ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 28 April 1004. (SS i e r i li z e e s c la e Cour an t). 60ste JAARGANG. No. 7994. EUWSTIJPIHGEH. Uit Stad m Provmcia. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur i J. DB LOOZK A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Meelstraat 386, Zierikzee. RECLAMES. 16 regels 7"C> cts. Elke regel meer 15 cts. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MANPapiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 7 der wet tot regeling van den klein handel in sterken drank enz. van 28 Juni 1881 (Staats blad no. 97), zooals die nader is gewijzigd; Herinneren belanghebbenden aan den iuhoud van dit artikel, volgens welko bepalingen alle vergunningen met 30 April vervallen, tenzij het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstrijken van dien dag is betaald. Zierikzee, den 25 April 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris Rusland—Japan. Aan do Daily Chronicle wordt uit Seoul gemeld Ik verneem uit uitmuntende bron, dat de Japanners de operaties bijna gelijktijdig op drie punten zuilen beginnen. De eerste divisie, ter sterkte van minstens 50.000 man, j staat op het oogenblik te Ouidjon gereed, om de Yaloe over te trekken. De tweede, met zesduimskanonnen, heeft het gemunt op j Port-Arthur en zal waarschijnlijk aan beide j kusten van het schiereiland landen. De derde divisie zal te Takoechan of daar in de buurt aan land gaan. Men verwacht dat de drie divisies binnen een week een belangrijk treffen met de Russen zullen hebben. De Daily Express verneemt uit Peters- borg: Zaterdag is sir Charles Hardinge, de Dieuwe Engelecbe gezant, hier aangekomen. Zijn komst werd met groote belangstelling ver wacht, want in offioieele kringen weet men, dat hij een belangrijken brief van koniDg Edward meebrengt, betreffende een vriend schappelijke bemiddeling tueschen Rusland en Japan. De koning biedt aan niet zelf als bemiddelaar op to treden, doob geeft het middel aan, om tot bemiddeling te geraken. Uit met veel zorg ingewonnen inlichtingen en uit gesprekken met de voornaamste personen uit diplomatieke kringeD te Kopen hagen en te Londen is gebleken, dat Rusland bereid is over bemiddeling te praten en aan definitieve voorstellen bet oor te leenen, wanneer het geschikte oogenblik daartoe gekomen is, d. w. z. zoodra Rusland eenig belangrijk voordeel te land heeft behaald. Als dat gebeurt, is koning Edward voornemens de diensten der Eogelsche diplomatie aan te bieden, om het bemiddelend optreden te verkrijgen van een vorst, die persona grata is bij beide mogendheden. Met zijn huidig optreden bedoelt koning Edward het gevoelen van den czaar en de Russische regeeriüg te vernemen met betrekking tot een later definitief optreden. De correspondent van het te Chicago verschjjnend Daily News heeft uit Cbifoe geseind, dat bij aan boord van zyn stoomschip »Fawan" van den mond van de Yaloe naar Port-Arthur is gevaren in de onmiddellijke nabijheid van de kust. Hij bespeurde geen teekenen van landing van Japansche troepeD, terwijl op 46 K.M. afstand van Port-Arthur de »Fawan" werd opgebracht door twee Russische torpedojagers, voor anker gelegd werd onder den Gouden Berg en ten slotte weer vrijgelaten werd. Terwijl de »Fawan" zich by den Gouden Berg bevond, werd in de verte te land vuron gehoord naar de zijde van het fort. Zuid-Afrika. Naar aanleiding van het z.g. Bóeren- verraad is door generaal Botha te Johannesburg een redevoering gehouden, waarin hij zeide te kunnen verklaren, dat geen enkel burger bet voornemen koestert een revolutie te veroorzaken. Het was een beleediging, te zeggen dat zij biertoe spoedig zouden over gaan. De Boeren hoopten door hun byeen- komsteu de ambtenaren te ondersteunen. Amerika. By een grooten brand in een fabriek van ijzerwaren te Newark (New-Jersey is plotseling eene ontploffing ontstaan, tengevolge waarvan een aantal