Atjeh. arabachtsonderwijs. Ook over de politiek heeft hg hier vroeger eens gesproken. Het was in den tijd, dat de vroegere afgevaardigde van dit district nog leefde. Ook uit eerbied voor de nagedachtenis van dezen man, die dezelfde staatkundige beginselen als by beleed, heeft hij niet kunnen nalaten hierheen te komen. Het deed hem genoegen, dat men in zoo grooten getale aanwezig was, waarin hij zag een bewijs, dat zijn optreden niet onaan genaam was. Gaat hot nu beter, dan in de tienjarige periode, die aan 1901 voorafging. Het getal van hen, die zich voor de politiek warm maken, is uitgebreid, bepaaldelijk bij de tegenstanders, de anti-revolutionairen, die op dit oogenblik in menig opzicht een enorme kracht ontwikkelen. Daartegenover staat, dat bij de liberalen lauwheid en onverschilligheid heerschen. Het zal spreker zeor verbeugen hen daarvan te overtuigen. Naarmate anderen meer kracht ontwikkelen, moeten wij, liberalen, het ook doen. Toen in 1901 de stembus gesproken had, bleek, dat het kiezersvolk in Nederland het vertrouwen had opgezegd aan die party, die met een kort interregnum in de laatste jaren aan het bewind was geweest. Als reden van die daad gaven sommigen op, dat de christe lijke geest uit onze wetgeving was gebannen. De leerplicht werd hiervoor als bewijs aan gevoerd. Anderen beweerden, dat men zich niet genoeg had laten gelegen liggen aan de belangen van den minderen man. "Weer anderen zeiden, dat men halverwege was blijven staan, daarbij doelend op de landbouw- arbeiders, en de visschers, die niet in de Ongevallenwet waren opgenomen. De groot- industrieelen klaagden, dat de sociale wet geving dit tot resultaat had, dat haar bedrijven zwaarder werden belast. En van de zijde der socialisten werd nog de klacht ver nomen, dat het Kabinet het kiesrecht niet aan de orde gesteld had. Alvorens die grieven te bespreken, brengt spreker hulde aan de bekwaamheid en de taaie volharding van de mannen, die nu aan de groene tafel zitten. Niet hen zal hij bestrijden, maar wel hun richtiDg, en doen uitkomen hun taktiek, hierop neerkomend, dat men het land behoeden wil voor een omkeer in 1905. Hy stelt hen niet io ver zuim, maar constateert, dat nu pas door hen een wetsontwerp is ingediend tot verzekering der werklieden tegen den ouden dag, door spreker gequalificeerd als een lokaas aan de kiezers toegeworpen. Is de christelijke geest zoek Toen in 1888 na de herziening van de Grondwet een uit gebreider kiezerscorps naar de stembus ging, is gebleken, dat het sterkst de uitdrukking was vóór of tegen de openbare school. Heeft het Kabinet van 1888—1891 de christelijke beginselen toegepast? Alleen ten aanzien van de schoolwet, die herzien werd, niet ten op- ziohte van andere vraagstukken. Geen poging werd zelfs gedaan om het versohil in lasten op te heffen. Het roerend vermogen bleef ondanks de vroegere betoogen van dr. Kuyper vrij uitgaan. Men heeft niets gedaan om de herziening van de levende strijdkrachten tot stand te brengen, niets gedaan voor een her ziening van het kiesrecht. In 1891 is met het Kabinet—Van Tien hoven Tak van Poortvliet aan het bewind gekomen. Van Pierson kregen wij een ver mogensbelasting. Het roerend vermogen werd belast. Hierdoor werd mogelijk gemaakt, dat de zoutbelasting verlaagd werd, de zeep belasting werd afgeschaft, en de tollen op de openbare wegen en wateren werden opgeheven. In de korte spanne tijds van zeven maanden werd de belastingwetgeving herzien. Spreker herinnert aan het kiesrechtontwerp van Tak, die, een voorstander van Thorbeoke's denkbeeld het kiesrecht zoo algemeen mogelijk te maken, als oriterium voor het bezit van het kiesrecht stelde, dat men óf voldoende in zijn onderhoud kon voorzien, óf dat men blijken gaf van bekwaamheid. Ware dit ont werp, dat op goede grondslagen steunde, tot wet verheven geworden, dan waren wij een tijdlang van het kiesrechtvraagstuk af geweest. Zij, die handel dreven, moesten vroeger patent nemen. Rechters, advokaten, dominé's, die het vaak vrij wat beter hadden, dan zij, die met negotie liepen, hadden