ZIERIKZEESCHE NIEIIWSBO Dinsdag 3 Mei 1904. (Z ierilizeesclie Eerste Blad. Paardenmarkt en Weekmarkt. OPNEMING NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG 011 ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7996. Directeur a j. DE LOOZEL j A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKKT,, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het uitgebreide Raadsver- slag zal Woensdagavond het licht zien. De Redactie. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de Personeele belasting dezer ge meente, over het belastingjaar 1904 (eerste kwartaal), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 30 April 1904. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Jacht- en Vischacten. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zy, die voor het seizoen van 1904—1905 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden; en dat zij, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning om te visschen wecschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van de vischwaters af te geven. Ily noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzendiDg op straffe van het uitblyven eener beschikking, door zijne tusschen komst behoort te geschieden. Zierikzee, den 2 Mei 1904. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekeud, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag tien 1 Juni e.lc.en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 2 Mei 1904. De Burgemeester en Uithouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.0-Secretaris. VAN DE Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter keunis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 2 Mei 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1,°-Secretaris. Nederland. Leeuwarden, 30 April. Gisteren werden hier 22,000 a 24,000 kievitseieren aangevoerd, waarvan ongeveer 16,000 naar het buiten land, voornamelijk naar Engeland en Frankrijk, zijn verzonden. De prijzen wisselden van 11 tot 14 et. per stuk. Amsterdam, 30 April. Door mevr. de wed. C. A. Freitag is aan de vereeniging der werklieden in dienst der Wester-Suiker- raffioaderij alhier, van welke vereeniging de heer Freitag, in leven technisch directeur der Westereere-voorzitter was, uit erken telg k- heid en tot stichting van een blijvende herinnering aan den overleden directeur, een bedrag van f 2000 geschonken tot oprichting van een weduwen- en weezenfonds voor de leden der vereeniging. Door den heer M. C. P. Barbe, direoteur der Westermet wiens overleg deze schenking plaats had, zal hieraan het bedrag worden toegevoegd, dat hem als honorarium was toebedacht voor de waarneming van het executeur- en bewindvoerderschap over de nalatenschap van wijlen den heer Freitag. En eindelijk stelt de direotie der Wester, uit sympathie met de voorgenomen stiohtiDg van dit weduwen- en weezenfonds, voor dit doel gedurende tien aohteroenvolgende jaren jaarlijks duizend gulden beschikbaar. Groote teleurstelling verwekte het gisteren hier ontvangen bericht, dat, tengevolge de ongesteldheid van Z. K. Q. den Prins, het Koninklijk bezoek aan deze hoofdstad, dat de volgende week zou plaats hebben, is uitgesteld. Natuurlijk waren versohillende toebereidselon reeds gemaakt. Z. K. H. lijdt aan rhenmatischeaandoeningen, gepaard met koorts. Rotterdam, 30 April. In de Rijnhaven heeft ligplaats genomen het stalen 5-mast- barkschip «Potosi", kapitein Nisseü, geladen met salpeter en komende van Caleta Bueno, Chili, waar het 12 Fobruari vertrok. Dit zeilschip is op één na het grootste ter wereld. Het is lang 366 voet (c.a. 110 meter), breed 50 voet, groot 4026 tons register, netto 3854 tons en kan oirca 6000 ton stukgoed laden. Dit gevaarte wordt in grootte alleen over troffen door de «Preussen", een vijfmaster van dezelde reederij, die nog pl.m. 1000 tons grooter is. De «Potosi" heeft zioh