brandweermannen onder puin bedolven werden. Drie werden daarbij gedood en vijftien ernstig gewond. Italië. President Loubet kwam Zondagmiddag om vier uur te Rome aan. De koDiDg en de president omhelsden elkaar en schudden i elkander hartelijk de band. In de straten was het stampvolde huizen waren prachtig bevlagd. Later werd geseiod De koninklijke stoet kwam te vier uur op j het Exedra-plein. De burgemeester van Rome j las een welkomst-adres voor. President Loubet dankte namens het Fransche volk voor de schitterende ontvangst, hem bereid. De menigte juichte" onophoudelijk, terwijl de troepen het geweer presenteerden. Op het Quirinaal-plein stond een ontzettende menigte. Op het oogenblik dat de stoet dit plein opreed, verscheen de koningin op het middelste balkon. De gasten betraden te kwart over vieren het paleis. President Loubet werd aan den voet van de eere-trap ontvangen door den prefect van bet paleis, die bem bracht naar een salon, waar de koningin wachtte. De ontmoeting tusschen den president en de koningin was buitengewoon hartelyk. De over-talryke menschen op het Quiri naal-plein brachten een grootsche hulde betuiging. De koning, de koningin en president Loubet verschenen op bet balkon. De president zei der menigte dank. President Loubet en de Koning van Italië hebben Maandag aan een feestmaal op het Quirniaal te Rome allerhartelijkste toosten gewisseld. Op grond vooral van de onlange gesloten arbitrage- en arbeids-verdragen werd daarin de verwachting uitgesproken, dat tusschen beide volken steeds inniger vriendschap zou gekweekt worden en tusschen de natiën onderling de vrede duurzamer bewaard zou blijven. De optocht met flambouwen, die Zondag avond het paleis te Rome voorbijtrok, werd besloten door een zegekarwaarin twee jonge meisjes zaten, Frankryk en Italië voorstellend. Eene van baar droeg eene Fransohe. de andere eene Italiaansohe vlag. De stoet stelde voor: »den vooruitgang der menrebheid". In alle schouwburgenooncerten, enz. werden de »Mareeillaise" en het volkslied gespeeld, en alom was de geestdrift groot. De burgemeester van Milaan is overgekomen om den president een album aan te bieden. Te Genua is eene inschrijving geopend om een monument ter eere van Frankryk op te richten. Uit Florence is eene commissie naar Rome vertrokken, die den president een gouden medaille zal aanbieden. De bladen breDgen om strijd hulde aan den Franeohen gast en aan de Frafisoh- Italiaansche vriendschap. Hoe groot de werkeloosheid in Italië is blijkt o. a. hieruit, dat alleen langs het station Bellinzona, in het Zwitsersche kanton Tessino, van 28 Februari tot 9 April van dit jaar 40.000 Italiaansche arbeiders naar het buitenland zyn getrokken. De meesten begaven zich naar verschillende deelen van Duitschland. vooral naar den Elzas, en velen ook naar België. Eiken .nacht rijden nog extra-treinen om in dit drukke vervoer te kunnen voorzien. Frankrijk. Een staking, die van onberekenbaar nadeel voor den handel zal zyn, is uitgebroken te Marseille. De gezagvoerders van de koop vaardij vloot hebben het werk neergelegd, omdat drie leden van hun bond ontslagen j zyn op een klacht, tegen hen ingediend i door de vakvereeniging van matrozen. Heden- oohtend verlieten zij hun schepen, j Het gevolg van deze beweging is, dat alle arbeid, die met het scheepsverkeer in verband staat, stil ligt. De reederijen maakten bekend, dat tot nader order geen goederen ter verzending worden aangenomenaan de onderweg zijnde schepen is geseind, Marseille niet aan te doen. Door kapiteins en stuurlieden is verklaard, dat zy niet meer in dieDet zullen treden, alvorens hun algeheele voldoening is gegeven. Duitschland. Te Kiel heeft zich een bloedig familie drama afgespeeld. De doohter van een machinist was getrouwd met eon kantoor bediende in Posen, zekeren Quaschinski. Zij bad baar man verlaten en was met haar kinderen naar Kiel teruggekeerd, waarna