geen patent noodig. De patentbelasting is gelukkig af geschaft, en heeft plaats gemaakt voor de bedrijfsbelasting, die een ieder treft, die een beroep in de samenleving uitoefent. De personeele belasting werd herzien. Wat gaf daartoe aanleiding? Licht en lucht in de woning waren vroeger belast, gelijk □u nog met de sohoorsteenen het geval is. Spreker toont aan, van hoeveel nadeel die belasting voor de minvermogenden was. De vermindering van die belasting is aan den minderen man ten goede gekomen. Onder Sprenger van Eyk werd een poging gedaan de haardsteden niet te belasten, maar zij mislukte. Wat de invoerrechten betreft, hebben wij een betere uitvoering van de wet gekregen, waardoor ten koste van de expediteurs, die daardoor niet tot den bedelstaf zijn gebracht, die belasting meer opbrengt. Het Kabinet van 1897—1901 heeft de plaatsvervanging afgeschaft. Een ieder moet voor zich dienen. Het leger, dat in het vorig jaar naar eisch zijn plicht vervulde, is onder het Kabinet, dat van 18971901 aan het bewind was, tot stand gekomen. De Woningwet eischte herziening. Zij werd door Goeman Borgesius ingediend. Spreker besprak nu de Leerplichtwet, door de anti-revolutionairen meermalen leerplicht- dwang genoemd. Bij de stembus van 1901 was die wet schering en inslag. Opzooraer zeide eens: »opent de school, en gy ontvolkt de gevangenissen". Dit is maar al te waar. Waar er zoovele ouders zijo, die de opvoeding van hun kinderen verwaarloozen, moet men trachten dit te voorkomen. Tot uitvoering van de Ongevallenwet is door dit Ministerie de Beroepswet ingediend. Daarin staat, dat gehuwde vrouwen geheel zelfstandig haar rechten uitoefenen. Ook is door dit Ministerie een wet op het arbeids contract ingediend. Daarin staat, dat een gehuwde vrouw bekwaam is zonder toestemming van haar man arbeidsovereenkomsten te sluiten. Hier wordt dus door dit bewind inbreuk gemaakt op het oude recht, dat de man het hoofd van het huisgezin is. Ten aanzien van de Ongevallenwet zegt spreker, dat de wetenschap het mogelijk heeft gemaakt de rampen, die den enkeling treffen, niet door dien éénen, maar door meerderen te laten betalen. Ten aanzien van deze wet, die ontleend is aan de Oostenrijksche wet op dit gebied, leven wij nog io een tijdperk van overgang. Er zijn menschen, die zwaar gods dienstig zijn, die meeneD, dat men zich uit beginsel niet mag verzekeren. Dr. Kuyper heeft echter in het openbaar bij de behandeling van de Ongevallenwet het verzekeringswezen geprezen, en genoemd een goede gave Gods om het menschehjk lijden over tijden en personen om te slaan. Spreker toont aan, dat ten aanzien van verschillende vraagstukken, zooals vaccine, Zondagsrust, invoering van de doodstraf, geen harmonie bij de regeeringsmeerderheid heerscht. Wat de Zondagsrust betreft, meenen velen, dat op den Zondag gelegenheid behoort te bestaan tot ontspanning. Wat de vaccine aangaat, een streng Calvinist loopt zich daar voor warm, omdat hij er zich niet mee kan vereenigen. Ten opzichte van de doodstraf is ook geen eenstemmigheid te bespeuren. Een afgevaardigde uit Zeeland is een warm voor stander van de weder-invoering, terwijl de Minister er fel tegeu gekant is. Wordt vervolgd). Zierikzee, 27 April. Hedennamiddag ten 5 ure had, in tegenwoordigheid van het Bestuur der Ambachtsschool, twee leden van het Dagel. Bestuur dezer gemeente en verdere belangstellenden, de plechtige eerstesteen legging plaats van de nieuwe Ambachtsschool io het Vrije. De architect, de heer L. Koole Wz., ver zocht den voorzitter van het Bestuur dezer school, de heer J. A. de Bruyne, den eersten steen te willen leggen van dit nieuwe gebouw, tot de stichting waarvan ook hij zooveel had bijgedragen, met den wensch, dat hij het gebouw mocht zien verrijzen en steeds meer en meer aan het doel beantwoorden. De hoer De Bruyne, daarop het woord nemende, verklaarde, dat het voor hem een aangename taak was aan den wensch van den architect te kunnen voldoen. Immers, na veel moeite en strijd, is de Ambachtsschool steeds uitgebreid, hoe langer hoe meer