voornamelijk bekend gemaakt door zijn vlugge rondreizen naar en van de Westkust van Zuid-Amerika, waarbij soms snelheden werden bereikt waarop een stoomsohip jaloerech zou kunnen zijn. Naar het huis van bewaring is over gebracht de bootwerker A. B., die zich schuldig maakte aan diefstal van 3 zakken graan, van de lading van het aan paal 14 in de Rijnhaven liggende stoomschip «Box- groeve". Na zijn arrestatie werd bij fouilleering op hem bevonden een zak, onder de boot werkers bekend onder den naam van «knijverzak" en die onder den jas als een randsel op den rug gedragen wordt, zonder aan do natuurlijke houding van den rug afwijking te geven. In dien zak zijn, in den vorm van kokers, afdeelingen gestikt of genaaid, zeodat, wanneer de kokers gevuld worden, het dooreeoloopen van het graan voorkomen wordt en de zak over zijo geheele breedte en hoogte, na vulling, een gelijke dikte blijft behouden. Geheel gevuld, kan een dergelijke zak ongeveer 10 kilogram graan inhouden. Het dragen en bezigen van dergelijke zakken typeert de echte graandieven. Goedereede, 30 April. Eindelijk tooh kan worden gemeld, dat het epidemisch heersohen der besmettelijke ziekte «febris typhoïdea" alhier is opgeheven. Deze epidemie duurde van 9 December 1902 tot heden, dus ruim 1 jaar en 4£ maand. Hoewel zich sedert 15 December 1903 geen enkel geval meer voordeed, bleef deze ziekte nog gedurende 4^ maand officieel epidemisch heerechen. Zierikzee, 2 Moi. Vrijdagavond vergaderde onder presidium vau den heer mr. A. J. F. Fokker ten huize van mej. de wed. Kanaar, de Liberale Kiesvereeniging. Nadat de ver gadering door den voorzitter geopend was, en door den secretaris, den heer J. V erdoorn Azn., de notulen van het verhandelde in de vorige Algemeene Vergadering van Afdeeling A waren voorgelezen, en door de leden goed gekeurd, werd door den heer mr. A. J. F. Fokker het woord genomen. Hij betreurde het, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien het voorzitterschap op zich te nemen, daar anderen bedankt hebben, en het bestuur, indien ook hg bedankt had, zijn ontslag zou hebben genomen. Het schijnt, dat men wel eens vergeet, dat wie de lusten wil, zich ook de lasten moet getroosten, en dat er dingen zijn, die men moet besohouwen eer als plioht dan als een genoegen. Door den voorspoed, dien de liberalen voorheen hadden, is hun strijdlust verminderd, en heeft plaats gemaakt voor een onmiskenbare onverschilligheid. En wij dienden toch thans meer dan ooit op onze quivive te zijn, waar al onze tegenstanders, zij mogen vrgzinnig- demokraten, anti-revolutionairen of socialisten heeten, met grooten ijver en veel warmte voor hun beginselen optreden. Van een terugkeer der energie en een opnieuw ont waakte strijdlust is bij de liberalen in dit district nog niet veel te bespeuren, maar dat ontwaken zal komen, wanneer ieder zich in de borst grijpt, en zioh rekenschap geeft van de hoogst ernstige tijden, die wij beleven. Dan zullen de kleingeestheid en kleinmoedig heid, de enghartigheid en lamlendigheid plaats maken voor een nieuw opgewekt leven. Dat hangt niet af van vereenigingen, maar van iedereen op zich zelf als individu, en daartoe kunnen de hier aanwezigen den eerston stoot geven, en niet allen kunnen ze dit doen, maar zij moeten het doen. In andere gemeenten van ons land hebben de liberalen jonge gardes gevormd, teneinde den grooten aanstaanden verkiezingsstrijd te strijden. Laten wij hun voorbeeld hier navolgen, en het jonge geslacht, waarvan er zoo weinigen hier zijn, opwekken tot deel noming aan den grooten staatkundigen kamp, dio ons het volgend jaar wacht. Van de jongeren moet tooh de victorie uitgaan. De ouderen hebben hun plicht gedaan. Onze kiesvereeniging moet in sterkte toe nemen. Wel zijn er io de laatste acht k veertien dagen tion nieuwe leden toegetreden, wat een heugelijk teekeu is, maar