zy een eisoh tot echtscheiding had ingesteld. Quaschinski kwam zyn vrouw eonige dagen geleden bezoeken en alles ging kalm in zyn werkeen gesprek ten huize van zyn schoon ouders liep zonder stoornissen af. Het resultaat was, dat de vrouw aobt dagen bedenktjjd verkreeg om tot het al of niet doorzetten dor scbeidiog te besluiten. Dooh Donderdagavond keerde Quaschinski plotseling ten huize van zyn schoonouders terug. Hy loste een revolverschot op zyn schoonvader, die reeds in bed lag, en trof bem in den slaap. De huisgenooten snelden toe en de woesteling schoot nu zyn schoon moeder in het onderlijf en zyn vrouw in het bovenbeen, terwyl de vierde kogel, op 's mans schoonzuster gericht, zyn doel miste. De vrouwen vluchtten bloedend de straat op. De dader joeg zioh in de slaapkamer een kogel in de borst, snelde de kamer uit, greep een keukenmes en stiet zich dit voorwerp in den hartstreek en in het onderlyf, waarna by zich nog de polsaders doorsneed. Vrijdag avond waren alle verwonden nog in leven dooh alleen de vrouw van den dader kon gehoord worden. Nederland. 's-Gravenhage, 25 April. Het hoofdbestuur der Nederl. Onderwijzers Propaganda-Club, voor drankbestrijding, heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend namens 401 hoofd-, afdeolings- en gewone besturen van corporaties op bizonder of openbaar onderwijsgebied, zoo bij het hooger-, middelbaar- als lager onder wijs namens 453 openbare of huishoudelijke vergaderingen van onderwijzers dier categoriën en namens 39 besturen of vergaderingen van vereenigiugen in meer of minder verwijderd verband met het onderwijs staande. Blijkens die machtigingen vraagt het der Kamer namens zyn adhaerenten in de wetgeving de volgende bepalingen te willen opnemen 4e. De houders van localiteiten met ver gunning tot kleinverkoop van sterken drank (art. 1, al. 3 lett. a en 6 van het ontwerp) en die van localiteiten met verlof tot verkoop van gegiste dranken (art. 45, al. 2 lett. a van het ontwerp) zijn gehouden a. niet toe te laten, dat personen beneden 48 jaar zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar, onder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig, alooholboudende dranken worden verstrekt. 2e. Personen beneden 48 jaar mogen niet als werkkracht voor het bedrijf als zoodanig in de lokalen bedoeld in art. 1, al. 3, lett. a en en in art. 45, al. 2, lett. a gebruikt worden. 3e. Personen beneden 48 jaar mogen niet gebezigd worden voor het vervoer van sterke of gegiste dranken. Zondagochtend geraakte ten huize van den Britscben legatie-secretaris Leveson Gower alhier, de japon eener dienstbode in brand. Het meisje een Engelsche, Florens Mary Farrow, uit Croydon is des middags in het Gemeenteziekenhuis na hevig lijden be zweken. By een poging tot blusechen van de vlam heeft de legatie-secretaris zioh aan de hand en voet verwond. Spoorwegtraject Ouddorp-Middelharnis- Ooltgensplaat. Blijkens bet afdeelings- verslag der Eerste Kamer verklaarde men zioh ingenomen met de gedragslijn om een termijn vast te stelleD, binnen welken met de onteigening een aanvang moet worden gemaakt. In één der afdeelingen achtte men den termijn van een jaar te lang. Maar dit werd tegengesproken met 'toog op eigenareD, die soms in andere werelddeelen zich bevinden, tengevolge waarvan ook geen exploot kan worden uitgebracht. Bij het onderzoek der "Wet op het Hooger Onderwijs in de afdeelingen der Eerste Kamer moet het wetsontwerp door de linker zijde vrij algemeen en krachtig zyn bestreden. Nog deze week houdt de Commissie van Rapporteurs eene bijeenkomst. Het laat zich aanzien, dat met de schriftelijke gedachten- wisseling de maand Mei zal heengaan en de openbare behandeling in Juni te wachten is. In sommige politieke kringen verzekert men, dat 't vrijwel vaststaat dat de Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet zal verwerpen, doch dat bet ministerie