beeft men het nut er van ingezien, en alzoo ge steund door rijk, provincie en gemeente, is men in staat gesteld een gebouw daar te stellen, dat aan de tegenwoordige eischen kan voldoen. Hij dankt allen, die daartoe hebben medegewerkt, inzonderheid den burgemeester dezer gemeente, die, wegens andere plichten, hier niet kon tegenwoordig zjjn. Hopende dat allen, leerlingen en onder wijzers, vruchten mogen plukken van hetgeen hier geleerd en onderwezen wordt, brengt hij hulde aan de aannemers, die zoo vlug hebben gewerkt, dat deze plechtigheid vroeger kon plaats hebben dan aanvankelijk bepaald was. Hierna werd de eerste steen gelegd en werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld een en ander te beziohtigen. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot dykgraaf van den Adriaanpolder de heer H. Roelof te Cortgenetot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den cal. Annapolder de heer A. Markusse Az. te Kats. Bij de rijks directe belastingen zijn met ingang van 30 April verplaatst de commiezen 2e klasse J. Manni van Sohiedam en P. Boudens van Aardenburg, beiden naar Rotter dam; C. Bunt van Hansweert naar Nieuwe Niedorp; C. F. v. Leeuwen, van Axel naar BudelF. v. Hurck, van Zuiddorpe naar Venlo; de commiezen 3e kl. A. de Makér, van Kerkrade naar Zuiddorpe; P. N. Faber, van Strijbeek naar Axel. Tot brigade-commandant der Ryks- veldwacht, ter standplaats Heinkenszand, is benoemd de heer Drever, thans brigadier- titulair te 's Heer-Arendskerke. Te Zuiddorpe brak Zondagmiddag 5 uur door onbekende oorzaak plotseling brand uit in de schuur van den landbouwer Ad. V. Schuur en stal werden een prooi der vlammen landbouwgereedschappon en veevoeder gingen verloren, terwijl van het vee drie runders en eenige varkens in de vlammen omkwamen. De schade wordt gedekt door assurantie. Het raadselachtige van het geval is, dat zich naast het terrein van den brand een woning bevindt, waarvan de bewoner sinds eenige weken stokstijf beweert, dat er vreemde diogen bij hem in huis gebeurengeld ver dwijnt geheimzinnig, kleeren worden stuk gesneden eo bevuild, en, wat het ergste is, de vorige week ontstond tweemaal bij hem in huis een begin van brand, zonder dat de bewerker van dit alles tot dusver te ont dekken is. Een nader bericht meldt: De politie te Zuiddorpe heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 13-jarig meisje aldaar, die bekend heeft zich daar aan opzettelijke brandstichting te hebben schuldig gemaakt, waardoor een groote landbouwscbuur met den geheelen inhoud en de zich daarin be vindende levende have een prooi der vlammen is geworden. Nieuwerkerk, 27 April. Maandagavond werd alhier opgericht een plaatselijke- of burger-kiesvereeDiging, dio zich aanvankelijk alleen ten doel stelt candidaten te stellen voor den gemeenteraad. Vijf-en-twintig der op de vergadering aanwezigen traden als lid toe. Het bestuur bestaat uit de heeren J. W. v. Oeveren, R. A. Gaanderse, R. Homan, P. B. v. Poortvliet en T. Barendregt. Door de liberale kiesvereeniging nMidden- Duiveland" werd in hare vergadering te SirjanslandDinsdagavond gehoudentot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer B. Giljam te Ouwerkerk. Goes, 25 April. Hedennamiddag overlerd alhier na een langdurig lijden de heer J. W. F. Couvee, sinds 1878 gemeente-opzichter. Nisse, 25 April. Zondagavond is de heer L. alhier, die met zijn meisje naar huis ging, door haar vroegeren vrijer aangevallen. Hem werd een steek, gelukkig slechts in den arm, toegebracht. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Boschkapelle. Aanvankelijk met een kleine honderd leden is alhier een Katholieke Kiesvereeniging opgericht. Middelburg, 26 April. In een heden avond gehouden vergadering van de Vrijzinnig- Democratische KiesvereeDigiDg werden als voorloopige candidaten voor de Prov. Staten genoemd de heeren dr. J. C. Bolle, arts, H. P. den Bouwmeester, wethouder cn voor zitter van den polder Walcheren, A. M. Tak, oud-notaris, allen te Middelburg, en J. Polder dijk, landbouwer te Nieuw- en St.