ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 April 1004. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit Davos. (25 i e r i Is. z e e s c b. e Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransraalIndië eni. yeriending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7995. Directeur A. J~. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Ad verten tién van 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cte., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkkt., Meelstraat 386, Zierikzee. De DIRECTEUR van het post- ©n telegraafkantoor te Zierikzee vestigt de aandacht er op, dat, iu verband met de wijzigingen in de zomerdienst regeling op de stoomtram SteenbergenBrouwershaven, de buslichtingen aan het kantoor voor de richtingen Steenbergen en Brouwershaven zullen plaats hebben als volgt: Riobting Steenbergen. Spoortijd. 5.16. 10 22. 3.56. 10.—. Plaatstijd. 5.36. 10.42. 4.16. 10.20. RiohtiDg Brouwershaven. 11.13. 11.33. 6.11. 6.31. 12.18. 12.38. Voor de tijdstippen van lichting van de bijbus op het Kraanplein wordt verwezen naar het boven die bus aanwezige bord. De Directeur voornoemd, J. P08T UITERWEER. Rusland—Japan. Heeft de Russische marine kortelings een uitstekenden vlootvoogd als admiraal Makarof verloren, bijna bad het leger een dergelijk ▼erlies te betreureD gebad en wel als de aanslagwelke op generaal Koeropatkin beraamd was, niet bijtijds verijdeld was. De twee Japanneezen, die in opdracht hadden, den ex-minister gedurende zija bezoek aan Nioetswang te vermoordenen zich als Chineesche bedelaars verkleed hadden, waren er reeds in geslaagd, hem te naderen, toen een kozak van de garde opmerkte, dat één hunner de hand onder zijn mantel stak, waarop bij dadelijk alarm blies en beide Japanneezen gevangen werden genomen. Bij hunne arrestatie werden messen en dolken in hunne zakken gevonden. Intusschen wordt uit Tokio d.d. 25 dezer geseind, dat het Russisohe eskader van Wladivostock dien dag, na een langen tijd van werkeloosheid, plotseling voor Gensan verscheen en de Japansche stoomboot aGoyomaroe" in den grond boorde. Weinige oogenblikken later kwamen nog drie Russische kruisers de haven binnen, welke onder de Japansoh9 kolonie, die geheel onbeschermd is, de grootste onrust veroorzaakten. Algemeen wordt geloofd, dat deze beweging der Russen geschiedde in de hoop, de onbe schermde Japansche transportschepen te kunnen aanhouden. Nog wordt betreffende den toestand aan de Yaloe door generaal Koeropatkin naar 8t.-Peteraburg geseind, dat, volgens mede- deeling van generaal Sassulitsj van den 24sten dezer, bemerkt werd, dat de Jappaneezen in de onmiddellijke omgeving van Windsjoe en bij het dorp pelotons ontsoheepten, booten verzamelden en materiaal tot het bouwen van bruggen bijeen braohten. Den 23sten stak eene Japansche troepen- afdeeling, uit 2 escadrons cavalerie bestaande, de rivier over, waarop generaal Sassulitsj dadelijk maatregelen tot versterking van de Russische veldposten nam. In het gebied ten zuiden van de Yaloe moet echter thans alles rustig zijn. Uit een brief vau een te Port-Arthur liggend soldaat aan zijn familie thuis: Het is een warme plaats hier. Wij heb ben drie gevechten met de »Makadi" (spot naam voor de Japanners) gehad en hebben ze vrij snol opzij geduwd. Eenige onzer schepen werden beschadigd, maar daaraan denken wij niet. Ik wilde, dat ge de ge- zichten van onze kameraden kondt zien, als ze te Port-Arthur aankomen; ze zijn zoo zwart als negersDe meeste ODzer sol daten snakken er naar met de »Makadi" te vechten. Generaal Slössel heeft een hoop kooplui laten afranselen, omdat ze trachtten ons, arme soldaten, bij den inkoop van voedingsmiddelen te bedriegen. Waarom heeft hij ons verboden sterken drank te koopen? Alle kabales (kroegen) zijn gesloten. Wij hebben drie Japs (Japanners) in onze ge vangenis en spoedig zullen wij er wel meer krijgen. Hoe meer hoe beter. Eén van onze soldaten, Ruisjkof geheeten, moest laatst vóór hun cel op wacht staan. Alle vijf minuten stak hij zijn bajonet door het deurluik en riep: »Kom er uit scheltolitsu (geelgeziohten) uit Rusland zullen nog heel wat millioenen van deze diDgen voor jullie kerels komen". De Japs gromden als varkens. Zoo vertelde Ruisjkof het. Wij krggen verschrikkelijk veel tabakhet is een gesohenk van de Moscou8che tabaksfabrieken. Wij hebben al onze kanonnen namen gegeven. Een onzer kanonnen heet Togo, omdat hot zoo'n lawaai maakt, maar tot dusverre heeft het nog niets geraakt" (1) Londen, 27 April. De uit St.