dit is niet voldoende. Laat elk lid binnen zijn kring anderen aansporen zioh bg ons aan te sluiten, j denkend aan het «Concordia res parvae creacunt". De voorzitter stelt voor de candidaatstelling voor de Provinciale Staten heden van de agenda af te voeren. In het bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging heeft men j het oirbaar geacht over een candidaat eerst het gevoelen van Duiveland te vernemen, alvorens zelf een keuze te doen. De voorzitter deelt voorts mede, dat de heer Van der Lek de Clercq zich voor de Provinciale Staten weder disponibel heeft Hierop worden de notulen van het ver handelde in de twee algemeene vergaderingen van afdeeling B voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de candidaatstelling voor den gemeenteraad. De voorzitter betreurt het, dat de heer Cau om onbekende redenen zich genoopt heeft gezien voor het lidmaatschap van den raad te bedanken. In de jaren, dat bg aan de groene tafel zat, was hij één der beste leden, die met groote onpartijdigheid, eerlijk heid en nauwkeurigheid de zaken der gemeente behartigd heeft. Hij betuigt zijn leedwezen, dat een dergelijk lid voor de gemeente ver loren is. De heer Kloppert, die door één der leden als candidaat genoemd werd, verklaarde, ook na een herhaalden aandrang, zich niet beschik baar te stellen. Ook de heer mr. Immink, die door een ander lid aanbevolen werd, meende, als zijnde nog een te jong Zierik- zeeëoaar, voor een candidatuur te moeten bedanken. Hierop werden door den voorzitter, daar niemand m> er met een oandidaat voor den dag kwam, de volgende heeren genoemd, te weten: H. C. van den Ende, Slot, J. Boeije, en dr. Van der Hoeven. De heer H. C. van den Ende, die door den heer J. van der Vliet als een teohnicus geprezen werd, die als zoodanig veel nut iu den raad zou kunnen stichten, werd hierop met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad geprocla meerd. Een oommissie, bestaande uit de heeren J. van der Vliet en Kloppert, werd naar de woning van den gekozene afgevaardigd, teneinde van hem te vernemen, of bij de candidatuur aanvaardde. Inmiddels werd de vergadering geschorst, on heropend, toen de commissie terugkeerde, en rapporteerde bij monde van den heer Van cfer Vliet, dat de heer H. C. van den Ende, voor het in hem gesteld vertrouwen zijn dank betuigend, zioh de candidatuur liet welgevallen. De voorzitter spoorde allen aan, nu wij staan tegenover twee candidaten, naar de stembus op te gaan, en met al onze kracht te zorgen, dat onze candidaat voor een her stemming gevrijwaard wordt. De vergadering, waarin candidaten voor de Provinciale Staten zullen gesteld worden, zal heden (Maandag) over acht dagen gehouden worden. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat het jaarlijksoh onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal plaats hebbente Brouwershaven Vrijdag 10 Juni, 10£ ure voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Brouwershaven, Burgh, Duiven- dijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Noord- gouwe, Noordwelle, Renesse, Serooskerke (S.) en Zonnemaire; te Zierikzee Zaterdag 11 Juni, 10 ure voorm., voor do verlofgangers, gevestigd te Bruinisse, Dreisohor, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk en Zie rikzee; te Tholen Dinsdag 14 Juni, 10 ure voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Oud-Vossemeer, St.-Philipsland, Poortvliet en Tholen; te St.-Maartensdijk Woensdag 15 Juni, 10| ure voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te St.-Annaland, St.-Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse; te Wissenkerke Zaterdag 18 Juni, 10£ ure voorm., voor de verlofgangers, geveetigcl te Colijnsplaat, Kats, Kortgene en Wissenkerke. De verlofgangers moeten zich voor het gemeentehuis verzamelen. De bij het 7de reg. infanterie benoemde kapt. M. J. Kanaar is bestemd voor het 1ste bataljon te Hoorn. Men schrijft uit Zeeland aan De Ned.: Een referendaris bij het departement van jnstitie en de hoofd-ingenieur der gerechts gebouwen en gevangenissen bezoeken deze week Zeeland en stellen een onderzoek in naar die gebouwen en inzonderheid de kanton gerechten. Dit eobijnt in verband te staan met het voornemen om sommige kantongerechten op te heffen en andere uit te breiden. De Minister van Marine heeft, naar aanleiding van het adres der sobippers- vereeniging «Schuttevaer" om des winters in de Zeeuwsche Stroomen de gewone tonnen te doen vervangen doorzoogenaamdepaaltonnen, bericht dat in het najaar bij wijze van proef op enkele plaatsen in de vaarwaters op de Ooster-Sohelde boeien van bizonderen vorm zullen worden gelegd. Afwijzend iB beschikt op het verzoek om de verst uitstekende voeten van kribben door geleide tonnen aan te geven. Als een gevolg van de bekende ernstige ramp, welke de Arnemuidsche visschersvloot in Sept. j 1. getroffen heeft en ook omdat verscheidene viescherBvaartuigen herhaalde malen de haven van Colijnsplaat bezoeken, zal er, naar men meldt, aldaar van rijkswege een storm-waarsohuwings-seintoestel worden opgericht. Door den gemeenteraad van Colijnsplaat is besloten 4 ambtenaren van den burger lijken stand aan te stellen, op een gezamenlijk traktement van f 75; en door dien van Cats om dit getal op 3 te bepalen en het gezamenlijk salaris op f 30. Brouwershaven, 2 Mei. In de heden gehouden bijeenkomst van leden van «Luctor et Emergo" hebben al de aanwezigen be sloten, den uiterst gestelden termijn van betaling af te wachten, inmiddels een ooderzoek in te stellen naar den inhoud der te verstrekken kwitantiën en deze zoo noodig aan een rechtskundig onderzoek te onderwerpen. Bedoe ling is de leden zoo weinig mogelijk te doen betalen. Stavenisse. In een Zaterdagmorgen alhier gehouden Gemeenteraadszitting werden be noemd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heeren L. J. Dorst en L. Hage, beiden onbezoldigd, en belast met het verlijden van huwelijksacten, benevens de heer A. F. Ilanssens op een jaarwedde van f 80 en belast met de overige acten en verdere werk zaamheden. Het bureau voor den Burgerl. Stand is voortaan geopend op werkdagen van 94 2 en van 6 7 en op Zondagen en erkende christelijke feestdagen van 121. Als lid der Commissie tot wering van School verzuim werd benoemd de heer L. E. Roozemond. Daarna werd aangeboden een beredeneerd verslag over 1903. Volgens den alhier vanwege het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in April 1.1. alhier 20.3 m.M. regen (in 10 af tappingen), tegen 128.9 in 1903 en 32.5 in 1902. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 767, de laagste 750 m.M. St.-Filipsland, 1 Mei. Benoemd tot assistent-machinist bg de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij te Amsterdam, K. L. J. Soboo, bankwerker aan de remise der R. T, M. aan den Anna-Jacobapolder alhier. Benoemd tot chef aan de gemeente gasfabriek te Wormerveer de heer W. Koe- voets, werkzaam aan de remise aan den Anna-J acobapolder. Te Steenbergen is gezonken het sohip van schipper W. v. Kuyk. Sohip en lading waren verzekerd. Bij het «haasje-overspringen" kwam een jongen zóó te vallen, dat bij zijn rechterpols brak. Wissenkerke, 30 April. Onze Zang- vereeniging «Zang en Vriendschap" kwam in het bezit van een vaandel, dat naar onze bescheiden meening door anderen niet zal overtroffen worden. Twee saamgevouwen handen, keurig uit gewerkt op het rood pluche. Het geheel, dat afgezet is met goud, maakt een goeden indruk. Daaronder staat «Gemengd koor", omgever door een lauwerkrans, waarop volgt «Zang en Vriendschap", Wissenkerke. Daaronder op een zilveren veld het wapen van Wissen kerke met roode gesp. Alle eer aan den leverancier, den heer O. van D. te Dordrecht, die de vervaardiger