, die in wanten gestoken zijn. Macha: Niets te hooren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2