-Joosland. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. H. Doorenbos, J. Onderdijk en P. van Sorgen. Hierna werd door den voorzittor, den heer Herman Snijders, een bespreking ingeleid over het ontwerp-tariefwet. In een kort, doch zeer helder betoog, schetste de heer Snijders de ingediende wetten, die ten volle protectionis tisch genoemd worden. Hij onderwierp ze aan een strenge critiek en toonde ten duide lijkste aan, dat door de voorgestelde bepa lingen vooral de »kleine luyden" zullen worden getroffen. Hij hoopte, dat alle vrij zinnigen zich met hand en tand en by elke gelegenheid zich met kracht tegen deze wetten zullen verzetten, om daardoor te helpen be vorderen, dat wij zullen terugkeeren van den weg van protectie, die wij vroeger met zoo groot succes hebben verlaten. - De voorzitter deelde nog mede, dat waar schijnlijk binnenkort dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, voor deze VereenigiDg als spreker in een openbare vergadering zal optreden, ter behandeling van den tegen- woordigen politieken toestand. In deze gemeente is ook eene Vereeni- ging van jonge Vrijzinnigen opgerioht. Er worden pogingen aangewend tot oprichting van een Zeeuwsohen Bond van Schietvereenigingen. Binnenkort zal voor dit doel alhier een vergadering worden gehouden. De Minister van Justitie heeft aan den bij Kon. Besluit van 15 April j.l. benoemden districts commandant, tevens inspeoteur der Rijksveldwacbt T. M. E. Boelken, aangewezen het vijfde district der Rjjksveldwacht, met de standplaats Middelburg. Vlissingen. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Maatschappij »De Schelde" alhier werden herkozen tot commissaris do heer mr. E. E. van Raalte te Rotterdam, tot leden van de commissie uit de aandeelhouders voor het nazien der balans enz. de heeren A. W. L. de Raat en mr. James van Raalte, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. P. Fokker en D. Hudig. Door de Kon. Maatschappij »De Schelde" alhier is aangenomen het vervaardigen der machine en ketels voor het stoomschip nRoma", in aanbouw bij de naamlooze ven nootschap »Soheepswerfvoorheen J. Smit Cz. te Alblasserdam. Terneuzen, 25 April. De opzichter van 's Rijks Waterstaat alhier, de heer J. Vos, die met het toezicht op de nieuwe sluis- werken alhier belast is, is van eene hoogte van 8 meter in den sluisput gevallen. Hij werd met gebroken ledematen en ernstig gewond naar huis vervoerd. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zijn alhier binnengekomen met beBtem- ming voor onze haven 110 zeeschepen, metende 210,749 M3. eo voeren van daar uit 82 schepen. In hetzelfde tijdvak van 1903 kwamen binnen 92 schepen, metende 169,478 M3. en vertrokken 81 schepen. Voor Gent kwamen binnen 244 zeeschepen metende 643,801 M3. en voeren vandaar uit 270 schepen. In 1903 kwamen daar binnen 224 schepen, metende 603,957 M3. en voeren uit 253 schepen. AanbeatedinsenVerboopiagen earn. Ouwerkerk, 27 April. Door den notaris J. Franse werd heden alhier publiek verkocht een schuur aan den Achterweg, voor f 700. Landbouw en Veeteelt. Het voorloopig verslag van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Hulst en van de tentoonstelling van paarden, rund vee, schapen, varkens, pluimgedierte enz. is vastgesteld. Wij ontleenen daaraan het volgende Dinsdag 14 Juni, 's avonds om 7 uur, vergadering van het hoofdbestuur in het Eótel »Het Wapen van Zeeland" te Hulst. Woensdag 15 Juni, des voormiddag9 11 uur, algemeene vergadering, des namiddags om half 2 rijtoer, des avonds om 8 uur ooncert op de Groote Markt. Donderdag 16 Junitentoonstelling van paarden, rundvee, schapen enz.des na middags om 3 uur rondleiding der bekroonde dieren, muziekuitvoeringenom 4£ uur ge meenschappelijke maaltijd, des avonds muziek en prachtig vuurwerk. Er zullen bizondere treinen en trammen loopen. In de alg. vergadering zullen o. a. de vol gende onderwerpen worden besprokenNieuwe proeven bij het roten van vlas, in te leiden door den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent te Middelburg. Botercontróle, in het