-Petersburg komende geruchten, volgens welke Engeland zekere bemiddelings-voorstellen zou hebben gedaan tusschen Rusland en Japan, worden hier tegengesproken als van grond ontbloot. In welingelichte kringen alhier weet men niets omtrent den oorsprong dezer geruohten. Zuid-Afrika. Reuter seinde den 23en uit Johannesburg, dat er daar en in den omtrek toen 160 gevallen van pest waren geweest, w.o. 18 bij blanken. Acht blanken en 72 gekleurden waren aan de ziekte bezweken. Bij de mijnen waren slechts 20 vaststaande gevallen voor gekomen. Naar het kamp te Klipspruit waren 3181 gekleurden ter waarneming overgebracht; daar was slechts óóo geval voorgekomen. Sedert zijn die meoschen weer tot de stad toegelaten. Er worden nog slechts enkele nieuwe gevallen aangegeven. Spanje. Wijlen ex-koniDgin Isabella heeft haar ver mogen in vier deelen verdeeld, en wel voor de erfgenamen van haar overleden zoon koning Alfonsus XIII (dus voor den tegen- woordigen koning en zijne zusters) en voor de infantes Isabella, Eulalia en La Paz. Deze laatste ontvangt iets meer dan de andere erfgenamen. Verder heeft de overledene verschillende legaten en lijfrenten vermaakt. Rusland. Warschau, 27 April. Het telegraafagent- echap meldt, dat hedenmiddag vier uur in de Dvorskystraat de adjunct-chef der geheime politie, een adjunct-commissaris en twee politie beambten bij het binnentreden van een huis door een bende met revolvers en messen werden aangevallen. De beide eersten werden gedood, één der politie-beambten werd zwaar, de andere licht gewond. Vier mannen vaD de bende worden gevangen genomen. Frankrijk. Door de strafkamer van het hof van cassatie te Parijs zijn deze week in de zaak- Dreyfus allerlei personen gehoord over het zoogenaamde borderel met de aanteekenicg van keizer Wilhelm, o. a. Rochefort, do hoofdredaoteur der Intransigeant. Rochefort heeft aan de Temps medegedeeld, wat hij voor de strafkamer had getuigd. Eerst was er over Valcarlos gesproken. Zooals u weet zeide Rochefort tot den verslaggever van de Temps had Varcarlos in 1894 als militair attaché bij het Spaansche gezantschap te Parijs, tot den politieken agent Guénée en tot kolonel Henri gezegd, dat er een verrader was san het ministerie van oorlog, zonder echter den naam des verraders te noemen. De president van de strafkamer had gezegd tot Rochefort, dat Valcarlos dit ontkende. Rochefort had daarover zijn verbazing te kennen gegeven, want al de stukken, die Cloutier in de Intransigeant had geschreven over den verrader, waren gegrond op inlich tingen, die Valcarlos verstrekt had. Cloutier is overleden, maar de secretaris der redactie kon bevestigen, dat Valcarlos geregeld in 't kamertje kwam, waar Cloutier placht te werken. »Wat zou Valcarlos op het bureau van de Intransigeant anders hebben gedaan dan ons over den verrader inlichten Met trotseh vertelde Rochefort, dat hij in zijn getuigenis den veroordeelde van den krijgsraad te Rennes geen enkele maal anders had aangeduid dan met den naam verrader". Ook bad Rochefort verteld, dat Bernard Lazare er tegen hem op bad gezinspeeld, dat bij g^ld kon verdienen, zoo hij de partij van Dreyfus had willen kiezen. »Met aanteekening of zonder aanteekeniDg, het borderel is van de hand van Dreyfus", beweerde Rochefort. Esterhazy was een arme drommel, die uit broodgebrek zioh voor den schrijver had uitgegeven. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Rotterdam, op Woensdag 1.1. Eindelijk was dan de door de bewoners der Maasstad zoo lang verbeide dag aan gebroken, de dag, waarop zij ia staat zouden worden gestold de ook door hen zoo beminde Koningin-Moeder op waardige wijze hunne hulde te breDgen. Ten ruim 1 ure met gevolg aan het Maasstation aangekomen, werd de hooge bezoekster welkom geheeten door het hoofd der gemeente; terwijl vóór het station de eerewaoht der leden van de Rotterdamsche manége opgesteld was. De stoet werd nu als volgt geformeerd. Voorop bereden politie en het rijtuig van den hoofdcommissaris van politie, daarop het rijtuig van den burgemeester, voorts dat, waarin H. M. gezeten was, vervolgens de eerewaoht en voorts nog eenigo rijtuigen, waarin het gevolg van H. M. had plaats genomen. Zoodra H. M. zioh op het bordes van het station vertoonde, om zioh naar het rijtuig te begeven, verhief zioh van uit de op 6en afstand gehouden, doeh nauwelijks te bedwingen menigte een oorverdoovend gejuich, dat, toen de stoet zioh in beweging zette, zoo mogelijk nog in kraoht toenam. Een groot aantal vereenigingen had zioh aangeboden om met hunne banieren aan de hulde deel te nemen en zoo stonden laDgs de Oosterkade geschaard, de ^Koninklijke Vereeniging van Neerl.-Indisohe Oud-strijders, onder het motto Je Maintiendrai", met haar muziekcorps, de Onderofficieren Vereeniging", de »Werkmansbond", vele leden der Neder- landsch Hervormde Kerk met de »Nationaal Christelijke Gebeelonthouders-Vereeniging" een dames- en kinderkoor, sterk ongeveer 80 personen en de spuitgastenvereeniging »De ReddiDg". Bij het Oude Hoofdplein stond voorts de Rotterd. tooneelvereeniging »Ons Genoegen", waarbij zich een aantal zusterverenigingen hadden aangesloten. De bijbehoorende muziek korpsen speelden bij het paeeeeren van den stoet de volksliederen en menig bouquet werd H. M. aangeboden. De stoet begaf zioh verder langs het Bolwerk en over de Willemsbrug naar het Noordereiland, dat werd rondgereden. De tocht over de Willemsbrug leverde een frappant gezioht over de rivier op. De sohepen van alle wateren hadden de vlag in top. De jongeDs van het opleidingeschip paradeerden in het want nabij het schoone vergezicht, dat de rivier aanbiedt en het was zichtbaar, dat een en ander bij vernieuwing indruk op de hooge bezoekster maakte. De geheele verdere tocht was een ware zegetocht, overal gejuich, overal aanbieding van bloemen, en toen eindelijk de Aert van Nesstraat was bereikt en daar voor den «Grooten Schouwburg" werd stilgehouden, werd daar op de frontespioe de koninklijke standaard geheschen. In de keurig versierde vestibule werd H. M. ontvangen door de oommissariesen van den schouwburg en het bestuur der Rotter damsche afdeeliog van de b Maatschappij van Toonkunst", dat door den burgemeester aan H. M. werd voorgesteld. Na eene korte ver- poozing in den foyer begaf H. M. zich naar de koninklijke loge, waartoe het frontbalcon was ingericht. De loge was geheel behaDgen met zware pluche draperieën van ivoorkleur, afgezet met vergulde ornementen. Van uit de loge liepen verder bloemeDguirlandes langs de geheele balustrade. In den sohouwburg waohtte een belang stellend publiek met spanning de verschijning van H. M. Ofschoon de entrées hoog waren gesteld was de zaal goed bezet. Men had er dit gaarne voor over om eenige oogen blikken met de zoo beminde vrouw meer van nabij samen te zijn en daarenboven zou ook het eventueel saldo komen ten bate van de »OraDje Nassau's stichting" of het »Koniogin-Emma fonds". Daar gingen de deuren van de koninklijke loge opeD. Allen rezen van hunne zetels eu juichtton H. M. op de meest hartelijke wijze toe, welke groet door H. M. op de minzaamste wijze beantwoord werd. Zoodra H. M. met gevolg baar zetel had ingenomen, nam de uitvoering een aanvang met de Jubelouverture' I van C. M. von Weber, door het »Utreohtsch j Stedelijk Orkest". Dit was een waardig begin en liet niet I na, een diepen indruk te maken. Vervolgens werd uitgevoerd de cantate voor bariton solo, koor en orchest »De Leie", van P. Benoit, waarbij de heer J. M. Orelio de bariton-solo zong. De heer L. Wolff droeg