daarin geen aanleiding zal vinden om heen te gaanevenmin de premier alleen. Mocht echter, wat niet waarschijnlijk wordt geacht, de Drankwet in de Tweede Kamer worden verworpen, dan zou het ministerie collectief zyn ontslag vragen. Meer reden bestaat er om aan te nemeD, dat het Kabinet zal stranden op de Tariefwet in de Eerste Kamer. Nog meer anderen deelen de Eerste Kamer als volgt in25 leden links, 22 reohts. Mochten de 2 linkerleden, die blykens het voorloopig bericht, zich hunne stem voor behouden naar rechts overhellen, dan wordt de Hooger Onderwijswet aangenomen met 24 tegen 23 stemmen. 26 April. Tweede Kamer). Bij de voortzetting der beraadslaging over de Drank wet deelde de voorzitter mede, dat sedert Vrijdag zioh nog versobillende sprekers voor de Algemeene Beschouwingen hadden opge geven. Echter werd thans toch aan den Minister van Binnenl. Zaken het woord gegeven ter bespreking van een speciaal punt, n.l. de al of niet noodzakelijkheid van de indiening van een noodwetje. De Minister betoogde, dat de Regeering, zich plaatsende op hgt standpunt van den letter, den tekst van de wet, niet tot de indiening van een noodwet behoefde over te gaaD. En aan de hand van bekende schrijvers voerde de Minister aan, dat dit standpunt het juiste is. De Regeering had uitsluitend rekening te houden met den duidelijk in den tekst uitgesproken wil des wetgevers. De Minister betoogde in dit verband dat de in 4904 aangenomen verlengingswet loopt tot 30 April 4905, als wanDeer eindigt het vergunningsjaar. aanvangende 4 Mei 4904, welke datum in bedoelde verlengingswet werd De heer Talma sloot zich bij dit betoog aan, zich ook in hoofdzaak beroepende op de bepaling van den datum van 4 Mei, waarop het vergunningsjaar aanvangt, nadat het recht op 30 April is betaald, zoodat in casu van 4 Mei 4904 bet vergunningsjaar doorloopt tot 30 April 4905. De heer Riok verklaarde ook aan de zijde der regeering te staan. Hij achtte een nood wetje onnoodig en het ondenkbaar dat eenig lid van het Openbaar Ministerie tot vervolging zou overgaan van een vergunninghouder na 4 Mei 4904. De vergunninghouders hebben reeds of zullen in den loop van deze week het recht betalen om tot 30 April 4905 ver gunning tot verkoop van sterken drank te hebben. Zij krijgen van Burgem. en Weth. een administratief bescheid dat hen tegen een eventueole vervolging vanwege het O. M. dekt. De heer Smidt verdedigde de Commissie van Rapporteurs tegen het verwijt gezocht te hebben naar een middel om aan een nood wet te ontkomen en huldigde ook de opvatting van de vorige sprekers. De heer Mees hield vol de noodzakelijkheid eener noodwet om de onzekerheid weg te nemen. Met de uitdrukking tot 1 Mei 4904 in de verlengingswet van 4904 kan niet anders bedoeld zyn dan tot aan 4 Mei dus tot en met 30 April 4904. De heer Van Karnebeek ondersteunde de meening van den heer Mees. De heer Talma constateerde, dat tot dusver van geen rechtsonzekerheid bleek. Hij vreesde van dit debat juist die onzekerheid en oordeelde het daarom gewenecht, dat de voorstanders van een noodwet een motie zouden voorstellen, opdat de zaak tot klaarheid komt. De Minister van Justitie was het geheel met den heer Kuyper eens; indien een wet noodig is, moet dit geen noodwet, maar een interpretatieve wet zyn. Op de vraag van den heer Mees of dergelijke wet spoedig zal worden ingediend, weigerde Minister Kuyper het antwoord, waartegen de heer Mees protes teerde. Door de Regeering is nog een Nota van Wijzigingen ingezonden. De voorgestelde wijzigingen betreffen redactie- I verbeteringen van meer of minder onder geschikt belang. Eeoige, die niet louter redaotioneel zijn, worden als volgt toegelicht, j Zooals het tweede lid van artikel 2a thans luidt, zou ook afstand gedaan kunnen worden van een logementsvergunning, die niet onder het maximum valt, en dus telkens opnieuw verleend kan worden. De bedoeling van deze