van dit kunststuk is. Geersdijk. Deze week werd door den jachtopziener v. d. Plassche alhier in het «Bokkengat" onder Wissenkerke met één schot 3 otters gedood. Bovenstaande kan gerust als een zeldzaam heid worden aangemerkt. Goes. Volgens een mededeeling in de N. Rott. Ct. kwam C. v. H., een scharrelaar in loten, te Rotterdam in kennis met twee vrouwen uit de Wjjde Broedersteeg aldaar. De noodige kroegen werden bezooht, en ver volgens ging men rijden op kosten van v. H., die later zóó dronken werd, dat hij van hemel noch aarde meer afwist. Toen bij uit zijn dronkenschap ontwaakte, waren de vrouwen verdwenen, en zag hg zich beroofd van 2 bankjes van f 25, terwijl zijn linker zak, waarin een portemonnaie met ongeveer f 7, uit zijn broek was gesneden. v. H. heeft hier vrouw en kinderen. Naar men meent te weten, was hij op reis naar Sommelsdijk om het geld voor verkochte loten af te dragen. Tot definitieve candidaten voor de a.s. verkiezing voor Provinciale Staten zijn van liberale zijde gekozen de heeren W. Kake- beeke, J. N. Elenbaas, P. Tazelaar en J. H. O. Dominicus. In de Liberale Kiesvereeniging is ter sprake gebracht de oprichting van een Propaganda- club, waarvan het voorname doel zou zijn de liberale beginselen onder de joDgelui bekend te maken en iDgang te doen vinden. Middelburg, 30 April. Het politiecorps bier ter stede zal gedurende eenigen tijd door een luitenant der infanterie onderriebt worden in de behandeling van de revolver, om zich later in het revolver-schieten op de schietbaan te oefenen. Zaterdag werd naar het huis van bewaring alhier overgebracht de 33-jarige F. S., een Belgisch geestelijke, die Vrijdag door de reohtbaok te Gent wegeDs een zeden misdrijf werd veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf en in wereld lijke kleeding naar Nederland vluchtte. Aan de justitie werd zijne aanhouding verzocht en hij werd Vrijdagavond te Terneuzen g earres teerd door den wachtmeester der maréchausée. De plannen tot oprichting van een Zeeuwsch gesticht ter christelijke verzorging van krankzinnigen vinden van zeer vele zijden warme in*temming. Vooral de heer ds. Donnor te Nieuwdorp interesseert zioh bizonder voor deze zaak. Mochten de plannen verwezenlijkt kunnen worden, dan is men voornemens een stichting te bouwen als in den geest van de gestichten «Veldwijk", «Bloemendaal" en «Dennenoord". De kosten van zulk een stiohting zullen ODgeveer f 250.000 beloopen en zou voor 200 verpleegden kunnen worden ingericht. Men hoopt uit de verpleeggelden en uit contributiëo de exploitatie kosten te kunnen bestrijden. Vrijdag 20 M. zal te Middelburg een vergadering worde gehouden, teneinde de plannen te bespreken en zoo mogelijk een commissie van voor bereiding te benoemen. Verder mogen wij niet op deze vergadering vooruitloopen. Op 75-jarigen leeftijd ia alhier overleden de heer J. W. Snijders, een man die zioh de laatste jaren uit het politieke leven had teruggetrokken, doch die vroeger zeer veel in het algemeen belang heeft gedaan. Vooral in den gemeenteraad, waar hij gewoonlijk tot de oppositie behoorde, heeft hij veel van zich doen spreken. Mede als lid der Prov. Staten behoorde bij vele jaren tot de liberale afgevaardigden van het district Middelburg. Ook als Beoretaris van de Zeeuwsche maat schappij van landbouw heeft hij ook op laudbouw-gebied zeer ten algemeene nutte werkzaam geweest. Burgem. en weth. van Middelburg stellen den gemeenteraad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van de afdeeling Middelburg der S. D. A. P. om een vollediger tenuitvoerlegging van art. 35 der leerplichtwet. Het 13-jarig meisje uit Zuiddorpe, dat verdacht wordt van opzettelijke brandstichting, is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Het meisje heelt Donderdag reeds een verhoor ondergaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1