vervolgens op hoogst artistieke wijze eene »Romance (op26)G dur", van Svenasen en »Souvenir de Moscou (op 6)", van Wieniawsky, op de viool voor. En nu volgde het nummer, dat wel het glanspunt van de ovatie mocht genoemd wordenn.l. het liedVan eene Konings- vrouwe", met pianosolo begeleiding (op 5) van A. Spoel, voorgedragen door den heer J. M. Orelio. Van dat lied, niet alleen met de grootste aandacht, maar zeker ook met de grootste instemming aangehoordwaren nauwelijks de laatste tonen weggestorven, of mevrouw Marie van EijedenVink trad naar voren om in echoone dichtregelen van Wilhelmina Besier nogmaals te bevestigen, hoezeer dat lied »Van eene Koningsvrouwe" een lied was, dat ieder bekoorde en in het harte van ieder, die het hoorde, des dichters taal weerklank vond. Gedurende de gansche uitvoering gaf H. M. herhaaldelijk blijk van ingenomenheid met - en waardeering van hetgeen ten gehoore werd gebracht. Toen de uitvoering geëindigd was en H. M. de loge verliet, rezen allen weder van hunne zetels op om H. M. te huldigen, terwijl de muziek de volksliederen deed hooren. H. M. begaf zich nu door den grooten foyer naar het groote balcon boven den hoofdingang. Nauwelijks vertoonde H. M. zich daar of vanuit de menigte klonk weder een oorver doovend hoera en »leve de Koningin-Moeder", welke begroeting H. M. met een vriendelijk gewuif beantwoordde. Inmiddels hadden zich in den foyer ver schillende autoriteiten verzameld, als leden van don gemeenteraad met hunne dames enz., alsmede de artisten, welke tot de uit voering hadden medegewerkt. Toen H. M. weder in den foyer verscheen, genoten allen de eer aan haar te worden voorgesteld. Omstreeks kwart vóór vier uur kwam de stoet weder voor en werd de tweede rijtoer aanvaard. Het eindpunt van dezen tocht was de Rotterdamsche Diergaarde. Dat de leden daar bij duizenden tegenwoordig waren, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Het bestuur had echter de noodige maatregelen genomen om H M. ongehinderd het schoone van »Rotte's Lustwarande" te doen genieten. De lanen, waar de stoet zou passeeren, waren allen afgezet, de verschillende gebouwen en serres, welke H. M. in oogenschouw mocht willen nemen, waren voor de leden gesloten, maar daar H. M., teneinde eenige oogen blikken te genieten van het concert, door de stafmuziek van de d.d. schutterij gegeven, op het terras van de sociëteit zou plaats nemon, bood het reusachtige terrein vóór de sociëteit aan duizenden gelegenheid, H. M. te zien en uiting te geven aan alle ingenomenheid met dit zoo vereerend bezoek. H. M. werd verwelkomd door het bestuur en door eenige jonge damesdie haar bouqetten aanboden, welke H. M. met een hartelijken handdruk aanvaardde. Ten 5.15 ure werd do diergaarde weder verlaten en de derde rijtoer aangevangen. Op het Zomerhofplein stonden do leden van de vereeniging »Het Noorden" en werden H. M. weder bloemen aangebodeneven zoo voor het lidmatenhuis der Nederlandsche Hervormde kerk aan de Botersloot. Op het Yredenoordplein waohtte de vereeniging »Het Oosten" H. M. op en werd ter eere van de hooge vrouwe een concert gegeven. Toen do stoet de marioierskazerne paeeeerde, kwam het garnizoen in het geweer om H. M. eerbewijzen te brengen. En zoo naderde het tijdstip weder, dat dit koninklijk bezoek zou eindigen. Ten ruim 6 ure was het Maasetation weder bereikt, waar de koninklijke trein gereed stond om H. M. naar de residentie torug te brengen. In de wachtkamer hadden zich hier ver- eenigd de leden van den gemeenteraad en enkele andere autoriteiten, die zich van uit den schouwburg daarheen hadden begeven om van II. M. afscheid te Demen. Nadat H. M. zioh nog eenige oogenblikken met verschillende der aanwezigen minzaam had onderhonden, werd in den trein plaats genomen en weinige oogenblikken later stoomde deze weg onder gejuich der menigte en het spelen der volksliederen. De invloed van de verandering eener cultuur op de bemesting. Niet altijd is de wijziging in het verbouwen van het een of ander landbouwgewas zoo goed