bepaling, spoedige daling tot het maximum te bevorderen, zou dan verijdeld worden. Door toevoeging van een nieuw derde lid aan het betrekkelijke wordt dit voorkomen. Een andere wijziging strekt om mogelijk te maken het verkrijgen van een logements vergunning na de tappersvergunning. Een logement of hotel is dikwijls tevens herberg of koffiehuis. De Regeering meent, dat er geen reden is dit te belemmeren. Ook artikel 22 wordt gewijzigd, omdat blijkens de toelichting het bij Dader inzien niet noodig schijnt ook slijters te dwingen in het bedrijfsperceel te wonen. Een toevoeging aan het slot van het artikel strekt, om de weduwe ten volle in de rechten te doen treden van haar overleden echtgenoot. Rotterdam, 25 April. Gisterennamiddag is alhier in de Rijnhaven aangekomen het stoomschip »Wittenberg", van de Bremer Lloyd, met 30.000 balen BaDtos-koffie, uit Santos. Bij onderzoek werd door een genees kundige een geval van pokken geconstateerd bij één der kinderen van de passagiers. Onmiddellijk werden alle quarantaine-maat regelen genomen. Negen der opvarenden zyn voorloopig naar de observatie-inrichting over gebracht, en de pokkenlydster naar het hulp ziekenhuis Woudenstein. Te Maassluis bad men het schip laten pafiseeren. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht te 's-Gravenhage, is telegraphiach verwittigd en wordt hedenmi idag te Rotterdam verwacht. Alsdan wordt teveDs toestemming verwacht voor het lossen van de lading. Bij de opening van het Warenhuis der firma Cohn, Donnay Co., Zaterdagmiddag, deelde één der firmanten, de beer Cohn, mede dat als bewijs vao erkentelijkheid voor de belangstelling, die de firma bij de opening van haar magazijn mocht ondervinden, f 500 zou worden gedeponeerd voor de algemeene armen van Rotterdam. In een toespraak tot het poreoneel deed de heer Cohn voorts de toe zegging dat van 4 Januari 4905 af het Rotterdamsche personeel ook io de voorrechten van het zieken- en invalidenfonds der firma zou deelen. IntuBschen heerschte er buiten bet magazijn een zoo groot gedrang, dat een zijruit der étalage werd ingedrukt, waardoor de heeren L. S., 29 jaar oud, directeur van het magazijn te Luik en M. L., 28 jaar oud, decorateur, die de opening bijwoonden, aan het hoofd verwond en door dr. Julius De Vries verbonden werden. De politie te voet was op den duur niet by machte, de orde te handhaven, zoodat 8 bereden politie-agenten daaraan te pas moesten komen. Zwijndrecht, 27 April. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer A. H. Remeeus Jzn. (anti-rev.) met 334 stemmen. Op den heer van Epeuhujjzen (soc.) werden 464 stemmen uitgebraoht. Willemstad. Op het Haringvliet, in de nabijheid van deze gemeente, is de schippers knecht Van Berkel door een windvlaag over boord geslagen en verdronken. Zierikzee, 27 April. De heer mr. H. SmeeDge, hiertoe uitgenoodigd door het bestuur van de Liberale KiesvereenigiDg, hield gisterenavond in de Concertzaal de aan gekondigde politieke rede. Velen waren op gekomen, niet slechts liberalen, maar ook vrijzionig-demokraten en anti-revolutionairen om het bekende Kamerlid te hooren. De voorzitter van de Liberale Kiesvereeniging, mr. A. J. F. Fokker, het woord aan den heer j mr. Smeenge gevenddeelde mede, dat, als spreker zyn rede geëindigd had, gelegenheid tot debat zoude gegeven wordeD. In zijn inleiding zeide de heer mr. Smeenge, dat bij geen oogenblik geaarzeld had aan de hem gedane uitnoodigiDg gevolg te geveu, daarby herinnerend, dat hij reeds meermalen hier het woord had gevoerd, eens over het ambaohtsondorwijs. Toen hij heden te dezer stede aankwam, wees zijn mentor hem op de fundamenten, waarop een Dieuwe ambachts school verrijzen zou. Hierover was hij zeer verheugd. Hij zag daarin iets grootsoh. Want evenals men voor het landbouwonderwijs moet zorgen, evenzoo moet men dat doen voor het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1