bizonder met het oog op de mogelijkheid om deze contróle zich te doen uitstrekken op de zoo genaamde boerenboter, in te leiden door den heer dr. A. J. Swaving, directeur van het rijkslandbouwproefstation te Goes. Op het Landbuiehoudkundig Congres van 28 Juni tot 1 Juli te Assen te houden, zal o. m. behandeld worden het volgende punt: x»Sedert de ontwikkeling van den coöpera tieven aankoop van kunstmeststoffen en van krachtvoedermiddelen heeft de openbare con tróle voel van hare practische beteekenis verloren. Het moge daarom wenschelyk worden geacht, dat in de plaats daarvan of althans daarnaast, algemeene voorwaarden, geldende by den coöperatieven aankoop van boven gemelde artikelen, worden vastgesteld door vertegenwoordigers van coöperatieve landbouw- vereenigingen en van den reëelen handel onder voorlichting der Rijkslandbouwproefstations. Een dergelijk systeem wordt reeds sedert enkele jaren in het ressort van het Rijksland bouwproefstation vrij algemeen en met succes toegepast. Inleider dr. Swaving van Goes. RECHTSZAKEN. Er komen soms rare menschen voor den rechter I Zoo verecheen voor de rechtbank te Zwolle de 25-jarige opperman M. v. E. uit Leusden, die hardnekkig weigerde zijn hoed af te zetten. Dat had by evenmin gewild toen hij voor den kantonrechter te Harderwijk stond, wegens het vervoeren van een haas op 28 Januari j.l, onder Nijkerk. »Mijn hoed zet ik alleen af voor God", zei de man. Hij was daarop uit de zaal ver wijderd. De kantonrechter had hem niet toe rekenbaar geacht en van alle rechtsvervolging ontslagen. Hiervan was het O. M. in beroep gekomen. Beklaagde verklaarde, dat bij wel den haas mooht vervoeren, want dat was het recht Gods. Met menechenrecht had hij niets te maken, want een mensch is niets, een mensch is stof en asch. De subst.-officier meende, dat het vonnis van den kantonrechter zou moeten worden vernietigd, daar omtrent bekl.'s al of niet ontoerekenbaarheid geen onderzoek was inge steld. Zijn baas te Amersfoort heeft nooit iets bizonders aan hem bemerkt. Beklaagde schijnt zich eenvoudig wat aan te stellen. De eisch was wegens het vervoeren van wild in ge sloten jachttijd f 5 boete, subs. 4 dagen hechtenip. Voorts vroeg Z.E.A. uitlevering van den haas of wel betaling van fl.50, subs. 3 dagen hechtenis. Pres.: Waarom houd je je hoed toch op? Bekl.Ik heb dien niet af te zetten, want ik ben niet schuldig. Als u mij kunt bewijzen uit God's Woord, dat ik mijn hoed af moet zetten zal ik het doen. Pres.'t Kan mij niet schelen, maar je schiet zoodoende tekort in de gewone regelen der beleefdheid. Overigens kan ik me wel begrijpen, dat je je hoed niet wilt afzetten 't is een mooie hoed. De gewezen Delftsche advocaat Van Munnekrede is Maandag door de Haagsche rechtbank ter zake van verduistering veroor deeld tot 2£ jaar gevangenisstraf. KERKNIEUW 8. Zondag is te Hoofdplaat de heer J. W. Noest als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente bevestigd door den heer J. Oase- waarde, predikant te Meppel, naar aanleiding van I Cor. 3 vers 11. De bevestigde bad des namiddags bij zijn intrede tol tekst Luc. 9 vers 55 en 56. De scheuring onder de leden der gereformeerde kerken te Leiden, die, zooals wij onlangs meldden, dreigde, is thans een voldongen feit geworden. Zondag hebben de afgescheidenen, die hunne godsdienstoefeningen in het Nutsgebouw hielden, besloten tot de stichting van een Christelijk Geref. Gemeente, zooals die vóór 1892 bestond. Woensdag avond te 8 uur zal de bevestiging der ge meente en der ouderlingen en diakenen plaats hebben onnder leiding van den heer Wisse, Chr. Geref. predikant in Den Haag. O N D E B W IJ 8. Acte-examens L. O. in Zeeland. 25 April. Geëx. 8 mann. cand. GeslaagdA. I. Lucieer, 8. Ma8clee en A. R. de Mey Mecima van MiddelburgW. L. van Nieuwenhuyze van St.-MaarteuedijkJ. J. Nijsse van 's Heer- Arendskerke en A. B. PiasBchaert van Sas- van-Gent. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openb. lagere school te Zonnemaire komen voor de heeren A. Overbeeke (tijdelijk onder wijzer aldaar), M. B. Smits van Zierikzee en P. A. Perrel8 van Veere. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacto aan de openbare lagere school te Oosterland, heeft zich, na herhaalde oproeping, slechts 1 sollicitant aan gemeld. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Breskens is benoemd de heer A. Lucieer. Met hem waren voorgedragen de heeren J. van Houte te Oostburg en J. Louwerse te Oost-Souburg. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 22 April. Wat er Vrijdag in ons Hoogerhuis behandeld werd, n.l. het mijnwet-ontwerp, waarvan wij den inhoud reeds indertijd mededeelden, moge voor de betrokken concessie-houders en zelf voor allen, die in het zuiden van Limburg -f het eenige gedeelte van ons land, waar nog steenkool in den bodem wordt aangetroffen wonen, van veel belang zijn, voor ons, bewoners van het lage Zeeland is genoemd ontwerp en de discussie, welke deze uitlokte, al van heel weinig belang. Wij kunnen daarom volstaan met als onze meening te geven, dat, wordt het ontwerp tot wet verheven, elke windhandel met stil liggende mijnen ten eenenmale uitgesloten is, de mijnen geëxploiteerd moeten worden en de conces sionarissen zich onmogelijk kunnen verbinden tot stilstand, wat zeker slechts tot nadeel van onze nog zoo jonge mijn-industrie zou zijn. De correspondent van de N. H. Ct. te Batavia seinde Maandag Op 4 April heeft de colonne-Van Daalen de zwaar versterkte kampoDg Badak stormen derhand vermeesterd. Van den vijand werden 122 gedood, 16 gevangengenomen en 46 geweren buitgemaakt. Aan onzen kant sneuvelden 5 minderen en werden gewond 22 minderen. Het laatste telegraphieoh bericht over de colonne-Van Daalen had zich, volgens dat bericht, verbonden met de Kwala-Simpang- colonne en de verbonden colonnes gingen door Gajoe-Loeoa en alle Bataklanden naar TaroetoDg. II ER IJ K. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald dat de herijk van de maten en ge wichten in 1904 zal plaats hebben in de volgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld St.-Philipsland 28 April. Oud-Vossemeer 29 April. Tbolen 30 April en 2 Mei. Poortvliet 3 Mei. Soherpenisse 4 Mei. St.-Maartensdyk 5 Mei en 6 Mei des v.m. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 6 en 7 Juni. Zonnemaire 8 Juni des v.m. Noordgouwe 8 Juni des n.m. Eikerzee 9 Juni des v.m. Ellemeet 9 Juni des n.m. Renesee 10 Juni des v.m. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Sohou- wen) 10 Juni des n.m. Dreischor 11 Juni. Haamstede, ook voor Burgh, 13 Juni. Ouwerkerk 14 Juni des v.m. Nieuwerkerk 14 Juni des n m. Oosterland 15 Juni. Bruinisse 16 en 17 Juni. Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28 en 29 Juli. Gemengd Nieuws. Een duur proefje. In een dorpje (ergens in Nedorland zegt het verhaal) werd een verkoop io een faillissement gehouden. De heele upper ten van het dorp was aanwezig in het logement waar de verkoop plaats bad. Eenige omvangrijke en welgestelde dames hadden menig koopje gedaan en waohtten nu in een zjjkamertje van het logement totdat de verkoop van allerlei oninteressante zaken gedaan zou zijn en er weer wat van haar gading zou worden »te koop gepresenteerd". Plotseling gaat de deur van het vertrek open en verschijnt een kooper met een 12-tal gekochte glazen, die bij zoolang op de tafel zet om daarna weer te verdwijnen. Daar stonden nu de glazen op tafel en oude wijn gloeide zwart-rood in de flesschen, die tot den boedel behoorden en netjes op een rij stonden te wachten tot de beurt aan hen zou komen. Den omvangrijken dames was deze ver zoeking te sterk. Fluks werd een flesoh van het eind der rij weggenomen en in de glazen geledigd. Een tweede volgde weldra. Toen kwamen de interessante dingen onder den hamer en de welgestelde dames sohommelden naar het vertrek van den verkoop, het slag veld latend zooals het was. Doch het oog der wet waakt. En nog was het jaar niet een dag ouder of ieder van de dames bad van den verkoop leidenden amb tenaar een vriendelijk schriftelijk verzoek om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2