merkbaar als dat b.v. in de provincie Zeeland en omliggende streken was bij het verdwijnen van de meekrap. Gewoonlijk geschiedt dit langzamerhandonmerkbaar wordt van het eene gewas minder verbouwd en van het andere meer. Zoo is in den laatsten tijd duidelijk zichtbaar in sommige landbouwstreken een vermindering van het aantal Heotaren, dat met suikerbieten ver bouwd wordt. Vooral daar, waar het ver bouwen der suikerbiet met eenige grootere inspanning en groote geldelijke uitgaven gepaard ging, is men, nu de bloeitijd der bietencultuur vooreerst voorbij is, tot een ander gewas overgegaan. In sommige streken heeft men voornamelijk de bieten vervangen door aardappelen. Het is duidelijk, dat met een verandering van gewas gepaard moet gaan een verandering in de bemesting. Vooral wanneer in de vruchtopvolging geregeld meer gewassen opgenomen worden van een bepaalde soort, moet ook in de bemestiogs- wijze verandering komen. Nu behoort de aardappel tot die gewassen, welke verbazend veel kali gebruiken. In 't algemeen bevindt zich in de asch der aardappels bg onderzoek tweemaal zooveel kali als stikstof en vier maal zooveel kali als phosphorzuur. Behalve door aardappels wordt de suiker biet hier en daar in de vruchtwisseling ver vangen door tarwe. Ook de tarwe, vooral het stroo, ontneemt aan den grond, betrekkelijk een groote hoeveelheid kali. De suikerbieten kregen indertijd en krggen nog slechts bij uitzondering kali bemesting. Wanneer het nu in het algemeen waar is, dat bij verandering van oultunr de bemesting overeenkomstig den aard der gewassen moet gewijzigd worden, dan is dat zeker in dit geval waar. De landbouwers zullen bg meer aardappels en tarwe en minder bieten in elk geval de hoeveelheid kalizouten in de bemesting moeten verhoogen. Nu kan het gebeuren op sommige gronden, dat een veracho kalibemesting een minder gunstigen invloed op den smaak der aardap pelen uitoefent. Wanneer de landbouwer tot die ervaring komt, moet hg de kali, hetzij in den vorm van kaïniet of van een ander kalizout, aan het voorgewas geven. In elk geval is het een vereiechte, dat, wanneer de aardappel een voorname plaats in het vorwisselingsstelsel inneemt, de kali in de bemesting de eerste plaats moet innemeD. De aardappelboeren kunnen het zioh dus tot plicht stellen, kennis te nemen van alles, wat er op het gebied der bemesting hun geleerd wordt over het boe en het hoeveel, over den tijd en den aard der kalibemesting. Jan van de Mark. in. Davos, het wereldbekende zomer- en winter- kuroord, munt niet alleen uit door zijn heerlijk schoon klimaat, waardoor velen dit ^Eldorado" bezoeken, doch trekt bovenal door de aan natuurschoon zoo rijke omgeving duizenden toeristen. En nu heeft D. oit boven vele in 't hooggebergte gelegen plaatten voor, dat het thans per spoor is te bereiken. Twintig jaren geleden ging men nog met de diligence van Landquart naar Davos, een onaangenamen rit van zeven uren, waarbij men 's zomers veel stof te slikken kreeg, en 's winters in zoo'n postwagen van de snerpend ijzige koude had te lijden. De enorme som van een millioen francs, noodig voor den aanleg van spoor en rollend materieel, schrikte de Davosers niet af; ze brachten dit geldelijke offer tot het verkrijgen van een beter verkeersmiddel tusschen Landquart en Davos. en in 1890 reeds reed voor het eerst het snuivende monster langs de smalle Rh&tische spoorbaan, door het woudrijke Pratigau-dal, langs zonnige weiden, voorbij oude kasteelen, bruisende watervallen tot Klosters (1234 M. boven de zee). Van daar gaat de ijzeren kolossus in steeds toenemende stijging tot Wolfgang (1634 M. boven de zee), en een kwartier daarna houdt de trein stil aan 't station Davos-Dorf, links de Scalettagletscher met denSchwarzhorn, rechts aan den voet van de westelijke berg keten het Kuroord met zijne talrijke villa's, hótels, sanatoria's, kerkjes en kapellen. Heel het dal ligt geijsd in eene schittering van zacht sneeuwkristal. Rondom staan do 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1